Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

moudivlacek
15. zář 2012

@sisstin to je presny a trefny, pulhodiny na zachode,pak si jde hrat a louze, ja ho posazovala cca od roka,sileny sceny,coz jsem si mohla usetrit,v ty dobe jsem vubec netusila,ze je u nas neco jinak... poprve dobrovolne s medvidkem sedel na zachode na chate ted v lete

moudivlacek
15. zář 2012

@sisstin hl ve skolce plinu nechtej,ze ho klidne budou denne prevlikat,ale plinu ne,takze de fakto stejne neni na vyber, pozitivni je,ze uz vnima mokry suchy, pozna ze se pocural, proste aspon maly pokrok

sisstin
autor
15. zář 2012

@moudivlacek ted obráceně, mozek nedá signál močáku, to dítě necítí ten pocit, jako my, že ho má plný 😉 on je určitě mírně psychomotorický opožděný, takže prostě to nemůžeš brát jako u dětí, co jsou zcela v pořádku. To je fakt fyzická záležitost, on to nedělá schválně nebo není línej, prostě to nepozná. Já jsem to do tří let nehrotila vůbec, páč jednak na tom nočníku nechtěl sedět a jednak prostě jsem věděla, že on na to nemá. Pak po tom třetím roce, kdy už si na ten nočník dobrovolně sednul, jsem mu ty plíny fakt sebrala. Prvních pár dní bylo všechno počůraný imrvere, pak už začal dobíhat, ale třeba se počůral pět sekund předtím, než tam došel....pak přišla fáze, že to čůrání zadržoval (podle mě to je asi nejdůležitější, prostě mu docvaklo, že to jde), takže dva dny prostě nechtěl čůrat nikam (to bylo peklo), půl dne se tady kroutil, pak jsem ho postavila do vany, pustila vodu a on to prostě pustil. Tohle trvalo asi dva dny, a najednou si začal šahat mezi nohy, říkat "ččč" (v tý době měl 10 citoslovcí) a vodil mě k tý vaně, a tam se vyčůral....a vlastně od doby neměl jedinou nehodu, dva dny čůral do tý vany a pak už jsem ho přesměrovala na záchod a od tý doby byl klid. Celý to trvalo fakt cca týden, do měsíce už byl suchej i v noci.

moudivlacek
15. zář 2012

@sisstin mit tu info predtim,dyt my u ty psycholozky byli az ted na jare, me to proste nenapadlo 😒

sisstin
autor
15. zář 2012

@moudivlacek jasný, chápu 😉

erinnuska
15. zář 2012

Aj my bojujeme s plienkami práve 😒 Presne ako sisstin, cez deň nemá vôbec plienku, nepočúra sa 😲 , na spanie dostane plienku aj cez obed, aj v noci už aj pustí, niekedy sa vypišá do vane, keď už jej veľmi treba, pustím vodu a ide to 😖 . V škôlke tiež nemá plienky, učiteľka ju aj posadí na záchod, vidí aj ostatné deti a nič. Inak aj malej nastrihávali uzdičku, ale to mala iba pár mesiacov a nebolo to vôbec ani lokálne umrtvené, trvalo to ozaj iba chvíľku, so saním nemala nikdy problém.

margareta76
16. zář 2012

@sisstin: Myslis si, ze by Říkanky pro rozvoj řeči boli vhodne aj pre nase slovenske deti? Prelozila by som im to, ale ci by nestratili potom tie riekanky vyznam, ze ci by sa to potom rymovalo... Dakujem za odpoved 🙂 Nic podobne som v slovencine nenasla.

sisstin
autor
16. zář 2012

@margareta76 tak konkrétně ta první bude v sk stejná. Tam je důležitý to,že ty rikanky jsou napsané tak,aby tam bylo co nejvíc samohlasek a když jsou tam souhlasky,tak v takových slovech,aby to nebylo náročné na výslovnost a to nevím,jak to pak v překladu do sk dopadne.

