Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
23. srp 2012

@sicinka a vam autismus nevylucili? Nie som si teraz ci si mi to niekde neodpisovala... A myslis,ze by mal OVR?

janasim
23. srp 2012

@sisstin A vy ste boli aj na genetickych testoch?Alebo metabolickych?Ach co nas este vsetko caka absolvovat,najblizsie ta histologia creva,to bude v narkoze.
@sicinka A su tu maminy ktore boli s detmi na tieto testy?

janasim
23. srp 2012

@sicinka No keby si ho videla,taky kustek maly.Veci mu kupujem na 18-24 mesiacov,a aj mentalne sme na tolkoto mesiacov.

margareta76
23. srp 2012

@sisstin, @miawa: A dostať sa k takým testom asi nedá, že? Svagrinej syn ide do prvého ročníka ZŠ a chcela by zistiť, že či ich niečo take v skole čaká; svagrinej brat je totiz dyslektik 😒

miawa
23. srp 2012

@margareta76 To, že se dostaneš k úlohám, které dávají v PPP, ti moc nepomůže, to musí posoudit odborník, jak je na tom v jednotlivých oblastech. Ale není nic jednoduššího, než se objednat do PPP. Ty testy se samozřejmě dělají i na začátku 1.třídy, a čím dřív je bude mít tím lépe. Paní učitelka pak k němu může přistupovat jinak, v případě, že by dyslektik byl.

sisstin
autor
23. srp 2012

@margareta76 no často to dělají ve školkách, nebo si teda můžou zajít do PP, tam by mu ten screening udělat měli 😉

@janasim my jsme na genetice nebyli, on zas jako vzrůstově a váhově furt je na normo percentilu, sice snížený, ale nikdy nebyl až tak extra, jako je tvůj syn....a Krejčířová nám je nedoporučila, že u nás není důvod, jelikož u něj pak od dvou let ten vývoj fakt expandoval...tak to uzavřela jako prostý opožděný vývoj, ale na těch testech potravinových byl, a to má v pořádku 😉

miawa
23. srp 2012

@margareta76 A ještě k těm "domácím úkolům"... To opravdu nejde říct "za měsíc ho naučte minulý čas"... Kdyby se to šlo nadrtit za jeden měsíc, tak jako se např. člověk učí něco do školy, bylo by to fajn... My se učíme minulý a budoucí čas už skoro 3 roky. 😖 Před prázdninama začal sám od sebe říkat "bude", už přidal i "budu", ale stejně komolí druhé sloveso za tím. 😅

lenajsek
23. srp 2012

Holky, já furt nevím, co si o našem Lukinkovi mám myslet, pozná se dysfázka i dřív, když dítě nemluví? Asi těžko, že...
Teď jsem si zas přečetla vaši diskuzi ohledně psychologů, že v Aple některým dětem dávají rovnou DA a Krejčířová dává dysfázii... pořád mě straší ten DA u nás, i když i teď nová poradkyně rané péče si myslí, že čistý DA to nebude...
Kdybych tak byla moudřejší, co by to asi tak mohlo být... možná by to byla i nějaká porucha pozornosti, s tím taky souvisí problémy s komunikací a řečí?

@sicinka Luci, máš pravdu, jen letáčky to asi nevyřeší, ale možná se to dostane zase do podvědomí rodičů, aby se o tuto problematiku víc zabývali, aby to nenechávali jen tak... ono to taky není jen o pediatrech, ael především o rodičích, kteří by měli být asi vnímaví ke svému dítěti a taky se trošku sami pídit po informacích a když se jim něco nezdá, ozvat se...
Naše pediatra taky nemá právě tolik času, má hodně pacientů, ale i tak si všimla už v roce a půl, že něco není s Lukinem v pořádku, kdy téměř nerozuměl řeči, nenapodoboval, neukazoval, byl tak trošku mimoň...

@sisstin Teri, vím, že jsi to už psala, ale jsu hlava děravá, jak pořád píšeš, že ve věku našeho L. Tygr vůbec nemluvil, tak on začal mluvit ještě později? První slovo měl ještě později, než v těch 2,9 letech?

Jinak včera jsem podruhé slyšela od Lukina slovo "pi" jako pití, když ukazoval na linku, že pití chce, tak jsem se ho zeptala co to je a on "pi". Ale jak jsem se ho zeptala víckrát, tak klasika, odpověď na vše "ma"... 😝 😝
On to prostě správně nezopakuje, i když to třeba umí... 😝

miawa
23. srp 2012

@lenajsek Samozřejmě, že se dá dysfazie diagnostikovat, když ještě nemluví... Posuzuje se to podle těch ostatních složek vývoje. A jinak to u možná bude fakt ta pragmaticko sémantická porucha. 😉

sisstin
autor
23. srp 2012

@lenajsek první slovo měl fakt v 2,11 roku a to bylo "bůůů", jinak do tý doby fakt nevydal ani hlásku, prostě mimo ukazování a "eee" mu nevyšlo z pusy prostě naprosto nic 😉 pak přesně o třetích narozeninách měl asi 10citoslovcí, ve 3,5 měl asi 250slov, ve 4letech to bylo asi tak 600, a ted ve 4,5 okolo 1000, to říkala Kr., že slovní zásobu má na 4roky, takže tam je už opoždění v rámci normy jen.

