Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenulinka21
25. zář 2012

@sisstin to Tomík chodí do specky kde jsou děti autisti, ADHD, dietáři co nemůžou ani vodu pomalu,
mentálně retardované děti apod. Přímo tělěsně nějak hodně jsem nikoho neviděla.Tomík byl v červenci u KAMILI
v Praze tak dala expresivní vývojovou dysfázii a prej ADHD, ale učitelky ze specky shodly se 3 že si to vůbec nemyslí!
Spolupracuje hezky je klidnej 😉 proto jsem jela do Prahy bo tu jsou dr. mimoni 😝

sisstin
autor
25. zář 2012

@lenulinka21 no to ADHD na něj fakt moc nesedí teda 😕 to jedině, že by měl jenom ADD bez hyperaktivity, ale i tak 😕 nechceš radši s klukama přímo ke Krejčířové? 😉 Za měsíc a něco bude objednávat 😉

abbie
25. zář 2012

@janasim chod kludne k Matuskovej, ale neviem ci vas uz zoberie, berie deti do 36 mes. ... moje dieta ma dve auti crty a autismus vylucila, mne povedala, ze aj keby malo 5, tak to nemusi byt autik ... taketo zvlastnosti robia aj deti s ovr aj s dys ... testovala pri mojom malom jemnu a hrubu motoriku, porozumenie, kognitivne myslenie, chodenie po schodoch, statie na jednej nohe, komunikacna trojclenka, skusala jeho reakcie-nasrala ho 😀 , zaujem o podnety okolo ... no proste asi vsetko co sa da ...
jeden chytak si pamatam dobre ... dala mu taku malu zabku, malemu sa zapacila, potom mu ju schmatla a schovala za taku sklenenu ohradku v ktorej bol len jeden otvor(ten otvor bol ale otoceny tak, aby ho nevidel) a cakala co zacne maly robit ... ja som teda osobne myslela, ze chyti nerva, jak delo, ale na moje prekvapenie zacal skumat, ako sa k tej zabe dostane uplne v klude a ten otvor aj nasiel(t mal 15 mes.) ... potom ked ju vytiahol, tak znova a otvor dala zasa na uplne inu stranu ... zevraj by autik chytil nervy jak delo, alebo by sa jej na to vykaslal a siel po svojom 😕 potom skumala ci nerozmysla mechanicky a to tak, ze mu dala navliekat koralky na taku drevenu tycku pricom nie vsetky mali otvor. krpec ked to zisil, tak si potom do buducna zacal koralky prv obzerat,ci maju otvor, kym ich siel navliect ...

lenulinka21
25. zář 2012

@sisstin jet do prahy s dvojčatama sama asi nééé 😒 i tak je to náročné na čas i psychiku
autismus vyloučen,dysfázka jasná teda ta expresivní. Ta je pro mě směrodatná aji kdyby měli OBA ADD-ADHD
tak to stejně nezněním... ted je důležité že Tomík má LOGO a péči už ted ve 3 letech dle učitelek hyper není každej mluví něco jiného neuroložka mu dala ADHD ve 2 letech 😀 😀 fakt sek co?? kamila mu dala ADHD ted ve 3 letech jo a porozumění má na 3 roky. Takže jsem vyfasovalka nejmenší zlo 😝 Pája má taky dysfázku ale ten ještě nikde nikdy nebyl...nebyla potřeba až ted foniatr (napsala dysfázie a ADHD) neměla jsem sílu to komentovat. V normoš školce učitelky řekly,že hyper se jim nezdá, jen že chybí ta POZORNOST tudiž to vypadá na ADD(bez hyperaktivity)
Takže Pája dysfázka+ADD dejme tomu. Co má jedno dvojče má většinou i druhé zlepšujou se pořád v řeči ale stráááášně pomalu. za to v logice jsou to hvězdičky 🙂

sisstin
autor
25. zář 2012

@lenulinka21 mně přijde, že to ADHD nasolej k diagnoze snad každýmu 😅 nám ho teda nikdo nikdy nedal, ale Tygr je fakt klidas...takže u něj by tomu snad nevěřil nikdo 😅

