Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
10. led 2013

@kajiszek no Dáda zase ale aspon trochu mluvil, ukazoval měl oční kontakt ale jen pokud ho něco hodně zajímalo
(bakr letadlo pití 🙂 Jinak ono ti víc napíše sisstin opravdu se tímhle zabývá a už je z ní poloviční profesionál. A asi ti doporučí se někam objednat ono se čeká docela dlouho (myslím že indikací k vyšetření je libovolná ztráta schopností). Ono ti stejně u takhle malého dítěte asi neřeknou hned nějakou diagnozu a pozvou si vás vícekrát.

dezyre
10. led 2013

@kajiszek Když tak čtu tvoje příspěvky, tak ve Vás (v tobě a dcerce) vidím Staníka a sebe před třičtvrtě rokem. Když jsme byli na 18-ti měsíční kontrole, tak se mě doktorka ptala, jestli Staník rozumí a jestli listuje v knížkách - samozřejmě jsem ji odkývala, že ano. Až později jsem tady vlezla za holkama na diskuzi a postupně zjištovala co a jak a hlavně co by měl umět Staník ve dvou letech, tak jsem jen žasla ;) Myslela jsem si úplně stejně jako ty, že prostě Staník mě slyší, rozumí, ale je to tvrdohlavec neposlušnej a nedbá. Protože kolikrát jsem mu něco řekla a on krásně šel a udělal a kolikrát jsem mu řekla úplně něco triviálního a on nic, pomale se na mě ani nepodíval (kdoví jestli pochopil, že mluvím na něj). To že mě nerozuměl jsem zjistila až teď nedávno, kdy se začal najednou zlepšovat a je s ním lepší spolupráce 😉 Ale jak jste psali např. o vyhazování plen nebo papírků do odpaďáku, tak na to byl Staník machr 😝 Měl to snad od toho půl roku zažitý, že když si rozbalí a spapá kokinko, tak že papírek se nese okamžitě do odpaďáku. Staník začal teda paci paci a takové dělat později, dělá to krásně i teď, ale musím mu to připomenout. Samozřejmě takové krávovinky už neprocvičujeme denně, ale třeba po nějakém měsíci, ale když blbneme, tak se okamžitě chytá, na jakoukoliv dětskou básničku. Ale např. co u nás byl ooobrovský problém, tak vysvětlit, že když něco chce, tak by měl poprosit, snažili jsme se ho to učit všelijak, prostě chceš kokino? Tak popros hezky a dostaneš kokinko, dřív ne - no absolutní nechápačka. A asi ve dvou a čtvrt roce jsme byli u kamarádky a jejího syna. Když přišel jejich tatínek z práce, tak začal s klukama blbnout, vzal koš na prádlo a začal houpat svého syna v koši a najednou si Staník k němu stoupl, zašudlal rukama o sebe a ještě řekl "pípí". Jako byla jsem v šoku. Tak dlouho ho to učíme, snažíme se všelijak a on potvůrka přesně věděl kdy to má použít (on je totiž Staník na blbinky, lítání a skákání jak dělanej). Takže jsem došla k závěru, že holt nám některý věci trvají dýl, ale že si k nim musí taky dojít sám. Staník taky ve dvou letech hrozně moc spával 😉 Usnul třeba kolem desáté večer, o půl osmé ráno se vzbudil a přes den odpoledne spal 4 hodiny 😉 Takže taky spáček 😀 A i teď, když se mu podaří odpoledne usnout, tak chrní i tři - čtyři hodiny.

sicinka
10. led 2013

@dezyre přeně až když začal líp komunikovat jsem pochopila jak předím nerozuměl 🙂 ale u nás to pak fakt šlo skokově. Jak jsem psala tak zajímavé bylo že pak ty fáze vývoje prošel akorát už zrychleně. Naposledy mě dostal když se dva dny u každé kraviny ptat co je to. Otázku umí už půl roku, ale opět se ptal jen u pro něj zajímavých věcí. A minulý týden otevřel knížku a ukazoval jednu věc za druhou a pořád co to je na co to je 🙂 jsem myslela že se zvencnu...

