Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cajomilka
23. led 2013

@sisstin Díky, prosím o návod, jak se zakládá nové téma, zatím jsem na to nepřišla ☹

sisstin
autor
23. led 2013

@cajomilka dej si "forum", tam si vyber příslušné téma, v tomto případě asi "Prožívám to stejné", najed si tam na kategorii a nahoře bude "přidej diskuzi nebo otázku", tak ty přidej diskuzi 😉

cajomilka
23. led 2013

@sisstin Díky, zkusím to 🙂

dezyre
23. led 2013

Holky, mě se asi někam ztratila trpělivost 😖 Hrozně pěním se Staníkem.. Dám příklad. Před chvílí jsme hrály Figuráčky, dala jsem předlohu na přikládání tvarů a barev ve tvaru mašinky. A vždycky jsem ukázala a řekla (např. zelené kolečko) co má najít v krabici, on třeba jedno dvě našel krásně hned a pak najednou začaly kraviny, vůbec nekoukal na prst co ukazuju co má vzít z krabice, hleděl na mě jak se tvářím .. a takhle to šlo pořád dokola, takže já jsem zase pěnila, on řval .. A to jsem ho nějak dneska nepřetěžovala, protože odpo nespal, tak je takovej umrncanej. Ale na druhou stranu měl šílenou radost, když jsem ho chválila když to našel a pak zase začal to svoje.. Já z něj asi porodím..

silvikam
23. led 2013

Ahojte, prosím o radu ako odučiť môjho syna od plienky. Má 3,5 roka a ani na rozume, že by bol bez plienky. Máme problém s komunikáciou, veľa veciam nerozumie, má opozdený vývoj chodíme aj k logopédke k psychologičke ...... , je to hrozné. Do škôlky kvôli tomu chodí iba na 4 hodiny. Už som z toho zúfalá. Jemu nijako nevadí keď je pocikaný, pokakaný. Nemáte nejaké finty, ako na takéto detičky, ktoré majú problém. Ešte asi na to nedozrel, alebo ja už neviem. Už som skúšala kadečo. ďakujem.

hrusti
23. led 2013

Kuk holky, my jsme byli pár dní na horách. Děti nadšené. Jen nestihám dočítat.... Pomalu se tím prochroustám 😅 😅 😅

@sisstin
@kajiszek Ad přiřazování ... moje dcera umí přiřazovat obrázky ze Zajíce v pytli v 18-ti měsících. Ted dokonce zvládá už i nějaké obrázky a stín 😉

@sicinka Honzík měl na 1. MMR taky reakci - horečku. Dr. nám odložila očko a nemáme ho doted. Sice mu ho chtěla píchnout na podzim, ale to byl nachlazený a ted pro změnu máme vakcínu od alergoložky a nesmí při ní mít žádné očko, takže nevím, kdy bude doočkovaný. Nejradši bych byla kdyby nebyl vůbec.
Jinak super zprávy s logopedkou 🙂

@sisstin Škoda, že nebydlíte blíž. My bysme určitě na kroužek chodili.

hrusti
23. led 2013

@silvikam U nás zabral hrací nočník. Nevím, jestli mu to pomohlo si propojit mozek a to čůrání 😉 🙂

hrusti
23. led 2013

@sisstin Teri, jaké bys mi doporučila pro Honzíka listy do Piccola? Pomalu začínám vymýšlet dárky ke 4. narozeninám.... Máme jen Stopy a obrysy, ty jsem mu koupila už asi před půl rokem.
Docela se mi líbí: Prostorové vnímání-pravolevá orientace, Obsahové vnímání- příběhy v obrázcích, Připraven ke startu-Pozorování, odhalování ...., Předčtenářské dovednosti. Ale nevím, co z toho by zvládnul. Aby to na něj bylo těžké 😉

lenajsek
23. led 2013

@dezyre Ahoj, to znám velmi dobře, my to takhle míváme docela pravidelně, Lukin se soustředí chvilku a pak najednou jak kdyby se zasekne a ne a ne to udělat správně, cokoli, to je jedno co, a furt ho opravuju, jeho to pak přestane bavit a začne taky pofňukávat a většinou to skončí slzavým údolím a mým skoro zoufalstvím, že nevím, co s tím a s ním... 😝
Navíc teď v těhotenství mám pocit, že nemám vůbec žádný nervy na něj, ach jo... tak vydrž... jednou se to snad zlomí... 😉

