Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
27. led 2013

Nasla som celkom zaujimavu stranku pre deticky http://alik.idnes.cz/ Mozno ju aj niekto poznate 🙂

lenajsek
27. led 2013

@kajiszek malá je suprová, Lukášek v jejím věku by tohle vůbec nedal, fakt šikulka!!! On začal dávat dva stejné obrázky na sebe až tak ve dvou letech, barvy začal přiřazovat až o hodně později, až po druhým a půl roce, spíš k tomu třetímu a to jsme ještě drilovali... Ipad je super, my ho máme k dispozici jen když přijde paní z rané péče, ale má u nás taky velký úspěch, pro ty děcka je to fakt super. 😉

@abbie My jsme začínali s porozuměním u obrázků na pexesu, sehnala jsem pexeso, kde byly předměty a na tom jsme to nejdřív zkoušeli, pak taky máme něco z Oskoly, ale dá se toho hodně stáhnout i z netu 😉 Malej je šikula

kajiszek
27. led 2013

Holky, díky moc, já jsem fakt happy, že se chytá, dneska už dávala i stíny, sice ne na 100%, spíš tak na 80%, ale je prostě vidět, že se jí rozsvítila ta pomyslná žárovička v makovici 😀 😀 😀 To mechanický pokládání obrázků je fakt o dost horší, to jí těžce neba. A dneska třeba začala říkat slovo "ahoj" a snažila se po nás opakovat téměř všechny názvy barev. No prostě mám pocit, že v týhle sféře se strašně moc zlepšuje, ale v tom porozumění je to furt čistá nula 😖 Prostě zavoláme "Nelinko, Nelííí, Nelííííkůůůů..." a prd velebnosti. Nikdy se neotočí, na žádnej pokyn nereaguje, i kdybychom se stavěli na hlavu. Dám jí vedle sebe kačenu, kočku a bonbon, protože vím, že tyhle věci zná a umí to říct, a jednou jedinkrát se stalo, že mi podala tu kačenu, ale to byl asi nějakej zázrak, jinak prostě nespolupracuje, ani se na mě nepodívá... I na tom ipadu se snažíme jí říkat, na co má ukázat, ale to taky vůbec ne. Tohle je prostě u nás ten hlavní problém, ten zbytek jde evidentně dopředu.

A někdo se tu ptal - ano, tohle je iPad. Nebýt Sisstin a dalších, vůbec by mě nenapadlo ho používat jako učební pomůcku, takže jsem fakt ráda, že jsem vás našla, holky 😉

strawberry17
27. led 2013

@abbie ahoj, ja som nehovorila, ze moj maly NIC nehovori...ale ze v 3 rokoch netvori suvetia, otazky, atd, atd, ako mi pisala ta jedna mamicka, ze naco sa mam zamerat u neho, co si vsimat

abbie
27. led 2013

@strawberry17 napisala si, ze ked nieco chce, tak povie len jedno slovo - cajik ... v blogu pises - Mamiii podaj mi "ZÚBKU"....(zubnu kefku 🙂
Boli ma nozicka = boli ma ponozka 🙂 boli ma hlavicka = boli ma ciapka 😀

strawberry17
27. led 2013

@abbie a o co ti ide? chces povedat, ze klamem?

kajiszek
27. led 2013

Já se z toho našeho kluka picnu... "Maminko, dneska budeme spinkat spolu tady dole na gauči". Říkám: "Ne, Vojtíšku, to nejde, musíš jít spinkat nahoru do pokojíčku", odpověď: "Ne nemůžu jít spinkat nahoru, protože je tam fakt strašně velkej bordel" 😀 😀 Říkám mu: "Jak tě to napadlo, vždyť je tam uklizeno, nevymýšlej si a pojď nahoru", tak prej: "Ne, není tam uklizeno, je tam hroznej binec, je to kanál" 😀 😀 😀 A mojí mámě dneska řekl "Já tě zabiju" 😨 😨 😨 No tohle opravdu nikdo u nás nepoužívá, takže koukám, že se ve školce naučí samý lepší věci 😀

