Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
16. pro 2012

@hrusti , aj u nás nastupuje až teraz vzdor 😝 A zatiaľ ani nie nejaký silný, uvidíme časom 😅 Malá má ísť od januára do škôlky, som zvedavá, ako bude reagovať. Ona sa s cudzími nebaví 😅 teda aby som upresnila, ona komunikuje neverbálne aj s cudzími, bude sa usmievať, predvádzať, ale slovko z nej nedostanete. 😀 Ale do škôlky sa teší, tak som zvedavá, či sa bude hrať na partizána, alebo sa bude s učiteľkou baviť. Výhoda je, že má učiteľky, čo mala staršia, takže ich trocha pozná.

A čo sa týka depky, v piatok som bola na takom stretnutí, kde boli aj 2 maminky s deťmi s nižším intelektom a tak nejako ma to ukľudnilo. Akože deti sú v rámci normy, ale k tej spodnej hranici, IQ okolo 80 a čo rozprávali, tak jak keby o Dii hovorili. Ale tým, že som videla, že tie deti sú úplne v pohode, jedno z nich poznám už dlhšie a ani som nevedela...ako v škole bojujú a je to veľmi ťažké, ale ináč ma to proste ukľudnilo, že sú to deti ako všetky iné. A teda dúfam, že to všetko doženie, predsa je ešte malá na nejaké závery, ale keby náhodou nie, tak už to neberiem tak tragicky. Uvidíme dokedy 😅

sisstin
autor
16. pro 2012

@cairka jako lidi,kteří mají intelekt v rámci subnormy,nebo na horní hranici te Lmr,se normálně vmisi do běžné populace v dospělosti,holt nemůžeme být všichni géniové,ale na samostatný život to normálně je.

marrka
16. pro 2012

holky jak vysoký IQ by mělo být u čtyřletého dítěte které je v normě víte to někdo díky 🙂

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka tohle fakt nevim, já znám jen ty tabulky u dospělých...třeba Kr. nám nikdy nějaký přesný číslo neřekla (podle mě ani dle těch tabulek to nedělá), my máme prostě to, že Tygr má velmi dobré kognitivní schopnosti v rámci horní normy...ale přímo jako číslo nám nedává...ono se to podle mě ani u těch dětí s nějakou poruchou takhle přesně určit nedá, páč tyhle testy jsou hodně založené na verbálnu a tam by děti s vadou řeči ztrácely body 😉

marrka
16. pro 2012

@sisstin no nám právě psycholog řekl že mámalej iq okolo sedmdesáti tak nevím jestli je na tom dobře nebo špatně tak mě to zajímalo

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka to fakt nevim, jak to je u dětí, u těch dospělých je myslim subnorma okolo těch 80...ale jako u dětí se to fakt takhle přesně určitě podle mě nedá, tam se udělá vývojový profil, na kolik roků a měsíců v každý složce odpovídá, ale číslo bych teda si nelajzla dát 😉

marrka
16. pro 2012

@sisstin hm tak uvidíme a co asi tak zvládal váš chlapeček ve čtyřech nám sice budou až v březnu ale tak chtěla bych nějak porovnat 🙂

cairka
16. pro 2012

@marrka , 70 je hranica na špeciálnu školu - osobitnú. Ak má napríklad ako tých známych dieťa v škole veľké problémy, ale IQ jej vyšlo 76, tak ju nechcú vziať do osobitky, pritom v normo-škole musí mať asistenta a aj tak prepadáva ročník za ročníkom...

marrka
16. pro 2012

@cairka my do speciální školky chodíme ale on mi rozumí většinou co mu řeknu tak udělá sice mluví ve větách kratších něco mu je rozumět hezky něco hůř akorát máme spíše problémy třeba složit puzzle z 24 dílků ale nevím kolik třeba svede dítě stejně staré jako je malej

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka já ti to neumím takhle popsat, ve 4 znal celou abecedu, počítal, znal všechny písmena, první hlásku ve slově, dělal Logico pro 5-6letý...ale zase například sebeobsluha téměř nula (to se vše naučil až od těch 4 let ve školce, motorika blbý)...těžko se to porovnává..on na ty "myslící" věci byl vždycky dobrej, ve 2,5 už uměl abecedu, "četl" Loga apod., ale zas měl milion úzkostí a různejch schíz 😉

co se týče mluvy, tak od 4 let začal mluvit v souvětích a zlepšovala se ta gramatika, ted už je to "jenom" o katastrofální výslovnosti, jinak mluví normoš..má lehčí formu expresivní dysfázie