@hrusti Ahoj, kde jste byli na horách? Taky bych jela, ale nejsou moc peníze a taky jsme nachcípaní... my jsme byli loni v Jeseníkách v Petříkově, se známýma a dětma, bylo to fajn, ale já nelyžuju, tak lyžoval jen MM. A zrovna jsme tam byli, když byly hrozný mrazy, -15 přes den 😝

@sisstin Teri, prosím Tě, chtěla jse se Tě zeptat, kdy jste byli u Kr., když měl Tygr něco přes tři roky? Našla bych si to u Tebe na blogu, co po Tyfrovi chtěla, ale nevím, kdy to bylo... díky!
A ještě dotaz ohledně Mini Luku, od kdy jste s tím začínali? Já jsem teď vrátila Janě Šmardové to Bambino Luk a přemýšlím, jestli má význam ho kupovat, nebo počkat a pak rovnou koupit Mini Luk a mezitím dělat Logico...

lenajsek
23. led 2013

@dezyre My jsme začínali s obrázkama rozpůlenýma na dvě poloviny a to k sobě přikládal, máme takový dřevěný obrázky hlav zvířat a to se k sobě přikládá. Nebo nám hodně půjčovala puzzle třeba jen ze 4 dílků paní z rané péče. A nebo pak puzzle s předlohou, kdy se to puzzle skládá přímo na tu předlohu, obrázek pod tím, tím se to Lukin začal pořádně učit, co k čemu patří a pak to zkoušel i sám a teď zkouší sám už bez předlohy.

lenajsek
23. led 2013

@sisstin A k těm básničkám, to má Lukin pořád, vyjímečně chce číst nějaké básničky klasické, většinou pokud nějaké, tak jedině ty logopedické básničky, ty říkanky pro rozvoj řeči, ale jinak nic. Taky zakroutí hlavou že ne a konečná. Sem tam chce po dlouhé době, abych zpívala, ale to taky vyjímečně... 😒 Jsem to přisuzovala tomu možnému PAS, ale asi je to i tu dysfatiků...
Ale zase vydrží už docela dlouho čtený text, musí to být teda knížka s obrázkama, ale běžně třeba dvě po sobě pohádky z Mašinky Tomáše, nebo celou pohádku Jak krtek kalhotkám přišel a pod...
A škoda, že taky nejsme blíž, na kroužek bychom chodili... 😉

krystalka
23. led 2013

@sisstin - tak s těma básničkama a písničkama jsme to měli taky tak 😉 . Básničky dlouho nesnášel ani číst, vždycky řval "dost" a až teď, kdy už je schopný aspoň kousek si z nich zapamatovat, tak ho začaly bavit. Ale třeba písničky už teď taky dokáže trochu zazpívat (teda melodii, text jen útržky...) a zpívá docela čistě... a přesto nemá rád, když si my něco zpíváme nebo pobrukujeme (taky řve "dost") a naprosto nesnáší zapnuté rádio v autě, to chytá amok 😉 . Ale už se to taky snad obrací k lepšímu, protože včera přišel ze školky a pobrukoval si od Svěráka a Uhlíře "Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte..." a znělo to fakt moc pěkně a dokonce mu nevadilo, že jsem si to zpívala s ním a společně jsme tam vymýšleli další slova a rýmy 😀

nellygray
23. led 2013

@sisstin nám to Kr. taky říkala, s těma básničkama. Že je to proto, že prostě ví, že to neumí, nezvládne, tak to nechce. Ječel, když jsem zpívala nebo mu četla něco z knížky. Když jsem to popisovala jednoduše svými slovy, tak dobrý, ale jakmile mu došlo, že čtu, tak konec. Zlepšilo se to lehce po druhém roce, výrazně pak po 2,5.
Zatímco Maruška je čtenářka snad od narození, akuálně je to úplně šílený, furt tahá nějaký bichle a nutí nás číst. 😀 Je to velkej rozdíl. 😉

