Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
4. lis 2012

@sisstin: Prosim Ta ako sa synovi pacia hry, ktore dostal k 5 narodeninam? Rozmyslam nad stavebnicou Meccano alebo nad magnetickou stavebnicou Geomag - vesmir (ale ta je az od 6 rokov, tak neviem, ze ci ju zvladneme 😒 v poslednom case sa chlapcom pacia rakety, raketoplany... a nic okrem knih som na internete nenasla a knihy su uz kupene). A taktiez nejaka hra by sa mi pozdavala od Smart Games, hlavne aby nemala nejake male casti, kedze mame doma este jedneho maleho rodinneho clena 🙂 Mame doma iba Chytre auticko a Zahadny hrad. Dakujem za odporucania.

sisstin
autor
4. lis 2012

@margareta76 no to Meccano je těžký, jako nevim, třeba to dítě s dobrou motorikou zvládne, my máme to od 4 let a já jsem to po 45minutách stavění vzdala 😖 jako Tygrovi se líbí to šroubování, ale že by to sám postavil dle návodu těžce nehrozí, já to taky neumím. Ale jako baví ho, když mu to někdo staví (děda) a pak si s tím hrát 😉 Geomag dostane až k Vánocům 😉

Jinak ze Smartovek se nám líbí Piráti, Colour Code, Zámecké schody, Princ a Drak, Waterworld...baví ho vše, i když teda ten Zoologic a Trucky3 mín, ale jinak vše 🙂 ted jich hodně dostane k Vánocům....

sisstin
autor
4. lis 2012

@ppapajade tak většina dětí tady má vývojovou dysfázii, takže to není o chtění mluvit, ale prostě o tom, že nemůžou 😉 a syn má diagnostikované co? Takhle to teda vypadá na selektivní mutismus 😕

lojzina
4. lis 2012

ahoj
@sisstin tak uz sem psala mail Jahnove,doufam ze nas veme a nekam se pohnem,mam brouka v hlave. ☹

sisstin
autor
4. lis 2012

@lojzina co vím, tak ona má celkem slušný objednací lhůty 😉

miawa
4. lis 2012

@ppapajade A má Lukáš teda nějakou diagnozu? Asi má nějakou poruchy učení, když má asistentku? Jinak to teda opravdu vypadá na selektivní-elektivní mutismus, jestli ve škole neřekne ani slovo... Já mám kluka ve 4.třídě, má těžkou formu dysfázie a těžkou dyslexii a dysortografii. Nikdy nebude normálně mluvit, čtení je dost boj, psaní je teď lepší a zápasíme i s jiný předměty - teď nově Vlastivěda a Přírodověda. A v poslední době mám dost strach z toho, co bude pár let...

@sisstin To mi neříkej, že to Meccano 4+ nepostavíš 😅

sisstin
autor
4. lis 2012

@miawa fakt nepostavim, já jsem prostě třeba sestavila ty tři kusy, ale pak mi to prostě nešlo smontovat dohromady, jako i s mejma nehtama to je prostě boj...a že by to stavěl Tygr, to si jako můžu nechat zdát.... 😝

krystalka
4. lis 2012

Ahoj @sisstin, prosím tě, nemáš tip na nějakou zajímavou aktivitu s čísly? Jiřík je teď těmi čísly jako posedlý, zatím si píše čísla na kalkulačce, venku čte všechna čísla, co kde vidí napsaná - tedy způsobem 158 - jedna, pět, osm.... Máme takové dřevěné kartičky s čísly, z toho si skládá třeba ty čísla autobusů, počítá kde kolik čeho je...zkouší sčítat a odčítat do pěti na prstech...a teď nově se sám od sebe učí psát číslice, hodně ho to baví a docela dobře mu to i jde 😉 , tak přemýšlím, čím bych tohle jeho senzitivní období ještě podpořila. Díky moc 😉

miawa
4. lis 2012

@miawa Já jsem to ze začátku stavěla a Maty tam dával jen ty šroubky. Teď už má to 8+. Tygr se k tomu určitě taky časem dopracuje. 😉

@krystalka To jde určitě vymyslet plno aktivit - vybarvovat číslice, když je zkouší psát, přiřazovat stejné číslice, přiřazovat příslušný počet... a nebo si vyber něco tady 😉 http://www.oskola.cz/oskola/0/0/3/3/9/0/?hledat...

krystalka
4. lis 2012

@miawa - díky za tip, to vybarvování by šlo 😉 . Jinak jsem se dívala na ten odkaz, ale ty kartičky mi tam připadají pro něj už moc jednoduché, my vlastně počítáme kolik čeho je prakticky všude, venku, doma na obrázcích v knížkách, při vaření apod. Ale holky na Rodině mi poradily číselné spojovačky, to by se mu fakt mohlo líbit a pocvičil by si na tom i grafomotoriku a držení tužky - to se nám poslední dobou nějak pokazilo, začal vytáčet zápěstí a tužka míří směrem od něj, nevím proč, předtím to bylo ok, pastelky a tužky má pořád stejné... ale trénujeme doma, trénují i s logopedkou ve školce a už se to zase dostává na dobrou cestu...

miawa
4. lis 2012

@krystalka Odkaz mi to vložilo asi blbě... Dobrá je třeba tahle skládačka a při ní procvičuje zase něco jiného 🙂 http://www.oskola.cz/oskola/eshop/0/3/5/349-Skl...

