Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. říj 2012

holky, Tygr a jeho láska ze školky 😀

krystalka
10. říj 2012

@sisstin - super 😀 , Jiřík už si taky našel ve školce lásku, chodí spolu za ruku na oběd a sedí vedle sebe v jídelně a tak.... 🙂 , paní učitelka mi říkala, že je to vzájemné, když tam jeden z nich náhodou není, tak se hned ptají a prý je to veliká legrace, protože jsou každý úplně jiný - holčička je prý velký extrovert a náš Jířa je pravý opak, ale zřejmě se dobře doplňují 🙂

sicinka
10. říj 2012

@krystalka díky za typ píšu si na seznam dneska jsem jen tak zkusmo natukala do eshopu dřevěné věci co chci pořídit k vánocům a málem mě omývali 🙂 U nás to budou závory (ale nakonec asi obyčejné), pak vláček co jezdí sám (pořád nevím jestli na ovládání) a pak padací most a tím s vláčkodráhou končím. No a pak chci kuličkodráhu dřevěnou akortá nevím z kolika kousků aby to mělo smysl stavět. Máma mu chce koupit nějakou smartovku, zatím to vypadá na autíčka. Chci se zeptát doporučíte nějakou, máte někdo dřevěn ou kuličkodráhu?

sicinka
10. říj 2012

Jo a vám se děti zamilovávají ve školce tak Dáda má ve školce nejradší Pandu, tak se ptám co to je. Tak ji má lád a dá ji pusinku.jsem si myslela e má rád nějakou spolužačku a pak mi ji ukázal. Takže Dáda se zamiloval do slečny asistentky 🙂

krystalka
10. říj 2012

@sicinka - my teď kupovali to velké depo Maxim, cinkací závory a tu serpentýnu, co jsem tu na ní dávala odkaz...pak ještě ohebné koleje. No a pak dostane ještě společenskou hru Autobusová zastávka, knížku Hravá autoškola, kalendář s mašinkama a prázdné bílé puzzle - aby si ho mohl sám vymalovat....to bude od nás asi všechno, možná jestli mě ještě zaujme nějaká knížka...uvidíme 😉
Jinak, kuličkodráhu máme plastovou od Leny, váhala jsem, jestli dřevěnou, ale nakonec zvítězila ta plastová, protože tam byly různé zatáčky, tobogány a spirály apod. a říkala jsem si, že by ho to bavilo víc, než jen ty rovné dílky z té dřevěné....dostal ji loni k vánocům, chvilku ho to bavilo dost, ale teď už to tu jen leží v krabici.... 😒 , ale u nás je to tím, že Jiřík radši věci ovládá sám, než se jen koukat, jak se kulička kutálí, vždycky ho bavilo jen postavit dráhu a pak dvakrát pustil kuličku a šel od toho....a přesně z tohohle důvodu ho taky moc neberou ty mašinky na baterku, on si s tím chce jezdit sám...možná na to dálkové ovládání by ho bavilo, ale nevím, má tu autíčko na dálkové a taky to chvilku byl hit a teď tam leží v koutě a Jiřík si hraje s těmi obyčejnými angličáky 🙂

krystalka
10. říj 2012

@sicinka - no, to Jiřík tam má ještě druhou lásku - paní učitelku Báru 🙂

hrusti
11. říj 2012

@krystalka Děkuji za odkaz, ale my nakonec k vánocům nic k vláčkům kupovat nebudeme. Dostal toho dost minulé vánoce a k narozeninám. Navíc si s tím už tolik nehraje jako dřív 😉

krystalka
11. říj 2012

@hrusti - tak to u nás je to pořád ta nej..hračka, tedy ještě společně se třemi kloubovými autobusy s otevíracími dveřmi...za nimi pak následují ty angličáky 😉

sicinka
11. říj 2012

Ahojky, jak se vám věem vede v poslední době je tu nějak mrtvo. Jáý se musím pochlubit Dáda začíná mít takové ty nádherné dětské hlášky na které jsem se tolik těšila. Dádo neci se to večeří nebo praskneš. Dáda: Já plasknu a vy budete becet. Dnes večer říkám manželovi, že jsem si na tancování málem rozbila hlavu a Dáda dodá Maminka si lozbije hlavu, to budeme bečet a pak si koupime novou maminku. 🙂

binibeca
11. říj 2012

Ahoj maminky,najde se tu nějaká mamča co má doma dítko s potvrzenou hyperaktivitou a byla by ochotná mi o tom trošku popovídat?když si o tom hledám na internetu píšou tam stále to samé dokola...V lednu mého syna čeká tříletá prohlídka a chci si s pediatričkou promluvit právě o hyperaktivitě či podobných poruchách chování...Máme podezření,že náš čertík je v chování trošku ,,jiný,,.Děkuji

abbie
12. říj 2012

@binibeca ahoj, aj mas podozrenie na cisto adhd, tak to by ti skor v tejto teme vedeli o tom porozpravat
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-choroby-...

