Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

deina
25. zář 2012

@janasim, ahoj. Nepytala si sa mna, ale aj tak... my sme nedavno boli u Dr Janosikovej na diagnostike so starsim. Bol to robene formou rozhovoru s nami, rodicmi - pytala sa na vsetko, porod, komplikacie pri porode, poporodna adaptacia a potom vyvoj dietata, kedy zacal liezt, chodit, rozpravat... ake mal a ma zaujmy. Ziadne bodovanie, nemyslim, zeby to robila podla nejakej predlohy. Popritom maleho sledovala, ale nic priamo s nim nerobila, netestovala ho. A diagnozu nam dala hned po prvej navsteve (ale maly ma uz 4 a pol roka a bol dost jasny).

@abbie, ake zgrupovanie deti?

abbie
25. zář 2012

@deina ty mas starsieho autistu? to akze sa dieta mota po miestnosti a z toho usudi, ci je v poriadku? 😕 ziadne testy?
oni si tam ponechaju aj deti, ktore by tam fakt nemuseli byt a pozoruju ich ...pre rodicov je to hrozna neistota a stres

sisstin
autor
25. zář 2012

mně to taky přijde dost divný, že Jánošiková některé děti vůbec netestuje (některé ale ano), a z toho dává diagnozu. Na to jsem poukazovala už několikrát, ale u vás na SK fakt nikdo lepší není 😕

sisstin
autor
25. zář 2012

@lenulinka21 tak já nevim, ale 15m v jeho věku je zcela normální pozornost, to vůbec nevybočuje z průměru. Co se týče nezařazování se do řízenných činností, já bych teda z prvního měsíce nic neusuzovala. Jsou i děti, které první půl rok ve školce tráví u své jedné hračky. A 13 dětí na dvě učitelky je lepší jak v té naši logo třídě, takže tam by to teda měly umět zvládnout.

Jako těžko říct, v některých školkách prostě vyžadují, aby se okamžitě děti zúčastnovaly všeho, v některých je fakt ten první měsíc adaptační a prostě ne holt každý spolupracuje 100%. Když s ním jinak žádné problémy nejsou, tak to fakt jako důvod na vyhazov nevidim.

lenulinka21
25. zář 2012

@sisstin noo tedkom je tam 13 dětí z 25 pač jsou hodně nemocné, takže ted to prej jde 🙂
Jinak s ostatníma věcma problémy nemá sebeosluha v pořádku, u stolečku sedí neutíká, sám obleče vysleče.Zapne si zip. je prej ta pozornost není...u těch cílených věcí podle mě se mu mezi děti nechce ☹ doma to děláme s bríchou a pohoda. Asi mu vadí více dětí...nevím. 😝 LOGO třída je hnedka vedle jeho třídy ale tam jak jsem psala, půjde za rok ve 4 letech.
Spíše se přikláním,že ON to prostě s něma dělat NECHCE a basta. Prej b ude INSPEKCE tak ho nechám doma ten den. tak sme se dneska domluvily s učitelkou. 😀 noo takhle by čouhal z řady beztak a oni by si toho všimly. 😅
Asi budu spoléhat, že tam ty děti budou furt nemocné at je jich tam málo nebo se z toho zblázním..... 😝 😀
Nejhorší je pocit, že dítě se jako by nehodí ani do normální školky ale ani do speciálky a NIC mezi tu nemáme 😖
Asistent je pasé nejsou prachy prej a do specky je ho škoda a potom tam mají přednost děti co to OPRAVDU potřebují. 😔 Tomínka jsem tam protlačila u zápisu aji slzy byly ale vzaly ho. To je na houby..... ☹

sisstin
autor
25. zář 2012

@lenulinka21 a konkrétně v jakých řízenných činnostech má syn problém ti učitelka řekla? 😉 Třeba Tygr vloni nechtěl malovat a vyrábět na začátku školního roku, prostě mu to nešlo. Ale paní učitelka ho prostě nenásilně do toho "zatáhla", a fakt do dvou měsíce se zúčastnoval hromadně naprosto všeho. Ale neposlouchala jsem žádné řeči, že on nedělá to a to, vždyt je tam proboha první měsíc.

