Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek jj, taky si myslím, že to spíš dělat nechce 😉

mvmk
18. led 2013

@mardenad nebylo by od veci tu dg. nechat zrevidovat, jelikoz ja jsem cetla opravdu hodne tvych prispevku a musim rict, ze se mi to jako autismus nejevi. Kdo vam to vubec diagnostikoval.
I kdyz jsem se pred nedavnem dozvedela, ze tady v nemecku se i tezsi receptivni dysfazie zarazuji do autismu 😝 😝
Ja to tak nejak porad citim v kostech, ze nas ta diagnosa nemine uz od jejich 6 mesicu, tam se mi totiz total zasekla, 24 hod. po pichnuti hexavakciny, a jelikoz to tady uz neni zadnym tajemstvim tak uz jen cekam na ortel. ☹

mardenad
18. led 2013

@abbie vieš čo? Ja si ani veľmi nepamatám... Viem, že bol iný ako moje dve staršie deti, ale neriešila som to, lebo som ho brala, že je špecifická povaha. Jeho mám totiž s iným partnerom, ako tých starších. Ale mojej sestre sa zdal dosť hyperaktívny, neposedný a nerozprával na 3 roky . Tak som začala googliť o ADHD a dopátrala som sa až k autizmu. Chytila ma panika , tak som utekala k psychiatričke ,že moj syn má určite autizmus a tá mi ho dala na papier veľmi rada aj bez toho, aby malého vyšetrila. ( práve táto psychiatrička autizmus dáva automaticky každému dieťaťu, ktoré nerozpráva) Toto som oľutovala, lebo keby som vtedy vedela viac o príznakoch , že možu súvisieť s napríklad aj s dysfáziou alebo mentálnou retardáciou, alebo že samé adhd má podobnepríznaky, tak by som sa tak nesplašila a len veľmi opatrne by som popisovala malého pri diagnostike.
V dvoch rokoch si pamatám akurát, že bol deštruktívny, hyperaktívny, neposedel ani 10 sekúnd.

mvmk
18. led 2013

@mardenad no to je docela sila, co je to proboha za psychiatr., asi bych to takhle nenechala i pro jeho budouci zivot, kdyz to mas jednou na papire tak to neni zadna sranda, aspon tady ne pro prijem do skoly a tak, asi bych si zjednala nekoho opravdu kdvalitniho a nechala ho znovu prohlednout.
Ja mela zase pravy opak litam uz od malicka od jednomu k druhemu a kazdy te posle do haje. Ten posledni byl uzasnej, kdyz jsem mu rekla ze mam pocit ze moje dcera me nerozumi tak si ze me vylozene delal blazny. Na papire mam opozdeny vyvoj reci z duvodu dvojjazycneho prostredni a nedostatecne socialni stimulace 😠 Jestli ho nekde potkam tak na nej asi plivnu 😠

mardenad
18. led 2013

@mvmk ja som si tiež myslela, že to bude mmr vakcínou tá zmena k horšiemu a to zaseknutie vo vývoji, ale na diagnostike som sa dozvedela, že aj to, že prikladal a vyhľadával 2 rovnaké veci k sebe uz od 17 mesiacov, tak že aj to je príznak autizmu. Nič iné sme od narodenia nemali,zo vštkých možných príznakov len tento. Potom po vakcíne prestal naberať slovnú zásobu a začal byť nervózny, taký rozlietaný.

Ja sa chystám ku Krejčirovej, stojí mi za to si počkať. Ak ona uvidí a potvrdí mi znaky autizmu, tak jej budem veriť a prijmem to s láskou tak, ako to bude. Momentálne to veľmi neriešim , papier znesie veľa. Potrebujem len dosiahnuť to, aby mal plynulú reč. Tá jeho reč je teraz : slovo + zvuk+ gesto + neologizmus. My mu doma veľmi dobre všetko rozumieme. Aj sa nasmejeme, źe ako si to vie poskladať, ako sa snaží, ale cudzí mu nerozumejú.
Včera mi ukazuje na telku a hovorí : ehm ehm ouku mamu ( v preklade: chcem rozprávku doba ľadová) , a ja že čo? Čo chceš? Mamu? Akú mamu? A on prvý krát použil slovo mamut, ktorý je v tej rozprávke a ako som mu nerozumela, tak už nevedel ako, tak ukázal na sloníka, ale pritom veľmi dobre vie, že sloník je sloník a mamut je úplne iné zvieratko. No a Povedal mamu, mamu. Tak som mu povedala, jaaj, ty chceš rozprávku oba ľadová a on ten jeho blaženýa uvoľnený pohľad v očiach, že konečne sme pochopili 😀 že ááno ! 🙂

