Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. srp 2012

@blka no my jsme na tom očním taky hodinu čekali, docela síla..naštěstí vydržel...ale to je jasný, jak má dítě špatný zkušenosti, tak už ho někam dostat je těžký 😒 nechápu, proč někteří doktoři dělají s dětma, tam se musí počítat, že budou brečet a bránit se...ach jo 😠

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - ahoj, nás to tedy čeká až na jaře, takže jsem o tom zatím moc nepřemýšlela....ale Jiřík naštěstí zatím všechny očkování snášel v pohodě, MMR jsem tedy taky trochu odsunula, ačkoli jsem v té době o nějaké souvislosti např. s autismem apod. neměla ani tušení... Jinak, nevím, jestli to tu někomu třeba pomůže, ale my každé očkování jistíme homeopatiky Thuja Occidentalis 15CH, 3 kuličky rozpustíme na lžičce než jdeme na očkování, to samé po návratu domů. Neměl nikdy žádnou reakci, teplotu, vyrážku...nic, prý to má právě minimalizovat vedlejší účinky očkování. Minulý týden jsem to osobně vyzkoušela, byla jsem na tetanovce, když jsem přišla domů, tak mě to začalo trochu bolet, tak jsem si to vzala a během čtvrt hodinky jsem nevěděla, že jsem vůbec byla očkovaná, i další den nic 😉 . Jinak celkově máme v rodině dobrou zkušenost s homeopatií, i když většina lidí tomu asi moc nevěří...

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - jinak, já teď zase řeším v podstatě podobnou věc. Jiřík má podle ORL dost zvětšenou nosní mandli, na foniatrii nám doporučují spíš odstranit, ale já se trochu bojím té narkózy, aby to právě taky neudělalo nějakou paseku, zvlášť, když je teď ta řeč tak pěkně rozjetá...Kdyby byl pořád rýmu, záněty uší, nebo jsem měla pocit, že fakt špatně slyší, pořád by huhňal a chrápal, tak bych to asi neřešila a šli bychom...ale - on v podstatě jen dýchá s pootevřenou pusou, což mi samo o sobě zase až tak pádný důvod k operaci v narkóze nepřipadá, i když mi samozřejmě na ORL řekla, že není moc dobře, když má pořád otevřenou pusu... rýmu má jen občas, záněty uší nikdy neměl, tympanogram nám poprvé nevyšel dobře, ale to byl těsně po rýmě, podruhé byla křivka lepší...teď na konci srpna jsme si měli jít pro doporučení a objednat se na zákrok, ale fakt se mi moc nechce posílat v podstatě zdravé dítě pod narkózu, zvlášť v našem případě ☹

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - ještě jsem se tě chtěla zeptat, JIříka teď baví čísla, zatím tedy pozná a počítá celkem spolehlivě do 12, baví ho číst čísla všude kolem sebe, nejvíc na autobusech (to je jeho druhá vášeň, hned po vlacích 😉 )...ALE - všimla jsem si, že je čte sice naprosto správně, ale zásadně obráceně - zprava doleva, když mu to připomeneme, tak se opraví, ale napoprvé sám od sebe to většinou prostě čte odzadu...dost mě to zneklidnilo, obávám se, že u nás nějaké "dys" asi bohužel budou ☹ . Co si o tom myslíš? Ta řeč bude u nás asi brzy dobrá, ale všimla jsem si třeba, že poslední dobou ho moc nebaví kreslit, tak to moc nedělá a už v té grafomotorice vidím trochu zhoršení... Tak jsme zase vytáhli Obrázky jedním tahem, Mezi námi pastelkami apod., ale připadá mi, že to moc velká sláva není....přitom někdy v lednu tak pěkně maloval ☹

sisstin
autor
27. srp 2012

@krystalka zkus cvičení s obrázky, kde se právě musí začínat zleva doprava 😉 no jinak Mezi námi pastelkami např. furt bída, on jako umí spojit ty tečky k věku a tak...ale nějaký malování, nebo i ty vlnky a tak, sice udělá, ale vypadá to přííííšerně 😔 a k tý narkoze, pokud to fakt není nevyhnutelný, tak bych do toho taky nešla 😉

