Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
4. led 2013

@sisstin myslíš to tak, že to sice umí, ale když se ho ve školce na něco zeptá učitelka, tak se tak stydí, že nespolupracuje nebo nekomunikuje?

vestr28
4. led 2013

@dezyre Psychologicko-pedagogická poradna, tam mi řekli,že syna vyšetří až v druhé třídě,dřív než se vyšetření nedělají...

sisstin
autor
4. led 2013

@dezyre jj, on teda spolupracuje vždy, to by si nedovolil..ale prostě šílenej problém s tím mluvením. Hele až teď naposledy s Krejčířovou mluvil, jinak předtím říkal max. jo-ne, dobrý den a nashledanou 😝 ve školce vloni nemluvil ani s učitelkama ani s dětma, letos s učitelkama mluví, když je na něco tázán nebo má něco říct, sám od sebe vůbec a s dětma nemluví stále 😝 on se do všeho zapojí, vše dělá, ale prostě nemluví 😝 a pak přijde domů, a může mi z něj upadnout hlava, páč to do nás valí 100slov za minutu 😝

u něj je právě to, že jak není blbej, tak to, že je něco jinak si uvědomuje už minimálně rok a dost to řeší, furt se mě ptá, kdy bude mluvit jako ostatní děti atd. A pak si stěžuje, že by s nima mluvil, ale že to stejně nemá cenu, když mu nerozuměj 😔

sisstin
autor
4. led 2013

@vestr28 je to blbost. Normálně si řekni u pediatra o žádanku ke klinickému psychologovi, ale chce to někoho, kdo tomu fakt rozumí a to je bohužel v CR jaksi problém 😖

dezyre
4. led 2013

@vestr28 tak určitě šupajdite k té klinické psycholožce jak radila Sisstin. My jdeme teď v lednu, a to ještě nemá Staník ani tři roky 😉 Hlavně, aby jste vybrali nějakou dobrou 😉

dezyre
4. led 2013

@sisstin
@vestr28
Holky my jdeme bez žádanky.. Nebo u těch starších dětí žádanka být musí?

sisstin
autor
4. led 2013

@dezyre po nás ji Krejčířová chtěla odjakživa, stačí teda poprvý a co vím, tak ji vyžaduje pořád od nových lidí 😕 ale třeba to u někoho jde bez, to záleží podle mě na tom psychologovi, jak to má...většinou bez té žádanky si to musíš hradit plně sama 😕

vestr28
4. led 2013

Takže si můžu vybrat? Já mám právě strach,že vyberu špatně 😝 Až do loňska jsme žádné problémy neměli,to přišlo až se školou ☹ školu jsme změnili já koupila kupuu knížek o dislexii a trénujeme....ale asi dělám něco špatně

dezyre
4. led 2013

@sisstin Takže on má chudák psychickej blok v tom, že se stydí mluvit, že by se mu děti smály, že nerozumí. Já myslela, že se jich celkově straní 😔 Tak to mu asi nevíc pomůže až vypiluje výslovnost.. A nemá ani nějakého kamaráda, třeba jednoho, dva, se kterýma třeba mluví a kteří mu rozumí?

dezyre
4. led 2013

@sisstin Aha takhle.. Nám prostě jen na foniatrii ta magistra řekla, že by ráda znala posouzení psychologa, a že nám doporučuje Jahnovou, že jí o nás napíše a dala mě kontakt.. Tak uvidím jestli budu něco platit nebo ne..

dezyre
4. led 2013

@vestr28 Určitě je možnost výběru 😉 I dospělí si může vybrat kterého psychologa si vybere 😉 A odkud jste?

sisstin
autor
4. led 2013

@dezyre on právě o děti od těch 4let stojí...jako není nějakej mega přátelící se typ, ale nechce být stranou 😉 no ve školce má nejlepší kámošku Lucinku, která tam taky nemluví 😅 😅 😅 😅 takže oni jsou dvojka jak svina 😅

on jako ale i doma, když mu nerozumím náhodou, nebo ho třeba jenom neslyšim a zeptám se "Cože?" Tak on si zacpe uši a řekne "já nic neříkal" a prostě ti to nezopakuje....on z toho má mindrák jako prase...

