Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

erinnuska
24. říj 2012

My tiež nejako stojíme, už mi z toho hrabe a mávam občas riadne depresívne stavy. Rebeka je chorá po dlhom čase, čiže sedíme doma a to je riadna nuda, ona sa teda moc nezahrá, tak stále musím niečo vymýšľať aby som ju zabavila. Miluje pozeranie bambulky, tak to púšťam keď už aspon trochu potrebujem aj ja oddych. Niekedy mám pocit, že tá práca nejako sa míňa účinku a vôbec nenapredujeme. Pomaly bude mať 3,5 roka a stále nie je posun v tej reči , ani v tej sociálnej oblasti. S deťmi v škôlke sa nezahrá spoločne hru, v podstate ani doma, neporozpráva. Porozumenie je v poriadku, len to ostatné je riadne pozadu 😖 Teraz máme novú logopedku, mladá baba, dala nám robiť nejaký dotazník ohľadne komunikácie, potom uvidíme ako ďalej. Som zistila, že ovláda všetky výrazy pods. mená, nejdú jej prívlastky ako pekný, krajší, teda nerozumie ešte tomu, oni to vyhodnotia a potom budeme s nou podla toho pracovať.

sisstin
autor
24. říj 2012

@erinnuska vydrž prtka;) Tygr už si docela pěkně hraje sám,jako ne dlouho,ale jo,hrozně se mu teď zlepšila ta symbolická hra,už i mluví za osoby a tak,ale taky mu teď bylo pět že. Donedávna jsem taky furt musela vymyslet zábavu celej den. Jinak u nás ta výslovnost jde taky milimetrovými kroky.

nellygray
24. říj 2012

@abbie mně se o tom taky zdává, že Tonda mluví. 😉

bocianka123
24. říj 2012

@abbie u nás tiež nič nového pod slnkom... v týchto dňoch chodíme po kadejakých vyšetreniach (netýkajú sa však logoped. záležitostí) a trošku oddychujem od koňa. Som si dnes spomenula, že sa tu riešilo aj chodenie po schodoch - tak dnes sme šlapali na 3. poshodie - boli sme na návšteve - a malý pekne za ruky a striedal nohy , aj návšteva povedala, že ako vie striedať nohy - ľavá, pravá . Tak aspoň takéto info o nás.A potom sa pekne hral, skladačky rozoberal a skladal a aj trochu z plastelíny ochutnal 🙄 - bola domáca , takže neškodná. Inak my už chodíme na prechádzky bez kočíka, nech si zvyká a musím povedať, že má výdrž teda môj malý mladý muž. 😉

margareta76
24. říj 2012

@erinnuska: Syn mal v maji 4roky, v tomto obdobi mal asi 40citosloviec. V polovici juna nastupil do sanatoria Dialog a v septembri uz s nami v pohode komunikoval. Neviem co s nim "robili" 🙂 alebo prisiel ten spravny cas a on sa rozrozpraval sam od seba. Rozprava dost agramaticky, ma zatial este slabu slovnu zasobu, ale je to ovela, ovela lepsie ako to bolo cca pred pol rokom. Boli sme u pediatricky v aprili a teraz v oktobri (po pol roku) a nechcela verit, ze ako sa pekne rozrozpraval. Drzim palce tebe a aj dcerke, urcite sa coskoro rozrozprava 😉

nicole_1
24. říj 2012

@sisstin tak jsme byli na logopedii, Tedík vůbec nepromluvil, než jsme vešli do vnitř,tak mi řekl, že neřekne ani slovo a svůj slib dodržel 😅 , takže jsem si vykládala s logopedkou jen já a říkala jí jak se rozmlouvá a že výslovnost je katastrofa, i když něco je mu rozumět, ve školce se nějak domluví, když jsme odešli tak nás chvíli poslouchala za dveřmi v čekárně, protože jak jsme vyšli ven z ordinace tak hned začal mluvit, řekla nám, že mu musíme dát čas na rozmluvení a neřešit výslovnost, že na některý hlásky je čas do 5-7let, že kdybychom mu upravovali výslovnost tak může začít koktat, máme přijít až v dubnu a do té doby rozvíjet slov. zásobu...co si myslíš o jejím postupu?

my máme teda ještě problémy s ušima, před 9m se mu zaváděli ty trubičky do oušek, dneska jsme byli na ORL a vše špatně, má chronický zánět střed.ucha, poslední dobou mi přišlo že špatně slyší, což se potvrdilo, v podstatě má stále zalehlý v uších, dostali jsme ATB a čekáme jestli se to zpraví, trubičky se uvolnili, takže musí ven a pokud se ten zánět nezpraví, musí se dát nový ☹ u nás tu řeč určitě ovlivnuje i ten sluch,ne?

bocianka123
24. říj 2012

@margareta76 tvoj najstarší syn je májový? lebo si písala, že sú oktobroví, či to len tí dvaja mladší synovia? môj mladší syn je tiež májový a starší je oktobrový ...

