Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
23. lis 2012

Ahoj, tak čtu, že zase probíráte auti rysy a stupně dysfázky a pod... no, to by mě taky zajímalo, jak my dopadnem u Kr.

Musím se taky s něčím pochlubit, dneska po několika měsících jsem vytáhla Den a noc, stavění dle předlohy a světe div se, docela to Lukinovi šlo, sice to nedával dobře hned napoprvé, ale na upozornění, ať se podívá podle obrázku to dal pak dobře, docela to i švihalo, nezasekával se u toho jak dřív, krásně otáčel kostky, skončili jsme u 7. obrázku a dál už dělat nechtěl, naposledy jsme došli do 4. a to s velkými obtížemi... tak snad se i v téhle oblasti blýská na lepší časy...
Byla tady i dopoledne paní z RP, taky pěkně spolupracoval, tak mám z něj dneska radost... 🙂

Jinak ty předložky budem muset začít trénovat, to vím určitě, že neumí, a píšete, že to Kr. chtěla ještě před třetím rokem.. no, to by Lukin fakt ani teď nezvládl. A na čem jste to trénovaly?
@sisstin Teri, to je to, jak jsi měla toho panáčka a hrnek a trénovali jste s Tygrem?

a máme další slovo - huu, nebo uuu, něco takovýho, na vláček, na hasiče, sanitku... 🙂 A dokonce, když se třeba s mamkou bavím po telefonu, že chci koupit ještě vláčkodráhu, tak zareaguje a řekne huuu 🙂

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk no těch 9m už je jako hranice normy a lehký psychomotorický retardace 😉 ale 6 měsíců je ta širší norma 😉 my právě úplně poprvý vyfásli tu lehkou PM retardaci, ve 27m ve všem odpovídal na měsíců 18 😝 což já jsem jako v tý době nějak nepoznala, já řešila jen to, že nerozumí a nemluví, ale že by byl i jinak pozadu, to jsem prostě nepoznala 😝 to bylo třeba i o tom, že on v tomhle věku nechtěl chodit bez kočáru, prostě se furt vozil, jakmile jsem ho vyndala, tak řev a nešel....a Kr. mi právě vysvětlila, že dítě umí cílesměrně (směrem jako rodič) chodit, až když je v hrubé motorice na cca 2 roky....pak už záleží na povaze, ty odvážné děti zdrhají neznámo kam a ti poseroutkové se chtěj vozit v kočárku 😝 tak si nás pak pozvala za 5 měsíců, to už se pak právě vešel do té širší normy ve všem, a ve třech letech byl už úplně v normě, tedy až na to mluvení že 😝

lenajsek
23. lis 2012

@sisstin Brambora super, jednu dobu to byla naše velice oblíbená říkanka, krásně to ukazoval, ale teď na všechny říkanky kašle... 😝 Tygr je dobře nakrátko. 🙂

sisstin
autor
23. lis 2012

@lenajsek jo, já ho nechávám stříhat takhle, páč když to má delší, tak má pak z čepice vlasy jak magůrek, páč je má jemný...a ve školce jsou vždycky vlny vší, tak aspon pojistka, že je nedonese a kdyby náhodou jo, tak budou dobře vidět 😅 😅 😅

mvmk
23. lis 2012

@sisstin tam problem nemame, ona jde uplne normalne se mnou za ruku i vedle mne, ted vi uz i ze se musi zastavit na konci chodniku, vzdy kdyz vidi auto tak rekne auu ze auto by udelalo au, je to asi tak tyden ze si zkousi namazat chleba maslem a vetsinou se ji to i povede. On prave konstatoval nerovnomerny vyvoj, jelikoz kognitivni ukoly jako vkladat tvary postavit pyramidu dle velikosti atd pohoda, motoricky hluboko podprumerna, no a hlavne potiz s obrazky, on tam mel jako takove listy kde byl treba 3 stromy velky mensi nejmensi. Tam dokazala diferencovat jen ten nejvetsi pak uz nic. Pojmenovat obrazky 0 🙄 . No a ukazat predmety zvladala ale ne uplne vsechny, kdyz on tam mel treba saxofon a tak to na nej koukala jak tele na novy vrata 😅 a i zobrazeni ruznych emocii tam vyfiltrovala jen plac Takze otazky jako pred po za to on uz vubec neresil. No a spolupraci taky moc nechvalil konstatoval ze je velmi lehce unavitelna s toho vypliva take to ADD. Me spis dela hlavu, ze ona ma takove dny kdy jakoby vubec neni na prijmu je takova jako ve snu. 😖