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka já někde vyhrabu, co chtěla Kr. po Tygrovi, když měl 4 roky 😉

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka výcuc z mýho blogu:

Jako první měl vždycky dva různé obrázky, třeba panenku a medvídka..a ona mu podávala obrázky různých panenek (jinak nakreslených a v různých polohách)a medvídků, a on to měl dávat pod ten obrázek, pod který to patří...takhle měl asi 4 páry. Pak měl třeba banán a hrušku a k tomu dostal na výběr různé obrázky a zas tam měl přiřadit ovoce (jahodu, banán atd.). Nebo tam měl dvoukolové dopravní prostředky a čtyřkolové, a zas měl doplňovat, jaký k tomu patří. Pak mu dala kartičky s obrázkama, který měl pojmenovat.

Ukázala obrázek krávy, otočila na druhou stránku a tam měl těch zvířat asi 12, a měl ukázat, co předtím viděl. Pak už mu ukázala v řadě ptáčka, kachnu a husu a zas otočila a měl ukázat, co tam bylo.

Pak mu ukazovala vždycky dvojici kruhů, a měl nejdřív ukazovat, který je velký a malý, a pak větší a menší
Měla sadu zvířat, a vždycky jedno zvíře dala do rámečku a měl hledat stejný. Podotýkám, že ty obrázky jsou černobílé a hrozně nevýrazné, takže jsem měla co dělat i já, abych to tam našla.

Porozumění řeči, ptala se ho: kdo nám dává mléko, který zvířátko má dlouhý uši, co svítí v noci na nebi, na čem se vaří, který zvířátko loví myši, co se dává na hlavu atd. Pak zas naše oblíbené: čím se stříhá, z čeho se pije atd.
Dala tři věci: auto, miminko a klíč, dala přes to sešit a jednu věc zakryla a měl říct, co zmizelo.
Pak měl takový různý tvary složitý, bylo jich fakt hodně, na ně měl přikládat stejný tvary.
Měla sadu obrázků a měl ukazovat, co tam chybí, třeba tam byl zajíc bez ucha, vozejček bez kolečka atd.

Pak měl napodobit tah, napodobil kolo, čárku a kříž, vlnku už ne. Namalovala mu panáka, kterýmu chyběly nohy a jedna ruka.
Stavěl z kostek podle předlohy

sisstin
autor
16. pro 2012

@cairka ale zas záleží na věku dítěte, čím menší, tím je i to IQ menší 😉 nemůžeš srovnávat třeba 4letý a 6letý 😉

marrka
16. pro 2012

@sisstin hele ted se hrabu v papírech malej má narušený vývoj řeči,a vývojovou fysfázii nevíš co to je tak nějak se v tom strácím

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka vývojovou dysfázii má syn 😉 je víc druhu: expresivní - dítě rozumí k věku, ale špatně mluví...receptivní - dítě nerozumí, ale poměrně dobře mluví...smíšená - dítě má problém jak s porozuměním řeči, tak s produkcí řeči 😉

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka ale jsem v šoku, že vám to nikdo nevysvětlil a neřekl, co to obnáší atd. Jako zrovna úplně lážo plážo diagnoza to není 😕

marrka
16. pro 2012

@sisstin víš co je nejhorší že jsem do dneška nezjistila co vůbec mu je logoped říká vývojovou fysfázii neurolog zase tonusová abnormita a psycholog lehká mozková disfunkce hiperkinetického typu a ted mi řekni co si ztoho mám vybrat nebo porozumět ☹