binibeca
12. říj 2012

@abbie Děkuji už jsem tam koukla a napsala!

hrusti
12. říj 2012

@krystalka U nas po dovolene vedou letadla 😀 A pak nasleduji tramvaje a autobusy, samozrejme s otviracimi dvermi 🙂 A Duplo autobus, k tomu si stavi z Dupla zastavku a dela, ze lidi nastupuji a vystupuji 🙂
Ted se mi poradilo prodal nejake veci po detech, tak jsem Honzikovi objednala dva nove sesity do MiniLuku, tak jsem zvedava, jak se mu budou libit. Logico ho ted moc nebere, vetsinou to rozdelame a ani nedodelame cely sesit, protoze ho to nebavi a dela u toho hrozny blbosti :-/ Jsme stale nemocni, tak dneska k logo nejdeme. Jsem zvedava na kdy nas objedna.

krystalka
12. říj 2012

@hrusti - tramvaj ještě nemáme, ale už je na seznamu pro širší příbuzenstvo 🙂 , Duplo autobus máme taky, ale daleko oblíbenější jsou ty kloubové s dveřmi 😉 . MiniLuk zatím nemáme, ale Logico ho občas baví, ale my teda nikdy najednou neuděláme celý ten soubor, většinou tak 5-6 karet a jde od toho. Dneska odpoledne budeme dělat trochu grafomotoriku, začal najednou vytáčet zápěstí a má ho takové nějaké ztuhlé, nevím, čím to je, tužky má pořád stejné a dřív to nedělal, už docela pěkně maloval, no takže teď zase malujeme velká klubíčka, vlnovky, projíždíme silnice apod...včera jsem mu koupila nový sešit s obrázky jedním tahem, to ho dost baví, tak budeme uvolňovat ruku 😉 . Tak hlavně ať jste brzy zdraví, já pořád čekám, kdy ty nemoce přijdou, ale Jiřík se zatím drží, už vlastně chodí celý měsíc a půl a zatím ještě ani rýma 🙂 (ťuky ťuk 😉 ). Asi naštěstí má fakt docela dobrou imunitu, on vlastně doteď prakticky ještě nebyl nemocný, kromě jedné nekomplikované chřipky, se kterou jsme nakonec ani nebyli u dětské. Tam nás prakticky neznají, chodíme tam jen na preventivky 🙂 .

hrusti
12. říj 2012

@krystalka Já jsem mu tu tramvaj koupila v Bambuli, když jsme šli od Krečířové z vyšetření. Tenkrát jsem mu slíbila nějaký dárek, když bude hodný 😀
My jsme byli fit, ale nasadila jsem mu vakcinu od dr. a obavam se, ze mu to zase oslabilo imunitu misto, aby mu to pomohlo 😒
Jinak u nás kreslení pořád bída ☹ ŠDpatně drží tužku, i když se to pomalu lepší, ale myslím, že je to hlavně i tím, že stále není vyhraněný levák nebo pravák. Něco dělá levou, něco pravou ...

sisstin
autor
13. říj 2012

ha, Tygr říká "s tebou" 😀

lenajsek
14. říj 2012

Holky ahoj, u nás novýho vůbec nic, tak ani sem nepíšu, vůbec nic se v řeči nezlepšuje, kolikrát je mi úplně smutno z toho, jak se vaše děti krásně rozmlouvají a u nás furt nic... 😢 😢 😢 Nějaký úkoly už zvládá líp, než dřív, něco mu zase vůbec nejde, tak pořád trénujem, každej den, do toho zkoušíme rozhýbat i ten zatracenej ztuhlej jazýček, ale jde to velice velice pomalu, skoro vůbec... 😢 Foukáme, masírujeme, trénujeme porozumění, jemnou motoriku, obrázky, strukturovaný úkoly, atd atd... ale furt nic, no... 😖
Jediný, co se nám zlepšuje, je sebeobsluha, i když jde na záchod, už se vyčurá sám bez mé asistence, zkoušíme se už i oblíkat, ale jde to taky pomalu... a sociálno se mu taky pořád zlepšuje... ale řeč prostě ne.

