Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

erinnuska
9. pro 2012

@sisstin ona ako tie slovesá pozná , len ich nepoužíva, keď sa opýtam čo kto robí, vie povedať 😉 len vo svojich vetách ich nepoužíva

abbie
9. pro 2012

@sisstin ja sa samozrejme nechcem hadat a tvoje nazory ma vzdy najviac zaujimaju, ale ja fakt nepoznam ziadne dieta v mojom okoli, ktore by toto robilo, ani jedno z toho co pisem 😕 aj vonku vidim deti aj mladsie od neho, ktore poslusne idu kam sa im povie

sisstin
autor
9. pro 2012

@abbie no tak to ale není vypovídající vzorek. Dítě prostě umí chodit, až když je mentálně a i v hrubé motorice na ty +-24měsíců, samozřejmě tam je odchylka jak nahoru, tak dolů. Tvůj chlapeček evidentně ještě cílesměrně chodit neumí, proto dělá to, co dělá. Musíš si uvědomit, že ty příznaky autismu jsou dělané pro děti nejméně!!!! 2,5roku staré, spíš starší. Jinak spousta věcí, které tam jsou, dělají i normální děti, protože prochází různými vývojovými fázemi. Ale u těch autíků je těch rysů a divností tolik, že jim to zabranuje normálně žít.

Pokud tvoje dítě v tomhle věku rozumí tak, jak rozumí, tak šance, že by bylo autistické je teda jako celkem hooooooooooooodně malá 😉

sisstin
autor
9. pro 2012

@abbie btw: vy budete mít asi opožděný vývoj řeči, tudíž prostě tam ty zvláštnosti jsou. Jakmile dítě nemluví k věku, tak prostě vždycky bude trošku jiné 😉

dadlenka
9. pro 2012

@abbie a na diagnostice jste byli? Podle toho, co píšeš mi to nepřipadá zase tak moc zvláštní. Zkus se zeptat maminek autistů, co jejich děti prováděly v necelých dvou letech. Daly by všechno za to, kdyby to bylo jenom to, co píšeš. Je možné, že třeba tvůj synek v něčem má ten vývoj mírně nestandartní, ale to všechny děti, Každé dítě má nějaké auti rysy a přitom autista není.

hrusti
9. pro 2012

@abbie Syn určitě ve 22 měs. taky ještě otvíral a zavíral vrátka na hřišti nebo na domečku v herně 😉 Ty auti rysy určitě v tomhle věku měl a (zatím) máme dr. OVŘ. Uvidíme, co nám řekne Kr. v únoru. Na urč. rituálech trvá pořád. Jako třeba spaní v ponožkách i v létě 😀 Prostě musí mít na noze ponožky😀 Když vidí otevřené dveře, tak je musí zavírat, protože mají být zavřené (konkrétně v koupelně 😉) atd.
S tím chozením byl na tom líp, ale on začal chodit bez kočárku dost brzy a já jsem ho od začátku cepovala, aby chodil za ruku se mnou 😉 Dceři je 18 měs. a taky moc nemluví. Nespojuje 2 slova, což by podle "tabulek" už měla 😉 Doted je v kočárku, protože naopak od syna není žádný velký chodec, ale zase je šikovná na jiné věci a víc posedí, na což nejsem od syna moc zvyklá 😝 😅

erinnuska
9. pro 2012

@hrusti každé dieťa je iné, to by som neriešila, ja mám 3 a každé je iné aj vždy boli od narodenia 😉 Ani u Rebeky som do tých 2 rokov nič neriešila, od začiatku bola pozadu, keď začala chodiť v 19 mesiacoch som bola prešťastná 😎 Potom začali problémy s rečou, resp. nezačala vôbec v dvoch rokoch nič hovoriť, potom v 2,5 trochu niečo pár slabík a doteraz sa trápime. V každom prípade je neštandardné dieťa 😖

abbie
9. pro 2012

@sisstin @dadlenka @hrusti no OVR mame urcite, nie je uplne nehovoriaci, ale 5 slov co horko tazko napocitam norma nie je ... boli sme na diagnostike u Dr. Matuskovej, u ktorej sme boli sledovani cca kazde 3 mesiace a boli sme tam 3x, uz nas vyradila, autizmus vylucila a poslala nas na logopediu, ze tu bude urcite potrebovat.
On praveze aj v minulosti chodil kade som mu povedala a bolo mu to jedno, ale to teraz ho pochytilo taketo chovanie, tak mozno je to aj vzdorom, kedze teraz musi byt vsetko po jeho 😒 ...
ja som velmi zvedava, co nam povie Janosikova v marci 😨
inak nasli sme vynykajuce centrum pre komunikaciu v BA, kde su ochotni sa mu venovat aj 1x do tyzdna 😝 je to samozrejme sukromne, ale som strasne rada