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka to chce fakt dobrýho psychologa, doporučuju tu Wawrozsovou 😉 Krejčířová bude objednávat až v dubnu 😉

cairka
16. pro 2012

@sisstin , no toto platí pre školákov 🙂 tak mi povedala v piatok mamka tej jednej slečny... Ako je to do 6 rokov netuším

sisstin
autor
16. pro 2012

@marrka ono se to těžko posuzuje, jako řečově by asi na tu VD odpovídal, ale musela bych ho vidět, jak je na tom celkově 😉

marrka
16. pro 2012

@sisstin jj to chápu jen tady v chomutově není žádný doktor schopný říct víc v únoru jdeme na neurologii a pak budeme muset na genetiku ale nechápu vůbec co genetika může ukázat

erinnuska
16. pro 2012

@marrka no vidíš, u vás bolo pomenovaných viacero diagnóz a u nás ani jedna. Neurológ úplná pohoda, veď treba čakať trpezlivo, pre istotu urobíme EEG, ešte neviem výsledok, to už je vyše týždňa, logopéd tiež nič, žiadna diagnóza a psychológ je teda úplne o ničom. Možno by som mala za tým ísť, pohľadať fakt dobrého psychológa ale nemám na to zatial čas, ani energiu 😖

krystalka
16. pro 2012

Ahoj holky, dlouho jsem tu nepsala, zvládám jen občas dočíst, ale reagovat už ne... My se už od listopadu potýkáme pořád s nějakými nemocemi, vlastně byl z listopadu ve školce jen týden a prosinec bude doma celý 😒 . Už od toho listopadu má pořád zvýšené teploty, občas k tomu rýmu, ale jinak mu vlastně nic není, je živý až dost, spí i jí normálně....ale jakmile byl několik dní po sobě ve školce, tak to vždycky skončilo horečkou přes 38 a byl zase doma... Doktorka na něm nic zvláštního nezjistila, ale podle všeho mu zase začala dělat problém ta zvětšená mandle, vypadá to, že už se z ní stalo ložisko infekce ☹ . Takže jsme to konzultovali na ORL a výsledek byl jednoznačný - vyndat, dostali jsme termín na úterý 18.prosince, takže tento týden jsme oběhli předoperační vyšetření a krev a zítra jdeme na Karlák odevzdat papíry a výsledky k příjmu a v úterý máme ráno v 7:15 nástup. Tak nám držte palce, ať to proběhne v pohodě, strach trochu mám, Jiřík je hodně citlivý a bojím se, že tu narkózu bude špatně snášet... Když bude v pohodě, tak nás večer pustí, jinak tam budeme nocovat...do toho mám teď zrovna největší frmol v práci (holt obchod, no)...no, ale zase si říkám, že do Štědrého dne už bude snad v pohodě a pak mají až do konce roku ve školce prázdniny, tak se aspoň pořádně zmátoří a v lednu už zase bude moci chodit...Akorát, že jsme kvůli tomu museli zrušit všechny vánoční besídky, byli jsme akorát na hodinu ve školce, když tam měli Mikuláše a čerta a pak jsme šli zase hned domů, aby ještě do té operace něco nechytil...Teď je taky jen doma a na procházky chodíme jen po okolí, kam dojdem pěšky, do busu nebo metra se vůbec neodvažuju 😉 . Teď si tu zrovna sepisuju seznam, co si vezmeme v úterý s sebou, koupila jsem mu dvě nové malé hračky, vezmeme DVD přehrávač s pohádkami, knížku, plyšáka, nějaký jídlo a čtení pro mne, když bude spát...jinak už nevím, nemám s tím žádné zkušenosti a hlavně taky nevím, v jakém stavu pak bude, třeba se sebere rychle a nebo taky ne... Tak na nás myslete, doufám, že na něm zítra nenajdou něco, kvůli čemu bychom to museli zrušit...Jiříkovi jsem to všechno vysvětlila, samozřejmě ne do detailů, ale myslím, že je na to celkem připravený, zbytek už bude improvizace na místě...

krystalka
16. pro 2012

Ještě přidávám pro pobavení zase jeden Jiříkův výrok - Jiřík má rád zubní pastu Perličku...nedávno nám došla, tak jsme koupili nějakou jinou, co zrovna měli, on ji ochutnal a prohlásil, že "není moc dobrá"...no tak jsme pak koupili Perličku a tuhle jsem nechala, že se s ní časem smíří (jako obvykle)...No a nedávno najednou vytáhl tu "ne moc dobrou" a že prý dneska můžem vzít tuhle...tak mu říkám "ale ta ti moc nechutnala, ne...." a jeho odpověď? "Pasta má čistit, ne chutnat!" 😀 😀 😀 Kde k tomu moudru přišel, nevím, ale měla jsem z toho slušný záchvat smíchu 😀