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk aha, no tak to je fakt jiné než u nás..Tygr v těch dvou a něco byl opravdu ve všem pozadu a v podstatě nezvládnul fakt nic k věku, byl na ten rok a půl ve všem 😉 a jako zrovna "velký, menší, nejmenší" to je úroven min. 3 let, to tvoje malá neměla ani šanci, to jako spíš zas pán moc nevěděl, jak na tom ty děti mají být a chtěl po ní moc 😉

abbie
23. lis 2012

@sisstin no lebo mna proste nikto nepresvedci, ze obycajne OVR moze mat auti znaky ... to proste podla mna neexistuje 😕 vadi mu zmena cesty, prechadza popri nabytku,stene,vonku pri dakom mure, ci aute tak zvlastne, ze to neviem ani opisat 😕 ale ano, blby neni, ukazuje, zdiela pozornost, uz vie priradit farby, ukazuje uz aj v knizke na poziadanie, ale uz bude mat 2 roky a stale nevie odpovedat na ano ... o reci radsej pomlcim, 3 slova a skoncili sme

sisstin
autor
23. lis 2012

@abbie hele, ale tohle prostě děti některý dělaj, např. to chození okolo zdí, divný by bylo, kdyby to dělal v pěti letech 😉 to samý točení, přelívání a já nevim co, to prostě v určitým věku patří k vývoji a je to normální. K té změně trasy, může být úzkostný prostě jenom 😉 pokud jinak komunikuje, což komunikuje neverbálně a je k věku, tak zatím bych se prostě nepídila po PAS. Fakt každej měsíc může udělat takovej pokrok, že tomu nebudeš ani věřit, ten věk do tří let je na ty vývojové skoky fakt zázračný 😉

mvmk
23. lis 2012

@sisstin zkousela jsem hrnky i zidli, ja jsem to jen otocila, ze jsem hrnky otocila dnem dolu, na hrnek zvladla do hrnku taky ona to i sama otocila, ale vedle pod a mezi, zadna sance a zidle byla jeste horsi, zvaldla si sednout na zidli ale pod vedle a za vubec nic, chtela mi sice vyhovet sedala si za zidli a tak. 😖
Zacinam propadat silne panice 😨

cairka
23. lis 2012

Našla som túto celkom prehľadnú tabuľku. Ináč malá sa celkom pekne rozkecala v posledných dňoch 🙂 a trénovali sme triedenie farieb, tak už je to o dosť lepšie, hoci ešte nie 100%né (hlavne zelenú a modrú dáva zakaždým spolu na kôpku, ale žltú a červenú potriedi 😎 ) , pomenovanie farieb nulové 😅 Začala si pospevovať a hneď má človek pocit, že je to lepšie. Hoci si pospevuje dokola z každej pesničky tak 2 verše, aj to popletené, ale ešte pred dvoma týždňami nebol ani náznak, že by si mohla spievať, takže zatiaľ je to pokrok. Realne podľa tej tabuľky ..., spriemerovala by som to cca. na 2apol roka, takže tých 6-9 mesiacov celkového zaostávania. (v niektorých oblastiach viac, v niektorých menej). Rozhodila som siete a ak nezoženieme ozaj dobrého psychológa na nejaké vývinové testy, tak oslovím tú pani doktorku v BA 🙂

http://clanky.rvp.cz/clanek/k/p/1266/VYVOJ-DITE...

