Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
26. zář 2012

@moudivlacek asi je nevyběhanej. Byhc ho vzala ven když ho to nebolí at se vyběhá 🙂 děti se uzdravují rychle. Jo ale mám to z doslechu jelikož to moje zvíře má neskutečnou imunitu. A co ve školce jak to tam jde?

hrusti
26. zář 2012

@sicinka Nikoho nekousal 😀 😀 😀 To mě fakt pobavilo. Jo, je jasný, že když chodí každý den, tak se asi ptát každý den nebudeš 😉

krystalka
26. zář 2012

@natykata - náš Jiřík je na tom podobně, taky vždycky rozuměl, hodně s námi komunikoval, dokud neuměl vůbec mluvit, tak si sám vytvářel znaky, aby jsme se domluvili, motoricky je docela dost šikovný - jak jemnou, tak hrubou motoriku má v pohodě, taky moc rád vždycky prohlížel knížky, každý večer čteme a vydrží poslouchat a sledovat i delší text.... s dětmi se taky dlouho moc nemusel, nejradši byl, když na hřišti žádné nebyly, jak se přiblížily, aby mu třeba něco daly, tak zděšeně prchal, i v miniškolce, kam loni chodil, si na ně zvyknul až po několika měsících a to tam byly většinou jen 3-4 děti...., maluje taky docela rád....ale u nás je tedy jeden velký rozdíl a to, že on byl naopak dost velký nejedlík, nikdy třeba nechtěl ochutnávat od nás, když jsme měli něco jiného, měl rád to svoje známé... teď začal chodit do speciální školky a tam se mu mezi dětmi moc líbí, už si i pamatuje jak se kdo jmenuje, kdo tam nebyl apod....a i to jídlo se dost zlepšilo. On má hlavně problém s tou řečí, i když teď to šlo hodně dopředu, ale pořád vynechává slabiky, komolí delší slova, chybuje ve skloňování, dává špatné předložky, nepoužívá zvratné "se", občas o sobě ještě mluví ve 3.osobě apod., výslovnost se pomalu upravuje sama, dokonce už se naučil i "r", ale ta dysfázie je tam prostě nápadná, neumí souvisleji vyprávět, výbavnost slov je někdy horší, každé delší slovo trvá dlouho, než si ho zapamatuje správně apod...je toho hodně, ale od těch 3 let, kdy měl asi 40 slov, z toho hlavně zvuky zvířátek a citoslovce a vůbec nespojoval ani dvě slova, jsme se dostali o dost dál, i když je před námi ještě práce dost....teď je mu 4,5 roku a jsem zvědavá, jestli ty 2 roky, které máme do školy, budou stačit, nebo budeme dávat odklad....

moudivlacek
26. zář 2012

@sicinka no ven nevim, vcera na kontrole nam doktor dal atb,ze ten zanet pretrvava, tose me moc nechce ho nechat litat venku,nicmene jedele na prodlouzeny vikend na chatu,tak na kratsi prochajdy by to snad slo

krystalka
26. zář 2012

@sisstin - jéé, tak to je dobrý 🙂 , jinak, když jsem se Jiříka ptala o čem to bylo, tak popis zněl asi tak následovně: Já: tak co, byl tam tygřík? Jiřík: Jo, tři! Jeden malý, bojí, nemá pruhy....no, už potom nebál, no.... 😀 , tak jsem dneska u paní učitelky zjišťovala, jak to pokračovalo 😀

krystalka
26. zář 2012

@moudivlacek - tak snad už bude brzy v pohodě, jinak náš Jiřík je teď poslední asi 3 dny úplně jak utržený, divoký, lítá tady, energie z něj taky úplně srší....no, koukla jsem do kalendáře a je mi to už jasné - v neděli je úplněk 😉 a Jiřík na něj většinou takhle pár dní dopředu reaguje už od miminka....přitom jsem si toho minulý týden všimla, ale pak jsem jsem na to nějak zapomněla a teď jsem přemýšlela, co se to s ním děje 😉