Jinak nevím, co myslíš tím, že tužka míří směrem od něj, ale tužka má při správném psaní mířit k ramenu. 😉

krystalka
4. lis 2012

@miawa - díky, jo, to já vím, že k ramenu, on to taky ze začátku tak měl, ale pak najednou začal vytáčet zápěstí, vlastně ho trochu nadzvedává nad papír a prsty má směrem k sobě a tužka je odkloněná jakoby od něj - nevím, jestli jsem to popsala srozumitelně....jako že dlaň a zápěstí není v prodloužení předloktí, ale zahnutá do "L", jinak ale když mu to pořád připomínáme, nebo tu tužku namíříme k ramenu, tak se na to snaží dávat pozor....

margareta76
4. lis 2012

@sisstin: Dakujem 😵

lenulinka21
4. lis 2012

HOLKY musím se s něčím pochlubit 😀
Nedávno jsem tady psala, jaké mám problémy s jedním dvojčetem v běžné mš...i @sisstin ví. Celé se to díky učitelky(pitomé) vyhrotilo tak mi nezbývalo NIC jiného než zajít rovnou za ředitelkou 😝 (malý má zkušební dobu 3 měs)
Ta si mě vyslechla a rovnou mi řekla,že o malém NIC neví 😕 a začala si psát řekla, jsem jí všechno, jak si na něj učitelka vyloženě zasedla že nechce moc dělat ty kolektivní věci a že je jiný než děti(jasně protože nemluví)
ředitelka se zvedla ze židle 😅 a tak to teda néé na mě!! Jména a už jela..podotýkám, že učitelka mi řekla at s ním do PPP (s dysfatikem) a ředitelka no doufám,že jste nešla? a já néé nešla jdeme do SPC 😀 😀 dysfázie, je vada řeči a spadáme pod SPC. pořád mi zdůraznovala, že tam nemusím. ale já jí říkám chci dokázat že malý na běžnou mš má!
Nicméně sme šli hnedka druhý den tam (vzali nás přednostně) Pája naprosto v pohodě sednul ku hračkám a my si povídaly s paní psycholožkou. a závěr:
naprosto doporučuje KOLEKTIV a běžnou mš 🙂 do specky vůůůbec potřebuje MOTORY je hodně chytrý dle ní a inteligentní. napíše nám suprovní zprávu. Ten den večer telefon: osobně paní ředitelka(která má na starost celou zš i mš) prej tak jak ste dopadli? Málem jsem neuměla ani mluvit 😀 tak jí říkám,že dobře. Zprávu že jí donesu osobně.Takový zájem jsem nečekala! Spíše jsem počítala s vyhazovem ve zkušební době a ještě mi ředitelka zařídí speciá.pedagog. pro Pavlíka která mu bude pomáhat se zařadit do kolektivu.

lenulinka21
4. lis 2012

Ješte k Pájovi dysfázka jasná expresivní a stále to vypadá na ADHD, ale i tak není důvod dle SPC nechodit do běžné mš..shodly jsme se,že je to o pohodlí učitelky, protože by měla nejraději takové "ty hodnoučké dětičky" co celý den sedí na zadku 😀 Opakovaně jsem se učitelky ptala:jestli je normálně zvladatelný? odpověd, že ano, ale že je živější. 😝
nebudu dávat dítě do speciálky jenom proto, že je živější tady platí pravidlo NEDAT SE!! ředitelka ještě prý: tak zařídíme i druhé dvojče k nám a já že néé, že Tomík na TO zatím nemá 😖 že nepije z hrníčku(vůbec) a nejí sám...pomalu začíná,ale jinak pořád mazec... 😒 povídá mi maminko kdykoliv řekněte a přeřadíme místo pro něj bude 🙂
navíc malý to tam miluje ráno mě honí at už idem 😀 líbí se mu tam moc ale to i Pájovi OBA, ačkoliv nejsou spolu, tak chodí moooc rádi nikdy neplakali.. To jsem se rozepsala, ale byly to nervy..ted už dle ředitelky můžu jít v klidu do práce 🙂 a mám prej přibrat 😝

abbie
5. lis 2012

@lojzina Ahoj, prosim napis mi potom, ze aku dlhu cakaciu dobu ma Jahnova. Ona je v Brne, ze?

sisstin
autor
5. lis 2012

@abbie s takhle malým dítětem bych k ní nešla, jako je dobrá na české poměry, ale zas jako zázrak to úplně není, aby uměla posoudit takhle starý dítě jako máš ty 😉

@lenulinka21 no já jsem si říkala, že co ta učitelka furt řeší, tak super, že se to dalo do pořádku 😉

abbie
5. lis 2012

@sisstin a myslis, ze dva a pol rocne dieta by uz vedela posudit istejsie?

