Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

teravo
16. led 2013

@abbie Abbie a vy máte nějakou diagnózu? Omlouvám se, zatím se tu ještě v těch dětech moc nevyznám, jen vím o chlapečkovi od sisstin, že má dysfázii.... Ale jinak žvatlání od 8,5 měsíce je celkem ok, ne? Pokud vím, měli by začít nejpozději do roka..... mě teda obě děti žvatlají hodně asi od 6. měsíců, ale tak to to jako neznamená, že je vše ok.... A jinak malá má sice tu koordinační poruchu a hypotonii, takže na nějaké to motorické zpoždění by měla i nárok, ale mě připadá, že po této stránce je celkem v tabulkách, leze asi od 8 měsíců, i stojí, sedí asi od 9. měsíce.... jemná motorika bych řekla, že je i lepší než u bráchy. Takže u ní je to fakt hlavně v té komunikační a sociální stránce. A teda je pravda, že vzhledem k té CKP a hypotonii tam může něco dalšího (nějaký mentální postih) být s větší pravděpodobností, než u dítěte zcela bez motorických problémů.....

mvmk
16. led 2013

@teravo nemusis hned myslet na mentalni postih, ja kdyz jsem byla v loni v SPZ Stuttgart, tak mi ten dr. rekl pri odchodu, tak za pul roku pridte podivame se co to na ni zanechalo mentalne 😠 😠 Ja byla tak nastvana, ze jsem malem zpusobila hromadnou dopr. nehodu. Moje neuro mi potom vysvetlila, ze s hypotonii se nekdy druzi i ment. posti., ale neni to pravidlo, vetsinou to je u tech hypotoniku co v roce jeste neuzvednou ani hlavu !!!!. Tak se hned nedesit. U hypotonickych deticek je problem pri prenosu vzruchu do mozku, u zdravych deticek jsou to milisekundy a u nich jsou ty vzruchy trochu pomalejsi, tyka se to vetsinou vsech slozek sluchu zraku i citu, Moje mala treba driv neumela vlezt pod zidli, ona opravdu nevedela kde ma zacatek a kde konec. Vekem se normalizuje tonus a i vse ostatni. Ted kdyz motoricky opravdu dohani tak se pomalu zlepsuje vse okolo. I kdyz by to mohlo byt lepsi 😒

sisstin
autor
16. led 2013

Hypotonici si i spatne uvedomuji ohraniceni sveho tela,treba prebalovat by se melo tak,ze chytime dite za zadecek a za nohu a pretocíme ho na bok,vytahneme plinku,novou si rozlozime a zase ho stejnym zpusobem pretocime zpet

dezyre
16. led 2013

@lenajsek Ahoj ... v pohodě 😉 já to chápu 😉 My jsme právě z toho okolí Brna, do Brna to mám cca 25 km (do centra), ale jezdím autem, jsem pojízdná, takže sice by se mě školka v Brně nevyplatila finančně, ale zvládli bychom to. Ještě si chci pozjišťovat jestli nemáme v okolí nějakou logo nebo speciální školku, možná je něco v Ivančicích, ale spíš asi Brno.. Mě se po pravdě moc líbí program toho denního stacionáře v Logu 😉 Správně rozepsaná každá hodina jako ve škole 😀 😀 😀
DA je dětský autismus???? Já se toho bojím jako čert kříže a fakt si myslím, že nám to přišije.. ale uvidíme.. U Jahnové jsem už sama byla, zítra jde Staník.. začínám se toho už obávat 😀