vestr28
4. led 2013

@dezyre Jsme z Prahy.... on se taky trápí,že mu to nejde... a fakt se snaží...navíc má tendence si brát těžké knihy a číst je... pak ty slova neposkládá a porozumění textu je nulová. Pak mu dávám slabikář a povzbuzuju ho,že mu to čtení jde.... ale od lonska žádný pokrok,na to ,že cvičíme fakt pilně.

lojzina
4. led 2013

ahojte...

Me p.Jahnova rekla ze doporuceni nepotrebuje,ale ze budu platit 30kc poplatek...

hrusti
4. led 2013

@sisstin Tygr je fakt šikula! Fakt je hrozně šikovný.

mandelinka1
4. led 2013

@lojzina jojo, k Jahnové není potřeba doporučení....jen zaplatit ten poplatek dole na vrátnici a jí přinést jen ten lísteček.....ten poplatek se platí při každé návštěvě

miawa
4. led 2013

@sisstin Tak to má Tygr asi fakt schízu, z toho že blbě mluví. ☹ Já to fakt nějak neznám. Maty byl akorát vždycky schopnej opakovat to, čemu nikdo nerozuměl, furt dokola a když ho to přestalo bavit, tak se vzteky válel po zemi, že mu nikdo nerozumí. 😅 A když se ho snažím upozornit, že něco říká špatně a že by to mohl říkat jinak, tak se často naštve a řekne "to je stejný" 😅

alecramka
4. led 2013

@sisstin je to s těma našima broučkama těžké a ta výslovnost je bude asi dlouho trápit,to bude asi ta nejdelší trať,co budou muset zvládnout. Myslím,že hodně těchto dětí v kolektivech moc nemluví,náš malý začal ve školce pomalinku komunikovat až asi po roce.Do té doby neřekl ani ahoj.Učitelka se divila,že mluví,když ho náhodou zaslechla v šatně,jak se mnou komunikuje.Doma je ukecaný,vždycky jsem říkala,že musí šíleně trpět,že celou dobu ve školce nemluví,sotva vyjdem ze školky,tak pusu nezavře... 😖

sisstin
autor
4. led 2013

@alecramka no hele, učitelka se vždycky schovávala za roh, když jsem si pro něj přišla, aby vůbec slyšela, že umí mluvit 😅 😅 😅 a v Kauflandu ho prej slyší přes tři regály 😅 😅 😅 ale jak je ve školce, tak tam o něm pomalu ani nevědí 😝

sicinka
4. led 2013

@dezyre
@lojzina taky se mi potvrdilo že pokud dítě něco neumí tak to prostě nedělá jakmile se na tu úroveň dostane tak to jde samo. Před necelým rokem jsme taky chodili potichu na procházky, pokud zrovna neprojel vlak nebo traktor tak bylo ticho, klidně hodinu. U nás tedy ještě s tou specialitou že pokud ho něco zaujalo tak z něj tak tříslovná věta vypadla, ale pak zase ticho. Kdyby jste ho slyšeli dneska, otevře si kuchařku a u každé fotky se ptá co to je a na co to je. Pokud neodpovím nebo mu nerozumím tak opakuje dotaz do zblbnutí a velice hlasitě. ¨Teď ho jedna příbuzná neviděla dva měsíce a nevěřila prostě ta řeč jde u nás fakt rychle, jiné specialitky nám tedy zůstáváají. Ale už jsme téměř ve fázi zlatý byl když mlčel 🙂

sicinka
4. led 2013

@sisstin hele je možný že má dáda to porozumění pořád horší i když ta žeč je skoro normální? Já fakt u spousty věcí zjištuju že je tahá z paměti, ale že jim nerozumí. Třeba automaticky rozlišuje věci malé a velké,ale tak jak si je zařadí pokud vezmu dvě podle něj velké tak už není schopen říct co je větší. S čísly ti řekne řadu do deseti, ale pokud se ho u obrázku zeptám tak si to neodpočítá, automatiky střelí odpověď z hlavy, u chytrého pera nebo logica si prostě ty odpovědi u čísel jen pomatuje, nemá ani snahu pochopit to.

filmuska_01
5. led 2013

@sicinka ahoj, ja myslim ze je to uplne ok v jeho veku.
Terminy vacsi,mensi -2stupne prid.mien a urcit pocet predmetov, vedia deti cca okolo 5 rokov.