mardenad
18. led 2013

@mvmk nadostatečné sociálni stimulace hej? 😀 tak ja už neviem, čo by povedali rómom, čo nechajú svoje deti behať holév zime kade tade po ulici! Veď to je normálne urážajúce.

Ja som si napríklad zo začiatku vyčítala, či som sa mu náhodou nevenovala málo. Ake keď si to zrekapitulujem, tak som sa malému venovala od narodenia raz toľko, koľko starším deťom. U nás je to jednoducho pretrahovaným porodom alebo očkovaním, alebo mix tých dvoch 😀

mvmk
18. led 2013

@mardenad ja teda nejsem spec. na autismus, ale myslim, ze prirovnavat dve stejne veci neni nic neobvykleho, dite jakoby zarazuje diferencuje co je stejne Jako skupinka psy kocky ( tak treba ta ziva od souseda, namalovana na papire a ta v knize. A tak prirazuje i stejna zviratka v knize. To ja mam treba v knize nase dite kde je takhle popsan vyvoj od roka do 18 mes, zarazeni stejneho nebo nejak podobneho pro zdarny rozvoj reci.
Kolik je vubec malemu?

mardenad
18. led 2013

O mesiac a pol bude mať 4 roky.

Ale on si tie dve rovnaké alebo podobné veci nosil v ruke keď ich našiel.( pokiaľ boli maličké). Toto mu ináč trvá doetraz, že vyhľadáva 2 rovnaké alebo špecificky podobné predmety alebo hračky alebo čokoľvek, keď mu niečo pripomína niečo.
Ale na druhej strane sa mi nezdá autistické to, že zakaždým sa s tým príde pochváliť, nadviaže očný kontakt a čaká okomentovanie alebo pochvalu.

Dám príklad: vytiahneme monopoly a tam sú namiesto figúriek také miniatúrne predmety ako: hamburger, korčuľa,, skate-ík... Tak od len zbadá korčuľu ako sokol , v momente beží do chodby a dotrepe sa do izby s ozajstnou korčuľou a už ukazuje s úsmevom, že čo objavil ... pozri mama ...
No a takto to robí so všetkým, zbadá nejakú novú hračku alebo nový predmet a už iskri v očiach , už mu to v hlavičke hrčí, že kde videl niečo rovnaké alebo podobne ´ a už vystrelí a letí to nájsť. 😀

mardenad
18. led 2013

@mvmk ešte som chcela, že síce bude mať 4 roky, ale keď má dobrú náladu a komunikuje vyzerá a posobí na vek 18 mesiacov. Myslím, že aj reč má na ten vek. Ale keď sa rozčertí a zlostísa, tak posobí ako dospelý, je taký drzý a chmúravý 😀

mvmk
18. led 2013

@mardenad ta nedostatecna socialni stimulace mi byla prilipnuta, protoze jsem rekla, ze tim ze mame hodne terminu s malou, a odpoledne mame ruzne aktivity s mym synem, tomu je ale 11 let, tak mala neprijde moc do styku ze stejne starymi detmi. No a to stacilo na takovy zaver 😝
Jinak kdybych ti mela vyjmenovat, kolik autistickych znaku vykazuje moje Emma tak bys nabyla dojmu, ze mas naprosto zdrave dite 😉

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad jenže to zas má třeba na specifickou skupinu věcí, to není pravda, že autíci to nedělají vůbec....ale prostě musí umět podlíhat sociálnímu tlaku atd, mám autíka,c o má oční kontakt, sdílí atd, ale prostě to není běžné dítě a autismus maj od Kr., ale když mi ho maminka popisovala, tak mi přišel v poho..ale pak v reálu to bylo prostě jinak...

