Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
25. lis 2012

@mvmk jak píše fimuska, na autismus se ted vy...nezkoumej, co to je, ale spíš se snaž malou rozvíjet (což děláš). Já tohle měla, když měl Tygr okolo těch dvou let, jeden den jsem si myslela, že má mentální retardaci, druhej den, že je autista, třetí den, že má těžkou receptivní dysfázii apod. To fakt bylo na mašli 😉 ber to tak, že prostě do těch tří let je ten vývoj fakt "zázračnej", a dítě se může během dvou-tří měsíců změnit k nepoznání.

My jsme s tou terapií začli, když měl přesně dva roky, začli jsme v Rané péči, kde mi půjčovali ty pomůcky, to bylo super a na radu Krejčířový jsem ho fakt nenechávala vůbec dělat, co chtěl. U nás byl problém, že on nás k ničemu nepotřeboval, jako vyžadoval, aby jsme byli v místnosti, sám tam být nechtěl, ale pak nechtěl s náma nic dělat, fakt si u něčeho seděl (např. kostky) a zandával si to do krabice a ven, a takhle klidně 4h v kuse 😝 druhý narozeniny jsme ani neslavili, páč bych měla akorát depku, jeho to vůbec nezajímalo, dortu by si ani nevšim, dárků taky ne.... a pak od tý doby jsem do něj furt hučela a hučela....ale u nás to bylo i o tom, že on fakt po tý první návštěvě u Kr. nějak "procitnul", už ve vlaku na požádání zatleskal!!! což předtím v životě nikdy neudělal, a od tý doby se prostě začal o vše zajímat, ukazovat atd., a tak s ním něco dělat bylo už poměrně lehký, protože o to zájem fakt měl. Horší je to s dětma, co o to zájem nemají, ted mám některý klienty, a ty děti je téměř nemožné k něčemu připoutat, aby je to bavilo....většinou bodují strukturované úkoly, ale pak už je to fakt boj kdo s koho 😝

mvmk
25. lis 2012

@sisstin Diky vam objema za milou odpoved, budu se snazit udelat to nejlepsi 😉 I kdyz mam ted nekdy momenty se opravdu nechat prohlasit za nezvestnou 😀

abbie
25. lis 2012

Niekto tu raz nevedel najs pre Logicot nic ine okrem Cima v materskej skolke ... nasla som stranku, kde maju toho viac 😉
http://detskahracka.sk/logico-primo-4-c-284_285...

mvmk
25. lis 2012

@sisstin hmm, pravdepodobne ta tabulka s tvary bude asi z ranne pece, jsou to treba ta kolecka na pul modra napul zluta a ktomu predloha jaka barva se ma do urciteho otvoru zasadit, to se mi strasne libilo, kdyby to bylo nekde k sehnani tak mi dej vedet.

abbie
25. lis 2012

teraz som si vsimla, ze vyssie pisem ako mongol 😀

dezyre
25. lis 2012

@sisstin prosimtě, chtěla jsem se zeptat ohledně hledání jiného obrázku v řadě - je to cvičení v Diagnostice dítěte předškolního věku - jsou tam ty pohárky a mezi nima sklenice na stopce, atd. atd. .. Jak si prosimtě vysvětlila tygrovi, aby ti ukázal ten jinej obrázek :D :D Zkoušela jsem Staníka a ten ukáže např. na tu skleničku a řekne "pipí", nebo na čepici a řekne "pi", jako snaží se to pojmenovat, ale už mu nedokážu vysvětlit ať mě ukáže obrázek, kterej je jinej a zkoušela jsem to všelijak ☹ Asi na to ještě není zralej to rozeznat ...

sisstin
autor
25. lis 2012

@dezyre no já jsem mu to nějak vysvětlovat nemusela, ale prostě jsem mu řekla, ukaž, co je jiný...a stačilo to 😕 ale mám pocit, že jsme to dělali až dýl, ve 2,5 asi ne 😕

dezyre
25. lis 2012

@sisstin Staník to nějak asi taky ještě nechápe :/ Ale tak alespoň se snaží pojmenovávat. Zatím jsme u jedné slabiky z každého slova - např. kostka je ka, čepice je pi, žába a ryba je ba ... vždycky si uzme z nějakého slova slabiku - ve většině případech je to uď prostřední, anebo poslední - málo věcí je první slabika - např. pití - to máme dokonce dvě slabiky - buď pipí, anebo pi-tití, banán - ba, koko.
Jinak prosimtě kdy je asi tak normální, že začne přiřazovat barvy k sobě? Např. v mozajce anebo kostky?

