Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana aha, tak to máte trošku jinak než my... my máme : Závěr: Opožděný vývoj řeči ( v. s. charakteru expesivní vývojové dysfázie), psychomotorický vývoj nerovnoměrný - v oblasti neverbálních i sociálních dovedností i v oblasti porozumění řeči dosahuje pásma normy ; od minulého vyšetření až akcelerován. Bez významných behaviorálních problémů.

ale neboj, to se fakt může ještě u vás změnit 😉

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana jo, a ještě tam je tohle( to jsou právě myslím ty kognitivní schopnosti, ale nejsem si jistá):
Adaptivní chování - úroveň 30-36 měs. vývojového věku (konstruktivní hra - vertikální i horizontální řazení, dobře rozlišuje a přiřadí barvy a základní tvary ; čárání - nápodoba směru a povahy tahu)

Hrubá a jemná motorika bez nápadností, pohyby plynulé, v oblasti jemné motoriky trvá mírná neobratnost - při obtíženějších manipulačních úkolech je pak snáze frustrován ev. neúspěchem.

Řeč - aktivně na úrovni do 15 m. vývojového věku ( do 10 náznakových slůvek či zvuků s významem ; spontánně má ale velkou potřebu komunikace, zvuky se snaží kombinovat se základními významovými gesty
- porozumění aktuální okolo 30-36 měs. vývojově, verbálně reaktivní, začíná zvládat i základní pojmy vztahové či jednodušší abstrakci ( názvy barev apod.)

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana tak přesně jsou kognitivní funkce tohle:
Paměť
Pozornost a koncentrace
Rychlost zpracování informací
Exekutivní funkce - plánování, organizování, řešení problémů, emocionální seberegulace
Vyjadřovací schopnosti a porozumění řeči
Prostorová orientace a vnímání

a to my máme tak nějak v normě, takže asi v tom je trošku ten rozdíl od Ondry...ale to fakt můžete vymakat ještě...a už fakt jdu, báj ženský a hezkej víkend 🙂

romana
6. lis 2010

@sisstin adaptivní - to je do 30 měs. - tam byl podle mě problém to vertikální řazení a nápodoba tahu
hrubá a jemná motoriky celkově mírně neobratná, ale bez dyskinéz
řeč - aktivně na úrovni 2 let věku, porozumění kol. 30(až max.36 měs.) - tam je problém ta abstrakce (vztahové pojmy, názvy barev)
jinak jak píšeš ty kognitivní fce:
paměť - občas opravdu zapomene něco, co už mu šlo
pozornost a koncentrace - musí se činnosti poměrně rychle střídat, jinak ztrácí zájem
rychlost zpracování informací - jak co
emocionální seberegulace - to je teď naprostá katastrofa, kňučí kvůli každé blbosti a občas i jen tak
prostorová orientace a vnímání - o tom už jsme si psaly
takže tam asi nehraje roli, o kolik moc je opožděný, ale v čem 😒
popravdě musím říct, že občas nějak ztrácím motivaci. ani ne proto, že srovnávám děti okolo, ale jednak to jeho kvíkání kvůli každé blbosti, a teď jsem teda demotivovaná z té školky. ale to se mi nechce psát úplně veřejně, popravdě.

sisstin
autor
6. lis 2010

@romana no máš pravdu, že ono se to fakt nedá až tak úplně porovnávat po tom netu 😉 páč i když něco vypadá stejně, tak to zas tak úplně stejné není 😉 u nás je primárně problém fakt ta exprese řeči, u vás jsou zas trošičku horší ty kognitivní funkce - ale neházela bych flintu do žita, fakt je ještě malej 😉

