Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zelmirka1
3. říj 2012

Ahojte, dovolím si pridať príspevok a povzbudiť niektoré maminky, lebo som túto tému často čítala keďže môj malý do 3 rokov nerozprával. Okolo 3 roku mal asi 15-20 slov a inak nič. Samozrejme pozorovala som to už skôr, reči rozumel dobre a reagoval na veci správne, ale nechcel ani skúsiť niečo vysloviť, museli sme mu dávať otázky aby sme sa dozvedeli čo chce. Boli sme u neurologičky aj logopedičky a zhodli sa, že je to oneskorený vývin reči. Mala som obavy, lebo malý sa mi javil trochu iný ako iné detičky, najmä spôsobom hry, s deťmi sa nikdy moc hrať nechcel aj hračky si vyberal iné ako rovesníci, zvuky zvieratiek napr. neopakoval nikdy, ani nechcel sa zapojiť keď sme chodili do detského centra do spoločných tancov, tlieskania, napodobňovania zvieratiek a podobne, vždy sa na mňa pozeral, že čo to od neho chcem. Dnes má vyše 4 roky, chodí do škôlky, hrá sa s deťmi a rozpráva úplne všetko, počujem ho ako si rozpráva riekanky zo školky sám pre seba. Začal rozprávať až keď mal 3 roky a štvrť, čo je fakt neskoro. Výslovnosť ešte nemá úplne dobrú, ale dúfam, že aj to sa postupne zlepší. Chcela som len povzbudiť maminky detí, ktoré začnú neskôr rozprávať. 🙂

abbie
3. říj 2012

@bocianka123 ahoj, nase deti su uplne podobne tom co popisujes, akurat tento tyzden nas maly zacal vsade tahat, co sa mi hrozne paci, ked odidem z izby, tak mal maly pride za mnou a taha ma, aby som sa vratila, alebo mi donesie knizku a zacne ma tahat na postel, aby sme si ju pozerali 🙂 je to hrozne mile a je to dalsi pokrok pre mna ... a tie prejavy hnevu u tvojho krpca mi pridu uplne bezne a su v uplnom poriadku ... ved radsej by si chcela, aby sa slahol o zem a zacal si tieskat hlavu o zem alebo stenu? moj maly si tiez lahne na zem a este si podopre hlavu rukou, aby si ju neudrel 😀 😀
dnes rano sme na seba ukazovali v zrkade a ukazal na mna prstom v tom zrkadle a povedal mama 😀 inak vzdy ked mu nieco obleciem, tak leti sa na seba kuknut v zrkadle 😀 zlaty je teraz

sarael
3. říj 2012

@sisstin Ještě poslední dotaz a pak už dám s Krejčířovou pokoj 😉 . Cena za vyšetření u ní je tedy jaká- taky 4 tis. jako v Aple? A jak zhruba ve zkratce probíhá její vyšetření- taky má na její konečný verdikt velký vliv dotazník zaměřený na autistické rysy od raného dětství dítěte? U naší psycholožky se vyšetření skládalo: z rozhovoru s rodiči+ dotazník DACH+ občas se dítěte na něco zeptala(ale to bylo opravdu jen pár otázek)+ testy na posouzení intelektu. Liší se vyšetření u Krejčířové v něčem? Díky moc 😉

abbie
3. říj 2012

@zelmirka1 dakujem, takato story sa vzdy dobre cita 😉

bocianka123
3. říj 2012

@abbie ahoj, som na teba myslela, kedy idete na logopediu? som zvedavá, čo vám povedia. A tvoj malý je zlatý, že si ešte aj ruku podloží , aby sa nebuchol 😉 . To musí byť milé. A že sa obzerá v zrkadle - tak mama pozor, bude z neho model 😉 . a čo spomínaš - vy spolu celkom pekne komunikujete 😉 a koľko slov už vie povedať ?