dezyre
10. led 2013

@sicinka já už se na takové období tak těším 😀 Akorát s tím tempem, jak Staník přidává jedno cílené slůvko za půl roku si ani netroufnu pomyslet na to, že by u nás taky šlo něco skokově ☹

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek k tomu porozumění, fakt to tak není, že děti by schválně neposlouchaly či ignorovaly řeč 😉 ta dětská přirozenost spočívá v tom, že děti se chtějí mamince zavděčit, chtějí ji udělat radost, chtějí dokázat, co všechno umí atd. Takže pokud dítě na řeč nereaguje, tak prostě nějakej problém je, určitě to není jeho schválnost 😉 a samozřejmě děti, které špatně rozumí se i hodně vztekají, jsou negativistické, "zlobivé" apod, protože jsou totálně dezorientované 😉

Ve 22 měsících nemusí mít ještě to hlubší porozumění, čili nemusí např. chápat " z čeho se pije, čím se jezdí atd.", ale měla by zvládat veškeré běžné pokyny, které ji zadáváš a měla by mít velkou pasivní slovní zásobu, tuším okolo dvou let už je to minimálně 1000 slov, kterým by měla rozumět 😉

Kde není porozumění správné, tak ani není mluvení, pokud se nejedná o čistou receptivní dysfázii (která je oproti té expresivní a smíšené formě fakt v menšině). Tvoje malá už trošku mluví, tak tam bych to bud odhadovala na celkově opožděný vývoj, kdy prostě ona v těch 22měsících odpovídá třeba na 15měsíců (chtělo by jí to otestovat i v jiných věcech, na jaký úrovni se v čem nachází). Syn měl do 27měsíců taky opožděný vývoj zhruba o 3/4roku, takže to dělalo hrozně moc. Pak to skokově naběhlo (porozumění i vývoj), do tří let byl v normě, zůstala mu už "jenom" ta expresivní dysfázie, čili problém se samotným mluvením, ale rozuměl normálně. V tomhle věku se to ještě moc odhadnout nedá, pokud to vyloženě není nějaká forma autismu, tak dysfázii ve dvou letech (ani ne) vám nikdo nedá. Ale určitě bych už oběhla foniatrla, neurologo a psychologa.

Jinak my na logo chodíme od dvou let, určitě to jde, je to formou hry, ale lidí, kteří se tomuhle věnují je poměrně málo. Možná bych zkusila kontaktovat Ranou péči 😉

kajiszek
10. led 2013

Děkuju všem za odpovědi!
@dezyre U nás je to fakt na prd v tom, že prostě žije ve stínu bráchy, i když se to snažíme eliminovat, takže třeba je hodně opožděná i tím, že jsme ji nic moc cíleně neučili, protože když jsme se snažili, tak nás ignorovala. Takže se prostě zaměřila pozoronost na Vojtu, kterej jí vyžaduje pořád a Nelinka tak nějak ustoupila do pozadí, že jsme si říkali, že je prostě svá a že to časem přijde. No prd. A u vás se to porozumění a mluvení taky zlepšuje? Chodíte někam? Pomohly vám ty jednoslovný pokyny a vysvětlování? Já jsem teďka začala, tak uvidíme, jestli to časem ponese nějaký ovoce.

@sisstin U toho hlubšího porozumění si upřímně nejsem jistá, jestli na tyhle otázky bude shcopnej odpovědět i náš Vojta 😲 😲 😲 Včera jel k babičece, manžel ho večer přiveze, tak se ho schválně večer zeptám. Ale já jem asi fakt mimoň, nikdy mě nenapadlo se na takový věci ptát. On třeba fakt mele pořád, pusu nezavře, výslovnost má podle mě v normě, děti kolem nás mluví i hůř, rozumí mu skoro všechno každej, jen teda má dost problém s otázkama typu "co jsi dělal dnes ve školce, co jsi dneska jedl" atd. Třeba jsme byli v ZOO a po dvou dnech jako by už ani nevěděl, že tam byl, když jsem se ho ptala, co dostal za dárečky, tak musel hodně přemejšlet a nakonec ze sebe něco vypotil, ale třeba po tejdnu už odpovědět nezvládl. A třeba Ježíšek byl pro nás nevysvětlitelnej, se hrozně bál, že přijde nějakej pán, takže jsme to pak nechali jen na "dostaneš dárečky" a bylo to ok. Není tohle taky trochu podezřelý na 3,5 roku? Hlavně ta krátkodobá paměť.

