Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
8. led 2013

@sisstin a ještě jeden dotaz 😀 Koukala jsem, že bych zkusila Staníkovi pořídit už Logico, myslíš, že by to mohl trochu dávat, anebo mám ještě počkat? Kdy si ty začala s Tygrem?

sisstin
autor
8. led 2013

@dezyre teď bych to neporizovala,většina"normálních "dětí to před třetím rokem nezvládá,my zacali asi ve třech a měsíci,ale Tygr jako s myslicima úkolama problém nemel.

dezyre
8. led 2013

@sisstin Tak to zatím nechám uležet a dostane to kdyžtak ke třetím narozeninám v dubnu. A to hlubší porozumění můžeme trénovat na čem? Koukám na tu oskolu a nevím co z těch kartiček vybrat..

sisstin
autor
8. led 2013

@dezyre jako stačí normální obrázky:čím se ji,čím se ceseme,co jezdí po kolejích,co si obouvame atd.atd.

abbie
8. led 2013

@dezyre skus nieco tu pozriet, tie slovesa su asi na to hlbsie porozumenie https://picasaweb.google.com/116888942414773159825
😉

b_o_b
8. led 2013

Ahoj, před pár dny bylo dceři 4 roky.Příliš toho nenamluví, pokud ano nikdo jí moc nerozumí, nepoužívá spojky, slovesa málo a občas vynechává první písmeno u slov.Čeká nás obíhání po doktorech.Ale chci se zeptat co nás čeká u psychologa?.Dík

cairka
9. led 2013

Ja sa idem pochváliť, že nástup do škôlky zvládla malá na 1s* 😵 😵 Pani učiteľky jej pomáhajú, vedú ju za ruku po schodoch, dokonca s nimi aj komunikuje 🙂 Koľko jej rozumejú som sa radšej nepýtala 😀 Ale išla úplne bez slzičiek a dnes sme boli ešte na chodbe, keď vyšla pani učiteľka z triedy, tak hneď jej malá kričala cez celú chodbu, že "šau, pai uiteuka" 😀 A včera sa pocikala chvíľku predtým ako som po ňu na obed prišla, že bola na WC ale asi zle stiahla gate a potom mi doma ukazuje "takto cikaua" - ona cikala na chlapčeka 😀, učenlivé to dieťa, po pol dni v škôlke 😀

K tomu zamieňaniu slov, u nás to trvá doteraz a to už má pomerne bohatú slovnú zásobu. Ale stále si v zime oblieka "rukávy, šalátik a kapustu" a teda takých pomýlených slov ma veľa veľa...

lenajsek
9. led 2013

@abbie Moc díky za odkaz, zatím jsem si to dala do oblíbených a mrknu později, mrkla jsem jen zběžně a je tam dost obrázků, které se nám taky budou hodit...

Add Logico, my ho Lukáškovi koupili na třetí narozeniny, ale vůbec nevěděl co s tím, teď ho sem tam vytáhneme, ale sám pořád neví kam s čudlíkama, ukáže mi prstem vše správně, ale s čudlíkama má furt tendence jezdit kam on chce, nevím, do jaké míry je to tím, že se mu s tím blbě pohybuje, nebo do jaké míry je to o tom, že si nezapamatuje, který obrázek je ten správný a prostě to šupne kamkoli ☹ Takže asi na to ještě není úplně zralý, ale snad postupem času to bude zvládat i sám... já bych ho rozhodně asi nepořizovala dřív jak ve třech letech a i v těch třech letech to nezvládne každý, Tygr je fakt borec, že to od začátku zvládal sám, to prostě u nás u těch těžších úkolů nehrozí...

@dezyre Jinak se dívám, že čekáte chlapčeka... tak gratuluji, a snad nebude mít do budoucna problémy s řečí a komunikací... 😉 My ještě nevíme, co čekáme, ale na NT screeningu tipovali taky na chlapečka, 1/2 jdeme na genetický UZ, kde se dozvíme i pohlaví, už se na druhého kluka taky psychicky připravuju...

lenajsek
9. led 2013

@dezyre A kdy jdtete vůbec k Jahnové? Jinak nevím, jestli jsem psala, že chce dítě vyšetřit samo, bez přítomnosti maminky...?

