Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janasim
30. srp 2012

@sisstin a alternativna je prave tymi kartickami?A to ma nauci logopedicka s tym pracovat,nemozes to popisat ako by sme nimi komunikovali?No stale ta musim otravovat,inac by som prd vedela

sisstin
autor
30. srp 2012

@janasim nejlepší by bylo, kdyby ses objednala do nějaké centra Alternativní komunikace. Ne každý logoped s tím má zkušenosti, ale klinický by mít měl 😉 je víc možností, bud můžeš s dítětem znakovat, nebo právě pomocí těch obrázků, což se asi osvědčí u těch dlouhodobě nemluvících dětí víc.

Mrkni na tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=kNFo_6qQSl8
blka
30. srp 2012

Holky, se vám musím pochlubit. Včera jsme si donesli domů morčátko a vymýšleli jsme jednoduché jméno, aby se ho Mareček naučil. Vymysleli jsme Timi. Prve říkal mimi, ale asi 3x jsme ho opravili a už to říká správně 🙂 . do pondělí jsme měli králíčka Bobo a to trvalo tak 2 měsíce, než se to naučil. Tak mám radost, vůbec jsem to nečekala 🙂 . I když teď přidal pár slov, ale všechny se stejných základem - botky, bobky 😀 a vlastně ještě garáž 🙂 . To sice nejde moc poznat, dlouho mi trvalo, než jsem to pochopila, ale to vypiluje 🙂 .
Našim vrcholem je totiž 3-slabičné slovo maminko, tatínko 😅

sisstin
autor
30. srp 2012

@blka Tygr by chtěl morče, ale já z toho mám schízu 😝 z a a) se toho celkem bojim a za b) mně vždycky všechno umřelo, divim se, že Tygr ještě žije 😅 😅 😅 😅

blka
30. srp 2012

@sisstin Tak argument za B mě rozesmál 😀

sisstin
autor
30. srp 2012

@blka no to bylo asi trošku nevhodný 😔 😅 občas plácám kraviny 😅

blka
30. srp 2012

@sisstin Já jsem to pochopila jako vtip, náhodou jsem se fakt zasmála 😉

zuzana76
30. srp 2012

@sisstin siss neboj, aj mne vzdy vsetky kvety pokapali, aj rybicky umreli, papagaj jeden uletel, druhy posiel za nim, ale dieta je dieta, to je jasne kazdemu 😉

krystalka
30. srp 2012

@sisstin - my jsme měli,než se narodil Jiřík, doma zakrslého králíčka, byl moc fajn, měli jsme ho 5 let, ale pak nám právě onemocněl a umře ☹ l....Jiříkovi zatím stačí, že se na ně chodíme koukat do Hornbachu, ale on zase na ty zvířátka až tolik není, koukne se, to jo, ale dlouho ho to nebaví. Jinak já bych tedy nějaké zvířátko radši pořídila až bude trochu větší (zvlášť když tyhle zvířátka moc nemusíš 😉 ), aby zvládal se o něj trochu víc postarat, takhle si s ním bude jen hrát a všechno ostatní (čištění klece, obstarávání zeleného krmení apod.) bude stejně v podstatě na tobě 😉

sisstin
autor
30. srp 2012

@krystalka no já nic pořizovat nebudu, by mě máma vyhodila i s morčetem 😅 😅 😅 😅

krystalka
30. srp 2012

@sisstin - naši mi taky žádný zvířátko nikdy nechtěli dovolit, teda, měli jsme andulku, ale to pro mě nebylo to pravé chlupaté, tak jsem si králíčka pořídila, až když jsem se odstěhovala k manželovi 😉

