Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nicole_1
4. zář 2012

@erinnuska ze začátku se ptal co to je? a ted asi půl roku máme "proč" , vím že vývoji řeči je to důležitý, ale já už to nesnáším 100x za den" A prooooč" 😅 a k tomu s tím začal i ten náš 2letý syn. Tedík komunikuje normálně, běžný souvětí, otázky, skloňování,předložky,atd...jen prostě ta výslovnost je občas šílená, co se týká pozdravu, tak to sám taky nepozdraví, jelikož je trochu stydlín

abbie
4. zář 2012

@1ingrida1 a to ste u ktorej Dr. boli? mne sa teda nezda, ze by odbornik nevedel co a ako s 3 r. dietatom ... a to akoze iba kvoli hnevu ho oznacila za podozriveho? v 3r. vrcholi obdobie vzdoru ... by si mala vidiet nasu 3r. susedu ako doma vrieska ...

1ingrida1
4. zář 2012

ahoj, Sedibova sa vola.ako mne sa zdala velmi seriozna,a fakt to s nim vedela, ked mu vyvolala ten zachvat,tak ako jedina doktorka co som zatial zazila,mu ten zachvat aj sama ukoncila,alebo ako to mam nazvat. ona si robila vela poznamok,ked ho pozorovala,upozornila ma na to,ci som si vsimla,ze si hracky uklada systemovo.viem to,ale neviem co to pre nas ma znamenat.nevjem ci je to priznak. taktiez je jasne,ze sa niektorych veci extremne drzi,a niektore extremne odmieta. sama mi povedala,ze je tam nejaky naznak,ale zaroven su tam veci,ktore autizmu odporuju,napr. to,ze ten svoj zachvat ma vraj plne pod kontrolou,a ze to robi s cielom ublizit mi.pretoze pri tom dost kusal a skrabal a kopal a tahal za vlasy atd atd. vraj ked na nu utocil,tak priam potreboval ocny kontakt, aby videl ako moc ju to boli.a to sa jej nezdalo.to vraj autisti nerobia. ja neviem co si mam o tom myslet.je pravda,ze s jej radami sa nam podarilo tieto zachvaty minimalizovat a hlavne zmiernit,ze uz nie je taky agresivny,ale aj tak sa neustale vytaca.na vsetko co sa mu nepaci reaguje krikom, ukazuje prstom,brani sa tak.okrem toho,velmi malo rozprava, teraz je to sice lepsie,ale to len opakuje co som pouzivala v tych situaciach ja,este aj ten ton po mne opakuje.s detmi sa hra len tak,ze po nich opakuje skoro kazde gesto,kazdy pohyb.deti ho od seba potom odstrkuju a on zas reaguje krikom, rozhadzovanim veci,nicenim veci a ukaovanim prstom.

1ingrida1
4. zář 2012

@abbie ahoj, Sedibova sa vola.ako mne sa zdala velmi seriozna,a fakt to s nim vedela, ked mu vyvolala ten zachvat,tak ako jedina doktorka co som zatial zazila,mu ten zachvat aj sama ukoncila,alebo ako to mam nazvat. ona si robila vela poznamok,ked ho pozorovala,upozornila ma na to,ci som si vsimla,ze si hracky uklada systemovo.viem to,ale neviem co to pre nas ma znamenat.nevjem ci je to priznak. taktiez je jasne,ze sa niektorych veci extremne drzi,a niektore extremne odmieta. sama mi povedala,ze je tam nejaky naznak,ale zaroven su tam veci,ktore autizmu odporuju,napr. to,ze ten svoj zachvat ma vraj plne pod kontrolou,a ze to robi s cielom ublizit mi.pretoze pri tom dost kusal a skrabal a kopal a tahal za vlasy atd atd. vraj ked na nu utocil,tak priam potreboval ocny kontakt, aby videl ako moc ju to boli.a to sa jej nezdalo.to vraj autisti nerobia. ja neviem co si mam o tom myslet.je pravda,ze s jej radami sa nam podarilo tieto zachvaty minimalizovat a hlavne zmiernit,ze uz nie je taky agresivny,ale aj tak sa neustale vytaca.na vsetko co sa mu nepaci reaguje krikom, ukazuje prstom,brani sa tak.okrem toho,velmi malo rozprava, teraz je to sice lepsie,ale to len opakuje co som pouzivala v tych situaciach ja,este aj ten ton po mne opakuje.s detmi sa hra len tak,ze po nich opakuje skoro kazde gesto,kazdy pohyb.deti ho od seba potom odstrkuju a on zas reaguje krikom, rozhadzovanim veci,nicenim veci a ukaovanim prstom.