sicinka
23. lis 2012

@abbie tak já se radovala za ano ve 3 letech a 2 měsících 🙂 ono nějaká těžká forma OVŘ umí asi udělat pěknou paseku. Přeci jen se na spoustě věcí nedomluví nezeptá se a pak se holt potřebuje uklidnit něčím co zná. U nás třeba skoro žádné tyhle rysy nebyly, ale zase totálně dlabal na komunikaci. No a srovnalo se to fakt hodně - prostě pořád je pozadu, ale už je to mnohem lepší

sicinka
23. lis 2012

@mvmk mě ríkala psycholožka tohle zkoušet až ve třech letech, ve dvou letech a osmi měsících by to asi nedal, ve třech letech v pohodě 🙂 ono na tohle asi nejsou tabulky tak přesný,

cairka
23. lis 2012

Tie predložky má vedieť 3-ročné dieťa, či aký vek? My sme to teraz skúšali, keď som si o tom prečítala a dosť bieda 😖 Spojenia, ktoré pozná, spravila : Daj do šuflíka - dala , Daj do pelechu - nedala. Na skrinku - dala s tým, že to položila na televízor na skrinke (to neviem teda posúdiť, asi nebolo správne) , Vedľa kupodivu dala správne a medzi nedala . Potom som už teda ju zničila načisto, lebo som jej dala do ruky 2 štipce a povedala "Jeden daj do šuflíka a druhý pod knihu" a to sa ostala na mňa usmievať jak slniečko na hnoji a zjavne nevedela, kam z konopí...po predelení na 2 "príkazy" spravila obe.

sisstin
autor
23. lis 2012

ty předložky: nad, pod, vedle, mezi to by měli zvládat okolo 2,5 -3 let...tři roky už jsou teda taková hranice, kdy by to dítě bez vývojového problému zvládnout mělo...

malý - velký (větší menší), to je úroven 3-3,5 roku...největší, nejmenší, široký, úzky apod. 3,5-4roky 😉

miawa
23. lis 2012

@franceska_cz Musím napsat, že vesnické školy umí dost často překvapit. Určitě se tam běž zkusit zeptat, jestli by přijali takové dítě, jestli by mu sehnali asistenta a jestli by byli ochotni akceptovat IVP. Kamarádka třeba měla dost dobrou zkušenost, ale kámen úrazu nastal, když nastoupil nový starosta a prohlásil, že asistenta platit nebude, protože tohle jde vlastně z peněz obce a na malé obci to na tom úřadě asi pocítí, nevím. 😝 U nás s tím je taky problém, na městské části dávají peníze jen naší škole, protože jiná škola v okolí vlastně nestojí o takové děti. 😖

Jinak logo škola opravdu jede podle normálních osnov ZŠ. 😉

margareta76
23. lis 2012

@sisstin, @miawa: Dakujem Vam za odpoved 🙂

mvmk
23. lis 2012

@sisstin a jak je to vubec s testovanim sloves, ona dostala i obrazky kde se nekdo houpal, koupal, atd. to nastesti zvladla 😀 , a potom ty emoce no tam jsem se musela podivat i ja dvakrat treba u zloby uzkosti , tam byla naprosto ztracena. Kdyz to tu potom ctu tak pochybuju, ze ten vyrok od toho neuroped. ma nejakou vahu.

mvmk
23. lis 2012

@sisstin omlouvam se, ze te tu tak bombarduju otazkama, kdyz ja mam tolik co bych potrebovala vedet a radu odborniku zadnou 😅 Dekuji za tve odpovedi!!!!!!! 🙂

mvmk
23. lis 2012

@abbie myslim si ze tvuj chlapecek je strasne sikovny, to co ty popisujes delal syn me kamaradky, urcite tak do tri let, byla to jen uzkost, jelikoz on nebyl tak motoricky fit. Ted je super 😉 A jo a ne nerekne moje mala jeste ted, bud kejvne nebo zavrti hlavou nebo rovnou breci 😖 No a opravdu poradne ukazovat v knizce zacala tak okolo 2 roku a to jen to co chtela.