nelaja
30. srp 2012

Ahojte, vzdy ked si uz myslim, ze moje dieta predsa ten hnusny autizmus nemoze mat, nastupi nejaka vec, ktora ma znovu zneisti. Nastupuje nam velmi slusne rec, cisti sa pokial ide o vyslovnost, ale je stale agramaticka. Mame mozno 800-1000 slov a idu 3-5 slovne vety. Ale doteraz Nelka (teraz ma 2 roky 8 mes.) o sebe hovorila v tretej osobe, teraz zacina pouzivat druhu, obcas aj prvu, ale malo. Stale sa takmer nic nepyta, asi 5 razy doteraz sa spytala "co je toto" za posledny mesiac a obcas sa spyta "kde si, alebo kde je". Ale co ma trapi najviac je ten cudny kontakt s detmi. Velmi rada sa nahana, lenze ona vobec nechape, ze ak niekto uteka nemusi ju nahanat. Zacne utekat pred kymkolvek cudzim, kto bezi alebo sa kolobezkuje, alebo sa bicykluje, co samozrejme vytvara nebezpecne situacie. K detom ide, ale nevie s nimi komunikovat, este tak max. s neterou, ktoru aj oslovi menom a povie jej svoju poziadavku (pod skakat, pod nahanat). Mate to niekto takto a mate inu diagnozu ako autizmus?

sisstin
autor
30. srp 2012

@nelaja já to neumím posoudit, ale ve třech letech Tygr s dětma jako takovej ten kontakt typu právě jezdit na motorce, nebo třeba strkat balonky do pytlíku atd., a spíš jako vedle sebe, než úplně spolu. Jinak nemluvil v tý době, takže kontaktovat slovně nemohl. Pak když mluvil, tak se "baví" jen s malým počtem dětí, třeba ve školce skoro celý rok s dětma vůbec nemluvil, jako zapojoval se a tak, ale nemluvil, to se zlepšilo až ke konci roku a to tam chodil fakt každej den.

Takže mně to nějak divný fakt nepřijde, jo a ptát se začal až před 4.rokem, ale rozhodně začal mluvit dýl, než tvoje holčička, takhle jak píšeš ty..tak takovou slovní zásobu měl až někdy mezi 4-4,5roky 😉

nelaja
30. srp 2012

Ja nechapem, co to nakoniec dostaneme za diagnozu, teraz ideme o dva tyzdne na rediagnostiku. Mala urcite ma symbolicke myslenie, aj ked napr. hra nie je k veku. Ale najde skrutenu gumicku a taha si ju po nohe a tou jej hatlaninou hovori, ze je to slimak (snek) a lezie hore na kopec (tahala ho na koleno - akoze kopec). Dnes postavila nejakych 10 roznych kociek na seba a hovori, ze "nas dom". Nalozi zvieratka do lode a plava s nou. jazdi si s motorkou a robi brm brm. Alebo dnes v magnet. knizke jazdila s magnet. traktorom a robila brm, brm. Stale sa velmi boji cudzich dospelych. A vobec si nevykomunikuje co potrebuje, ked je niekto cudzi u nas, dve hodiny mlci, nepovie, ze chce cikat a to nocnik mame super zvladnuty, radsej sa pocika. proste ta pragmatika - pouzitie tej reci katastrofa, akoby sa prepla do nejakeho ineho rezimu akonahle je niekto, koho nepozna, u nas.

sisstin
autor
30. srp 2012

@nelaja ono jako těžko posuzovat, když tvojí holčičku neznám, ale mně na svůj věk fakt přijde těžce v pohodě, rozhodně je na tom líp jak 99% dětí z týhle diskuze v jejím věku 😉

sisstin
autor
30. srp 2012

@nelaja no to mi divný nepřijde, já jsem nešla na záchod třeba ještě v 6letech, když byl u nás někdo cizí, abych kolem něj nemusela projít 😝

krystalka
30. srp 2012

@nelaja - tak synovi je teď 4,5 a doteď venku žádné děti neoslovuje a ani moc nevybízí ke kontaktu, spíš pozoruje a když naváže kontakt druhé dítě, tak se někdy nechá vtáhnout do hry, ale fakt jen někdy. Ale ve věku tvojí dcerky před dětmi utíkal, když se s ním snažily ten kontakt navázat, stačilo, aby k němu natáhly ruku a něco mu podávaly a on zděšeně prchal ☹ , stačilo, aby lezl na skluzavku a někdo začal lézt po žebříku za ním a už se v panice snažil dostat jakýmkoli způsobem dolů apod. Trochu víc si hrají jen se sousedovic holčičkou, která je o dva roky mladší a někdy s dětmi z miniškolky (měli teď 2 týdny příměstský tábor), které zná už skoro rok.... Máme expresívní vývojovou dysfázii...Jo a ta gramatika se nám hodně vylepšuje až teď kolem těch 4,5, ještě nedávno mluvil jak cizinec, co se učí česky 😉

