Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
22. zář 2012

@janasim nj, on jak je opožděný, tak se dysfázie dát nemůže, protože expresivní se diagnostikuje jen při vývoji v normě, nebo v širší normě. Takže máte narušený vývoj řeči v expresivní složce, a opožděný vývoj celkově 😉 já bych teda radši na to vyloučení autismu k Jánošíkové šla 😉

krystalka
22. zář 2012

@sicinka - díky, o tom vláčku na dálkové vím, vypadá super, taky myslím, že by se mu to líbilo, ale pořád trochu váhám, Jiřík má totiž třeba autíčko na dálkové, ale víc ho baví, když si sám s tím jezdí, tak nevím....aby to tu pak neleželo, přece jen to taky není úplně nejlevnější....

sisstin
autor
22. zář 2012

@krystalka ta serpentýna je boží 😀

krystalka
22. zář 2012

@sisstin - viď 😉 , taky mě to hned napadlo, když jsem to tam viděla, je to nějaká novinka, jinak tam mají hodně věcí od firmy Bigjigs, to jsem předtím nikde neviděla a hodně mají právě takové věci, co ty jiní výrobci vláčků nemají...My letos budeme kupovat hlavně asi věci k vláčkům, pak nějakou tu hru, no a samozřejmě u nás nesmí chybět aspoň jedna knížka 🙂 , musím někdy vyrazit do knihkupectví to okouknout, momentálně miluje Martínkovu čítanku....uvažuju nad Kocourem Modroočkem (má rád kočky)...no uvidím, co objevím 😉

krystalka
22. zář 2012

@sisstin - jinak já se hodně věcí k těm vláčkům chystám okouknout příští víkend na veletrhu hraček v Letňanech, bude tam i Model hoby, takže vlakové kolejiště apod., to bude mít Jiřík zase zážitek 🙂 . A dneska vlastně taky, protože Dopravní podnik má dnes den otevřených dveří v tramvajové vozovně Motol, v autobusových garážích v Řepích a v depu metra na Zličíně, takže s manželem vyrazili, já mám bohužel celý víkend pracovní 😒

krystalka
22. zář 2012

Jinak, dneska ráno, jsem Jiříkovi vyndala další z těch her, co jsem dostala od bráchy po jejich holčičkách a to Klacíky od Granny, ale bohužel už se asi neprodávají. Jiříkovi se to moc líbilo, hned se na to vrhnul a i mu to pěkně šlo 🙂 . Pro představu dávám odkaz http://www.svet-deskovych-her.cz/klaciky-p-426....

sisstin
autor
22. zář 2012

@krystalkajj, ty klacíky se už neprodávají...Tygr to dřív dělal u logo 😉

lenajsek
22. zář 2012

Ahoj, tak jsme už doma... a ve zprávě máme teda od všech Opožděný vývoj řeči a aberantní (odchylný) ve smyslu vývojové dysartrie... to je celkový závěr. Jinak jak foniatrička, tak psycholožka i logopedka doporučují ještě vyšetření u pedopsychiatra, kvůli znakům PAS a Lukáškově negativismu. Neurologicky je v pořádku, jen má mírně opožděnou jemnou i hrubou motoriku, EEG v pořádku, ložiska EPI nejsou. Logopedka dělala test Cars, jestli znáte, na autismus a vyšlo jí 32bodů, mírný autismus, hranice bylo 30bodů, aby auti nebyl...
Jinak je to nemluvení asi opravdu způsobené hlavně tou dysartrií, jazyk se mu pohybuje pěkně ztuha, i retní uzávěr je slabý a vůbec svaly v obličeji....
Přemýšlím, jestli ještě zajít za tou pedopsychiatričkou, co nám doporučili (Česmáková z Brna, jestli někdo neznáte...?), nebo to nechat až na Krejčířovou...

lenajsek
22. zář 2012

Jinak zkoušel před zrcadlem už nějaké ty cviky s jazýčkem a docela ho to bavilo, tak musíme co nejvíc trénovat a pak posilovat masážemi i měkké patro, míčkovat... no, snad to nějak půjde...