dezyre
27. led 2013

@kajiszek to je malý zlatíčko 😀 Jako ve školce se toho naučí 😀 😀 😀 Já si dodnes pamatuju, jak jsme byli s bráchou (tenkrát tak kolem necelých 4 let) a dědem v obýváku. Brácha si tam vysypal lego a všelijaký kostky a pak chtěl zapnout televizi, jestli tam není pohádka a už se usadil vedle dědy na gauč, no a děda mu povídal, že to musí prvně uklidit a kdesi cosi, no a brácha jak tam vedle něj seděl povídá: kulva, pi+a, se na to vyselu 😝 .. ani vám nebudu popisovat jakou tenkrát chytnul 😀 a jak tak bulel tak vzlykavě povídal, že Fanoušek ve školce to tak povídá 😝

dezyre
27. led 2013

@sisstin prosimtě z kolika částí nebo kousků by měl Staník v necelých třech letech složit obrázek? A měl by to zvládnout složit když nevidí předlohu, anebo se počítá i to, když ví, jak má vypadat celek a podle toho se to snažit postavit?

abbie
27. led 2013

@strawberry17 nie, ale ked chces, aby sme ti objektvne poradili, tak by si mala napisat, co naozaj maly vravi, ved ty si ho opisala ako uplne nereagujuceho a tvoj fotoblog je o niecom uplne inom 😕

dezyre
27. led 2013

@strawberry17 pravda je, že si tady v diskuzi psala, to co tvrdí @abbie, že si říká jednoslovně o čaj, o mléko a že je těžké z něj dostat nějaké odpovědi, že jste si i mysleli, že je hluchý.. Do fotoblogu se ti nedostanu, protože nejsem registrovaná na koníkovi.sk.. ale pokud si takhle řekne v tříslovné větičce, tak mě ta řeč přijde naprosto v pořádku. Druhá věc je např. chování a tak.. ale řečově nevypadá nějak "opožděný"

strawberry17
27. led 2013

@abbie nechaj tak, rozhodla som sa, ze uz nebudem verejne prepierat moje problemy (nesuvisi to len s tebou)

dakujem tym co mi poradili kam sa obratit

strawberry17
27. led 2013

@dezyre vcera som si zacala pisat co hovori - za cele doobedie pouzil jedno slovo "mliecko" (ze chce mliecko) a nereagoval z moje strany na nic, ked som sa ho pytala, prihovarala, chcela s nim hrat, atd...ale to je uz jedno, nechcem to tu uz rozoberat

strawberry17
27. led 2013

@dezyre ano 2x za svoj 3rocny zivot povedal 3 slovnu vetu, tak som si to sem natesene napisala do fotoblogu, ze aky uspech.....teda pre mna to bol uspech....ale mala som napr vo fotoblogu ked mal 2,5 roka, ze este len zacina rozpravat...ale to je jedno, uz sa tu nebudem nicim chvalit, naco, aj tak si to kazdy otoci ako chce

ivular
27. led 2013

@abbie Někdo tu před pár dny psal, že maminka vycítí nejlíp, jestli je její dítko v pořádku - a moc se mi ta myšlenka líbí 🙂 Já myslím, že je zbytečné zkoumat, jestli @strawberry17 někde psala, že chlapec mluví jednoslovně nebo spojí i tři slova, když to ostatní chování, které popisovala, působí opravdu "velmi mimo normu"☹
Nechci si hrát na chytrou, ale tahle diskuse přece není žádným oficiálním dokumentem. Všechny tu máme podobné trápení, tak si pojďme být raději oporou 😉

dezyre
27. led 2013

Holky, tak jsem vypsala já shrnutí, co používá náš tříleťák 😝 😝 😝 😝 Bíííííída..

