Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
17. pro 2012

@anarae no ale konkrétně k VD se MR pojí jen velmi zřídka, není to primárně.....takže prostě u těhlech dětí, když se dělají ty standardní IQ testy se to musí zohlednit. Např., když je otázka: z čeho se vyrábí stůl, z čeho je okno atd., tak těm dětem se k tomu musí prostě dát obrázky dřeva, skla atd. Protože ony to neumí třeba říct, což neznamená, že to nevědí 😉 prostě musí se to zohlednit....a to hodně psychologů neumí a pak dětem s VD vychází MR, i když ji nemají a mají třeba i nadprůměrný IQ, tak díky těm otázkám, na které nemůžou odpovědět, ztráci body...

nám fakt nikdo IQ neměřil tímto způsobem, že by měl body....ale prostě máme to, že v hodně oblastech ve 4,5 odpovídal na 5,5-6let, samozřejmě přímo ta aktivní řeč byla na 4roky a motorika též....ve zprávě pak je, že má velmi dobré kognitivní schopnosti....ale jaký má IQ (číselně) mi nikdo nikdy neřekl, a ani mě to teda nijak extra nezajímá 😕

podle toho vzorečku by měl Tygr IQ 133, a to mi přijde jako pitomina 😅

anarae
17. pro 2012

já se taky po IQ nepídím,zbytečnost dle mého někde je malík nadpruměr a někde težce podpruměr,a to jak manuálně ,vedomostí tak i sociálně atd.Takže fakt čísla neměřím a kašlu na to.U nás si myslím není ani primární ta VD,ta už je nějak prostě k tomu všemu co máme🙂14 diagnoz je hukot a na vědomí z nich beru jen tu nedostatečnou myelinizaci a hypotonii + teda težší komunikaci,ale vím prd jestli má Vd nebo se prostě jen špatně mluví díky svalum a mudři to taky neřeší - chodí,dejchá, žije je spokojenej a učí se nové věci to my stačí 😀

sisstin
autor
17. pro 2012

@anarae no já mluvím o tom,že tenhle vzorec,co jsi dala,se dá použít u lidi,které nemají žádou diagnózu,která by to ovlivňovala. Jako Tygr není mr ani omylem,ale dat mu někdo ten klasický iq test,tak fakt by ztrácel body na tom verbálnu. Proto mi přijde kravina,aby nějaký psycholog z horní dolní určil přesně výšku iq u čtyřletýho s vadou řeči

sicinka
17. pro 2012

@sisstin proč by bylo IQ 133 blbost, ono i to jak se pere s tou dysfazii, tak svědčí o hodně vysoké inteligenci. Třeba ségře ho psycholog uvedl 4,5 letech na hodnotu 135 a pozdějším testováním se jen potvrdilo, že se nespletl 🙂 Jinak ona v té době už mluvila ale blbě, prý jsem s ní u těch testů byla já a pan psycholog porovnával reakce v poměru k věku a prý jsem sloužíla jako překladatel, si to nepomatuj i🙂 Tygr je prostě king...

sisstin
autor
17. pro 2012

@sicinka tak jako Tygr už taky mluví v podstatě normálně,ale nemá ten jazykový cit,třeba nepozná rým,neumí třeba k určitýmu slovu vymyslet slova stejného významu apod. Tohle u něj prostě nefunguje vůbec. Jinak blbej asi nebude,ale na iq 133 to fakt nevidím:D

sicinka
17. pro 2012

@sisstin já ti to psala, ale mámy se tenkrát ten psycholog ptal a která holčička si myslíte že má vyšší inteligenci. Tak máma mu říkala že samozřejmě Lucka (já jsem ve 4 letech četla, ségra v principu začínala mluvit). No a on se zasmál a říkal jí že to se tedy plete, samozřejmě mu neveřila - ségru rok před tím označili jako nevdělatelnou. Později se potvrdilo že má vyšší IQ než já, né tedy markatně a samozřejmě sbírá bodfy v jiných oblastech, ale vyšší je. Pro praktický život jsou tedy podstatně lépe využitelné ty moje schopnosti, ale to je obecně známá věc, přeci jen o IQ život není. Jo a na tom odkazu mě pobavila ta tabulka, že s IQ rostou managerské schopnosti, to bych chtěla vidět v praxi 🙂