moudivlacek
26. zář 2012

@krystalka vidis,to me nenapadlo 😀

krystalka
26. zář 2012

@hrusti - já jsem se taky loni v miniškolce vždycky ptala, co všechno dělali, protože bych se jinak nic nedozvěděla 😉 , maximálně podle obrázku nebo výtvoru, dokonce tam byla paní tak hodná, že když jsem jí požádala, tak mi i psala podrobný popis do mailu, když ho třeba vyzvedával někdo jiný.... teď v té speciálce se od něj už většinou dozvím, jestli a kde byli venku, jakž takž co měli k obědu, ale to si každé ráno spoulu čteme na nástěnce, ze začátku mi byl schopný 10 minut po obědě, když jsem ho vyzvedávala říct, že už neví 😀 , jo a občas hlásí, že tam někdo nebyl, je jich tam většinou okolo 8-10 dětí, tak se orientuje 🙂

krystalka
26. zář 2012

@moudivlacek - no, já jsem si toho u Jiříka všimla už jako u malinkýho miminka, vždycky je to tak necelý týden před, to vždycky v noci strašil, nespal ani přes den...později začal být vždycky extrémně akční...teď poslední dny ráno vstáváme před 6h, celé dopoledne je ve školce, pak jdeme domů, ale odpoledne nespí, jen si chvíli hraje a pak třeba lítá až do večera venku na koloběžce, za mičudou, ale fakt je celou dobu v pohybu a večer před koupáním si dává běhy napříč bytem 😀 , naštěstí teda pak usíná během pár minut po čtení....

sicinka
26. zář 2012

@krystalka tak dáda je poslední dny extrémně ufnukanej, protivněj působí přetaženým dojmem.Já myslela že je unavená ze školky a ono za to může měsíc 🙂 no tak snad to přejde.

sicinka
26. zář 2012

@hrusti Jinak to že nikoho nekousal vzniklo na přímestkém táboře, první den se snažil zaujmout děti tím že je kousnul - bylo tam dost šestiletých a on se jinak komunikačne nechytal. Na odtaz proč to dělá říkal že je pejsek a že si hraje. Takže jsme si to vysvětlili a už to nastěstí nedělal. Jenže jsem mu za to neprozřetelně slíbila zmrzlinu no a na rodičovké opomenutí či slabost to má pamět jako slon 🙂

sicinka
26. zář 2012

@moudivlacek já se totiž taky strasně nerada léčím v posleli, takže dokud je mi špatně ležím a pak sice nelezu mezi lidi, ale ven klidně jdu. A u Dády mi to zatím funguje podobně. Ale zkušeností s tím moc nemám zatím mi takto ulehnul dvakrát na odpoledne pak byl jako rybička.

janasim
26. zář 2012

@abbie A chystas sa aj do Institutu detskej reci,ci budete v Dialogu pokracovat v terapii?Ja by som chcela ist na ten kurz pre rodicov.V Dialogu je v ponuke mesacny logopedicky pobyt,aj mi to ponukli a neda sa,lebo ma maly este plienky,nepyta sa. 🙄 Ale vsak ako by sa vypytal,ked ani necekne.Nevie povedat ciko,kako

krystalka
26. zář 2012

@sicinka - tak Jiřík naštěstí ufňukanej není, ani nevypadá nějak přetaženě nebo unaveně....ale vypadá prostě, jak když je něčím nadopovaný 😉 , lítá, blbne, energie z něj fakt jen srší....akorát je to teda dost únavný pro nás, člověk ho musí pořád víc hlídat, aby se někde nepřizabil... a večer, když usne, tak jsem úplně vyřízená.... už se těším na příští týden, že snad bude zase na měsíc klid 😉

lenajsek
26. zář 2012

Ahoj holky, já se přiznám, že nestíhám tuhle diskuzi dočítat, teď ještě řeším další věci a doma s Lukáškem je to teda o nervy, od té doby, co jsme přijeli z toho pobytu, tak se vzteká kvůli všemu snad, hysterčí, nevydrží u ničeho, kňourá...
Je fakt, že má ještě trošku rýmu, ale i tak se mi to zdá moc... 😝 Už doma krásně pracoval, vydržel něco dělat, teď zas jak mu něco nejde, vzteká se a začne hned řvát... 😝 No musím vydržet, nedá se nic dělat...
A budu muset začít zjišťovat, ke komu k té pedopsychiatričce, asi by to fakt další vyšetření chtělo...