aktivně používané slabiky 😀
- pi, pi-tití, pi-pí (pití)
- tááá-tititi (na záchod)
- pá-tititi, pápá (loučení)
- po (pohádka)
- bi (binec, používá nejen na drobky, ale i na to když se poleje)
- něco mezi pa a ba (ryba, žába)
- brm (auto)
- ta (náklaďák, má to spojené s Tatrou- tu máme doma, proto asi to "ta")
- ko (chce vytáhnout kolo a jezdit na kole)
- pí (prší, většinou když mu řeknu ať namaluje jak prší, tak maluje krátké svislé čáry a říká u toho "pí")
- au (když se bouchne)
- jééé (když vidí něco co ho opravdu zaujme - když zapne telku a něco zajímavého tam běží, když vidí že vytahuju kokino, případně na nové zajímavé věci)
- bu (bum)
- buej (balón, bublina)
- ko (oko)
- pí (pupík)
- pa (prsa)
- koko (kokino - i když toto teď nějak mrví, snaží se tam zakomponovat nějaká písmena ze slova čokoláda a je z toho něco co ani nevím jak to napsat)

jinak občas odpovídá na otázky typu jak dělá kráva, had, kočička, pejsek a další zvířátka (i když jich moc není), když jede sanitka a slyší houkání tak napodobuje.
Na vyžádání ať řekne táta, tak řekne "ta", zavolej tati "titi" (ale jen když mu řeknu, ať zavolá tatínka), máma nezvládne říct, to řekne něco jako "pa". No a když mu řeknu STaníku chceš papat? Případně Staníku budeme papat, tak zopakuje "papa", ale o jídlo si sám aktivně neřekne.

dezyre
27. led 2013

@strawberry17 však je to úžasný když řekne tříslovnou větu 😉 I když jen párkrát. Bohužel pokud už ji zase říct nezvládne, tak to o něčem značí. I to je prostě znak.. Např. Staník ve dvou letech říkal věci, které teď už neříká. Jakýsi regres nás potkal.. A tvůj malý toho ve 2,5 letech říkal víc než teď?

strawberry17
27. led 2013

dam vam vediet ako sme dopadli ked budeme uz "zdiagnostikovani"...trosku sa ospravedlnujem, ze mozno niekedy reagujem nie velmi pozitivne, ale je to na mna momentalne uz dost vela a na vsetko som uplne sama...a je to strasny pocit, uvedomit si ze "moje dieta asi nie je normalne", doteraz som si to ospravedlnovala vselicim: "asi je este maly", "asi je neposlusny", "asi je rozmaznany", "asi to ma zo zleho prostredia" (zili sme v domacom nasili ale v oktobri sa nam podarilo "utiect"...
ale nechcem tu uz nic rozoberat 😠 lebo kazdy si tu vysvetluje veci ako sa mu hodi (nemylsim teraz vas ale vseobecne) a kto nezazil, nepochopi...proste teraz sa mi zacinaju otvarat oci, ze maly nie je uplne v poriadku a zacinam vidiet realitu a nie je to pre mna ako pre matku co miluje svoje dieta najlepsi pocit, ale asi to poznate, presli ste tym, tak asi viete trochu pochopit

mvmk
27. led 2013

@dezyre
@kajiszek ahojky holky, jste docela ukecany, jsem potrebobala pul dne to vsechno docist 😀 , jinak vase deticky opravdu valy 😉 Ja kdyz tady vidim ty videa, tak nevim jestli by se spis hodilo tema "genialni deti " asi budu muset natocit moji malou aby kazdy vedel co je opravdu nestandartni dite 😝
Jinak mame dve nova slova: bubu a bllll, jako bubak a cert porad ukazuje do nejakych ponurych koutu, ze tam jsou a ze se jich boji 😀

strawberry17
27. led 2013

@dezyre on rozpraval tak okolo 7mes par slov mama, baba...potom bol v nemocnici 3dni co na neho neposobilo dobre a na par mesiacov prestal rozpravat uplne...potom zase par slov mama, baba...v 2,5 roku zacal trosku rozpravat a teraz par mesiacov to ide zase dolu vodou...menej rozprava teraz nez ked mal 2,5 roka...stale rozmyslam, ci zvrat v jeho spravani nenastal po mmr ockovani (bohuzial som vobec o ockovani necitala a zacala som az ked sa mi maly prestaval zdat byt normalny)...
inak ja som ucitelka v skolke, so skolou (kde sme mali aj psychologiu, pedagogiku) aj s praxou v skolkach aj ako aupair, DLHE roky som pracovala s detmi od 0-8 rokov, takze viem si aj toto porovnat to velke mnozstvo deti co mi preslo rukami a moj maly....ktory je UPLNE INY ako vsetky deti co som za tie dlhe roky videla, spoznala