natykata
26. zář 2012

@sisstin ja mam tchyni ucitelku na zvlastni skole,takze k logo jsme tlacenka 🙂 jinak teda,doktor nic neresil,zadanku jsem si musela vydupat po tom,co do me Natalky babicka hucela,ze tohle uz neni normalni,proto jsme byli az ted.ve trech letech pri nastupu do skolky,jeste ve starem bydlisti,byla jen trosku pozadu,takze ani ucitelky si niceho nevsimli

janasim
26. zář 2012

@nelaja diky za podrobny popis,tak uz mame termin na22.januara,uz teraz mam tremu jak pred maturitou.Ale zaroven som fakt rada ze k nej ideme,istota je gulomet.Aj Abbie spominala tie chytaky pri hre,na ktore sa autista chyti.To ma byt akoze co?Nemohla by si to trosku popisat.

janasim
26. zář 2012

@abbie Jej,az teraz som si vsimla tvoju odpoved.Tak tiez by som povedala ze maleho mojho by vytocila s tou zabkou,no fakt neviem.Pojdem to teraz chytro vyskusat doma 😀 Ale uz mame termin k Janosikovej,tak som spokojnesia.

abbie
26. zář 2012

@janasim kedy vam dala termin? som zvedava, ze kolko sa tam caka ...

abbie
26. zář 2012

@abbie aha, z vyssie som si vsimla, ze idete v januari .. no ale vies, nie je hysak ako hysak ... ty ho mozes rozculit, ked mu nieco zoberies a schovas, ale je rozdiel ked sa rozculi zdrave dieta a autista ... to je tiez poznat, trosku odlisne to vyzera 🙂

deina
26. zář 2012

@abbie, nie, netestovala ho, ale tak on uz je starsi, 4 a polrocny a dost jasny... tak asi to ani nebolo potrebne? Ale vyzera to tak, ze ho dame otestovat aj tuna v Nemecku, lebo v skolke akosi nie su spokojni s Janosikovej vysledkom. Vraj to nie je mozne, aby po hodine povedala, co tomu dietatu je, ked ho videla prvykrat v zivote. Nemci maju na vsetko asi tabulky a testy a podla toho idu. 😅

hrusti
26. zář 2012

@lenulinka21 Mně přijde, že 15 min. je na takhle staré dítě hodně. Syn má poruchu pozornosti a vydrží max. 5 min. Měla jsem strach ho dát do státní školky, i když s dětma, kolektivem problémy nemá, ale hlavně kvůli tomu soustředění. Takže chodí jen na 2 dopoledne do rodinného centra a zkusíme školku příští rok 😉

@natykata Ty jo, mně trošku překvapuje, že vás někam neposlala už doktorka ve 3 letech. Konkrétně ty barvy po nás chtěli už na 3-leté kontrole s tím, že si může plést myslím červenou a žlutou, ale jinak ty základní barvy by měl umět. Navíc, když bys jí řekla, že má špatnou výslovnost atd. A jak píše @sisstin ty čekají lhůty jsou fakt dlouhé. Na foniatrii v Motole jsme čekali 5 měsíců a to tam ještě volala naše dr. A na Krejčířovou jsme taky 5 měsíců. Neurolog ten by tě měl objednat relativně rychle, max 1 - 2 měs.

@sisstin No zrovna mě napadlo, kdy by měly děti umět počítat. Můžu se tě ještě zeptat na co se vás zhruba ptala Kr. na vyšetření kolem 4. roku? Zkoušela ho z protikladů- přid. jmen, předložek?

deina
26. zář 2012

@sisstin, uvazujem o Krejcirovej, pises, ze o mesiac asi bude objednavat? Ona tak nejako zvlastne objednava, ze? Raz za polroka, ci ako casto? A vzdy len v jeden den, ci mozem jej napisat aj skor, ale objedna nas na neskor?