Nicméně se mi zdá, že začíná víc komunikovat, když něco chce, třeba i venku, tak řekne "mama" nebo "ma" a otočí se na mě, nebo za mnou přijde, to dřív vůbec nedělal, jen začal natahovat. Zkouší i nová písmenka vyslovovat, dneska poprvé udělal "brm brm" prstem na rty, jak to dělávají batolátka, jak napodobují auto... tak nějaké posuny tam snad jsou... Jen kdyby se tolik nevztekal... 😝

lenajsek
26. zář 2012

@dasafles Ahoj, ptala ses na ty PAS znaky u Lukáška, tak je to teda otevírání a zavírání dveří, dvířek a pod... 😝 Na tom pobytu to dělal pokaždé, když jsme šli k někomu do ordinace nebo pracovny, to bylo milionkrát za den, hned jak jsme tam vešli, hned k tomu letěl... Pak třepotání rukama při radosti nebo očekávání nečeho, oční kontakt je, ale krátkodobý, roztěkanost, nevydží na místě, a hlavně ten negativismus, pláč a vztekání, no... Asi normální vzdor to není, možná tam fakt z PAS něco bude, ale je možný, že to taky vývojem vymizí, teď na něm pozoruju těch PAS věcí míň, než dřív, až na ten negativismus a vztek... 😝

lenajsek
26. zář 2012

Jo a ještě další pozitiva, konečně se přestal bát zapnutýho vysavače, tak můžu v klidu opět doma vysávat, dokonce stojí přímo u něj a vůbec nepláče... a včera byl celé dopoledne doma se svým strýcem, mým švagrem a byl úplně v pohodě, když jsem přišla, tak vůbec neplakal, většinou pláče když přijdu domů, asi proto, že jsem byla pryč, ale včera vůbec...
Tak snad se to zas trošku lepší... a doufám, že to tak i zůstane.

abbie
26. zář 2012

@janasim Institut detskej reci uz kontaktovat nebudem, cez prazdniny nebrali, tak sme skoncili v Dialogu, ale tam ho vysetrili a povedali, ze vsetky prekurzory reci ma a keby rec nenabehla po 2r. tak mozeme prist a zacal logo terapiu, ale Dr. Matuskova nas poslala na logopediu k jej kolegyni a ona nas zoberie i ked ma maly pred 2 r.
ved sa skus v Dialogu s nimi dohodnut, ci by neurobili vynimku ...deti sa vedia vypytat na zachod aj neverbalne, napr. sa chytia medzi nohy a pozru na rodica, alebo donesu nocnik atd ...

lenulinka21
26. zář 2012

@sicinka noo on právě, že nemá narušenou žádnou jinou složku. 🙂 od miminka byl v pohodě, od 2 měs spánek celou noc!! Aspon jedno dvojče mě nevyštavilo 😝 Chůze ve 13 měs. Lezel v 9 měs po kolínkách... všechno v normě,dělala paci paci a pod kravinky,jak si veliký kde máš vlásky poměrně brzy. jen ta řeč furt nikde. 😒
Vkládačky udělal v 10 měsících takovou želvu sme měli prostě bez potíží. Asi máš jinak pravdu,že když nemluví,tak nemá tu pozornost, ale s učou u stolu sedí 🙂 kolektivně se nezapojí...možná to chce i čas a takovým to trvá déle.
Anebo má jasné ADD. Dneska neřekly učitelky NIC. Tak jsem taky jen pozdravila a šli sme domů 😝

@sisstin no mě už štve,jak se s diagnozou ADHD háže jak s pytlem kobzolí(pro neznalé brambor) 😀 😀
obě školky u kluků ADHD nevidí u Páji teda ta pozornost je menší, ale spíše jde o ten kolektiv, možná mu vadí ty mluvící děti a on ví,že mu to nejde tak mezi ně nechce. Musela bych ho pojanu vidět, jak se tam chová když mají hrodně něco dělat. Dneska je totiž co 5 kluk hyperaktivní......dle dr.