hrusti
25. lis 2012

@dezyre My jsme podobné cvičení dělali s Honzíkem v létě tzn. ve 3 a 1/4. Před tím 3. rokem, nevím, jestli by to ukázal. Dělali jsme tedy obrázky v Krtkovi Barbora, ale nejspíš to bude na podobném principu. Říkala jsem mu, až mi ukáže, co tam nepatří 😉

dezyre
25. lis 2012

@hrusti Krtka Barboru jsem dnes objednala 🙂 Právě, že ta Diagnostika mě přišla už minulý týden, tak jsem se do toho tak začetla a hned jsem samozřejmě Staníka trochu zkoušela.. Bohužel nám tak trochu všude předpovídají hyperaktivitu, takže to u nás vypadá tak, že si čteme knížku, anebo hrajeme hru a Staník u toho skáče, případně ho zaujme hned něco jiného a když mu připomenu co po něm chci, tak teda milostivě něco ukáže a zase ho hned zaujme něco jiného ☹ Kdyby alespoň u toho chvíli poseděl a poslouchal ☹ On neudrží pozornost ani půl minuty...

sisstin
autor
25. lis 2012

@dezyre já si taky myslim, že na to vyhledávání je ještě malej, co vím, tak to se dělá až od tří let 😉 jinak přiřadit barvy k sobě mezi 2-2,5 je norma 😉

dezyre
25. lis 2012

@sisstin tak co s ním mám teď vlastně trénovat? Byla nám doporučená kresba, takže se snažíme každý den malovat - uvolňovat ruku, naštěstí jsem ho utáhla na rybu, on miluje ryby, takže se snažíme každý den namalovat rybu 😀 Prvně se snaží sám, a když mu to nejde, tak malujeme spolu a pak malujeme kolečko - něco podobného jak máš v albu na uvolnění ruky tu cestu, akorátže na bílým papíře, pak malujeme jakože prší - svislé čáry a zkoušíme i "moře" to mu zatím nejde. Mám ho trápit s těma barvama? Nebo to mám nechat na "přirozeném" vývinu? Jinak stejné obrázky k sobě přiřazuje perfektně už od doby, kdy jsme koupili Zajíce v pytli - to je na přiřazování a pojmenovávání u nás Top 1, u toho fakt vydrží. A co jinak můžeme ještě procvičovat? Zas ho opravdu nechci zahlcovat věcma, na které má ještě čas..

sisstin
autor
25. lis 2012

@dezyre trénovala bych to porozumění pomocí obrázků, pak hodně tu vizuomotoriku - čili stavět něco z kostek dle předlohy, nebo cokoliv stavět dle předlohy, přiřazování těch barev, tvarů, od Smartu je super to Den a noc (jestli to už nemáte) na tu prostorovku a logický uvažování, přiřazování (to děláte). Motoriku jemnou i hrubou, třeba házení fazolek do Pet láhve jednou a pak druhou rukou, pak střídavě....můžete zkusit ty strukturované proužky a úkoly pro nejmenší z oskoly...např. 😉

sisstin
autor
25. lis 2012

@mvmk měli to na http://www.ucebnipomucky.net ale už to tam není 😕

dezyre
25. lis 2012

@sisstin díky moc .. Den a noc máme, takže začneme trénovat na tom. Přiřazování barev asi moc nechápe 😒 Většinou stavíme z lega - zatím ho nebaví nic jiného, než spojovat kostky libovolně do sebe a zkouším mu vysvětlovat, že budeme dávat "stejné" jako barvu a buď na to jdu špatně, anebo to opravdu ještě nechápe. Ani třeba, když stavíme z mozaiky spolu a já mu říkám, že uděláme travičku a že mě pomůže vybrat takový zelený.. tak absolutně nereaguje a zapichuje si dál libovolné barvy do libovolného místa 😒