sisstin
autor
17. pro 2012

@sicinka hele, to byl stejně na tu dobu nějakej osvícenej psycholog? 😕

sicinka
17. pro 2012

@sisstin no asi jo, tenkrát byl v takové té pedagogicko psychologické poradně, nic speciálního. Podle všeho, ale své práci docela rozuměl 🙂 Na druhou stranu mě třeba v osmičce nedoporučil techniku a taky jsem ji zvládla. JEslti se někdy dostanu k mojí doktorce, tak na ní zkusím vyžebrat zprávy o ségře když byla malá. Teď jsem zjistila že převzala naše zprávy od pediatry, mohlo by to být zajímavé zjistit jak to tenkrát popisovali.

dezyre
17. pro 2012

Ahoj holky, hlásím se po delší době.. Staníkovi se lepší snaha o komunikaci - sice mu to nejde, ale už vidím alespoň snahu o komunikaci. Sice žádné konkrétní slůvko, anebo něco zřetelného, ale prostě snaží se sdělovat a komentovat. Začíná mít opět i dost zájem o některé knížky, takže ukazuje a vyžaduje odpověď. Ale bohužel jsem strašně nešťastná z toho jak se chová k cizím lidem ☹ Vůbec nevím co si s ním počít, každej ho má akorát za nevychovanýho.. Např. šli jsme v nákupním centru, je tam všude plno kolotočů, samozřejmě jich dost vyzkoušel a mermomocí chtěl do autíčka Hello kitty, ale tam seděla holčička, tak mu říkáme, že je tam obsazeno, že půjdem do obchůdku a pak že půjde na autíčko, samozřejmě byl naštvanej a v obchodě prodavačka hned na něj "co si tak nešťastný, co se ti stalo" a následovalo to, že se Staník snažil jít po ní a normálně ju udeřit 😖 A takle je to se všema cizíma lidma, kteří se k němu skloní a mluví na něj.

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre no to bych tipla na to, že jak se nemůže verbálně vyjádřit, tak ho to frustruje a proto na dotazy od cizích lidí reaguje takhle 😉

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre páč jsou dva typy dětí, ty, které na tohle reagují úzkostí (to byl a občas stále je Tygr) a ty, které na to reagují agresí (těch bývá víc) 😉

dezyre
17. pro 2012

@sisstin já mám jen strach, aby mu to nezůstalo. On je jinak hrozně hodnej, ale prostě jak na něj promluví někdo cizí, tak je abnormálně agresivní. Doufám, že se to zlepší až bude trochu mluvit.. Staníka beru takovej jakej je, že je jinej, ale tu agresivitu prostě nesnesu. Dokonce by mě ani nevadilo, kdyby ty lidi prostě odignoroval (i když kvůli tomu jdeme na tu psychologii - na foniatrii tu magistru absolutně ignoroval a když z něj tahala rozumy, tak se ani na ní nepodíval a jel si svoje), ale to jak se snaží každýho cizího bít mě fakt ničí..

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre je to fakt u nemluvících dětí normální 😉 některý začnou řvát, některý mlčí a některé (těch je fakt nejvíc) začnou být agresivní 😉 zas ty děti ani nemaj vštípený to, že slušný je odpovědět...já taky nesnášim, když třeba v buse si ke mně sedne důchodce a chce se hrozně bavit, ale my dospělí jsme už prostě zatížení těmi konvencemi 😉 😅

dezyre
17. pro 2012

@sisstin nejhorší ale na tom je, že to, proč se Staník takhle chová nikdo nedokáže pochopit. Cizím lidem se to vysvětlovat ani nesnažím.. Ale třeba kamarádky nedokáží prostě pochopit, proč se Staník chová tak jak se chová. Další věc je ta, že on si hrozně moc pamatuje, a bohužel strašně dlouho, takže když mu někdo něco udělá nebo ublíží (teď myslím děti), tak on prostě při další příležitosti dělá to samé... a i když už mu ten dotyčný to příkoří už nečiní, tak Staník v tom prostě pokračuje a dlouho mu trvá, než se dostane do normálu. Jsme pořád jak v začarovaným kruhu.

