Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad no hlavně by měl mít to hlubší porozumění, který se musí trénovat , čili" na čem maminka vaří, co nám měří čas, jaký zvířátko má dlouhý uši, kdo nám dává mléko, co jezdí po kolejích atd", ale to záleží, na jaký úrovni to porozumění má, na to se zas musí udělat test u psychologa 😉

krystalka
25. led 2013

@podubka - ahoj Petruško 🙂

krystalka
25. led 2013

@sisstin - jinak on se taky ochotně a rád zapojuje, ale potom ho prostě strhne to dění kolem, on se zakouká a přestává vnímat další pokyny, takže mu to musí zopakovat víckrát, než se zorientuje....

krystalka
25. led 2013

@sisstin - mimochodem, taky mne překvapilo, jak je ten IVP napsaný, je toho skoro 5 stránek A4, chvilku mi trvalo, než jsem to přelouskala 🙂 , ale je to dokonale výstižné 🙂

podubka
25. led 2013

Dnes jsem dostala zprávu od ředitelky školky pro psychologa.Má o něm přehled,hodně se mu věnuje už od začátku co přišel do školky.
Po roce docházky do školky:
Ráno při vstupu do Mš nechce opustit maminku,po 10 minutách si nalezne své oblíbené místečko v malé herně a nejraději si staví sám.V průběhu dne se postupně přesune do velké herny k dětem,ale vždy potřebuje toho jednoho dospělého mít u sebe.Kruhových her se nezůčastňuje,práce u stolečku ano.Kreslení modelování práce s těstem,lepení papíru.Letos od podzimu začíná mluvit a říká si o věci.Jeho rituály trvají,jídlo začal jíst společně s dětmi u stolu.Jakákoliv změna změna je pro něho obtížná.Byť i jen změna místa v rámci přesunu třeba ze třídy do šatny.Pak je ztracen.Stále potřebuje asistenci a vedení.Je bystrý,postupně lze různě vnímat,že se vnitřně účastní dění,ale má svůj vnitřní svět,kterému je oddán a odmítá se přizpůsobovat vnějším danostem.Včetně jakékoliv práce v kolektivu.Jeho oblíbenou prací je pomáhat naší provozní v kuchyňce,takovou práci vždy provede důkladně a s pečlivostí.Miluje domácké prostředí,leč mohu říci že za tento rok došlo u něj sice k pomalému ale velmi výraznému posunu styku se světem.potřebuje hlubokou citovou jistotu a pevné hranice,ale není zatím schopen normálního zařazení do velkého kolektivu což momentálně důsledně dodržujeme.

sisstin
autor
25. led 2013

@krystalka jako znaky ADD to jsou, ale těžko říct 😕

mardenad
25. led 2013

@sisstin ja som mu to skúšala dávať tiezo veci, dala som mu 5 predmetov. Krásne ukázal všetkých 5. Ale nie som si istá, či sa len nechytil slov, ktoré boli v otázke. Napríklad: farbička. S čím kreslíme na pepier? Podá mi farbičku. Ale nie som si istá, či otázku porozumel, alebo sa len logicky chytil slov : kresliť a pepier. Tak isto: čo svieti na oblohe? Nemám mať pocit, že sa len chytá slov?

Keď napríklad v autobuse vykladá nohy hore a ja mu poviem, daj ich dole, odvráva mi nie! Ak mu poviem : príde ujo šofér a bude na teba kričať, alebo mu poviem, že ak bude pekne sedieť, tak mu kúpim keksík, tak hneď dá nohy dolu a sedí pekne až do konca cesty. Mám pocit, že rozumie to, v čom má istotu, že pozná tie slová. Ale slová, ktoré nepoužívame, tak nerozumie a ani neodpovie, keď nerozumie.
Myslíš, že už má to hlbšie porozumenie? Ja viem, že ťažko povedať cez správy, ale podľa toho, čo som napísala?