sicinka
9. led 2013

@dezyre logico nedoporučuji před třetím rokem já ho pořídila když byl Dáda starý jako Stáník a téměř se nechytal a pro mě to bylo zase potvrzení že mu to moc normálně nepřemýšlí. Kolem třetího roku zvládal většinu z Den s Luckou a Vojtou. Aktuálně zvládá většinu úkolů z logica která jsou od 3 let a ani to nějak netrénujeme prostě k tomu tak nějak dospěl (až na to že ho to nikdy moc nebavilo a nebaví). Jinak to hlubší porozumění u nás přislo samo s tím jak začal víc mluvit a ptát se tak ho začali tyhle věci zajímat (ale chápu že na to spoléhat nedá).

sicinka
9. led 2013

Jinak jsem dostala v práci taky Ipad, takže stahuji EDU hry, nicméně nadšení u nás není to správné. Předtím si rok hrál Iphone a jeho aktuální úrovéň ovládádání je taková že si sám vybírá věci zdarma v apple store a za mnou chodí jen kvůli zadání hesla, z her preferuje stategie a arkády a pak se mu moc předškolní brašnička vyplnovat nechce 🙂 věta maminko tohle je free to ci, je u nás na denním pořádku. Zajímavé je že věci co nepotřebuje mu jdou až moc dobře.

sicinka
9. led 2013

@lenajsek @dezyre hele ale to že je kluk neznamená že nebude ukecanej, budu držet palce aby bylo vše v nejlepším pořádku. Já bych chtěla taky holčičku, ale spíš kvůli gymnastice než řeči. U nás v rodině bývá jenom jedno dítě tak trochu exot, takže já doufám že mám vybráno 🙂

sicinka
9. led 2013

@lenajsek podle mě to na NT poznat nemůžou, v té době vypadá holčička i kluk stejně a jen to asi zkouší. Já jsem rozhodnutá, že až budu jednou čekat druhý tak si to říct nenechám. Jelikož rodit budu zase císařem s pevným datumem , tak ať máme aspon nějaké překvapení 🙂

krystalka
9. led 2013

@dezyre - my jsme Logico Primo kupovali Jiříkovi ke 3. narozeninám, máme Den s Luckou a Vojtou, Malujeme, kutíme a stavíme a pak ještě Na statku, celkem to v té době zvládal, ale baví ho to jen chvíli, takže tak 3-4 listy a jen jednou za čas, když už neví coby... Jako ty úlohy on zvládá, ale jeho na tom nejvíc baví šoupat ty čudlíky a dělat z nich vláček 😀 , čudlíky tam sice dokáže bez problémů dát správně, ale ty úkoly jsou pro něj prostě něco jako vedlejší produkt 🙂

dezyre
9. led 2013

Ahoj holky,

@lenajsek jo jo čekáme chlapečka, taky nám ho otipovali už ve 12tt ;) Speciálně jsem si vyžádala, že se chci objednat k Vlašínovi. Ty si byla na NT u svého gynekologa (někteří to dělají), anebo taky v Prenatalu?
K Jahnové jdu sama v pátek. Nevím jestli si to tu psala ty, anebo někdo jiný.. ale myslím, že jiná maminka, že tam bude Staník sám. No už se na t psychicky připravuju, až bude ta druhá schůzka 😅
@sicinka Díky za odpověď 🙂 Asi to fakt dostane až na ty třetí narozeniny 😉 Beztak to má za pár .. je koncem dubna.
Holky, právě na tom NT už se to dá krásně poznat 😉 U Staníka jsem to nepoznala, to mě říkal doktor, ale teď u Kryštůfka (zatím jsem si ho tak pojmenovala, se mě to jméno líbí, akorát manžel moc nesouhlasí) jsem i já viděla celou výbavu - kuličky i pindíka 😀 Hele tak když dokážou změřit šíjový projasnění a nosní kůstku na milimetry, tak by bylo divní, kdyby neviděli pohlaví. I když je fakt, že některý miminka se prostě neukáží, ale to je druhá věc. Oba naši kluci roztahovali nohy jak striptéři od začátku.
@sicinka @krystalka Holky a co je to ten Den s Luckou a Vojtou?