abbie
4. zář 2012

@1ingrida1 vies ze agresia u deti je casto spojena so zlou komunikaciou ... nevie sa dohovorit, malo rozprava a preto moze byt agresivnejsi a hlavne na rovesnikov ...

1ingrida1
4. zář 2012

@abbie ano to viem ale on sa obcas pri tom sprava ako keby mal klapky na ociach,a neda sa mu dohovorit ani za svet. proste je to vidiet ze je to trochu ine ako u ostatnych deti.ale kedze diagnozu ziadnu nemame, chodi do normalnej skolky s normalnymi detmi,a ja teraz neviem ako to mam naznacit ucitelkam,ze sa moze stat ze taketo nieco,ako ten krik a hadzanie hraciek a podobne, ze to bude castejsie.presne preto, co pises aj ty, ze je to prejav aj tej zlej komunikacie, presne preto nevjem co mam povedat. pretoze z kazdej strany pocuvam coho vsetkeho to moze byt prejav.a ja nechcem nejako tie ucitelky podvadzat a tvarit sa ze je vsetko v poho,ked viem ze asi neni.takze neviem co im mam povedat.

abbie
4. zář 2012

@1ingrida1 no tak im jednoducho povedz, ze maly ma OVR a tazko sa mu komunikuje s rovesnikmi ... neodporucam ti povedat im o PAS pokial to nemate v papieroch pretoze ho mozu takeho zaskatulkovat ...

1ingrida1
4. zář 2012

@abbie asi ano,asi bude lepsie ked na to pojdem tymto smerom. dakujem za radu. este skocim za tou dr sedibovou,aby nam poradila nejake tie tahy ako to trosku eliminovat a ako to podat ucitelkam. lebo sa bojim,ze na neho pojdu nespravne, ze zacne este viac vyvadzat a potom uz bude fakt problem.inak sa do skolky naozaj tesi, a ani neplace ked odchadzam, tak by som bola nerada kebyze my ho odtil vylucia. dufam ze to nejako prehrmi a ze sa s tymi detickami raz zacne pekne hrat. ale uz teraz mi je jasne ze mozem zacat hladat logopedicku,ale aj to sa bojim,ci s nim bude vediet pracovat, bo on moc nespolupracuje :/ a nas sprepacenim debilny obvodak nam povedal,ze naco logopedicku,sak mam pockat co bude v skolke,ze ked s aprvy polrok nerozrozpava, tak az potom.

abbie
4. zář 2012

@1ingrida1 tak nas zacne chodit k logo od 20 mes 😅 vy ste tam uz davn mali sediet ako 5 penazi ... ono ta Dr. Sedibova moze byt seriozna, ale toto mi ako adektvatna starostlivost nepride, prepac, ale skus vyhladat inu Dr. ste z BA, tak chod k Dr. Matuskovej ... vasa psychologicka vas uz davno mala posadit pred dvere logopeda ...

lenajsek
4. zář 2012

Holky ahoj, já vůbec nestíhám dočítat, posledních pár nocí u nás katastrofa, malý se budí s hrozným pláčem několikrát za noc, tak vás jen pozdravím a přeji pěknou noc a zítra pěkný den... snad se sem během zítřka mrknu.

Jinak jsme se dneska viděli v Brně s @veveracci a @miawa a Honzíkem a Kubíkem, tak to bylo fajn, kluci lítali po schodech jak diví, Honzík teda pořád něco povídal, Lukin je fakt nemluvící... 😝 😝 😝 Tak to bylo fajn posezení, i když krátké.

