Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
26. říj 2012

@lios logo třída by byla super, ale musí to být taková, kde s tím mají zkušenosti....ne taková, kde jsou děti s patlavostí a opožděným vývojem řeči, což je většina školek že 😝 ta naše je stejná, Tygr tam má téměř nejtěžší diagnozu, on má výhodu, že normálně funguje, takže po týhle stránce tam s ním nejsou žádný problémy, ale kdyby jsme nechodili k naší logo tak často a nemohla bych se mu tolik věnovat, tak by ta třída z mýho pohledu byla prostě nedostačující. Učitelky jsu super, to je tam všechno v poho, ale prostě ta logo péče tam není taková, jaká je v logotřídách, kde jsou samý dysfatici 😉

lios
26. říj 2012

@sisstin no inak zistujem vselico, ale u nas pravdepodobne mam na vyber len zo sukromnych logo skolok...Oski este s tou samostanostou neni uplne 100%..ach jaaj ta jeho motorika..zistila som, ze niekdy sa aj vie obut alebo vyzliect..obliect este velmi obmedzene, aj s tym jedenim to je vselijake a potrebuje na vsetko moore casu..neviem ci budu mat nervy na to jeho slimacie tempo..vsetko musi okomentovat ma vela reci ale to co by mal robit...proste ta pozornost mu uteka..

margareta76
27. říj 2012

Ahojte, poznáte prosim tento slabikar http://www.dys.cz/slabikar.php ?

moudivlacek
28. říj 2012

ahojky holky omlouvam se,ale nestiham, od zari jsem zpet v praci, procestuju celej den, nicmene se jdeme pochlubit od ct si malej rika curani 😵 na spani plinu ma furt,ale to zatim neresim, ani nevite,jak moc stastna jsem,uz jsem nedoufala po tom vecnem prani a prevlikani 😵 denne jsem nosila ze skolky pocurany veci 😒
nicmene musim rict,ze se vse fakt zlepsuje, dost se rozmluvil,co chodi do skolky,hodne zpiva pisnicky basnicky, uz pocita do 30 a speluje A_U_T_O 😀 ve skolce ho to bavi,je jich malo,tety trpelivy, ma tam kamose,bez toho ani ranu 😵

beodenka
29. říj 2012

Ahoj holky. Muzu se pridat? Sleduju tuhle diskuzi uz dlouho, ale porad jsem rozmyslela, kdy a jak se zapojit. Mam syna Tomaska, 23 mesicu. Skoro s nikym o nem nemluvim, doma to vsichni bagatelizuji a blizsi kamaradky nic podobnyho neznaji. Pripada mi, ze je na svuj vek ponekud pozadu. Ze nemluvi, to bych nevidela az jako takovy problem. Ale zda se mi, ze ani porozumeni nema buhvijake. Porad na nej mluvim, ale ani pasivni slovni zasobu skoro nema 😒 Ukazuje na to, co chce (podat piti, ovoce), venku na auta, letadla a cedule (manzel ho vzdycky vyzvedne a on do ni udela BAC). Rozumi hlavne zakazum 😅 Casto nevim, jak se mu venovat, protoze me proste neposloucha, obrazky nechce ukazovat, neco mu vysvetluju, bohorovne odejde v pulce vety etc. Dela par ukonu (papa, posle pusinku, prosim prosim, ukaze nos, pupik a par dalsich), ale jen nekdy a jen na pozadani. Na druhou stranu: na detskem hristi chodi do schodu a automaticky strida nohy. Ma hracku, kam se vkladaji kulicky do barevnych policek- automaticky to opravi do spravnych dulku, kdyz to prehazim. Ma rad vselijake hracky- vkladacky, provlikacky...