marrka
16. pro 2012

@erinnuska jj tak asi bych měla být spokojená stím co za diagnozy mám jinak eeg máme taky zasebou už třikrát a máme specifický nález takže bereme léky depakine ale záchvaty nikdy neměl

anarae
17. pro 2012

tady je hezky popsané jak se měří IQ u dětí: http://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligence
a tady je to vezkratce bez wiki omáčky: http://www.predskolaci.cz/?p=7196

sisstin
autor
17. pro 2012

@anarae jenže u dětí s vadou řeči se prostě klasické IQ testy dělat nemůžou, ten terapeut musí zohlednit verbální stránku nebo neporozumění řeči...podle mě do těch 6let jsou ty IQ test neprůkazné u takových dětí. Navíc pojmy jako debilita, imbecilita atd. už se nesmí používat, protože jsou úrážlivé, to tam maj nějaký starý hodnocení 😉

lenajsek
17. pro 2012

@krystalka Ahoj, moc držím palce, aby vše proběhlo bez komplikací a malý narkózu i zákrok zvládl v pohodě a bez problémů, budu na vás myslet!!! Je dobře, že bude mandle venku, když dělá takové potíže... někdy se holt narkóze i při nejlepší vůli nedá vyhnout, když je to nezbytné... ať jste brzo doma a ať to malej vše zvládne!!!
A super hláška s pastou! 😉

U nás jakési období vzdoru, co předvádí poslední dny to je na moje nervy teda něco, včera jsem se už musela zašít do postele a vydýchat to se slzama v očích, pořád jen ječí, řve, kňourá, je protivnej, dělá naschvály, což už teda hoodně dlouho nedělal... teď si nějak vše víc beru, doufám, že ho to brzo přejde...
Jinak mezi děti se teď moc nedostaneme, tak sociálno v dětském kolektivu stagnuje ☹ To je holt ta zima, do baby clubu tady u nás jsme teď nechodili, abychom něco nechytli.. snad po novém roce zase začneme, až se trošku ochladí a bacily snad zmrznou.
Od soboty konečně neříká jen "ma", ale i "mama", tak snad mu to vydrží... tata pořád nic.. 😝

Mějte se dle možností fajn a opatrujte se! Nemám moc času sem chodit, chodím spát po obědě s malým, ten toho už taky moc nenaspí a jinak PC už skoro nepouštím, mrknu pak jen na maily a FB a vypínám...