teravo
16. led 2013

To je zajímavý o té hypotonii, to jsem nevěděla, a to studuju co se dá 🙂 . Je pravda, že na neuro nám řekli v těch 8 měsících, že hypotonie je už jen lehká, fyzioterapeutka se tváří, že úplně lehká není. Ono je to fakt znát, když jí zvednu, je prostě pořád taková hadrová. Ale je zvláštní, že zvládá, lezení, sed, stoj, vše vlastně podle tabulek. I když třeba na tom sedu je to hodně vidět, že sedí s kyfózou....
Jako dneska odpol to bylo zajímavý, reakce na jméno sice spíš nic než moc, ale třeba když jsem jí řekla "kde je čmelda", zcela suveréně ho našla mezi ostatníma hračkama a ještě se na mě podívala zpátky, jestli je to dobře, s krásným očním kontaktem... jsem si u tohohle na 100 % jistá, že to není náhoda, musí to slovo znát. I třeba "bublinky" věděla hned (bublifuk). Ale prostě takhle zareaguje občas, spíš málokdy, vsadím se, že když jí to řeknu zítra, čmeldu nenajde - spíš na to nebude reagovat. Já nevím, jestli to fakt může být jen tím, že zrovna většinou nechce, protože dělá něco jinýho.... ale tak moc se mi to nezdá. Navíc od hodně maminek autistických dětí čtu, že děti se jim občas zdály úplně v pohodě, a pak zase nic.... Nebo že by to opravdu nějak souviselo s tou hypotonií....
@dezyre Držím moc palce, ať se DA nepotvrdí...

abbie
16. led 2013

@dezyre moc drzim palce zajtra 😉

abbie
16. led 2013

@teravo syn ma 2 roky a takto skoro nikto dg. neda, ale kazdy nas ubezpecuje, ze PAS nema, co si zas ja nie som taka ista ... v marci ideme k Janosikovej na diagnostiku, tak tam sa uvidi ... syn ma jednu velku zvllastnost, ktora bije do oci ☹

kajiszek
16. led 2013

Tak dneska jsem si potvrdila, že jsem fakt mimo a že bych asi měla víc spát, protože jsem narazila hlavou do skleněnejch otáčecích dveří v domnění, že už jsou otevřený 😀 😀 😀 Myslím, že jsem pobavila celej obchoďák. Jeden pán se mě ptal, jestli jsem v pořádku, že to prej byla fakt pecka 😀 😀 😀 😀

No musím se přestat nervovat. Dneska jsme byli v dětským centru, prolejzačky, skluzavky, balónky, no ráj. Jezdíme celkem často do herniček, ale spíš na Kladno, do Prahy už moc ne, takže po delší době fakt mega herna (Sloníkov, třeba někdo zná) a děti se vyblbly. Dopo jsem je oba tahala na bobech, odpo ta herna a jsem fakt k.o., možná proto taky ten čelní náraz 😀 😀 😀 Jinak Neli dneska udělala na můj pokyn holčičce malá a to mi přišlo, že mě vůbec nevnímá. A udělala to dřív než ta druhá holčička jí. Takže sláva nazdar, možná se konečně naučíme to, co umí děti v půl roce 😀 😀 😀 Zítra máme tu doktorku, tak jsem zvědavá. Jen je to zase v blbej čas, takže ráno se stihnu malý věnovat jen chvilku, pak mi zase usne v autě... Takže už předem je mi jasný, že to bude den na prd s nějakým trénováním pozornosti a porozumění.

Jinak teďka už nevím, kdo to psal s tím čtyřleťákem, co do všeho zasahuje, ale mám to stejně. Vojta si bez maminky ani neuprdne, takže když si hraju s Nelinkou, musí u toho bejt a když už ho teda přesvědčím, aby si hrál s něčím jiným, tak si sedne stejně vedle nás, takže Nelinka jde za ním. Nejčastěji Nelinka slouží jako podavač puzzle, což je pro ni natolik zásadní funkce, že se jí nehodlá za žádných okolností vzdát a dokud brácha skládá, tak s ní nehnu ani párem volů, u toho prostě musí bejt. A celkově ona chce bejt u všeho, co dělá brácha a brácha chce bejt u všeho, co dělá ona (pokud je u toho maminka samozřejmě), ale zkoordinovat je dle potřeby je zatím skutečně nemožný, protože brácha si nebude hrát tak, jak chci já, nepomůže s ničím, prostě si pojede po svým stůj co stůj.