A jinak s Neli jsme dneska zkusila ty dvě věci, aby mi jednu podala, ale zatím se bohužel nezadařilo, aby se na ty věci vůbec podívala, tak zkusíme zase odpoledne. Vkládaly jsme tvary do hrnce, já jí pomáhala, sama to nedá, ani nepozná, kterej kam patří (ale to opět náš Vojta neuměl asi do 2,5 roku taky), všecko jsem jí pojmenovávala a ona i chvíli spolupracovala a koukala na mě a zajímalo ji, co říkám, dokonce počítala flašky a přišlo mi, jak kdyby se snažila sama říct "dva, či", ale to byla možná jen náhoda. A slovo "baónek" taky dneska párkrát správně použila. Ale tak vydržela mě neignorovat tak půl hoďky, pak už zdrhala, ještě jsme pak chvíli nahoře skákaly a bafaly na sebe v tunelu a tak a pak jsem právě zase přešla k tomu, že jsem jí začala pojmenovávat věci a chtěla jsem jí zkusit, aby mi něco podala, načež si začla dávat hlavu do dlaní a pofňukávat, ale na spaní bylo brzo. Nakonec mi donesla ovladač od telky a zavelela "te tej", což používá, když chce koukat na telku, tak jsem jí to na půl hoďky pustila na odpočinek, ale pak už teda moc nespolupracovala, takže spíš lítala sama, daly jsme jídlo a šla spát. No takhle je to pohodička, ale s Vojtou se tohle fakt moc nedá. Jinak zkusím nejprve doktorku, nechci ji obcházet, tak uvidím, co na to řekne. Pokud nic, tak se poptám vás a obvolám si to sama, když není potřeba žádanka. Kamarádka mi doporučuje neuroložku, ke který chodila s dětma ona, takže se ještě poradím s ní. Já jsem hrozně nedoktorskej typ, z návštěvy každýho doktora mám osypky a nechodím nikam, pokud to není fakt potřeba, ale samozřejmě, že s Neli půjdu, protože cítím, že to potřeba fakt bude.

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek hlubší porozumění ale není otázka: co bylo ve školce 😉 3,5letý dítě by mělo zvládat " co si vezmeš, když venku prší, co svítí v noci (ve dne) na nebi, na čem maminka vaří, co nám měří čas, jaký zvířátko má dlouhý uši" atd. U těch špatně /vůbec mluvících dětí se to dělá přes obrázky, prostě před ně vyskládáš (v tomto případě) deštník (pláštenku, gumáky), sluníčko, měsíček, sporák, hodiny, zajíce atd" ptáš se, a dítě ukazuje. Je lepší tam mít těch obrázků víc než jen ty správné odpovědi.
To "základní" hlubší porozumění se vyvíjí mezi 2-2,5roky, a dítě by mělo zvládat takový lehčí věci typu právě " z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí, čím se stříhá, za co si v obchodě koupíš bonbonky atd. , čili obrázek (hrnku, autíčka, míče, nůžky, peníze)

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek ani to není to, že dítě má špatnou krátkodobou pamět, Tygr asi minutu po školkovým obědě mi je schopnej říct, že měli něco jinýho, než bylo na jídeláku..a když se zeptám co, tak řekne, že už neví 😅 😅 😅 to samý" co bylo ve školce?" on mi to říká, jen když se děje něco zajímavýho...jinak odpověd "dobrý, nevim" apod. 😅 tohle je fakt normoš 😉

kajiszek
10. led 2013

@sisstin Já to špatně napsala, ale chápu, jaký otázky pokládat na to hlubší porozumění, jen jsem to prostě nikdy dřív nezkoušela. Takže proto nevím, jestli na to Vojta zvládne odpovědět. Večer ho otestuju 😀 Jen jsem právě psala, že není schopnej moc odpovědět na otázky typu "co bylo ve školce" jako příklad, tak si nějak nejsem jistá, jestli bude umět odpovědět na ty otázky, který značí hlubší porozumění. Ale si i jo, já to prostě fakt nevím 😲 On rozumí všemu, jen je často roztěkanej.