krystalka
27. srp 2012

Jinak, holky, musím se pochlubit, dneska byl Jiřík tak ukecaný, ale bylo mu rozumět jako snad nikdy předtím 🙂 . Dneska jsme byli v nákupním centu, jezdí tam takový ten vláček pro děti, objíždí celé centrum, má tam takovou zastávku se stánkem, kde prodávají lístky a nějaké mašinky. Tak se Jiřík svezl, já jsem šla vedle...pak jsme ještě pozorovali další vláček, jak jede kolem nás a Jiřík mi povídá: "Hele, jede pátky (zpátky 😉 ), tam je depo, tam je malý domeček, tam mají mašinky" 🙂 , bylo mu naprosto rozumět, nebylo to samozřejmě dokonalé, ale bylo to už v podstatě souvětí a vlastně tam jen vynechal to "Z" a trochu zkomolil "L" 🙂 . A v podobném duchu to šlo dneska skoro celý den! Mám obrovskou radost, i když samozřejmě je pořád co pilovat, například si špatně pamatuje slova, co mají 3 a více slabik, ty 4 slabičné zkomolí prakticky vždycky - momentálně máme nové vlastní názvosloví - fotobuňka je u nás "anumaňka" 😀 , stanice metra Stodůlky se jmenuje "tyduky" apod.

lenajsek
27. srp 2012

Holky ahoj, dočtu za chvilku, jen chci napsat moje postřehy, teď jsem se dívala na stará videa, kdy měl Lukášek cca rok a dva měsíce, únor 2011, na videích povídal "aba, "ba", "be", krásně "mama", pořád si tohle žvatlal dokola... a pak si vzpomínám, že nějak v tom únoru dostal hrozný horečky, kdy jsme mu samozřejmě dávali Nurofen a na radu dr. i častěji, než je na krabičce napsáno, dokonce jednou jsem mu v noci musela dávat i zábaly, bo už to lezlo skoro ke čtyřicítce... a po zábalu mu teplota úplně klesla a do rána byl bez teplot. Tohle trvalo přesně tři dny, jinak byl bez příznaků nemoci, ani neměl rýmu, jen ty horečky. Nebyl akutně po očkování, tak mě napadá, jestli i tyhle horečky nemohly mít na tu řeč nějaký vliv...? V té době byl lozící po čtyřech, obcházel nábytek, nechodil samostatně. Pak jak začal chodit samostatně, tak mi vždycky přišlo, že jak kdyby se zlepšil v hrubé motorice, v jemné taky trošku, ale ta řeč a celkový psychomotorický vývoj byl vždycky trochu pozadu...
Pořád mi to vrtá hlavou, jestli tohle všechno může být i z těch horeček...

sisstin
autor
27. srp 2012

@krystalka super, snad se toho taky někdy dočkám 🙂

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - kdybys viděla, jak začátkem roku krásně maloval, miloval "Matýsku, nakresli mi...", koukal se na to večer před spaním a ráno pak vzal pastelky a maloval zpaměti a fakt to byly krásné obrázky - závodní auto, šnek, duch, dům, sněhový pluh...mám toho tady spoustu schovaného...ale teď jako by to zapomněl a nakreslí s bídou mašinku a domeček...

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - určitě jo, víš co, zase Tygr zná a umí spoustu jiných věcí, o kterých nemá Jiřík zatím ani ponětí 😉

sisstin
autor
27. srp 2012

@krystalka no, ale bez normální řeči je mu to jaksi všechno víš k čemu 😉

lenajsek
27. srp 2012

@krystalka Moc díky za info o homeopatikách po očkování, kamarádka se o nich zmínila, že malému synkovi (4měs.) dávala na poslední hexu taky homeopatika, ale nevěděla jsem, jaká to byla.
A do narkózy bych taky nešla, někdy se prý ta nosní mandle s věkem zmenšuje... a můj syn má taky pořád pootevřenou pusu... 😝
A řeč paráda, super!!!

@sicinka Tak se školkou asi neporadím, já příští rok asi budu řešit něco podobného sama se sebou... 😝 A pokud vyjde nějaký sourozenec, tak to bude asi o to horší... Já sama nikdy nevím, jak se mám připravit, většinou se prostě snažím obrnit trpělivostí a sama nevybuchnout, ať už kvůli malýmu, nebo kvůli dr, co si s ním nevědí rady (u Beranů to jde docela těžko), ale snažím se... 😝 😀

lenajsek
27. srp 2012

Jo holky, kdy jste začínaly s grafomotorikou jako takovou, podle něčeho? Máme nakopírované Mezi námi pastelkami a něco jednoduchého zkoušíme, ale pastelku drží jak prase kost, ani nevím, jak mu to mám ukázat, aby to držel správně a spíš si chce sám čmárat, nic konkrétního, natož aby dělal tahy tak, jak mají být... ale snad se i snaha cení.
A pořád není vyhraněný, drží pastelky v obou rukách, střídá to...

