Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
1. lis 2010

@jajik25
jajik, a jak si malý vede ve školce? Já jse měla syna v normální skolce do 4,5 let a pořád jsem bojovala s pocitem, že tam funguje nějak mimo kolektiv, když se neumí s ostatními adekvátně dorozumět. A malý jen žvatlá, nebo umí i pár, třeba základních a účelových slov?

jajik25
1. lis 2010

@simalex v chování se mi zdá taky úplně normální,akorát u knížek moc dlouho nevydrží ale jinak se zdá v pohodě,ve školce se mi zdá že funguje tak jak si to popsala ty,mimo kolektiv,málokdy ho vidím že sedí s ostatními dětmi.Jen žvatlá,akorát včera jsem ho naučila říct táta ale místo aby řekl táta tak řekne tátatý nebo to řekne několikrát. ☹

simalex
1. lis 2010

@sisstin
no, počkej, až začne mluvit 😀 😀 😀 😀 . Já si docela těžko zvykám, že už "proflákne" plno věcí a člověk si fakt už musí dávat pozor. Když někdy trochu drbeme s mamkou, malý se vyptává a vstupuje do toho, tak my pak kličkujeme - taky docela sranda 😀 😀 😀 Ale to je mrňavá daň za ty pokroky našich bobků.

Tygr ale musí být při tom roztomilý. A jak poznáš, že pečlivě poslouchá? Jeho výrazem neo se projevuje i jnak? Asi reaguje na vtip, pohoršení apod.? To je super, že malého všechno zajímá.

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 čéče, Tygr má asi do 10 slov...jenom zvuky zvířátek, ty říká, jak se má...a pak hají (ají), adí (dědo), abí (babi) a tím to asi hasne...ted mu byly tři před týdnem, a teda poslední zpráva od Krejčířové je opožděný vývoj řeči v.s.( velmi pravděpodobně) charakteru expresivní vývojové dysfázie. Pokud je Stáníkovi 3,5 a fakt nemluví ani pfň...tak to asi bude fakt dysfázka, to je hodně velká pravděpodobnost 😉 jak je na tom s grafomotorikou? 😉

@simalex no třeba se bavíme o nějaký věci, nebo činnosti..a Tygr pro tu věc hned běží, nebo to jde dělat...nebo se s náma směje a tak..no to bys musela vidět prostě 😅

jajik25
1. lis 2010

@sisstin musíš na mě po česku,motoriku chápu ale grafo vůbec netuším co je 😒

simalex
1. lis 2010

@jajik25
ta nedostatečná pozornost může souviset s věkem, s tím, že je chlapeček... To je asi normální. Zkus dobře pracovat s otázkami. Ptej se tak, aby malý měl možnost odpovědět neverbálně, tedy ukázat na obrázek apod. Jde nejen o otázky "kde je to a to", ale taky třeba "co do řady nepatří", "co potřebujeme, když prší".

Na malování obrázků je zatím brzy, je potřeba začít od píky - čáry, kolečka, klikaté čáry (na to je dobrá kniha Mezi námi pastelkami).

Tohle právě učí a doporučují ti dobří kliničtí logopedi. Chápu to tak, že děti se tímto seberealizují (když jinak mají problém se vyjádřit) a obecně se posouvají dál.

Víš, ono je to celé těžké. Já si někdy myslím - tohle je pro malého lehké, tohle zase těžké, ale člověk je překvapený, že těžké může být pro něj lehké a lehké zase těžké. V tomhle moc nefunguje intuice, která je dostačující u dětí s normálním vývojem. Proto je potřeba pomoc odborníka.

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 to je kreslení, základy pro psaní....v tomhle věku by měl čárat, napodobit tah( že ty když nakreslíš svislou, nebo rovnou čáru, nebo kříž a kolečko, tak by to měl nakreslit podle tebe taky), na povel by měl umět namalovat kolečko, čárky( déšt) atd.. Mluvící děti by měly něco načárat a říct, že to je třeba sluníčko atd.

