Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
19. pro 2012

A Klaudinka dnes úplne sama nakreslila svojho prvého Kuba 😎 🙂 len neviem prečo ho kreslila takto po ležiačky 😀 ale nechýba mu nič! (tie 3 čiary sú vlasy a na druhej strane 2 čiary - nožičky 😀

sicinka
19. pro 2012

@hrusti a už jsi něco našla? Já že se pak budu inspirovat, vážně zvažuji že si přesunu trvalý pobyt zpátky do Prahy, abychom měli šanci se do nějaké logo školky dostat. Našla jsem nějakou na jižním městě a pak v měcholupech, ale zkušenosti nikde na netu moc nejsou. Já se ho trochu bojím nechat v té soukromé i příští rok většina dětí odejde do státních školek a byl by třeba o dva roky starší než ostatní a to mi přijde moc.

pelmisek
19. pro 2012

@sicinka my jsme měli trvalý pobyt Odolena Voda a do logoškolky jsme se normoš dostali. Myslím, že oni tam trvalý pobyt moc neřeší. Spíš to jak se jim jeví dítě a jestli zapadne do třídy a zvládne se normoš zapojit do "výuky".Chodíme do Záběhlic do Sasankové. Nevím kde bydlíš, ale další logoškolka v Praze je DonBosco v Bohnicích. Tam jsou prý opravdu dobří, ale my se nakonec kvůli rodinným okolnostem rozhodli pro tu v Praze 10 Záběhlicích.

sicinka
19. pro 2012

@pelmisek já v záběhlicích pracuji pro mě by to bylo ideální 🙂 A jste tam spokojení? Co po vás chtěli za doklady (diagnozy) aby Vás přijali. Já tím že máme kanceláře v Praze a naši bydlí na Praze 10 tak bych měla možnost ten pobyt i změnit, ono správný postup to není ale když Praha východ logo školku nemá tak co s tím že. Jinak do předchůdce DonBosca chodila ségra, takže ji znám, ale na tu Dáda nemá diagnozu 🙂

hrusti
19. pro 2012

@sicinka Našla jsem dvě na Jižním městě. Je tady MS Stachova, tam je logo třída, ale mají nepřijaté děti z min. roku a navíc prý berou přednostně děti maminek, co se vrací do práce. A pak ještě MS Sulanského, ale tam mají taky nepřijaté děti z min. roku. Já spíš počítám s tím, že mi ho prostě nevezmou. I když ted mi došlo, že bych se měla do práce vracet nejpozději v červnu 2014, což spadá ještě do příštího školního roku 😀 😀 😀 tak třeba tu šance je 😉
Akorát ted nevím jak to bude mít Dáda s logo školkou, protože většinou všude chtějí papír od psychologa/neurologa/foniatra/logopeda..... Čím víc papírů, tím líp 😀

sicinka
19. pro 2012

@hrusti no ale zase jich nesmí být moc, pak už tě vyhodí do speciálky. No v lednu bude mít první sezení u logopedky a OVŘ od ní dostane jistě, k tomu by psycholožka určitě dodala nějakou poruchu pozornosti 🙂 Koukla jsem na jejich web že preferují spolupráci s konkrétní logopedkou a psycholožkou, tak pokud bych to viděla jako cestu tak se k nim objednám a zeptám se jich na názor. Ono já se zatím po papírech nepídila, sice komunikuje mnohem víc než dřív, ale nějakou diagnózu stejně s časem schytá. Normální školku by asi příští rok dal, ale nadšený z něj tedy nebudou 🙂

denisa_svatba
20. pro 2012

Můžu se zeptat na názor? Mám podezření, že má syn aspergergův syndrom. Má smysl, jít toto řešit za psycholožkou? Dočetla jsem se, že diagnostikovat je možné zrovna tuto lehkou formu autismu až v předškolním věku. Synovi budou v březnu 4 roky. Už jsem jednou s ním byla k psycholožce (na Logu, kam chodíme na logopedii) objednaná, ale ostatním v rodině to připadlo jako zbytečné stresování Vašíka, tak jsem návštěvu nakonec zrušila. A teď mi je to líto, poté co měl pár svých posledních těžko zvladatelných záchvatů (o kterých za chvilku snad ani nevěděl). Tuším, že diagnostikou se asi nic tak diametrálního nestane, ale možná by to pak změnilo vnímání ostatních, kteří na něj občas pohlíží jako na nezvladatelný rozmazlený dítě... Poradíte? Děkuji