hrusti
30. říj 2012

@beodenka Ahoj, vítej! Skoro mi to připomíná syna. Občas jsem nevěděla, jestli mi nerozumí nebo neslyší nebo proč prostě nedělá, na co se ho zeptám nebo o co ho požádám. Můj syn byl odmalička hodně neposedný, občas mi přišel taky natvrdlý, málo mluvil. U ničeho moc nevydržel, udržet ho u knížky a prohlížet si s ním obrázky bylo trošku sci-fi.
Řešila jsi to s vaší praktickou dr.? Když synovi dělala naše praktická dr. sluchovou zkoušku v necelých 2 letech, tak se jí to také nezdálo a poslala nás na vyšetření sluchu, kde nám nic nenašli. Doporučili nám psychologické vyšetření a event. logopedickou péči. Kolem 2 a 3/4 roku se syn začal rozmlouvat a aktuálně mluví už ve 4-slovných větách, ale výslovnost je stále hrozná tragédie 😖

beodenka
30. říj 2012

@hrusti Ahoj, diky za privitani 🙂 Ja jsem rikala dr. na 18m prohlidce, ze mam dojem, ze mi Tom moc nerozumi. Ptala se me, jestli umi pet slov, tak jsem rekla, ze s odrenyma usima (spolehlive rika ham, kdyz chce jist nebo mnam, kdyz to ma pred sebou; zopakuje papa a mavne, ale sam to neudela; pak rika haji). Od te doby se toho moc nezmenilo ☹ Tom celej den mluvi, ale je to "bťbťbťbťbť", "mňmňmňmň", "haťaťaťaťa" ap. Dr. nas poslala na vysetreni sluchu a to bylo negativni. Ted pujdeme na 24m prohlidku (a druhou davku ockovani) a chtela bych se s dr. domluvit, aby nas vyslala na neurologii a snad nam jeste neco doporuci. Ockovani jsme meli jinak vzdycky bez reakce.

sisstin
autor
30. říj 2012

@beodenka tak v tomhle věku by měl zvládat ty dvojsložkové pokyny atd. Ale ono stačí, aby měl to porozumění v širší normě (cca o 6měsíců pozadu) a bude to teda rozdíl velkej 😉 těžko říct no, pokud sdílí pozornost, gestikuluje atd., tak by to ještě mohlo být v normě 😉

sicinka
30. říj 2012

@hrusti se přidávám k tvojí definici - mě taky Dáda vždycky připadal natvrdlý 🙂 . Vždycky jsem si dělala legraci že ty pády na hlavu, když se učil chodit zanechaly následky. @beodenka taky tě přivítám a budu držet palce. U nás
Dáda moc nerozuměl (tedy viděno zpetně) já si myslela že spoustu věcí nedělá protože nechce, zpetně nerozuměl či na ně nebyl zralý. Jinak aktuálně v prosinci mu bude 3 a půl a mluví defacto normálně (tedy má tam agramatismy, ty věty jsou zatím chudé, výslovnost se zlepšuje ale pořád to není ono. Ale co je u nás ta největší změna tak konečně komunikujeme 🙂 Jinak vloni na podzim měl cca 50 slov z nihž aktivně používal tak deset, neměl potřebu s někým moc mluvit. Když jsme se dostali do kolektivu tak se odmítal zapojoval, stranil se dětí, kýval se v koutě, prostě zábava pro matku která moc čte 🙂

sicinka
30. říj 2012

Jinak opět perlička pro pobavení. Dáda sedí u babičky a olizuje jí ruku. Tak se ho ptá co dělá. Bábo já jsem myš. B:Ale ty nejsi myš, ty seš kluk. D: jsem myš a teď tě kousnu. Bába: Myši přece nekoušou D: kousne trochu babičku a říká: Tahle jo 🙂 Na to že ještě v srpnu neuměl´říct JO(ANO), tak se to docela naučil. 🙂

