Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek no ten oční kontakt právě nemusí mít proto, že nerozumí, nemusí to být hned auti 😉 jako ona je fakt malá, TYgr v jejím věku na tom nebyl o moc líp v tom porozumění, taky jen základy a pak se to znormalizovalo, ale jak píšeš, chce to něco začít dělat 😉

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek s tím očním kontaktem, to ti jako nemusí vypálit díru do hlavy..ale prostě musí ho mít ve správnou dobu...čili ty se zeptáš, ona se podívá...ty mluvíš, ona se podívá....ty zavoláš na ni jménem, ona se otočí a podívá 😉

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek dávej si hodně věci k očím, když ji budeš něco ukazovat, třeba vem kostku a nějaký hrkátko, zahrkej (vem něco třpytivýho atd.), abys upoutala pozornost, pak tu kostku si dej k očím, aby se ona na ni podívala a řekni "Kostka". Fakt to chce maximálně zjednodušit komunikaci, musíš s ní mluvit jako s miminem, cokoli ona bude dělat, cokoliv ty budeš dělat, komentuj, ale krátce, jednoslovně a stále stejně 😉 i když se ti bude zdát, že nereaguje, tak to nevzdávej 😉

já třeba dělala tu chybu, že jsem na něj mlela v dlouhých větách nebo naopak, když se mi zdálo, že je "mimo" , tak jsem zase třeba dvě hodiny mlčela, jak nebyla odezva...a to je špatně 😉

sicinka
10. led 2013

@kajiszek moje první věta když jsem psala @sisstin byla já na něj blbě mluvím špatně s ním pracuji, navrch chodím ještě do práce. To je normální obranná reakce prostě si tu "vinu" hodíš na sebe. Ale ona to není něčí vina.Hele pokud by bylo vše v pořádku žádný speciální postup by nepotřebovala a ani by tě to nenapadlo řešit. Děláš to dobře a určitě bude mnohem líp.

filmuska_01
10. led 2013

@kajiszek vitaj,
mas krasnu dcerku 😎
konecne dalsia slecna do partie, vacsinou su tu fesaci sami.

Verim,ze sa isto naucite spolu komunikovat tak ,aby ste s dcerkou rozumeli.
Presla som si podobnou skusenostou zhruba v takom veku mojej dcerky, odporucam ti pokukat album sisstin, to ako encyklopedi a biblia v jednom.
TIez ako ti dievcata radia hovrit velmi jendoducho, citoslovce ci jedno slovo na popis. Moaj dcerk apsotupnes porozumenim reci zacal viac zdiela taj ocny kontakt aj venovat mi pozornost.
to ze si tvoja dcerka listuje v knihe je super,moja mi ich hadzala akurat do hlavy v tom veku...nerozumela a tomu a to jej velmi hnevalo,aj bezny vsedny zivot bol tazky ked sme sa nevedeli dohovorit. postupne malickymi krocikmi sa to zlepsilo.
Akosa dohaduejs s malou ked chce pit alebo cikat,ako to vies?gestom ci ma k tomu zvuk daku, slovo?

Najma sa neobvinuj,to nevedie nikam, treba na tom zacat pracovat, kazdy den aspon trosku.Je to dlah cesto, to vies,ale stoji to zato. 🙂
V tom veku som pouzival aj znakovku abysme to prezili v zdravi obe. teda dusevnom najma. a kazde slovo opakovat asi sto krat mozno ,kym si ho pamatala, mala slabu sluchovu pamat.
Dnes ma 3.5 a chodi do skolky hovori vo 5-6 slovnych vetach a je to strasne super. 😀 este nas caka cesta co sa tyka vyslovnsoti,ale je to aj tak velka radost.
Mne osobne pomohla tato diskusia viac ako vsetci lekari a logopedi dokopy. 😵

dezyre
10. led 2013

@filmuska_01 s tím albem sisstin si to vystihla přesně - taky to mám jak encyklopedii a bibli dohromady 😀 😀 😀 😀 A i s tou diskuzí máš pravdu - člověk se s tím vším tak nějak líp vyrovná, když vidí, že jen to jeho dítě není takové .. Dřív než jsem sem začala chodit, tak jsem absolutně nechápala, co já to mám za dítě (škaredě napsané), že všechny ostatní děti jsou jiné. I když jsem nesrovnávala, tak jsem viděla, že opravdu všechny i ty mladší byly úplně někde jinde než Staník 😉

