Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek my na to měli Myšku

https://www.youtube.com/watch?v=SzTlREAsjBQ

¨

tady má asi 3,5

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek jako běžný dítě tohle po třetím roce už zvládá, si to prostě odposlouchají atd. S "normálním" dítětem bys v podstatě nic speci dělat neměla a ono by to mělo umět samo od sebe 😉

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek ale těmahle úkolama můžeš dítěti přirozeně zvyšovat jeho IQ, samozřejmě v rámci možností, ale fakt je to znát 😉 já to taky vidim na těch "normálních" dětech ze školky, že třeba prostě xy úkolů, co Tygr zvládá už rok, ony neumí, protože to s nima nikdo nedělal...druhá věc ale je, že pokud se jim to ukáže, tak to v celkem krátký době zvládnout taky 😉

dezyre
23. led 2013

@sisstin tak myšku máme taky a Staník se kolem těch 2,5 let nechytal. Zkusím ji zase vytáhnout. Teď jsme chvíli vytáhli Loto zvířátka na přiřazování a pojmenovávali jsme si je.. No přiložil jich asi 8 a už se všelijak cukal.. Je fakt, že dnes ani po hodině a půl ležení neusnul, tak je jakejsi umrnčenej.

kajiszek
23. led 2013

No já si třeba pamatuju, že jsme ty synonyma a antonyma probírali normálně ve škole, to samý třeba nadřazený slova atd. Takže fakt nevycházím z údivu. Mně to doma určo taky nikdo cíleně neučil. Neuměla jsem ani číst a psát, než jsme šla do školy, jen pár základních slov jsem uměla napsat, ale neuměla jsem ani celou abecedu, nebo možná úplně těsně před nástupem do školy jsem se ji naučila. A dneska prý po dětech ve školce chtějí, aby si uměly podepsat výkres a kdo jde do školy a neumí číst, a psát, tak je v hrozný nevýhodě. Přijde mi to fakt zvláštní a fakt by mě nikdy nenapadlo, že by dítě ve 2,5 mělo už třeba takový věci umět. Já třeba jako malá vyrůstala u babičky, chodila jsem s ní po pohřbech a jezdila s ostatníma babičkama do cukrárny a maximálně jsem si tak pinkala balónem o zeď a občas s babi hrála pexeso, to byl vrchol logických her 😀 😀 😀 Naši od rána do večera v práci, dokud máti nedostala infarkt. No řekla bych, že jsem utrpěla po sociální stránce dost, ale co se učení týče, tak ne, proto mi to přijde zvláštní.

sisstin
autor
23. led 2013

@dezyre ta myška mi přijde na 2,5 ještě těžká, to by byly právě super ty Opposites na Ipadu 😉

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek slovo nadřazený zvládne už 3,5leták taky..samozřejmě neví, že se tomu říká "nadřazené slovo", ale umí třeba roztřídi kartičky dle kritérií "oblečení, ovoce, nábytek" atd. 😉

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek jako u běžných dětí to podle mě fakt není potřeba nějak hodně cíleně "pracovat", to v tom předškolním roku je dobrý třeba s něčím začít, ale určitě bych to nehrotila. Ale právě u dětí s nějakou poruchou ta včasná práce udělá hrozně hrozně moc, celkem si neumím představit, jak by na tom Tygr byl, kdybych dala na okolí a pediatru a neřešila jeho řeč a celkově vývoj do čtyř let, jak mi furt tvrdili, že do 4 se nic neřeší 😝

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek jinak číst a psát nemusí umět, ale měli by poznat písmena některá a měli by umět opsat psacím větu...což samozřejmě neznamená, že maj umět psát, ale značí to úroven grafomotorických a vizuomotorických dovedností 😉

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek jinak zájem o to fakt není, já mám kroužek ten v Klubíku na rozvoj PMV..a ač se nahlásilo asi 30lidí, tak pak reálně na ukázkovou hodinu přišla jedna paní 😝 kroužek teda bude, skupinku dětí mám..ale prostě zájem není. Jo, to kdyby to byla angličtina pro batolata s Helen Doron, tak to se všichni pohrnou, páč to je těžce in 😅

dezyre
23. led 2013

@sisstin já se přiznám, že se ohledně ipadu absolutně nechytám 😖 Vůbec se v tom nevyznám. Myslíš, že taková "věc" je pro tříleté dítě do ruky??? Asi se ptám jak intoš, ale fakt jsem ohledně tohoto mimo..
Jinak mě připadne, co tu dáváte ty videa, že to učení jde u všech tak hladce a jen u nás je to samé přemlouvání, prošení, vyhrožování, zuření (zuřím protože nechápu jak je možné, že Staník takovou blbost nechápe 😅 ), pláče (Staník pláče, protože já se vztekám).. No ve finále něco utvoříme, ale mám z toho takový rozporuplný pocity, že to prostě nejde hladce, Staník se nesoustředí, vůbec nekouká co mu vysvětluju a u třetího slova obrací hlavu k oknu případně jinam a začne ukazovat na něco jiného.. A já mám pak pocit, že to s ním prostě neumím a někde dělám chybu 😅

