Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. pro 2012

@erinnuska tak z toho, co jsi psala, to vypadalo, že má tak 30slov..a samo jich má víc 😉 jinak u tý dysfázie je prej absence těch sloves běžná, my jsme tohle neměli, ale zas je pravda, že u nás fakt se slovní zásobou problém nebyl. A co se týče grafo, tak to je takový lepší až poslední půlrok - max. rok, předtím taky nula bodů 😉

sisstin
autor
7. pro 2012

@erinnuska no jinak ty její věty jsou typicky dysfatické, o tom není pochyb 😉 Sla bych k psychologovi a logopedovi a vyžadovala potvrzení téhle diagnozy 😉

sisstin
autor
7. pro 2012

Prostorová představivost

cairka
7. pro 2012

Moja si pridala novú otázku do slovnej zásoby a hovorí jak senilná babka teraz 😀 ...začne vetu, potom si nevie spomenúť na slovo , tak nasleduje "mmmmmmmmmmmmm, ako sa to volá?" Najhoršie je, že ona mi nevie povedať, čo myslí a ja jej tým pádom nemôžem povedať, ako sa to volá 😝 Občas sa dá z ostatných slov vo vete, zo situácie, vytušiť, čo chce povedať, ale niekedy fakt nemám šajnu 😝 A druhá vec, že ona má dosť slov popletených (napríklad sánky a sánkovačka je to isté, šál a šalát tiež, rukáv a rukavice... a veľa veľa iných) a keď ja jej aj poviem správne, že volá sa to sánky , prípadne sa spýtam "myslíš sánky?" , tak ona nie je spokojná, lebo ona chce počuť sánkovačka. 😅

sisstin
autor
7. pro 2012

@cairka no tak jako Tygr měl v těch třech letech pro x věcí jedno pojmenování, např. "nahoru a dolů" byly schody, kopec, výtah, ulice, která se svažovala atd. 😉 Já mám ted tu klientku, které už je 6 a ona např. pro ovoce, které je kulaté (jabko, pomeranč, mandarinka apod.) má prostě jednotný výraz "jablíčko" 😝

abbie
7. pro 2012

Tak ja som dnes skusila s malym tie strukturovane ulohy(aby pod seba ukladal obrazky) a co ja viem ... no moc nechapal, ze to ma ukladat pod seba 😒 on si skor myslel, ze to ma len prilepovat ...
tak som to odlozila a sla na nom urobit jeden test ... dala som na stol obrazky ako stolicka, postel, vana, televizor, stol a pytala som sa ze : kde M. papa? kde M. spinka?, kde sa kupes?, kde papas?, kde pozeras rozpravku? a vsetko ukazal spravne... dala som mu hned 4 obrazky vedla seba
ALE ked som tam pridala aj obrazok elektricky a opytala sa, ze kde sa M. vozi? tak to neukazal na nic, z toho bol paf ... siel sice elektrickou iba 4x 😀 teraz rozmyslam, ze som to mala skusit s obrazkom auta
som sa rozpisala 😅

hrusti
7. pro 2012

@sisstin Aha, tak to jsem nevěděla. Takže jeslti to správně chápu, tak spíš se mám snažit ho motivovat kreslit nějaké hlavonožce a obrázky než ten úchop?

sisstin
autor
7. pro 2012

@hrusti jinak grafo a kreslení je něco jinýho...spíš prostě trénovat podle těch Pastelek, to projíždění cestiček, čárky atd. 😉

hrusti
7. pro 2012

@sisstin Ok, díky moc za radu 🙂

abbie
7. pro 2012

@sisstin ahoj, zaujimal by ma tvoj nazor, myslis, ze je to na neho este skoro? skusala som s nim opat ukladanie obrazkov pod seba a vobec mu to neslo, pricom Zajice v pytli pochopil hned a tam obrazky priklada na seba ...

sisstin
autor
7. pro 2012

@abbie tak on není autík, s ním nemusíš přiřazovat od shora dolů, zleva doprava 😉

abbie
7. pro 2012

@sisstin jaj a preco by to mali prave autici robit? 😀 jemu staci, ked priraduje iba rovnaky obrazok na seba?

sisstin
autor
7. pro 2012

@abbie tak struktura je primárně pro autisty, u nich se musí dodržet to, že se třídí pod - odshora dolů, zleva doprava...u dětí bez PAS to třídění můžeš dělat, jak chceš 😉

abbie
7. pro 2012

@sisstin aha, takze nam uplne staci, ked tu karticku priradi k obrazku? 😝 no a ja som sa tak snazila s vyrobou 😀

bocianka123
7. pro 2012

@abbie pekne mu to ide 😉 možno bude z neho génius, tí nepotrebujú veľa rozprávať 😉 .
@sisstin a môžem sa ťa opýtať, o čo vlastne ide v tej štruktúre? možno zvláštna otázka, ale zaujíma ma to, že prečo práve u detí s PAS a pod. a aj u dysfatikov je táto štruktúra potrebná ?

abbie
7. pro 2012

@bocianka123 a co mu ide pekne, ked to nepochopil? 😀 je jedno, ci ma PAS alebo nie, ja by som ho chcela naucit ten system, ze rovnaky obrazok ulozi pod seba

sisstin
autor
7. pro 2012

@bocianka123 tam jde o to,že ta struktura je pro ne jasná a přehledná. Vědí,co mají dělat,aniž by museli rozumět,co jim kdo říká. Takže se tímhle stylem naučí barvy,tvary,souvislosti atd,které by se způsobem,kterým se to učí zdravé děti,nikdy nenaučili.