dezyre
16. led 2013

@teravo
@abbie
Holky dík, já doufám, že zítra už budeme něco hlavně vědět, že se vyšetření alespoň trochu podaří 😉

lencus
16. led 2013

@kajiszek toho 4letého máme my 🙂 Jenomže u nás je problém, že si spolu s Honzíkem nehrají. Starší Martin na něj stále žárlí a pořád říká, že ho nechce a nepotřebuje, jménem mu neříká, nazývá ho pavouk. Včera jsem ho přesvědčila, aby ho nazýval alespoň zvířátkem, které má rád, tak to změnil na dinosaura 😒 A Honzík se ho bojí. Když už se náhodou najde chvilka a starší se splete, že by si s ním chtěl hrát, tak Honzík už nemá důvěru a ječí dopředu a souká se mu z ruky. Mrzí mě to a neznám důvod, proč to tak je. Chystám se to též nějak řešit.

mvmk
16. led 2013

@dezyre myslim na vas, hlavne doufat to nejlepsi, pak se to 100% vyplni 😉 😉 😉

dezyre
16. led 2013

@mvmk díky .. já doufám hlavně v to, aby Staník alespoň trochu spolupracoval, anebo nevřískal jen co odejdu 😅 To bude pro mě to nejlepší 😀 😀 😀 😀 Prostě už chci znát názor odborníka 😝

mvmk
16. led 2013

@dezyre Nebylo by lepsi tu p. Jahnovou hned pozadat o to ze tam chces byt s nim aspon ze zacatku, a kdyz se ti bude zdat, ze se dobre aklimatizoval tak treba odejit pod zaminkou, ze musis na zachod to u moji dcery vzdy zabere. Uprime receno ja si nedovedu predstavit, moji malou nechat nekde s cizi osobou v jedne mistnosti. Dostala by takovy zachvat paniky, ze by se z toho lecila 3 dny. A to vim jiste.
Daleko lepsi je zustat s nim. Ja bych na tom rohodne trvala. Urcite je potom i ten vysledek v takovem pripade neuspokojivy, kdyz ma dite strach nevi co se deje a tak. Potom reaguje uplne jinak.
Porozmyslej o tom, drzim palecky 😲

dezyre
16. led 2013

@mvmk Staník je zase takovej, že když tam budu, tak nebude vnímat nikoho kromě mě 😉 Je to tak vždycky. Např. když je u babičky a je tam beze mě a bez táty, tak babičku poslechne na slovo, spolupracuje všechno a jakmile jsme u babičky se Staníkem, tak babička je prostě vzduch. Sice babičku zná, neřve když ho tam nechám, ale i tak.. chci aby tam s ní byl sám 😝 To já mu zase řeknu, že si tam bude chvilku hrát a že mu skočím koupit kokino, anebo něco a že hned přijdu, snad to zabere 😝

mvmk
16. led 2013

@dezyre Tak to je fakt dobrej, moje mala je prehnane uzkostna, ted se to sice malinko zlepsilo, ale lidi co nikdy nevidela, to by opravdu propadla uplne panice 😝
Tak se neboj, to totiz dokazuje socialni kompetenci, vse bude OK 😉

nellygray
16. led 2013

Ahoj, dlouho jsem nepsala, ale průběžně vás sleduju. 😉 U nás došlo zejména v listopadu a prosinci skutečně k velkému pokroku, takže myslím a doufám, že u nás jde pouze o OVŘ. Nicméně příští čtvrtek jdeme k dr. Krejčířové, kam jsme už dlouho objednáni. Konzultovala jsem to s ní ještě mailem, jestli máme vůbec chodit, ale napsala, ať určitě přijdeme, ačkoliv by to asi nutné už nebylo. Teď to vypadá asi tak, že Toník začal aktivně opakovat, což do 2,5 roku prakticky nedělal. Spojuje do jednoduchých vět ("Maminko, pojď. Marunka spadla. Táto, vzbuď se."). Delší větu (např. "Mámo, prosím, dej křupky") nezopakuje, ačkoliv jednotlivá slova z ní umí. Vidím velkou snahu o správné skloňování (až mě to překvapuje), používá správně osoby, dokonce o sobě mluví dobře v 1. osobě (což např. můj synovec 3 roky a 2 měsíce, který jinak mluví hodně a dobře, doteď neumí). Co se týče básniček, písniček, tak ty začal mít rád až po 2. roce. Je vidět, že si je dobře pamatuje, pže jsem to do něj furt hustila 😀, ale doplní jen poslední slovo verše, víc stále nedá. Výslovnost je dost mizerná, s tím asi teď budeme bojovat nejvíc. Má problémy s novými slovy, dlouho mu trvá, než se je naučí. Vidím, jak se u nějakých složitějších slov hodně snaží, ale kolikrát mu z toho zbyde jen stejný počet slabik a sem tam nějaká samohláska. Tady právě vidím velký rozdíl oproti dcerce (1,5 roku), která se vše učí strašně snadno, lehce a prakticky hned správně. Jako gramaticky je to na tom Tonda líp (ale jen o fous), ale výslovnost má výrazně lepší Mařenka. 😀 Vím, jak je ošidné srovnávat, ale nevyhnu se tomu, když to mám denně před sebou. Teď konečně vidím, jak má vypadat standardní vývoj řeči. 😀
Nicméně nemám si na co stěžovat, vím, že většina dětí tady má větší problémy. 😉 Ale třeba to některou z vás trochu povzbudí. Kdybych v létě tušila, jaký to vezme rychlý obrat, byla bych šťastná jak blecha. V létě neříkal ještě ani máma. 😕