kajiszek
23. led 2013

@sisstin Tak ty kartičky by zvládl... I to třídění ovoce, zvířátka atd, to určo... Nebo co je čistý, špinavý, co je prázdný a plný, to taky. Ale kdyby měl přiřazovat třeba ty kartičky typu den a noc nebo černá a bílá, tak to ho prostě podle mě samotnýho nemůže napadnout. Nevím, můžeme taky časem zkusit 😀 Pravda je, že se o to začínám zajímat víc a víc, když se malej bude chytat, tak budem přidávat, když bude naprdnutej, tak ho nutit nebudu. Je určo super, že je tolik možností, jak se dítěti věnovat. U nás jak byl od 2 do 3 prakticky fakt totál mimoň a vzteklina, tak jsem ho v tý době nebyla schopná naučit fakt téměř nic, spíš jsem se snažila ho uhlídat, aby se někde nezabil. Teďka je to fakt o 1000% lepší.

dezyre
23. led 2013

@sisstin a nechystáš se stěhovat do Brna? Bych se taky nahlásila a i poctivě chodila 😀 😀 😀 😀 😀 Anebo by si mohla uspořádat 14-ti denní učení pro děti (jak se jezdívá od fitness třeba na týdenní aerobic) 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
23. led 2013

@dezyre Ipad i pro roční, chce se to fakt zbavit předsudků, že něco takovýho nepatří dětem do ruky. Pokud s tím budete pracovat s mírou, čili nebude u toho sedět 5hodin denně, tak je to něco, co fakt neskutečně pomůže a má to obrovskej, ale obrovskej potenciál i do budoucna 😉 jinak TYgr do dvou let neudělal nic, on neřval, ale prostě jen nechápavě koukal, taky to nemělo cenu....

@kajiszek tak nemusí to být zrovna černá a bílá, sama píšeš, že by to prostě poznal a o tom to je 😉 ono zas hodně dětí moc spolupracujících není, jsou negativistické atd. A taky ta touha po práci začíná u dětí většinou až kolem toho 4.roku 😉

dezyre
23. led 2013

@sisstin jdu si nastudovat ty Ipady 😀 Jenže bohužel Staníkovi se rychlostí blesku blíží třetí narozeniny ... už by mohl být trochu víc spolupracující..

sisstin
autor
23. led 2013

@dezyre právě ten Ipad je super pro nespolupracující děti, neznám dítě, které by na něm nechtělo pracovat 🙂

kajiszek
23. led 2013

@dezyre To popisuješ naší Nelu? 😠 Já se furt utěšuju, že je malá, že ani normální dítě v jejím věku neudrží pozornost bůh ví jak dlouho, ale nevím nevím, jak to u nás bude pokračovat. No ale tak první krok je, že se zajímá aspoň o kraviny a sdílí to s náma, holt k těm užitečnějších věcem snad dojdeme. Třeba s náma sdílí i to skládání věcí do řady, každou tu věc nám ukáže a řekne "koukééééj" 😀 😀 😀 (v jejím podání kukéééé) a pak ji teprve zařadí 😀 Ale cílená spolupráce v něčem, co jí nabízím já prostě velmi velmi špatná.

@sisstin Já rozhodně souhlasím s tím, že dětem s problémem je potřeba se věnovat víc, dokonce mě i mrzí, že jsem se třeba nezkusila v tonhle ohledu víc věnovat Vojtíškovi, rozhodně to nezatracuju, naopak se ráda učím a zjišťuju 😉 Já se teda Vojtíškovi věnovala hodně, to nemůžu říct, on mě ani nikdy nenechal se mu nevěnovat 😀 😀 Ale tak prostě, obrázky, knížky, chození ven (což nám v hezkým počasí sežere klidně 5 hodin denně), i doma sem tam něco pomůže, co ho baví... Ale tyhle hry na rozvoj myšlení mě prostě upřímně nenapadly dřív než teďka, protože jsem neměla pocit, že by dřív vůbec měl šanci to pochopit. Uvidíme, po kom bude. Manžel je přes logický myšlení, já bohužel fakt ne 😀

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek jako fakt v tomhle věku nemusíte ještě procvičovat, to chce až před školou a taky by to s ním měli dělat ve školce 😉

dezyre
23. led 2013

@sisstin mě je úplně jasný, že Staník by z toho byl nadšenej 😝 Nemůžeme nechat ležet ani mobil na stole, protože Staník si ty dotykáče umí odemknout 😝
Prosimtě a nemáš nějakou stránku kde bych na to mohla kouknout a hlavně jaké existují, co k tomu a tak, prostě si o tom něco pročíst, ale něco co je fakt pro někoho tímto nepolíbeným 😉
@kajiszek tak Nelča je tak na stejné úrovni jak Staník - co se týká toho sdílení. Když ho to chytne, tak je to tak jak popisuješ, např. uklízí si autíčka do krabice a každé nám ukáže a čeká co řekneme. No Nelča je dál v tom, že alespoň řekne kókej 😀 😀 😀 akorát je mezi nima rok rozdíl 😝