sisstin
autor
25. lis 2012

@dezyre no jak jsem tady někomu radila, vem si čtyři hrnečky, do každýho dej kolíček jedný barvy a jemu dej do ruky kolíček, at to přiřadí..neříkej mu nic, měl by to pochopit 😉 názvy barev zatím neřeš, když je neodliší ani okem 😉 a fakt kup klasický kostky, a z toho stavěj nejdřív 2D a pak 3D 😉

dezyre
25. lis 2012

@sisstin teď koukám na tu oskolu.cz a jdu ještě něco málo objednat 😀

dezyre
25. lis 2012

@sisstin klasické kostky taky máme - teda takový ty polepený obrázkama .. samozřejmě z toho obraz netvoříme, zatím to slouží tak, že buď z toho udělá komín, anebo je jen rozháže. Barevný kolíčky nemáme.. zkusím pomalovat těch pár dřevěných co mám 😀 (Suším v sušičce) Názvy barev fakt neřeším, budu ráda, když to zvládne než půjde do školky 😀

dezyre
25. lis 2012

@sisstin teď mě napadlo, že můžu dát do misek barevné plastové balónky, těch máme dost 😀 Co když to ale nepochopí?

sicinka
25. lis 2012

@dezyre jestli máte někde poblíž ikeu tak mají v dětském oddělaní sadu 6 misek v 6 barvách asi za 40 Kč, Ta je na barevný třídění ideální. Já jsem ze začátku používala jeden typ věcí které má třídit a klidně jen 4 barvy ( nejmenší duplo kostky, korále na navlíkání, knoflíky, brčka, mozaikové díly), prostě co máš doma. A pro začátek mu tam jeden dát, nebo pokud by to nechápal celý úkol ukázat. My jsme pak zkoušeli mít promýchané různé typy věcí a třídit někdy podle tvaru a někdy podle barvy, případně je měl ještě hledat v mouce rýží a pak třídít. Docela velký uspěch mělo zapichování špendlíků podle barev, nejpve na čtverečky jednotlivých barev, pak do obrázků. Tohle všechno jsme uměli do tří let, nicméně doted pokud mu řeknu podej mi zelenou - tak si nebude uplně jistý, pokud dodám která je jako okurka, tak to už umí půl roku. Díky tomu máme všechny barvy přejmenované jako sluníčková a jahodová, ale co on se to časem třeba naučí správně 🙂

sicinka
25. lis 2012

@dezyre jinak škoda že jste z daleka mám tu krásnou sbírků nejrůznějších předmětů v barvách pro třídění 🙂 jednu dobu jsem ve svém okolí byla pověstná odcizovaním drobností ve vhodných barvách 🙂

lenajsek
25. lis 2012

Ahoj, jen zběžně nakukuji a vidím, že se bavíte o třídění... my máme i klasický plastový kostky, co se z nich staví věž na sebe, podle velikosti, a skládají se i do sebe, tak to u nás teď vede, vkládat podle barev, nebo na ty barevný kostky na ten jejich okraj připevnit kolík na prádlo ve stejné barvě, to je ještě super na jemnou motoriku... máme ty klasický kostky v barvách červená, modrá, zelená a žlutá. Misky z Ikei máme taky, to je taky super, i když tam je oranžová a fialová, ale na přiřazování fajn, nebo máme i jejich plastový kelímky na pití a to je taky super... 😉
Máme i barevná víčka od pet flašek, tak to se dá taky dobře třídit, nebo se to dá skládat do různých obrazců podle barev a tak... 😉 A barevná mozaika od Quercetti je u nás teď taky v kurzu... 😉

dezyre
26. lis 2012

@sicinka díky moc za tip, my jsme hned včera zkoušeli a nakonec jsem vzala skleněné misky a mozaiku. Jsou tam čtyři barvy - červená, zelená, modrá a žlutá. Jako byl to horor, normálně mě u toho tekly nervy 😀 😀 😀 dala jsem mu tam prvně do každé misky od každého jedno, dopadlo to tak, že Staník vzal hrst hřebíčků mozaiky a frkl to náhodně do jedné misky a bylo uklizeno, může se jít hrát s něčím jiným 😀 😀 Ale vesměs jich pár dal správně a když ji hodil špatně, tak mu říkám, ať se do té misky koukne, jestli mu připadne, že tam není nějaká co tam nepatří.. tak vzal správnou co tam nepatří a hodil ji kam patří, takže takovej třetinkovej úspěch. Uvidíme dnes 😀