@nicole_1 ahoj, ja z môjho laického pohľadu si myslím, že u vás tá reč je určite ovplyvnená aj sluchovým problémom Tvojho synčeka. A veľmi ma mrzí,že má takéto problémy. A môžem sa spýtať, čítam v pase, že máš ešte mladšieho synčeka, ten je na tom lepšie - s rozprávaním?

nicole_1
24. říj 2012

@bocianka123 mladší syn ve 2 letech mluví stejně jako ten starší ted ve 4 letech, takže tam problém nebude, je hodně ukecaný a pusu nezavře 🙂
taky si myslím, že je to ovlivněný sluchem, ted fakt blbě slyší, musím na něj křičet aby mě slyšel, snad ty ATB zaberou, říká mi že slyší v uších rámus ☹

margareta76
24. říj 2012

@bocianka123: Tak ako píšeš, najstarší je majovy a další dvaja sú oktobrovy (jeden na začiatku októbra, druhý na konci). To je milá nahodicka 🙂 máj-október; október -máj 😉 A v ktorom roku sú narodení tvoji chlapci?

lenajsek
24. říj 2012

@abbie Ahoj, tak to jsme na tom podobně, mně se taky docela často zdá, že přibývají nějaká nová slova, ale prd... má pořád těch svých 5, cca, ani je všechny nepoužívá, ale čím dál víc gestikuluje, cvičíme pilně s jazýčkem a motorikou pusinky, myslím že je to vidět i ve výrazu tváře, mění se mu, i víc dává rty k sobě než dřív... ale mluvení pořád nic, tak taky nepíšu, bo není co...
Každý den tak hodinku, někdy i déle pracujeme, přes den děláme i různé činnosti na celkový rozvoj, sociálno trénujeme, hodně chodíme po venku, sbíráme listy, pojmenovávám, atd atd... no klasika, co dělá každá maminka tady...
Navíc teď jsu docela dost unavená, tak ani pak nemám nějak sílu nic dělat... do toho sem tam fotím kamarádky s dítkama, tak pak to upravuju, nějak toho neubývá.... ale baví mě to, tak je to pro mě takové zpestření.
Naštěstí jsme zdraví, klepu...
Baví ho teď hodně strukturované úkoly, sám si je vytahuje a fakt chce pracovat, pak si hodně vyhraje sám s vláčkodráhou, jezdí pořád s autama, staví kostky podle velikosti (to začal až teď, konečně!!!!), nebo si sám vytáhne puzzle a skládá dle předlohy, pořád něco čteme, prohlížíme...

bocianka123
25. říj 2012

@margareta76 starší - r. 2000 a mladší - r. 2011 😉

dievčatá, ja mám takú dilemu, či náhodou aj neskorý rast zubov nesúvisí s týmto všetkým u nás - oneskoreným nástupom reči. Lebo môj syn má 17 mesiacov a stále iba dva zuby... je mi jasné, ako mi veľa ľudí vraví, čím skôr vyrastú,tým neskôr vypadnú, ale predsa len, mať "až" DVA zuby pomaly u 1,5 ročného dieťaťa sa mi zdá dosť málo... 😕

erinnuska
25. říj 2012

@bocianka123 je to dosť možné, myslím že všetko so všetkým súvisí. Naša Rebeka mala prvý zub v 14 !! mesiacoch, do dvoch rokov mala všetky zuby. Nie je ani pravda, že ked neskoro vyjdú budú zdravé a pekné, má velice škaredé zuby, hlavne horné aj ked umývame pravidelne 😒 Aj Rebi je májové dietko, dúfam, že všetko dobehne tak ako s tými zubami, sa to rozbehne a potom nemá konca 😀 Na všetko si musíme u nej dlllho počkať.