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre nj, to je zas o tom, že on si to nemůže s těma dětma "vyříkat" 😉 to je přesně ty situace, kdy si člověk uvědomí, jak moc to mluvení je pro socializaci a životě důležité už u takhle malých dětí....ti lidi si tohle vůbec neuvědomují 😉

dezyre
17. pro 2012

@sisstin díky, trochu si mě uklidnila. Já to tak taky chápu, on je takovej manžel - nemá potřebu se s každým pouštět do řeči a jako malej nesnesl cizí lidi, ale nemlátil je. Prostě se s nima nebavil. A Staník holt bude asi taky takovej.. Jen kdyby trochu ubral 😀 Chápu i to, že je mu dost nepříjemný, když se nad ním někdo skloní - cizí a hned se na něho všelijak culí a vyptává se ho na věci, který se mu nelíbí, nebo kterým nerozumí. On totiž ani nesnese, když mu někdo cizí naruší prostor a přiblíží se k němu moc blízko..

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre a pokud ty děti prostě mluvit nemůžou, tak samozřejmě bouchnutí a škodění rozumí každý 😉 proto je hodně dětí s vadou řeči "zlobivých", ony nejsou, ale prostě nemaj jinou možnost.....

a pak je ta druhá skupina dětí úzkostných, a to taky není žádná hitparáda zrovna 😝

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre jináč já jako super dobře mluvící dítě jsem u lidí, kteří se mi nezdáli, zaujala postoj "nejsem tu a nereaguji" 😅 😅 😅 😅 nebylo jich moc, ale pokud to někdo byl, tak jsem ho dokázala odignorovat fakt hustě 😅

dezyre
17. pro 2012

@sisstin nejhorší je, že vůbec nevím jak to mám řešit. Nechci ho pořád trestat bitím, ale mám pocit, že když ho nepotrestám, tak na mě lidi koukaj tak, že si od něj nechám všechno líbít, ale někde jsem četla, že násilí se nemá řešit násilím (co se týká agresivních dětí). Nemáš sis prosimtě nějaký tip, jak to s ním řešit takové situace? Občas mě to tak strašně vytočí, že fakt schytá, ale pak mě to zas mrzí.. protože vím, že bezdůvodně prostě agresivní není. On samozřejmě hrozně pláče, okamžitě se jde udobřovat, chce se pusinkovat, omlouvá se..

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre tohle je těžký i u dětí, které normoš mluví...natož u dítěte, které nemluví a ještě si nejsi jistá tím, jak moc rozumí 😉 já bych mu prostě zabránila v tom, aby to dělal fyzicky...takže pokud se napřahuje nebo něco takovýho, tak to prostě očekávat a třeba mu chytnou ruce, zopakovala bych mu, že se tohle nesmí nebo nedělá....jinak nějak ho za to trestat, to mi přijde spíš kontraproduktivní. 😕

dezyre
17. pro 2012

@sisstin Každej ti taky nemůže být sympatickej, že jo 😀 Co se týká ignorace, tak tu jsem poznala až teď u Staníka, jsem byla pravej opak, hodně výřečká a každýmu jsem ochotně odpovídala 😀

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre ale v tomhle fakt moc neporadim, on Tygr patří do tý druhý skupiny, on zas na tohle reagoval tak, že se jal mě škrtit a bulel 😝

dezyre
17. pro 2012

@sisstin tak zatím takhle to přesně dělám, protože vím, že jakmile na něj někdo cizí promluví, už jsem našponovaná, jestli se napřáhne nebo ne.. Mám taky pocit, že to, že ho potrestám fyzicky, že tím ničeho nedosáhnu, ale prostě doma mě nervy ujedou - kór když přijde někdo s dítětem na návštěvu a Staník prostě to dítě bouchá do hlavy, nebo ho udeří.. a to se prvně snažím hezky - Staníku to se nedělá, okamžitě se omluv.. tak se omluví (gestem - pohladí po hlavě), ale během minuty se to opakuje, prostě pořád dokola, tak se tak vytočím, že to schytá.. chudák 😅