Jo a teďka jsem si vzpomněla, že jsem asi před měsícem vkládala kamarádce video. To je ukázka toho, co znamená, když říkám, že "mluví japonsky" 😀

https://www.youtube.com/watch?v=uzSm3zXNLXQ
kajiszek
10. led 2013

@sisstin Jo btw koukala jsem na fotky Tygra a krom toho, že je moc hezkej klučina, musím říct, že asi sdílíme stejnou vášeň pro Next 😀 😀 😀 To modrý tričko s opičákem je Vojtíškovo nejoblíbenější. Ale on má celkově slabost pro modrou, když má na sobě někdo něco modrýho, tak hnedka říká "maminko (babičko, tatínku atd), ty jsi krásně modrá" 😀 😀 😀 Jsem si koupila modrou bundu a teprve když jsem mu ji po několika scénách, že jí chce nosit on, oblíkla, tak pochopil, že se v ní nemůže hejbat a přestal prudit 😀

abbie
10. led 2013

@kajiszek Ahoj, pozerala som tvoje video a musim ti napisat, ze mas neefektivne otazky na malu, logopedicka nam radila, aby sme u nerozpravajucich deti nepouzivali otazky co to je? ked ti na to nedokaze odpovedat, rovnako si videla, ze ide hodit knizku a ty si jej povedala urob papa ... a preco by mala? komu? odchadza niekto? nema to pre dieta ziaden efekt 😉
precitaj si v mojom blogu clanok, ktory som vlozila, su tam prave tieto neefektivne otazky a efektivne otazky, ktorym nahradis komunikaciu https://www.modrykonik.sk/fotoblog/abbie/clanok...
este ma trosku zarazilo, ze na videu nemala ziadny ocny kontakt, to ma stale taky? mne sa z videa zdalo, ze ani nevnima, ze si v miestnosti ...

cairka
10. led 2013

@sisstin , a nakoľko je "normálne" , že nevie nájsť slová? ona chce porozprávať, čo robili v škôlke, ale príde ku slovu, na ktoré si nevie spomenúť a končí....a ak ja nenájdem to isté slovo, ako použila učiteľka, tak na to ani neprídeme. Situácia z dneška, kreslili a hovorí "vedela som nie nakresliť mačičke" ............ tu sa sekla a ja neviem doteraz, čo tej mačičke nevedela nakresliť, skúšala som aj, čo by asi tak mohli, ale nič z toho to nebolo (skúšala som klbko, nite, vlnu)...to isté sme riešili pár viet predtým, keď si nevedela spomenúť na slovo podložka, ja som povedala lehátko a lehátko to nebolo 😝 ale napadla ma tá podložka potom a to odsúhlasila. A toto je Xkrát za deň, naozaj len tieto 2 situácie boli v priebehu 10 minút.
A ešte fakt nechápem, ale ako som písala, že začla používať bábätkovskú reč, tak je to čoraz horšie 😕 ja neviem, či sa tým baví, alebo čo to má znamenať, ale dnes už bola strašne unavená, začla hysterčiť už keď som jej chystala spanie (chodí domov na obed zo škôlky) , ale už ani nerevala slovami, ale vykrikovala " a-gáááá, da-beeeee, giii" 😕 😨 fakt nechápem, či tým nahrádza to čo jej nepríde na myseľ (občas to použije aj v bežnej reči, vo vete, alebo vidí, že spozorniem, keď to použije, tak hrá divadlo 😝

kajiszek
10. led 2013

@abbie Já nevím, já jsem asi zblblá úplně, jsem chtěla to video vypnout, tak prostě aby zamávala... Vojta to tak dělával, že prostě zamával... Oční kontakt jak kdy, někdy takhle, někdy lepší. Ona právě často takhle nevnímá, že na ni vůbec někdo mluví, ale jindy je zase schopná vnímat víc, ale většinou spíš tak, že sama přijde a něco mi vykládá, pokud je takhle do něčeho zabraná, tak právě moc nevnímá...