sicinka
26. zář 2012

@lenulinka21 u nás Kamila takyx říkla že tam do budoucna nějaká porucha pozornosti může být, ale já si to tedy nemyslím 🙂 on je sice hodně moc aktivní, ale umí se zklidnit a u činnosti která ho zaujme vydrží klidně hodinu v kuse, což se podle mě s hyperaktivitou vylučuje. Nisméně neposedí, třeba na pláži sjme si všimli že jiné děti odpočívají, Dáda jen plaval nebo stavěl bábovky nic jiného. Jinak já to myslela tak že ona mu to ta řeč komplikuje i když je jinak zcela ok. _Já to vidím hodně u nás a ta řeč už je podstatně dál. Paní učitelka čte knížku a pak se dětí ptá na různé detaily z textu, jak to mají oni a tak. A co udělá nemluvící dítě no jelikož ví že mu to stejně nepujde tak zlobí 🙂 u Dády fungovala ze začátku nejlíp výtvarka pak se chytil i u jiných aktivit.

hrusti
26. zář 2012

@krystalka No vidíš, to mně vůbec nenapadlo. H. je ted taky jak utržený z řetězu, neposlouchá a utíká. Že by na nás taky působil úplněk? 😅

krystalka
26. zář 2012

@hrusti - no, možný to je 😉 , mně se kvůli tomu občas někdo i směje, ale fakt to mám už od mimina vypozorované...myslím, že zvlášť ty citlivější děti na to reagují a to ty naše tady myslím asi většinou jsou... 😉

hrusti
26. zář 2012

@krystalka Mně to fakt vůbec nenapadlo, ale je pravda, že on je relativně v pohodě a pak má pár dní, kdy je fakt hrozný 🤐 Dneska zrovna má zase zdrhací a neposlouchací den, takže se fakt těším, až půjde spát 😅

krystalka
26. zář 2012

@hrusti - jo, to já se většinou taky těším 😉 , naštěstí usíná v pohodě okolo 19h 🙂 . Pamatuju si, jak mi někdy v květnu říkala speciální pedagožka, co s ním chodila na adaptaci do třídy, že ve školce určitě spát po obědě bude, že je ten program náročný a prakticky všichni tam spí....tenkrát jsem si říkala, že to teda nezná naše dítě 😉 , momentálně je ze třídy jediný, který chodí domů po obědě, zbytek dětí tam spí.....Jiřík by tam možná nakonec nudou usnul taky, ale to bych měla tak do 22h o zábavu postaráno a to už bych fakt nedala.....

lenulinka21
26. zář 2012

@sicinka noooo Pája právě že taky Co ho zaujme, ak vydrží i hodinu jako vy... 🙂 A nebo to nechce v té školce dělat
protože ho to nebaví?? 😕 ale něco na tom bude, jak říkáš když je nemluvící,tak to není pro něj ty kolektovní věci.
Hmm půjdu k nějaké klinické psycholožce tady v OV neurologie bude zase o ničem 😝 jako U Tomíka. beztak mu dá ADHD 😀 a dysfázku a ještě nenapíše jakou 😝 v podstatě jsem si Tomíka odiagnistikovala sama ve 2 letech byl celý TYGR od @sisstin jen tady v Opavě NIKDO neřešil!!! Dr. mají čas a bla bla...druhá se na mě dívala, jako na pakoše...
Prej maminko co chcete mají 2 roky. Přijdte za rok...nikdo v ničem neporadil nebýt @sisstin, tak vím houbes strašně mě to všechno sr.lo 😠 ten nezájem od dr... věděla jsme že jsou "jiní" a nikdo nepomohl, neporadil ☹
Pak jsem kontaktovala RP a sisstin 😉 a hlo se to ku předu. zatím nemluvíme,ale máme slovíčka vydřené,jako všechny děti tady.
Jinak mám novou kámošku ze speciálky od Tomínka.. klučina 3,5 let atypický autista, dysfázka, ADHD... 😒

bocianka123
26. zář 2012

@abbie ahoj, čítala som tvoj príspevok - ako dr. Mat. "cvičila" s tvojim malým- toto isté bolo aj u nás (tá žaba) . A ešte aj dalšie veci. Ja si však už ale nepamätám jeho reakcie, priznám sa, lebo tam vtedy bola ešte jedna dr., ktorá to aj natáčala - robia vraj nejaký projekt pre pediatrov, aby vedeli, čo si majú na deťoch všímať. A ešte som je povedala, že pediatrom to naozaj treba, lebo naša sa nič nepýta na poradni... Nás potom dr. Mat. už aj vyradila, a poslala vedľa na logopediu - som tu už spomínala.