anarae
17. pro 2012

tak ono je ještě MR jeden druh kdy je jasně uvedeno,že to není práve změřit práve kvůli teba slepotě,hluchotě či vadám řeči,tu máme ted my :
Lehká mentální retardace (IQ 50 – 69)
velký vliv má dědičnost, sociokulturně znevýhodněné prostředí
do 3 let je dítě jen lehce psychomotoricky opožděno
mezi 3. a 6. rokem se objevují větší potíže, je opožděný vývoj řeči, slovní zásoba je malá, dítě je nedostatečně zvídavé a vynalézavé
většina lehké mozkové retardace se diagnostikuje až ve věku školní docházky, kdy má dítě nejvýraznější problémy: omezenost logického, abstraktního a mechanického myšlení, je lehce opožděna jemná a hrubá motorika, slabší paměť atd.
v emocionální oblasti se projevuje afektivní labilita
jedinci se vzdělávají většinou ve školách praktických podle odpovídajícího vzdělávacího programu, při splnění stanovených podmínek je možná i integrace do běžné základní školy
tam v těch odkazech jde hlavně o ten "vzoreček"
jedinci jsou většinou schopni užívat řeč v každodenním životě, dosáhnout nezávislosti v osobní péči (jídlo, hygiena, oblékání…) a v praktickém životě
při vzdělávání je vhodné rozvíjet jejich dovednosti a kompenzovat nedostatky
k lehké mentální retardaci se mohou individuálně přidružit vývojové poruchy, autismus, tělesné postižení, epilepsie, poruchy chování
většinu jedinců (z horní hranice LMR) lze zaměstnat v praktických profesích
výskyt v celkovém počtu jedinců s mentální retardací je 80%, v populaci je to 2,6%
pozn.:výrazy debilita, idiocie a imbecilita se již v současné psychiatrické terminologii nepoužívají.[1]
[editovat]Středně těžká mentální retardace (IQ 35 – 49)
výrazně opožděn rozvoj chápání a užívání řeči - přetrvává do dospělosti
opožděná a omezená zručnost a schopnost postarat se sám o sebe
jen někteří jedinci si osvojí čtení, psaní a počítání
vzdělávají se podle odpovídajícího vzdělávacího programu, nejčastěji v základních školách speciálních, další vzdělávání je možné ve škole praktické
schopni vykonávat jednoduchou manuální práci pod odborným dohledem nebo v chráněném prostředí (chráněné dílny, podporované zaměstnání)
v dospělosti jsou málokdy schopni vést samostatný život, ale bývají fyzicky aktivní a mobilní se schopností komunikovat a navazovat kontakty
individuální rozvoj senzomotorických dovedností a verbálních schopností
k středně těžké mentální retardaci se může přidat dětský autismus, tělesná postižení, neurologická nemoc (epilepsie), psychiatrická nemoc
diagnóza zahrnuje středně těžkou mentální subnormalitu a těžkou oligofrenii
výskyt v celkovém počtu jedinců s mentálním postižením je 12%, v populaci je to 0,4%
[editovat]Těžká mentální retardace (IQ 21 – 34)
většina jedinců trpí značným stupněm poruchy motoriky a jinými přidruženými vadami (špatný vývoj nervového systému)
časté tělesné vady
řeč je jednoduchá, omezena na jednotlivá slova, nebo se nemusí vytvořit vůbec
vzdělávání je velmi omezené, probíhá podle odpovídajícího vzdělávacího programu v základní škole speciální
včasná systematická a kvalifikovaná rehabilitační a vzdělávací péče přispívá k rozvoji motoriky, komunikativnosti, rozumových schopností a soběstačnosti
diagnóza zahrnuje těžkou mentální subnormalitu a těžkou oligofrenii
výskyt v celkovém počtu jedinců s mentální retardací je 7%, v populaci to je 0,2%
[editovat]Hluboká mentální retardace (IQ nižší než 20)
většina osob je imobilní nebo velmi omezená v pohybu, bývají inkontinentní (neschopni udržet moč, stolici), schopni pouze primitivní neverbální komunikace
automatické stereotypní pohyby (kývavé pohyby)
nepoznávají okolí
časté je i sebepoškozování - mají snížený práh citlivosti
nemají schopnost se o sebe postarat, a proto potřebují stálou péči
IQ nelze změřit, jeho hodnota je odhadována pod 20
lze dosáhnout nejjednodušších zrakově prostorových orientačních dovedností
neurologické a jiné tělesné nedostatky postihující hybnost, epilepsie, poškození zraku a sluchu provázejí hlubokou mentální retardaci
diagnóza zahrnuje hlubokou mentální subnormalitu a hlubokou oligofrenii (idiocii)
výskyt v celkovém počtu jedinců s mentální retardací je 1%, v populaci to je 0,03%
[editovat]Jiná mentální retardace
Do této kategorie patří jedinci u nichž nelze určit stupeň intelektové retardace pomocí obvyklých metod nebo je to nesnadné či nemožné (např.: nevidomí, neslyšící, nemluvící, jedinci s těžkými poruchami chování, autismu,…)
[editovat]Nespecifikovaná mentální retardace
Mentální retardace je prokázána, ale není dostatek informací pro to, aby byl jedinec zařazen do jedné z předchozích kategorií
Zahrnuje: Mentální retardaci NS, mentální subnormalitu NS, oligofrenii NS
Existuje ještě jedna kategorie.Mírná mentální retardace (IQ 85 – 69). Kategorie do níž spadají jedinci s opožděným rozumovým vývojem. K zaostávání došlo z jiných příčin než je organické poškození mozku, proto lidé s takovýmto IQ nejsou považování za mentálně retardované.
Výchovu a vzdělávání lidí s mentální retardací považujeme za celoživotní proces, charakterizovaný nutností stálého opakování, prohlubování znalostí a dovedností. Základy výchovy spočívají v rodině. Velkým problémem je to, že se výsledky dostavují velmi zvolna, že pokroky jsou téměř nepozorovatelné.

anarae
17. pro 2012

u těch odkazu šlo jen o ten vzoreček podle kterého to počítají ten se nemění...