Jinak Tygr mluvit ve školce začal s učitelkama až ke konci roku, jinak říkal max. jo-ne, a pracoval na logo, ale aby jim něco říkal, tak to neexistovalo...to až ted, a s dětma nemluví doted vůbec 😉

janasim
25. zář 2012

@deina
@abbie Dakujem za informacie baby.Dnes som sa vobec Dr.Janosikovej nedovolala,asi mala vela pacosov.Abbie,aj tu dr.Matuskovu by si mi odporucala,namiesto Janosikovej,az sa jej nedovolam?Ja by som v tom potrebovala uz mat jasno ci je Kristianko auti,alebo nie.Mal uz tri roky a treba s nim daco robit.A ake su to tie chytaky napr.,nepamatas si nahodou?Potvrdia dietatu autizmus aj na zaklade jedneho,alebo len dvoch auti rysov?

sisstin
autor
25. zář 2012

autismus se nepotvrzuje dle počtu auti rysů, ale prostě podle celkového chování dítěte...ale měl by se udělat vývojový profil, tj. otestovat všechny složky vývoje, na jaké úrovni jsou..autíci mívají ten vývojový profil výrazně nevyvážený+autistické projevy...

ale i tak je to laicky řečeno, ta diagnostika je hodně těžká, určitě to není tak, že se Dr. podívá na dítě, zjistí, že má dva auti rysy a dá mu autismus 😉

natykata
25. zář 2012

Myslím,že sem patřím taky :-/ měla jsem normální,klidnou,úžasnou holčičku...jen začala později mluvit a nikdy s nikým moc nekomunikovala,já si z toho nedělala hlavu a nikdo ostatní to neřešil,jenže čím byla starší,tím víc bylo divné,že v mluvení nedělá pokroky,zasekla se někde mezi 2-3rokem...minulý týden jsme byli poprvé na logopedii,protože jí jsou 4roky a není jí rozumnět.čeká nás spousta vyšetření a cvičení,aby se slečna rozkecala,tak mám hrůzu z toho,co vše se u ní zjistí ☹

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata a není ji jen rozumět, nebo používá i agramatismy, má tu řeč opožděnou apod,? 😉

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata syn má expresivní dysfázii, za měsíc má pět let. Co se týče řeči (slovní zásoba a obsahová forma), je srovnaný už téměř na normu, u nás dysfázie přetrvává v naprosto katastrofální výslovnosti. Na logopedii chodíme od dvou let (to vůbec nemluvil) jednou týdně, ted od začátku školního roku 2x týdně, chodí do logopedické školky. Ještě jednou týdně chodíme na rehabilitaci a doma každý den cvičíme od těch dvou let.

natykata
25. zář 2012

@sisstin my byli poprvý na logo a původně jsem tam šla s tím,že má problémy s výslovností...odcházela jsem s tím,že neumí počítat,barvy,komolý dlouhá slova,nezapamatuje si celou básničku..když má něco popsat,tak nad tím dlouho přemýšlí.neumí před,za,vedle...atd...další kontrolu máme 10tého a to nám chce dát i žádanku k psychologovi a ještě na nějaký vyšetření sluchu,či co...jsem z toho nějak mimo a pořád na to myslím,všímám si teď dalších věcí,jako že se jí vše musí 10krát opakovat,než pochopí co má dělat.věci jí musím vysvětlovat(popisovat)jako batoleti a já si pořád myslela,že jen zlobí...k tomu nás čeká poradna s obezitou a to mám 3měsíční holčičku,takže mi Natálku nevzali do školky,nevím komu se věnovat dřív ☹ a pořád si to vyčítám...taky nemám s kým o tom mluvit,tak jsem ráda,že jsem narazila tady na skupinku

natykata
25. zář 2012

@sisstin a ano,musela jsem si to slovo,,agramatismy" vygooglit 😀 to dělá taky

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata no to na dysfazii vypadá,možná má i narušené porozumění řeči,těch forem dysfazii je víc. Teď jsem z mobilu,večer ti pisnu. Zatím mrkni na můj blog www.tichysvet.blogspot.com syn má teda jenom tu expresivni formu a lehčí,ale začátky taky nebyly žádná sláva.

lenulinka21
25. zář 2012

@sisstin myslíš si,že když s učitelkou o samotě vydrží u stolečku těch 15 min možná i dýl (má 3 roky)
může se jednat o poruchu pozornosti? On pak nechce s dětma např. pitomé kolo kolo mlýnský, tak se prostě nezapojí ☹ ale jakmile se mu učitelka věnuje tak cíleně pracuje. Jenže je jasné,že nemá tam jen jeho 😔
Dneska neřekla ani jedna nich NIC. Tak asi dobrý, bo už jich je jen 12 kusů. Takže prý jedna měla Páju druhá 11 dětí.
Teda jen na tu cca 1 hodku,kdy mají děti něco hromadně dělat.
Vlastně tady JDE O 1 hodku denně, kterou on jim tam ruší,že bud sedí, nebo si lítá po třídě a hraje si. cca od 9:00-10:00 pak už chodí ven. Tam už je to OK bud jsou na zahradě nebo chodí zaruku(provázek)

sicinka
25. zář 2012

@lenulinka21 tak u ns ve školce tohle vůbec neřeší a nejsou tam ostatní děti starší. Já loni taky poslouchal u Dády že se nezapojuje a nekomunikuje a tak, jenže on byl ve třídě 4 a 5 letých dětí a on se prostě tolik zapojit neuměl. Teď se zapojí, ale je výhodou že u nás jsou děti i mladší než on a díky tomu zapadne je prostě celkově tak o půll roky (možná trochu víc pozadu).