Jinak jsem tady četla, že se řeší 16měs dítka... Lukin v tomhle věku teprve začal chodit samostatně, natož aby na něco ukazoval.. ukazovat začal těsně kolem 18měs, ale v té době jsme měli od neurologa potvrzený mírně opožděný psychomotorický vývoj. Rozumět pokynům začal víc až po tom 18měs, spíš kolem 20měs a do těch 24měs se to zase zlepšilo, teď bych řekla, že za posledních pár měsíců se zase v porozumění posunul, ale prostě má 10slov a z toho ještě ne všechny používá... 😝 Takže samozřejmě nespojuje dvě slova, doteď neřekl ani mama ani tata, ani babi...
V 16měs jen žvatlal "baba", ale nebylo to jako slovo, bylo to jen žvatlání.... takže v tomhle jsme byli a pořád jsme, těžce pozadu...

sicinka
5. zář 2012

@lenajsek Dáda to v tomhle období dělal taky podezřívala jsem z toho to eye Q které bral, pak růstové bolesti. V principu doteď nevím co to bylo naštěstí to zmizelo. To byl taky hlavní důvod proč jsem víc řešila jeho vývoj protože to bylo fakt divný. Několikrát za noc začal ječet, ani brečet se to nedalo nazvat, odstrkoval mě, pít nechtěl a myslím že anii nebyl zbuzený dělal to ze spaní. U nás to trvalo asi 2 měsíce takže chápu a držím palce. Na ruhou stranu když to přestalo tak se tak rozmluvil, ale to je souvislost čistě vypozorovaná a nepotvrzená. Dělal to i odpolednáím spánku. Nejvíc mě děsilo že nešel vzbudit byl uplně v tranzu.

1ingrida1
5. zář 2012

@abbie no ano, aj dr. sedibova, aj dr. beutelhauserova mi logopeda dporucaju, ale najskor sa musel riesit ten problem s tou agresiu, to bolo u nas na prvom mieste, pretoze to uz bol fakt extrem.teraz uz ked to trosku utisilo, tak uz mozem ist k logopedovi, vraj maju nejaku dobru,ktora pracuje aj s detickami ktore odmietaju spolupracovat,tak sa tesim ze z neho mozno nieco predsa len dostaneme. s ucitelkou som sa dnes rozpravala, a zistila som ze to nebolo az take hrozne ako som si myslela. nastastie je ucitelka velmi chapava a tolerantna, vraj si nemam robit ziadne starosti, ze ona je tam od toho aby mu pomohla to prekonat.a ze on zo seba ten hnev jednoducho potrebuje dostat. vraj bol dnes velmi poslusny, ze obcas trosku treskol hrackou,ale po upozorneni sa hned uvedomil. takze zajtra uz bude o hodinku dlhsie. sttrasne mi odlahlo, lebo som sa bala, ze budu z jeho spravania zhrozeni a ze mi ho vylucia.

krystalka
5. zář 2012

@sicinka - my jsme taky měli takové podobné stavy v noci, myslím někdy okolo 2 let, trvalo to asi taky přes 2 měsíce, poprvé mě to hrozně vyděsilo, bylo to přesně jak popisuješ, vůbec nevnímal, doslova vřískal, trvalo to třeba i přes půl hodiny, zkoušeli jsme všechno možné (napít, rozsvítit, něčím zaujmout, opláchnout obličej vodou...), ale vůbec nereagoval, nebo mne jen odstrkoval, válel se po zemi...a pak najednou jako když cvakne vypínačem přestal, přitulil se, vypil mlíko a usnul. Ráno o ničem nevěděl...Taky se to objevovalo i několikrát za noc, podle mne to byly noční děsy, aspoň stejný průběh jsem našla někde popsaný na internetu, přesně to odpovídalo. Tenkrát už jsem přemýšlela, že se půjdu někam poradit na neurologii nebo tak, ale zrovna v tu dobu to pak ustalo. Prý je to celkem běžné, je to prý způsobeno tím, jak se vyvíjí nervová soustava a některé citlivější děti můžou takhle reagovat. Ale ten pocit bezmoci, že s tím v tu chvíli nemůžu nic dělat, jen dávat pozor, aby si neublížil, když kolem sebe mlátil a kopal a válel se po zemi, ten si ještě moc dobře bohužel pamatuju ☹