Jak píše Simča, ted jsem si objednala to Mezi námi pastelkami, jsou to grafomotorická cvičení pro děti od 3-5let. Děti s dysfázií můžou mít výrazně opožděnou kresbu a neproporciální ( auto je třeba 1 cm vysoké a 20 cm široké), postavičky nemají oči, ale velká prázdná kola...popř. do vyššího věku odmítají kreslit úplně 😉

Tygr má zatím grafomotoriku k věku, ale musíme to furt trénovat, sám od sebe moc nekreslí a nebaví ho to 😉

jajik25
1. lis 2010

Stáník sice čmárá a snaží se i napodobovat po mě ale moc mu to nejde

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 jako vůbec nemusí kreslit nějaký umělecký díla, na to je jednak malej a jednak to nevypovídá o ničem. I děti s MR můžou nádherně kreslit a vysoce inteligentní děti nenamalujou ani domeček. Tam jde fakt o tu nápodobu tahu, aby uměl spojovat body atd. Prostě fakt příprava na psaní, pak pro děti s dysfázií nebo špatnou grafomotorikou je před nástupem do školy i grafomotorický kurz 😉 protože jinak pak samozřejmě špatně píšou ...a pro děti s dysfázkou je i kurz, kde se naučí rozlišovat písmenka ve slově( "normální" děti tohle umí přirozeně), protože dysfatické děti neslyší ta písmenka, jak jdou za sebou, tudíž pak samozřejmě neumí psát... dá se to hodně eliminovat všechny tyhle poruchy učení, ale prostě stojí to 100x více práce než u dětí, které žádné dys nemají 😉

jajik25
1. lis 2010

to je jasný že toho moc nenakreslí a myslím že v tomhle zatím žádný problémy nemá,to co by umět měl tak umí.Dalo se tomuhle nějak předejít ?Asi ne,viď?

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 jako myslíš té případné dysfázii? 😉 To se nedá, to vzniká už v těhotentství, nebo při a krátce po porodu 😉 je tam víc vlivů, i dědičnost a větší zátěž na plody mužského rodu 😉 jenom škoda, že jsi to začala řešit až ted...u té dysfázie čím dřív se začne pracovat, tím jsou lepší výsledky..ale pořád ještě není pozdě se do toho pořádně opřít a vymakat to 😉

jolinka
1. lis 2010

ahojte

simalex... no s rodmi sme asi tak ze prevazne pouziva zensky rod, takze na seba, mna, sestru, kamaratky sa vacsinou trafi, horsie ked chce povedat nieco o otcovi alebo bratovi. Trebars povie Tato kupila, ja ju opravim na Tato kupil a ona vzapati na seba povie Ja som maloval, prehodi sa do muzskeho rodu. Ale rozdelenie osob na chlapcov a dievcata chape.
S predlozkami sa trapime... 😢 Niektore zauzivane spojenia Do lesa, Na zemi, povie spravne, inak prevazne pouziva A prip. O na vsetky predlozky. Do skolky je O sosky, V skolke je O soske, Ku mame, Pri mame je A mame, Do hlavy je A hlavy .. atd.

Zvratne zamena SA, SI a tiez skratene tvary TI, MI, pouziva velmi krasne az sa cudujem, nepomyli sa ani nehovori zrkadlovo. Ked sa jej opytam Namalovala si mi? odpovie Namalovala som ti,... proste vsetky tie vyrazy typu Ja som si, Ja som ti, ty si mi, ty si sa ... hovori velmi pekne.

este pri slovach, kde je na zaciatku kvazi predlozka NA skracuje na A, astupovat, amalovat atd.

jolinka
1. lis 2010

ona sa stale meni, ako by sa vyvijala v 3 mesacnych cykloch ci co 🙂 daco pozabuda, napriklad farby precvicujeme odznovu, i ked uz z mensou drinou ako predtym. Zato jej uzasne vzrastla slovna zasoba, takych 300 , 400 slov za posledny stvrtrok. Uz je to tazko ratat. Tiez uzasne zospolocenstenie, bezproblemovy nastup do skolky, stalo sa z nej za posledne mesiace komunikativne ukecane dieta... Vela ludi co nas dlhsie nevidelo, Katiku nespoznava. je to ine dieta.

Pribudaju dalsie riekanky a pesnicky, po slovensky aj madarsk y akoby sa jej posledne tyzdne zlepsila reprodukcna pamet.
S tou madarcinou sme to nechali na prirodzeny vyvoj. Ja viem, ze sa to u dysfazii neodporuca. Sme bilingvalna rodina, deti su na to zvyknute a uz to nechceme menit. Museli by sme obmedzit dvojjazycny vychovu aj u ostatnych deti, co by bolo skoda tiez obmedzit kontakt s mad. hovoriacou rodinou co je zase nerealne... Tak to nechavame tak, u vsetkych deti je dominantna slovencina, Kati neopravujeme ani nenutime, len tolko co je ochotna a schopna vstrebat. Zda sa nam, ze ju to extra nezatazuje, tych par vyrazov v inom jazyku co pouziva, a ze jej slovencina by nebola vyrazne lepsia, keby sme madarcinu uplne vynechali.