sicinka
25. zář 2012

@lenulinka21 jo a dáda odmítal všechny kolo kolo a jiné hry dokud k nim nedospěl řečí, třeba jim vadí že to neumí říct jako ostatní, tak se radši neúčasní. Jinak nás vloni zase nechtěli na besítce, aby nebyla ostuda - me je to tedy fuk 🙂

tin007
25. zář 2012

@lenulinka21 toto iste (nezapajanie sa do "hromadnych" aktivit) mal moj syn asi do vianoc (min. 3 mesiace, aj dlhsie), az nam ucitelka vo februari odporucila navstevu psychologa. boli sme 2x u dr. matuskovej (ona sa specializuje na vyvoj do 36 mesiacov, no zobrala nas), ktora vylucila poruchu pozornosti aj ine mozne diagnozy co ma napadali (asperger a pod), povedala, ze maly je vyvojovo v norme a jednoducho to vyzera na osobnostnu crtu (v zmysle, ze nema rad kolektivne aktivity, co do istej miery sedi aj na mna, viem sa "premoct" na kolektivnu aktivitu, ale vedome ich nevyhladavam). casom sa ukazalo, ze ma uplnu pravdu; syn v malych kolektivoch (tak 6 deti), resp. individualne krasne spolupracuje, niekedy sa zapoji aj do vacsej aktivity, ale ked nechce, nenutia ho, no musi dodrzat pravidlo o nevyrusovani (stanovili sme si s ucitelkami par zakladnych pravidiel). a "trenujeme" kolektivne aktivity tak, ze chodi na vytvarny kruzok (iba 5 deti) a teraz zacal chodit na anglictinu hrou (6 deti), kde sa kazdemu ucitelky pekne venuju, velakrat staci deti pochvalit a oni krasne pracuju same (toto zjavne v skolke pri 20+ detoch nejde, zial). inak som velmi prekvapena, ze po 3 tyzdnoch chodenia do skolky uz je tvoj syn "onalepkovany", to su u nas v ms ovela "tolerantnejsie" (ci ako ich pomenovat - chapajucejsie, resp. skusene) ucitelky, ktore vedia pochopit, ze kazde dieta je ine a potrebuje iny cas na "zapojenie sa".

sisstin
autor
25. zář 2012

@lenulinka21 tak jako 15 minut je fakt v tomhle věku naprostá forma. A jestli nechce dělat Kolo kolo, to nechce dělat spousta dětí. Jak psala @sicinka třeba se stydí, že mu to nejde říct apod. Je tam fakt jeden!!! měsíc. Já vůbec netušim, zda tohle Tygr ze začátku dělal nebo nedělal, tam v tý třídě to nikdo neřešil. A třeba při tom diskuzním kroužku Tygr téměř celý rok seděl a mlčel, sice se jako zúčastnil, ale neřek ani pfn. No a po necelým roce už je schopný tam vyplodit, když třeba řeší, co budou dělat o víkend, že jede k babičce, nebo co měl k večeři atd. 😉

Jestli jsou ty učitelky normální, tak tohle vůbec řešit nebudou 😉

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata no jinak, stručně...dysfázie se dělí na:
expresivní - dítě nemá problém s porozuměním řeči, "jen" začíná pozdě mluvit a pak mluví špatně (malá slovní zásoba, agramatismy, šílená výslovnost apod.)
smíšená - dítě má problém i s porozuměním mluvené řeči, i s mluvením
receptivní - dítě má závažné problémy s porozuměním, ale k tomu neporozumění začíná mluvit v normálním věku a ta řeč není ani nesrozumitelná, ale dítě jakoby mluví úplně "mimo", od věci atd. Tahle je fakt vzácná 😉

Dysfázie není jenom o špatném mluvení, je to komplexní porucha, která může zasáhnout jakoukoliv složku vývoje, tj.
hrubou a jemnou motoriku
prostorovou představivost
fonematické rozlišování
vizuální vnímání
grafomotoriku apod.

