Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim no tak to je i malej vzrůstově, to měl Tygr 91 a je fakt všude nejmenší 😉 jj, váží ted 14,5kg...ve 4 letech měl 13,5...takže už to jde tak kilo za rok, do těch 4 přibíral cca 2kg ročně 😉 a měří 103cm ted 😉 takže on právě taky vypadá tak na tři roky, což je zrovna u těchto problémů jako celkem i výhoda 😝 i když i tak už lidi blbě čuměj, když ho slyšej mluvit 😝

janasim
22. srp 2012

@sisstin Noo,to ma teraz najviac zaujma,ci rozumie,ci je to ta receptivna Vd,alebo zmiesana,alebo len expresivna. Ako zistim ako je na tom s porozumenim?Tebe to zistila ta pani Dr.Krejcirova?Caka nas psycholog. a logoped.vys. v Dialogu,mam sa to tam spytat?

krystalka
22. srp 2012

@sisstin - tak Jiřík sice měl na 3leté 100cm a 15kg, ale on má docela těžké kosti, protože když je svlečenej, tak z něj lezou žebra a třeba bříško má vypouklý jen těsně po jídle 😉 , teď měří asi 108cm a váhu nevím, už jsme ho dlouho nevážili, ale ztěžknul dost, takže odhaduju takových 17-18kg

janasim
22. srp 2012

@krystalka Aka je googlovita mluva?My nemame ziadnu.

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim tak standardní test na porozumění u tříletýho je takovej, že před něj vyskládáš autíčko, nůžky, balonek, peníze a hrneček (např., bud fakt reálný věci, nebo obrázky) a ted se ho ptáš" čím se jezdí, čím se stříhá, co se kutálí, za co si v obchodě koupíš bonbonky, z čeho se pije" a on by ti měl ukazovat 😉 tříleták by měl zvládnou i pojmy jako "velký, malý", "nahoře, dole" atd. To se zas dá na obrázcích nebo reálných věcech, např. před něj dáš malý auto a velký a ptáš se prostě 😉

Jinak jo, Krejčířová, ale já jsem to tak nějak i poznala sama, že rozumí dobře, bylo to prostě poznat, na všechno reagoval a tak...předtím jen neštastně koukal a nevěděl, co má dělat 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim googlovitá mluva je prostě řazení slov za sebou v tom tvaru, v jakém se ho naučili... třeba Tygr říkal "máma otevřít dveře, Péta sundat boty " atd., prostě neskloňoval, nečasoval, rody, pády..nic 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

@krystalka tak to měl naprosto ukázkové míry tříletáka 😀

krystalka
22. srp 2012

@janasim - no, to je třeba věta typu "Jiřík jit dům ham" - Jiřík se jde domů najíst... apod. prostě jsou v té větě slova, která tam mají smyslově být, ale prostě bez ladu a skladu, zpřeházená, v různých tvarech apod., jako když cizinec mluví lámanou češtinou 😉

janasim
22. srp 2012

No vyzera to s nami pekne chujovo,pomaly mi to dochadza.Mozem sa modlit len nech nema este k tomu aj mentalnu retardaciu.Ale inak vyzera rozumny,napodobnuje nas v beznych cinnostiach.Napr.dedka ked vidi pribijat kladivkom klinec,hned aj on napodobnuje.

krystalka
22. srp 2012

@sisstin - jo, to jo, ale tu váhu u něj dělají spíš ty kosti, tuk na sobě nemá žádný 😉 , bohužel pak stačí i rýma, kdy jí o dost míň, než jindy a už je z něj kostliveček 😒

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim MR u dysfázie teda moc často není 😉 to je spíš malý procento 😉 super je, že napodobuje....to jako z části celkem vylučuje, že by měl autismus 😉

krystalka
22. srp 2012

@janasim - jinak ta googlovitá mluva u nás začala až tak kolem 3,5 roku, do té doby prakticky nespojoval ani dvě slova, v těch 3 letech to byly jednoslovné věty...

sisstin
autor
22. srp 2012

@krystalka jo, to u nás to samý, dvě slova spojil v necelých 3,5 😝

janasim
22. srp 2012

@sisstin No tak ten test by mohol byt aj jednoduchsi?Ze ukas kde je auticko,pohar a ukaz kde je balonik?Lebo to cim sa jazdi by urcite nevedel.