sisstin
autor
30. srp 2012

@nelaja mně spíš přijde, že je akorát úzkostná a stydlivá 😉

krystalka
30. srp 2012

@nelaja - a k té hře...tak takhle jak píšeš, tak si hraje Jiřík i teď, vezme dvě kostičky, že to jsou lanovky a mám mu třeba udělat z pokrčených nohou kopec a on jezdí nahoru a dolů, venku co pár metrů zastavuje a dělá rukama, že se otvírají a zavírají dveře autobusu, napodobuje při tom to zvukové znamení apod...Jinak v těch 3 letech když k nám přišel někdo cizí, tak se schoval za mě a jen se mračil, blíž k němu šel jen se mnou a tak....mně se taky zdá, že na svůj věk je holčička celkem v pohodě, i s tím mluvením, Jiřík měl v tom věku cca 50 slov, z toho většinou citoslovce a dvouslabičná slova - hají, hačí, nespojoval ani 2 slova...

nelaja
30. srp 2012

@sisstin Ano, asi tou recou je, na to, ze pred 3/4 rokom sme mali 37 slov ano - ale idú vety ako dedko tulit maminkom - dedko pritulil maminku. Takze hroza. Pokial sme doma, zda sa mi OK, ale ako nahle prideme do kolektivu zdravych deti, tak vidim strasny rozdiel, to socialno je naozaj zle. Napr. nechape ani vymennu hru, nedokaze ona niekoho nahanat a neviem jej to vysvetlit. ked pred nou ja utekam, aj tak si mysli, ze ja ju nahanam a nie ze ona ma mna nahanat. Kopec takych malickosti, ktore tam ale proste su. No ved uvidime, ako dopadneme v Trnave (uz po treti raz). Doteraz mame v sprave inu nespecif. PVP

sisstin
autor
30. srp 2012

@nelaja no hele, jako i ve třech letech si některé děti hrajou jen vedle ostatních a ne s nima...mně to nijak patalogický prostě nepřijde 😕 ale těžko posuzovat přes net no 😕

nelaja
30. srp 2012

@nelaja Je teda fakt, ze sme mali dost horsich auti crt, ktore sa stratili - spickovenie, ublizovanie sebe (bila sa do hlavy alebo hlavou do cohokolvek) aj na nas sa zahanala, pred rokom ukazovala mojou rukou, hocikedy si len tak tlieskala zalezena pod stolom, nahanala sa s vlastnym tienom. Ako zacalo nabiehat porozumenie toto sa postupne vsetko vytratilo.

krystalka
30. srp 2012

@nelaja - tak třeba tu výměnnou hru typu "teď ty, teď já," pochopil Jiřík a začal hrát až tak kolem 4.roku v miniškolce, doma se jsem předtím o to snažila, ale bezvýsledně. Ale ta miniškolka mu hrozně pomohla, chodil celý tenhle školní rok, byly tam většinou jen 3, max. 4 děti, pořád stejné, takže po pár dnech si na ně zvykl a překonal strach nebo ostych, nebo co to bylo a začal se pomalu zapojovat, v září mu tehdy bylo 3,5 a trochu si začal hrát s dětmi až někdy v lednu 😉

sicinka
30. srp 2012

holky a co je na popsaném způsobu hry špatně, já to brala jako imaginární hru a jsem za to ráda 🙂 Výměnou hru pochopil jako jedináček až ve školce mu parkrát děti vysvětlil(předpokládám že ručně) že si nemlže vše nechat, být ve všem první a je klid. Jinak se musím pochlubit už asi 3 týdny kakal do záchodu, ale zatím jsem ho vždy musela odchydit posadit a pak bylo. No a už dva dny po sobě si sám přistavil schůdky, důležitě mi sdělil že musí kakat i se povedlo. Já se normálně přestávám té školky tolik bát 🙂