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka prosím tě, s tím zapomínáním slov, to je jenom o expresi nebo i o recepci( jako že ho nemá ani v pasivní slovní zásobě)? Tygr už má teda porozumění k věku naštěstí, nový slova se učí rychlostí blesku a nezapomíná....ale tam jde asi o to, že ho nemůže říct, ne že by nevěděla? Jako, že když ji řekneš, přines mi červenou kostku..tak ví...ale když se jí zeptáš, jakou barvu má ta kostka, tak ti prostě neřekne? 😕

jolinka
1. lis 2010

hm, myslim ze Kati zabudla priradenie farieb ako take nie ich nazvy, Ona ked nevie farbu, tak ju ani nepovie ani neprinesie, respektive povie to zle a prinesie nespravnu kocku. U nej je porozumenie dost uzko spojene s hovorenim, ma malu pasivnu slovnu zasobu. Ja som sa spolahla, ze to uz vie a nejak zvlast som to uz neprecvicovala, sustredovala som sa uz na dalsie veci co ju treba ucit, trebars pocitanie a tak. No a stalo sa, ze jej farby zacali vypadavat. Boli sme nedavno u pediatricky na preventivke a netrafila ani jednu farbu. Trebars na cervenu povedala zlta, ked sme ju opravili ze je to cervena, nasledujucu povedala cervena atd.
Tak som opat zacala pri vsetkom co sme robili zdoraznovat farbu tej veci a dnes uz spravne povedala, ze ma cervene bibinko.

jolinka
1. lis 2010

take vedomosti ako farba to su uz tri stupne tej od percepci k expresii.. rozoznat farbu, pochopit priradenie slova k farbe, povedat farbu 🙂

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka ty názvy barev nejsou ve 3 ještě tak důležitý, hlavní je, aby je přiřadila 😉 Tygr se ty názvy naučil tak nějak sám, už dává i odstíny( jako světle zelená, tmavě modrá atd.) Přijde mi, že teda tu pasivní slovní zásobu už má fakt slušnou a velkou 😕 a že ty slova fakt nabírá rychle( např. už umí i směry - vlevo, vpravo)...

mně přijde zvláštní, že Katika mluví asi tolik, co rozumí....není to zas až tak běžný 😕 většinou je vždycky to porozumění lepší než exprese, až teda na čistou receptivní dysfázii( ta je teda hooooooooooooooooooooodně výjimečná) a ještě to bývá u sémanticko-pragmatické poruchy 😕

jolinka
1. lis 2010

sisstin ... Tygr je v porozumeni reci macher, fakt, take vyrazy ako svetly tmavy vlavo vpravo Kati este nerozumie a samozrejme ani nehovori.

Ja som si uz nejak u nej na to obmedzene porozumenie zvykla, ani mi nepride zvlastne. myslim ze u Kati nejde o tu SPP, skor je to tym, ze ma nejak tym oneskorenim zrenim mozgu obmedzene porozumenie. Je detskejsia, nezrelejsia na svoj vek, mnohe bezne veci proste este nie je schopna pochopit hlavne ak ide o abstrakne veci. Ale comu uz porozumie, nema problem pomenovat, expresiu myslim nema narusenu. Trebar ona nerozumie takym vyrazom ako sestra , brat. Niekto sa jej opyta ako sa vola brat, co robi sestra, ona vobec nechape o com hovoria. Alebo povie ze On je Misko, nevola sa bracek.

Take daco ako spominala simalex, ze Alexko pocita pocet slabik v slove, si neviem ani predstavit. U nas by stroskotalo na tom ze netusi co znamea Slovo a slabika a ja zas netusim ako by som jej to mohla vysvetlit. Tak mozno o pol roka, kto vie, tych abstraktnych slov nam pribuda i ked pomaly... 😝

jolinka
1. lis 2010

Jo este to je zvlastne, ze napr. v madarcine vie len par vyrazov a slovnych spojeni tak do 50, ale rozumie ovela viac nez hovori.