sisstin
autor
20. pro 2012

@denisa_svatba tak psycholožku určitě, pokud si pamatuju, tak jste měli problém i s řečí? 😕 Dřív se As u hůř mluvících dětí nedávalo, ale ted už jo...a navíc, ty záchvaty můžou být způsobené tím, že špatně mluví (pokud to u vás ještě trvá), může mít narušené porozumění apod. On má mimo těch záchvatů jaký aspíkovský rysy? 😕

denisa_svatba
20. pro 2012

@sisstin Ahoj sisstin, ano, máš pravdu, před rokem v podstatě vůbec nemluvil (cca 20 hodně jednoduchých slov). Ale rozmluvil se a teď mluví jen drobně hůř než jeho vrstevníci. A ohledně toho jeho chování, ač má skříň plnou věcí, tak nosí jen 2 oblíbené mikiny (nic jinýho na něj prostě neoblíknu, protože je jinak hrozný záchvat). A i ty 2 mikiny jsou oblíbený jen proto, že jsem na něj prostě po létě musela něco teplejšího oblíknout a musel si je "prořvat". Stejný záchvat samozřejmě i se zimní bundou, botama (když si to jednou prořve, stane se daná věc oblíbená...). V obýváku jsem přesídlila o 1 metr jednu polici, abychom měli kam dát stromeček, jakmile to uviděl, tak samozřejmě opět záchvat a snažil se to rvát zpátky. Když to prořval, tak začal říkat, jak je to takhle lepší a že je prima, že se nám teď vejde stromeček. Na staré bílé dveře od záchoda jsem nalepila krásný barevný samolepky s písmenkama (že se je budeme učit). Samozřejmě opět řev (ale to jsou řvy fakt histerický, že nervózní sousedi občas začnou mlátit do radiátoru). Po půl hodině se z ničeho nic uklidnil a od té doby zase chodí a říká, jak jsou ta písmenka pěkná, jak moc se mu to líbí atd. Takhle je to v podstatě s čímkoliv novým... Má záchvaty i když třeba chceme jít ven (jen tak neúčelně na procházku) a jemu se nechce. Jakmile začne řvát, je jak v tranzu a nic nevnímá. V adventním kalendáři dneska měl lepidlo (pořád něco lepí a zrovna včera došlo), rozbalil to s ním manžel a on mu začal fňukat, že lepidlo od ježíška nechtěl, že chtěl něco jinýho. Minutu na to přišel do jiné místnosti za mnou a mně pro změnu nadšeně říkal, jak je to skvělý, že tam měl lepidlo.. Dětem se straní, nikdy aktivně za nikým nejde. Když je ale aktivně zapojený (dospělým) do nějaké aktivity s dětma, tak je spokojený. Pořád se ke mně tulí a pusinkuje mě, pořád mi sám od sebe říká, jak strašně moc mě má rád a pak to zazemní nějaký záchvat (může ho způsobit třeba i jen to, že mu nasypeme lentilky z Kostíka do jogurtu a neudělá to sám..... ). Na žádnou fyzickou věc teda fixovaný nijak není. A strašně dobře si úplně vše pamatuje, třeba přesně ví, co dostal loni pod stromeček, co k narozeninám, jaké hračky měl když byl miminko... Určitě těch znaků bude mnohem víc, teď si nic nemůžu vybavit, kdyžtak dopíšu 🙂

sisstin
autor
20. pro 2012

@denisa_svatba no to mi zrovna jako moc aspíkovské nepřijde, spíš úzkostné 😉

ivular
20. pro 2012

@denisa_svatba Můj blízký příbuzný je taky aspík a tyhle rysy v něm fakt nepoznávám. Taky bych to tipla na "normální" úzkost.

denisa_svatba
20. pro 2012

@sisstin A co s tím? Už si totiž tak 3 roky říkám, kdy to konečně přijde a já mu budu moci koupit nové boty (větší), aniž bychom doma způsobili válku 😉 Čehokoliv taky se odmítá zbavit (i oblečení, které mu je malé) - to naštěstí projde tak, že ho jako schovám do skříně pro mladší sestřičku... Když se nějaká hračka (fakt nějaká malá prkotina, třeba z Kinder vajíčka) rozbije a já ji vyhodím, tak je schopný ji třeba po půl roce začít hledat... 😒 Jako jeho chování mi fakt v porovnání s ostatními dětmi nebo i třeba s jeho sestřičkou (na kterou je strašně fixovaný) normální moc nepřijde. Je to takový náš malý "dr jekyll mr hyde"

denisa_svatba
20. pro 2012

@ivular Nedá se někde o té "úzkosti" dočíst? Já totiž fakt nevím, jak s tím bojovat ☹ Jinak mě ještě napadlo, že když jde do školky, tak se musí jít vždy úplně stejnou cestou.