Čím méne složek je zásahnuto a čím méně závažněji, tím je ta dysfázie lehčí 😉 Takže problémy u téhle poruchy jsou různé, kdo má opravdu hodně slabou dysfázii, tak třeba jen špatně mluví...kdo má těžkou, tak má narušené opravdu všecnny ty složky 😉

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata a ještě, to porozumění se někdy jeví rodičům, jako že je v pořádku...ale nemusí být. Je to jednak tím, že nevědí, na co se mají ptát a co přesně by dítě mělo znát, jednak tyhle děti mají vyvinout hodně dobře neverbální komunikaci, takže se orientují i z gest a ze situací, a jelikož rodič většinou mluví stejně, tak prostě můžou působit, že rozumí.....jen, že třeba někdy nechtějí nebo neposlouchají...

takže tohle by měl posoudit opravdu dobrý klinický psycholog, což zrovna u těhlech poruch jsou asi tři lidi na republiku. Takže doporučuji jít k opravdu někomu ověřenému (kontakty ti můžu dát), než chodit po lokálních psycholozích, protože to je opravdu ztráta času a nervů 😉

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata a ještě k té obezitě, určitě bych šla s ní na genetiku, protože ta obezita a porucha řeči spolu může souviset. Např. Prader-Willi syndrom apod, takže tohle bych si taky radši nechala otestovat 😉

adamkofjo
25. zář 2012

janea neni zac rada som pomohla, ja som tiez rada ked mi niekto poradi niake nove veci a napady este mam jednu dobru knizku na logopediu tada neviem aky mate problem . je to sice len knizka na sikavky ale ja som ju nahodou objavila v kniznici este z roku 89 ale je fakt dobra len skoda ze je vyadnie len na c, s, z, dz, lebo tieto hlasky mi uz mame zmaknute takze ak by ta zaujimal jej nazov Nauc ma spravne vyslovovat . Hedviga Sulova Ludmila Paulenova Jan Vrabec urcite ju budu mat niekde v knihkupectve alebo v starsich akntikvariatoch 😉

erinnuska
25. zář 2012

@sisstin klobúk dole sisstin 😉 poznáš aj genetické poruchy, presne tento syndróm pomenovala aj naša logopédka prri Rebeke, ale potom zrejme vylúčila, keďže Rebi nemá obezitu aj možno ďalšie príznaky, neskúmala som to podrobne, keďže už fakt ešte aj na to čas nemám, som rada, že zájdem obdeň sem na koníka k maminkám nestandardných detí 😵

lenulinka21
25. zář 2012

@sisstin @tin007 @sicinka HOLKY já to nevzdám 🙂 teda ted určitě nééé 😉
Pája na tu normoš školku má. Umí plno věcí,možná mu vadí, že to neumí "říct" a tudiž se nazapojuje. 😔
Nebo to může být i povahou...doma si s bráchou hraje, noo spíše blbne, rád ho vidí je to na něm vidět.
Třeba opravdu nemá rád ty kolektivní věci v říjnu jde na neurologii poprvé noo co z ní zase vyleze. to,že má dysfázku
nám dala foniatrička.takže neuroložka to akorát potvrdí a max mu dá tu poruchu pozornosti pač hyperaktivní dle učitelek není. A nebo potřebuje jen čas. zatím je to otevřené, nevím co si pod tím představit... 😝
Já učit. dneska řekla, že udělám MAX že ten 1 roček se musí nějak přežít, pak ho splolkne LOGO třída 🙂
Do specky ho strkat nechci!! už tak druhé dvojče Tomínek nosí domů různé zvuky, pazvuky noo děs běs.... ☹ ¨
ale má tam zase LOGO, orofaciálku(n potřebuje) koně...a indi vindi plán. jenža Pája nemá narušenou žádnou jinou složku motoricky je OK, v logice kusek napřed. má čistě problém v té expresi... pak taky není tam pro něj stejně místo,ikdybych chtěla, přednost mají děti co to fakt potřebují.
takže ON chudák nikde nezapadá a není NIC mezi. 😒 dlabu na to akorát mě to stojí nervy. 😝 a žaludeční vředy 😝

natykata
25. zář 2012

@sisstin pááne jo..ty se v tom hodně vyznáš viď?děkuju za rady,proberu to s logopedkou,je nejlepší tady ve městě,tak určitě bude vědět a dost to na tu dysfázii sedí :-/ uvidíme,jak dopadnou ty vyšetření a co z toho nakonec dle lékařů bude...teď máme cvičit počítání do 3,pokud to pujde tak do 5,ukazovat si na rukou.pak modrou barvičku,já zjistila,že umí i bílou a červenou 🙂 plus cvičení jazýčku,to jí hrozně baví 🙂 no a zařazovat ovoce,nádobí,oblečení a hračky...všechno jí jde,dokud se soustředí...