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka čéče, já ti nevim, ale podle mě to dysfázie je 😕 ona třeba může mít tu expresi narušenou jenom hodně lehce, ale to porozumění víc 😕 právě, jak píšeš, ty abstraktní pojmy atd., to fakt té dysfázii odpovídá...no už by asi bylo záhodno, aby jste měli nějaký psychologický vyšetření pořádný 😕 ale vy už jste někam objednané ne? 😕

třeba Tygr taky nejdřív věděl, že kostka je kostka..pak teda pochopil, že ta kostka má i nějakou barvu..a nakonec, že má i nějakou velikost 😉 a takhle je to teda se vším 😉 on už teda chápe právě i ty základní pojmy vztahové a jednodušší abstrakci( to jsou např. ty názvy barev)...takže teda nám tu smíšenou dysfázku už vyloučila, ale vzhledem k tomu, že má slovní zásobu asi jako 15m dítě...tak tedy velmi velké podezření na dysfázii expresivní...

ale zas si říkám, že na to, jak to vypadalo před rokem, tak to už je úplná pohoda lesná 😎 😅

jolinka
1. lis 2010

ja nepochybujem ze ma dysfaziu, ale tu sem. prag. poruchu

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka jo tak 😅 😅 no tak to asi fakt nemá, to by měla problémy i jinde... 😉 v té sociální oblasti a tak 😉 stejně je šikovná, že už tak pěkně mluví....mně to fakt přijde nepředstavitelný, že by Tygr někdy mluvil 😕 😅 😅 😅

ale tak z těžké receptivní dysfázie už jsme "jenom" na expresivní, při hodně velkým štěstí na OVR..tak asi zas nemůžu chtít zázraky 😅

jolinka
1. lis 2010

Peto bude hovorit, ja o tom nepochybujem. Ked sa mu to rozbehne, tak to uz bude tiez rychlostou blesku, pri tej pasivnej slovnej zasobe co ma... Nebude sa musiet natvrdo ucit porozumenie kazdeho vyrazu

jolinka
1. lis 2010

ked je 10 slov, bude aj sto a tisic....
Najprv su kvapky, potom tenky pramienok vody a zrazu to tecie prudom.
mne zas pripada zvlastne ako moze dieta plne chapat nejaky vyraz, a nevyslovit ho 😉

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka od známý má klučina expresivní..a do pěti toho teda moc neřekl...ale pak mezi 5-6 se rozkecal hodně, ted už to není poznat, že by jako mluvil nějak jinak....ale ty dysfatický rysy a poruchy učení tam jsou 😉

ted to bude asi nejhorší unést psychicky..jednak to, že on se vzteká, páč se nemůže adekvátně vyjádřit..a pak samozřejmě pohledy a poznámky okolí 🙄 zatím vypadá tak na dva roky, tak to nikdo zas až tak neřeší.... i když jako s tím ukazováním a "eee" 100x do minuty je docela nápadnej hodně...a že to jako fakt nedělá potichu 😅 😅 😅

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

a taky prý, oni ty slova jinak slyší( moc nedávaj čárky, háčky, měkčení atd.)...sice jako rozuměj všemu, ale "po svým"..a pak samozřejmě blbě i mluví...jestli to píšu nějak srozumitelně 😉

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka takže tam jde o to, že jednak si to slovo neumí v paměti vybavit, když ho mají říct....jednak když už, tak ho třeba slyší jinak....no a sklonování, časování, rody, pády atd, to jde mimo ně ze začátku dlouho 😉

jolinka
1. lis 2010

ze tvoj je malicky? Kati ma na styri roky 95 cm. Na cudzich posobi ako roztomile sikovne 2,5 rocne dievcatko. Ale ja viem, ako na tom sme... 😒

sisstin
autor
1. lis 2010

@jolinka no Tygr měl ted na tříletý 91cm ( takže od dvou let vyrostl o 6cm, žádnej zázrak)...a po nemoci aktuálně 10,2kg 😝 hlavně on má i takovej ten miminkovskej obličej k tomu furt 😝

sisstin
autor
1. lis 2010

jak jsme měli sraz se zuzca, tak ten její Kubík byl o kus větší jak Tygr..a to mu je rok a 3/4 😅 😅 😅 😅