abbie
9. pro 2012

@sisstin prosim ta, ako sa vola tato hra na videu? je super

https://www.youtube.com/watch?v=i1m7yWxjULI
sisstin
autor
9. pro 2012

@abbie já na to měla odkaz,ale už to nemaj, takže neporadim 😉

abbie
9. pro 2012

@sisstin ja uz som to nasla,ale da sa to zohnat iba v cr... Vola sa to logico stavebnica kufrik

sisstin
autor
10. pro 2012

holky, tak MM mi koupil Ipad2...docela čučim, takže budu mít pro dětičky 🙂

anetadr
10. pro 2012

Zdravím všechny maminky a jdu sem k Vám s prosbou o pomoc. Jsem studentka navazujícího mgr. studia na HTF a dělám teď práci ohledně internetových stránek na dyslexii. Jde mi hlavně o rady a typy na nápravu dyslexie - např. online rozvíjející hry apod. Nemáte některá nějaký typ? Která stránka se Vám líbí, která Vám a hlavně Vašemu dítěti pomohla? Předem moc děkuji.

sisstin
autor
10. pro 2012

@anetadr Anet, tady je většina dětí, který do školy ještě nechodí, ale zkus napsat @miawa mě samotné ty rady taky zajímají 😉

anetadr
10. pro 2012

@sisstin aha - já jsem vytvořila i otázku - tak snad někdo napíše - zajímaly by mě právě zkušenosti maminek - tak uvidím. Zatím moc děkuji.

sisstin
autor
10. pro 2012

@anetadr ještě zkus mrknout sem www.i-sen.cz 😉 a kolonka "základní škola" a "čtení-psaní"

marrka
10. pro 2012

ahoj sisstin měla bych dotaz kde scháníte ty skvělé hry na stránkách se mi moc líbí ten kufřík stěma magnetkama tech zířátek atd a pak jak se vkládaj ty tvary a barvy podle předlohy můžete poradit kde jste to sehnala díky moc

abbie
10. pro 2012

@marrka ja odpoviem iba za ten kufrik, o ktory som sa aj ja nedavno zaujimala 😉 http://www.hrackydracek.cz/shop/detail.php?id_c...

marrka
10. pro 2012

@abbie děkuji moc tak to jste mi udělala moc velkou radost ani nevíte jakou díky moc 🙂

sisstin
autor
11. pro 2012
marrka
12. pro 2012

sisstin ahoj díky za odkaz ale já měla na mysli toto sisstin

https://www.youtube.com/watch?v=LVZw57b-tU8

jestli nevíte kde to sehnat díky maruška

abbie
12. pro 2012

@marrka toto nie su ale magnetky 😉 a je to hra s nazvom Zajíc v pytli a je to lahko zohnatelne 😉 moj maly ma tuto hru strasne rad

marrka
12. pro 2012

@abbie Aha tak to jsem netušila že to nejsou magnetky ale děkuji moc za název chci to pro syna 🙂

marrka
12. pro 2012

abbie Moc děkuji už jsem to našla díky hned to jdu objednat 🙂

abbie
12. pro 2012

@sisstin dufam, ze nevadi, ze odpoviem za teba, ale rada rychlo poradim, ak som tu 😅