natykata
26. zář 2012

@hrusti ☹ děsíte mě holky,já to pořád nevidím tak vážný a očividně i všichni ostatní...doktor na 3letý nic neřešil,jediný do čeho si rejpnul tak do toho,že je obézní,ale řekl,že se to do 5letý může změnit...
@sisstin jo a 4roky jí byli v červnu

sisstin
autor
26. zář 2012

@natykata no doktoři většinou neřeší nic,bohužel,že lepší informovanost a prevenci bojuju už tři roky.

natykata
26. zář 2012

@sisstin já nemím tu tchýni,tak bych to neřešila další rok...a Natálky otec(nežijem spolu)by mi dál tvrdil,že se jí nevěnuju...to je pěkný teda...

krystalka
26. zář 2012

@natykata - no, doktoři to bohužel fakt většinou neřeší, jak tu psala Sisstin a myslím, že je nás tu víc, co máme stejnou zkušenost. U nás se doktorka na 3leté prohlídce nezajímala prakticky o nic, vůbec nezkoušela zrak, sluch, barvy, mluvení...vůbec nic, jen ho zvážili, změřili, poslechla ho, koukla do krku, na pindíka a změřila tlak..to bylo všechno, nic víc nechtěla vědět ani po mně 😒 . A když jsem po ní chtěla napsat doporučení na logopedii a foniatrii, tak mi ho sice bez řečí napsala, ale koukala na mne tak trochu, že proč zbytečně plaším....no a nakonec je z toho vývojová dysfázie...ona sama by to snad řešila až na 5leté prohlídce! Ale to je tady pořád dokola... ☹

krystalka
26. zář 2012

@sisstin - jsem si na vás včera vzpomněla 🙂 - u Jiříka ve školce měli divadýlko a ta hra se jmenovala Tygřík Péťa 🙂

natykata
26. zář 2012

@krystalka jo,tak to je přesně náš případ ☹ a teď ty nervy,než se dostanem na nějaký vyšetření...je tu někdo ze severních čech?aby mi doporučil doktory?

krystalka
26. zář 2012

@natykata - no, já jsem se pak právě v těch 3 letech začala zajímat sama co a jak...a přitom jsem narazila na blog, co píše Sisstin a bylo mi to víceméně jasné, o co u nás jde ☹ , takže jsem si ty doporučení a vyšetření vyžádala sama a moje tušení se bohužel potvrdilo...jinak, s doktory bohužel asi neporadím, jsme z Prahy....

natykata
26. zář 2012

@krystalka já teď pročítám diskuzi...a naše Natálka sice špatně mluví,ale jinak je klidný hodný dítě,všemu rozumí(i složitějším věcem-zrovna hrajem člověče nezlob se 😀 ),sama se oblíká,udělá si jídlo,pití..jen je plachá,bojí se cizích lidí a i na hřišti si s nikým nehraje,dokud k ní nějaký dítě samo nepřijde(ale to má prý po tatínkovi)...taky si umí hrát sama,na hodinu se zavře do pokoje a tancuje s panenkama 🙂 pomáhá mi s mimimčem,maluje(postavy,zvířata...)ráda si prohlíží knížky a miluje když jí čtu..jediný problém je prostě paměť a mluvení,a jak teď cvičíme,tak za ten týden udělala úžasný pokroky a baví jí to,sama chodí že chce počítat,cvičit jazýček,ukazuje na věci a hlásí mi co je to za barvy 😀 jen jí nebaví,když mi má popisovat/zařazovat věci(nádobí,oblečení a ovoce),tak vytvoříme kartičky.............a dál bojujem s obezitou,ale to je z toho,že se přežírá ☹ a do nedávna se pokakávala...

sicinka
26. zář 2012

@lenulinka21 a jak jsou tam starý ty ostatní děti? nebude v tom to jádro pudla? Ono pokud berou do školky podle věku tak stačí půl roku a ten rozdíl je mazec. A další věc je že i pokud nemá narušené ostatní složky, tak přeci jen jsou ty nemluvící děti trochu pozadu, ta pozornost s tím souvisí jelikož spousta věcí založená na té verbálí složce je. Jinak bych to tak řekla i učitelce, že mu tento typ věcí nepůjde že je to dané tou poruchou komunikace a o té věděli. Pokud zvládá všechno ostatní, tak by to fakt zvládnout měli.