dasafles
22. zář 2012

@lenajsek Ahoj Leni,

zajímalo by mne jaké znaky PAS u Lukáška pozorovaly. Mě podle tvého poisu připadá, že má to sociálno skoro v normě, neverbálně se snaží komunikovat a na vzteky má snad ještě ve svém věku nárok.
Já jsem z Honzíka také občas rozpačitá, ač nám Krejčířová řekla, že tam žádné známky autismu nevidí, tak já nevím. Jsou dny, kdy je úplně v pohodě a pak dny, kdy je na zabití. Momentálně má zase období, kdy si sám od sebe s ničím nehraje. Ke všemu ho musím přesvědčovat a ještě ne vždy se mi to povede. Nejraději by celé dny raboval skříňky, všechno rozhazoval, bloumal po bytě od ničeho k ničemu a nudou ječel ☹ A má snad úplnou úchylku na krabice, boxy a košíky, když je někde najde, tak je vysype, obrátí dnem vzůru a jezdí s nimi po bytě. Plastové kulaté misky ještě navíc roztáčí, to byla top hra někdy kolem 20 měsíce a potom ho to přešlo, teď objevil to kouzlo opět, ale řehtá se tomu, když se mu to povede roztočit, navazuje se mnou u toho oční kontakt, jestli to jako také vidím, tak fakt nevím. Každopádně přežít s ním některé dny je řádně vyčerpávající ☹(
Také mi připadá takové trochu auti, že on např mi dá pusu a hned začne dělat pá, pá, protože má naučené, že pusa se dává při rozloučení. Nebo třeba když jezdí na odrážedle tak máme po cestě do obchodu takovou díru v chodníku, tak mu vždycky říkám, ať jezdí opatrně. Kdykoli kolem ní jede sleze z motorky a ukazuje mi ji, takový malý rituál. Našlo by se toho víc jen si teď nemohu vzpomenout.
Jinak se mu ale výrazně zlepšilo porozumění, zdá se, že mu naskakuje i to hlubší, dokáže mi odpovídat na otázky kdo leží v kočárku, co lítá na obloze, co jezdí po kolejích... Samozřejmě musím vybírat takové otázky na k teré umí odpovědět, takže jich točíme pár dokola, protože slovní zásoba nic moc, cca 40 slov, kterým rozumím vesměs jenom já, srozumitelných pro okolí je tak možná 10. Hodně teď začíná používat ze slov tu slabiku, kterou umí, takže kombajn je ba, dekuji je ku... O cvičení s jazykem si ale mohu nechat zdát, Honzík jazyk ještě nikdy nevyplázl, ani ho nebaví sledovat, pokud s ním dělám něco já, ještě tak před zrcadlem. Má problém i na požádání otevřít pusu, takže nejsem moc schopná zkontrolovat, jak je na tom s uzdičkou. Jak se to dělá na foniatrii, když dítě nespolupracuje a tu pusu neotevře nebo otevře na dvě sekundy a potom kouše.. ?
Rozepsala jsem se, každopádně s tou pedopsychiatričkou poradit moc neumím. Možná bych ještě chvilku počkala, kor když stejně nechceš medikovat, což se ti nedivím. Snad poradí holky, co mají více zkušeností.

bocianka123
22. zář 2012

@janasim ahoj, ked sa môžem opýtať - kde v Dialogu ste boli? A môj názor - hoci tvojmu autizmus zatiaľ nik nepotvrdil, teda skôr nevyslovi podozrenie, ja osobne by som však k dr. Jan. išla - pre tvoju istotu. .

Ak sa môžem spýtať,pozerala som si trochu dozadu príspevky - a tam som našla výraz: "cílesměrné chození" - neviem, či som to dobre napísala, v slovenčine som sa s podobným výrazom ešte nestretla - čo to znamená? Súvisí to nejako asi s prechádzkami vonku . Lebo môj malý, ked sme vonku, tak ide všade inde, len nie mojím smerom... 😅 a zaruku vôbec nechce chodiť (má 16 mes.).

@lenajsek ahoj, tak čítam, že už ste doma, tak snád sa aj trochu pohnete dopredu . Ked už viac-menej viete, na čom ste. Prajem veľa úspechov v napredovaní. 😉

sisstin
autor
22. zář 2012

@bocianka123 cílesmerne chození je to,že jde dítě tvým směrem. Toho je schopné průměrné dítě okolo dvou let,souvisí to s hrubou motorikou a mentálním vývojem.

janasim
23. zář 2012

@bocianka123 Ahoj,Dialog je v Bratislave,objednala som tam maleho na diagnostiku,ale este mozno navstivime aj Institut detskej reci,tam mi ponukli ze nam vypracuju plan,ako s malym robit a napredovat,nejake odporucania aj pre logopedicku u nas ,kde s malym budeme chodit.A k tej Dr.Janosikovej sa objedname,pre moj pokoj v dusi,bude ma zaujimat jej nazor na maleho.Ja sa skor ako autizmu obavam mentalnej retardacie,aby tam nieco take nebolo.Maly je inak velmi kontaktny,nespickuje,netrepoce rukami,nema ziadne ritualy,ocny kontakt dobry,teraz pekne zacal ukazovat prstom,tak neviem kde je zrada.

