Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

erinnuska
22. pro 2012

@sicinka čo by som ja dala zato, keby moja povedala, nepýtaj sa ma, alebo niečo podobné, asi by som skákala odzemok 😒 , ja na otázku ako bolo v škôlke dostanem vždy ! rovnakú odpoveď - dobe 😲 , tiež si myslím , že malého správanie je úplne normálne, keď som bola na prvej synovej vianočnej besiedke, boli to čerstvo 3-ročné deťúrence, asi dvaja ignorovali celé vystúpenie , sedeli pri rodičoch a tuším aj jeden plakal. Dnes sú úplne normálni tínedžeri, myslím že sa nemáš čoho báť, každý je iný a inak zvláda takéto akcie.

lenajsek
22. pro 2012

Ahoj, krásné Vánoce plné pohody, štěstí a radosti, ať mají děti velkou nadílku pod stromečkem a z dárků ať mají velkou radost, do nového roku jen to nejlepší, hlavně zdraví, štěstí a spoustu úspěchů ve všech směrech 🙂

Lenka a Lukášek

lenajsek
22. pro 2012

@dadlenka Jinak Dadli, já jsu zvědavá, co nám Kr. dá v tom dubnu, protože jak to tak delší dobu sleduji, tak Kryštof je v hodně věcech podobný Lukáškovi, když byl v jeho věku, i s tím ukazováním jen na to, co jeho zajímá a pod... tak uvidíte, kam se vaše dg. posune...

hrusti
22. pro 2012

Ahoj holky, my jsme byli v pátek u logopedky. Říkala, že se H. zlepšil ve výslovnosti, že je mu líp rozumět. Tak mám radost 😵

Jinak všem přeji pohodové Vánoce, at se dětičkám líbí stromeček a mají radost z dárečků a hodně zdraví v novém kalendářním roce!

sicinka
22. pro 2012

@erinnuska v pohodě já si nějak nestěžuji já si tu s vámi o tom jen povídám 🙂 já jsem na jednu stranu ráda že umí konečně říct co se mu nelíbí a neválií se po zemi 🙂 Na druhou stranu ač mluvit začal velmi slušně tak pořád je v chování dost nestandardní a to už mu asi zůstane...

sicinka
22. pro 2012

Také vám přeji krásné svátky a do nového roku hodně stěstí, zdravý a nějaká ta nová slovíčka. Vánoční focení jsme letos nějak nestihli tak přikládám jednu ilustrační školkovou, besídkovou. Je na ní Dáda je jejich školkový pan asistent 🙂

pelmisek
22. pro 2012

@sicinka no Veru teda má expresivní dysfázku, ale myslí že s ovř pokud třeba dost špatně vyslovuje tak by se měl dostat. Tuším že jsme měli papíry samozřejmě od logopedky a z SPC prostě od psychologa. My jsme celkem spokojení i když Veru by potřebovala trochu přísnější paní logopedku🙂 Verunka tam chodí ráda a paní učitelky jsou super.

sisstin
autor
23. pro 2012

u nás holky v poslední době fakt veselo...Tygr má hlášky, že z nich fakt jdeme do kolen 😅 😅 😅 😅 a dneska perlička, s dědou zdobili strom....Tygr mu strašně hlasitě říkal, co a jak má dělat.... 😅 😅 😅 a děda mu říká "ztlum trošku volume" 😅 a Tygr vzal ovladač a ztišil televizi a ječel dál 😅 😅 😅

lenulinka21
23. pro 2012
lenulinka21
23. pro 2012

Přeji všem maminkám a jejich dětem krásné Vánoce plné pohody!! Hl. zdraví protože, to je k nezaplacení ;)
A takhle se dneska měli Ti naši rádi :D

dezyre
23. pro 2012

Ahoj holky,
i my přejeme všem maminkám a dětičkám šťastné a veselé Vánoce a hlavně co nejvíce splněných přání 🙂

hrusti
23. pro 2012

@sisstin U nás se to začíná taky rozjíždět... Oblekali jsme se, že jdeme ven a říkám Honzíkovi (který u oblékání tradičně dělal všechno okolo jen nééé oblékání), že jestli se neobleče, že bude doma a my půjdeme s Kiki ven. Pak jsme se oblékli, děti jsem dala do předsíně a šla jsem se rychle ještě učesat do koupelny a Honzík mi mává papa. Tak se ho ptám, proč mi mává a on mi říká "ty zůstaneš doma. my jdeme s kiki ven" .... a další hláška .... Dneska odpoledne mi upadl jogurt na zem a Honzík se na mě koukl a řekl "prase" 😅 😅 😅