krystalka
30. říj 2012

@sicinka - tak to je super, že se takhle rozmluvil, co? U nás jsou teď perličky na denním pořádku, už je ani nezapisuju...nejvíc jich samozřejmě vzniká v městské hromadné dopravě, kterou je Jiřík posedlý 😉 . Takže minule autobus zastavil na zastávce daleko od chodníku a Jiřík na celý autobus hlásí - Mami hele, on ani neumí zastavit! To je debec (blbec)!...no naštěstí jsme už vystupovali 😀 . Toho "blbce" si nedávno přinesl ze školky 😒 ... A ještě přidám jednu - sedíme v autobuse u předních dveří, takže viděl na řidiče a Jiřík oznamuje opět na celý autobus - Má bejle (řidič má brýle)...ňáký jo, ňáký ne.... (někteří mají, jiní ne) 😀 ....tak takhle podobně si užíváme pořád 😀 Ale jinak musím říct, že se teď rozmluvil fakt hodně, používá už všechny časy, často už má i dobře předložky, dělá docela dlouhé věty a hlavně, už mu docela dobře rozumějí i cizí lidi! I když si poslední dobou někdy nejsem jistá, že je to taková výhoda 😝 . Momentálně má taky období čísel, takže všude čteme čísla - na autobusech, na domech, na stránkách knížky...prostě všude...už začíná sčítat a odčítat do pěti, napočítá za sebou do 30 apod. Začíná se zajímat i o písmenka, pořád se ptá, kde je co napsáno....Taky poslední dobou pozoruju, že je i pohybově ještě šikovnější, ta školka mu fakt svědčí, oni tam třeba v pondělí vždycky mají takové cvičení s prvky jógy, v pátek zase různě tancují a cvičí....Ve čtvrtek tam bude na zkoušku i spát - nebo teda spíš asi odpočívat, ale chtěl to zkusit, chodí teď jako jediný po obědě domů, tak má asi pocit, že o něco přichází 😉 , tak uvidíme, nebudu ho nutit, hlídání odpoledne zatím máme, takže tam spát nemusí, jen když bude sám chtít...

hrusti
30. říj 2012

Kuk holky, my jsme dneska byli po dloooouuuhé době na logopedii. Vyfasovali jsme další dvě písmenka. Logo říkala, že zase udělal postup. Za 2 týdny další sezení. Probírali jsme i školky a školu ... 😒 Prý mi napíše nějaké doporučení, ale nevím, jestli to k něčemu bude 😒

lenajsek
30. říj 2012

Holky ahoj, jen nakukuji, není furt co psát, každej den děláme tak hodinku a půl cíleně nějakou práci, střídáme různé věci jako různé strukturované úkoly, poznávání barev, třídění dle kategorií co kam patří, skládání obrázků ze tří částí, pak hodně puzzle, to už umí sám, Povím ti mami - máme půjčené z RP, to je na dějovou posloupnost, máme půjčené i Chytré pero s Ferdou, tam jsou taky různé úkolky, zkoušíme stavět kostky i jinak než jen na sebe, trénujeme každý den před zrcadlem s jazýčkem, atd atd, no všechny to určitě znáte. Mám objednané Logico, tak ho dostane za měsíc ke třetím narozeninám a budem pracovat i s Logicem, pak máme půjčený Bambino Luk, to ho taky baví...
Sem tam někdy řekne nějakou novou hlásku, poslední dobou jsem slyšela konečně "U", jako "bu", "biju" a tak, ale žvaltá si to pro sebe, není to kontréktní pojmenování nečeho. Ale i to považuju za úspěch, doteď jsem to neslyšela.
Na logopedii zkouší něco "říct" do mikrofonu, který je napojený na PC a program, když něco řekne, tak na obrazovce třeba vylítne balón nahoru a tak... zkouší trošku napodobovat ten zvuk, intonovat... to dřív taky neexistovalo.
Někdy se snaží jednoduché slova zopakovat, jako "be", "bu", "me", ale tím jsme skončili. Jeho prostě brzdí ta dysartrie, to bude ještě oříšek... 😝
Ale víc pozoruju, že častěji zavírá pusu, to dřív taky nedělal, víc se snaží i sám od sebe s jazýčkem hýbat, ale je to pořád bída...