Co se týče toho kvíkání kvůli každé blbosti, tak to my máme taky 😝 a je to podle mě k věku, okolo těch 3 let je to prostě katastrofa, mají období vzdoru a kor ti naši málo(ne)mluvové, kteří nemůžou říct, co chtěj 😉

jinak mě moc zajímá, kde jste získali asistentku nebo jestli si ji platíte, tak kdyžtak do IP, kdyby ti to nevadilo 😉

petraguerra
6. lis 2010

Ahoj holky ja jsem dostala doporuceni na vase stranky od Argouska.Mam kluka 3roky.Narodil se hodne predcasne s vahou 600g,od narozeni se pereme s problemy.On je celkem zdravej po fyzicke strance,ale jinak porad jeste nemluvi pritom slysi dobre.Myslim,ze to muze byt i tim ,ze zije v trijazycne domacnosti-zijeme v UK+pritel je cizi narodnosti.On je vyvojove tak oklo 18mesicu,mluvi na 9mesicu.Rekl tedy uz dvakrat sve jmeno,ale jinak nic moc.Pokud neco potrebuje nebo chce tak si me odvede za ruku a ukaze nebo polozi me ruku na to co chce.Je take v autistickem spektru a ma poskozeny mozek coz u nej zpusobuje neco jako obrnu,ale pohybuje se docela dobre jen u toho jakoby vlaje.Dr.rikala,ze problem bude spis s ucenim ,hypraktivita,koncentrace,koordinace...atpod.To mluveni me tedy stve nejvic mame logopedku,ocupational therrapystku.Do skolky i skoly pujde s asistentem to uz mame jasne ted.
Ja jsem tady jeste ani nic necetla tak si vas doctu postupne Ahoj uz musim bezet mame dnes sraz s holkama. 🙂

sisstin
autor
6. lis 2010

@petraguerra ahoj a vítej 🙂 co popisuješ, to tahání po bytě a používání tvé ruky, to je skutečně jeden z rysů PAS 😉 vy ho máte už potvrzený? Jak je na tom chlapeček se sdílením pozornosti( join attention 😉 )? No máte to asi hodně těžké, předpokládám, že má tedy hypotonii ( špatný svalový tonus - jak píšeš, že vlaje), DMO a autitsické rysy. Podobně je na tom Ríša od Žlababy, zakladatelky webu http://www.postizenedeti.cz tak se tam zkus podívat. On má VFA, DMO, rysy dysfázie, epilepsii..no je toho moc 😒

kdyžtak doporučuju dočítat spíš zpětně, než od začátku..ono se toho za ten rok hodně změnilo u všech dětí 😉

sisstin
autor
6. lis 2010

@petraguerra jinak myslím, že u vás bude nejdůležitější stanovit ten PAS a jeho závažnost, od toho se pak asi bude odvíjet všechno dál. Středně funkční a nízkofunkční autíci většinou nemluví vůbec, nebo hodně málo - tam žádná logopedie nepomůže. Také k tomu je středně těžká - těžká mentální retardace. Děti s vysokofunkčním autismem většinou mluví, ale mají špatnou pragmatiku řeči ( užití řeči), některé zas můžou mít k tomu dysfázii, což to mluvení ještě zhoršuje.

Pokud by jste měli ten VFA, nebo atypický autismus, tak tam se s tou řečí ještě dá udělat hodně věcí. Vás se asi ta dysfázie moc týkat nebude, když už, tak jako vedlejší diagnoza. Ono určitě v UK to bude trošku jiné ( ta speech therapy a celkově), mělo by to u vás být na lepší úrovni 😉

kdyžtak ještě mrkni sem : https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/mam-auti... tam jsou děti s PAS problémy. Tady u "nás" jsou spíš jen děti s opožděným vývojem řeči nebo dysfázií, což jsou lehčí problémy. 😉

jajik25
6. lis 2010

@sisstin prosim tě chtěla bych se zeptat jestli by i Stáník potřeboval puzzle typu Patří k sobě nebo Protiklady?Jestli jo myslíš že by stačilo jen jedno nebo by jich bylo třeba pořídit víc?Třeba oboje.Díky

argousek
6. lis 2010

@petraguerra já myslím, že je důležitý, jestli rozumí ne? Adámek začal taky mluvit až tak kolem 3,5 roku. Víš, jako jestli ti rozumí, když mu třeba řekneš. Dojdi si pro boty, půjdeme ven. Jinak na ty stránky www.postizenedeti.cz chodím taky, myslím, že tam najdeš taky zajímavá témata a rady 😉

sisstin
autor
6. lis 2010

@jajik25 tak ty protiklady a souvislosti jsou dobré i pro "normální" děti. Mně se takhle pomůcka líbí moc, Tygr v tom občas ještě plave( např. králík - mrkev, svetr - vlna) atd. 😉 na MMB už jsem to viděla asi za 80Kč, ale možná by fakt bylo lepší, kdybys napsala do té Rané péče , oni ty pomůcky půjčují, takhle za chvíli přijdeš na buben 😉