ivular
10. led 2013

Holky tak já snad taky natočím to naše mládě a hodím to sem k odbornému posouzení 😀
@kajiszek Člověče taky nevím, jak by Jeník reagoval na otázku "co je to" - resp. vím, ignoroval by ji jako tvoje malá 😠 Já mu tyhle otázky nekladu, protože my máme opravdu jen to jedno slovo "bwůů" 😠 Snad jen tu kočku by se snažil najít - pokud by byl v daný okamžik správně naladěn 😅
@sisstin Teri prosím Tě, jak máš Tygra na tom posledním videu se Zajícem v pytli, tahle by mělo fungovat už 23. měsíční dítě? 😕

sisstin
autor
10. led 2013

@ivular mělo,ale samozřejmě na jednodušší pokyny,ale ta reakce by takova okolo dvou let už byt měla s tím,ze samo ta pozornost bude o dost kratsi 😉

kajiszek
10. led 2013

@filmuska_01 Co se týče toho, jak mi něco řekne... No nijak 🙂 Čůrá do plínek, nočník jsme zkoušeli párkrát, ale nechtěla na něm sedět, tak jsem to chtěla nechat na jaro. Malýho jsem to po pár neúspěších nakonec naučila až někdy kolem 2 let a 3 měsíců (na noc měl pleny do víc než tří let), takže v tomhle mi přišlo, že má čas. Pití má po ruce, protože mi obě děti strašně špatně pijou, ale to se taky teďka nedávno celkem zlomilo. Vojta pil cca od dvou let, Nelinka pije tak měsíc, do tý doby dala tak 50ml tekutin denně (ani jeden nepijou ani mlíko). Oba blbě jí, prostě je to s nima fakt sranda... Každopádně flašku teda má po ruce, maximálně mi ji donese, když je prázdná, že chce spát poznám, že se šmudlá, že má hlad poznám tak, že lítá po kuchyni a řve 🙂 Jinak si pro všecko dojde, všude si vleze, sama si hraje... No už dneska jsem začala s tou jednoslovnou komunikací, četla jsem, že má člověk trénovat i jemnou motoriku, tak dávala pidi fazolky do láhve s úzkým hrdlem, nejdřív chvíli nechápala, co po ní chci, až asi po pěti minutách ukazování a opakování začala sama. Ale ona s tou jemnou motorikou problém spíš asi fakt nemá, šlo jí to v poho, ale fajn bylo, že když tam tu fazoli dala a já ji chválila, tak se na mě pokaždý koukla, co na to řeknu a usmívala se na mě. Pak už teda zase ten oční kontakt ztratila a prala to tam pod tlakem a nezajímalo ji, co já na to. Pak jsme tu krmily panenky a dávaly jim pít, ona teda nekrmila, ale napít pak nakonec i dala a taky mě celkem i sledovala. No když jsme tu samy, tak to jde celkem no, ale s oběma dětma je to katastrofa no.

@sisstin Tak jsem schválně Vojtovi položila otázky "z čeho pijeme, čím jezdí tatínek do práce, co svítí v noci na nebo a kde rostou jablíčka" a neodpověděl mi na nic 😀 Nejdřív byl strašně vzteklej, pak mi říkal, že neví a nakonec říkal, že to nesnáší a že chce umřít 😀 My máme nějakou IQ tabulku, tak tam má podobný reakce, většinou po pěti minutách řekne, že si chce odpočinout a po dalších pěti minutách, že chce umřít a tím s logickejma hrama končíme 😀 Nebo třeba pexeso je taky katastrofa... Ale to mě taky všichni uklidňovali, že je normální, že některý děti na to nejsou... A nekreslí teda, když ho opravuju, jak správně držet tužku, tak s ní flákne a je taky naprdnutej. Tak že bych měla divný obě děti? 😀 Možná to není k smíchu, ale já fakt nevím no. Asi by to chtělo se každýmu věnovat zvlášť, ale na to mám pouze omezený možnosti...