sicinka
23. led 2013

@silvikam pokud k tomu ještě nedozrál ale je nutné aby byl bez plen, tak bych najela na systém který je u hodně malých dětí. Tedy vysazovat na nočník třeba po třičtvrtě hodině, sledovat řeč těla jestli se nějak neprojeví, že se mu chce. Chtělo by si na to vzít siaspon týden dovolenou a po tu dobu prostě nedat plínu, pouze na spaní. Chce to mít hodně oblečení a trpělivosti. No a postupně ten interval vysazování prodlužovat a doufat že mu to dojde. My s tím taky dost bojovali, ale fakt tam musí platit to že plínu už nedostane, ani na ven, ani aby neprochladl, prostě pokud je vzhůru je bez plíny a vysazuje se. Jinak budu držet palce. S tím že mu bude vadit že je počůraný Dádovi to bylo doccela dlouho fuk i poté co byl bez plen 🙂

teravo
23. led 2013

@sisstin To je fakt škoda, já bych taky na klubík chodila hned..... i když my jsme na to asi ještě malí 🙂 .
Jinak jsem to psala i do autíků, ale moje malá asi začíná fakt ukazovat.... byla teda dneska zas pořádně ignorantská, resp. jak já tu horlím, že umí najít různý hračky mezi ostatníma atd., tak dneska nenašla nic - teda spíš to ani nehledala (a já to moc nezkoušela, evidentně nebyla v náladě). No ale zase to ukazování, nechci to zakřinout, ale dneska už ukazovala docela slušně i prstíkem a celkem dost, jako pokud si zrovna s něčím nehrála, tak furt na něco ukazovala.... já se teda přiznám, že úplně nevím, na co to vlastně ukazuje, nemá ten směr ještě tak vyměřenej emoticon , a ukazuje zásadně někam nahoru na police, odkud by zřejmě něco chtěla, ale nemůžu jí to dát, páč by to snedla 🙂 . Občas teda ukazuje i celou rukou, občas prstíkem (brácha ukazuje tak divně dvěma prstíkama 🙂 ). Pozornost u toho teda zatím nesdílí, ale předpokládám, že na to má ještě čas??? (je jí teď 11,5 měsíce). No, ale je to dobré znamení, to ukazování, i když zatím bez sdílení pozornosti, že? Co myslíte? Jsem to brala tak, že je holt dneska zaujatá novou dovedností, tak mě zase o trochu víc ignoruje. I když občas i u toho ukazování na mě kouká, má to spojený s tím, že jí tu věc pak podám... 🙂 .

silvikam
23. led 2013

@sicinka Ďakujem. V lete prebehlo prvé kolo, na ktoré som si vyhradila čas. Jemu bolo jedno, že je pocikaný, pokakaný. Denne som prala aj 8-10 slipov. Teraz je už 3 týždne chorý, tak zas máme dôvod netrénovať. Ale asi to budem musieť takto vyskúšať a hlavne vydržať. Lepšie je na to leto ako zima. Mám z toho hrúzu. Ja som vtedy na 4 deň rezignovala.

krystalka
23. led 2013

@silvikam - tak pokud má celkově opožděný vývoj, porozumění apod., tak já bych asi ještě chvilku vyčkala, občas bych to zkusila, jestli se nechytne, ale asi bych to nehrotila. Můj syn byl na plínkách prakticky do 3 let, do té doby si prostě odmítal na jakýkoli nočník nebo prkýnko i jen sednout...no občas jsem to zkusila a čekala jsem. Pak těsně před 3.narozeninami jsem se to zase rozhodla zkusit, sebrala plínku, dala punčocháčky bez slipů (nechtěla jsem tepláky, aby případný bobek vytrousil ven 😀 )...první den během dopoledne asi 5 pročůrané punčošky, to mu teda docela vadilo, odpoledne začal obhlížet nočník postavený v pokoji a k večeru jsem něco dělala a najednou se ohlídnu a on tam sedí a čůrá - sice přes oblečené punčošky, ale seděl 😀 . Večer už pak pochopil, že si je musí sundat a druhý den už chodil sám - ani mi neříkal 🙂 . Ale na spaní měl plínku ještě asi ve 4 letech... tak vydrž, on na to taky přijde, ale asi ještě potřebuje čas...mimochodem syn je taky "nestandartní" - má dysfázii...

