Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra no vy dost věcí, co tady probíráme, děláte na těch terapiích 😉

petraguerra
7. lis 2010

Na terapie si opravdu stezovat nemuzu vsichni jsou na nas hodni ,vzdycky me chvali,ze jsem na vsechno pripravena a vim na co se ptaji atd.Jsem pridala par fotek jak sel cas s Matesem 🙂

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra tady v podstatě je jen ta Raná péče - to je nezisková teréní služba, která se věnuje dětem bud postižením ohroženým, nebo postiženým 😉 některý děti tam jdou už z porodnice...blbé je, že jak je to neziskovka, tak oni nemají šanci se nějak víc prezentovat a stále se o ni moc neví 😒 já nesla letáky k pediatře, ona o tom v životě neslyšela ( btw. ta budova je asi 50m od jejich ordinace shodou okolností), letáky strčila do šuplíku a tím to asi zhaslo 😒

pak teda chodíme na to logo, ale to si hradím, 30minut 120Kč + pomůcky, a ta Logo klinika se v podstatě platí celá, základní vyšetření je teda na pojištovnu, ale skoro vše je u nich nadstandartní péče, a to se hradí 😝

hlavně člověk, co si nenajde na netu, to neví....třeba naše pediatra by nic neřešila, ty žádanky k doktorům jsem z ní musela pomalu páčit, furt mi říkala, že je malej a bla bla bla..a ted na tříletý, kdy už byl konečně v normě, tak mi pro změnu zas v očkováku zaškrtla, že psychomotorický vývoj neodpovídá, protože nemluví 😝

petraguerra
7. lis 2010

To je podobny i tady taky se vsim litas a na vsechno je paracetamol,my mame stesti,ze jsme byli s problemy od narozeni tak mame dobry doktory i jsme dobre hlidani jinak tedy taky nic moc na to ,ze je to uk 😒 Ja vubec nevim jak tady co funguje,ale mam vse zdarma az do domu nosi si pomucky sve i moje pouzivaji,mam toho pro Mateje strasne moc od vkladacek ,kostek ,puzlekasicky na penize vkladat,hracky,odstrkovadla,trikolku,hudebni nastroje....proste vsechno co si vzpomenes,ja to kupuju v sekacich tady je to levne a udela to sluzbu stejnou 🙂

petraguerra
7. lis 2010

Sistin vis,ze jsme rodily uplne stejny den i rok? 😕

sisstin
autor
8. lis 2010

Dobré ráno,

tak Tygr konečně pokořil dvojdílné puzzle, najde ty kousky, i když tam má na výběr asi ze 32 částí a hlavně BEZ VZTEKU A S TRPĚLIVOSTÍ, to dává k sobě 😀 😀

@petraguerra tak to je náhoda 🙂

sisstin
autor
8. lis 2010

ještě jsem vytáhla to stínový pexeso, ale to je fakt už dost jednoduchý...to ho nebavilo, páč mi tady za 10 sekund jich vysázel asi 50 😝 to je spíš pro děti, co mají špatné to vizuélní vnímání 😉

sisstin
autor
8. lis 2010

dneska jsme nák tvořiví 😅 😅 😅 Lego, kartičky z Brumíka (ty jsou super), a složitější zvířata 😉

sisstin
autor
8. lis 2010

@romana ještě mě napadlo, pro vás by možná bylo dobrý tohle, když má O. horší to prostorovou orientaci 😉

a už končim dneska 😅 😅 😅

romana
8. lis 2010

@sisstin ahoj, díky za inspiraci. my už máme na vánoce splněno, tak přidám na seznam tipů pro rodinu 🙂

nutelka
8. lis 2010

@sisstin my máme něco podobného, ale jsou tam domácí zvířata, mořští živočichové...a martínek to zatím přiřadit správně neumí, ukáže mi kde je na souhrnném obrázku třeba stejná ryba, ale strčí to do špatné řady. 😒

