Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka no to ne 😉 my to teda tak měli, že jako to porozumění jde skokově...ale u nás to bylo celkovým opožděným vývojem 😉 ale jinak při čistém OVR by to porozumění mělo být normálně k věku 😉

nutelka
20. říj 2010

Hmm, tak to jsi mě nepotěšila. ☹ Teď nemůžu, ale večer se pokusím napsat. 😉

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka ono prostě záleží, u nás to bylo fakt tak, že Tygr byl opožděnej celkově...takže prostě (ne)rozuměl k jeho vývojové úrovni, a tak nějak teď v těch 3 letech se to srovnalo...jak psycho-motorický vývoj, tak to porozumění...už je v normě. Takže u nás je furt naděje jenom na opožděný vývoj řeči, případně na expresivní dysfázii...ale to už je docela "pohoda" proti tomu, jak to vypadalo v jeho 2 letech...kdy jsem si fakt myslela, že má těžkou receptivní 😉

ale pokud je Martínek ve všem ok- k věku, a to porozumění a řeč není, tak to je asi problém...ale to doma hůř posoudíš, to chce fakt psychologa 😉

adamkofjo
20. říj 2010

ahojte dlho som nepisala, ani nestiham vas citat, mozno si ma pametate hlavne sisstin a simalex, tak chodime tiez do spec. triedy , Filipkovi sa velmi paci, co ma aj dost prekvapilo, hrozne som sa bala ako to zvladne , ci nebude plakat za mnou kedze bol taky naviazany na mna ale zvladol to bez slziciek, dokonca sa do skolky velmi tesi a ked je chory tak mi rano place lebo nemoze ist do skolky, ucitelky su tam velmi mile, denne s detickami pracuju, maju logopediu co je na FIlipkovi uz aj vidiet, kazdy mesiac maju niaky vylet, a celkovo vydiet ze sa detikam venuju , takze som spokona aj ja aj Filipko. simalex ak sa smiem spytat odkial ste a kam chodite do skolky ... len tak pre info.... mate niake pokroky odkedy tam tvoj maly chodi...

sisstin
autor
20. říj 2010

@adamkofjo naždáááár, jasně, že si tě pamatuju 😀 😀 tak to je úžasný s tou školkou 😵

nutelka
20. říj 2010

@sisstin mě prostě příjde takový "mimoň" 😔 Nevím, jaká je norma, ale když vidím vrstevníky ve školce, tak tam vidím velký rozdíl. 😒 Když se ho zeptám, jestli ve školce byli venku, tak mi řekne, že ne. No a v šatně od mluvící holčičky se dozvím, že byli. Když v šatně visí výkresy, tak mi na moji otázku, jestli kreslili, řekne, že děti. Řeknu mu, že tam má taky výkres, tak na to kouká, jak kdyby to viděl poprvé. Když mu řeknu, že to je jeho výkres, že to kreslil on, tak mi pomalu nevěřícně řekne ano. Nebo další..co jste dneska dělali, zpívali jste, ano. Kdybych řekla, jestli se stavěli na hlavu, tak mi prostě řekne ano. Když se ho zeptám, opravdu jste zpívali, řekne ne. 😒 Tak samo s jídlem apod. Každou středu mají saunu. Tak mi řekne "větu", kterou se dozvím pokaždé, když se na saunu ptám. Moc dětí, voda, špunt, cáká. Každý den, když se stmívá, tak se koukne z okna a řekne. Večer, ven ne, tma. A tak to je každý den. Nebo když MM není doma, tak se ho zeptám, kde je. Tak mi odpoví. V práci, auto, pán, pásy. Což v překladu je, že je v práci, jel s pánem v autě a připoutal se pásy. No prostě má naučené věty, které používá. Slovní spojení používá minimálně. Voda teče, tata není, tata jde, Terezka papá, prší..ven ne. Jo a ty zápory říká papat ne - nepapá...Dneska jsem se ho ptala, co udělá, když je unavený, tak řekne, spinkat. To jsem se ho snad nikdy neptala. Pak se zeptám, co děláš, když jsi smutný, řekne pláče. Co děláš, když jsi veselý, to jsem mu musela říct. No a pak se zeptám, co děláš, když jsi smutný...spinkat. 😲 Nějak začínám pochybovat, že fakt rozumí na 3 roky. 😕