sicinka
23. led 2013

@silvikam jinak souhlasím s @krystalka pokud to není nutné tak bych to takhle nehrotila, časem k tomu dospěje. Nicméně si umím představit situaci, kdy už třeba musíš do práce a ta školka to asi taky nebude tolerovat na věky. Hele když zvládnou maminky vycvičit (a bohužel je to o tom cviku) ani né roční děti, to by bylo abys to y nezvládla s 3,5 letým. Ale fakt bych nečekala až si řekne a prostě vysazovala chválila jak dlouho vydržíš 🙂

kajiszek
24. led 2013

Bože, to je hodin... Ale kdybyste viděly, kolik mám aplikací na iPad 😀 😀 😀 😀 Já jak se do něčeho zažeru, je zle. Něco jsem vzala pro Vojtíka, něco pro Neli, většinu free na zkoušku a uvidíme. Ale Neli to fakt baví, to puzzle normálně tahá a docela jí to i jde. Občas se teda vzteká, když se jí nedaří, ale jako mnohem lepší pozornost než u vkládání v reálu. Třeba to podle toho pochopí a pak jí to sepne i u klasických hraček. A Vojta v pohodě dává třídění věcí, protiklady jak co, v tom má trochu hokej, pak už nechtěl, stíny a tyhle věci s přehledem, kousky zvířat dohromady taky v pohodě... No je to fakt super nápad, pro ty děti je to mnohem zábavnější a tolik to nebojkotujou. A to máme ten iPad doma už asi dva roky nebo kolik 😀 😀 😀 Jsem zase objevila Ameriku... A prej je to dvojka 16GB, takže jsme to říkala úplně blbě.

Sisstin, já měla nějakej mylnej pocit, že jsi z Prahy. No tak do Pardubek asi jen tak nedojedu, to by bylo trošku z ruky 🙂 Tak snad se časem chytne víc maminek s dětma. A ještě jednou díky za uvedení do tajů dětských logických aplikací pro iPad 😀 😀 😀 Si hraju i sama 😝 😅

silvikam
24. led 2013

@krystalka
@sicinka ďakujem, aj mne to tak pripadá. Len som chcela vedieť ešte aj iný názor. Ja ho občas cez deň posadím, aj sedí ale bez výsledku. Skúsim zas intenzívnejší nácvik začiatkom jari, dovtedy budeme iba pozvoľna posadzovať aby vedel o čo ide. Ešte raz ďakujem.

sisstin
autor
24. led 2013

Holky,musim teda rict,ze Tygr se ted hrozne v ty reci zlepsil, co z nej pada za moudra 😅 ale i v te samostatnosti,vcera se koupal a pak na me volal,at se jdu podivat a on umytou hlavu,pak si sam namazal housku,dal na ni sunku,vzal si talir,no fakt uplne cumim 😲

hrusti
24. led 2013

@silvikam Aha, já jsem to pochopila, že už ho nějak intenzivně vysazuješ a on nechce. U nás se to tedy pohnulo, až když jsem mu vzala pleny přes den i na ven. Nejdřív se počůrával, pak se to naučil držet a byl schopný to držet do doby, než půjdeme ven nebo spát a dám mu plenu. Velký zlom pak nastal s tím hracím nočníkem. Během pár dní byl bez plen.Chce to být důsledný, i za cenu, že za začátku budeš jen prát a uklízet loužičky 😉

sicinka
24. led 2013

@kajiszek určitě to tak funguje, Dáda zvládl spustu úkolů nejdřív na iPhone a pak teprve v reálu. Jen doporučím se tím nenechat unést a pořád toho část dělat i na papíře. Dáda se snažil už jako úplné prtě otáčet reálné stránky přetažením což mu nešlo a rozčilovalo ho to. Jinak u nás teď mají ohromný úspěch Tangrams a třeba tohle v reálu s kostkama dělat nechce on si na to narazí zboří to a řve.

hrusti
24. led 2013

@lenajsek Byli jsme v Krušných horách. Byli jsme se 2 kamarádkama a jejich rodinama a bylo to moc fajn. Děti se vyblbly, my jsme pokecaly 🙂 Přes den bylo -10, takže taky žádné velké teplo, ale dalo se to 😉 Ale jak jsme přijeli zpátky do Prahy, tak H. opět nudle a pokašlávání 😒

