Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
15. led 2013

@mvmk no snad jo 🙂 občas mi přijde že nerozumí a spoléhá na paměť. Nicméně se dohodneme na tom co potřebuje, záchvaty vzteku se omezily tak na 2-3 týdně. Konečně to vypadá že začně i trochu jíst, nekakaá do kalhot takže za mě jsem spokojená.

sicinka
15. led 2013

@mvk ty se neptáš jestli ale do kdy, se omlouvám dneska ráno jsem vstávala ve 4 a tohle jsou následky. Začala jsem s ním cíleně pracovat v 2 letech a 6 měsících (to začal být ochoten spolupracovat), kolem 3 let to bylo dobrý nepíšu v normě tam si nejsem úplně jistá doteď 🙂

margareta76
15. led 2013

Ja si myslim, ze vela zalezi aj od diagnostiky, resp.od pohladu kazdeho diagnostika (psycholog, logoped...) kazdy ma na to myslim iny meter. Nas druhy syn ma 3 roky a rozprava 5-6 slovne vety v pohode. Myslim si, ze vie aj celkom dobre casovat a sklonovat, papa sam (zje vsetko, co jeho nezje 🙂 , oblieka sa sam (az na zapinanie gombikov a zavazovanie snurok), na zachod sa pyta cca od 1 1/2 (naucil sa sam, opakoval po starsom bratovi)... Co sa tyka porozumenia, myslim, ze tiez v pohode, niekedy mam pocit, ze mi cita myslienky 🙂 A naposledy na logopedii nam povedali, ze syn sice urobil velky pokrok (za posledneho pol roka), ale i napriek tomu si nie je logopedicka ista, ze ci je to "tazsi" OVR alebo "lahka" dysfazia, kedze jeho starsi brat je jasna dysfazia. Koncom mesiaca ideme na taku "hlbsiu" diagnostiku, tak som zvedava, ze co nam tam povedia.

ivular
15. led 2013

@cairka @zuzana76 K těm tabulkám o vývoji řeči - Sisstin určitě o nějakých ví; já jsem našla tohle:
- do 1 roku Dítě rozumí jednoduchým pokynům a začíná opakovat jednoduchá slova, která slyší. M B P, A E I O U, D T N J
- do 2 let Tvoří jednoduché věty, od 2 let se ptá "co je to", rozšiřuje svou slovní zásobu K G H CH, OU AU V F
- do 3 let Mluví ve větách, začíná si osvojovat gramatickou stavbu vět, ptá se proč, získává nové kvality slovní zásoby, začíná se tvořit verbální slovní paměť musí zvládnout D T N L, Bě Pě Mě Vě
- 4 roky Dochází ke zpřesnění slovní zásoby a gramatické stavby vět, umí již vyprávět, chápe děje. dokončuje se Ď Ť Ň, začíná vývoj Č Š Ž, C S Z R Ř
- do 6 let Dítě chápe složité děje, má již velkou slovní zásobu, gramaticky zvládá jednoduchá souvětí zvládá kombinaci Č Š Ž a C S Z

mvmk
15. led 2013

@margareta76 kdyz tohle ctu, tak v tom pripade je moje mala autista s tezkou mentalni retardaci 😉 . Muj prvni syn je mu ted 11 let. Ten zacal mluvit v 1,5 roce jednoducha spojeni, pokad si dobre pamatuju. V tech 3 letech mluvil tak 3 az 4 slovna spojeni, Jako mami, pojedeme na hriste a tak. A to opravdu max. Pleny mel do 2,5 let na noc jsem s nim bojovala jeste neco pres 3 rok 😒 Kdyz sel do skolky, nazul boty ale pouze se suchym zipem. Knofliky zvladal jeste ve 4 horko tezko, zip u bundy mu pomahlala ucitelka jinak chodil rozepnutej, nesnasel malovani, tuzku drzel jako kopac, pribor byl taky dost velky nepritel, nesnasel se ucit basnicky, pisnicky taky nic moc. Byl velmi dobry co se tyce hrube motoriky. Od 3 let lyzuje a brusli.
Nyni je zakem 5 tridy Gymnasia, ma velmi dobrou slovni zasobu, jak v nemcine tak v cestine, nejoblibenejsi predmet je anglictina, hraje od 5 let na klavir a opravdu mu to jde. Pise slusne diktaty i slohove prace, v matematice je jednicka, dokaze si zapamatovat velmi rozsahlou latku s dejepisu nebo geografie. Ma hodne pratel uz pise i nejaky ty milostny sms 😀 Ale myslim si ze kdybych s nim v tech 3 letech navstivila tvoji logopedku tak by ho urcite oznacila za zaostalyho dysfatika 😀

mvmk
15. led 2013

@sicinka ja nevim jestli se muzu zeptat, ale mate nejakou presnejsi diagnozu?