nelaja
30. srp 2012

@sicinka Pardon, asi som to blbo napisala, tej hre, ktoru nelka aktualne predvadza sa naopak ja velmi tesim, lebo konecne je symbolicka, a prave to ma myli, pretoze hru ma vylepsenu, aj ked nie este k veku (nehrame sa s babikou na mamicku a babatko), ja som to skor uvadzala ako paradox, ze proste mame v diagnoze zatial inu nespecifikovanu pervazivnu vyv. poruchu, a ona sa hra symbolicky, co by sa autista hrat nemal, ukazuje prstom, zdiela pozornost, napriek tomu v tom spravani a socialne tam nejake nie normalne veci su a som zvedava kam sa dostaneme. Boze, vies aka som ja rada, ze mame takuto hru? Pred rokom len nosila kamene z celej zahrady a hadzala ich do krikov, na jar ked som strihala kriky som vyniesla snad pol tony. Takze ta hra je v poriadku, resp. mozno nie este uplne k veku ale panboh zaplat za nu.

nelaja
30. srp 2012

@sicinka Ja som skor chcela poukazat na to, ze Nela vobec nepochopi, ze nejaky dospely alebo dieta, ktore v zivote nevidela,sa s nou nehra na nahanacku, ale proste len tak bezi. Cize zase to nepochopenie situacie ako takej, ona to vyhodnoti tak, ze bezi (hocikto aj neznamy) a ona zacne bezat pred nim a tesi sa, ze ju nahana a ten len pozera, ze ako co ta mala vobec nacvicuje. To mi pride take dost auti, nezhodnoti dobre socialny kontext. Napr. dneska sa nahanali 8-9 rocni chlapci s palicami a hrackarskymi zbranami a ona zacala utekat pred nimi s totalnou radostou, akoze nahanaju ju. No tí teda nechapali. A to mi teda normalne nepride, alebo ano? Ja uz fakt neviem, co je normalne, asi ani ja nie. Cim viac o tych diagnozach viem, tym mam vacsi chaos v hlave.

nelaja
30. srp 2012

Inak este vam napisem, ze nam teraz chcu dat prestavku na logopedii, ze budem iba modelovat spravne gramaticke tvary a vyslovnost a chcu vediet, kam to pojde bez intenzivnej terapie. Ze podla nich na jej fyziolog. vek sa aktualne dosiahol strop a nutit ju do nejakych narocnejsich veci, na to nema vyzrety mozog. Tak som zvedava, kam sa dostaneme "prirodzene". Ja samozrejme budem s nou pracovat na cieloch, ktore nam dali na leto a este stale ich nemame zvladnute, ale nechcu to zatial tlacit dalej. Chodili sme kazdy tyzden. Ale asi ich skusim ukecat aspon raz mesacne, lebo ak sa ta gramatika sama neupravi, tak nechcem, aby si znova musela zvykat, zaciatky tam sme mali strasne, nespolupracovala a plakala tak, az sa prisla lekarka z vedlajsej ambulancie stazovat - nech zije empaticky zdrav. personal.

lenajsek
30. srp 2012

@alenamasinova Ahoj, my budem spát v noci u mamky v Brně, budem tam jezdit každý ráno a bude tam spát jen po obědě. No, bude to asi náročný, ale snad to mají udělaný i podle věku, že toho ještě ne tříletý dítě nebude mít tolik... uvidíme, jak to bude probíhat, snad se něco vyšetří a bude aspoň trošku spolupracovat...

monaart
30. srp 2012

@nelaja
toto presne aj my,,,snek nas bavi haha
mame na vyber,,,vysokofuncny aut u jedneho,,,alebo infantilny detsky autizmus,,,podla kanerovho spektra,,aby som bola mudra
takze sa trapime,,,,
a vy? mozes spravicku,,,
Monka

monaart
30. srp 2012

@sisstin
ahoj akoby si o mojom jednom chalanovi pisala,,,bud rehott hodinu a nekontrolovane behanie,,,alebo rev ukrutny na nervy,ani ja som nezvolila klas, skolku, 2x som to prejednavala,,nedali mi velmi na vyber,takze som predsa sla po speci pristupe,,teraz ked nastupujeme o tyzden,,,budu mat 4r a 3mes,
takze budem snad o mesiac mudrejsia,,,,,
a ten druhy,,,v niecom az nadmieru inteligentny nadany,,,,ale nervak ukrutny,,,
ahoj