bocianka123
7. pro 2012

@sisstin ďakujem, lebo som nemohla prísť na princíp tej štruktúry... teraz už viem. 😉

pumka
7. pro 2012

Dobrý večer,má tu niekto dietatko s diagnozou hydrocefalus a s tým spojená porucha pozornosti(ADD),ktoré je školáčik,prváčik? 🙂

abbie
8. pro 2012

toto je akože snehuliak 😀

abbie
8. pro 2012

@sisstin ono ja by som rada verila, ze nie je ako pises, ale priznaky tomu zial nenasvedcuju ☹ ja viem, ze nema detsky autizmus, ale skor atypicky by to mohol kludne byt.

sisstin
autor
8. pro 2012

@abbie no to dost pochybuju 😉

dadlenka
8. pro 2012

@abbie a jaké teda máte příznaky autismu? a jak jemalý starý?

hrusti
8. pro 2012

@abbie Kolik je malému? Myslím, že sněhulák se mu povedl 🙂

My jsme po týdnu konečně dnes zase něco udělali. Celý týden jsme lítali po doktorech nebo byl malý ve školce, takže dneska byl kolečně čas něco udělat. Odpoledne jsem zabloudila ještě do knihkupectví. Měli tam ve slevě Velkou knihu hádanek a doplnovaček, tak jsem jí H. koupila. Jsou tam i grafo cvičení, tak snad ho to bude bavit víc než ty Pastelky 😉

bocianka123
8. pro 2012

@abbie ved uvidíš, čo prinesie čas a hlavne marec u dr. J. 😉 . no a nejaké tri guľaté čudá sa tam črtajú... a to okolo je sneh 😉 . tie kolieska nakreslil sám? alebo s pomocou?

sicinka
8. pro 2012

@abbie vím že jsi asi mnohem informovanější o autismu než já, ale viděla jsi autistu naživo například ve třech letech? Vždyť tvůj malý nádherně spolupracujem chápe mluvenou řeč to co jsi sem dala za obrázek já povazůji za ohromný úspech a to je Dáda skoro o dva roky starší. I ten test porozumění co popisuješ je pro starší děti. Možná je tu něco co nepíšeš, ale já fakt nevím co by na něm mělo být autistického. Ono i ta řeč může začít naskokovat ze dne na den a dostat se do normy opravdu rychle.

sicinka
8. pro 2012

Jinak nevím jak má vypadat řeč 3,5 letého dítěte, ale myslím že už se Dáda blíží normě 🙂 Proc se zeptá zcela výjmečně, ale jinak je s ním už docela řeč. Davídku to si vybíráš moc dárků, to by ježíšek neunesl. D: to nevadí zbytek donese Santa. Jedeme kolem prodejny mercedesů a Dáda: Maminko musíme zastavit a vyměnit si autíčko, já chci nový červený jako blesk. Tak mu říkám že stojí moc peněz a ty já nemám. D: Pojedeme do obchodu tam je stroj a ten dává peníze a papírky. Jo a opravdu se s řečí začíná chovat "normálněji" takže aktuálně čte všechny možné časopisy a letáky, je ochoten ochutnat nová i trochu teplá jídla a jako následek toho že nesmí nikoho mlátit ve školce parádně žaluje 🙂 A jak jsem psala před půl rokem že nevěřím že bude někdy ukecanej tak se @sisstin omlouvám není vyjimka on tu hubu prostě nezavře 🙂

bocianka123
8. pro 2012

@sicinka tvoje riadky sa tak krásne čítajú 😉 - ako sa už so synom porozprávate pekne 😉 . to u nás je reč zatiaľ v rovine "snívajte s nami" 😅 .

abbie
8. pro 2012

@sisstin preco myslis? @hrusti maly ma 22 mes. prve dva kruhy robil so mnou a posledny urobil sam, ked mu poviem, aby nakreslil snehuliaka, tak zacne robit kruh
@sicinka @dadlenka no inak mne je uplne jedno, ze maly este nerozprava, takych deti je kopa a toho by som si hrozu ani nerobila, mne nahanaju hrozu tie zvlastnosti, ktore robi a ja nemozem za to, ze sa vsade popisuju ako auti crty 😒 v minulosti to bolo chronicke zatvaranie a otvaranie dveri a suflikov, to ho uz nastastie preslo, teraz ma dalsiu ceresnicku na torte, ze popri stene, komode, akehokolvek nabytku ci radiatora tak zvlastne chodi.... sa uplne k tomu priblizi hlavou a tak ide popri tom a vonku ho to tiez chyti napr. pri mure dakom ci aute, ako keby sa chcel o to obtierat 😠 potom poslednu dobu mu vadi, ked vonku zmenime smer, na ktory je zvyknuty a ked ide sam, tam by stale siel tou istou trasou a vobec by nevybocil musime ho dobre presviedcat, aby siel aj inakade 🙄 ale i tak musime tade, kade on chce, nie je mu jedno kade sa ide ... aby som zasa nebola paranoidna, tak to, ze poslednu dobu za vsetko reve a ako tur pripisujem zacinajucemu vzdoru a este niekedy horsie reaguje na meno, niekedy musim povedat halooooo a potom sa uvedomi ...
amen 😀

sisstin
autor
8. pro 2012

@abbie každý dítě má auti rysy,otvírání a zavírání je vývojová fáze,která pak mizí,což píšes i ty. Chození okolo stínu,nábytku apod.je též normální v tomhle věku a změna směru též,neumí chodit cílesmerne,proto vyžaduje ty jeho trasy. Cílesmerne chodí děti až plus minus od dvou let. Žádné auti dítě,i s atypem,neumí to,co tvůj chlapeček. Naše děti byly většinou v jeho věku totálně mimo a to autici nejsou.