nelaja
25. zář 2012

@janasim
@abbie K tej diagnostike u Dr. Janosikovej - myslim, ze diagnozu na prvy raz da len dietatu, ktore je uplne "jasne" a to az po troch rokoch veku. My sme tam boli 3 razy (kontroly po 6 mesiacoch) a stvrty raz ideme v marci, zatial nam nedala ani blizsiu "logop." diagnozu,nelka este nema tri roky, bude mat v decembri a urobila velky skok dopredu, takze je na nu este zvedava. Sme predbezne uzavrety na F. 80.8 - ine poruchy vyvinu reci a jazyka . Ziadny bodovaci test sa tam nerobi a podla mna je to aj blbost u takehoto diagnostika scitavat nejake body, presne ako pise Sisstin - decko moze mat viac auti prejavov a moze mat dysfaziu, ale podla bodov vyjde autizmus. Tie testy su dobre podla mna tak pre rodicov, aj to len orientacne. K Dr. Janosikovej chodi kvantum deti s roznymi komunikacnymi poruchami, ma dlhorocnu prax, robila aj v Andrease, nehovorim, ze sa nemoze pomylit. Ale ona pri tom sledovani dietata pri hre presne skusa take tie chytaky, ktore by sa auti dietatu pacili, skusa reakcie, mieru frustracnej tolerancie, ona si to dieta otestuje podla svojich meritok a myslim si, ze to vidi, mozem vam napisat, co sledovala u nas naposledy, prave mam cerstvu spravu od nej: hladisko komunikacie - konstatuje posun vo funkcnej verbalizacii, nastup slov, jednoduchych viet s primeranym a funkcnym vyuzitim (dobre kom. modality a zastupenie kom. funkcii), posun v socio - komunik. kvalitach a zvladani sirsieho soc. kontextu, ocenuje sa snaha o komunikaciu, zaujem o podnety, adekvatne reakcie na gesta, emocne informacie, poruzemenie grimasam, N. sa dala emocne "nakazit". Tiez dieta velmi vesele, jasilo sa (v predchadzajucom obdobi placlive, negativisticke).
Takze asi tak, aj Dr. Krejcirova nerobi bodovanie, ale presne vie, co si ma u dietata vsimat.

sisstin
autor
25. zář 2012

@nelaja Krejčířová sice ty škály též nepoužívá, ale opravdu dítě vyšetří. Tj. sedí se za stolem, ona proti němu a testuje ho ve všech oblastech vývoje, předkládá mu pomůcky, které dítě plní a sleduje jeho reakce. A např. vůbec nemá potřebu probírat s rodičem anamnézu, prostě hned se jde na to 😉 Fakt neznám jediné dítě, které by diagnostikovala tak, že by si dítě hrálo a ona ho jen pozorovala. Tohle mi prostě na tom vyšetření u Jánošikové přijde zvláštní 😉 vím, že některé děti vyšetřuje podobně jako Kr, ale právě některé vůbec 😕

sisstin
autor
25. zář 2012

@natykata já ti nechci brát iluze, ale pokud chceš k fakt dobrým odborníkům (neurolog, foniatr, klinický psycholog atd.), tak tam jsou běžné čekací lhůty 6měsíců, někdy i déle. A holčičce už jsou čtyři roky (kolik má přesně?), takže to začínáte řešit jako už docela pozdě 😉 Škoda, že vás pediatra na to neupozornila dříve, měla mít takhle vyšetření za sebou už ve třech letech 😉

já teda konkrétně počítání u čtyřletého dítěte nepovažuju za strašně důležité, jako ono, běžný čtyřleták počet 3-6 zvládá, ale zrovna u dysfatika mi to nepřijde něco extra důležitého. Tam je hlavně důležité procvičovat porozumění řeči, rozvíjet tu motoriku (dobrá je ergoterapie nebo rehabilitace), procvičovat sluchové rozlišování a zrakové rozlišování 😉

sisstin
autor
25. zář 2012

@lenulinka21 a on chodí do specky pro nějak víc postižené děti nebo ne? Já pracuju ve stacíku, kde jsou i hodně postižené děti, ale i děti zdravé a ty zdravé to teda nějak neovlivnuje 😕 že by napodobovaly chování nebo zvuky těch postižených dětiček 😕

jinak, vy máte diagnozu od psychologa nebo jenom od foniatra? Páč hlavní slovo v tom má psycholog, foniatr dejme tomu , ten tomu taky rozumí, ale neurologové obecně dávají dost často úplně zcestný diagnozy 😝