krajinel
23. lis 2012

ahoj holky, jsem tady úplně nová a nikdy mě na diskuse tohoto typu moc neužilo. co mě sem přivádí je nejistota a různé problémy s mým synkem, kterému je 2 roky a 7 měsíců. už jsem tuto diskusi pročítala dříve a narazila na spoustu pro mě zajímavých věcí, ale i takových při kterých mi tuhla krev v žilách...jsem ještě stále ve fázi vyrovnávání se s faktem, že můj syn je a bude "nestandartní". takže asi chápete. jak se to bude projevovat do budoucna se ještě uvidí. jasné diagnózy zatím nemáme. jen toto: konstituční hypotonie, symptomatika ADHD, opožděný vývoj řeči. nevím ještě jestli prostý opožděný vývoj řeči nebo vývojová dysfázie. taky jsme ještě nebyli u psychologa a tak nevím jistě další věci (intelekt, auti??) v létě bylo i období, kdy se projevoval vyloženě jako autík, ale to se postupně změnilo a ted už si to nemyslím. peprné na situaci je to, že jsem vzděláním speciální pedagog, ale není mi to vcelku nic platné. protože s batolaty jsem nikdy nepracovala a posledních 4roku před MD jsem pracovala s duševně nemocnými dospělými. takže ted akorát vytahuju odbornou literaturu a znovu studuju co se z hlavy vykouřilo. na chudáčkovi Vilémkovi vidím hned tohle hned tamto. takže pro dnešek jen taková moje stížnost a oznámení "jsem tady mezi vámi". občas se budu na něco ptát a občas komentovat a když budete chtít, tak vám někdy napíšu o nás více. díky za vaše příspěvky a za tuhle diskusi celkově.

sisstin
autor
24. lis 2012

@mvmk jj, ty obrázky sloves používá i Kr., to by mělo zvládat dítě okolo 2.roku, že ví, kde se kluk koupe, kde holka jí, kde se děti houpají atd. 😉 a pak v těch 2,5 už teda ty naše oblíbené otázky " z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí, co si vezmeš, když venku prší" atd. 😉 jinak pokud dítě některé obrázky ukáže a některé ne, tak to opravdu nerozumí, ne, že by dělalo naschvály, což si někteří rodiče myslí 😉

@krajinel ahojky 🙂 tak ta hypotonie celkově zbržduje vývoj, i ADHD, ale opravdu by to ADHD musel mít, což mi přijde, že v dnešní době někam vlezete, a pokud dítě vyloženě nesedí jak pecka, tak mu ho hned přišijou 😝 u ADHD je i ten opožděný vývoj řeči dost častý. Co se týče auti rysů, tak např. děti se silným ADHD můžou být funkčně na stejné úrovni jako děti s lehkým auti 😉 můžeš víc popsat, co máte za problémy, jak na tom syn je, rozumí mluvené řeči atd.? 😉

hrusti
24. lis 2012

Včera dorazilo nové Logico Primo - Písmenky a Nákup a vypadá to moc hezky. Jen tedy některá slova jsem v životě neslyšela 😅 😅 😅

abbie
24. lis 2012

@sisstin existuje nejaka stranka, kde by sa dali taketo obrazky stiahnut? moj maly ma teraz okolo 2 r. a silno pochybujem, ze by tieto obrazky slovies zvladol, ja som rada, ze sme sa konecne dopracovali k tomu, aby mi zacal ukazovat v knizke, ked sa ho opytam, kde co je ...
@mvmk no strasne sikovny urcite nie je 😅 niekedy sa chova ako hluchy a ja mam pocit, ze nie preto lebo mu idem na nervy, ale prave preto, ze mi nerozumie ...