Celkovo k tym znalostiam ,
Dada bola vlemi pochvalena v skolke, dostala na meniny karticky krtka s protikladmi maly velky, den-noc, pokazeny-novy a ona jedina v skupine deti to zvladla vsetko 10dvojic, pritom doma na prvy krat dala 8z10 dobre, ine deti uhadli tak mozno2-3dvojice. je to priemerna skupina trojrocnych. tak to nase nacvicovanie fatk vidno. 🙂

filmuska_01
5. led 2013

ahojte, mate doma niekto Den a noc? V akom veku to deti bavi vobec?
ja osm clekom sklamana,lebo Dadu to nebavi,aj ked to zvladla pomerne dobre tu prvu cast a tu cast v noci nechce,lebo je to vraj skarede-tmave. ona je vseobecne taky skor esteticky typ a tato logicka hra ju fakt nezaujala..
Logico a puzzle ju bavi skor.Zeby to bolo prilahke, ci kde je chyba?
Mame aj Schody doma,ale to akurat skusala par uloh postavit podla predlohy ked videla starsiu a a poznamenal-p(R)incezna je kj(r)asna ako ja 😝
ale riesit to nechapala vobec. ma 3.5roka.

starsia ta dostal barevny kod a kym to cele nepresla tak nesla spat, svietila si baterkou pod perinou,az potom sme to zistili... 😎

filmuska_01
5. led 2013

@sicinka estek tym poctom napr. Dada rovnako stara ako tvoj syncek, narata ciselnu radu do 11. a pri realnom ratani predmetov rata 1-2-3-4 ,pricom 4 alebo 8 to je akekolvek vacsie cislo ako 4. 😝

sicinka
5. led 2013

@filmuska_01 on umí reálně do tří, jedna dva tří a moc. Mě je to fuk spíš mám snahu s ním dělat nějaké pracovní listy a co je mi to platné když se nesnaží počítat, ale střílí od boku 🙂 Ono je to u více věcí, dotěď třeba barvám říká blbě a vůbec nemá snahu to dělat správně. Jinak logico nebo chytré pero je u nás práce jeho to nebaví, ale pokud to po něm chci tak nějakých 5 listů udělá navíc ho neukecám 🙂

hrusti
5. led 2013

@sicinka Honzík to taky občas dělá, že tipuje. Logico jsem si taky všimla, že dělá podle paměti. Ale myslím, že Dáda k tomu dospěje. Honzík teprve ted dospěl k tomu, že fakt si prstem spočítá co kolik čeho je, ale tak max. do 5. Pak už je to hodně 😀 a střílí od boku.
U nás je ted docela krize. Honzík absolutně nechce nic dělat, at už Logico nebo MiniLuk nebo nějaké pracovní listy. Nevím, jestli se toho nějak přesytil či co. Jediné, co ho baví skládat dokolečka ty tři nové hry co dostal od Ježíška. Já na jednu stranu na něj nechci tlačit, aby něco dělal, aby se nezabejčil ještě víc, ale na druhou stranu jsme si naivně myslela, že ještě stihneme něco před kontrolou Krejčířové 😝

hrusti
5. led 2013

@filmuska_01 Honzík skládal Den&Noc někdy kolem 3. roku, kolem 3 aaž 3 1/4. Pro něj to byla první smartovka a bavilo ho to, ale chtěl skládat taky jen ty barevné.
Ty schody jsme prvních pár skládaček začínali tím řešením, kde jsem mu vysvětlila princip hry a pak už skládal sám 😉 Ale ty složitější úrovně zatím ještě nezvládá.