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka hele, a nechceš se objednat k té Krejčířové? Hned ted, když už vzala argouska? 😉 Zatím doma vyzkoušej to, c jsem psala...dej před něj třeba auto, klíče, míček a hrnek..a zeptej se ho, čím se jezdí..z čeho se pije atd. 😉 umí barvy názvem? Chápe pojmy nahoru - dolů, malý -velký, suchý- mokrý atd.? 😉

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka jinak to mluvení odpovídá bud tomu opožděnému vývoji řeči, nebo nějaký lehčí expresivní dysfázce 😉

nutelka
20. říj 2010

@sisstin tak jsem si jistá, že na to auto, míček...odpoví správně, rozlišuje morké, suché, malý, velký. Barvy se vůbec nechytá. Ale přiznám se, že jsme to ani moc neprocvičovali, jen sem tam. Včera jsme byli na tříleté...den před tím, jsme po něm chtěla, aby mi podával válečky, podle barvy. Tak bylo vidět, jak to odhaduje a samo, že mi vesměs podal špatnou barvu. No tak jsme si o té prohlídce nedělala iluze. Ukázala mu obrázek a prý jakou má kominík barvu šatů. Tak jsem ji řekla, že to ji neřekne. Vytáhla pastelky, vzala zelenou a měl najít stejnou zelenou. Marťa vytáhl modrou a tvrdil, že jsou stejné. 😒 S dr. Krejčířovou..kdyby nebyla tak daleko, tak už dávno píšu. (Jsme z FM) Chodí ke klinické logo. Byl tam teda 2x, chodí 1 měsíčně, což mi příjde docela málo. 😒

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka no hele, ty barvy prý nemají zas až tak společného s porozuměním řeči 😉 Tygr barvy umí názvem, je to prej základ logického myšlení..ale s porozuměním řeči to nemá nic společnýho. Jestli M. umí suchý- mokrý atd., tak bych se zas tak nebála...

třeba včera se ho Dr. ptala, jestli dá králíčka MEZI hrnky..a to nevěděl, ale prej to je v poho..že to je těžký...dneska to nevěděla ani Anetka od Lucky 😉 nebo nevěděl, která kostka je TĚŽKÁ...ale ty základní věci ví - malý velký, nahoře- dole atd. 😉

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka ale ted čtu, že ani nepřiřazuje barvy..a to už by teda umět měl 😕 to je asi trošku problém s tím vizuélním vnímáním 😕

nutelka
20. říj 2010

Tak s těmi hrnky si nejsem jistá. Slovo těžké, teď začal dost používat. Např. když vezme plnou minerálku nebo když se má sám svlíknout. Nahoře, dole, to rozlišuje. Ale když mu řeknu, že něco má před nebo za ním, tak se točí a je vidět, že tyto pojmy nechápe.

nutelka
20. říj 2010

@sisstin jj, ale jak jsem psala, moc jsem to s ním neprocvičovala. No ale zase dvě stejné věci najde - např. na pexesu.

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka ty předložky si nejsem jistá, Tygr ví, co je : V, NAD, POD, VEDLE, ZA...to vím 100%...jinak my máme to porozumění už v normě, říkala, že opoždění asi zhruba 3 měsíce, což už je průměrné dítě 😕 jako já jsem si fakt všimla, že už rozumí fakt všemu..i abstraktním věcem...třeba ještě nějaký slova nezná, že je prostě nikdy neslyšel..ale 2-3x mu je řeknu,a už je má v pasivní slovní zásobě 😕 ale myslím, že se M. nijak nevymyká průměru 😕

jinak mně Kr. říkala, že na řeč se mám zatím vyprdět, že fakt nejdůležitější je, aby dítě rozumělo...že to je základ..a pak se ta řeč vždycky už nějak vypiluje,dříve či později 😕