jinak ono to není tak, že Kr. dá dysfázii, a pak třeba v Aple dají nízkofunkční autismus, to zas takhle velký rozdíly tam nejsou...ale třeba Kr. dá receptivní dysfázii a v Aple dají lehčí atypický autismus atd. Prostě v těch některých formách se liší. Jenže to je taky o tom, že psycholog zkoumá momentální stav dítěte a ty diagnozy se fakt můžou měnit. Hodně dětí má třeba od tří diagnostiků naprosto jinou diagnozu 😖

nám třeba to SPC, co bylo v září ve školce taky dalo smíšenou dysfázii 😝 páč on se prostě styděl, tak radši neříkal nebo nedělal nic, a samozřejmě oni z toho vyvodili, že jako nerozumí....přitom to je fakt kravina, jinak od všech ostatních má jenom expresivní a to prostě vidim i já, že on rozumí normálně a i začal mluvit celkem brzy, to by dítě se smíšenou nemluvilo tolik.

abbie
23. srp 2012

@miawa a to je co??? 😕

lenajsek
23. srp 2012

@miawa Já jsem vůbec nevěděla, co to je, dokud to Verča nezačala popisovat, dost v tom Lukina taky vidím... zvlášť s tím, že není schopný říct nic na povel, zopakovat... říká pořád jedno a to stejné na všechny věci.
Ale to je asi taky dost blbý, to taky vlastně nikdy asi úplně nevymizí, že...

@sisstin Teri, to je něco, to jsem vůbec netušila, že je to tak složitý to diagnostikování, hlavně že to může být taky pokaždé jinak... U nás to může být i těma svalama v obličeji, snad jak začnem na tomhle víc pracovat, tak by se to taky mohlo někam pohnout, ale spíš začínám věřit tomu, že to prostě bude asi ještě něco jiného, že ten mozek prostě v tomhle zatím nepracuje tak, jak by měl...
A co se týká té reedukace a práce s dítětem pak doma a ve školce, tak asi zas takový rozdíl mezi tou třeba receptivní dysfázkou a jak píšeš tím lehkým atyp. autismem není, pracuje se asi pořád stejně, že...
A ten mentální vývoj dítěte je pak třeba za půl roku, rok zase někde jinde... tak pak to zas může být taky trošku něco jinýho...

sisstin
autor
23. srp 2012

@lenajsek jo, u tý receptivní dysfázie a autismu by to zpočátku mělo být fakt stejné, respektive když se k dítěti s receptivní budeš chovat jako k autíkovi, tak by se nic stát nemělo 😉 jinak hodně těch diagnoz se opravdu vyvíjí, třeba jako první mají receptivní, pak je z toho sémanticko-pragmatická porucha a pak třeba nakonec AS, a to fakt i od Krejčířové..znám dítě, které prošlo takovýmhle vývojem 😉

víceméně se nemění asi jen ta expresivní dysfázie, max. ze smíšené může mít dítě pak časem už jen expresivní, že jako to porozumění dožene...ale třeba u nás jsem si fakt jistá, že to správná diagnoza je, jde to přesně podle předpokladů a i se to tak nějak zlepšuje dle toho, jak nám Kr. řekla...jako určitě nic jinýho nemá 😉

miawa
23. srp 2012

@abbie To je podtyp smíšené dysfázie, je víc narušená ta schopnost komunikovat. Má ji Tobiáš od @ygreen a v dost věcech mi připomíná Matyho. @sisstin mě před časem nahlodala a uvažuju o objednání ke Kr., protože Maty má sice smíšenou dysfázii, ale v hodně věcech se chová o dost jinak než běžné desetileté děti. 😖

lenajsek
23. srp 2012
lenajsek
23. srp 2012

@miawa Marti, já bych se asi objednala... 😉

lenajsek
23. srp 2012

a moc díky!!!

sisstin
autor
23. srp 2012

@lenajsek jo, to je o Kubovi od If...on má od Kr. těžkou receptivní sémanticko-pragmatickou, a v Aple nafasovali atypický středněfunkční 😉 to prostě i záleží na tom, kam to kterej diagnostik řadí...Kr. má ten s-p pod dysfázií, v Aple je to autismus 😉

miawa
23. srp 2012

@lenajsek No já tam v tom listopadu teda asi napíšu. 😉

sicinka
23. srp 2012

@janasim no třeba to vyšetření na ten kostní věk se pokud vím dělá na začátek rengen zápěstí a to je ezcela bezbolestné a neinvazivní - tady asi najdes vice informaci http://www.rustovyhormon.cz. Pokud opravdu zaostává ve všech složkách včetně růstu, hledala bych nejdřív jestli není něco špatně" fyzicky" a teprve pak řešila logopedy psychology atd... Samozřejmě to může být náhoda, ale já na ně nevěřím 🙂 Jinak Dáda taky není žádný obr má 94 cm ve třech letech, ale těch 10 kg měl v roce.