@sarael ahoj - chcem sa spýtať, to myslíš, že vyšetrenie u dr. Kr. stojí 4 TISíC CZK ??? A čo je v tom zahrnuté? To je riadna pálka, či to je cez poisťovňu zdravotnú?

sisstin
autor
3. říj 2012

@sarael neplatí se nic,jen regulační poplatek třicet kč. Žádné dotazníky nedělá,prostě s dítětem dělá úkoly formou hry. Do mailu ji můžeš napsat,jak to u vás od malička probihalo,ale nutný to není.

sarael
3. říj 2012

@bocianka123 Ahoj, já jsem právě nevěděla, jestli se u ní taky něco platí nebo ne, ale to je úžasná zpráva, co právě napsala Sisstin, že se neplatí nic!! 🙂 Tak to jedem každopádně a co je nejlepší, konečně zase po letech uvidím Prahu!!Super! 😉

sarael
3. říj 2012

@sisstin Super, tak to je skvělá zpráva, já jsem nějak před rokem pochopila, že i u Krejčířové se platí tatéž částka, co v Aple. No takže to opravdu už není o čem přemýšlet, jedem, každopádně!! A díky moc za info!! 😉

abbie
3. říj 2012

@bocianka123 na logo ideme za tyzden,som velice zvedava, ze co a ako tam ... povie az tolko, ze mama a ked niekam chce ist, tak íííí, ako ideme 🙄 potom samozrejme dzavotanie ako bababa atd neratam ako slova.... a este na cicu povie cccc, na psa haha, na leva uááá a na opicu si zacne jednou rukou buchat o hlavu ... tod vse 😝

sisstin
autor
3. říj 2012

@sarael jako ten email napiš, je to fajn, ona už bude vědět předem. Ale opravdu ty testy škálové nedělá a ani pro ni není bezpodmínečně nutné se ptát rodičů. Prostě dítě vidí, sleduje jeho reakce, otestuje ho formou hry a je jasno celkem 😉

sicinka
4. říj 2012

@krystalka se omlouvám za neodpověd včera jsem celý den lítala po jednánách. S tím obrázkem je to dobrý nápad něco podobného i při měm antitalentu na kreslení asi zkusíme. Jinak Dáda není vzteklej nebo smutněj on mi zcela racionálně vysvětluje (tedy jako tou svoji hatmatilkou) proč do školky nepujde a když mu dojdou argumenty tak do zblbnutí opakuje neci do školky. Ted jsem zkusila to že místo něj půjde do školky Daffy náš pejsek, to sice funguje rychle se obleče a vysvětluje mě že tam pejskové nesmi. Ale je to v principu vydírání tak nevím a dlouhodobě to určo fungovat nebude. No a přijde do školky jako vymenenej a normálně si jde hrát, včera si prý přidal smažené tofu (se mu divím) prostě je tam snad spokojený.

lenajsek
4. říj 2012

@sisstin Teri, myslíš, že už je na čase napsat Kr. mail na objednání, nebo ještě počkat?

Všechny moc zdravím, včera jsme byli na logopedii a měla na nás čas jen půl hodinky a Lukášek začal plakat, že tam chce ještě být a dělat úkolky... 😀
A dneska jsme necelý dvě hodinky pracovali doma, nějaké strukrutované úkoly, třídění dle barev, co kam patří, skládání obrázku ze tří částí, zajíc v pytli, grafomotorika, "šití" s dřevěnou tabulkou a tkaničkama a Den a noc, to Lukinovi pořád nejde dle té předlohy... 😝 Musíme trénovat...
Ještě pak uděláme klasika logopedii dle obrázků, to nám taky moc nejde a nějaký masáže.... ale už se u toho nevzteká, dneska je super den...
tak ať ho máte i vy! 😉

lenajsek
4. říj 2012

@sisstin Promiň, teď tp čtu na předchozí stránce, že až za měsíc, ale hned prvního... tak díky!