Holky, u nás je teď v kurzu kreslící tabulka a pořád malujeme rybu .. Staník donese tabulku a povídá "bubu" (snaží se skloňovat - jakože rybu), tak mu říkám ať to zkusí sám, tak namaluje kolečko, do toho tečku jako očičko a ptám se ... co to je staníku a Staník ba (ryba), tak mu tleskám jakože je šikovnej, on na to chvíli hledí, asi zjistí, že to není ono, tak to smaže a pak už malujeme spolu rybu 😀

hrusti
26. lis 2012

@dezyre Já mám doma taky hyperaktivní dítě, takže vím, o čem mluvíš. Bohužel 😒
Před tím 3. rokem jsme trénovali hodně barvy. Dobrá je na to skládačka Quercetti mozaika od 2. let
http://www.hrave-hracky.cz/i167-fantacolor-juni...
Ale dá se to trénovat na čemkoliv ... pastelky, Duplo...
A pak jsem se snažila rozšiřoval slovní zásobu. Měla jsem 2 papíry od logopedky, u které jsme byli na konzultaci, kde byly různé věci a měli jsme nacvičovat citoslovce ... jako kráva bú, telefon halo, vlak ššš húúú atd. Několikrát denně pár minut. Pak jsem si udělala doma vlatní obrázky, kde bylo ovoce, oblečení, hračky, vybavení bytu atd. Snažila jsem se, aby ty obrázky byly co nejvíc podobné tomu, co má doma a zná a ukazovali jsme si po bytě, co kde je, přiřazovali k obrázkům. A pořád dokolečka dokola... 😅 😅 😅

dezyre
26. lis 2012

@hrusti tato mozaika je super.. Já jem kupovala jen takovou tu s těma zapichovátkama - trénujeme na tom i jemnou motoriku 😀 Ale tuto asi na ty barvy taky dokoupím.. Nechci to zakřiknout, ale ohledně slovní zásoby se Staník trochu začíná lepšit - sice říká jen tu jednu slabiku, ale už si alespoň pojmenovává - a snaží se občas po mě opakovat - i když opět jen jednu slabiku z každého slova 😒

dezyre
26. lis 2012

Holky, tak jsme se teď pustili do barev - ze začátku mě tekly opět nervy 😅 To snad ani není možný.. asi budu muset potrénovat trpělivost.. nicméně pak to Staníkovi začalo pěkně jít a už se ani nepletl.. Teď na HBO dávají Medvídka PÚ tak ho nechám koukat a až ho to přestane bavit, tak se vrhneme na stavění kostek.

abbie
26. lis 2012

Natocila som ako u nas vyzera triedenie farieb 😀 zatial vie len modru, zltu a cervenu

https://www.youtube.com/watch?v=G40tZMTSsBo
dezyre
26. lis 2012

@abbie teda na necelý dva roky moc šikovnej 😵

cairka
26. lis 2012

@abbie , šikovný chlapček 😵
my sme po 2 týždňoch trénovania dnes tiež konečne slávili úspechy s triedením farieb 😎 ale malá má 3roky a 2mesiace... ale dnes jej to išlo! Som sa inšpirovala tu v jednom albume a urobili sme kruh z papiera a každú štvrtinu vyfarbili jednou farbou a dávala na to štipčeky. Dokonca bolo vidno, že v kope štipčekov vyberá jednu farbu, že najprv spravila modré všetky (po 5 ich mala) , potom červené...pekne za radom 😵 Aj v tých predložkách a pochopení predložiek sa zlepšila, hoci to nie je 100%né zatiaľ. Schody, keď jej pripomeniem, tak hore už to ide, ale musím jej pripomenúť, sama nezačne a dole to nejde, to sa tak kadejako vykrúca, že mám obavy, že skôr ako tú nohu položí na schod, tak sa zgúľa až dole 😖 Ale tie farby ma dnes potešili! pomenovanie farieb síce stále 0 bodov, ale to ma až tak neškrelo, na to ešte nárok má.

abbie
26. lis 2012

a este jeden bonus, ked sa niekomu uz nechce 😀 mam tam viac videii, tak kludne kuk

https://www.youtube.com/watch?v=hX7kXHT0A9Q