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - a prosímtě, jaká ta cvičení s obrázky máš přesně na mysli?

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - však já vím...ale on to taky dožene a pak to všechno jednou zúročí 🙂

lenajsek
27. srp 2012

@sisstin Teri, určitě se dočkáš! 😉

krystalka
27. srp 2012

@lenajsek - tak my když jsme začínali s čmáráním, tak ze začátku měl krátké kulaté voskovky, držel je vlastně jako když my kreslíme křídou na tabuli, líp se mu to ovládalo a já se aspoň pořád nebála, že si vypíchne pastelkou oko 😉 . A pak jsme časem přešli na trojhranné silné pastelky a fixky (máme trojhranné Stabilo fixy), ale stejně pořád nejradši kreslil voskovkami, ale už je pak později držel správně, jako tužku. Jinak je dobré hodně uvolňovat ruku, čárat na tabuli nebo roli papíru na stěně, na zemi apod., loni v tom našem SPC s ním začínala spirálou kreslenou křídou na tabuli (využila k tomu plyšovou kočku, kterou s sebou tahal a udělala ze spirály klubíčko pro tu kočku, měla na to i nějakou básničku 😉 ).

krystalka
27. srp 2012

@lenajsek - a ještě je prý moc dobrá taková ta voskovková koule na kreslení, teď nevím, jak se to přesně jmenuje, taky nám to doporučovali, ale on už v té době byl trochu dál s těmi klasickými voskovkami....ale prý to je to právě pro ty začínající kreslíře a podporuje to právě správný úchop...

lenajsek
27. srp 2012

@krystalka Moc díky, my máme jak voskovky, tak pastelky progresa, pořád se ještě vyrábí 🙂. Ale možná je to pro něj moc tenké, musím se mrknout do nějakého většího papírnictví, asi v Brně, na nějaké širší a trojhranné pastelky. Fixky mu moc nedávám, on si na tu otevřenou fixku pořád sahá tou druhou rukou, ve které ji nedrží a je jak prasátko a nejde to dolů. 😝
Ale musím mu asi někam nalepit velký arch papíru, někam na skříň třeba, aby si mohl čmárat jen tak po papíru, má jinak papíry pořád na stolečku v pokojíčku a má u toho ty pastelky, tak když chce, může si čmárat, jak se mu zachce.
A tu kuličku máme taky, ale tomu nikdy moc nepřišel na chuť...

krystalka
27. srp 2012

@lenajsek - já mu ty fixy taky nerada dávám, ono se mu s nimi i špatně vybarvuje, akorát je pak papír prodřený skrz 😉 , ale co se nám fakt osvědčilo, tak je ta velká role papíru z Ikey, má v pokojíčku takovou tu velikou magnetickou nástěnku a nad ní na konzolce připevněnou tu roli, takže ten papír jde přes tu tabuli, dole si to přicvakne magnetkama, aby mu to neujíždělo a krásně to drží, původně jsme tam tu tabuli dali, že na to bude kreslit těmi stíracími fixy, ale vůbec se nám to neosvědčilo... ☹ , ten papír je o hodně lepší... Jinak, ty pastelky jsou fakt lepší ty tlusté, třeba s progresama byl Jiřík myslím vůbec nechtěl malovat, máme ty silnější trojhranné Maped pastelky a jsou fajn, kreslí sytě, moc se nelámou a dobře se drží 🙂