cairka
12. pro 2012

Ja som dostala takú knihu úloh, pre deti 3-4 roky , tak sme s ňou začli robiť a chvíľami som nevedela, či sa smiať , alebo plakať . Logika toho môjho dieťaťa je veľmi prekvapivá 😀 Čo ma ale prekvapilo (a potešilo), že úlohy na pozornosť zvláda ľavou zadnou, som myslela, že pozornosť bude biedna. Len nerozumie slovu "rovnaké" - ku podivu "také isté" vie nájsť 😝 Na pamäť to bolo tak 50:50 - pozretie obrázkov a zavretie a zapamätanie, čo bolo, tak zo 4 povedala 3 a na štvrté som ju naviedla 😅 Ale bola tam úloha, obrázok a pod nám krátka jednoduchá veta a dieťa malo podľa obrázku zopakovať doslovne tú vetu, no to bolo neskutočné, koľko alternatív môže mať veta o 4 slovách 😝 . No a ďalšia sekcia úloh je nazvaná, že "myslenie" a tam to teda bola bieda biedna. Vedela spojiť ľahké obrázky ktoré k sebe patria (hrnček-tanier), ale zložitejšie už nie (šiška-strom) ...ale doplniť obrázku čo chýba 0 bodov (napríklad auto nakreslené bez kolesa) , či zle nakreslený obrázok opraviť, tiež nič. v skupine 5 obrázkov nájsť jeden , ktorý tam nepatrí - 0 bodov (4 zeleniny a bicykel a ona si ani nepípla, aj sme si tie obrázky "prečítali" , aby som mala istotu, že teda vie, čo je nakreslené...nič, ani neškrtla . boli 4 skupiny obrázkov a v ani jednej)...ešte tam máme veľa veľa úloh vo viacerých sekciách (jednou je aj rozvoj reči), ale fakt začínam mať stále viac pocit, že problém nebude len v reči. ale tak hlavne že sme zdraví...

sisstin
autor
12. pro 2012

@cairka no co čemu chybí by už zvládat měla, to chtěla Kr. po Tygrovi už o třetích narozeninách, to samé, co do skupiny nepatří. Jsi si jistá, že malá rozumí tak, jak má? Ono to neporozumění pak dost tohle ovlivnuje 😉

cairka
12. pro 2012

@sisstin , ja už si nie som istá ničím 😝 to jej "Šo???" moc o porozumení nenasvedčuje. 😅
Dnes som si všimla ďalšiu zvláštnosť pri inom type úloh - pozná slovo OVOCIE (napríklad na mise naukladané viac druhov pomenuje ovocie...pozná jednotlivé druhy, pomenuje obrázky - ale za svet si nedá dokopy, že to jablko, hruška, melón a banán sa ako skupina volá ovocie 😕

margareta76
12. pro 2012

@sisstin: Prosim Ta a ako je to vobec s porozumenim? Napr. v troch rokoch dieťa nie je uplne (v porozumeni) na tri roky, povedzme, ze je na dva, dva a pol roka, ale v styroch rokoch je uz v norme. Co to znamena? Znamena to, ze uz je dieťa "za vodou" a dalej v porozumeni bude pokracovat so svojimi zdravymi vrstovnikmi? Alebo sa mylim? Alebo vzdy bude viac-ci menej "pozadu"?

nelaja
12. pro 2012

Ahojte, dlho som tu nebola. Ked sa bavite o tom, co ma vediet trojrocne dieta (my mame presne odvcera cerstvo 3 roky), tak napr. ani moja mala nevie odpovedat co nepatri do nejakej skupiny. Ked idem obrazok po obrazku, tak mi povie, ze vidi list, list. list, list, list, list a autobus, ale nedokaze z toho vyvodit, ze ten autobus tam nepatri. Pritom zvlada nadradene kategorie - vie co je dopravny prostriedok, vie co su hracky, jedlo, ovocie, ludia, zvieratka, ale toto nezvladne. Rovnako sme velmi pozadu v priestorovej orientacii, nedokaze poskladat podla vzoru nic, ani do vysky ani do radu. Vcera som skusala asi pol hodinu a vobec toto nezvlada, postavila som do radu cervenu, zltu, modru kocku a chcela som, aby spravila rovnaky rad, ani len ze nahodou, pritom slovu rovnaky rozumie 100 %. Ukladala to k tomu povodnemu radu a chuda uplne bolo vidiet, ako by mi chcela vyhoviet a skusa to vselijako prikladat, ale proste to neslo. Neviem, ci to zle vysvetlujem, alebo preco to nechape. Ale ja vidim, ze to porozumenie nema k veku, aj ked logopedicky su spokojne, ako velmi isla dopredu aj v porozumeni. Samozrejme, ze isla, v dvoch rokoch nevedela splnit pokyn daj papa babine (ak tam bolo viac ludi, davala kol dokola kazdemu, len babke nie), daj pusu ockovi (dala mne) a pod. Ja to tam do buducna vidim aj na nejaku poruchu pozornosti, ak jej nedozreje mozog este vekom a asi aj na nejaku tu poruchu ucenia v skole, no mam radost. Ale hlavne ze sme zdravi, vsak 😀 .