@argousek no pokud je chlapeček ve vývoji na 18m, tak by měl rozumět základním pokynům( podej, dones atd.), ale jinak s porozuměním řeči to asi zas taková sláva nebude 😉 ono asi u těhlech strašně moc předčasných novorozenců se ten věk koriguje vcelku dlouho? Já tomuhle až tak nerozumím 😉 hlavně by chtělo zjistit, proč je tak opožděný - jestli je to teda autismem, nebo MR nebo tou DMO atd. 😉 chlapeček má docela závažné postižení, tam to teda bude asi bohužel hodně složité 😔

argousek
6. lis 2010

@sisstin a nemůže být to opoždění v případě petraguerry způsobeno tím trojjazyčným prostředím?? Jinak Adámek mi taky tahá ruku, nedělá to teda pravidelně, ale když mu něco nejde, tak mně tam táhne ruku, abych to udělala za něj. 😖

sisstin
autor
6. lis 2010

@argousek no tím trojjazyčným prostředím by byla opožděná exprese 😉 to se může stát, ale na celkový vývoj to vůbec nemá vliv 😉 jinak to tahání za ruku, to je trošku rozdíl, jestli třeba něco potřebuje - podívá se na tebe, udělá prosím prosím a dovede tě tam, páč to neumí říct 😉 ale autící vysloveně jenom tahají za ruku, a když chtějí třeba pití, tak na příklad vezme tvoji ruku, položí ji na flašku atd. 😉 ono vzhledem k tomu, jaké problémy má její chlapeček, tak tam se bohužel dá dost předpokládat, že tam nějaké to mentální či jiné opoždění bude 😒 bohužel 😒

sisstin
autor
6. lis 2010

Dle tabulek, pokud je tříleté dítě ve vývoji na 18m( tj, je opožděné o polovinu věku), tak v tabulkách spadá do lehké- středně těžké psychomotorické (popř. mentální) retardace. Tam je důležité i to, jak je ten vývojový profil vyrovnaný. Děti s mentální retardací jsou sice opožděné, ale ten vývoj je ve většině složek +-stejně. Akorát bývá horší to porozumění a samotné užití řeči, ale to je celkově u lidí se středně těžkou MR omezené samo o sobě 😉 Naopak autíci mívají ten vývojový profil nevyrovnaný, např. komunikace třeba odpovídá 9m a motorika 30m atd. 😉 To je důležitý tohle zjistit, oni některé ty "auti" rysy nemusí být auti, ale můžou být právě znakem té MR.

Obecně u Lehké MR je mentální "strop" asi 12 let, u středně těžké MR asi 6let, u těžké asi 4 roky a u hluboké ještě méně 😉

sisstin
autor
6. lis 2010

což teda samozřejmě neznamená, že když je ted opožděný, že se to nemůže zlepšit 😉 znám děti, které spadaly do středně těžké MR a nakonec z toho byla jen lehká MR, což už není žádná hrůza 😉

argousek
6. lis 2010

@sisstin Upřímně já mám pocit, že Adámek na tom ve třech letech nebyl nijak valně. Právě je to podle mně ještě u těch nedonošenců zkomplikovaný tou nedonošeností, musí jim ta CNS dozrát. Adámek udělal velké pokroky hlavně teď přes léto, on se vyvíjí spíš ve skocích. Upřímně ale musím přiznat, že té diagnózy lehké mentální retardace se taky bojím. 😖

sisstin
autor
6. lis 2010

@argousek jj, ono právě u těch nedonošenců to asi taky bude trošku jiný a bude se to brát na zřetel delší dobu 😉 my máme taky skokovej vývoj, nikdy ho neměl rovnoměrnej 😉 ono záleží, jaké ty problémy u těch nedonošenců po porodu jsou...některé děti jsou úplně nebo relativně ok, i když se narodily před 30tt, někdo je na tom holt hůř..a co jsem koukala Petře do albíčka, tak Matýsek toho měl až až...a tam je fakt možnost, že je ten mozeček poškozenej 😒 ale to jim musí říct odborníci, takhle po netu nikdo nic nevymyslí...ale myslím, že ty problémy jsou tam závažného charakteru ☹