abbie
23. zář 2012

@janasim kolko ma rokov? aj ja som uvazovala nad Institutom detskej reci, ale mali pred prazdninami plno, tak sme skoncili v Dialogu ...

janasim
23. zář 2012

@abbie tri roky a dva mesiace,aj my sme skoncili v Dialogu,lebo sme zacali cez prazdniny s diagnostikou a v IDR mi povedali ze az od septembra.A hned v septembri mi aj volali,ci chceme prist,ale som povedala ze to uz dokoncime v Dialogu.Ale ponukli mi,ze nam vypracuju asi 20 stranovy plan pre maleho,ak by sme chceli.Aj komunikacny kurz pre rodicov robia,tak este to by som sla.

sisstin
autor
23. zář 2012

@janasim já bych se na diagnozu z Dialogu nespoléhala, oni tam umí zhodnotit jen tu řeč, ale jako chování nebo autismus atd, to ne 😉

janasim
23. zář 2012

@sisstin To sa ani nespolieham,len som sa ich psychologicky spytala ako sa jej vidi,ci to mam dat dalej dovysetrovat do Andreasa,alebo k Dr.Janosikovej.A ona povedala,ze si ani nemysli,ale je to na mne.A ked uz tolko chodime,behame kade tade,to uz kludne mozem ist aj do Trnavy,to ma uz nezabije.

janasim
23. zář 2012

@abbie a ako sa vam ujali karticky,ako na ne maly reaguje?Pacia sa mu?

abbie
23. zář 2012

@janasim nam sa karticky ujali a melemu sa pacia, hlavne spajanie obrazkov sa mu paci(hlava zvieratka je rozdelena na dve casti) ... do Andreasu neodporucam, tam vas zaskatulkuju ako autika a potom hups dako z toho vyrastol 😉

sisstin
autor
23. zář 2012

@abbie ona to není pravda,to same se tvrdí o Aple,jsou to řeči. Vysoký výskyt diagnózy autismu tam je proto,že tam prostě děti s auti projevy chodí,ale to neznamená,že každé dítě tam tu diagnózu obdrží.

adamkofjo
24. zář 2012

ahoj sisstin obcas si citam tuto diskusiu ale neprispievam , mavas dobre napady na pracu s detmi s vyv. dysfaziou mi mame tiez tuto poruchu takze obcas okukam nove veci, ja mam pre teba tiez nieco pozri si na stranku tejto skoly maju tam dobre veci aj na stiahnutie. http://www.zsibrezolupy.biznisweb.sk/ 😉

adamkofjo
24. zář 2012

a este som zabudla ked sa dostanes na ich stranku tak si klikni na logopedicke cvicenia mi s tym dost pracujeme a pomaha 😉

sisstin
autor
24. zář 2012

@adamkofjo super, díky 🙂 Adámek má smíšenou viď? Jak jste na tom ted? 😉 Tygr by byl řečově už ok (na gramatiku a obsah řeči), ale pořád bojujeme s naprosto katastrofální výslovností 😒

sisstin
autor
24. zář 2012

@adamkofjo ty jo, to je fakt super ty prezentace, už na to koukám 🙂

janasim
24. zář 2012

@abbie Vy ste tam boli,v tom Andrease?A nemate skusenost u Dr.Janosikovej nahodou,zaujmalo by ma ako to tam bude prebiehat.Davnejsie mi pisala Nelaja,ze je to rozhovor s rodicmi a dieta sa hra a ona ho pozoruje.Ze uz po prvej navsteve by povedala ci je,alebo nie je autista? Tu vyssie Lenajsek pise,ze jej maley dosiahol urc.pocet bodov,aby mohli diagnostikovat ten autizmus,tak ci to aj Janosikova boduje nejako.