sisstin
autor
8. lis 2010

@nutelka no to je právě dobrý na tu prostorovou orientaci 😉 Tygr s tímhle tak nějak problémy nemá, to vizuélní vnímání má hodně dobrý...najde i malej detail ve velkým obrázku atd. 😉

u nás je fakt nejhorší ta expese a jemná motorika 😒

nutelka
8. lis 2010

@sisstin musím to vytáhnout a třeba už to zmákne, zkoušela jsem to tak před měsícem. Já jsem vždycky tak navnaděná s ním různé věci procvičovat, jenže jak chodí do školky, tak toho času je málo. Po školce jdeme ven, nebo příjde domů a hned se vrhá na hračky. A to mu do toho nechci zasahovat, jsem ráda, že si vyhraje nějakou dobu sám a "odpočívá". A když už teda něco procvičujeme, tak s Terkou ničitelkou je to o ničem. 😒

sisstin
autor
8. lis 2010

@nutelka no já právě zatím i kvůli tomuhle o té školce neuvažuju....vůbec by tam na něj neměli čas, a pro mě je to prostě fakt ztráta času.... jenže na druhou stranu by se tam samozřejmě víc naučil, že mezi dětma jsou taky spory...že se musí umět bránit a tak...

on na to není vůbec zvyklý, neví, že by ho nějaký dítě mohlo plácnout, něco mu sebrat..on takovýhle věci nedělá...takže vím, že pak ve školce to asi bude mít hodně krutý ze začátku 😒 ale prostě ted ho tam dávat nechci, musíme doma ještě hodně zamakat...v tom září to snad už nebude tak potřeba a ve školce bude mít logo péči intezivní každej den 😉

nutelka
8. lis 2010

@sisstin tak pro Tygra by určitě školka byla lepší až příští rok. Marťa s adaptací nemá problém, hraje si většinou sám. Patří prý mezi nejhodnější. Kdo ví ale, jak by se choval, kdyby mluvil. I když učitelka říkala, že se s ním vždy domluví, přinejhorším ji vezme za ruku a ukáže. Každopádně bych chtěla být mouchou a sledovat ho. 😀 Jinak je vidět, že toho učitelky mají plné brejle, protože kolikrát pro něj příjdeme a on má tepláky naopak, papuče obráceně. 😕 Takže o nějaké individuální péči si nedělám iluze. 😒

Jinak naše dnešní konverzace po školce:

Já: Byli jste venku?
M.: Ne, prší.
Já: Zpívali jste ve školce?
M.: Ano, eškena. (učitelka)
Já: A ty jsi taky zpíval?
M.: ano.
Já: Ukaž, jak jsi zpíval.
M.: na na na 😀

sisstin
autor
8. lis 2010

@nutelka no já si právě říkám, že hrát si sám a čumět na děti z kouta může i v MC..a nemusí kvůli tomu chodit do školky, že jo...a zabíjet tím čas 😝 jako neřeknu, kdyby byl fakt společenský a ty děti mu chyběly...ale on se doma nenudí, uděláme spoustu práce a prostě si ho ted v běžné školce neumím představit... Kr. nás do toho trošku tlačí, ale já fakt nevím..navíc kde tu školku hledat, že jo 😝

sisstin
autor
8. lis 2010

jo, a dneska jsem objednala tohle, bude to mít Tygr k Vánocům od našich 😉

argousek
8. lis 2010

No já jsem na tím zrovna taky dneska uvažovala a říkala jsem si, jak se Adámek hezky rozpovídává. Opravdu už krásně, není to, že by mluvil od rána do večera, ale snaží se. Dneska přišl manžel a říkal, ježíšmarjá to snad není pravda, to je teda ten cement drahej a Adámek říkal "jajamaja, to není pavda, cement dajej" 😀 Jsme se museli začít smát. Právě si říkám, že se s tím mluvením rozjel a kdyby šel do školky, že by se mohl zabrzdit, že by mohl mít před dětmi blok, když nemluví ještě tak dobře. Tak si říkám, že jestli se u něj neprokáže autismus, to bych ho s tím asistentem dala, ale když ne, tak počkám do září a půjde až od září. Já jsem doma se Štěpánem, tak mně nic netlačí. Navíc on trochu žárlí a mohlo by mu být líto, že se mnou zůstane Štěpán doma a on někam musí 😒