krystalka
4. říj 2012

@sicinka - to nevadí, že moc neumíš kreslit, já taky ne 😉 , jednou, když chtěl Jiřík nakreslit pejska, tak to nakonec připomínalo spíš ovci 😀 , ale vůbec mu to nevadilo, naopak dodnes si z toho děláme legraci, že maminka namalovala pejska-ovci 😀 . Jinak, přestože se Jiříkovi ve školce líbí, tak s oblíkáním ráno jsme měli taky potíž - celou dobu seděl na schodech, ponožku v ruce a donekonečna opakoval, že maminka pomůže...no, párkrát jsem musela dost zvýšit hlas a pak jsme se jednou dohodli, že přece na sebe nechceme křičet, no a od té doby se docela ochotně oblíká a komentuje to slovy - vidíš, maminka ani nemusí křičet... 🙂 .
Dneska jsem taky měla ve školce schůzku s Jiříkovou novou logopedkou a jsem docela nadšená, je skvělá, navázala tam, kde s tou minulou skončili, Jiřík s ní prý báječně spolupracuje, bere si ho jednou týdně na cca půl hodinky a se mnou bude mít schůzku tak jednou za 3 týdny...jsem fakt spokojená 🙂
Jen jsme včera večer bohužel měli asi první okamžik Jiříkova prozření, že si poprvé naplno uvědomil, že mu to mluvení nejde tak, jak by mělo a byl z toho dost přejetej ☹. Snažil se tu odpoledne opakovat název jedné zastávky, kolem které jezdíme - Kodymova...no je to zatím nad jeho síly, počet slabik sice dodrží, ale dá tam úplně jiné....a pak najednou večer se rozbrečel ve vaně a pořád jsem z něj nemohla dostat, co se děje, nejdřív říkal, že neví a pak z něj postupně vylezlo tohle: "Jiřík nepamatuje zastávku kde točí autobus, Jiřík pořád jen říká kokoko..." Tak jsem mu říkala - je to těžký, když ti lidi nerozumí, viď? A on na to: no...je....Tak mu říkám, že přece ve školce jsou taky děti, kterým to nejde a mluví třeba ještě míň, než on...tak mi na to řekl - no, třeba Filípek.... Bylo vidět, že přesně chápe a cítí, co se s ním děje....nakonec jsme to uzavřeli tak, že když budeme hodně cvičit a trénovat, tak bude taky mluvit dobře...to mi odsouhlasil a dneska už se k tomu nevracel...ale včera ho to sebralo dost - bylo mi ho strašně líto, on přitom vypadal tak "dospěle", když jsme se o tom bavili...on jak je dost inteligentní a citlivý, tak o to je to pro něj horší.....
Ale abych jen nesmutnila, tak dneska jsem se od paní logopedky dozvěděla taky to, že paní učitelky si Jiříka moc oblíbily, je s ním prý veliká zábava a legrace a občas se z něj prý stává i "tahoun" třídy 🙂

sicinka
5. říj 2012

@krystalka no ono je rozdíl že Dáda asi mluví podobně jako Jiřík, ale je min o rok mladší, on prostě zatím neumí pochopit takhle rozumě. Dneska ráno nechci do školy, tak říkám ale já musím do práce, on: nemusís. Ríkám musim a navíc jdu odpoledne k zubaři. Ty by jsi šel se mnou? Nechci zubaře nechci do školky. Tak zůstaneš doma sám co tu budeš dělat? Nechci do školky a jsme zacyklení rozmluva trvá 20 minut. Vůbec nevím jak z toho. dneska dostal na zadek takže se pak s fnukanim nechal obléct (umí to sám, ale v této situaci to nehrozí). No a zase si odmítall jít sedout do auta. Takže jsem nastartovala začala odjíždět a pak si tedy s řevem sednul během minuty o tom nevěděl komentoval ard. A teď co s tím, jako to co předvádím po ránu je vydírání, mě samotnou to štve, ale rady si nevím. Ve školce normálně pozdravil šel si hrát s dětma no problém. Ještě cestou zkoušel že musím odbočit vpravo, že má žízeň a musíme se vrátit pro pití. Takže jsem zastavila u MC donalda a koupila mu předražený džus. Takže ustupoat mu nechci, oblíct ho pokud s tím nesouhlasí už aktuálně nejde (ho nepřeperu) a diskuzema trávím ráno půl hodiny. Jo a to že je kvuli tomu maminka smutná nebo se na něj zlobí jsem zkusila. To podle mě nechápe, akorát řekne nesi smutná.

sicinka
5. říj 2012

Jo a zkusila jsem ještě to, že musím vydělávat penízky, abychom měli na vrtulník (aktuálně oblíben pořád se ptá kdy ho dostane). To mi normálně odsouhlasí a pak řekne nechci do školky. A když pro něj odpoledne přijdu tak prvni veta AJij más penizky, mas vrtulnik. Jako chapu že to dělám blbě, ale nějak nevím jak z toho ven 🙂