sisstin
autor
5. lis 2012

@abbie no tak to je rozdíl jak hrom, tvoje nemá ani dva ne? 😕

abbie
5. lis 2012

@sisstin moj bude mat 2 roky za 3 mesiace, ale ja uz s nim nechcem ist na psychologicke vysetrenie skor, ako bude mat 2,5 roka ...je to podla mna zbytocne, tak preto sa pytam, ze ci take dieta uz vie posudit lepsie 😉 teraz sa budem zaoberat logopediou a vysetrenie u Krejcirovej sme uz asi nestihli na toto objednavanie co mala

sisstin
autor
5. lis 2012

@abbie tak ten chlapeček od lojziny má dva a tři čtvrtě, to už je velký rozdíl 😉 no zkus ji napsat, podle mě vás ještě vezme možná, ale počítej, že tak někdy před prázdninama 😉

hrusti
5. lis 2012

@lenulinka21 Tak to je super přístup! Fakt že jo. Já jsem začala pomalu otukávat školky už ted, ale vůbec netuším, jak to dopadne. Našla jsem jednu mš, kde mají logo třídu a jednu, kam integrují děti s různými vadami a postížením, ale v obou prý mají nepřijaté děti ještě z minulého roku. Takže budu muset natuknout ještě nějakou normální školku, jestli by mi ho tam vzali, protože nutně potřebuje mezi děti. Ted chodí do soukromé na 2 dopoledne, ale bohužel se to tam ted nejak blbě sešlo, že jsou tam mladší děti a on by potřebovat spíš ty starší 😒 Uvidíme, co ještě řekne Kr. Učitelka v tom rodinném centru mi pořád tvrdí, že by normoš školku zvládnul, tak fakt nevím 😕 Navíc já jsem na MD, tím se to ještě víc komplikuje a další rok fakt čekat nechci ☹((

sisstin
autor
5. lis 2012

@hrusti no já si myslim, že s OVR v poho..ona i spousta dysfatiků zvládá normoš MS, klíčová je stejně pak ta učitelka tam 😉

hrusti
5. lis 2012

@sisstin No právě Kr. nám normoš školku min. rok nedoporučila kvůli podezření na ADHD. Uvidíme, co nám řekne v únoru 😉 Nicméně podle mě je to všude o přístupu učitelek, že? Co si budeme povídat 😉

sisstin
autor
5. lis 2012

@hrusti aha, nám zas Kr. doporučovala od tří normoš školku, což já jsem si absolutně neuměla představit 😝

lojzina
5. lis 2012

@abbie ahoj,psala jsem ji mail a pry ma terminy az v lednu.A do 7.11. je mimo kancelar,takze kontaktovat az po tom 7. ...Jo je v Brne,na Obilnem trhu

lojzina
5. lis 2012

Jo a zadanku nepotrebuje

abbie
5. lis 2012

@lojzina takze ona ma cakaciu dobu cca 3-4 mesiace ... to je v pohode, dik 😉

hrusti
5. lis 2012

@sisstin Faaakt? No vidíš! Uvidíme, co řekne nám v únoru. Ona říkala, že u nás je hl. problém ta jeho živost a impulzivita. Ze s tím prostě může být problém ...

sissmiss
5. lis 2012

@abbie ked mal maly 4-5 rokov(teraz ma 6,5) tak jeho slovicka boli havo, mama, baba....dvojslabicne jednoduche na vyslovovanie...vsetko co bolo trosku dlhsie alebo malo r, makcen, spoluhlasky pri sebe...nula bodov. Predvcerom pozeral rozpravku v ang, sleeping beauty...vecer mu vravim ze pod nam porozpravat o com tobolo, lebo ho to velmi zaujalo, strasne to prezival. A on nam 40minut!!! rozpraval scenu za scenou....je mozne ze to decko si to pamata ako isli tie sceny? Nielen dej, ale normalne kazdy strih... Druhu polovicu, 20 minut som zapla mobil a natacala som ho, akoze sila. Ked sme sa spytali nieco z deja, a nahodou to nasledovalo za nejakou aj ked bezvyznamnou scenou, on povedal este nie, najskor toto a toto...Da sa to nejako vyuzit v rozvoji reci? To je neuveritelna pamat... 😨 A tiez vela pochopil napriek anglictine. Teraz vidim ze mozno malo vyznam aj napriek tomu co hovorila logopedka- bavit sa s nim ako s dvojrocnym, ze on nema kapacitu 5rocneho- ze aj tak sme sa s nim bavili ako s otvorenym, mudrym dietatom. Aj ked nebolo jasne co z neho bude, ci tam nie je aj intelekt naruseny... ale o cokolvek sa zaujimal, tak sme mu davali vsetky info, nie ako dvojrocnemu, ale ako malemu vedatorovi, a on to uklada a zda sa ze si vela z toho pamata....Takze som rada ze som, co sa tyka byvalej logopedky, "neposluchla".