krystalka
24. led 2013

Ahoj holky, před chvilkou jsem se vrátila ze školky a nedá mi to, abych vám nepopsala náš ranní zážitek ve školce.... Převlékali jsme se v šatničce, když hlavním vchodem přišla holčička z vedlejší třídy, maminka vešla hned za ní se slovy "a dělej, nejsem tvůj sluha!" 😕 . Holčička si sedla a začala se zouvat a maminka na ní pořád "dělej, dělej!", tak holčička říká "já se zouvám..." a maminka na ní křikla "já potřebuju abys to dělala, ne abys o tom jen žvanila!".... no, Jiřík to trochu vyjeveně pozoroval ze šatny se slovy "to je ale zlobivá maminka, viď?" , já na to "no, viď, takhle na ní křičet" ...a Jiřík povídá "no, ona se teď bude bát ta holčička...chudááák" - jo jo, je to moje zlatíčko, soucitný a empatický, akorát se bojím, že chudák bude jednou spíš on, když ho pořád učíme jednat a mluvit ohleduplně k ostatním ☹ . Jako, já taky musím Jiříka pořád popohánět a pobízet, jinak by seděl s ponožkou v ruce a zasněně koukal kamsi do dáli 😉...ale tohle? ☹
Bohužel jsem podobné jednání maminek s dětmi v naší školce neviděla poprvé....loni, když jsem čekala na Jiříka až skončí u logopedky, jsme se dali do řeči s maminkou autistického chlapečka, co byli na řadě po nás....chlapeček vypadal docela milý, hodný....hrál si tam a pobíhal okolo a jednu chvíli upadl... a maminka mu povídá "co děláš, jsi normální?" - chlapeček na to "jo" a maminka "no, o tom dost pochybuju" 😕 . Nebo kolikrát ráno vytahují matky děti před školkou z auta a přitom na ně řvou, že je to slyšet na druhý konec ulice.... A dost často vídám se takhle opakovaně chovat maminky, o kterých vím, že nechodí do práce, tudíž nechápu, proč je po ránu tak stresují....
Taky ve školce vídáte takové chování rodičů k dětem? Nebo je to tím, že u nás jsou převážně "nestandartní" děti a těm rodičům prostě častěji ujedou nervy? Je mi těch dětí líto... my se snažíme si vždycky udělat to ráno pohodové, příjemné, po cestě si povídáme , smějeme se....prostě aby ten den začal hezky....

ivular
24. led 2013

@krystalka Z toho je mi úzko, jen o tom čtu ☹ Taky se mi jednou stalo, že jsem byla s malým na pískovišti a nějaká matka tam seřvala svoji (podle mě hodnou) holčičku a odešla kouřit na lavečku. Nedalo mi a začala jsem tu zoufalou a plačící holčičkou uklidňovat a hrát si s ní. Šlo to snadno - bylo znát, že je přemýšlivá a inteligentní. No dopadlo to tak, že když jsem už musela domů, znovu se zoufale rozplakala a chtěla jít se mnou, nikoliv se svojí matkou 😔

Omlouvám se všem za offtopic - patří to spíš do tématu Respektovat a být respektován 😉

abbie
24. led 2013

@dezyre ahoj, ja som akurat tento tyzden zacala malemu davat spajat obrazky z dvoch casti a cela som bola happy z toho ako mu to islo 😅 ja viem, ze to klasicke deti vedia ovela skor asi, ale ja sa z toho velmi tesim
samo, ze som to musela aj zdokumentovat 😀

https://www.youtube.com/watch?v=54HCNmvOJ7c
krystalka
24. led 2013

@ivular - já si tak vždycky říkám, jestli tyhle matky takhle řvou i doma třeba na svého manžela a nebo jestli si to takhle hnusně dovolí jen vůči tomu prckovi, který se nijak nemůže bránit ☹ , tyhle matky bohužel o nějakém respektování se nejspíš v životě neslyšely.... no nic, už se těším, až si pro obědě půjdu pro to moje Sluníčko....on taky rozhodně není svatý, ale takovéhle jednání si nezaslouží žádné dítě...

sisstin
autor
24. led 2013

@krystalka no já to v šatně taky dost často vídám, to je samý "dělej, buď zticha" atd. 😕 taky to nechápu. Já taky ráno spěchám do práce a Tygr zdržuje, chce 2x přečíst, co budou mít k obědu, pak má xy svých rituálků, kdy nejdřív dělá tohle a pak tohle...ale přece na něj nebudu řvát, aby pak šel vystresovanej do školky 😕

abbie
24. led 2013

@sisstin ja som tiez casto pocula, ako rodicia vravia dietatu "bud uz ticho" alebo nebodaj neotravuj ... co by sme tu niektore dali, aby nase deti uz boli konecne ticho 🙄