krystalka
5. říj 2012

@sicinka - no, to musí být docela náročný ráno...a co třeba vymyslet nějaký rituál, něco aby to trochu odpoutalo pozornost, že jdete do školky...a nebo naopak snažit se ho nalákat na něco, co dělá ve školce rád.....nevím tedy jaké máte možnosti, nebo co ho hodně baví, ale třeba něco jako že zastavíme na chvilku na zastávce a kouknem na autobusy...jestli mi rozumíš, jak to myslím, něco, co ho potěší, ale nepodmiňovat to tím, že když budeš hodný, tak tam zastavíme.... U nás je třeba právě štěstí, že Jiřík miluje městskou dopravu a my jezdíme do školky celkem dvěma autobusy, takže on se těší, jestli pojede nový nebo starý, jaké bude mít číslo, jaký bude pan řidič apod. 😉 , taky nám pomáhá vstávat dostatečně dlouho před odchodem, aby ráno nebyl moc stres - aktuálně odcházíme na autobus v 7 hodin a budit ho začínám už před 6h....jinak s oblíkáním je to u nás obráceně - on by se zase naopak veeeelmi ochotně nechal oblíknout, ale já trvám na tom, že se obleče aspoň z většiny sám....Jinak právě loni, když se taky Jiříkovi nechtělo do školky, tak spíš pomohlo moc nerozebírat, že se jde do školky a do práce, ale právě odvést pozornost na něco, co se bude dít po cestě, nebo co budeme dělat odpoledne apod.....nevím, jestli ti tyhle rady k něčemu budou, někdy je to s těmi prcky těžké, co.....jen jsem zkusila napsat, co se mi tak honí hlavou, že by se dalo zkusit 🙂

krystalka
5. říj 2012

@sicinka - jinak, s těmi penízky jsme to zkoušeli taky a docela to fungovalo, ale neuváděli jsme jednu konkrétní věc, ale říkali jsme, že musíme vydělávat penízky, aby jsme si mohli koupit třeba mlíčko, čokoládu, hračky.....a jeho pak docela bavilo vymýšlet, co dalšího si ještě pak můžeme koupit.... 😉 , ale to se dá taky asi použít spíš až u trošku většího dítka, Jiříkovi v té době byly už 4 roky, teď má 4 roky a 7 měsíců....

sicinka
5. říj 2012

@krystalka my jezdíme autem a jinak to bohužel nejde jezdit vláčkem tak to by šel rád. Ono já se tak nějak podvědomě snažím o tom nemluvit, on s tím bohužel začíná sám 🙂 občas vstane a první co mi řekne je neci do školky. Ty penízky on chápe, ale jaksi nezná hodnotu peněz v principu dostane vždycky všechno, takže ho nějaké vydělávání moc netrápí. Já bych i ráda zpřísnila, opravdu si na tom ráno trvám že půjde, ale s tím oblečením už ho fakt nepřeperu nebo jo ale bude hysterickej dalších 20 minut. Přemýšlím že ráno zruším tu diskuzi, prostě ho nějak donutim se hned obléct no je to legrace. Já dooufala že když začně aspon trochu komunikovat tak se vyřeší ta jeho tvrdohlavost a ono houby.

sicinka
5. říj 2012

@krystalka aby to nevyznělo nevděčně jsem ráda za každý typ, třeba něco z toho zabere. Kdyby on nebyl takový originál tak bych si fakt oddechla. Třeba u nás na to nekákání zabralo až to co všichni psychologové říkají že se nesmí a to držet ho násilím na záchodě přes řev, slzy, vypadávání dechu atd. Nicméně stačilo vytrvat 🙂 jeslti to bude se školkou to samý tak si fakt hodím mašli. Jo a pro info zkoušela jsem že ho vezl do školky manžel a scéna to byla stejná, záměna osoby evidentně nepomáha 🙂

krystalka
5. říj 2012

@sicinka - jo, jo, to znám - sotva otevře oči a už hlásí "do školky ne" - to jsme měli skoro celý květen a červen..., jinak s těma penízkama, já jsem se právě většinou snažila zdůraznit něco, co má třeba rád, ale v podstatě bych mu to konec konců mohla nedat - třeba ta čokoláda apod. - to bych nebrala jako vydírání, ale jako důsledek - maminka nejde do práce- nejsou penízky-koupime jen to nutne a na čokoládku nezbyde...ale to se fakt dá použít až u většího, co už to chápe, to uznávám 🙂 .
Jinak, rozhodně mi to nevyznělo jako nevděčnost, ona většina těch našich dětiček tady jsou svým způsobem "originály" a někdy je to opravdu fuška, než člověk přijde na něco, co konečně funguje 😉 ....a když na to přijde, tak se za chvíli objeví zase něco dalšího a jede to nanovo 😉
A jak jsi psala, že bys zrušila tu diskuzi s ním ráno a donutila ho obléct - u nás to občas zabírá, když se nechce oblíkat, tak na něj přestanu mluvit a prostě si dělám svoje, nechám ho tam sedět a jen průběžně oznamuju, za jak dlouho odcházím (ukazujem si na hodinách, že až bude velká ručička tam a tam, tak odchod), naposled oznamuju tak 10 min. před odchodem a pak otvírám dveře a tvářím se, že fakt odcházím...většinou se pak bleskurychle začne oblékat a nakonec odcházíme vždycky včas 😉