mardenad
18. led 2013

@mvmk ináč aj ja musím povedať za seba, že moj malý vobec nebýva medzi deťmi. Prvé dva roky len sem- tam keď som mala čas, tak sme chodili na návštevy k deťom alebo oni k nám, no a po druhom roku sme zasa nechodili, lebo si všetky hračky privlastňoval . Nič nikomu nepožičial a dokonca aj vytrhol z rúk deťom. To robí doteraz.
Takže on fakt nebýval veľa medzi deťmi - rovesníkmi. Vlastne skoro vobec. Ja som mala prácu na doma , takže som sa mu venovala dosť ale len vrámci možností tak, aby som nás aj uživila. Naše kočiarové prehádzky boli - do obchodu, na nákup, prípadne niečo úradné vybaviť ... Možno aj to je teraz príčinou, že sa s deťmi nevie podeliť. Pokiaľ tam nie sú hračy, deti má veľmi rád a snaží sa zapojiť 🙂

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad například reakce na jméno, maminka psala, že v pořádku...a pak v reálu nebyla, on se otočil na jméno, jen když jsi zatím oslovením doplnila něco, co on dělal rád...jakmile jsi ho zavolala "jen tak", nebo zatím bylo něco, co se mu "nehodilo do krámu", tak reakce nula...ode mě neragoval na jméno vůbec...ale maminka si myslela, že tohle je normální reakce na jméno...což není samozřejmě....atd.

sisstin
autor
18. led 2013

psala, že ukazuje...a že má oční kontakt...oční kontakt měl, jen když ukazoval něco tobě a chtěl to pojmenovat, jakmile jsi ukazovala ty, koukal do země....ukazoval jen na to, co zajímalo jeho, jakmile ukazoval někdo jiný a nebylo to něco, co zajímalo jeho (úzká skupina věcí), tak se prostě nepodíval....opět si maminka myslela, že tohle je standardní dětské chování...on občas ten rodič nemá srovnání, nebo si to třeba nepamatuje, jak to bylo u starších a neví, jak ta reakce má vypadat....

mardenad
18. led 2013

@sisstin ako, ja sa nehádam, že nie je auti. Len kopec vecí mi nesedí. Možno nakoniec bude atyp, kto vie...

Skus pozrieť ak sa ti chce 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=G9VMlDRdRX4https://www.youtube.com/watch?v=eNxrmhNvpCU

( to s tými očami - to nerobí, asi sa sústredil na to, aby nevylial z misky 🙂)

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad jj, on tenhle chlapeček má od Kr. lehčí formu PAS 😉 jako rozhodně těžký autík to není..a jdu na to mrknout 😉

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad čéče, mně to nějak nejde na tý adrese 😕

mardenad
18. led 2013

@sisstin aha, to asi lebo je to poslané z iPadu, počkaj

mvmk
18. led 2013

@sisstin to je docela zajimave, to ale zase ukazuje na to, ze dg. muze opravdu davat naprosto zkuseny odbornik. Tak ze treba, kdyz ja ukazu venku treba na strom a rikam Emi vidis toho ptacka a ona se podiva tim smerem a pak na mne a budto odpovi ano nebo ne podle toho jestli vidi tak by to byla relativne normalni neautisticka reakce?

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk ani nemusí odpovědět, ale prostě měla by se tam podívat, takhle staré dítě se podívá 😉 ale jak píšu, ty projevy samy o sobě nejsou moc vypovídající, ten odborník musí zjistit, co je způsobuje....a to je právě na tom to těžký, a proto je ta diagnostika složitá a všichni jezdí k Thorové nebo ke Krejčířové 😕