krystalka
16. zář 2012

@sisstin - taky jsem před časem na tyhle říkanky koukala, ale nakonec jsem je nekoupila, obávám se, že bych s tím u Jiříka moc nepochodila 😒 ....taky doteď básničky žádné neuměl, ani kousek, ale poslední dobou si hrozně moc oblíbil Martínkovu čítanku, čteme z toho každý den a je tam "Docela krátká myší pohádka", začíná to "Když budete tišší, tak vám povím rád, jak se jednou myši začly stěhovat....je to asi půl stránky, celé veršované a jak to čteme každý večer úplně na konec, než zhasnu, tak jsem zjistila, že už to umí doplňovat, když vynechám nějaká slova, jako celé to neřekne, ale vynechávám pokaždé jiná slova a fakt si to pamatuje 😉 ...jo a dneska si tu hrál, já byla vedle v kuchyni, on si tam něco prozpěvoval a najednou slyším úplně zřetelně "starý pecař není doma"...to určitě má teď ze školky, ale jakmile jsem se začla zajímat co to zpívá, tak hned že už nechce a neumí - to on dělá často, hlavně když jde o zpívání 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka to je přesně jak Tygr, písničky umí - ale zpívat je nechce, doplňovat slova umí, ale udělá to jednou a pak radši řekne, že neví atd. 😝

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - on to dělá vlastně jenom u písniček, básničky doplňuje, to ho i docela baví, když má náladu, ale zpívat se mnou prostě nebude (zpívá si jen sám, když má pocit, že ho nikdo neposlouchá) a ani většinou nechce, abych zpívala já 😉 , on dokonce nesnáší ani rádio v autě, takže si povídáme, komentujeme a pozorujeme dění kolem, ale aby třeba poslouchal nějaké dětské písničky, nebo vůbec nějakou hudbu to ne....a to přitom já prodávám klasickou hudbu a celé těhotenství to poslouchal se mnou celý den...klasiku by možná i snesl, ale na to se zase moc zpívat nedá, že... 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka ona to bude ta hypersenzualita na zvuky....hodně dysfatiků a teda hlavně autíků zpěv nesnáší 😕 Tygrovi teda konkrétně zpěv nevadí, ale sám si nezpívá. Jemu vadí zase zvuky jako vysavač, vrtačka atd. Akorát ted už neřve, jen si ucpe uši a řekne, že to křičí nebo tak něco. Tygr má i tu hypersenzualitu v puse, ale o tom jsme se tuším už bavily, že to měl Jiřík taky...

sisstin
autor
17. zář 2012

jinak já mám rýmu jako kráva, v práci každý dítě nudli...a je to hned 😝 už je mi trošku líp, o víkendu jsem se válela, tak snad to zejtra dám...tenhle týden jdu jenom 2x 😉

už se mi ozvala reha, takže zase budeme chodit jednou týdně, tak to mám radost. Jsem se bála, že jak začne chodit do práce, že už na nás nebude mít čas, ale má 🙂 na logo chodíme od minulýho týdne 2x.

Holky, jsme se bavily na FB o kroužkách, chodí vaše děti někam? Já si to u Tygra neumím moc představit, jednak v podstatě 3x týdně ten kroužek mít bude (logo, reha) a on by strašně špatně zvládat zase jiný kolektiv a jinýho vychovatele, a teda taky nevim, na co by on mohl chodit, když jako v podstatě nic neumí. On by chtěl hrozně na angličtinu, ale to je samozřejmě hloupost 😝 nicméně ho to fakt baví, umí hodně anglických slovíček...tak si myslim, že snad uškodit to nemůže, prostě jen ví, že český slovo se řekne anglicky tak a tak....věty nebo tak fakt netvoří 😝