dezyre
9. led 2013

@lenajsek Ještě k té "klukovské" řeči, to víš, že mám strach, že i Kryštůfek bude jako Staník, taky jsem tajně doufala v holčičku (hlavně kvůli tomu, že jsem chtěla prostě takový spolupracující tvořivý dítko - u Staníka jsem se realizovat nemohla, tak jsem si myslela, že kdyby byla třeba holčička, tak by se mě to splnilo), ale jelikož z manželovi strany jsou prostě samí borci (mimochodem všichni fakt pěkní chlapi), tak byla holčička taková utopie 😀

hrusti
9. led 2013

@dezyre Honzík pochopil princip Logica, az kdyz se naucil poradne barvicky. Jinak Den s Luckou a Vojtou je název pracovních listů do Logica. Je to taková ta první sada na začátek 😉 Ad pohlaví miminka ... u nás tedy Kiki byla hrozně stydlivá. Pohlaví jsme se dozvěděli až ve 20tt na velkém utz v porodnici. Do té doby nás napínala. I když já jsem byla vnitřně přesvědčená, že to bude hlolčička. Těhotenství jsem měla úplně jiné než s Honzíkem. Kolikrát si ale říkám, jestli jsem si to asi natolik nevsugerovala, že jsem o tom byla i přesvědčená 😝

dezyre
9. led 2013

@hrusti Já jsem toto těhotenství byla taky přesvědčená, že bude holčička 😝 Bylo to taky úplně jiné, hlavně mě bylo od začátku šíííleně zle. U Staníka jsem takové nevolnosti jak teď neměla .. a ejhle, jsem se spletla. Asi ten vnitřní pocit nemám moc spolehlivej 😝

dezyre
9. led 2013

@hrusti tak barvy procvičujeme, zatím mu jde akorát přiřazování 😉 A to jen základních barev - třeba když má přiřazovat modrou a fialovou tak to plete, nebo červenou-oranžovou. Když dám základ - žlutá, červená, zelená, modrá, tak to zvládá bezchybně.

sisstin
autor
9. led 2013

Little writer, jde to přemluvit do češtiny 😉

https://www.youtube.com/watch?v=-VEicIS-EOs
sisstin
autor
9. led 2013

@b_o_b psycholog by ji měl udělat tzv: "vývojový profil", čili ji otestuje ve všech složkách vývoje a měl by vám přesně říct, jak na tom holčička je a co je za problém (zatím to vypadá na hodně těžký OVR nebo dysfázku). Bohužel v CR, co se týče diagnostiky vad řeči je to velká, ale opravdu velká bída, odborníků je pár, takže záleží, kam jdete 😉

sicinka
9. led 2013

@dezyre mě zse tvrdili v motole že v tomhle věku (tedy kolem toho 12tt) mají holčičky často pohlaví nateklé a vypadá jako klučičí. Jinak u nás to poznal sám manže,l ale až v 20 tt na fetálním echu, tam bylo to prtavé srdce zvětšené na obrovském monitoru a když zajeli níž pro kontrolu bránice tak bylo jasno 🙂 Ono to stjně člověk nezmění takže je to vlastně fuk.

sicinka
9. led 2013

@sisstin zkuste flow free to by se vám mohlo líbit - ovládání je podobné jako ty písmena, plus je tam potřeba vymýšlet logicky cesty. Dáda se dostal na úroveň kde mám i já problém, ale jemu tylhe věci jdou tak nějak sami 🙂

sisstin
autor
9. led 2013

@sicinka dík, už sosám 🙂

b_o_b
9. led 2013

@sisstin . Dík

sisstin
autor
9. led 2013

@b_o_b logopedka si myslí co? 😕 Ta by taky měla být způsobilá už diagnozu trošku nastínit 😉

b_o_b
9. led 2013

Teprv ted budem obíhat psychologa, foniatrii a pak až logoped.Nikde jsme zatím nebyli.

sisstin
autor
9. led 2013

@b_o_b aha, jasný...to je zas klasicky chyba pediatra, že vás nikam neposlal už před rokem 😒 nj, to než se něco změní, to asi bude trvat ještě, ta informovanost pediatrů je hrozná. Tak držím palce, ať dopadnete co nejlíp 😉

kajiszek
9. led 2013

Zdravím všechny na této diskusi! Jsem už několik let registrovaná na emiminu, kam přispívám, ale tam se mi nepodařilo najít žádnou diskusi tohoto typu, takže bych se ráda "vetřela" k vám, pokud by vám to nevadilo... Není v mých silách přelouskat celou tuto diskusi, nicméně jsem něco málo pročetla, neb taky mám pocit, že dcerkou není něco v pořádku... Asi to bude román, snad to vůbec půjde dočíst, předem se omlouvám...