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad tak nějaký tam určitě bude, ted je otázka, na kolik to odpovídá věku...ale těžko říct, ono se to fakt blbě hodnotí bez toho, abys to dítě viděla "v akci" 😉

zuzulkasimi
25. led 2013

@mardenad nevieš náhodou, či sa robia montessori terapie v ke aj niekde mimo našej škôlky? Inak EEG mal v poriadku aj môj Šimonko, až na MRI mu akurát zistili nejaké menšie zmeny z perinatálneho obdobia, pretože sa narodil predčasne, ale tie by vraj, aspon podla viacerých neurológov, nemali robiť problémy 😖 Mnoho autíkov má tieto výsledky úplne v poriadku...

krystalka
25. led 2013

@sisstin - děkuju, já vím 😉 . Ach jo, už jsem si poslední dobou říkala, že by ta škola mohla být docela v pohodě, začal teď mluvit fakt docela hodně ....ale začínám mít tušení, že to ještě vůbec nebude jednoduché...no k zápisu jdeme za rok, už se pomalu rozhlížím po vhodných školách, tak uvidíme 😉

sicinka
25. led 2013

Tedy holky teď jsem vás dočetla a když so představím že neurolog hlásá že vidí vysoké IQ na EEG tak si pomalu říkám jak může takový lékař předepisovat léky, rozhodovat o terapii. To je drsné.

sicinka
25. led 2013

No jen pro povzbuzení u nás knížky donedávna ne básničky taky ne a dneska ráno si přinesl knížku Mikeše a podle obrázků docela pěkně převyprávěl děj až jsem se divila. Taky už umí šiju boty do roboty, dokonce u toho i kroutí ručičkama, jak prohlásil manžel už umí to co jiné roční děti 🙂

sisstin
autor
25. led 2013

@sicinka hele, boty do roboty děláme ve stacíku, toje pro tříletý 🙂

sicinka
25. led 2013

@sisstin fakt ? on ji fakt celou odříká i docela srozumitelně. Jenže on ještě před půlrokem odmítal i točit těma rukama když jsem to říkala já (a to myslím roční dělají)- se strašně vztekal.U nás jde ta řeč opravdu rychle s tím zbytkem to tak slavné není 🙂 ale vypadá šikovnej takový řemeslník v rodině se vždy hodí.

mardenad
25. led 2013

@zuzulkasimi hej hej, my sme objednaní , je to na garbiarskej ulici. Veľmi sa tam teším. Teraz som tu o tom písala. Je tam logopedička,špeciálny pedagóg a psychológ.

sisstin
autor
25. led 2013

@krystalka tak u nás obráceně, při logo v poho, ale s dětma ani n

krystalka
25. led 2013

@sisstin - mě to u Jiříka přijde, že on při té individuální práci se sice dobře soustředí, všechno udělá v podstatě dobře, i na té logopedii řekne co má, ale je prostě trochu ve stresu a pod tlakem, že je na něj soustředěná pozornost...mezi těmi dětmi, kde se ztratí v chumlu a nikdo nesleduje jen jeho, je mnohem uvolněnější a hlasitější 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@krystalka Tygr není uvolněnej vůbec, jako spolupracuje, dělá vše..ale je to prostě ten tichý a klidný vzadu 😉

zuzulkasimi
25. led 2013

@mardenad kým môj malý nechodil do škôlky, chodila som s ním do Špeciálno-pedagogického centra na Bocatiovej ulici, to je o ulicu ďalej, nie je to to isté? Je to tam dobré, len sa tam bolo treba objednávať 3 mesiace dopredu, pretože tam majú veľa detí a keďže tie sedenia mali taký veľký časový odstup, celkový efekt to nemalo žiadny... ☹

krystalka
25. led 2013

@sisstin - no, Jiřík se právě odváže, když není soustředěná pozornost přímo na něj....jako v neznámém prostředí je taky ten tichý klidný vzadu, ale v prostředí, které už trošku zná se umí projevit 😉..... má to trochu asi po mně, já jsem na tom byla jako dítě podobně a vlastně i teď 😉

mardenad
25. led 2013

@zuzulkasimi my chodíme tiež tam pravidelne už od septembra tuším. Raz do týždňa tam chdíme. To na garbiarskej je úplne niečo iné. Počuj, nedáme zajtra kávu niekde? Pokecali by sme v kľude ...