dezyre
10. led 2013

Holky víte co je zajímavý, jak většina těch nestandartních dětí nechce jíst 😉 @sisstin taky tuším psala, že Tygr je nejedlík, teď i @kajiszek. I Staník je nejedlík ☹ Jo a mlíčko nepije už od 8mi - 9ti měsíců. Do půl roku jsem kojila, pak byl na Nutrilonu a příkrmech, pak se z Nutrilonu strašně pozvracel a od té doby nepije ani kravské mléko.
A co ostatní holky s nestandartníma dětma, taky máte nejedlíky?
Jinak holky na mozek a koncentraci jsou prý dobré valašské ořechy 😀 Staník je začal na podzim dost jíst, protože jsme je chodili sbírat a nějak mu zachutnaly, tak jsem gúglovala, jestli nejsou třeba pro děti nějak škodlivé a kdesi cosi a dočetla jsem se o tom jak jsou zdravé, jak obsahují omega 3 a plno dalších hrozně prospěšných látek - právě na cévy, mozek a srdce 😝 Tak, že bych zase zítra Staníkovi rozlouskla pár ořechů? On když je ale někde vidí v misce, tak se pro ně sám natahuje, má je fakt rád (jedna z mála věcí - on má rád v podstatě jen párky, rajskou s knedlíkem, polévky, ořechy, jablka, jogurty a kokina)

kajiszek
10. led 2013

@dezyre U nás je jídlo odjakživa katastrofa. Vojta byl teda horší než Nelinka, ale oba jsou na zabití 🙂 Co se mlíka týče, Vojta ho nepije taky od 9 měsíců, v 7mi se odstavil a pak ještě dva měsíce pil UM a pak ho začal tvrdošíjně odmítat, takže od té doby je na jogurtech a kaších. Kaše už teda taky nejí dlouho, jogurty taky moc nechce a sýr už vůbec. Nelinka začala dělat problémy s mlíkem už v době, kdy jí bylo asi 2,5 měsíce. Přestala chtít kojení a nechtěla ani UM, to prskala jak blázen. Zkoušela jsem snad všecky druhy, kamarádky mi odsypávaly, asi měsíc jsem jí dělala 30ml po každým kojení a nikdy to nevypila. Jenže nechtěla ani kojit a nepřibírala. Takže jsme asi už týden před ukončeným 4. měsícem začali s mrkvičkou a kaší a na to se chytla a pak jedla jakž takž normálně. Kojila jsem ji do 6 měsíců, ale byla to strašná bída, prakticky se nechala pak už nakojit jen v noci a pak už ani to ne. Dodneška nechce kousky v jídle, ale třeba mrkev, okurku nebo kedlubnu rozkouše v pohodě. Ale obědy křečkuje v tváři, takže jí většinu jídel mixuju. Ovoce nejí vůbec, to ani mixovaný, jen přesnídávky. Klidně i neslazený, ale prostě to musí bejt úplně hladký, kdežto v rozmixovaným ovoci sem tam prostě kousek je, takže to nebere. Dřív jedla banány a jablka, teďka už nic, ale zeleninu jo. A Vojta, to je taky kapitola sama pro sebe... Buď ho krmím, nebo jí každý jídlo hodinu a musím ho pořád buzerovat. Rád jí taky jenom zeleninu, tu sní fakt fofrem a oříšky taky miluje. A Sladkosti mají rádi oba 😠

sisstin
autor
10. led 2013

@kajiszek zkus mu pravé dat ty obrázky,nebo se ho ptat nějak "nenapadne"

dezyre
10. led 2013

@kajiszek tak Staník zase nesnese syrovou zeleninu - okurek, rajče, ale miluje ovoce - jablka, jahody a ze všeho nejvíc maliny. Babička mu vozí z Rakouska a on spořádá celou 250g krabičku na posezení 😀 A před minulé léto, tak tak strašně miloval švestky, že když jsme šli ven na procházku, tak jsme chodili s pytlíkem švestek a on je všechny pojedl 😀 Ale od předloňskýho léta se celkově jídlo pokazilo. On jídával tak do roku a půl, roku a třičtvrtě krásně, pak se všechno pokazilo ..