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka no to přiřazování se moc trénovat ani nedá 😕 to musí pochopit sami...Tygr taky nejdřív dával k sobě stejné věci a až pak za určitou dobu k sobě uměl přiřadit stejné barvy( ve 2,5už to uměl u Kr), ty názvy barev se taky tak nějak naučil sám 😕

nutelka
20. říj 2010

@sisstin Tygr, je šikula, udělal obrovský pokrok a máš na tom velkou zásluhu. 🙂 Já si teda myslím, že z toho nakonec to OVŘ bude. 🙂

Dneska si M. všiml vrán, tak jsem mu říkala, že je už venku zima, tak přilétly. A až bude teplo, tak odletí. A barvu mají černou. Doma říkám, Martínku, řekni taťkovi jaké ptáčky jsi viděl. On řekne váy (aspoň tak to vyznělo) a říkám, proč přiletěly....to už prostě neřekl, bylo vidět, jak mu to v té hlavičce šrotuje. To ale zase mohlo souviset s tím, že to prostě neuměl říct, ale v paměti to třeba má. Na barvu jakou mají řekl svojí oblíbenou bíou.

Si říkám, že bych se mu měla nějak víc věnovat. On si už dost vyhraje sám. Když příjde ze školky, tak jsou mu jeho hračky vzácné a jde si hrát, ohlížet knížky. A já jsem popravdě ráda za trochu klidu, protože do hry vtáhne i Terezku a já mám klid. Ale dám si závázek s ním procvičovat. Nemáš nějaký tip na procvičování toho porozumění?

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka hele, to mi přijde fakt těžký, na co se ho ptáš 😉 jako, že přiletí, až bude teplo atd. To jsou fakt těžký otázky, to není adekvátně k věku tohle 😉 my to porozumění procvičuje jenom tak, že on ukazuje a já mu říkám, co to je..všechno mu vysvětluju...a pak třeba z těch kartiček vyberu pár předmětů - sněhulák, jahoda, domeček atd.( max. 6 věcí) a ptám se ho, co se papá..z čeho se pije, co je ovoce atd. 😉

nutelka
20. říj 2010

@sisstin díky za tip. To zkusím. JJ já vím, ale jeho vrstvníci-kamarádi by na to odpověděli. I když zase jestli by spíš nezopakovali větu a přitom by moc nerozuměli tomu obsahu, to si zas tak jistá nejsem. Kámoška mi řekla, že její o měsíc mladší chlapeček si po přečtení pohádky vezme knížku,dělá, že čte a ten příběh se snaží si sám převyprávět. Já M. přečtu, konečně se tedy dostal do stádia, kdy poslouchá. Ale stejně mi příjde, že ten příběh nechápe a na otázku, o čem to bylo, mlčí.

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka nj, tak když má opožděný vývoj řeči, tak ti holt nemůže adekvátně odpovědět 😉 já jsem si taky myslela, že Tygr spoustě věcem nerozumí a rozumí, jen prostě nemá možnost to nějak verbálně vyjádřit 😉 a převyprávění příběhu mají umět děti někdy v 5 letech 😉

ono v dnešní době se kladou na děti šílený nároky, aby pomalu od roka uměly anglicky a já nevim co, ale ten průměr je totiž úplně někde jinde 😉 třeba Tygra absolutně nebaví žádný čtený text, ani básnička, říkadlo..prostě nic 😉 a prý to není nic tak výjimečnýho..že ho to prostě začne bavit dýl, nebo taky vůbec 😉

nutelka
20. říj 2010

@sisstin já vím, že po něm chci asi moc. Nějak na mě padla depka, jak vidím ty děti ve školce. Štve mě, že vůbec nemám ponětí, co v té školce dělali...A celkově mi ty mluvící pokroky příjdou strašně pomalé. Asi bych se měla obrnit trpělivostí. 🙂