mvmk
24. lis 2012

@sisstin prirazovat predmety s ceho se ji nebo pije to ji nedaval, ale ptam se ji na to prubezne ja, to by jeste tak tak zvladla, otazky typu co si vemes kdyz prsi to je neprosto nerealne, ze by tomu rozumela, jinak pri te prilezitosti jak jsi mi poslala odkaz s tim hrnkem atd. to vyplivlo jeste dalsi tve nahravky 🙂 . Musim rict, ze tvuj Peta je teda super sikovny, a treba kdyz ti s nim mluvis, jako posun to vedle a tak, to ja vubec nemuzu ja musim s malou velmi pomalu a jednoduse mluvit asi tak jako na rocni dite jinak nerozumi a ani neposloucha. Myslim, ze tam bude opravdu velky problem s tim dekodovat to co slysi, jelikoz vizualne je na tom docela dobre 😉 Jeste bych se chtela zeptat kde se daji sehnat pomucky co pouzivas, treba ta tabulka s tvary. Jinak to co delas s malym, mas muj absolutni obdiv 😉

sisstin
autor
24. lis 2012

@mvmk no u vás je "problém", že malá je teda v něčem ještě v normě a v tý řeči a porozumění není, to by něco značit mohlo. Tygr byl prostě brzda celkově, ve věku tvý holčičky fakt porozumění slabý a pak během pár měsíců šílenej skok a fakt rozuměl normoš. Mě by spíš zajímalo, čím to bylo, páč to nám nikdo nebyl schopnej říct 😝 protože při tý expresivní se děti vyvíjejí normálně, respektive nejsou prostě mimonové, jen nemluví....já si prostě furt myslím, že tu zástavu vývoje měl po očkování, ale jako samozřejmě jistě to nevim 😝

já ted přišla od klientky - dysfatická holčička šestiletá, otevřu si Lambrusco a jdu dělat své první cukroví v životě 😅 😅 😅

sisstin
autor
24. lis 2012

@mvmk jinak pomůcky, který chceš, tak mi sem hod fotku jaký a já ti řeknu, kde se to dá sehnat. Bohužel hodně věcí jsme měli do těch 4let půjčených z Rané péče, nebyly naše 😉

abbie
24. lis 2012

Našla som celkom zaujímavú organizáciu, ktorá sa venuje vývinovou stimuláciou dieťaťa od 2,5 r., je to v BA http://www.stvorlistok.com/terapeuticke-dni-pre...

mvmk
24. lis 2012

@sisstin to si urcite vychutnej, jinak tebe nejak nenapada co by to asi mohlo znamenat 😖 Ja se totiz bojim autismu jako cert krize 😨

mvmk
24. lis 2012

@sisstin jeste co jsem asi nenapsala, moje mala kdyz na ni mluvim tam mi opravdu uprene kouka na pusu, a u cizich lidi je to jeste zretelnejsi, ja se na to ptala toho vys. doc. a on mi na to nedal zadnou odpoved.
A dnes sklizime prvni uspechy, diky tvemu petovi, asi hodinu jsem dokola musela postet me male jak tvuj peta sedi ve vane a opakuje 😀 a dnes odpoledne s tim zacala i emma 😉

filmuska_01
25. lis 2012

@mvmk ahoj,to pozeranie na pusu mala aj moja dcerka v tom veku,to je dobre apson tak mi povedala logopedicka, opozerava polohy pier a jazyka, nasledne nam aj odporucila cvicit aj cielene s pusinkou a jazyckom.
ak zacne spontanne opakovat, tak ste na tom fantastikcy, u nas sa uz potom rec krasne rozbiehala. 😎

z mojej skusensoti ti mozem len poradit,
skus sa netrapit nad tym aka je diagnoza ,nechat to na odbronikov viac a ako mama sa viac sustredit na to co mozes urobti teraz,co mozete precvicovat, pokroky sa isto ukazu ,len treba vytrvat a tvoja dcerka to am o to tazsie , ze ste v cudzine a je obkolopena aj inym jazykom.
napr.na to opakovanei predloziek,lahsie akos tou stolickou a dietatou je pre zaciatok modelovanie s figurkou. U nas pomohlo ze sme sa hrali s krtkom figurkou na schovavacku v domceku-duplo, dvali sme krtka DO skrine, DO postele, DO kocika....a potom bol krtko V krini, V kociku atak, dookola milionkrat ,rovnako pre vedla, pod ,nad, akoze sa hral s nami na skryvacku...
drzim palce. 🙂