sisstin
autor
6. led 2013

tak u nás Ipad v plném zápřahu, Tygr dokončil za víkend asi tři aplikace úplně celý a to byla full verze 😅 😅 😅 😅 už jsem to zkoušela u holčičky, zejtra to beru k ní do školky, takže fajn 🙂 já jsem si sosla walking dead a nemám to, kdy hrát 😅 😅 😅

cairka
6. led 2013

Ja sa priznám, že sme cez prázdniny moc necvičili, jednak tá choroba, ešte je aj staršia doma, bol nabitý program, tak nejak nebol čas 😅 Včera som len keď skladala lego si sadla ku nej a chcela som, aby opakovala tie veže, čo som robila ja a teda to bola bieda 😖 Najprv nechápala vôbec, potom to pochopila, tak zopakovať 2 kocky už vedela, 3 s problémami (občas áno, občas nie) a 4 nie. A to teda podotýkam, že mala pred sebou len 4 kocky - každá mala inú farbu a inú veľkosť a nebola schopná tie 4 kocky poskladať na seba tak, ako som urobila ja 😒
A ešte jednu "vtipnú" príhodu posledných dní máme, kedy som teda fakt, že valila oči. Ona ma volá mamka, maminka...a čítali sme novú knižku a tam používajú slovo MAMIČKA - ona naozaj nechápala, čo to je mamička 😨
A mi bolo smiešno, keď som čítala, ako vaši v škôlke nerozprávajú 😅 Totiž malá v utorok nastupuje a najväčšiu obavu mám práve z toho, či a kedy vôbec začne s učiteľkami komunikovať 😅 Ináč sa do škôlky teší, ale práve s cudzími nerozpráva, tak neviem veru, ako to dopadne. Druhá moja veľká obava je, že či si nerozbije hlavu cestou do jedálne a von, lebo triedu má na poschodí 🤐 a chôdza po schodoch nie je jej silná stránka, hlavne dole...

a @sisstin , teba som sa chcela spýtať. V poslednom období som si všimla, že začla významne preferovať ľavú ruku (ešte pred mesiacom by som ale odprisahala, že bude praváčka) . Môže mať tá nevyhranená lateralita vplyv na tie celkové "spomalené" prejavy?

lenajsek
6. led 2013

@dezyre Ahoj, u Jahnové jak píše @lojzina se platí 30,- poplatek za každou návštěvu, teda i když jdeš poprvé jen Ty, pak i s dítětem a pak jak jdete s manželem na závěrečné vyhodnocení... ale žádanku nepotřebuje.

Jinak my jsme tak trošku začali dělat něco tento týden, o vánocích to byla taky bída, ale od příštího týdne najedeme pořádně, trošku jsme už zkoušeli i Logico a sem tam i nějaké listy udělá, tak je to lepší než to bylo...
Bambino luk ho baví pořád hodně, vytáhneme i nějaké pracovní listy a stukturované úkoly, asi po delší době vytáhnu Bednářovou a Krtka Barboru, snad mu něco z toho taky půjde... a zkoušíme hodně i Lego stavět, rozvíjet trošku tu představivost, puzzle děláme denně a hodně Lukáška baví Můj první kvíz, můžu jen doporučit, to je u nás třeba i dvakrát za den 🙂

A Den a noc - Lukin dostal Den a noc ke dvěma a půl letům, ale pořád moc nechápe to stavění dle předlohy, ale to je asi náš problém, nebaví ho to, nejde mu to, tak to holt musíme trénovat... myslím že i před tím třetím rokem by to děti mohlo bavit stavět dle předlohy, my jsme se zatím s velkými obtížemi dostali na 10. obrázek, ale je fakt, že to nezkoušíme každý den, protože je vidět, že u toho fakt trpí... takže na stíny jako Noc ani nevím, jestli se kdy dostaneme.
Z toho důvodu zatím ani nepřemýšlím o další Smartovce, myslím že by to nechápal, když mu nejde ani ta nejjednodušší...