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - tak to Jiříkovi vadily ty hlasité zvuky spíš když byl ještě mimino, to naopak zase klidně poslouchal, jak mu zpívám před spaním, z vrtačky nebo vysavače má teď už teda spíš zábavu, ale je fakt, že tam nějaká citlivost na zvuky pořád je, že je komentuje víc, než jiné děti, že je to třeba hodně nahlas nebo potichu a tak.... A jinak on si právě sám zpívá, sice většinou beze slov, jen takové to na na na...ale třeba Na tom pražským mostě... zpívá téměř dokonale, ale musí si zpívat sám, nejlépe když si myslí, že ho nikdo neposlouchá....
A k těm kroužkům - já to teď zrovna taky řeším a letos mu nakonec asi žádný ještě nedám....ale v té miniškolce kam předtím chodil, teď paní dělá jednou týdně na hodinu kroužek Divadelní hernička - vždycky mají jednu pohádku, tu si přečtou, něco si k tomu tématu vyrobí a zahrají si to jako divadýlko...to by ho myslím dost bavilo, dělali něco podobného když měli v létě ten příměstský tábor....Je to jednou týdně od 16-17h, tak možná o tom by se dalo uvažovat..... Jinak ve školce nám nabízeli prakticky stejný kroužek pod názvem Pohádka, je to v rámci školky, takže se ani nic neplatí, dokonce to vede i Jiříkova oblíbená paní učitelka Bára 😉 ...ale - je to už od 15h, takže by tam musel ten jeden den v týdnu vždycky spát a to zatím nechce on a asi ještě ani já....navíc v tom týdnu když mám dlouhý, tak bychom se viděli jen jedno odpoledne a kousek za celých 7 dní, jinak jen chviličku ráno ☹ - a to mi přijde zoufale málo...
O angličtině zatím vůbec ani neuvažuju, to až ve škole a ještě bych asi radši až od té 3.třídy.....ale Jiřík zatím ještě ani netuší, že nějaká angličtina existuje, vlastně nějak ani nemá kde by k tomu přišel 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka on to zná z Nodyho a pak prostě z youtube no...si to hodně pouštěl, tak se to naučil...ale prostě základy, základní slovíčka, čísla a tohle 😉 on jako rozezná řeči na poslech, jestli to je anglicky, nebo německy atd.... s tím totiž furt otravoval, že si pouštěl pohádky v různých řečích a furt po mně chtěl, at mu říkám, jakou řečí to je 😅 😅 😅

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - aha, tak to Jiřík koukal jen na česky mluvené pohádky, ostatní ho nebavily, ale momentálně už pár měsíců nekouká vůbec na nic, ani v televizi ani na počítači...max. s manželem když jsem v práci, tak na nějaké video vlaků na You Tube, nechce to sám od sebe (ne že bych mu to nedovolila), i když mu to nabízím, tak si chce radši hrát nebo abych mu četla, nebo jak on říká že chce "dělat (s)polu něco..." - třeba pexeso nebo člověče apod... takže DVDčka nám tu leží zaprášená, nekouká ani na večerníček - chce prý radši číst 🙂 . A vlastně jsem docela ráda, to čtení si spolu užijeme víc a ještě to má jedno velké plus - nevyžaduje žádné nesmysly z reklam, jako sem tam slýchám si stěžovat jiné maminky 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka Tygr ted právě kouká na Cars2 každý ráno,než jde do školky a docela i na Minimax...ale dřív nekoukal vůbec, dal 10minut a už zdrhal 😝

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - my to měli obráceně, někdy mezi 2-3 rokem koukal hodně, ale spíš na Krtky, Maxipsa, Boba a Bobka, Pohádky o mašinkách apod., teď naopak nechce vůbec a nebo řekne že jo, kouká na to 5 minut a jde od toho pryč...a právě tyhle k filmy jako Cars, Doba ledová, Hledá se Nemo, Shrek apod., ho nezaujaly vůbec, ale miloval třeba ty Tři oříšky pro Popelku s Šafránkovou...ale on má obecně rád takové ty realistické věci, i třeba co se týká hraček, tak má radši ty, co vypadají jako opravdové, včetně detailů, proto ho myslím ani třeba nezaujalo moc Lego, máme třeba Duplo autobus i nějaká auta, ale na něj je to takové jen stylizované, nerealistické...zato miluje kloubový červeno-bílý autobus, s otevíracími dveřmi, sedadly, řidičem, na který jsme ještě nalepili číslo linky, která nám tu skutečně jezdí 😉 - ten nedá skoro z ruky... a všimla jsem si že i s ostatními věcmi a filmy je to stejné....ale nemyslím si, že by to bylo třeba tím, že by neměl fantazii, to zase on když si hraje, tak vymýšlí různé neuvěřitelné věci, nebo si třeba z kelímků od modelíny postaví myčku na auta apod....