sicinka
10. led 2013

@dezyre nejedí skoro všichni co se tu pohybují myslím že @filmuška měla žravce 🙂 Navíc většina dětí tady nejí nic teplé. U nás jeětě muselo být jídlo rozdělěno na jednotlivé složky ideálně na děleném talíři od Aventu a pak si jednu část vybral a tu snědl. Školka v tomhle hrozně pomáhá začíná se i doma hlásit o jídlo, je ochoten některé věci ochutnat a už méně pije a přeci jen něco sní. JU nás je teď úžasná snaha se zavděčit, takže pokud mu paní učitelksa řekla že bude mít radost když spapá polívku tak ji snědl i když prej byla fakt hnusná 🙂

kajiszek
10. led 2013

@sisstin Jj určo zkusím, jsem si říkala, že je velkej, že to zmákne i takhle. Prd 😀 Oni přijeli až večer, takže jindy, každopádně jdu objednat toho zajíce v pytli. Nela to asi nedá, ale může to odkoukávat, když si budem hrát s Vojtíškem. On mi teda logický hry celkem bojkotuje, třeba přiřadit výřez k obrázku, stín k obrázku atd, to ho strašně nebaví a nechce myslet, baví ho jen barvy, tvary a počítání. A nějaký složitější věci jako protiklady a skupiny slov, to nedává ještě vůbec. Ale to zase vím, že nedává fakt hodně dětí v jeho věku, takže jsme to neřešila. Fakt si říkám, že jsem snad neměla mít děti tak brzo po sobě, protože takhle zjišťuju, že absolutně nezvládám oba. Buď si s ním tvořím a hraju něco složitějšího, Nela nám všecko bere a ječí, nebo si hraju s ní, a to jí do toho zase skáče Vojta a dělá všecko za ní. No budem to prostě muset nějak vymyslet, jak zabavit nejlépe oba. Na to u nás funguje akorát tak modelína a televize. Telku jsem jim teda po Vánocích už zase zkrouhla na minimum, ale i tak asi tu hoďku denně koukáme.

dezyre
10. led 2013

@kajiszek a co zkusit je vmanipulovat tak, že Vojtík bude Nelči předříkávat 😀 Staník např. i když spoustu dětí nemá rád, tak jsou děti, které fakt bere a poslechne je na slovo, až fakt žasnu.

dezyre
10. led 2013

@kajiszek Staník je taky televizní divák 😅 Miluje animovaný filmy - např. Já padouch, Jak vycvičit draka, Doba ledová, Madagaskar, Megamysl a další tomu podobné (takže absolutně nic nepřinášející, ba naopak jen agresivitu), ale zase má strašně rád i Teletubbies, takže si pustíme teletubies a na nich se učíme... 😀 Oni tam na začátku vždycky krásně pozdraví, tak Staník taky zdraví, vysvětluju mu, že tam svítí sluníčko - to se mu líbí, má obličej dítěte a směje se - oba - sluníčko i Staník 😀 a třeba dnes jsme si pouštěli díl, ve kterém se myjí houbou - ručičky, nožičky, kolínka a nevím co ještě - takže Staník ukazoval postupně s nima kde co má a když se loučí, tak jim dělá pápá 😉

dezyre
10. led 2013

@sicinka Tak Staník je to samé - taky nerad míchá - i když už je to lepší, ale i tak kolikrát když mu dám na talířek řízek a kaši a on jí sám, tak vidličkou vybere řízek a kaši už nechce 😉 A takhle je to se vším..

dezyre
10. led 2013

Holky, jinak zítra ráno frčím k té Jahnové, jsem hrozně moc zvědavá, zatím teda nevím co jí tam budu povídat, ale předpokládám, že ona se bude víceméně ptát 😀 Jako nic jsem si nesepisovala.. Tak uvidíme..

ivular
10. led 2013

@dezyre Jo tak jestli jsme v něčem fakt extrém, tak je to opravdu jídlo. Skoro se to bojím napsat, ale já toho svého dvouleťáka prakticky plně kojím 🤐 😕 Zkouším do něj dostat jídlo od rána do večera, ale funguje to tak, že pokud např. u pohádky vyloženě nezapomene, že ho krmím, tak do něj nedostanu ani ň - pláče, už jen když vidí přibližující se lžičku 😖 A navíc všechno musí být rozmixováno na hladko 😖 Říkala jsem pediatře, že nekouše, ale brala to v pohodě, prý její stejně staré vnouče taky dostává mixovanou stravu. No nevím, ale fakt z toho dobré pocity nemám ☹