sisstin
autor
8. lis 2010

@argousek a vy půjdete do logo třídy nebo do klasický? 😉 Já do té logo třídy o asistentovi neuvažuju vůbec, je tam málo dětí a dvě učitelky..a na dysfázku jsou tam zvyklí, takže pohoda 🙂 tak se modlim, aby nám to jako vyšlo..páč jinak fakt pak nevim 😒

jinak super, že Adámek už tak hezky mluví 🙂 je to úžasný vid? 😵

argousek
8. lis 2010

@sisstin jojo úžasný to je, když dítě jen nemlčí a máš nějakou zpětnou vazbu 😉 Jinak mně teď Adámek nějak bojkotuje učení, prostě se mu nechce, tak jsem dneska už musela použít odměnu - čokoládu a hned pracoval jak divej, je to hroznej holomek. Uvažuju, že si vezmu sebou čokoládu i na to vyšetření ke Krejčířový a když nebude chtít spolupracovat, tak to zkusíme takhle 😒 No právě nevím, jak se rozhodnout. My máme logo-třídu (je to normální školka a mají jednu logo třídu) a chodí tam jak děti s dysfázkou tak i děti, které neumí třeba jen ř. No ale je to asi 8km od nás. Takže bychom ho museli vézt ráno tam a jet domu a odpoledne pro něj a zase zpátky. Takže jako čtyři cesty. No ale říkám si, že by s ním snad speciálně pracovali na té řeči. Nebo může jít do normální školky, to jsme uvažovali o tom asistentovi. To je jen 3km. Ale ta paní z SPC mi říkala, že pokud nepůjde o autismus, že asistenta nejspíš nedostaneme 😒 Tak počkáme, jak se to vyvrbí s tím asistentem a pak se rozhodneme. Jak by ses rozhodla ty? Já jsem chtěla, aby šel Adámek do školky, aby byl mezi dětma, protože my jsme na malé vsi a tady mezi děti vůbec nepřijde. No ale mám strach,aby se necítil ve školce odstrčenej. On je taky takovej bojácnej. Když jsme byli v lázních, tak ho tam jeden kluk kousnul a on byl úplně v šoku, protože nevěděl, že by mu někdo mohl ublížit. No a v téhle "normální školce" je jen jedna třída a tam jsou všechny děti dohromady, takže i předškoláci a to se mi moc nezdálo. Mně se víc líbí, když jsou děti rozdělený podle věku. Adámek by klidně dělal kolo kolo mlýnský nebo jiný říkanky a předškoláky tam učí o pravidlech silničního provozu, což Adámka vůbec nezajímá, že

sisstin
autor
8. lis 2010

@argousek s tím dovážením do školky je to fakt blbý...my máme obr štěstí, že tu logo školku máme shodou okolností před barákem 🙂 ale jako, pokud je to ve vašich možnostech, tak bych ho fakt dala do té logo třídy 😉 jednak se mu tam budou fakt hodně věnovat, a doma pak nebudete muset skoro dělat nic..a jednak mi ted jedna holčina psala, že "normální" děti se s nemluvícím či špatně( málo) mluvícím dítětem moc nebavěj 😒 a z toho já mám teda hrůzu docela 😒 ono jako děti, které jsou vůdčí typy, tak s tímhle nemaj až tak problém...ale jestli je Ada něco jako Tygr, tak by to mohl mít fakt blbý 😒