Mám dvě děti - Vojtíška 3,5 roku a Nelinku 22 měsíců. Vojtíšek byl od miminka hodně napřed, jak motoricky, tak řečově. Ve dvou letech poznal barvy a uměl počítat do dvaceti, dokonce i reálně dokázal spočítat do pěti hračky, balónky atd... Mluvil ve větách i souvětích... Nicméně nějak lehce po druhém roce jako by začal stagnovat a do tří let se nenaučil téměř nic novýho, takže nejen, že už nebyl před vrstevníky napřed, ale dokonce se začal opožďovat. Začali jsme mít podezření na autismus (pořád jen počítal a říkal barvy, normálně o ničem moc nemluvil, opakoval jen hlášky z pohádek, nestál o kontakt s dětmi, pořád rovnal věci do řady podle barev a tvarů, točil se často na místě dokola, nechtěl jezdit na odrážedle, neudržel pozornost, často nevnímal a neposlouchal atd atd). Úderem třetího roku zase najednou obrat, začal být soustředěnější, začal víc přemýšlet, víc normálně komunikovat. S dětskou mudrou jsem to konzultovala, byly jsme domluvené, že na tříleté prohlídce se domluvíme, co dál. Prohlídka byla asi ve 3 letech a 1 měsíci, do té doby se dost srovnal, začal si i hrát s dětmi, začala jsem ho dávat do předškoličky, což mu taky hodně prospělo. Do klasické školky nechodí, je tu moc dětí, takže skončil 4. pod čarou podle věku 😒 Nicméně bych řekla, že to je s ním lepší, pouze tedy vůbec nekreslí, ani kolečko nakreslit neumí, ale třeba rád vykrajuje z modelíny, nechce se oblíkat, nechce sám jíst, ale to už přisuzuju spíš jeho lenosti a vzteklosti, když se snaží, tak to umí. Už u syna jsem si říkala, že je dost nestandardní, jeden čas byl opravdu "mimo", ale to jsem ještě nevěděla, co mě čeká u dcery...