kajiszek
10. led 2013

@dezyre No to možná není špatnej nápad, že by Vojtík pojmenovával Nelče věci 😀 Můžeme to zkusit. Ale on se taky zase nedá až tak vmanipulovat do nějaký hry, si taky jede spíš po svým, ale vyžaduje interakci. Takže to je samý "maminko podívej, jaký jsem udělal krásnou barevný cukrovíčko, maminko, podívej se, jak skáču vysoko, maminko, podívej, já kreslím atd atd", což je někdy trošku otravný, protože mu musím neustále na všechno odpovídat a nemůžu se soustředit na nic jinýho, ale na druhou stranu, co bych za to u Nelinky dala že... Zkusím ho nějak nasměrovat, aby místo komentování věcí, co dělá, komentoval věci pro Nelinku 😀 Jo a Teletubbies stáhnu, sice to bude utrpení, ale fakt je, že to má aspoň nějakou edukační schopnost na rozdíl od Šmoulů. Na těch se Vojta právě naučil slovo umřít a teďka ho používá furt 😠

dezyre
10. led 2013

@ivular tak to je fakt extrém 🤐 Takže ještě můžu být ráda, že je u nás na oběd polévka záruka (miluje všechny i černou zabíjačkovou). A to jsem si myslela jaký máme problémy s jídlem a teď čtu, že holky ještě mixujete..
Já se ti nedivím, že z toho nemáš dobrý pocit, a myslím, že Dr. k tomu má dost volný přístup. Dítě tuším už určitě v 8-mi měsících by mělo normálně kousat těstovinky a měkčí věci.
Popravdě s tím kojením jsem končila v půl roce ze své vlastní vůle - napůl. Staníkovi to přestávalo na noc stačit, tak jsme najeli na kaše - někdy od toho 4tého měsíce? No a během dvou měsíců jsem byla bez mlíka. Myslela jsem, že třeba vydržím kojit dýl, když se Staník v noci vzbudí, tak ho budu kojit, ale on prospal pár nocí v tahu a mlíko bylo fuč. Na jednu stranu jsem byla ráda - protože i u nás se najdou maminy, které dvouleťáky ještě kojí.. a to je fakt docela mazec.. Např. jedna holčička, hrozně šikovná mimochodem, mluvit krásně začala už v roce 😉 a od té doby chodí a maminko prsíčko, už není, maminko druhý..

dezyre
10. led 2013

@kajiszek já jsem si říkala, kde se to "umřít" naučil 😅 Zkus ho navyknout tak,aby to teda ukazoval Nelči, že ona se taky ráda koukne, akorát na ni musí mluvit..

cairka
10. led 2013

Moja nie je nejedlík, ale je fakt, že preferuje tiež také nehryzavé - polievky, omáčky, prívarky. Ale zje zo všetkého, aj keď dosť málinko, hoci na to nevyzerá - napríklad celý jogurt nezjedla ani nepamätám, pár lyžičiek stačí na raňajky a vydrží aj do obeda na tom. Ináč má rada ovocie a rožky, na tých by aj vyžila na suchých - akože nenatretých 😅

abbie
10. led 2013

@ivular ahoj, moj ma 23 mes. a dnes poukladal polovicu predmetov, ktore su v krabici, potom uz odisiel za niecim inym 😉

kajiszek
10. led 2013

My máme na diskusi na emiminu holčinu, co dítě kojila do tří let a tří měsíců 😲 A pak jí bylo ještě líto, že se odstavil 🙂 Ale on jedl normálně, spíš ta kamarádka si z něj udělala závisláčka. Ale u nás teda kojení byl pak už boj. A oba taky chtějí spíš omáčky a polívky, nic "suchýho". Nicméně Neli teda ty obědy kousat moc nechce, ale tu syrovou zeleninu uhryže v pohodě, takže to není nějakej mechanickej problém, jen to prostě nemá ráda. A jinak u nás taky zásadně jen suchý rohlíky, namazat ničím nesmíme + k tomu přikusujou šunku. No a taky teda nepili... Neli pije tak měsíc, možná ani ne, Vojta taky až od dvou let. Jo a ovoce Vojta začal taky jíst až nějak po druhým roce a od tý doby je na něm závislej, snad k tomu Neli třeba taky dojde. Zeleninožrouti jsou oba.