dezyre
16. led 2013

@mvmk obávám se toho dost, protože Staník je nevyzpytatelnej. Klidně může vřískat, ale klidně to taky může dopadnout tak, že jo, že tam počká, ale "babu" prostě bude ignorovat a ani se na ni nepodívá 😉 Ono je to docela těžký s ním 😀

mvmk
16. led 2013

@dezyre 😀 😀 😀

sicinka
17. led 2013

Tak zase nějaké hlášky pro pobavení. Ptám se Dády co děláš? a On maminko já kašlám. Tak jelikož už jsem mu tyhle agramatismy, začala opravovat tak říkám. Kašleš. A Dáda se zeptá Ty kašleš já tě neslyším, ty nekašleš. Jo a včera se rozhodl že bude uklízet sníh. Než mi došlo co myslím větou, tak mi ji chudák asi 10x zopakoval: Upadl jsem do sníchu (ono to s ním skloňováním u nás ještě není tak slavné 🙂

podubka
17. led 2013

Ahoj, jsem tady dnes poprvé.Pročetla jsem několik stránek a hodně se podobáme příznakům vývojové dysfázie.
Mám skoro 4letého syna s opožděným vývojem řeči.Od 3 let chodíme na logopedii,za ten rok se v řeči hodně zlepšil,ale stále nedělá souvětí,a když už věta rozvitější tak má přeházený slovosled,některým slovům vůbec nerozumím co říká.Grafomotorika nic moc,teprve před dvěmi měsíci začal malovat sluníčko a auto,ale je to takový kostrbatý,že udělá dvě kola a kolem něj kruh.
Máme taky strabismus,šilhá na jedno oko,brýle začal nosit od prosince 2012.
Psychomotorický vývoj opožděný.Cvičili jsme od 3 měsíců vojtovku do 1 roku.Začal sedět v roce, ve 13 m lézt po kolenou a chodit na začátku 18 měsíce.Zatím nestřídá nohy do ani ze schodů,ale umí jít bez držení.
Ve 3 letech začal chodit do soukromé školky ale s adaptací velké problémy.Hodně plakal ráno a to mu zůstalo doteď,ale né v takové míře jako na začátku.Když odejdu tak je to dobré.ALE: nezapojuje se do her,nechce být v kolektivu dětí,venku mu to nevadí.Učitelky se snaží jak můžou,je to pro ně taky oříšek,ale musím jim poděkovat,protože se k němu chovají skvěle,našli si cestu jak k němu přistupovat.Ze začátku teda si oblíbil třeba jednu učitelku a všude musel být s ní i na záchod když se vzdálila začal brečet,teď už se to neděje,funguje ve školce sám.Nicméně jsem začala shánět speciální školku protože státní s 25 dětmi by nedal. A narazila jsem na Mš sluníčko v motole kde je i speciálně pedag. centrum kam jsem se objednala s ním na vyšetření a jdeme 28 ledna.
Už jsem podstoupili vyšetření psychologa ve 3,5 letech tam zjistila že je jenom přecitlivělý ,žádný jiné problémy neviděla.Je hodně fixovaný na manžela a to trvá už tak rok,možná déle.Máme problém s jídlem,je vybíravý a některé jídlo ještě nevzal do pusy jako třeba šunku,nebo tvrdý sýr,cokoli mléčného,kromě kašičky kakaa.Do 18 měsíců jedl všechno i namazaný chleba a pak se najednou zaseknul a nechtěl má z toho úplně záchvat breku když jsme zkoušeli mu něco podstrčit.
Terpve teď se začal ptát otázkou Co to je? a to si myslím,že by se měl ptát už otázkou Proč?.
Už budu končit,je to dlouhé 😀 Třeba někdo uvidíte stejné příznaky u svých dětí.Co myslíte je to dysfázie podle některých příznaků?Já myslím že ano.