dezyre
23. pro 2012

Holky, já už bych taky hrozně chtěla aby se to u nás začalo rozjíždět. V lednu jdeme na foniatrii, po dvou měsících na takovou kontrolu a měla jsem si ty dva měsíce psát, co Staník přidal za nové slůvko, které cíleně používá - no a hádejte co mám napsané ☹ .. nic.. ☹ Jediný pokrok jsem zaregistrovala v tom, že se "snaží" s náma domluvit. Když něco chce tak jakousi zkomoleninu pořád opakuje, pořád melduje, my mu samo nerozumíme, vůbec nevíme co chce, tak on se hrozně rozčiluje. Mám z toho trochu radost, protože si myslím, že zjišťuje, že mu prostě nerozumíme a že bez té řeči to prostě nepůjde. Do teď se totiž vůbec nesnažil nějak meldovat, prostě ukázal prstem a furt ee ee a nic.. teď začíná používat svoji "řeč". No nevím jestli je to dobře nebo ne.. Ale co mě zaráží tak je to, že pořád mluví jednoslabičně. Když něco chce a prosí, tak šudlá ručičkama o sebe a říká "pí", když mu něco spadne a chce to podat, tak řekne "po", když se snaží něco pojmenovat, tak prostě zase jednoslabičně ☹ Na druhou stranu jsem ráda, že má prostě zájem, že se začíná trochu snažit... sice o dost později než ostatní děti, ale přece jen 🙂 Jinak jsme opět na svátky nemocní ... opět boule na krku, kašel a průdušky, takže buď mezi svátkama, anebo hned po svátcích pomažeme k Dr., buď ať mu udělá znovu výtěr z krku, anebo mu vezme rovnou krev, protože mám pocit, že ho poprvé špatně přeléčila (ty boule na krku měl pravděpodobně díky masivnímu streptokokovi, a myslím, že ho pořád v sobě má, jedna boulička se mu totiž vůbec neztratila a teď při nachlazení se opět zvětšila, takže je nejen patrná na omak, ale už i pohledem).

sisstin
autor
24. pro 2012

@dezyre vydrž Prťka, on pravděpodobně mluvit bude 😉 já měla tu výhodu, že ve věku tvýho chlapečka jsem vůbec nepředpokládala, že by mohl Tygr začít nějak mluvit (my měli ze začátku podezření na smíšenou), takže mě to jako mile překvapilo, že začal mluvit už tak "brzy" 😝 a taky to bylo tím, že my měli ze začátku i jiný problémy, takže já byla celá hin z toho, že už je konečně "normální" a na to mluvení jsem se tak nezaměřovala...

sisstin
autor
24. pro 2012

jinak my ted bojujeme s rody 😝 kupodivu, u těch věcí (stůl, židle atd.), to prostě říká dobře....stůl byl, židle byla..atd. Ale jak jde o lidi, tak ty rody motá jako prase....."maminko, co jsi říkal?" Mluví o sobě a říká "já jsem byla" atd. 😝 přitom by to mělo být lehčí že...

margareta76
24. pro 2012

@sisstin: My tiez mame s rodmi stale problem. U nas je preferovany muzsky a stredny rod. O zensky nema zaujem - zatial 🙂

sisstin
autor
24. pro 2012

@margareta76 Tygr používá všechny, akorát úplně blbě 😅 😅 😅

dezyre
24. pro 2012

@sisstin taky už se na to mluvení moc nezaměřuju, rozhodně ho nenutíme opakovat, ale prostě si čteme, malujeme, hrajeme hry, třídíme barvy, popisujeme si různé části těla (to ho fakt baví, nejvíc komentuje pupík a prsa 🙂))) no a snažím se komentovat, i když mě to bohužel pořád moc nejde 😒 Ale je to čím dál tím lepší, když vidím, že začíná mít zájem a kouká mě pod ruky, tak prostě komentuju, ale když si hraje a já něco dělám, tak jsme prostě potichu.
A jak ty rody procvičujete? Kartičkama? Nebo mu prostě jen vysvětluješ a opravuješ ho?

sisstin
autor
24. pro 2012

@dezyre kartičky máme, ale tam není vše že 😉 takže prostě jen do zblbnutí opravuju 😉 oni se to prostě musí našrotit nazpaměť, nemaj na to ten přirozenej jazykovej cit bohužel...