@dezyre Naučil no, Šmoulince umře myšáček Hafík. Neměla jsem v úmyslu ho takhle brzo učit o smrti, Šmoulové to udělali za mě 😖 Takže teďka furt vysvětluju, ale on stejně to slovo používá, když ho něčím štveme 🙄

abbie
10. led 2013

@kajiszek inak tvoja malicka moze mat len oneskoreny vyvoj, urcite sa neboj, ze si nieco zanedbala, zdrave normos dieta proste komunikuje samo od seba, nemusi byt k tomu specialne ucene ... my chodime k logopedovi cca od 20 mesiaca a momentalne chodime 1x tyzdenne a pokroky vidim, nasla som jednu klinicku logopedicku, ktora sa zameriava skor na komunikaciu, ako vyslovnost atd. pracuje s onkolog. detmi, ma aj autistov ...
my sme na tom tak, ze maly mal porozumenie pomerne k veku, tak cca 3 mesiace pozadu zo zaciatku, ale tahaju sa s nim auti rysy aj napriek tomu, ze uz teraz mi je schopny ukazat na obrazku kde sa spi, na com pozera rozpravku, kde sa kupe, s cim sa pije, na com sa sedi, s cim si umyva zuby atd. logopedicka vravi, ze krasne komunikuje, na vsetko reaguje ... a inak s jedlom je to chvala bohu na 1, zje vsetko co mu nastolim 😝 ,no ale ked vidim ako chodi popri stene, ci hoc co inom tak, ze sa skoro az obtiera o to a ked si obzera ruky, tak ma radost s jeho neverbalnej komunikacie hned prejde 🙄

ivular
10. led 2013

@dezyre @kajiszek No já bych jako s tím dlouhodobým kojením taky problém neměla - malý špatně snáší růst zubů a po nakojení se vždy dost zklidní, taky ještě nebyl nemocný (ťuk ťuk ťuk), zkrátka vidím v tom dost výhod, takže bych ho klidně i rok ještě byla ochotná kojit. Ale trápí mě to nekousání. On jako vyloženě neblinká, ale kousky ve stravě ho nadavují a pevnou stravu do ruky zahazuje☹
Pediatrička to zjevně moc neřeší i proto, že Jeník je hmotnostně někde na 95. percentilu (kojím asi šlehačku). Takže když jí pak začnu vyprávět o problémech s jídlem, dívá se na mě jako na blázna 😅 Četla jsem, že existuje i speciální "kousací" logopedie a začínám mít pocit, že nás to nemine, jen nevím na koho se teda obrátit 😕

kajiszek
10. led 2013

@abbie Tak Nelinka si taky hodně pozoruje ruce, když ji třeba krmím, tak na mě nekouká, ale hraje si s rukama nebo se štípe do kolen. Nebo se třeba často točí na místě dokola a vyvrací u toho oči, nebo někdy šilhá a směje se tomu. Ale tohle všechno mi dělal právě i Vojta, ten se i teďka někdy občas točí dokola a dělá různý jiný divný věci, že třeba fakt neposedí, prostě i když sedí, tak skáče, nebo třeba leží v konferenčním stolku, že mu kouká jenom hlava a tak furt nadskakuje, k jídlu si taky pořádně nesedne, cpe si nohy pomalu až za krk atd tad... Já u něj zase měla podezření na ADHD, autistických rysů měl právě mezi 2. a 3. rokem fakt hodně, ale mluvil, vlastně pusu nezavřel. Celkově jsem se bála, co ve školce, ale v tý předškoličce, kam chodí, tak prej spolupracuje, rozhodně nikde neskáče a nevyvádí a celkem se i soustředí... Takže jsem s ním nakonec na žádný vyšetření nešla.

abbie
10. led 2013

Inak v knihe Doba jedova jedna Mudr. odporuca pripravok Pangamin GLUKAVIN na imunitu, ze sa z toho rozbieha rec, citala som o tom aj tu na MK ako o zazraku, tak som to dnes kupila a budem cakat na zazrak 😀 😀
http://www.docsimon.sk/tovar/pangamin-glukavin-...