nelaja
25. led 2013

@krystalka ahoj, pises o mojej dcere?podla mna ma tiez poruchu pozornosti, presne presne rovnake reakcie ako vo vasom ivp sledujem ja aj ucitelky v miniskolke. Niekedy je taka zahladena, ze s nou musim potriast, vyrusi ju aj splachnutie zachoda u tretich susedov, to s tou ponozkou je trefne -u nas-vycika sa, postavi, utrie, vytiahne nohavicky, a stoji a premysla,ze nema teplaky ju netrapi, v kolektive slabsia pozornost detto

mardenad
25. led 2013

Tak aby som obhájila tú dr... Asi som sa zle vyjadrila... Ona mi nepovedala, že : malý má nadpriemerné iq, povedala, že podľa záznamu to ona tak vidí, že sa to pozná podľa frekvencíí. Dočítala som sa napr. , že Beta vlny naznačujú koncentráciu, logicko- analytické myslenie, nekľud. -= napríklad.

Ona možno proste podľa tých stoviek záznamov , čo videla a vedela o tých ľuďoch, že majú vysoké iq, tak tie záznamy sa možno na seba podobajú alebo neviem čo... Proste posúdila to podľa svojich skúsenosti, to sú jej subjektívne názory a ani sa neuvádzajú v správe, lebo nie sú doležité. Ja som si jej názor vypočula a nehovorím, že im verím alebo neverím.

Ale tak isto nepochopím, ako nože povedať, že možem byť kľudná a spokojná, že u malého nehrozí adhd ani add a pritom viem, že tieto veci sa diagnostikujú u psychológa po 5-6 roku. Ja neviem... Ale napríklad psychologička mi sama navrhla, nech sa opýtam na neurologii, či má malý podozrenie na adhd. Tak ja neviem...

kajiszek
25. led 2013

Ahoj holky, ty webovky oskola.cz jsem neměla vidět, původně jsem nacvakala věci za litr, ale manžel už je na mě dost naštvanej, že se všechno snažím dohnat okamžitě a že jsem se zbláznila, tak jsem tu objednávku zrušila a nechám to na jindy, přeci jen těch nových věcí máme teďka moc. Nebo ještě přemýšlím, že vezmu aspoň ty kartičky na skládání půlek a na slova nadřazená. Původně jsem chtěla i ty listy na grafomotoriku pro Vojtu, ale máme bílou tabuli, takže mu to vlastně můžu natečkovat na tabuli, případně na papír. Kreslit cokoliv se mi nechce a tisknout a laminovat obrázky, to klidně jo, ale máme tiskárnu bez toneru už asi půl roku a manžel je poněkud laxní, takže tímhle tempem bych to vytiskla tak za rok 😀 😀 😀 No aspoň pár těch věcí vezmu na dobírku, aby neviděl, kolik to stojí, to by ho omyli 😝