abbie
10. led 2013

@kajiszek nie si, ani ja som nic take netusila ... tiez sme na maleho uplne zle rozpravali, ale mne je zvlastne, ze aku ma tvoja mala slovnu zasobu na to, ze v podstate nezdiela poriadne pozornost

sisstin
autor
10. led 2013

@cairka to, že si nemůže vybavit to slovo, to je oslabení paměti při užívání vnitřního slovníku, to je právě u dysfázie normální. Že ona to slovo umí říct, ale když potřebuje, tak bez obrázku se ji prostě nevybaví 😉

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek zkoukla jsem to video, a tvoje holčička se opravdu chová jako nerozumící dítě 😉 tam vůbec není adekvátní odpověd na komunikačního partnera, ty si v podstatě tam něco říkáš a ona si mele to svoje. Určitě se neptej "co to je", když ti neumí odpovědět, ale jenom ukaž na ten obrázek a řekni název toho,co tam je...

ale řekla bych, že malá fakt nerozumí vůbec 😉 nebo jako velmi omezeně 😉

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek dítě, které by nemluvilo, by ukázalo na obrázek, podívalo se na tebe a očekávalo odpověď 😉 dítě nerozumící tohle nedělá, nesdílí pozornost a nevyžaduje odpověd.....pokud je tam porucha auti spektra, tak to opět bud nedělají vůbec, nebo musí přijít oni za tebou s něčím, co je zajímá...pokud se snažíš ty, tak nula bodů 😉 jako určitě bych to začla řešit nějak víc, protože tohle fakt není standardně reagující dítě jejího věku 😉

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek tady má TYgr 3roky a měsíc, slovní zásoba tak 20slov...takže téměř nemluvil, ale prostě vidíš adekvátní reakce

https://www.youtube.com/watch?v=LVZw57b-tU8
dezyre
10. led 2013

@kajiszek Nechodíme nikam. Zatím chodíme jen po vyšetřeních. Jakmile bude nějaká "diagnóza", tak nám určitě něco doporučí 😉 Na foniatrii mě paní říkala, že když dítě nemluví, anebo mluví jednoslovně, tak já na něj mám mluvit max. dvouslovně a jednoduše. Takže místo: Staníku chceš papat polívečku? tak Staníku ham, Staníku papat. Anebo i bez oslovení. Bohužel jelikož Staník nemluví, tak na něj občas ještě mluvím tak, jak ostatní maminy na rok - rok a půl staré dítě. Že třeba občas ještě nahrazuju slovesa citoslovcem - např. spadlo - bum, protože jsem zjistila, že on se nepokusí zopakovat spadlo, ale zkouší zopakovat bum. Ale samozřejmě takhle nemluvím pořád, když si spolu hrajeme, anebo spolupracujeme, tak tak mluvím, ale v běžné řeči na to kolikrát nemyslím a taky na něj mluvím složitěji než bych měla 😉 Každopádně se Staník snad i zlepšuje - ono to jde možná i věkem, že dozrává. Jinak na spolupráci nám hodně pomohla hra, kterou jsem objevila u Sisstin v albu: Zajíc v pytli 😝 Pojmenovávala jsem ty věci co tam jsou a Staník se je snažil přiřazovat. Na tom jsem ho trochu učila spolupráci a fakt se to lepší. Když třeba celý den nemáme co dělat a venku je škaredě, tak procvičujeme tak, že např. 10 - 15 min. ho zajmu a projíždíme hry, případně knížky a pak ho nechám klidně půl hodiny dělat si co chce, jen si s ním hraju (ale musela jsem ho taky naučit aby mě u hry akceptoval), např. s autíčkama a tak.. no a pak se třeba koukneme na pohádku (on je Staník pohádkovej maniak, takže vydrží hodinku u pohádky) a pak ho zase zajmu na nějakou učící činnost. JO a když jsme u těch pohádek, tak myslím, že to tu psaly holky, že taková dobrá učící pohádka je Telletubies, Staník to jednu dobu fakt dost žral 😀 😀 😀
Co se týká toho videa. Vůbec bych nevěšla hlavu. Sice dcerka nevypadá jako standartní dítě, ale Staník byl taky takovej, a to dost dlouho 😉 Já na něj mluvila a on si jel svý.. Zkus když na ni mluvíš, kleknout si k ní, aby si měla oči ve stejné výšce jako ona, natočit hlavičku, aby na tebe koukala a pak na ni mluvit - nějaký pokyn - ale něco co třeba zrovna chceš aby udělala, nic vykonstruovanýho - např. spapala kokinko, pohodila papír a nevnímá příkaz aby ho zvedla a vyhodila do koše, tak ji upoutat, aby tě musela vnímat a říct jí to přímo do očí. Nevím jestli je to tak správně, ale na Staníka to zabíralo. Vím, že už je o rok starší, ale teď už stačí říct, Staníku prosimtě podáš mě kapslu do myčky? a on i když si zrovna dělá svoje věci, tak vstane valí do skříňky, donese kapslu, dá ji do zásobníku a zapínáme myčku. Ale kolikrát ještě, když mu něco vysvětluju, tak ještě metodou, že si k němu čupnu a říkám mu to do očí.
Škoda, že já takové video se Staníkem nemám 😀 U nás jakmile Staník zjistil, že se fotí, natáčí nebo cokoliv, okamžitě letěl a študoval ten přístroj 😀 😀 😀 😀 Jinak teda dcerka opravdu valí 😀 Staník toho nenakecá za celý den tolik co tvoje malá, i když je to japonština 😀 😀 😀 😀
Holky dneska jsem Staníkovi vysvětlovala, že fouká vítr 😀 Jsme byli venku a hrozně foukalo, tak říkám, že fouká vítr, ať se koukne na travičku, jak se ohýbá a kdesi cosi a výsledek? Sice to Staníka zajímalo, koukal na travičku, všechno, pak udělal fúúúú pusou a šlo se dál 😀 😀 😀 Jo a jinak na odrážecím kole jezdí čím dál líp, začal nacvičovat rovnováhu, takže se rozjede, zvedne nohy a čeká až se kolo zastaví a začne se naklánět do boku. Šikula. Ještě jsem si vzpomněla - dnes ho poprvé zaujal venku autobus. To se totiž nestává, že Staník něco venku okomentuje 😀 Sice autobus rovná se -bu-, ale alespoň se zajímá 😀