sisstin
autor
26. zář 2012

@krystalka Tygřika Petu měli minulý týden:D

sisstin
autor
26. zář 2012

@natykata jak jsem psala,dysfazie má různé stupně závažnosti,někdo fakt jen blbě mluví a jinak nic,někdo má narušený úplně všechno.

sicinka
26. zář 2012

@natykata ono některé děti jsou silnější od přírody s tím nic nenadělaš, zkusila bych ji dát na nějaké tanečny, cvíčo ale chce to vícekrát týdně (navíc rozvoj hrubé motoriky pomáhá i rozvoji řeči jak mě tu holky poučili). Jinak ta genetika opravdu není od věci, určité syndromy nemusí mít nějak závažné symptomy a prostě si jich nemusíš všimnout (třeba některé mozaiky nebo ten prader willy ), Ono totiž pokud ji nekrmíš vyloženě nezdravě (a to si nemyslím když to řešíš) tak prostě není normální, že jí tolik obyčejného ,že z toho nápadně tloustne. Příznakem je jen pro info ta žravost (né obezita), ta je jen náslekem.

sicinka
26. zář 2012

Jinak holky mám trochu blbej pocit ze školky a nevím jeslti to nějak řešit (a jak 🙂 . Těd už chodíme pravidelně týden a v té školce jsou zcela jistě děti mladší 2,5let jak bylo slibováno. Každé ráno tam brečí taková malá holčiřčka podle mě jsou jí teprve dva a není to chvilka je to třeba hodina v kuse a pak se chytají ostatní. čitelky dvě mezi tím lítají snaží se je uklidnit. No na mě to působí dost šíleně. Dáda už ráno hlásí že do školky nechce (což o to to jsem čekala - už to není nové), ale fakt jsem si dńeska říala jestli tam dělají něco jiného než uklidnují, prevlikaji atd ty nejmeněí. Dáda mi toho moc neřekne takže nevím co dělají. vím že chválí že je samostatný a šikovný, ale jelikož si umí hrát sám klidně i hodinu tak mě to zase až nepřekvapuje. Nějak to na mě dneska ráno neudělalo dobrý dojem.

sicinka
26. zář 2012

Jo a mě nevadí že není středem pozornosti jako nejmladší jsem za to u jedináčka ráda. Ale nevím jestli si je třeba ty učitelky dělí a něco dělají podle věku nebo jak to je. Třeba z minulé školky pořád nosil nějaké výrobky a tak tady zatím asi nenakreslili nic atd..

hrusti
26. zář 2012

@sicinka Hmn, to je blbý. Doufej, že se to brzy srovná. Honzík toho taky moc neřekne. Kdyz jsem se snazila vest dialog, tak mi odpovedel, ze ve skolce kreslili, akorat pokazde kreslili konika. Takze se ted trapne pokazde, kdyz ho jdu vyzvednout ptam, co ten den ve skolce delali, protoze podle H. pokazde kresli koniky 😅 😅 😅 A taky sleduji jidelni listek, co tam maji vyveseny, abych se mohla event. ptat, co meli k jidlu a vedela, ze neplaca nejake bludy 😉

moudivlacek
26. zář 2012

malej ma od patku zanet stredniho ucha, sice ho to uz neboli,ale je jak nabitej duracelkama,nechce spat ve dne ani v noci 😒

sicinka
26. zář 2012

@hrusti Co jsi dělal. Papal jsem rybu a byl moc honej nihoho nekousal, všechny hladil. chci zmrzlinu 🙂 takže toto se tak dozvím. Nevím jestli se pořád ptat jelikož chodíme každý den. Jinak to že papal rybu hlásí pokaždé když jí Jinak řekne nepapal jsem bylo to hnusný.... no uvidíme.