Chci napsat hned toho 1/11 Krejčířové, mail na ni mám, snad je správný... Chtěla jsem se zeptat, stačí, když ve stručnosti napíšu, kolik je Lukinovi a co máme za sebou a jak je na tom teď s mluvením?
Přemýšlím, jestli jí napsat, že nám Jahnová řekla dětský autismus, ale spíš asi ne, protože to prostě nebylo pořádné vyšetření... napíšu jen, že má auti rysy, ale mám je tam vypisovat?
A ještě jí asi napíšu, jak to máme v plánu tady se školkou... a mám i psát třeba o sociálních dovednostech, o imaginární hře a tak?

Holky, to je fajn, že vaše dítka dělají takové pokroky... mám velkou radost!

@beodenka Ahoj, vítej... já Tě chápu, že se Ti asi něco nezdá, ale na druhou stranu souhlasím se Sisstin, že to klidně může být ještě norma... Držím palce, aby se syn rozjel... 😉

bocianka123
30. říj 2012

@beodenka ahoj, aj ja ťa privítam, je dobre, že si sem napísala, môžeš sa tu poradiť. Treba aj pediatričke povedať, že máte takýto problém, ona by už mala konať. úplne ti rozumiem, že chceš pre syna to najlepšie, ved matka vycíti, že niečo nie je v poriadku. Materinský inštinkt sa nedá "oklamať". Pevne verím, že nájdete správnu odbornú pomoc a nebudú si malého iba posúvať od jedného vyšetrenia na druhé. Môj názor podľa tvojho popisu tvojho syna je, že možno bude u neho nejaký ten posun, preto by bolo na mieste začať intervenciu čo najskôr. Prajem Ti, aby sa tvoj synček čím skôr "naštartoval" 😉 .

beodenka
30. říj 2012

Dekuju za privitani a rady 🙂
12.11. jdeme na prohlidku, tak pak dam vedet, co nam poradili 🙂
Mne se taky zda, ze se Tom nejak vyviji, ale tak o pul roku pozdeji nez ostatni deti 😒 Nedokazu nesrovnavat 😔 A porad slysim, jak mladsi deti znamych ukazuji v knizce a umi to a ono a je mi z toho nekdy ouvej.

abbie
30. říj 2012

@beodenka no ten blby pocit dokonale poznam ☹ ja mam v okoli len jedno dieta mojej kamosky, ktore je s mojim synom rovesnik a ten je teda ako keby este pol roka dopredu ako by mal byt 😒 je to hruza pocuvat od nej, co vsetko jej maly vie ...

dasafles
31. říj 2012

@lenajsek Akojky,
Leni, Dr Krejčířové teď napiš jenom pár řádků, např. že synek nemluví a má pár zvláštností a že bys měla zájem o vyšetření právě u ní a teprve potom až ti dá termín, napiš jí cca týden před vyšetřením podrobný mail o Lukáškovi.
Jinak posílala jsem ti soukromou zprávu, dorazila?
@beodenka Vítej, tvým pocitům moc dobře rozumím ☹ Zažívám ty stejné, můj Honzík mi také připadá tak o půl roku zpátky, ale vývoj jde a nijak se nezpomaluje, jen tam dle mého tak cca ten půlrok chybí + má ještě pár nestandartností, které mě také nenechávají kldnou Má 26 měsíců). Každopádně důležité je, aby se ti naši drobečci ve vývoji nezastavili nebo nevrátili zpátky, takže pokud to jde dopředu, může být ještě vše ok.

sissmiss
31. říj 2012

@beodenka ja som sa prestala stretavat s kamoskou, ked nielenze neustale vymenovavala co jej maly vie a aky je sikovny, a vedela ze moj maly, rovnako stary, je "iny", ale posledne bolo ked jej druhe dieta malo pol roka a moj mal vtedy 3 roky, tak povedala ze su na rovnakej urovni...pritom okrem toho ze Simon nerozpraval bol ok.

sissmiss
31. říj 2012

Vie mi niekto poradit este nejake plus k logopedii, speci skolke, psychologii ktore ma Simon? Nejake cvicenie alebo nieco? Ma 6rokov, teraz sme objednani k ortopedovi, ma asi ploche nohy, blbo naslapuje a cele drzanie tela a chodza tym vyzera byt vplyvnena. Maju dysfatici nejake specifika, napriklad ako skracovanie svalov alebo nieco s kostami?
Chce chodit na tanecnu najnovsie, to by mohlo byt tiez dobre na rytmus asi...