Nelinka byla zpočátku motoricky pomalejší než brácha, nicméně někdy kolem 9 měsíců najednou začala lézt, sedět, stát a v 11 měsících sama chodila, takže bráchu dohnala, ten taky chodil v 11 měsících. Od miminka byla hrozně hodná, jen spala nebo si sama hrála, působila dojmem, že nás ani nepotřebuje. Od roka začala být hodně vzdorovitá a vzteklá a to ji drží dodnes. Nikdy si s náma nechtěla moc hrát, u knížek nevydržela, nezajímalo ji, co jí povídáme. Navíc když jsme se snažili ji něco učit, vždycky zasáhl žárlivej brácha, kterej tu danou věc odpověděl nebo udělal za ni. Nějak po tom roce se naučila jak je veliká, pápá a paci paci. Pápá dokonce říkala, u jak je veliká říkala "tááááá". V tý době mi přišlo všecko v pořádku. Nicméně jak plynul čas, tak nejen, že se pořád ne a ne naučit žádný pořádný slovo, ale přestala dělat i tyhle věci, co dřív uměla, prostě přestala chtít, jsem si říkala... Všichni v okolí mě uklidňovali, že nemluví, no a co, to dožene, některý děti nemluví do čtyř let... Jenže jak malej začal chodit do tý školičky a já na ni konečně měla víc času, začala jsem si uvědomovat, že nejen nemluví, ale vypadá to, že mi nerozumí. To jsem uvědomila opravdu až asi dva měsíce zpátky, do tý doby jsem řešila jen to mluvení a tohle mi vůbec nedošlo, protože kdykoliv jsem jí dala nějakej "úkol", tak ho vždycky udělal brácha a bylo... Jak jsem už psala, nikdy si s náma nechtěla moc hrát, když jsem jí třeba chtěla číst z knížky, tak mi knížku vyrvala z ruky a musela si v ní listovat sama, nesměla jsem jí pojmenovávat zvířátka a nic učit, to se zvedla a odešla, nebo se začala vztekal. Říkala jsem si, že je prostě svá a kašle na nás, že ji nebudu nutit... Ale čím víc ji pozoruju a čím víc se ji snažím něco naučit, tím víc vidím, že to vlastně nejde. Když jí dám nějakej jednoduchej úkol typu "vyhoď plínku do koše", plínu jí dám do ruky, tak s ní začne běhat po baráku a vůbec neposlouchá, co jí říkám. Když zvýším hlas, otočí se, ale stejně ji nevyhodí. Když jí teda vedu za ruku, že jí ukážu, kam plínu vyhodit, chytne hysterák a je strašně vzteklá. Úkol typu "podej mi" cokoliv je taky bez úspěchu, když jí tu věc ukážu a vedu jí ruku, aby tu věc vzala a podala mi ji, opět se začne vztekat. Mluví opravdu hodně, ale vlastní řečí. My říkáme, že mluví japonsky 😀 Je schopná ke mně přijít, sednout si, pomazlit se a třeba mi sama začne něco ukazovat (prstem začala ukazovat ale asi až v roce a půl na věci, co ji zajímaj) a u toho se mi dívá do očí (takže oční kontakt v pořádku) a povídá svojí řečí, ale tam fakt není jediny srozumitelný slovo. Ale když na ni já volám, tak ve většině případů na jméno neslyší a když bych chtěla, aby si ke mně sedla, tak si nesedne a naopak bude utíkat. Na dotaz "kde je" cokoliv nejen, že tu věc neukáže, ale ani se nerozhlíží, nehledá, působí dojmem, že nevnímá. Sluch má v pořádku, slyší dobře. Občas mi vyrazí dech, když ke mně přijde, nese mi míč a řekne "baónek". Nebo třeba ukázala na televizi a řekla "kytiky", když tam běhaly obrázky kytek jako spořič. Nebo ji podám lízátko a ona řekne "jísátko". Ale to řekne jednou, párkrát to třeba zopakuje a nikdy příště už to slovo nepoužije. Pravidelně používá jenom slovo ne, má ráda světlo, takže rozsvítí a řekne "sítí", zhasne a řekne "nééé sítí". Ráda skáče na trampolíně a když skáče, říká "káka" (skákat). Všimla jsem si, že když jí třeba řeknu, ať jde na trampolínu, tak nerozumí, ale když řeknu slovo "skákat", tak k ní jde. Sem tam řekne "máma, táta, bába nebo Ošíšek (Vojtíšek)", ale tím to končí. Rozhodně to nepoužívá každej den, ale aspoň sem tam. Jo a ještě umí "šiši", když vidí kočku. Ale když se jí třeba zeptám, kde je kočka na obrázku, tak neukáže, nebo venku reálná kočka, tak se nerozhlídne. Prostě tu věc musí sama vidět nebo slyšet a pak reaguje, upozorňovat ji řečí na věci vůbec nejde, nevnímá to. Jinak motoricky mi přijde šikovná, kamkoliv vyšplhá, tužku umí držet líp než brácha, staví vysoký komíny z kostek, spojuje Lego kostičky, nejí sama, protože nemá ráda jídlo (obě moje děti nesnáší jídlo a je to snima v tomhle fakt těžký už od miminek), ale lžičku a vidličku umí držet krásně a moc ráda každýho krmí, oblíkání jsme nezkoušeli, nočník moc taky ne, protože nevím, jak jí to vysvětlit, na odrážedle neumí, nechce zkoušet, vzteká se. Nějak jsem si furt říkala, že to přijde časem, ale za dva měsíce jí budou dva roky a začínám mít pocit, že i roční dítě reaguje na řeč líp než ona. Za týden jdeme na očkování, tak to hodlám doktorce vysypat a uvidíme, kam nás pošle. Každopádně jsem se chtěla zeptat zkušenějších - vypadá to na vývojovou dysfázii, že? ☹ Myslíte, že je ještě nějaká naděje, že se ta diagnóza nepotvrdí a že má ještě skutečně nějakou šanci to dohnat, jak mě uklidňuje okolí? Já se ptala už tolika maminek, jejichž děti dlouho nemluvily, ale všechny do jedný mi říkaly, že sice nemluvily, ale rozumněly perfektně ☹ Já na ni mluvím pořád, zkouším ji učit, ale ona to bojkotuje a vzteká se, nebo vůbec nereaguje. Prostě veškerej zájem musí přicházet z její strany, ne z naší, jinak sabotáž. Od kdy jste s dětmi chodily na logopedii? Od těch dvou let se to už nějakým způsobem dá? Omlouvám se za mega příspěvek, ale potřebovala jsem to ze sebe vysypat... 🤐

kajiszek
9. led 2013

Dóóópr, to je ještě delší než jsem čekala, fakt se omlouvám 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 😲 😲 😲 😲