sisstin
autor
20. pro 2012

@denisa_svatba my se jí teda nezbavili úplně doteď,jako samozřejmě je to lepší a lepší,ale úzkostny je prostě pořád

sicinka
21. pro 2012

@dadlenka tak jsem včera absolvovala první školkovou besídku a zase vidím jak moc je Dáda jinej 🙂 Jeslti jste fakt dostali autismus jen za nepřižpůsobění se sociálnímu tlaku, tak ti nevím jak to bude s náma. Dáda pro mě překvapivě zvládl skupinu asi 100 lidí co se na besidce nashromáždili. Byl nadšenej z toho že mají cukroví, s každým se bavil a tak. No a pak začla besídka a on něco strašně důlezite vysvetloval paní učitelkce (on se sebe strhával pozornost) pak všichni začli a Dáda si s úsmevem odesel sednout k jejich asistentovi. Po chvili když viděl že mám fotak tak si ho pujčil a šel fotit spolužáky, celé besídky se nezůčastnil, dětem zatleskal. Na můj dotaz proč se nezapojil a sedel tam mi odpověděl že přemýšlel. Ptala jsem se ucitelek jestli s nimi někdy tyhle basnicky děla řikali mi že ne, ale že je to normální. Nicméně pak třeba zminovali ze u vsech aktivit má miliony řeči proč je nebude dělat a nakonec ho přesvědci a je nadšenej. Možná je to jen sociální nezralost, ale když vezmu že jsou tam děti větsinou o rok mladší, tak o kolik let by to bylo....

dadlenka
21. pro 2012

@sicinka Kryštof zatím diagnózu lehčí pervazivní vývojová porucha🙂 Ano, největší problém má opravdu v tom sociálnu. To jak si popsala Dádu,tak to mi připadá úplně normální, popsala jsi, že malý má zájem o kontakt s lidmi, Kryštof by třeba jenom tak sám od sebe cizí lidi vůbec neoslovil, ale on má poruchu i porozumění, takže na nějaké konverzace ho neužije🙂) nikam by teda neutíkal, ale určitě by nebyl ve své kůži.Na besídce se připojil jenom dvakrát - svícení světýlky a potom dělání mráčků, jinak si normálně hrál s hračkama ve vedlejší místnosti🙂
Jak říkala Krejčířová, jeho projevy jsou lehce atypické - třeba nemá zkoordinovaný oční kontakt s gesty a mluvením apod. to jsou takové drobné věci, které ve výsledku tu diagnózu dělají.
Na další diagnostiku jdeme příští rok na podzim, takže uvidíme, kam se posunul a kam se posune diagnóza.

sisstin
autor
21. pro 2012

@sicinka tak ono to zas není jen kvůli nepodléhání sociálnímu tlaku, ale je to asi na tom ten největší znak. Jinak Kryštof určitě nemá porozumění k věku, proto i špatně mluví atd. Je tam toho určitě víc 😉

dadlenka
21. pro 2012

@sisstin jj porozumění k věku určitě nemá, to podle toho, jak píše @sicinka Dáda je v komunikaci úplně jinde, určitě je sci-fi, aby Kryštof vedl s někým rozhovor. On maximálně odpoví jo-ne. Nebo jednoslovně odpoví na jednoduché otázky, rozvíjí ve větách jenom svoje teorie o věku, rodech a počátečních písmenech, jo a ještě kdo bydlí v jakém patře😀

sisstin
autor
21. pro 2012

@dadlenka no tak Tygr sice rozhovor vést umí, ale s cizíma lidma též nehrozí že 😅 😅 😅

sisstin
autor
21. pro 2012

jinak Tygrovi se ted fakt asi posunul ten jazykový cit a ochota k takovým věcem...protože ted před spaním po mně furt vyžaduje "hádanky a povídání" 😅 😅 😅 on jako mele odjakživa, ale prostě nesnášel, když měl něco hádat, něco opisovat jiným slovem, popisovat obrázek atd.