lenajsek
23. srp 2012

@sisstin asi jo, ale spíš mi vychází se objednat ke Kr, asi to bere tak nějak s toho širšího pohledu, že...
@miawa napiš, za to určitě nic nedáš, uděláte si výlet do Prahy a budeš zas trošku moudřejší 😉

sisstin
autor
23. srp 2012

@lenajsek no ono je to těžký, zas třeba Kr. nedá autismus, dá jenom nějakou narušenou schopnost nebo jen prostě "zvláštní povahu", ale pak ve škole se zvláštní povahou se dost blbě operuje vůči učitelům 😉 já ve vašem případě bych se objednala ke Kr., a pak dle toho, co vám dá asi radši i na pořadník do Aply, ale k Thorové přímo 😉

lenajsek
23. srp 2012

@sisstin tak na autismus by měla být dobrá i ta Makovská v Brně, že... asi to udělám tak, jak píšeš, nejdřív Kr, pak se uvidí...

sicinka
23. srp 2012

@abbie ano nám byl vyloučen 🙂 A u nás je to asi opravdu OVŘ s tím že u dády byl problém proti většině dětí tady že něměl moc zájem o komunikaci, k tomu je hodně tvrdohlavý a dle mého měl měl nějakou formu poruchy porozumění. Nicméně za půl roku se posunul tak, že mluví ve větách, je schopen odpovědět na otázku co dělal, orientuje se v čase. Výslovnost má těď zcela příšernou, ale ve větě jsou správně rody, tvary, časy, správně se ptá, převrací dotazy. No a ukecanej nebude včera jsme šli kolem trampolýna ve školce a Dáda říká: JE vyfouknutá (já musím říct ANO je vyfouknutá) nebo by to opakoval do zblbnutí a ptá se Proč je vyfouknutá? a myslíte že se ještě nekdy včera zeptal proc (ne ne a ne proč by to dělal 🙂

lenajsek
23. srp 2012

@sicinka To je super, že se tak rozjel, šikula!!!!

sisstin
autor
23. srp 2012

@sicinka jak říkám, Dáda bude fakt typ, co bude něco říkat, jen když bude mít důvod 😅 jinak na vás by teda i celkem seděla nějaká hodně lehká ta sémanticko-pragmatická 😉

sicinka
23. srp 2012

Holky ono tam něco je a bude, já to vidám v té školce on je fakt hodně jinej podstatně déle se adaptuje, ta řeč má prostě špatnej postup už kojence, to porozumění tam nebylo. Ale tak nějak patologické to zatím není tak uvidíme 🙂 Jinak dneska jsem viděla tak o rok mladší holčičku a dojde ke kytičce a zeptá se co je to, dojde k další a opět prostě se u každé zeptá. Dáda se umí zeptat taky, ale ani ho to nenapadne.

hrusti
23. srp 2012

@sisstin No právě, že je mezi OVR a dysfazii hodne tenkrá hranice. U nas urcite pokrok od brezna je, tak uvidime,jak na tom bude na jare. Na podzim ho musim zase objednat na ko ke Kr. Mame prijit zase na jare na ko.

@sicinka No, sklonuje a pouziva predlozky, ale ne vzdycky a ne vzdy spravne. Hodne veci jsem ho ucila , takze nemuzu rict, ze by jako sam od sebe to odposlouchal a zacal sklonovat atd. Ted zacal delat to, ze mluvi ve vetach v 1. os. mn.c. misto 3.os.j.c. Treba misto H. jde ven rekne H. jdeme ven atd. To zacal az ted. Asi jak ma odposlouchane, jak ja rikam, ze jdeme ven a ne ne rict to spravne. Vyslovnost je u nas taky tragedie. Nikdo cizi nema sanci mu rozumet, aspon ne nekdo zvykly na normalni deti 😉

sisstin
autor
23. srp 2012

@sicinka právě, to je takový to, že má problém s užitím řeči jako takové...umí to říkat, ale neumí to často používat 😉 a ono s tím právě souvisí i to slabší porozumění do určité doby. Jako Dáda by na to fakt seděl, jsou u toho i ty auti rysy, ale prostě on to má v jako hodně slabé formě 😉 ale těžko říct no 😉

@hrusti co vim, tak fakt ten opožděný vývoj řeči trvá, ty máš ještě malýho chlapečka celkem...zrovna ten jeden kluk, co chodil s Tygrem do školky, tak se mu prej ta řeč úplně na100% normu srovnala až v ten odkladový rok a to on šel do školy skoro až v osmi taky 😉

sicinka
23. srp 2012

@hrusti tak Dáda to otočí správně i když má odposlouchanou frázi tak si tam si to odsklonuje. Zeptám se Chceš pití a řekne chci pití. Nebo se zeptám máš mě rád a řekne mám tě rád maminKO. Nic z toho jsem ho neučila odposlouchal to.