ava
6. říj 2012

@zelmirka1 povzbudila jsi moc a já ti děkuju 🙂

sisstin
autor
6. říj 2012

tak my máme za sebou setkání v SPC pro vady řeči s holkama, byla to teda emocionální smršt, pobrečely jsme si...ale myslim, že je to na dobré cestě, jak založení o.s. pro dysfatiky, tak pravidelné setkávání....jsem hrozně ráda, že jsem tam jela 😉 🙂

susik77
6. říj 2012

@sisstin - ahoj sisstin, pomohli vam na to stridani ze schodu rehabky? my jdeme poprve od 3.5 roku, aj kvuli tomu ze verca vtaci pravou spicku, tak jsem zvedava.

sisstin
autor
6. říj 2012

@susik77 no do schodů začal střídat spontánně sám a ze schodů to teda trénovali fakt poctivě, ale zda to bylo tím, nebo se to prostě naučil jakoby vývojem...to nevim....do schodů střídal od 3,9 a ze schodů od 4,5 😉 nejdřív se teda musel držet, ted i bez držení nahoru i dolů

susik77
6. říj 2012

@sisstin : to je super, jsem zvedava jak budeme cvicit my/ Vero do schodu strida, ze schodu ne/Ale my jsme hodne jezdili vytahem kvuli tereze, bydlime ve 3.patre a porad vozime kola a pod., takze s dvema detmi, kocarkem a kolem je to po schodech nerealni. Ale ve skolce maji do tridy schody, takze ted aspon 3-4x denne chodi/

krystalka
6. říj 2012

@sisstin - ahoj, kolik vás tam dneska na tom setkání bylo? A jak to probíhalo? Já jsem tam bohužel nemohla jet, mám pracovní víkend a nemohla jsem si přehodit směnu 😒

monaart
6. říj 2012

baby ako mam pracovat s deckami ked jeden "cumi" do plafona este mu len rukuc hytim,,
a druhy je v amoku ked pride od otca este tyzden a ma bije vsetko naokolo,,
mozem im karticku aj na nos nalepit a nevsimli by si ju ☹
posunte ma please na nejaku temu kde riesia brutalne agresivne vypady od 4rocneho decka , alebo ked je mi uzavrety ten druhy do seba,,,
mam dojemze sme sa vratili rok a pol dozadu akurat ze su silnejsi a je to tazsie ,,,,
nevydrzim to snad ☹((

sissmiss
7. říj 2012

Simon prisiel na to ako sa vyslovuje R 😵 Este nezapracuje do slova, ale uz ho dokaze najst v puse 🙂 🙂 🙂
Momentalne so sklonovanim, casovanim utlm, ma take slabsie obdobie, ale zas pouziva vela novych slovicok. Make n break ho moc nenadchlo, ale popri kockach som vzala aj Mysli a spajaj! Zvierata. Kartova hra. a to je teda dost dobre na logiku a rozmyslanie. Sice to hrame s miernymi upravami lebo pravda este nevie citat :-P ale zabavi sa pri tom. Momentalne berie homeopatika na detox od ockovania, a uvidime ako to pojde dalej, su tam vraj aj dalsie moznosti napr. co sa tyka diagnostiky problemu

lenulinka21
8. říj 2012

Holkýýýýýýýýýýýýýýýýý 😀 včera šok!!
Tomášek řekl jasně a zřetelně(několikrát) slovo PRAJ 😀 sice nevíme,co to znamená,ale to R je tam slyšet... 😅 😕
neumím to rozdýchat kuram takové slovo jako AUTO neřekne, ale machruje nám tu s R... 😉
Opakovaně učitelky řekly,že HYPAERAK. není a tak jde zítra ve specce ku klinické psychložce na přezkoumání. 🙂
Z jejich úsudku to vypadá na Expres. dysfázku a ADD. Ale zítra budem vědět co přesně. kamila to v praze viděla na ADHD. 😝 Taky celkově více "mluví" sice komolí,ale naskakuje to.