A ted je do toho jak divej 😅 😅 😅 😅 nejvíc miluje "co se stane, když....." 😅

sicinka
21. pro 2012

@dadlenka tak ono to není jako uplně rozhovor 🙂 a musí se to týkat toho co ho zajímá. Odpovídá tak ve dvou tříslovných větách taky to není žádný zázrak, zadrhávavá se je mu špatně rozumět. Ptala jsem se učitelky co si o tom myslí a ona mi říkala že jemu by se líbilo vytupovat sám, že jak tam byla skupina dětí tak ho to nebaví, že to čekala. Ale že hrozně dobře zvládal ten kolektiv že spoustě dětí to vadilo,. že se jich chodil ptát jeslti si s mí vzít cukroví a tak. Jinak dneska ve školce mu holčička zbořila nějaký výtvor a on ji normálně surově porazil, tak jsem doufala že už budu klid Takže dostal vynadáno hračku zabavenou dokud se neomluví trvalo mu to tři minuty než mu došlo že mu ji fakt nevrátíme a omluvit se musí. Pak mi ani nedal pusu kdyz jsem odcházela jelikož byl na mě naštvanej. Já furt nevím co v tomlhe dělám blbě, on by ji uměl říct neber mi to nebo tak (pak se podíval na učitelku a vysvětloval ji že ona mu to vzala a on se omlouvat nebude) A za pět minut sedí s tou holčičkou u stolu, dává ji cukroví jakoby nic. No jsem se rozepsala ještě že budou prázniny.

sicinka
21. pro 2012

@sisstin když chci po Dádovi něco takového nebo se ptám co dělali ve školce tak mi sděli neptej se mě na to něříkej mi to a je klid komunikaci pro danou chvíli utne 🙂 asi má na to ještě dost času...

sicinka
21. pro 2012

@dadlenka jinak s tou diagnozou si to pomatuji, jen si myslím psala že to je v principu autismus 🙂 oni jsou si kluci dost podobní aspon z toho co píšeš akorát je Dáda o rok mladší. Jinak to že zvládnul na té besídce být mě překvapilo, před půl rokem by prostě zdrhnul.

dadlenka
21. pro 2012

@sicinka jj je to autismus, jen se neví jaký🙂 Jinak k té řeči. Kryštof by se nedokázal ani zeptat, ptá se jenom kdo to je? (v situaci, kdy u nás někdo zvoní) a potom se ptá co to je? obojí ve zkrácené verzi - kdo? a to je?, spíš mi podle toho, co píšeš připadá, že dřív jedná, než myslí, což je problém temperamentu a někteří se toho nezbaví nikdy🙂 zvlášť když je schopen bez návodu usmířit se s holčičkou🙂

sicinka
21. pro 2012

@dadlenka no on jedná neadekvátně v obou směrech nejdřív ji srazí a pak se sní div nelíbá 🙂 Jinak beru to tak že pokud ho učitelky ve školce zvládají a nějako moc si nestěžujou tak to nějak zlé není (hl učitelka je i speciální pedagog).Jinak já vžycky když ho vidím že něco takového provede tak přemýšlím kde dělám chybu, ale zrovna u té agresivity jsem fakt důsledná. Jako jestli je to bud úzkostný nebo agresivní tak fakt není moc na výběr 🙂

sisstin
autor
21. pro 2012

@sicinka tak s tím, co bylo ve školce apod, že "nic" je odpověd většiny tří-čtyřletých dětí, ono se to mění až dýl 😉

sicinka
21. pro 2012

@sisstin hele kdyby řekl nic tak to beru jeho vždycky rozčílí a ječí neptej se me na to 🙂 podobně když po něm chci básničku nebo písničku co se měli učit to taky ječí neříkej mi to, když ji začnu říkat nebo zpívat tak nezpívej mi to já to nechci, No a pak si ji občas zazpívá sám ale chít to po něm nesmím. Asi je to všechno normální a souvisí to s tím že začal pořádně komunikovat nedávno....

sisstin
autor
21. pro 2012

@sicinka mě taky sere, když se mě MM ptá, co jako bylo, když ví, že nic 😅

bocianka123
21. pro 2012

Prajem Vám všetkým krásne prežitie Vianočných sviatkov, v zdraví, pohode, v kruhu Vašich rodín a nech sa Vám splnia Vaše tajné želania 😉 .

marrka
21. pro 2012

ahoj zdravím všechny tak mě dneska pobavilo to že jsem přišla pro malého do školky koukám do třídy a to moje dítě tam stojí má mikrofon v ruce zpívá nebo moderuje a učitelka mi říká on nám tady dělá představení je to šikula a to je v tý speciálce teprve měsíc jsem zvědavá co bude dělat za rok super i za tento pokrok jsem nesmírně štastná 🙂 🙂 🙂