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - jo a na co ještě dost rád koukal, tak to byla většina pohádek na Jim Jamu 🙂

hrusti
17. zář 2012

@sisstin My jsme zvažovali kroužky, ale nakonec jsme ho nikam nedali. Dáme ho až příští rok, ale někam na sportovní kroužek, aby vybil přebytečnou energii 😉 Chtěla bych bud plavčo nebo něco, kde se běhá. On je takový běžec. Nám se toho ted sešlo od září docela dost, malá má kroužky a syn chodí do soukromé školky, tak jsme to přehodnotili a zkusíme fakt nějaký ten kroužek až příští rok, jestli nám ho vezmou do státní školky 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@hrusti no právě, Tygr jako tak nějak neumí nic...neumí sporty, není šikovnej na ruce, jazyky taky nehrozej a nic, u čeho je potřebný mluvení...to je prostě na prd no....a kroužek matematiky asi není 😅 😅 😅

hrusti
17. zář 2012

A pohádky u nás taky jedou ... s malou kouká na Krtka, jinak kouká na všechno, co má kolečka ... traktor Tom, Cars, Busy Buses, taky má rád Prasátko Peppa. Někdy na to vydrží koukat docela dlouho, jindy to má jen jako kulisu ke hraní 😉

moudivlacek
17. zář 2012

@sisstin krouzky nemame,ale maj toho dost ve skolce, malej zas si zpiva a rika basnicky furt,samo rozumet mu moc neni,ale jelikoz je znam,tak chapu,furt chce delat takovy ty pohybovky kolo kolo mlynsky... Tygr je machr na matiku? No M umi celou abecedu a pocita do 20 😅 ne ze bych ho to ucila,ale proste jednou mu reknes,tohle je... a on uz si to pamatuje 😀

moudivlacek
17. zář 2012

a add sledovani tv ci DVD,zatimco jiny maminky nemuzou deti odtrhnout, u nas nehrozi,sice furt rve mami timiiiiii nebo tomášeeeeeeeeeeeeeeek,coz jsou 10minutovy pohadky,sedi u toho sorva minutu a uz lita,ale jakmile slysi znelku mamiiiii este timiiiiiiiiiiiii 😅

sisstin
autor
17. zář 2012

@moudivlacek jo, jak jde o matiku nebo čtení, písmena a čísla...tak to jede jak fretka...počítá snad do 1000, sčítá i odčítá už do 20, i pomocí symbolů atd. 😉

moudivlacek
17. zář 2012

@sisstin a myslis ze to souvisi s tou reci? to je divny,neb u nas je to obdobne jak u vas,ze se to snazi dohnat jinde

sisstin
autor
17. zář 2012

jo, první nějaká kresba, prej to fakt dělal sám 😝

moudivlacek
17. zář 2012

@sisstin vidis, u nas kresleni zatim nehrozi,ted frci razitka

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - tak já to beru spíš podle toho, co ho aspoň trochu baví, to nevadí, že to neumí ne? Právě by se aspoň něco naučil...já bych brala třeba nějakou jógu pro děti, nebo něco podobného, kde je pohyb hravou formou, nebo právě třeba ty Pohádky, co mají u nás ve školce - seznámí se s českými pohádkami, něco si k tomu vyrobí (není to většinou nic složitého), zahrají si scénku (třeba i pantomimu 😉 )...prostě od každého něco, hlavně že ho to bude bavit....ale já u nás zatím s těmi kroužky pořád váhám, zdá se mi, že toho má momentálně takhle dost ze školky a odpoledne je na něm dost vidět, jak je rád, že si může volně sám hrát....a taky bychom se fakt docela málo užili, já když jsem v práci, tak ho vidím jen ráno a pak až druhý den ráno, chodím domů okolo 21h a to už dávno spí (usíná v 19h)...takže třeba v dlouhém týdnu máme pro sebe jen dvě odpoledne z těch 7 dní, těch zbylých 5 dní jsem 12 hodin denně v práci 😒

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka a ty si umíš představit Jiříka dát do běžnýho kolektivu? Já právě moc ne 😔 u nás je hlavní problém ten, že prostě nevím, jak by zvládal zas cizí učitelku a cizí děti. Navíc by tam na 100% nemluvil, a to je pak nějaká domluvat těžká že jo 😖 musel by být nějakej hrozně chápavej pedagog a málo dětí. Pro něj by to byl fakt stres, navíc on věci, kterým mu moc nejdou, nerad dělá, moc dobře si uvědomuje, že mu to nejde 😒