Jinak jsem úplně hin z Terky. Ta měla teď rok a řekne mama, tata, baba, brouká si melodii houpy houpy, baví ji knížky a ohlížení, prstem ukazuje v knížce, řekne to a čeká na odpověď. Teď to začla dělat i na další věci v domácnosti. Toto Martínek začal dělat kolem 2 roku. Jo a aktvivně používá ne. Takže u ní to snad bude o.k. 🙂

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka nj, kdybych měla srovnávat, tak se z toho poseru 😒 holt člověk se musí soustředit na to, jaký to bylo dřív a jaký to je ted 😉 mně říkala včera Dr., že kdyby Tygr uměl mluvit, tak nezavře pusu..že on o to mluvení strašně stojí a je extrémně komunikativní 😕 logo mi zas říkala dneska, že se ji zdá, že tam je nějakej blog..že on určitě ty dispozice mluvit má, ale něco mu v tom brání 😕

jinak to ukazování a čekání na odpověd je skvělý, tím se rozšiřuje porozumění, ta bude určitě OK Terezka 😉

vojtisek2007
20. říj 2010

@nutelka ahoj, hodně mi to připomíná Vojtíka, jen ten měl to porozumění asi o fous lepší než Martin...ale hodně se rozjel když mu bylo 3 a čtvrt - zrovna když jsem dostali termín u Krejčířový 🙂 hodně pracujeme s knížkou "diagnostika dítěte předškolního věku " a "grafomotorická cvičení" - ale jen když ho to baví, když chce sám...k těm barvám - vojta neřekne barvy dodnes (v únoru mu budou 4) dokáže přiřadit třeba žlutou kostku ke žlutýmu polštáři, takže ty barvičky pozná, ale neřekne, že žlutá je žlutá, když se ho zeptám, tak zkouší všechny možný barvy. Jinak když začla mluvit Eliška, hodně ho táhne, teď jsou vlastně v řeči na stejné úrovni, s nástupem do školky má vojtík zájem i o básničky a písničky, což do tý doby nepřicházelo v úvahu, když jsme začli číst, zacpával si uši a ječel ať je ticho....Martin chodí do normální školky ????

vojtisek2007
20. říj 2010

jo a hlavně se nauč NESROVNÁVAT 🙂 🙂

sisstin
autor
20. říj 2010

holky, já si třeba užívám, že už mi Tygr "řekne", co se stalo nebo se děje...třeba byl u holiček, tak mi jako ukazoval, jak ho paní stříhala, a dělal u toho bzzzzz a ukazoval, že mu to bzučelo okolo ucha a tak...prostě má už velku snahu komunikovat a něco sdělovat...o tom se mi před rokem ani nezdálo 😕

myslím na minulé narozeniny, které jsme ani neslavili...koupili jsme mražený dort v Kaufu, kterýho si ani nevšimnul..dárky ho nezajímaly..totální ignorace... 😕 ted se těšim jak malý dítě, jak bude vyprděnej z dortu s Tomášem, z vláčkodráhy, bude sfoukávat svíčky a další věci..to je prostě úplně o něčem jiným 😕

a tady je Tygr, jak dneska vytuhnul 😅 😅

vojtisek2007
20. říj 2010

@sisstin to je bobík 🙂, jojo, člověk se pak raduje jak blázen z každýho malýho pokroku

nutelka
20. říj 2010

M. tu pusu taky nezavře, vše komentuje slovem. Některé si upraví, některé se mu podaří říct celkem dobře. Logopedka nám dala za úkol procvičovat důrazně samohlásky. On to říká s přivřenou pusou a tím ty slova zní blbě. 😒 No ale moc se mu nechce do toho procvičování. Naštěstí u té logopedky docela spolupracuje. On si teď často imaginárně hraje. Což dřív moc nebylo. Přiběhne, začne si třít oči, řekne štípe, kouř. Apod.