sicinka
5. zář 2012

@krystalka jednou jsem ho v zoufalství i odnesla do sprchy a oplachovala ho tedy teplou vodou a nezabralo, prostě se nevzbudil. A pak to utlo a ráno jakoby nic. Ty děsy mě taky napadly, ale myslela jsem že se z toho dá vzbudit. Ale u nás zpetně opravdu jak to ustalo tak ten vývoj šel dopředu (já pořád nechci věřit na náhody, ale třeba to s tím ni společného nemá. U nás to bylo od 2,5 roku.

bocianka123
5. zář 2012

@jolinka hm, to je ten paradox - bezproblemovy príchod dieťaťa na svet a problém ... a dieťa , ktoré sa musí oživovať, je chvalabohu bez poškodení... tak u Kati nastal vlastne slabý "regres" alebo skôr stagnácia na pol roka. ktovie - nebol to súvis s očkovaním v 15-18 mes.? to by ani mňa nenapadlo, že neukazovanie a ostatné veci môže znamenať nejakú poruchu... a u nás to bolo to "neusmievanie" ... až ked som si začala čítať túto tému
no tak aj u nás nebol príchod na svet ani u jedného z mojich synov bezproblémový... obaja sú predčasníci ( starší na konci 31 tt a mladší na začiatku 34 tt)... hoci apgar mali obaja hned po narodení 10, ale ktovie, či naozaj, tak vojtovku som cvičila s oboma. No a mladší do toho schytal ešte aj zápal pľúc... a potom na pľúcom bol ako 2,5 mesačný po prvýkrát !!! na kyslíku - mal zlé saturácie. a hlavne - bol silno anemický, čo 2,5 mesiaca lekári riešili "iba" železnými kapkami...tak preto tie moje obavy.... kvôli tej anémii a podľa vyjadrenia lekárov aj nedoskysličenému mozgu z toho dôvodu.

@abbie - ukazovať začal tesne okolo 12-teho mesiaca, potom dlho nič nové a také naozaj spontánne ukazovanie aj s "otázkou" v očiach prišlo okolo 14 mesiaca... a teraz sa to rozbehlo. ozaj a ty už pracuješ, ked si dala malého do jasličiek ?

bocianka123
5. zář 2012

@lenajsek ahoj - to ja riešim 16m dieťa ... no a to čo popisuješ (ten plač v noci) mi naozaj príde ako "nočný des" . mám pocit, že aj môj starší syn ho mal, ale už si nepamätám v akej intezite... a ako dlho ...
@sicinka niekedy je asi dobré veriť aj na "náhody" ... možno to naozaj tak trochu súviselo s jeho rýchlym posunom vpred.

bocianka123
5. zář 2012

@sicinka teraz som si dočítala tvoj príspevok - o tej včasnej diagnoze... už som tu spomínala, že som malého akosi "zaškatuľkovala" , ale to ked bol ešte menší - pred prvým rokom... a presne ako ty píšeš, nerobilo mi to dobre, hlavne na psychiku... kedže som sa dosť trápila tým, že bude "INý" bol to iba môj názor...nepodložený žiadnym odborníkom ... ale potom prišiel zlom, jedna známa mi povedala, že aj tak budeš svoje dieťa ľubíť, lebo je tvoje!!! a nech je akékoľkvek!!! a to ma "zlomilo" ... začal som sa na malého pozerať úplne inými očami, skôr podporovať, to čo už vedel, čo "rozumel" a aj tú neverbálnu komunikáciu i pasívnu slovnú zásobu ... a ďakujem za tvoj príspevok 😉

jolinka
5. zář 2012

@bocianka123 no ten regres u Kati sme mali dlhsie ako pol roka...vlastne doteraz nie je nastopercent OK, ale to su uz lahsie problemy, oproti tomu co tu ine riesia.
Kati proste ten rok medzi prvym a druhym rokom ked doslova stala na mieste a v mnohom isla aj dozadu {napr. prestala reagovat na meno plus ine veci co som spominala} ..tak ten rok jej chybal nadalej. v 2 rokoch posobila ako rocna, v 3 ako 2rocna atd...dokonca i teraz ako takmer 6 rocna posobi spravanim detskejsie naivnejsie ako rovesnici, mnohemu este nerozumie. zase ale je pracovita, vytrvala...tak hlavne tie kognitivne znalosti a zrucnosti dobehla, takisto rec uz je velmi pekna, pri beznom styku ludia nepoznaju ze by mala nejaky problem.