margareta76
15. led 2013

@mvmk: 100% s Tebou suhlasim.

mvmk
15. led 2013

@margareta76 mohu se zeptat kvuli cemu mate logo. peci? 😉

mvmk
15. led 2013

@margareta76 Jo a jeste se taky strasne dobre pamatuju, ze kdyz jsem s malym byla na 4 lete prohlidce, tak dr. davala doplnovat vety jako ohen je...... a on mel dodat jako horky. A led je.....? Ale protoze led se rekne nemecky eis, a to je led i zmrzlina, kricel muj malej lecker!!!!! To znamena jako chutny, dobry. A ona na to, no to je trochu problem ! tomu by mel rozumet ze musi rict studeny 😝 Ja to tenkrat vubec neresila jenom jsem protocila panenky a myslela jsem si svy.
A vim jak malej venku pred ordinaci povida. Proc rika p. dr. ze je to studeny kdyz zmrzlina chutna tak dobre 😀 ona ji jeste nikdy nejedla?

ivular
15. led 2013

@mvmk No já tohle právě chápu tak, že to že má dítě ve 3 letech dysfázii ještě neznamená, že v 10 letech nemůže být nadaný gymnazista. Dysfázie přece nic neříká o inteligenci, resp. pokud by dítě bylo nějak významněji podprůměrně inteligentní, mluvilo by se o ment. retardaci, nikoliv o dysfázii 😉

margareta76
15. led 2013

@mvmk: My s tymto druhorodenym synom chodime na logopediu len viac-menej kvoli tomu starsiemu. Logopedicke to nevadi, zvladne obidvoch naraz 🙂 Ked sme isli na logopediu so starsim, tak aj on velmi chcel ist s nami a kedze na "hodine" spolupracovali, dalo sa pracovat s obidvoma naraz tak sme aj jeho bravali a bravame na konzultacie.

mvmk
15. led 2013

@ivular to rozhodne, jen si myslim ze kdyz syn Margareta. mluvi ve 3 letech v 6 slovnem spojeni casuje sklonuje a vsemu rozumi, udrzuje cistotu, jak to muze nekdo zaradit pod dysfazii? Jako me nikdy nikdo nerek ze s mym synem je neco v neporadku, chodila jsem s nim od 1/2 roku do detske skupiny, videla jsem ty deti rust, nemela jsem nikdy pocit ze se chova jinak zaostaleji, nez ti druzy byl naprosty prumer. Detska dr. i ucitelky z materske skoly nikdy na nic neupozornovaly. Za to moje dcera je opravdu velmiiiiii pozadu a to skoro ve vsem ☹ Tak tam jako nejaka diag. urcite bude a opravnene

marrka
15. led 2013

@mvmk Tak po přečtení toho to vašeho článku mohu říci že vám tiše závidím můj malej budou mu v březnu čtyři roky má těžkou poruchu řeči takže disfázii a někdy si říkám jestli to snad bude lepší ☹

mvmk
15. led 2013

jezis ja kdyz ctu ty moje pravop. chyby tak mam pocit, ze tu dysfazii mam taky 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
15. led 2013