sisstin
autor
17. led 2013

@podubka no na dysfazii to skutecne teda vypada,syn se :co to je? taky zacal ptat az kousek pred ctvrtym rokem,to na OVR uz je opozdeni velke+ty dalsi rysy 😉

lv
17. led 2013

ahoj všem, tak se k vám s dovolením přidám: 1.dcera 5let - začínáme chodit na logopedii, zatím nevím přesně jak pojmenovat její potíže: neumí se vyjadřovat, vyprávět, popsat zážitek, nebo obrázek, špatně používá tvary slov, ve školce se moc nezapojuje, a 2.dcera lehká hypotonie, koordinace taky nic moc..takže neleze, jsem ráda že aspoň pivotuje..tak mě čeká s holkama spousta práce a budu chodit nakukovat sem pro inspiraci 😕

krystalka
17. led 2013

@sicinka - jo jo, s těmi agramatismy si taky docela užíváme legraci - Jiřík zase nedávno povídá - maminko, já tady budu stojit (myslel stát) 😀 . A nebo jsme si hráli na duchy a on volá "duche, jsi tam?" 😀

sisstin
autor
17. led 2013

Tygr asi pred ctvr rokem:maminko,ty se toho budes bojet? 😀

krystalka
17. led 2013

@sisstin - no a Jiřík už bohužel taky pochytil nějaká horší slůvka, manželovi občas něco ujede...no a předevčírem jsme se vrátili z venku a on se soukal z kombinézy a nějak mu to nešlo, tak seknul s nohavicí na zem a povídá "já na to vy...ru!" A druhý den ráno se mu zadrhnul zip u bundy a vypadlo z něj "tak a je to v pr... 😉 . No, v obou případech jsem chvilku oscilovala mezi tím, že se začnu řehtat a mezi tím, že mu za to vynadám, nakonec se mi to podařilo v klidu přejít, jen jsem ho upozornila, že se stane, že tyhle slova člověku občas ujedou, ale že to není nic pěkného...ale u něj asi nešlo o to, zkusit použít sprosté slovo, ale prostě jen trefně komentoval situaci, tak jak to bohužel odposlechl 😉

lv
17. led 2013

😎 nemůžu to najdout, mami! jé už jsem to najdla, můžu si to vezmout? áááááá

sisstin
autor
17. led 2013

@krystalka jsem se jako zasmala ted 😀 u nas se taky nejde pro sprosty slovo daleko, ale Tygr to nejakym zazrakem nerika 😀 zatim 😝

krystalka
17. led 2013

@sisstin - u nás tohle bylo teď poprvý, taky jsem vykulila oči, když jsem to slyšela - jo a samozřejmě, že zrovna tyhle slova pronesl naprosto zřetelně, že... 😀

nellygray
17. led 2013

U nás sprostá slova zatím nee (až se divím 😀 ), ale dneska slyšel ráno v pohádce, že někdo je "trouba" a to se mu velice zalíbilo a docela vtipně a vhodně to od tý chvíle používá, ale že bych byla zrovna nadšená z hlášek "maminka touba" "Maunka touba" "Tatínek ne touba", to taky říct nemůžu. 😀

krystalka
17. led 2013

@lv - u nás taky třeba "maminko, ty musíš řeknout paní učitelce..... 😀