bocianka123
26. zář 2012

@abbie ešte som ti chcela napísať - z toho čo píšeš o tvojom synovi mám ja pocit, že tvoj malý bude mať skôr OVR... ale nie som odborník a ani som ho nevidela, no zdá sa mi byť dosť šikovný - v motorike,. pozornosti. alebo jedného dňa sa zobudí a začne rozprávať... 😅 😉

my sa dalej posúvame - malý dosť už rozumie, komunikuje svojim spôsobom -ukazuje, donesie, príde ma "zavolať" ... hoci slová žiadne nové nepribudli. Ale spája gestá a stále to svoje "mmmmmm ) . A už aj dáva pápá - vždy ked mu poviem, že ideme von. Automaticky ide ku vchodovým dverám. a kýva 😅.

No a dnes som sa stretla s jednou maminou, máme takmer rovnako narodené deti (s dvojdňovým odstupom) a jej dcérka už pekne rozpráva, kýva hlavou áno nie... lenže je donosená... hoci nechcem sa už teraz na to "vyhovrávať", že môj syn je predčasne narodený (zas nie až extrémne... iba 6 tt) , ale ja to na tých deťoch vidím - predčasniatka a donesené. to však nechcem tvrdiť, že predčasniatka nie sú šikovné, to nie - ved mám aj staršieho syna predčasníka ... a ten je v pohode.

@lenulinka21 už tu bolo viackrát spomínané, že detskí pediatri (česť výnímkám samozrejme) na vývoj detí vo väčšine prípadov zvysoka kašľú... a ty rodič sa "netráp", ved dieťa má "iba" jeden rok, dva roky, tri roky.... dokedy??? ešte nám povedia, čo chceme od detí - aby už písali , čítali? Nie - len aby sa posúvali dalej a pomohlo sa im!
U nás na SVK už nepotrebujeme tie sprievodné lístky na odborné vyšetrenia. Tak si pomáhame ako vieme.
Inak dosť ma prekvapil prístup pani učiteľky v tej "normoš" škôlke, kam chodí jeden z tvojich synčekov. Ja mám pocit, že 15 min. ked vydrží sústrediť sa trojročné dieťa - je podľa mňa v norme. A možno máš aj pravdu v tom, že ho to možno "nebaví" práve vtedy... . Ale to je predsa vec učiteľky, aby deti zaujala a aby ich zapojila do tímovej "práce" . To je môj názor.

abbie
26. zář 2012

@bocianka123 bodaj by to bolo ako pies 🙂 bola by som cela prestastna... u nas sa nieco posunulo tiez dopredu a to je to, ze ked nieco chce tak na to ukaze, co robil uz davno, ale uz pritom povie mama, dnes mi doniesol taku velku gumenu muchu s ktorou sa hrame a ked mi ju podaval, tak tiez povedal mama, rozmyslam, ci uz to hovori cielene, ale asi ano 😅
dnes sme stretli ziveho konika a maly zacal sklbat travu a chcel ho krmit 😀 no ked som zbadala tie velke konske zuby, tak som mu to hned vyhovorila 😀 tvoj maly si rad kresli, ci skor carbe? moj nechce ani za nic ... nedosiel este na to caro, je to dobre na motoriku a svaly v rukach 😒 inak kamoska ma tiez predcasniatko a je rovnako stary ako moj Misko, ale ten je rozumovo tak na 2 roky uz ... je dost dopredu

krystalka
27. zář 2012

Ahoj holky, tak mám pro Jiříka už jednu knížku k Vánocům, pokud vaše dítka taky zajímá všechno kolem dopravy, značek, semaforů, tak tady je tip http://www.grada.cz/hrava-autoskola_7137/kniha/... už jí mám koupenou, je to moc hezky napsané a jsou tam i různá cvičení a doplňování, myslím, že i na rozvoj řeči to půjde dobře použít 😉, jinak z té edice vyšlo ještě Hravá škola počítání, to taky vypadalo dobře....

sicinka
27. zář 2012

@krystalka tymáš super typy akorát mě asi zruinujěš ještě scháním toletiště co posílala @hrusti. Nejhorší je že já jsem v tomhle měkon já mu to dám určitě dřív 🙂 Stejně pak na vánoce ho zaujme jeden dva balíčky.