sicinka
31. říj 2012

@beodenka hele s tím půl roku dozadu stačí vydržet a vyřeší se to samo. Dádovi bude v prosínci 3 a půl a mluví jako tříletý to už není moc velký rozdíl. Až mu bude pět tak to nikdo nepozná. Čím je mladší tím z tohodle pohledu hůř.

sicinka
31. říj 2012

@krystalka no ono je to sice super že se rozmlouvají, ale u nás jsem strašně ráda že Dáda i vypadá mladší. On tak nějak opožděně prožívá ty fáze mluvení a občas je to fakt nazabití. Aktuálně sice mluví ve větách, ale hlučnej je jako dvoulleťák, pozornost se snaží upoutat tím že opakuje něco stále dokola do zblbnutí dokud neodpovíš atd. Já měla radost že komunikuje tak jsem to neřešila (ječí a co hlavně že mluví), ale musíme to začít korigovat. Ono některé věci s ním fakt jako s nemluvícím byly snažší

sicinka
31. říj 2012

@sisstin jen tak mimochodem nevíš proč se mezi autistické rysys dává i to že dítě neumí pojmenovat barvu? Aktuálně máme barvy jshodovou, vodouvou, okurkovou, sluníčkovou atd. Jelikož nebyl schopen se naučit barvy, tak jsem používala připodobnění takže červená jako jahoda. Dáda už má tedy dva měsíce jahodovou atd a postupně si přidává dlaší barvy spektra a ty si už pojmenovvává sám takže má prasátkovou, borůvkouvou atd.. Pokud se ho zeptám jakou má něco barvu tak použije ten svůj výraz, pokdu se mi to nelíbí tak střelý nějaký název barvy a použije opět přirovnání. Takže je to zelený jako jahoda. To samé u počtů, když se zeptáš kolik tak vystřelí bez přemýšlení číslo (jedna, dva, tři, osmnáct). Pokud počítáme spolu umí snad do 4. Nějak mi pořád přijde že věci nechápe a učí se správné odpovědi. Ono je to dost často patrné v řeči, upozornovala mě na to i máma on prostě začal mluvit ve větách, ale jakoby ve frázích (odposlouchá i agramatismy takže o sobě dost často mluví v ženském rodě). Tak ti nevím co to může být.

bocianka123
31. říj 2012

@sissmiss tak to je sila teda s tvojou kamoškou, dobre si spravila. Nahnevalo to aj mňa teraz, ked to čítam. Nevadilo by mi "porovnávanie" rovesníkov, ale porovnávať deti s 3-ročným rozdielom to už musí mať niekto na to ozaj silný žalúdok. Ja si nikdy nedovolím "hodnotiť" cudzie dieťa, nepoznám ho a ani by ma to nenapadlo. Hoci áno, aj ja prirovnávam, ale iba svoje deti, a samozrejme beriem všetko s rezervou, veď každé dieťa je iné.
Ja mám v okolí maminu s rovnako starým chlapčekom ako je môj mladší syn a my si vždy otvorene povieme, ako sme na tom - zatiaľ sa podobne vyvíjajú. A keby aj nie, na druhej strane - je to pre môjho syna lepšie, ked má "vyspelejších" rovesníkov, aspoň ho môžu potiahnuť. A každému vysvetľovať a hovoriť, že moje dieťa je "iné", na to nebudem míňať svoju vzácnu pozitívnu energiu - tú si nechávam pre deti a pre seba 😉 .

Ja som bola prednedávnom u jednej známej, majú 4 zdravé dievčatá a najmladšia (bude mať teraz 3 roky) "komunikovala" na úrovni môjho mladšieho syna - hoci rozprávala tak svojsky, ukazovala, komunikovala svojím spôsobom, ale nejaké súvetia to neboli... a ja som si nedovolila ju nejako porovnávať, alebo nebodaj aj hodnotiť. Nie je to moje dieťa a ked rodičia boli kľudní, tak ja to nemusím riešiť.