Jinak s Nelinkou to jde prostě pomaličku dopředu, občas mě dohání k šílenství, ale občas lepší no. Třeba toho Zajíce odmítá dělat cíleně, už ani moc nedrží pozornost, ale když si jí nevšímáme, tak najednou položí třeba tři kartičky. Dneska si vzala sama tu krabici, vyndala kartičky a obrázky na stůl, jednu kartu si vzala na gauč a na správný místo položila pastelku (trochu šejdrem no). Nebo třeba i na tom návodu našla nakreslenou tu malou pastelku a přiložila tu velkou na ni. Ono jí to jde fakt pomalu, teďka zvládne tak asi dohromady 5 obrázků, ale najednou udělá většinou max 3, spíš 1-2 a pak už nechce... Pojmenovat umí taky asi jen 3 ty obrázky (gaga, šiši, bombo). Na iPadu už umí vkládat zvířátka a praskat ty balonky, to jí seplo vlastně během jednoho dne, ale když má podle obrázku uprostřed přiřazovat stejný obrázky okolo, tak to prostě konec, ona si prostě vybere jednu věc a tu tam tahá furt dokola a pak řve, že to nejde. Prostě uprostřed je meloun a ona vezme kukuřici a tu tam tahá do zblbnutí, pak ječí, válí se vzteky po zemi atd... Vysvětluju, ukazuju, ale zatím nic.

No jsem zvedavá na tu psycholožku v pondělí, ona podle mě nezvládne žádnej úkol a nerozumí téměř ničemu, takže fakt netuším, co tam s ní bude dělat. Ale třeba jsem ji naučila berany berany duc, to ji drželo dva dny, že ať byla kdekoliv, tak jak jsem řekla berany berany, ona se otočila, usmála se a běžela udělat duc. A teďka už to zase dělat nechce. Takhle je to z vším no. Pár dnů dělá pápá a malá pokaždý a potom už zase ani náhodou, i kdyby se na hlavu stavěla 😖

lojzina
25. led 2013

@kajiszek ahoj,a vy mate jakej problem? 😒

sisstin
autor
25. led 2013

@kajiszek tak zas tohle je v jejim veku normalni,ze obcas nechce,kor jestli ji s tim otravujes pak stokrat denne 😉

kajiszek
25. led 2013

@lojzina Ahoj, malá špatně reaguje na řeč, neotáčí se na jméno, často je úplně mimo a vůbec si nás nevšímá, působí dojmem, že nerozumí téměř ničemu, ani základní pokynům, tzn. neukáže, nepodá, nenajde atd... Je jí teprve 22 měsíců, takže doufám, že to u ní může ještě nějak postoupit, kor když se jí budem intenzivně věnovat, ale tak ten rozdíl mezi její komunikací a komunikací vrtsevníků je propastnej 😖 Jinak říká asi 20 slov, musím je dneska sepsat pro psycholožku, což by mi třeba ještě nepřišlo jako takovej průser, ale to neporozumění už problém je. Ona fakt působí dojmem, že na nás kašle, prostě jí můžu stokrát něco zopakovat a když nemá náladu, tak se na mě ani nepodívá, natož aby poslechla. Má pár věcí, co ji baví, to dělá furt dokolečka a donutit ji k něčemu novýmu je fakt těžký. Ale zase na autistu mi přijde, že má dobrej oční kontakt (pokud děláme něco, co ji baví) a ve společnosti dětí se cítí v pohodě, napodobuje, blbne s nima... No uvidíme, jak se to vyvine, jsme objednaní všude možně.

zuzulkasimi
25. led 2013

@mardenad tak to je potom super, keď chodíte aspoň raz do týždňa. mohli by sme niekedy skočiť na kávu a pokecať, len ja môžem iba keď je malý v škôlke, bývame totiž mimo KE.

kajiszek
25. led 2013

@sisstin No já nabídnu, zkusíme a když to nejde, tak ji nenutím. Pak zase nabídnu třeba za hoďku. Jako to puzzle ji baví, to by hrála furt, na Zajíce musí mít náladu, na obrázky a předměty taky... Prokládáme to blbnutím, skákáním, lechtáním, mazlením, honěním se po baráku, schováváním předmětů do ruky atd... prostě věci, co ji baví... Jak ji něco baví, tak je prostě supr, vysmátá, skáče po nás, doráží na nás... Ale to "učení", to je boj 😀

sisstin
autor
25. led 2013

@kajiszek spis myslim to papa atd 😉