sicinka
10. led 2013

@kajiszek mě tohle dělal Dáda taky prostě občas byl v pohodě docela nějak komunikoval, pak byl třeba dva dny mimo souviselo to s únavou nemocí nevím čím. Mě teda přijde že na videu oční kontakt má., tedy aspon to za co jsem ho považovala já 🙂

dezyre
10. led 2013

@kajiszek Tak zrovna co dávala video @sisstin , tak to je ta hra, kterou jsem zmiňovala - Zajíc v pytli 😀 u nás byla jednu dobu hodně oblíbená 😀

sisstin
autor
10. led 2013

@sicinka tohle není oční kontakt, to, že se dítě občas koukne na tebe není oční kontakt, to si bohužel myslí hodně rodičů 😉

sisstin
autor
10. led 2013

@sicinka oční kontakt by byl, kdyby ona se zeptala "kde je xy", a holčička by se na ni podívala... 😉 nemusela by to ukázat, ale prostě ty se zeptáš, dítě se podívá a má zájem...

hrusti
10. led 2013

Ahoj holky, dneska jsme se konečně rozhýbali a něco doma udělali. Sice jsem ho musela uplatit pár bonbonky, ale mám z toho dobrý pocit, že snad zase konečně najedeme na nějaký "pracovní" režim.

@kajiszek Mně bylo také řečeno, že nejdřív mám dítěti ukazovat obrázek a říkat co to je název plus nějaké citoslovce. A teprve poté, až se rozmluví, tak můžu klást otázky typu co to je? kde to je? atd.
Jinak syn byl ve 20-ti měsících taky mimon. Když mu dr. dělala sluchovou zkoušku, tak reagoval na 3 otázky z 5-ti a to kolikrát se zaváháním. Na základě toho nás odeslala na foniatrii a odtud nás poslali na psychologii, event. logopedii. Myslím, že za ten 3/4 rok, co s ním téměř každodenně pracuji jsme se hodně posunuli. Sice výslovnost je hrozná, jinak už mluví ve větách a myslím, že to porozumění se taky hodně zlepšilo 😉

hrusti
10. led 2013

Jinak u ná jsme se konečně dočkali, že Honzík mluví převážně v 1. osobně, jen občas o sobě mluví jako o Honzovi. Možná to byla i častečně moje "chyba", protože jsem na něj hodně mluvila stylem Honzík papá atd. Logopedka si právě toho všimla a říkala, že na něj mám mluvit normálně "já" a "ty" atd.