dezyre
24. pro 2012

@sisstin já si pamatuju, že můj brácha strašně dlouho o sobě mluvil v ženském rodě - on teda používal na sebe vždy rod stejný 🙂 Asi to bylo dost tím, že jsme byli s ním nejvíc dvě ženský doma - máma a ségra, tak prostě opakoval po nás. Ale dlouho to používal, je ode mě o dva a půl roku mladší a já si dost jasně pamatuju, že o sobě mluvíval jakože "já sama". On býval taky celkově takovej trochu pomalejší, je disgrafik a diskalkulik (no a pak se divím, po kom Staník je - sociální přizpůsobivost po manželovi a jiné "dovednosti" zase z naší strany 😀 )

sisstin
autor
24. pro 2012

@dezyre tak ono je to u dětí do určitýho věku běžný, že si ty rody motaj...ale prostě ve věku Tygra už ne 😉

dezyre
24. pro 2012

@sisstin on to pochopí a zvládne 😉 však taky co už jste všechno zvládli a vydřeli si.. Bohužel asi bude muset mít i ve škole všechno vydřené.. nebo ne? Je nějaká šance, když mají ty naše děti takový náročnější rozjezd, že to ve škole půjde lépe?

sisstin
autor
24. pro 2012

@dezyre to jako vůbec netušim, on Tygr v těch kognitivních dovednostech je na horní hranici normy 😉 takže on co se týče školy je připravenej už ted dobře....vše bude záviset na tom, jak půjde to čtení a psaní...a jestli budou nějaký dys 😉 u něj to zatím jako nevypadá, momentálně je to fakt už "jen" o výslovnosti...ale to se uvidí, to jako vůbec si netroufám nějak předpokládat. Uvidíme, co nám řekne Kr. v červnu 😉

dezyre
24. pro 2012

@sisstin tak to je super. Je pravda, že Tygr co se týká soustředění a spolupráce, tak je na úplně jiné úrovni než Staník. Staník prostě nevnímá, kolikrát když něco děláme, tak se nedokáže přinutit chvíli soustředit, ale je pravda, že když už ho opravdu donutím, nebo spíš ukecám, aby si to nechal vysvětlit, tak většinou chápe dobře... ale je to boj. Bohužel mě už teď připravuje tchýně, že mě hrozně lituje, až půjde Staník do školy. On je povahou celej manžel a manžel ve škole prostě nedokázal dávat pozor, nedokázal se soustředit, hlavně jako mladší, na základce. Paradoxně manžel prolézal základku se čtyřkama a nakonec na učňáku a posléze na střední patřil k těm lepším a odmaturoval jako jeden z nejlepších ve třídě 😉 Oni jsou prostě takový komplikovaní - manžel i syn 😀

sisstin
autor
24. pro 2012

@dezyre tak ve Stánikově věku to taky žádný terno nebylo 😉 to fakt až od těch cca tří let 😉 já se o Tygra ani tak nebojim, co se týče učení, spíš jako ta samostanost tam, dojít si sám na záchod a prostě nějak fungovat, aniž by byl furt za zadkem dospělý osoby..zda bude mít nějaký kamarády, zda ho nebudou šikanovat atd. 😨

dezyre
24. pro 2012

Tak na to jsem ještě ani nepomyslela - co se týká dojití na záchod a samostatnosti, na takové maličkosti máme ještě hodně času.. A plánuješ pro Tygra odklad? Ale pravda, s tou šikanou už mě to párkrát napadlo, bohužel, ale z opačného pohledu jako tebe. Podle toho jak Staník bývá tak agresivní, tak mám strach, aby on nebyl ten, co ostatní děti bije a do toho prostě jak bude brát učitele atd.

sisstin
autor
24. pro 2012

@dezyre s odkladem taky netušim, ale pokud by se ta výslovnost zlepšila natolik, že by to třeba bylo jen o R, Ř, sykavkách apod, tak asi odklad ne....pokud se to nijak zvlášt nezlepší, tak určitě odklad bude muset mít, páč by se nedomluvil 😉

miawa
24. pro 2012

Všem krásný Štědrý den, užijte si to, ta dětská radost je k nezaplacení. 😉

sisstin
autor
24. pro 2012

@miawa neser 😅

miawa
24. pro 2012

@sisstin Vždyť už seš taky naměkko, počkej až Tygr rozbalí ty dárky. 😉