Tak to je vše, pěkný večer!

sisstin
autor
14. říj 2012

@lenajsek Tygr v jeho věku taky nemluvil ještě 😉

hrusti
14. říj 2012

@sisstin Super, šikula! Koukala jsem na dárečky k vánocům a líbí se mi Bill&Betty Bricks. Píšu do seznamu, že někdy v budoucnu pořídíme. Pak poreferuj, jak se bude líbit Tygrovi 🙂

@lenajsek Nezoufej, výsledky se určitě dostaví, ale jde to pomalu 😉 Chápu, že je to deprimující, na každou z nás to jednou za čas padne ☹

lenajsek
14. říj 2012

@sisstin Teri já vím, psala jsi to... ale už by fakt mohl, už se mi o tom i zdá, že začnou přibývat nová slova... 😝

@hrusti moc děkuji... no kdybych věděla, že sem tam přidá nějaké nové slovíčko, tak by to bylo lepší, než je to teď... teď je to fakt nula nula nic... no snad to někdy přijde... 😝

sisstin
autor
14. říj 2012

@lenajsek tak já to v tomhle věku měla jinak, já vůbec nevěřila, že by někdy mluvil, takže jsem na to nečekala, spíš mě to překvapilo, když začal...nečekala jsem to tak brzo...

sicinka
14. říj 2012

@lenajsek vydrž bude líp mě kdyby mi někdo vloni v prosinci (to jsem psala poprvé sisstin), kdy Dáda téměř nekomunikoval (o mluvení ani nemluvě) řekl že z něj budou padat za třičtvrtě roku souvětí tak si pomyslím něco o falešných optimistech. Ono to přijde, jak říká máma oni se všichni rozmluví - jen to některým trvá pár let 🙂 a to s tím má sama dost zkušeností.

lenajsek
14. říj 2012

@sisstin Teri, Ty sis myslela, že vůbec nikdy mluvit nebude? Jako nikdy v životě...? No to já zase doufám, že jo... je mi jasný, že to taky nemusí nikdy přijít úplně, ale snad se přímo ta řeč někdy začne rozbíhat... nevím kdy, to neví nikdo, ale pořás si říkám, že snad jo... no taky se můžu mýlit ☹

lenajsek
14. říj 2012

@sicinka Moc díky... no snad na tom bude něco pravdy...

sicinka
14. říj 2012

@lenajsek pokud se vyvíjí porozumění, nejsou známky nějaké hlubší mentální retardace nebo nějaké čistě fyzické poruchy, tak prostě jednou mluvit bude 🙂 a věřím že u vás to bude v nějaké dohledné době. Jen pro zajímavost mluví i klienti na úrovni několika roků - ono pokud je někdo batole 20 let, tak se to prostě naučí jen je ten proces učení hodně pomalý.

sisstin
autor
15. říj 2012

@lenajsek no jako že nikdy, to asi ne, ale počítala jsem, že až třeba kolem pěti let 😉 my v té době ještě neměli expresivní, hrozila nám smíšená, takže jsem s tím fakt nepočítala, že by mohl začít mluvit tak brzy (na dysfatika)

nellygray
15. říj 2012

Všechny zdravím po dlouhé době!
@krystalka můžu se zeptat, kde jsi sehnala kalandář s mašinkama? U nás vlaky taky frčí.

nellygray
15. říj 2012

Já jsem mezi vás přišla před létem, kdy měl Toník cca 40 slov. Tehdy jsem to konzultovala s Krejčířovou, u které jsme už jednou byli. Ona mi napsala, abych vydržela do října a pak se kdyžtak objednala na dobu, kdy mu budou tři. Protože posun v řeči nenastal takový, jaký by měl, tak jsem to udělala. A snad den nato se Toník začal ale hodně moc snažit a najednou přestávám stíhat, jak mu ty slovíčka přibývají. 😵 Nicméně ještě vyčkávám, pže výslovnost hodně špatná a zatím samozřejmě převaha podstatných jmen (a citoslovcí), ale v posledních pár dnech přidal i pár přídavných jmen, i slovesa. Pořád doufám, že u nás šlo jen o opožděný vývoj řeči. 😉

sisstin
autor
15. říj 2012

@nellygray no to teda zatím tak i vypadá 😉 🙂

nellygray
15. říj 2012

Protože je Toník můj první, tak nemám srovnání, jak má ten vývoj řeči přesně vypadat. Teď říká hodně slov tak, že mu chybí nějaké písmeno na konci (my=myš, ni=nic) nebo zaměňuje (hám=sám-ačkoliv zasyčet jako had umí, hen=ven). Když se naučí nějaké slovo, tak podobná mu potom už jdou dobře (komín-komár-kombajn-i když samozřejmě zkomoleně, ale poznat se to dá). Začal taková slova jako "další", "málo", "druhý" (dauší, máuo, duý). Můžete mi z vaší zkušenosti prosím napsat, jestli jde o standardní vývoj?
A v pátek jsem si všimla, že sám od sebe střídal nohy do schodů (byly takové malé), tak to mi udělalo radost. 😵