sisstin
autor
6. lis 2010

@argousek no ta LMR se dává většinou až ve škole, kdy dítě nezvládá běžnou výuku ( respektive nezvládá to tempo výuky) 😉 ale pokud je dítě v péči psychologa už dříve, tak se to dá asi diagnostikovat v nižším věku 😕 tam jde právě asi fakt o ty kognitivní funkce, jak psala Romana - pamět, pozornost, rychlost a zpracování informací, emoční sebekontrola atd. Děti s LMR mívají opožděný vývoj řeči, ale tam to není způsobené dysfázií, ale právě tím "pomalejším" myšlením 😉 no a to by právě měl posoudit psycholog no 😉

sisstin
autor
6. lis 2010

jinak dneska jsem Tygra učila složitější zvířata, no musela jsem se držet, to zas bylo něco 😅 😅 😅 my máme z Rané péče půjčené takové karty, na každé kartě je 9 zvířat a k tomu jsou malinkaté kartičky s těmi zvířátky, a dítě to přikládá 😉

takže dneska jsme se učili - žirafa, koala, rys, slon, tučňák a ještě něco, už nevim 😅 😅 😅 takže jsem vzala ten obrázek, řekla jsem např. Kde je slon? Tygr ho přiložil na tu desku a takhle se všema zvířatama. A pak jsem to zas chtěla po něm zpátky, aby mi podal slona, rysa atd. No fakt mu to šlo pěkně, hned se ty zvířata naučil....ale jako vydržela mu koncentrace asi 10 minut, pak už po mně skákal, plácal mě po hlavě, jezdil si s vláčkama atd.

No asi bych po něm chtěla moc, já bych nejradši, aby pracoval půl hodiny v kuse..pak volná hra, a pak zas práce..ale ta půlhodina je fakt asi ještě hrozně moc 😕

argousek
6. lis 2010

@sisstin jojo my jsme na tom stejně. Adámek teď taky začal práci bojkotovat. Dělali jsme že jsme skládali puzzle ze tří dílků a trénovali barvy a zvířata, skládali puzzle dřevěný ze 6 dílů a trénovali vkládaky a drilovali jsme to každej den a furt dokola, jsem si myslela, aby to měl fakt na háku, až ho to přestalo bavit a nechce to dělat, tak budu muset pozměnit repertoár a zkusit něco jinýho.

sisstin
autor
6. lis 2010

@argousek Adámek složí z 6 dílů? 🙂 To je teda šikovnej 🙂 u nás je puzzle fakt nejhorší, zvládá sotva 2 díly..on by to jako i složil, ale neumí to motoricky 😝 a pak zuří 😝 na tý motorice a grafomotorice budeme muset zamakat...jsem to trošku zanedbávala na úkor toho trénování porozumění. Ale to už má ted dobrý, tak se zas budeme muset vrhnout na tohle - navlíkání korálků atd. 😕

eve82
6. lis 2010

Ahoj holky, čtu vaše téma už delší dobu, patříme mezi vás, náš syn je taky opožděný ve vývoji řeči, u klinické logopedky jsme byli před dvěma týdny a diagnoza zní vývojová verbální dyspraxie nebo vývojová dysfázie expresivní, přiklání se spíše k dyspraxii s možností lepší prognozy - výrazný opožděný řečový vývoj v nesouladu s vývojem celkovým. Budeme docházet každý měsíc (což se i zdá málo), tak mákame pořádně doma, chodím tady k vám pro rady a nápady a tak vám chci moc poděkovat za inspiraci a povzbuzení.