Je super, že Tygr chodí každý týden. Držím palce, ať se podaří blog rychle odstranit. 😉

sisstin
autor
20. říj 2010

@nutelka čéče, Tygr řekne skoro všechny písmena..i zopakuje slovo po slabikách, ale prostě ho nepoužije pak..jak jsem psala na FB, já řeknu, řekni "au", Tygr: "au". Já: "to". Tygr" to". Já "auto". Tygr: "brm brm" 😅 😅 😅

nutelka
20. říj 2010

Holky, dočtu zítra. Valím spát, Terka se ještě x krát budí, tak ať se trošku vyspím. Dobrou a díky moc, trošku jsem se uklidnila. 😵

jolinka
20. říj 2010

caute, nestiham, citam skoro u kazdeho radost z pokrokov... 🙂 sisstin, simalex, vojtisek...tesim sa s vami

Kati uz velmi pekne pocita do 5 v slovencine aj madarcine 😉

A mame uz prvu riekanku zo skolky co ma prekvapilo aj dost zlozitu... Sarkan sarkan pomalicky, pozdravuje lastovicky, chvostom kruti sem a tam, stastnu cestu zelam vam... Teda vie to len po Sem a tam, zvysok nedopovie ale i tak super 🙂

simalex
21. říj 2010

@nutelka
nutelko, já si myslím, že M to dotáhne. Řeč je sice specifická, ale na 3 roky žádná velká katastrofa. Jen bych doporučila procvičovat základní věci. Vůbec se neboj toho, že ti to přijde na 3leté dítě "pod úroveň". A hlavně s malým mluv úplně jednoduše. Ty vrány jsou fakt hodně složité na 3 roky. Můj syn dodnes říká všemu, co má křídla "pták" nebo spíš "tápšek", takže mi přijde skvělé, když 3letý Martínek si vzpomene na vrány.

Můj syn taky nastoupil ve 3 letech do školky a to jsem taky absolutně netušila, co v té školce dělali. Přesně jak píšeš, "byli jste venku?", "ano" a venku bylo mínus dvacet apod. Obrázky ani neměl ze začátku vyvšené, protože prostě nekreslil. Jo, a vlastně skoro vůbec nemluvil (já nevím - 40 slov + vlastní žargon).

A je super, že si M. umí imaginárně hrát, to je moc důležité a svědčí to o tom, že má fantazii a pozoruje, co jak funguje. To jsme v těchto letech taky neměli.

Podle mě je strašně důležité klást jednoduché otázky. Protože jak psala siss, když je vyjadřování dítěte omezené, nemá smysl se ptát na věci, na které neumí odpovědět, třebaže to může vědět. Dítě by se mohlo zatvrdit.
A jak sem pozorovala naši malou sousedku a zkoušela se jí ptát na nějaké věci z knihy (kolik je na obrázku broučků?, který brouček má bolavé koleno?), tak jí to teda moc nešlo, třebaže by byla schopna o obrázku vyprávět. Ty otázky nějakým způsobem děti znervózňují. Zdá se mi.

Zkus se ve školce domluvit, ať ti každý pátek dají napsané, co ten týden dělali (jakou písničku, básničku, o čem se tématicky bavili apod.). A doma pak na to navaž. Teda jestli bude malý chtít. Ale mi se zdá, že tvůj Martínek má fakt zájem o okolní svět a to je velké plus.

A jak to vidí logopedka? Opožděný vývoj? Nechceš zkusit kontaktovat tu Ranou péči a poprosit o názor? Věřím, že to áš složité - ještě druhé malé dítě. Však uvidíš.

Jo, a taky si nemůžu vynachválit tu Diagnostiku dítěte předškolního věku od Bednářové, v tom souhlas s vojti. Mylím, že stála kolem 300 Kč, ale třeba by stačilo si ji půjčit v knihovně a okopírovat hlavně ty pracovní části s návodem, co se s tím dělá.

Držím palce, Martínek je šikulka a snaží se. A Terka ho určitě potáhne dopředu.