erinnuska
25. říj 2012

@margareta76 To je kde ten dialog? chodil tam tvoj syn ako do škôlky alebo ako? U nás nič podobné nie je, chodí do normálnej škôlky na doobeda, ale práve je teraz chorá a je mrchaváá ako šlak. Nudí sa doma, aj počasie o ničom 😝 Ja stále dúfam, že sa to rozbehne a pomaly sa dostaneme do normálu, ale zatial to tak nevypadá 😒

lenajsek
25. říj 2012

@bocianka123 Tak to nevím, jestli to spolu souvisí, Lukinovi vyrostly zuby docela rychle, v roce měl 8 zubů, v roce a půl už vylezlý jak špičáky, tak první stoličky a ve dvou a půl letech už komplet všechny mléčný zuby a nemluví... 😝

krystalka
25. říj 2012

@bocianka123 - těžko říct, jestli to nějak souvisí...ale je fakt, že náš Jiřík měl první zub až v 15 měsících a i ty další rostly pomalu, komplet všechny měl asi až kolem 3 let 😉

margareta76
25. říj 2012

@erinnuska: http://www.dialogzdravotnictvo.sk/
Ano chodi tam syn ako do skolky. Ked nechodi do sanatoria, tak navstevuje beznu skolku. Zijeme v malom meste, takze nemame na vyber 😒

@bocianka123: Najmladsi je narodeny tiez v roku 2011, ale v oktobri 🙂
U nas vychadzanie zubkov bolo dost rychle, snad do roka mali obaja starsi kompletny mliecny chrup. Najmladsi (bude mat coskoro rok) ma zatial 6 zubov 🙂

sicinka
25. říj 2012

Tak Dádovi lezly zuby od 3 měsíců, většinu jich měl v roce 🙂 U nás je takový ten společný znak s většiniu dětí tady citlivost na teplé jídlo. Aktuálně už mluví poměrně slušně, nicméně pořád ječí že je něco teplé a on to nechce. To měl už po kojení jsme UM rovnou vyráběli studený.

hrusti
25. říj 2012

My jsme na tom stejně jako @sicinka. Honzík měl první zub v 6. měsících 🙂

abbie
25. říj 2012

@bocianka123
tak my sme mali v roku a pol 20 zubov a rec nikde ...

lios
25. říj 2012

Ahojte,
vie mi niekto poradit logopedicku skolku v BA? Maly ma zmiesanu dysfaziu s nerovnomernym vyvinom. Momentalne chodi do auti triedy, kedze ma vela auti crtov a podozrenie na autizmus...musime ju vsak zmenit..

abbie
26. říj 2012

@lios no ja poznam jedine Asobi, ale myslim, ze to je sukromna logo skolka.

lios
26. říj 2012

@abbie dakujem, takze so statnou asi nemma velmi pocitat.. 😒

abbie
26. říj 2012

@lios no to neviem, ja statne nepoznam

sisstin
autor
26. říj 2012

@lios a vám přímo řekla Kr., že by měl jít do logotřídy? Já si myslim, že dítěti se smíšenou ten režim auti třídy neuškodí, ale je blbý, že tam nemá kde okoukat normoš sociální chování. Já bych spíš hledala nějakou specku, kde to je namíchaný. Kde jednak by mohl mít i ten režim dne a kartičky, ale byly by tam i děti s jinými problémy, které zase nemají problém s komunikací 😉

lios
26. říj 2012

@bocianka123 my sme boli teraz v septembri u Krejcirovej a dokonca si od nas ani ziadanku nepytala . S preukazom poistenca sme isli na cudzinecke oddelenie..to bolo vsetko. Ofotili si tam preukaz a poslu papiere do vasej poistovne, ak to nebude chciet poistovna preplatit, tak vam poslu z Thomayerovej nemocnice sumu k uhrade.

sisstin
autor
26. říj 2012

@lios já neznám nikoho z SK, kdo by si to hradil 😉

lios
26. říj 2012

@sisstin ano povedala, ze bud normis trieda s asistentom, alebo logo...struktura mu vyhovuje, ma sa este co ucit..ale pride domov a 2 h. s nim neni reci..mava rukami co nikdy nerobil, toci sa dokola a vydava cudne zvuky.. nasava vsetko aj co by nemusel..nebojim sa toho, ze by mu to malo zostat, ale nenapreduje vyrazne v soc. chovani...mozno by som mohla este poprosit riaditelku, nech ho aspon na hru integruje do zdravej triedy.

sisstin
autor
26. říj 2012

@lios no normoš třída s asistentem mi přijde jako sci-fi celkem, hlavně by jste si ho museli platit 😉 ona Kr. je super, ale o těch školkách má těžce zkreslenou představu 😒 já bych to fakt směřovala na nějaký stacionář, třeba na podobný, kde pracuju já. Jsou tam děti i zdravé, i děti s komunikační poruchou, nebo děti s fyzickým problémem atd. 😉

lios
26. říj 2012

jasne, ja viem u nas v BA len o jednom stacionary..tam chodil ale boli tam len zdravotne sestry, cize o nejakom strukturovanom uceni to tam nebolo. skusim este nieco pohladat.

lios
26. říj 2012

@sisstin to povedala aj Krejcirova, ze zatial vyetrenie vzdy prepalatila poistovna.