@ivular dysfazie sice s intelektem vetsinou nesouvisi,ale ty nasledne poruchy uceni z ni nejsou zadna srsnda,takze vetsina dysfatiku fakt nadejni gymnazisti nejsou a nebudou 😉

margareta76
15. led 2013

@ivular: Ja si tiez myslim a zda sa mi, ze som to aj niekde citala, ze deti s dysfaziou nemusia byt podpriemerne inteligentne. Nejde to ruka v ruke. Pozri sa na napr. na sisstin - jej syn, je velmi, velmi sikovny. Schoval by hocijakeho svojho "zdraveho" rovesnika a pravdepodobne aj starsie dieta do vrecka. Ja si myslim, ze vela zavisi od rodicov; ako sa dietati venuju, ci sa pozeraju na neho ako na "chudacika" alebo na "bojovnika" - spolu to zvladneme atd.
Neviem, ze ci toto s tym suvisi, ale jedna znama (ucitelka matematiky na ZS) nam povedala, ze je aj vela takych rodicov, ktory svojmu dietatu "vybavia" u psychologicky nejake dys (napr. v jej pripade dyskalkuliu) len aby sa nemuseli s nim ucit a dieta malo dobru znamku na vysvedceni. A konkretne toto dieta, este pred dg.dyskalkulia malo na vysvedceni 2 a nasobilku... vedelo ako jedno z najlepsich v triede.
Niekde som citala (netreba to brat sice 100% , nie vzdy sa to samozrejme da), ze ked rodic bude sa na dieta pozerat a rozvijat ho ako normalne, zdrave, nadane dieta, tak take aj bude. Ale ked rodic sa bude na neho pozerat ako na chorucke, nesebavedome... tak take z neho aj vyrastie.

sisstin
autor
15. led 2013

Jinak Spu vychazejici z dysfazie jsou mnohem tezsi a hlubsi nez Spu bezne,

margareta76
15. led 2013

@sisstin: Spu - su specificke poruchy ucenia? 😉

sisstin
autor
15. led 2013

Ono ae zkuste neco ucit,kdyz to neumite precist,nebo umite,ale naprosto bez porozumeni. neumite spravne psat,nezapamatujete si nova slova a ani je neumite vyslovit. Vetsina matek dysfatickych deti popisuje skolu jako naproste peklo,ja to fakt optimisticky nevivim,@miawa o tom vi sve 😉

mvmk
15. led 2013

@margareta76 Jako ja se musim priznat, ze s malym jsem nikdy nic zvastniho necvicila, spis jsem sedela s kamoskama nekde v kaffe a vzdycky ho lovila z nejake koruny stromu, pracovala jsem od jeho 6 mes, defakto jsem na nej nemela poradne cas, nikdy jsem se s nim neucila nic neprocvicovala, jako treba ted s moji malou je to tvrdy trenink. Ukoly si dela sam vetsinou je ani nekontroluju. Tak ze ono je to vzdy strasne individualni 😉 Nemyslim si ze se da vse vycvicit, bud to tam je nebo neni. Bohuzel

kajiszek
15. led 2013

S tou řečí je to zajímavý, malej teda mluvil brzo a fakt vyloženě souvětí, takže ten určo v normě byl, ale zase fakt občas to jeho myšlení nechápu. Třeba jsem mu schválně pokládala otázky na to hlubší porozumění a odpověděl tak na půlku. Jinak s Nelou dneska docela pokroky, soustředila se, což je půlka úspěchu. Našla letadlo, vzala panenku a udělala jí malá, napodobuje po mně pápá a vyplazujem na sebe jazyky a !!!třikrát!!! už dneska na vyzvání odnesla něco do koše. Včera byla převážně mimo, dneska jsme na ni měla čas jen slabou hoďku a fakt celkem dávala pozor a tolik nezdrhala, tak to bylo fajn. Pak jsme byly venku a tam teda totál mimoň, ale ona tu zimu nesnáší, takže si maximálně sedne na boby a napůl spí, no brácha byl stejnej, asi to maj v genech po tatínkovi, ten taky nenávidí sníh 😀 Vojta jako malej ve sněhu jenom stál a odmítal udělat krok. Si pamatuju, jak stál a čučel na popelářský auto s nepřítomným znuděným pohledem a najednou sebou prostě fláknou čumákem přímo do sněhu 😀 Ti popeláři byli mrtví 😀 😀 😀 Každopádně tenhle stejně nepřítomně nasranej výraz má Nela venku taky, takže v tu chvíli na ni můžu mluvit jak chci a ona nevnímá.