sisstin
autor
27. srp 2012

@krystalka já ti to zejtra ofotim 😉

krystalka
27. srp 2012

@sisstin - díky, to budeš moc hodná 🙂

margareta76
28. srp 2012

@sisstin: Ja, ak este mozem by som sa trosku vratila k ockovaniu. Najstarsie dieta mame ockovane vsetkymi ockovacimi latkami cca do 1 a pol roka. Druhy je zaockovany asi iba proti TBC v porodnici a tretie dieta nemame zatial ockovane vobec. Ja sama neviem, ze ci robime dobre alebo zle 😒 Ale je pravda, ze po tej poslednej davke Priorix-u sa jeho rec, resp.sposob komunikacie vyrazne zhorsil. Mal asi nieco po roku ked s manzelom sme poculi ako povedal (uz vtedy bol fanusik vlacikov 😉 zretelne slovo Gordon. Povedal to presne tak ako pisem - Gordon, dokonca aj s "r". A po ockovani, vlastne doteraz sa mu to nepodarilo tak pekne povedat. Teraz hovori Kokon. Mozno to bola vtedy iba nahoda, nechcem to zase 100% prisudzovat ockovaniu. Ten najstarsi je paradoxne aj ovela castejsie chory ako ten mladsi (neockovany, resp.ciastocne ockovany). Pediater nas nahlasil na Urad verejneho zdravotnictva, zatial sme nedostali od nich ziadny "pozdrav" 😉 Inak ja sama mam alergiu na latku Thiomersal (myslim, ze je to nejaka zlucenina ortuti), ktora sa nachadza-la vo vakcine TAT (tetanicky anatoxin), ked ma preockovavali proti tetanu v roku 2006.
Zaujimava je aj tato stranka http://www.slobodavockovani.sk/ Dufam, ze som Vas nejako negativne neovplyvnila vo svojom rozhodovani ci dat alebo nedat ockovat svoje deticky, ale ako som uz vyssie pisala sama neviem, ze ci robime dobre alebo nie.

abbie
28. srp 2012

Ja som zasa videla rozhovor v TV s prednostom kliniky Kramare, kde vravel, ze kazde jedno dieta by malo byt pred ockovanim vysetrene na imunologii ... deti sa od 4. dna narodenia ockuju rad radom a nikto neskuma, ci maju na nieco alergiu, ci ich imunita je na to dostatocne zrela ☹ ☹ velmi smutne ... my sme mali velmi zlu reakciu na TBC, maly mal z toho hnisavu ranku a doteraz ma z toho skaredu jazvu 😠 keby som toto vedela dopredu, tak ho nedam ockovat, ale vtedy som sa o to nezaujimala ☹

sisstin
autor
28. srp 2012

@margareta76 tak Tygr nebyl žádnej lumen ani před očkováním, ale celkem ten vývoj měl furt v normě, po tom očkován jak když utne 😒

@krystalka tak jsem toho našla víc, tak ti to oscanuju o víku, až Tygr nebude doma, jen se mi prosím připomeň 😉

jinak jsem nahrála, jak Tygr staví to Smart Car

https://www.youtube.com/watch?v=KhvYnK1RW1w
filmuska_01
28. srp 2012

@lenajsek
nakreslenie su v zaciatkoch fajn aj tie chodnikove kriedy hrube,vela deti to bavi.

co sa tyka kreslenia dada ma sice uchop krasny obkukany od sestry ale nakresli len taky nepravidleny kruzok a stazka trafi par ciar ako pusu a oci.. Viem ze deti v otm veku kreslia aj hlavonozce a pd. mna momentlane tesi ze kresli celkom rada, aj ked zatial len cmara.
oblubene je aj cmaranie po tej zmizikovej tabuli. tak s aj hrame ja nakreslim daco a ona hda,co je to a naopak. Je uspesnejsia ako ja 😝 totiz jej kresba ci je to auto alebo havo vyzera dost podobne...

sisstin
autor
28. srp 2012

@filmuska_01 tak u hlavonožce stále ještě nejsme, s velkým vypětím namaluje sluníčko zatim 😅

filmuska_01
28. srp 2012

@krystalka
k tej mandli, Jiri dycha vnoci ci aj cez den pusou?
Cital osm inak z eked zakrak tak lepsi epo 5roku,je vacsia sanca ze nedorastie a,suhals s holkami , ze s narkozou opatrne radsej. Nie je to taky banalny zakrok, ako sa tvari vacsina ORL lekarov.
Vekom sa to iank zlepsuje postupne apson taka je aj moja skusenost.

filmuska_01
28. srp 2012

@sisstin a kresli rad,ci ako vacsine chlapcov sa mi nechce?

sisstin
autor
28. srp 2012

@filmuska_01 jako celkem ho to baví, to zas nemůžu říct, že vůbec...ale prostě on jen tak čárá....neumí nic namalovat....jako ve školce ty výtvory dělá, ale vždycky spolehlivě poznám, kterej je jeho 😅 😅 😅