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre jinak od doted nerad odpovídá na něco cizím lidem...prostě hodí oči do země a šlus 😝 pokud tu konverzaci chce začít on, tak to je schopnej na uklízečku pokřikovat, že už je to čistý a krásně to voní apod, ale běda, jak to je obráceně 😅

dezyre
17. pro 2012

@sisstin těžko říct, co je lepší varianta 😀 Zase jsem na jednu stranu ráda, že se Staník nedá. Umí se prostě bránit.

dezyre
17. pro 2012

@sisstin tygr je už taková šikulka 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre no tohle s těma dětma je hustý, Tygr zas mě záchvat, když se nějaký dítě přiblížilo, já to prostě řešila tím, že jsme mezi děti chodili minimálně, nebe jen tam, kde jsem věděla, že tam bude jedno dítě, které má rád...školkou to pak přešlo, jako extra družnej není doted, ale normálně s těma dětma ve skupině (i ve velké) funguje 😉

sisstin
autor
17. pro 2012

@dezyre jo, to on zase jako hlásky má hustý, mele furt...ale záleží, kde je....třeba učitelka ze školky je vždycky mrtvá, že v Kauflandu ho slyší přes tři regály...ale ve školce pomalu ani nevědí, že tam je 😅 😅 😅

sicinka
18. pro 2012

@dezyre hele Dáda byl vždycky od rány a bohužel i aktuálně přes to že už umí řícf co se mu nelíbí, tak první co ho napadne si to vyřídit sám. Jak jsi psala co s tím, tak já se snažím aby potrestaný byl, ale nebiju (jo a jsem v tom sama babička i táta mu občas nařežou což je dle mého začarovaný kruh). Takže určitě předpokládat situaci pokud je to možné vyhnout se jí (u nás šla odvést pozodnost někdy, tu paní bych rovnou upozornila že je stydlína nemá rád když se k němu někdo napřahuje, atd...), za druhé pokud to jde zabránit útoku a u nás je ještě za třetí a to vykázání od činnosti (odchází do ložnice, kde je normálně světlo všechno, ale je tam sám, pokud řve a vzteká se (většina případů) tak nesmí pryč přidjde až se uklidní). Jelikož už mluví musí se poté omluvit (a že se mu nechce). Ve školce jedou stejný režim akorát ho nevykazují pryč, ale jde například za ruku i když ostatní běhají. Bavíme se o tom když někomu úmyslně ublíží, né ve chcíli kdy to udělá omylem, nebo se vzteká, atd...Jo a zlepšuje se to, ale porád to musím hlídat, učitelky ve školce taky, prostě je to běh na dlouhou trat. Za nevyhovaného ho považuje dost lidí včetně manžela, nicméně učitelky ve školce ani prycholožka to tak neviděli, prostě je přirozeně dominantní a zároveň má opožděnou komunikaci. Takže za mě musíme vydržet a hodně chválit pokdu se chová správně.

sicinka
18. pro 2012

@dezyre Jinak znám ten pocit, kdy vlastně chápeš proč je agresiviní , ale všichni na tebe koukají tak mu radši vynadíš nebo dáš na zadek. Já se snažím v tom nedat na ostatní, ale občas mě ty opovržlivé pohledy fakt dostali. Jo a fakt to dělá většina nemluvích dětí u ségry ve školce mají takového chlapečka a chudáci rodiče chodí do školyk kanálama, aby se na ně ostatní nevrhli - ono je to těžké pro všechny. Já byla pořád v pohodě jak do Dáda pěkně zvládá a před pár stránkama jsem tu tu agresivitu taky řešia (začal kousat ve školce což fakt nedělal nidky)