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek u nás zas knížky nula bodů, to začíná pomalinku až ted, on i když rozumí normálně, tak prostě s tou dysfázkou je to vnímání řeči náročnější a jakmile musí poslouchat delší text, do kterého on se nemůže vmísit, tak fakt třeba po dvou minutách vypíná 😉

třeba až ted se pomalilinku dostáváme k pohádkám typu Prasátko Pepa, Theo, Kája atd., protože je schopný se těch pět minut na to dívat a vnímat, o čem to je...to je hodně o těch sociálních situacích - jak třeba ve školce si zapomene pastelky a někdo mu je půjčí atd. V tomhle je fakt těžce pozadu...

sisstin
autor
23. led 2013

@dezyre dnes asi už po páte 😅 😅 😅 www.i-sen.cz tam je naprosto vše 😉

dezyre
23. led 2013

@sisstin díky díky díky 😀 😀 😀 Já jsem popravdě dnešní diskuzi o ipadech přeskakovala 😝 😝 😝

kajiszek
23. led 2013

@sisstin Jo tak já myslela obrázkový knížky a básničkový knížky 😀 😀 😀 😀 Co se pohádek týče, tak jako poslouchá, něco si zapamatuje, ale nevyhledává to. On chce před spaním zpívat, pohádky ho obecně moc neberou. Ne že by to nevnímal, to jako vnímá, ať vyprávím nebo čtu, ale není to prostě ono.

kajiszek
23. led 2013

Btw novotvary a agramatismy jsou ještě běžný u 3,5 leťáka? On to nepoužívá moc, ale sem tam něco zahlásí. Např. maminko, dneska půjdeme sněžovat (= hrát si na sníh + bobovat). Nebo třeba mu někdy ujede s maminkou a s tatínkou, něco blbě skloní, někde dá ženskej rod místo mužskýho... Jako ne nějak moc, ale prostě sem tam se stane. Třeba kámoška mi říkala, že její kluk to už nedělá fakt vůbec, ale zase příšerně patlá.

sisstin
autor
23. led 2013

jinak básničky má rád až ted, kdy je umí taky sám říct. Dřív úplně šílel a ječel "bud ticho" a zacpával si uši, což maj prej zas jiný dysfatici u zpívání. A Krejčířová někomu říkala, že to je kvůli tomu, že oni vědí, že to nezvládnou říct (zazpívat) a pak to nechtěj, a u nás to fakt odpovídá jako celkem 😕

ted na Ipadu jsou super český aplikace, kdy se složí puzzle, k tomu je pak tématická básnička a motorická nápodoba, třeba básnička o dvou zajících a dítě pak z prstů musí ty zajíce udělat a stříhat ušima atd. A to on ted naprosto miluje, dřív by u toho zešílel 😝 a ta motorická nápodoba je super, páč v tom máme též mezery 😝

sisstin
autor
23. led 2013

@kajiszek je to ještě normoš a má na to nárok 😉

cajomilka
23. led 2013

Milé maminky, zatím nechci zakládat nové téma, tak píšu sem: jste tady nějaká s dítětem se zrakovým postižením, jinak (snad) zdravým? Naše Amálka se narodila s oboustranným šedým zákalem zděděným po tatínkovi, ve 2 měsících operace - odstranění čoček, teď je jí rok a nosí brejličky a bohužel má sekundární glaukom. Jsme z Prahy, klienti Rané péče EDA. Budu moc ráda, když se tu najde nějaká kolegyně s podobným "problémem" 🙂

kajiszek
23. led 2013

@sisstin Tak fajn 😉 Třeba ho zaboha nemůžu naučit králíčci, furt jsou to králíčky, nebo oranžová je ožarová. Když si to rozdělí na slabiky, tak to řekne, ale vcelku ne 😀

No dneska jsem tu slušně zakysla, děti spí a já se vyprdla na cvičení, takže tu holt budu vrzat večer (trampolínou) a manžel bude šílet 😀 Jdu to na půl hoďky zaříznout, jde na mě dřímota 😔 Děkuji za všechny odpovědi a tipy na nové aplikace na iPad 😉

kajiszek
23. led 2013

@sisstin Jo ještě na ten kroužek jsem nereagovala... Kdepak to provozujete? A pro jak staré děti? To by mě docela zajímalo.

sisstin
autor
23. led 2013

@cajomilka ahojky, klidně založ nové téma, tohle je na Poruchy komunikace 😉 držim palce 🙂

@kajiszek tady u nás v Pardubicích v Dětským klubíku, no teprve začínáme, takže uvidím, jak to bude 😉 ale jak píšu, o tyhle aktivity prostě není zájem 😉 mám to dělaný pro děti 3( výjimečně i 2,5) - 7let (nebo prostě než jdou do školy) 😉