mvmk
27. led 2013

@strawberry17 citim s tebou, treba je to chovani zpusobene i tim co jste prozili 😔 😔 . Ona nadeje umira vzdy posledni, ja si tohle porad rikam, nic jineho delat stejne nemuzu.
Jo a mozna typ pro ostatni, bude to mozna znit silene: ja vzdy kdyz jdu spat tak si porad opakuju Emma chodi chodi chodi, mluvi mluvi mluvi, rozumi rozumi rozumiiiii 😀

strawberry17
27. led 2013

inak minule bolo v telke, ze renovovali dom pre rodinku co mala z 5 deti styri deti autistov a jeden maly tam stale utekal z domu, bohuzial aj ten moj, aj z domu, aj zo skolky (co som pisala, ze sa neadaptoval do skolky), tak neviem ci je to tiez znak autizmu

kajiszek
27. led 2013

@abbie Teďka mi došlo, že jsem zapomněla na to vaše video, včera jsem byla pryč... No koukám jako blázen, malej je fakt bourák. U nás nehrozí ani "kde je kytička"... Myslím, že porozumění má fakt v pořádku a je moc šikovnej!

lenajsek
27. led 2013

@dezyre Ahoj, tak to je na tom líp jak Lukin, Lukášek nemá ani polovinu toho, co Staník ☹ A aktivně si řekne o pití, kakat, písničky pustit, jinak nosí kartičky nebo gestikuluje... U nás je problém, že pořád neumí spoustu hlásek vyslovit, ani všechny souhlásky ☹ Snad to někdy naběhne.
A Staník spojuje slova? Lukin vůbec, a má jen jedno douslabičné, "mapi", co říká skoro na vše okolo, nebo když něco komentuje... jinak to je pár jednoslabičných slov...

dezyre
27. led 2013

@mvmk jo jo, Staník je geniální - za dva měsíce mu přibylo nové slovo "jééé" 😝 😝 😝 😝 můj táta mu začal říkat Bertík 😝 (Albert Einstein). Jo a zapomněla jsem ve výčtu ještě dvě aktivní - píííí (prosím) a pííí (ptáček)

Holky, ale i tak, když si to tak sepíšu, tak toho je víc, než jsem si sama myslela 😝 😅 Pořád je to na tříleté dítě bída, ale opravdu jsem mile překvapená jakou on má velkou slovní zásobu 😀 😀 😀 😀 Ale vážně - co mě teda nejvíc trápí, že neřekne jediné slovo pořádně ☹ Jen slabiku, ani pořádně nezdvojuje, případně za to dodá to jeho "tititi". To už vůbec nechápu. Tak mě řekněte jestli je to normální vývin řeči, anebo co 😠

mvmk
27. led 2013

@strawberry17 no ja jsem nedavno davala do fora pro autisticky deti, film o autismu ale bohuzel v nemcine, jako jsem byla docela v soku, a prijde mi uplne strasne ze 5 deti a 4 autisti, to uz je fakt na zamyslenou.

lenajsek
27. led 2013

@dezyre Jo už to čtu, co píšeš dál, o tom zdvojování... tohle by Ti měl právě říct psycholog, jestli je to normální vývin řeči... 😉 Proto jsu já zvědavá na vyšetření u Krejčířové, kam jdeme v dubnu, co mi právě k té řeči a celkově řekne... jí fakt budu věřit nejvíc...
A co ta logopedie, už jste někde nahlášení? Budete chodit?

strawberry17
27. led 2013

@mvmk ja viem po nemecky, ale mam poskodene graficku kartu (maly mi hodil notebook 2 x o zem, on vsetko vkuse hadze na zem od rana do vecera) takze videa mi nejdu

strawberry17
27. led 2013

@mvmk ja som doteraz poznala autizmus len z filmu rain man
cim to je, ze nastavaju u deti take regresie? ze nieco vedia a potom to ide k horsiemu?

abbie
27. led 2013

@kajiszek diik 😅 ja zasa otravujem manzela s iPadom odkedy som videla tvoje video 😀 😀 tie hry su tam uplne super