lenulinka21
24. zář 2012

ahoj HOLKY ☹ ☹
prosím Vás můžete mi poradit?
napíšu to prostě tak jak to je: Pája chodí do normální mš.jak některé víte je dysfatik a má asi i ADD. Jenže tohle všechno jsem se dozvěděla až po zápisech do školek, on totiž nikdy neměl předtím s ničím problém 🙂 motoricky byl v pořádku všechno dělal,jak měl. V pátek jsi mě paní učitelka vzala bokem(do té doby NIC neměla) že je pája strašně chytrý že je překvapana jak umí všechny barvy, tvary, apod. Nikdy,že se nepočůral,nepokakal, venku chodí za ruku nebo provázek sám se obleče (i s bundou zips) vysleče..... 🙂 říkáte si "super dítě" bez potíží..... není tomu tak ☹ 😢
Prej vůůůůůůbec nespolupracuje s kolektivem a hl, mí malou POZORNOST. Naznačovala mš o menším počtu dětí. Málem jsem z toho dostala infakrt (a to fakt) úplně se mi zatmělo... ☹ problém ovšem je, že tam kde chodí druhé dvojče do speciálky je absolutně plno. A Tomáška jsem tam tehdá doslova protlačila po 3 sezezní z ředitelem. A co ted? Můžou mi ho VYHODIT jenom proto,že nemá tu pozornost u cílené práci? Doma spolupracuje SUPR. to mi taky řekla i úča ráno že s ní byl u stolečku 15min. Ted to prý jde z 25 dětí chodí nyní 13kusů na 2 učitelky.

taky jsme mu dneska ráno dala do tašky věci z rané péče a řekla jim at ho vždycky posadí ku stolku když chcou s dětma něco dělat. Jsme bezradná jinak nejím, kafuju, hubnu.... ☹ ☹ as nebo brečím. Jim nevadí, že nemluví ON má výbornou neverbální komunikaci, o čaj si řekne "čaja" kakakt je ee, jim vadí ta nepozornost nooo. Prej to dělá ve třídě více dětí,ale on nejvíc. Nevím co moc dělat, chci do práce a školky plné přitom to vypadalo hoodně nadějně a ted tohle.
Děkuji za názory nebo případné rady.

janea
24. zář 2012

@adamkofjo velmi Ti dakujem za tip na stranku tej internatnej skoly v Brezolupoch, presne taketo cvicenia hladam uz aspon mesiac! velmi si mi pomohla, velka vdaka🙂

abbie
24. zář 2012

@janasim nastastie osobnu skusenost s Andreasom nemam, ale o tom grupovani deti mi povedali traja odbornici ... 😕 je jedno, ci to je alebo nie je pravda, ale je velmi stresujuce pre rodicov zit v predstave, ze maju autika, ked nemaju .... my sme boli na vysetreni u Dr. Matuskovej z Kramarov(odd. skorej dg.) a aj v Dialogu u logopeda klinickeho a od oktobra budeme na logo chodit pravidelne i ked ma maly len 20 mes.
tie psychologicke vysetrenia su vsade rovnake a su formou hry, dieta vobec nevnima, ze je u lekara atd. mojmu malemu robila rozne testy formou hry a rozne chytaky, na ktore by sa autista chytil ... nam autismus vylucila, ale ovr ma iste ... ci by mohlo ist o expresivnu dys. ukaze az cas ...porozumenie ma k veku

sicinka
25. zář 2012

@lenulinka21 já taky čekám kdy nás vyrazí 🙂 ale my jsme v soukromé takže snad né, zatím ho spíš chválí. Z druhého pohledu možná je paní učitelka zkušená a vidí že se mu tam nemůže dost věnovat a že je vlastně odstrčenej v koutě a je jí ho líto. Nebo se tu nabízí možnost že se trochu přecenili a najednou si s ním v mnoha situacích neví rady. Zatím bych to viděla spíš na tu dobrou vůli, protože pokud je to tak jak píšeš tak jim v ničem nevadí, nepřidělává práci tak ho tam taky mohli nechat plácat a neříct ti nic 🙂 Pokud jenom naznačila a přímo nic neřekla tak bych se z toho nehroutila, třeba ten problém jen předpokládáš a on tam zatím není (to dělám já nějak čekám co zase dáda provede). Jinak vyhodit ti ho asi nemůžou, ale pořád je to o tom chci mít dítě tam kde ho nechtějí...

sicinka
25. zář 2012

@lenulinka21 jinak Dáda sice už mluví líp, ale nevím jestli mluví ve školce. Obléct se sám neumí, barvy po dlouhém učení nazývá okurková, jahodová a v předchozí školce nespolupracoval měsíc, postupně se začal zapojovat (jen do toho co ho bavilo). Platilo na něj jednoduché pravidlo nechceš dělat co ostatní budeš sedět (bud za stolem nebo na polštáři) a on si to po nějaké době rozmyslel co ho baví víc 🙂