moze mat suvis s ocko {moja mudr. a jej naockovala MMR pri soplikoch a 2 tyzdne dozadu prekonala virusove hnackove ochorenie} prip. sme uvazovali aj o nasledkoch po silnom udere hlavy v 10tom mesiaci.

jolinka
5. zář 2012

@sicinka na nocne prejavy si velmi dobre pamatam...akurat u nas to trvalo 7 mesiacov...a ze zrovna v case ked som mala 3 mes. pred porodom a 4 po nom mi nepridalo 😝 😝 😝 😠
drahusik Katusik...sa takmer kazdu noc posadila na posteli a zacala ziapat z plneho hrdla, vacsinou az do rana 😠 😠 😠 😠 dalsia varianta bola kyvanie sa na posteli a v kuse vykrikovala AA AA ...a nic nepomahalo. ☹ ☹ ☹ potom sme ju davali spat vedla do obyvacky, odmietala ale spat na gauci, vzdy sa opakovanie zviezla na hole linoleum nechcela sa zakryt...no jak vravim drahusik 😀 😀 😀

bocianka123
5. zář 2012

@abbie ahoj, ešte sa chcem spýtať - čo to znamená to "mechanické hranie" ? už som to tu viackrát čítala...

lenajsek
5. zář 2012

Holky ahoj, něco na mě vlezlo, není mi úplně OK, tak jsem jen dočítala...
Včera už naštěstí v pohodě, dala jsem ho vyčurat, než jsem šla spát, protože u těch šílených stavý se pak nakonec vždycky počural, ale nechtěl si sednout na nočník ani jít na wc, počural se jen, když se schoulil do klubíčka. Ale možná t patří k těm nočním děsům, taky mě to už napadlo... On jak něco špatnýho prožije přes den, tak o to víc se to pak projeví v noci ☹ Je fakt moc citlivej, dneska jsem se kvůli tomu chytla s MM, ten tvrdí, že jsu na něj cituji - moc měkká, že ať ho nechám vyřvat... že za ním hned běžím... jsem fakt nechápala, co to zase mělo být 😝
No nic.

Někde jsem četla, že na ty noční děsy jsou docela dobrý i homeopatika Sedalia, ale to bych mu kdyžtak dala, až kdyby to bylo nějak hodně často po sobě... Nedávala jste některá?
Jinak on je vzhůru, hystericky pláče a nedá se utišit, úplně se chvěje, stojí a ječí... 😒 A taky s ním nemůžu nic dělat. Většinou pak zabere to, že ho vezmu do náruče, vysleču z pyžamka a on se vyčurá... ale nenechá se posadit právě při tom čurání, tak se minule vyčural na několik ručníků... 😖 A pak se uklidnil.

A ještě dotázek, to Eye Q je k něčemu dobrý? Já zase uvažuju o nějakých vitamínech, kde by byl i ten rybí tuk... na jaře jsme měli Pikovit IQ, ale ten má menší obsah toho rybího tuku než třeba Heliborange, ale tam zase nejsou komplexní vitamíny...