sisstin
autor
6. lis 2010

@eve82 jé, další nováček..hurá 🙂 Matýsek je ted na tom jak s expresí? 😕 My jsme na 15m 😝 bída s nouzí, no ale jinak už to jde ve všem ostatním 😝

eve82
6. lis 2010

u nás je to o kousek lepší exprese na 24m, u nás je problém s tím, že Mates mluví, ale nejde mu rozumět, ze slova si vybere jednu slabiku max 2 slabiky a pouzije ji na celé slovo, takže třeba kočička je kakaka, rytmus a délku slov napodobí. Větu složí max. ze tří slov, ale to začal teprve v září, předtím to bylo daleko horší, jdou na něm vidět pokroky opravdu se t zlepšuje, každý den cvičíme křížové pohyby, rozcvičujeme mluvidla a motoriku, co se týká knížek, moc ho to baví, má dobrou paměť, skládá složité puzzle (začínali jsme na 6 dílek, teď jsme na 33 dílech). Chodí do normoš školky, ale tam máme docela problém právě kvůli tomu že mu nerozumí a docházením na záchod. Máme požadavek do logopedické,ale nemají nemají místo, vypadá to , že pokud se nestane zázrak tak až do příštího roku.

sisstin
autor
6. lis 2010

@eve82 no mě by zajímalo, jak se pozná rozdíl mezi dyspraxií a dysfázií... 😕 u té dyspraxie asi dítě nemá ty další dysfatické znaky 😕 ale třeba Tygr ty dysfatický znaky taky nemá ( špatná grafomotorika, představivost, prostorový vnímání atd.), v tom je v normě. Ale je pravda, že on fakt nemluví...těch 10 zvuků zvířátek a citoslovcí, to se nedá moc počítat 😕

Právě v tom logu se jim zdá, že by mohl mít spíš hypotonii pusy (což je asi ta dyspraxie, nevím, tomuhle moc nerozumím)...no ono se uvidí, zatím jsme furt bez oficiální dg., pouze těžký OVŘ 😝

eve82
6. lis 2010

u nás je ještě hodně špatná grafomotorika a ta sebekontrola co se týká čůrání (přes den je bez plínky,ale musím neustále připomínat, na noc má plenu) a ostatní v normě něco i nad normou (třeba ta paměť), proto to zatím nemáme jednozačně určené. Děti s dypraxií mají obtíže naučit se jíst lžičkou, jasně a srozumitelně hovořit, zapínat si knoflíky, jezdit na kole a podobně. U nás je to zase smíšené, Matýsek např. dostal k narozeninám kolo a jezdí bez problému a to bez koleček.

sisstin
autor
6. lis 2010

@eve82 no tak plíny jsou u nás katastrofa 😒 jdeme i na nefrologii, prej tam musí všechny děti starší 3 let, co jsou plně inkontinentní 😉 je teda pravda, že zatím nejsem důsledná a moc ho tím nočníkem a bezplínkováním "neterorizuju", asi budeme muset víc zabrat 😒 a jo, dyspraxie je vlastně syndrom nešikovného dítěte 😉 já si to spletla zas s dysartrií 😉

eve82
6. lis 2010

ano, proto se přiklání u nás k té verbální dypraxii, protože se ta nešikovnost projevuje jen v mluvení 🙂 s tím čůráním to je horor, hlavně teď ve školce mám každý den zbalené pyžamko, protože pokud Matyho nezavedeš hned po spaní na záchod , prostě tam sám nedojte. Ale když si vzpomenu jak na tom byl před půl rokem, už je to lepší. Takže hlavu vzhůru a zkus použít tu důslednost, nám to pomáhá hodně po všech stránkách, prostě to bez toho nejde, jiné děti na to přijdou samy,ale naše děti to musíme naučit my.

sisstin
autor
6. lis 2010

@eve82 tak to už jste v té lepší fázi, kdy po upozornění na tom záchodě aspon něco udělá 😉 😝 Tygr jako konečně po dvou letech na tom nočníku u v klidu posedí, ale neudělá tam nic, a někde za rohem se počůrá 😝 a Matymu je přesně kolik? 😕 To je debilní, že ten kůň ukazuje věk přesně jenom do tří let 🙄

eve82
6. lis 2010

je narozený 12. října, tak to už máme za sebou, taky jsem si prošli touto etapou, zrovna se narodila naše mladší Evička, myslela jsem že to dělá naschvál,že vyleze z nočníku, kde se nic nepovede a za chvíli se počůral nebo pokakal, ale on to prostě neuměl a nechápal co po něm chci. Snad se to u vás taky brzo začne zlepšovat a kdy jdete na tu nefrologii, a co to vyšetření vůbec obnáší