sisstin
autor
10. led 2013

@hrusti hele, to tím nebude, to je prostě tím OVR.... 😉 Tygr začal říkat "já" snad po roce mluvení

sicinka
10. led 2013

@sisstin já na to video koukla bez zvuku já jsem ještě v práci 🙂 Tak u nás by záleželo na situaci někdy měl ten oční kontakt adekvátní, někdy když byl mimo tak na mě prostě nereagoval. Ale zpětně posuzováno on určitě narušený porozumění měl, jen mu pak naskočilo. Ona je přece jen docela malá.

sisstin
autor
10. led 2013

@sicinka jj,, prostě jak dítě nerozumí, tak na to nereaguje a právě ani nemá ten oční kontakt...jako je malá, to je jasný, ale prostě normoš komunikace to není určitě. Nejde o to, že nemluví, ale jak píšou holky, ona vůbec nereaguje, že ta maminka na ni mluví a že tam je 😉

kajiszek
10. led 2013

Holky, opět vám všem moc děkuju za reakce, jsem moc ráda, že jsem tuhle diskusi našla a snad vás moc neotravuju... Ale ostatní maminky mi jsou schopný říct jenom " to bude dobrý, je prostě svá, to se zlepší". No já pevně věřím tomu, že když budem makat, tak to zlepšíme, ale samo se to zlepší jen těžko. Ale i tak jsme z toho dost smutná, chvíliema i brečím, že jsem něco zanedbala, že jsme se Nelince adekvátně nevěnovali, že je to naše chyba... Asi není, jen mě teďka prostě napadaj různý blbý myšlenky, že jako co když se to fakt nezlepší, co když bude fakt "mimoň" furt... Ale zase si říkám, že na nás přeci reaguje, sice ne pořád, ale třeba s bráchou se honí, blbnou, to třeba Vojta v jejím věku byl pecka a cizí děti se ho nesměly dotknout a vůbec o kontakt nestál. Třeba se dlouho ani nemazlil, Nelinka se i mazlí a celkově mi prostě nepřijde, že by na tom měla být nějak echt blbě, že prostě budeme muset pracovat intenzivně na tom porozumění. Rozhodla jsem se, že mudře zavolám už zítra a rovnou s ní proberu možnost odložení očkování a zeptám se, jestli máme přijít v ten čtvrtek, nebo raději jindy, aby na nás měla víc času. Aby prostě nečekala, že jdem na očko, aby si udělala na nás větší prostor. Jen teda ten oční kontakt, já sama nevím, mně to přišlo v pohodě, ale zase že by na mě nějak často upřeně koukala a poslouchala, to se moc nestává. Takže že by nakonec mohla být autistická? No je mi z toho fakt všelijak ☹ Ta hra vypadá super, koupím, děkuji za tip. Dám instrukce všem v rodině, jak na ni mají mluvit atd. No třeba na moji mámu reagovala asi vždycky nejlíp, protože na ni mluvila jako na mimino, což mi teďka dochází, že bylo asi opravdu nejlepší, co mohla udělat. Jinak když třeba řeknu světýlko, tak se obyvkle (ale ne vždy) otočí za lampou, nebo jde rozsvítit. Takže určitý asociace asi má, jen jich má opravdu velmi málo 🙄 A i těch pár slov řekne, tak na tom snad nemůže bejt nějak vyloženě špatně, ne? ☹

sicinka
10. led 2013

@sisstin u nás to bylo jak kdy, někdy jsem fakt měla pocit že nerozumí ničemu pak mě překvapil a já se dost uklidnila. Hlavně já fakt nevěděla že může mít narušení porozumění, ale k tomu mluvit. Jen tak mimochodem já používa od 3 slovných vět všimla si toho i psycholožka na vyšetření on zase o sobě nemluvil jako o Dádovi (tedy ted obcas použije to je Dádovo, ale to začal až teď) 🙂