@jolinka Teda Joli, to jste si fakt obě musely zažít šílený noci... 😖 Hlavně, že už je to pryč, co...

zuzana76
5. zář 2012

@bocianka123 mechanicke hranie sa,ze napr dieta len kruti kolesami auta, alebo otvara a zatvara dvere na autickach a pod. teda ze nevyuziva fantaziu, imitaciu, ziadny pribeh, napr . ak dieta akoze krmi plysoveho psika alebo babiku, je to ok , ale mechanicky sa bezne deti hraju do urciteho veku, podla mna v tych 16 mesiacoch je to este ok asi

bocianka123
5. zář 2012

@zuzana76 ahoj, ďakujem za odpoved, lebo som si nebola istá, čo to vlastne je. tak mechanické hranie je aj u nás... ale nie nadlho - hlavne tie kolieska 😕 . to robí mladší syn už od bábätka . ale dokáže sa zahrať aj inak. nielen mechanicky. a vy ste ako na tom? som čítala, že slovná zásoba sa vám pekne rozvíja, či sa mýlim? .

miawa
5. zář 2012

@lenajsek Leni, no to jsem já zažívala s Matym ještě před rokem, hysterickej řev v noci, nechal se sice uklidnit, ale jak usnul, tak počůral... nebo se počůral i předtím než se vzbudil... 😠 Ale jinak žádnou radu na to nemám. 😒 A homeopatikům nebo vitamínům v tomhle teda moc nevěřím.

lenajsek
5. zář 2012

@miawa Marti fakt? A jak často to tak bývalo? A zjistila jsi jestli to bylo spíš po nějakém psychicky náročném dni, nebo bez ohledu na to, co se dělo přes den? Tohle jsem u něj nikdy nezažila, až teď... 😝

zuzana76
5. zář 2012

@bocianka123 ahoj, ano, tak uz ma 30 slov a hlavne nas uz oslovuje mama, tata a baba, dedo este nevie povedat, tak dufam,ze bude takto pokracovat, tiez chodime na logopediu na vlastnu past, pediatricka by este nic neriesila, vraj staci, ked zacne rozpravat ako 2,5 rocny, ale to sa mne zdalo malo

inak @jolinka mne sa tiez zdalo,ze maly uplne zastal medzi prvym a druhym rokom a az teraz po 2. narodeninach sa zase rozbieha, ale teda vobec neviem ,ze preco, ja som MMR ockovanie nedala, odmietla som, ale maly dost zle znasal hexavakcinu, mal par mesiacov, kedy vecer plakal a plakal, nepomahalo nic, ziadne tisenie. Teraz posobi na rok a pol, mozno uz aj trocha viac rok aj 8 mesiacov, ale par mesiacov je urcite pozadu

zuzana76
5. zář 2012

moji obaja mavaju tiez obcas taky nocny des, starsieho sa nam aj podarilo zobudit, ale mladsieho nie vzdy a tiez velmi reval a odsuval sa odo mna, ani prsnik nechcel, tiez nikdy neviem co robit, obaja su dost citlivi, takze to bude asi tym

miawa
5. zář 2012

@lenajsek jj, přesně tak, po psychicky náročném dni... a už se to tak dalo předvídat, když se třeba vzteknul přes den 😠 Jinak před dvouma rokama, když byl po operaci v Motole, tak to bylo skoro dva měsíce v kuse 😖

krystalka
5. zář 2012

@lenajsek - u nás ty děsy taky bývaly horší po nějakém náročném dni...a mohl to být klidně i pozitivní zážitek -oslava, návštěva apod., ale pro něj to bylo prostě moc...a pokud neměl zrovna ty děsy, tak se minimálně hodně často budil nebo kňoural ze spaní.... Jinak, taky jsem si kolikrát myslela, že je vzhůru, oči měl otevřené, běhal tady, nebo se válel po zemi, občas mi i odpovídal na otázky, když jsem se ho třeba ptala, jestli chce mlíko, tak vztekle řval, že ne, s tím čůráním nemám zkušenost, protože v té době byl ještě plně na plínách...

abbie
5. zář 2012

@zuzana76 no je to otvaranie a zatvaranie dveri, tocenie s kolieskami , vkladanie niecoho do krabice-vylozenie a zasa vkladanie ... co sa tyka mechanickej hry, tak moj oblubuje hru s dverami, ale uz nie tak casto, robi to asi tak max. 5 min za 24 hod ... moj mal aj obdobie, ked si tocil kolieska na aute, ale tiez ne viac ako 3 min. a uz to nerobi a auto si tlaci po byte 😉 dava aj jest plysakom a momentalne prechadzame na Montessori aktivity 😉 odporucam ti to skusit u maleho