zuzana76
15. led 2013

@danula.ch dani, my nechodime do nitry, tu nie su dobri psychologovia, boli sme v sali u Dr. Oravcovej aleny, alebo ak je to uz vaznejsie, tak potom dievacta chodievaju do trnavy k Janosikovej, na logopediu chodime na kolkocinu k Mgr skrabakovej a giablovej, kontakt najdes na nete, tie odporucam a neurolog chodime na klokocinu k dr. nemcovicovej.

zuzana76
15. led 2013

@danula.ch slova si zapisujem, takze mam prehlad, aj vety co povie zapisujem, nie vsetky, lebo inak je ukecany, ked je zdravy, tak v podstate keca furt

zuzana76
15. led 2013

@danula.ch jaj a ovlada 170 slov

danula.ch
15. led 2013

@zuzana76 dakujem, zapisem si 🙂 .to ti logopedicka kazala, zapisovat slova? co sa do toho rata, aj spojky, predlozky a podobne?

cairka
15. led 2013

@mvmk , ono je to ťažko asi určiť tie diagnózy občas. Moja tiež už teraz hovorí pekne - solídne, ale je to otázka cca. tých 2-3 posledných mesiacov, čo začla sa reč zlepšovať, ale hovorí ako hotentót 😝 o skloňovanie a časovanie buď sa ani nesnaží, alebo sa snaží a aj tak použije iný tvar 😝 mýli si rody, len výnimočne použije predložku a spojku. doteraz pretrváva zamieňanie slov - opakované, dlhodobé. Ináč je pravda, že pokrok prišiel, keď sme začali na ňu hovoriť jednoduchšie, keď sme začli pravidelne cvičiť hry na rozvoj a naozaj začala čoraz viac inklinovať k tej ľavej strane, pravú ruku už využíva len na jedenie a občas kreslenie, tam je to tak pol na pol, ináč chytanie vecí, skladanie kociek, prichytávanie štipcov, to všetko už robí ľavou.

@sisstin , a nemáš nejakú fintu fň na to, aby sme ten jazýček nasmerovali správnym smerom? Si dávala ten link predvčerom, či včera, ani neviem, na tie cvičenia s jazýčkom, ale malá to moc nedáva, Ešte hore dole , z jednej strany na druhú - tam robí takú centimetrovú cestičku, ale tak aspoň sa snaží. Ale olízanie pier vôbec. Prišlo mi, že najlepšie by bolo jej chytiť jazyk do pinzety a ťahať, kam má ísť 😝 lebo nevie to zopakovať po mne, natrela som jej jahodovým labelom, nech si zotrie - tak to pochopila v sekunde - zdvihla ruku a zotrela 😀

margareta76
15. led 2013

@sisstin: Suhlasim s Tebou, nie vzdy sa to da, ale aspon sa snazit. Napr. mna vcera najstarsi syn prekvapil, ze pri kazdodennych vecernych ulohach nevedel, kde je - vpredu a kde je vzadu (za) 😒 Ked nieco hlada a poviem mu, ze je to vzadu, napr. za postelou tak to tam ide hladat a hlada spravne, najde to. Ale vcera na obrazku a potom aj v skutocnosti (ukazala som mu to na auticku) to vobec nechapal, povedal aj spravne aj nespravne (boli to ciste tipy). Vobec tomu nerozumel ☹ A vobec tomu nerozumiem ani ja.
A co sa tyka @miawa to ma (a mala) urcite tazke. Velmi jej fandim a drzim palce 🙂 Urobila urcite vela, vela prace aby jej syn vedel to co vie. Na mna posobi i napriek vsetkym tym to starostiam , optimisticky 😉

zuzana76
15. led 2013

@danula.ch ano, kazala, rata sa vsetko, aj citoslovcia aj hocico verbalne co dieta pouziva na oznacenie veci ci deja, nie gesta

danula.ch
15. led 2013

@zuzana76 preco ste si vybrali Nemcovicovu? ja som k nej chodila s malym, ked mal asi pol roka, ale to kvoli tomu, ze slabo drzal hlavku. maly tam dost plakal a ona teda nemala prilis citlivy pristup. nepacila sa mi. mozno k vacsim detom je viac vnimavejsia a citliva. ty si s nou spokojna?

zuzana76
15. led 2013

@danula.ch je taka ista, ale bohuzial iny lepsi dr. tu v NR nie je