@sicinka ahoj, asi som už dlho doma na "dovolenke", a mozog už asi nepracuje ako má 🙂 ale akosi nerozumiem tej tvojej poslednej vete "čím je mladší tím z tohodle pohledu huř " ... myslíš tým ten zhruba polročný posun? že čím je dieťa mladšie, tým je to viditeľnejšie, či ako? ďakujem vopred za vysvetlenie.

sisstin
autor
31. říj 2012

@sicinka tak to slyšim prvně, že to patří mezi autistické rysy. Patří to mezi dysfatické rysy, že dítě neumí pojmenovat tu barvu, ale je to individuální, např. Tygr s barvama nikdy problém neměl a říkal je od začátku normálně. 😉

sicinka
31. říj 2012

@bocianka123 nebo já píšu moc složitě 🙂 Jo myslela jsem to tak že je to víc vidět, nemá to nic společného s prací s ním nebo tak.

sicinka
31. říj 2012

@sisstin no já na to narazila v souvislosti s tou semanticko pragmatickou poruchou a četla jsem o tom víckrát u autistů. Mě šlo spíš o to proč se to děje, proč když si pomatuje spousty věcí si neumí zapomatovat takovou krátkou blbost jako je jméno barvy.

krystalka
31. říj 2012

@sicinka - no, to je fakt, Jiřík tedy vypadá na svůj věku celkem přiměřeně, ale na to, že mu za pár dní budou 4 roky a 8 měsíců, je tedy taky hlučný až moc, mezi cizími lidmi je tichý a trochu se stydí, ale ve známém prostředí taky někdy ječí a pořád něco opakuje dokola, potichu mluvit snad ani neumí, když doma mluvíme s manželem, tak se někdy kvůli němu skoro neslyšíme, když do toho začne mluvit 😒 . A když mu řeknu, aby byl potichu, tak řekne tiše dvě slova a pak už zase křičí....ale sluch má naštěstí v pořádku 😉 . Jinak si taky říkám, že dřív byly některé věci snazší, buď udělal, co bylo potřeba, nebo když nechtěl, tak jsem vysvětlila a většinou to šlo v klidu, teď o všem dlouze diskutuje, každou chvíli slyším "ale já nebudu, nechci, neumím...". No, ale zase na druhou stranu si už fakt pěkně popovídáme, vypráví co bylo ve školce, vysvětlí proč něco chce nebo nechce, umí vysvětlit co ho trápí, pořád se na něco ptá....takže nakonec si to vlastně dost užívám 🙂 , ty diskuze k tomu holt patří, no... 😉. Jinak u nás je taky teď pořád slyšet "proč, proč, proč...?" - a musím říct, že dost funguje, když mu ty otázky jakoby vracím a ptám se ho "a proč ty myslíš, že to tak je?", "a co myslíš ty?" apod., většinou si odpoví, nebo z toho vznikne zajímavá diskuze 😉

sisstin
autor
31. říj 2012

@sicinka páč ta barva je abstraktní, a s abstraktními názvy mají problém jak dysfatici, tak autíci 😉 to samé směry např., nebo pojmy jako velký - malý apod. 😉

@sicinka
@krystalka holky, Tygr taky hrozně ječí, to je děs 😅

sicinka
31. říj 2012

@sisstin tygr taky vypadá malej 🙂

sicinka
31. říj 2012

@krystalka my na vyšetření sluchu nebyli, ale myslím že tam problém není, on se tou hlasitostí prosazuje, ve školce se ještě naučil pištět, aby upoutal pozornost. Jinak my moc nediskutujeme, Dáda nějak není přístupný názoru druhé strany 🙂 asi do toho musí dorůst. Proč taky ještě né, použije ho zcela vyjměčně - ae mých výpočtů nás čeká do konce roku 🙂 🙂