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim no takhle rozumí děti mezi 18-24měsící, jak ty popisuješ 😉 od dvou let už právě mají to "hlubší" porozumění, a do 2,5 by ho zdravé dítě mělo už mít 100%...to asi u vás fakt ta smíšená bude 😉

abbie
22. srp 2012

@janasim tak toto prcka skusali, ked mal 15 mes 😉

janasim
22. srp 2012

Inak v Dialogu ,primarka foniatricka hned povedala ze je moc malicky a velke zaostavanie je tam.Tak si pockame na verdikt,celu tu diagnostiku.

sisstin
autor
22. srp 2012

@abbie jj, jako komunikačně vyspělé dítě už v 15ukazuje dost na výzvu, ale ne každé dítě to zvládne, i jako děti bez problémů to ještě v 15m nemusí zvládat...ale limit je určitě těch 18-24, pak už by měly zvládat ty těžší věci, ne jenom ukazovat jednotlivé předměty 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim no hlavně asi fakt vyloučit i nějaké potravinové alergie, on právě z toho jednak může být tak malý a hubený, a jednak mu to může laicky řečeno "otravovat mozek", a proto může být opožděný 😉

abbie
22. srp 2012

@sisstin on teda komunikacne vyspely nie je 😀, ale taketo zaklady zvlada

sisstin
autor
22. srp 2012

@abbie tak komunikace není čistě o mluvení že 😉

janasim
22. srp 2012

To som si aj myslela ze je na urovni medzi 18az 24 mesiacom.Boze a az ma tu receptivnu VD,to s nim uz nic nenarobim?To bude naveky len ma tahat za ruku a ukazovat?

abbie
22. srp 2012

@sisstin no ved iste, ale niekedy ma ma fakt na haku 🙄 preto som napisala, ze az tak IN nie je 😀

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim tak receptivní mít asi nebude, čistou...to je strašně výjimečný 😉 to právě děti mluví celkem, ale nerozumí...to u vás to vypadá fakt na smíšenou 😉 a samozřejmě, že mluvit bude 😉 u tý smíšený fakt ta řeč nastupuje až okolo 4.roku, a pak samozřejmě záleží na závažnosti, jak rychle se to porozumění a řeč dá do pořádku.... ale jako mluvit bude, to je strašně malý procento dětí, co mají tak těžkou dysfázii, že se nikdy verbálně komunikovat nenaučí, já nikoho takovýho neznám, jen jsem o tom slyšela 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

@abbie no tak v jeho věku na to má fakt nárok, a počkej, až přijde období vzdoru 😝 😀

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim no jestli tě to uklidní, tak já taky fakt nevěřila, že by Tygr někdy mohl mluvit 😝 a teď jsem ráda, že je chvilku zticha (když spí 😅 ). Ale zas pro změnu momentálně nevěřim, že by někdy mohl mluvit normálně, aby mu rozuměli i ostatní lidi 😅

janasim
22. srp 2012

@sisstin no tak musim verit ze niesme to male percento prave my,s tak tazkou dysfaziou.Ale ako to mam riesit s terapiou,kto ma to nauci aby sme to vsetko dobehli.Do Dialogu dochadzat sa nam neda,skoro 200km,u nas v meste sa tomu nikto zas nerozumie,ved aj vysetrenia som si sama zistovala a objednavala do Bratislvy.

janasim
22. srp 2012

@sisstin ale si ma ukludnila,naozaj,lebo ja to dost zle vidim,ale ked myslis ze v styroch rokoch zacinaju s tou zmiesanou VD kecat,tak mame rok na trening,len aby nas niekto usmernil

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim no s tou terapií to je na prdlačku bohužel celkem všude 😒 budeš muset holt doma..při té dysfázii je důležitý trénovat nejenom řeč (porozumění), ale i ostatní složky vývoje. Takže i motoriku, zrakový a sluchový rozlišování atd. Ta dysfázie většinou ze začátku nezasahuje čistě jen tu řeč (i když u těch hraničních a hooooodně slabých forem to fakt může být jen o řeči), ale právě celej ten vývoj dítěte. Tygr má teda tu lehčí dysfázii (ale zas ne hraniční nebo fakt nějakou hodně lehkou) a měl problémy s motorikou (hrubou nejvíc, ale i v jemný měl opoždění), a pak měl špatnou grafomotoriku a prostorovou představivost. To jsme všechno už dotáhli na normu, takže u něj je to fakt už čistě "jen" o té řeči. Já nevim, mrkni asi na můj blog, začla jsem ho psát, když měl necelý tři roky...tak asi jet tak nějak podle toho....

ale on nějakej univerzální plán pro dysfatiky neexistuje, právě tím, jak je každej jinej a má problémy v jiných oblastech, to chce, aby s ním prostě pracovala skupina odborníků...ale to se lehce řekne že 😖 na logopedii někam chodíte?

krystalka
22. srp 2012

@sisstin - jo, jo, taky jsme jeden čas měli pocit, že se snad nikdy mluvit nenaučí 😉 , no sice to trvalo, ale teď to jde dopředu takovým tempem, že nestačím koukat, třeba dneska jsem už slyšela takových vět, které byly gramaticky naprosto ok, začal běžně používat "já", "ty", už používá i budoucí čas, minulý sem tam taky, dokonce už i ty předložky tam dost často má...jako dokonalý to ještě není, ale během posledních několika dní nabral takovou rychlost, že za chvíli budeme mít na pilování snad už jen tu výslovnost, i když ta taky není nejhorší a pokroky tam taky jsou 🙂