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad tak jsem zkoukla a ty reakci jsou tak na 2,5roku....nepůsobí autisticky, ale výrazně opožděně 😉 ale z videa těžko něco posuzovat 😉

mvmk
18. led 2013

@sisstin jako ja kdyz ji neco ukazuju, tak ona se opravdu podiva vzdycky, a reaguje adekvatne. Treba sviti lampa - podiva se pak na me a rekne jo/ne. .....atd
Ale jsou tam samozrejme zase jine veci, ktere nejsou az tak v poradku 😒

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk samo to se pak musí brát celkově, ne každý autista má všechny projevy atd., to prostě nejde takhle pitvat a rozebírat, záleží, jak to dítě působí a chová se v globálu 😉

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk a hlavně tvoje malá je fakt malá, tam se to může ještě dost vykrystalizovat...ta diagnostika fakt není lehká 😉

kajiszek
18. led 2013

A to přiřazování mají umět děti už od 18 měsíců, jo? No s Neli jsme se nakonec i dostaly k tomu, že sice nechtěla ty obrázky zkoušet pokládat, ale aspoň se teda dívala na mě a podávala mi je, tak aspoň nějaká spolupráce... Ale když jsem ji nechala, aby to zkusila sama, tak prostě ty obrázky skládá na komín a ani se nekoukne, co by třeba kam měla dát. Mě to nepřekvapuje vůbec, ale překvapuje mě to, že by to měly umět děti takhle brzo. Ale když jí to nemám jak verbálně vysvětlit, tak to holt bude muset pochopit na základě toho, že jí to budu ukazovat do zblbnutí a všecko pojmenovávat.

Jinak souhlasím s @mardenad , ono je asi fakt ve finále jedno, jakou má dítě diagnózu, stejně ho člověk nepředělá. Já u Nely tak nějak doufala, že bude jen opožděná, ale poté, co se jí každej den fakt intenzivně věnuju, tak je mi už fakt jasný, že problém mít bude, jen záleží, jak velkej 😖 Chvílema si říkám, že jasnej autík, chvílema zase, že ne... Ale rozhodně by sedělo to, že co ji zajímá, to ukáže, ale aby se podívala na to, co říká nebo ukazuje někdo jinej, tak to ne 😒 Nebo třeba že používá ruku druhýho, to dělá prakticky pořád. Že furt někomu něco podává, ale nikdy nechce dělat nic sama.

@mvmk Ta nedostatečná stimulace je teda slušná. Já se právě děsím toho, na koho bych mohla narazit, proto bych nejradši tu Krejčířovou. Chystám se jí napsat mail, když prý odepisuje každýmu, ale asi nás stejně neobjedná dřív než v tom dubnu. My se Neli taky nijak zvlášť nevěnovali, určo míň než malýmu, ale zase jsme se snažili, ne že ne, jen ona to jaksi nechtěla akceptovat a zdrhala před náma. Navíc když má člověk dvě děti, tak je to fakt těžký, ale rozhodně nechápu, kdo to mohl nazvat nedostatečnou sociální stimulací 😠

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek jj, přiřadit obrázek na obrázek v 18m jo, některý děti umí už i ten stín 😉

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek jako samo TYgr to v 18m neuměl, ten by vůbec nechápal 😉 ale pak rovnou ze dne na den přiřadil obrázek, stín i obrázek nadřazený (na psa jinou rasu psa atd.)

mardenad
18. led 2013

@sisstin hej hej, ja som si vedomá, že je veeeľmi opozdený, typovala som tak na rok a pol, možno do dvoch rokov.
Pracujem s ním, nechám to na čas.

Mohla by si mi prosím odporúčiť nejaké kartičky, obrázky alebo gestá na pojmy ? ako:

Nemožeš / možeš
Potom
Ráno / večer
Teraz

Dík.

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek jinak si to nevyčítej, jako TYgrovi se do těch 2let taky prostě nešlo věnovat, on o to absolutně nejevil zájem, jak píšeš, já něco říkala a on v půlce věty odcházel...prostě o to nestál, taky mě tady někdo ze začátku nařknul z toho, že chyba je ve mně atd. Ale prostě pak přišel zlom a najednou ho začlo zajímat vše a šlo s ním dělat, do tý doby, i kdybych skákala po hlavě a odrážela se ušima, tak prostě nezájem... 😔