k té asistentce, třeba pardubický kraj ho nedává vůbec, my nemáme jedinou šanci ho získat, a abych si ho platila, na to fakt nemám 7-10tis. měsíčně... 😒 ale záleží, jak je to u vás..a co teda bude mít Ada za dg. a co vám doporučí Krejčířová 😉

sisstin
autor
8. lis 2010

jo holky, od včera je Tygr nějakej totálně "ujetej, jako nechápu, co to má bejt 🤐 nejdřív jako dělá, že neumí kousat...každej větší kousek housky( křupky atd.) si vytahuje z pusy a ječí hystericky, musím mu to zmenšit a pak to teda sní...neumí si normálně kousnout 🤐 🤐 🤐

a má pro mě nesmyslný záchvaty řevu, včera večer házel z postele ovci plyšovou...hodil ji - hysterickej řev a vrhal se na mě...pak zas ukazoval, že mu ji mám podat...podala jsem mu ji - hysterickej řev...a takhle furt dokola 😕

dneska zas do všeho strkal prsty - do jogurtu, do kafe..a mega řev... hodil auto za postel - řev...

nechápu, fakt ne 🙄 🙄 🙄

argousek
8. lis 2010

no právě, jak píšu, on je bojácnej a nikam se netlačí, tak mám právě taky strach, aby se necítil odstrčenej, protože nějaký šestiletý kluci, co mají všechno na háku se s ním nebudou babrat. Navíc já myslím, že on je i mentálně prostě pozadějc. Kluci jeho věku už žijou spidermenama a tak a on má rád krtečka 😒 No prostě nebe a dudy. Ale zase si říkám, že teď udělal velké pokroky a od září by mohl jít do té školky i sám. Ale teď si ho tam samotnýho taky nedovedu představit. On se zaprvý neumí pořádně sám najíst. Zadruhý on i motoricky není úplně 100%. Děti už umí skočit z místa nebo ze schodu nebo seběhnout schody. On z místa neskočí a schody sejde. Na prolézačkách ho musím hlídat, aby nespadnul, což už se děti jeho věku už nemusí. Už vidím učitelku, jak by za ním pořád běhala, to tam sedí na lavičce a chtěj si poklábosit 😝 Jinak o tom, že bychom si platili asistenta neuvažujeme, ale pokud by mu ta logo třída pomohla, tak by jsme ho tam určitě vozili

argousek
8. lis 2010

@sisstin a nebolí ho to zase v té pusince, nemá tam zase aftíky ??

sisstin
autor
8. lis 2010

@argousek no tak to je fakt něco jak Tygr...ten schody sejde, jen když se drží zábradlí...z místa skočí až ted, a to asi jako 2mm do vejšky...na prolejzačkách v životě nebyl, tam bych ho nedostala ani heverem 😝 sám se taky nenají, jídlo má na háku, takže si dá jednu - dvě lžičky a končí, takže bud s tím za ním lítám a on milostivě něco sní...a většinou už nejí pak vůbec 😝 oblíkání jakž takž, ale sám úplně to nezvládne 😝

sisstin
autor
8. lis 2010

@argousek já nevím, ale to by snad nemohl mít takhle rychle za sebou..to je virový 🤐 😕 😕 😕

argousek
8. lis 2010

no jo no jsme na tom podobně, ale my jsme o rok starší 😀 Ale co hlavně, že je jinak zdravej. On třeba před rokem než jsme jeli do lázní byl jak hadrová panenka a po těch lázních se fyzicky strašně zlepšil. My s ním taky chodíme každej den na procházky a to třeba na loukou, kde je ten terén náročnější, aby se pořád trénoval. Po fyzický stránce už dobrý, teď ještě aby dohnal vrstevníky i po mentální stránce. Ono je fakt, že se třeba od malička trénuje Vojtovka, ale nemyslí se na ten mentální vývoj, ten se podle mně dost zanedbává. Přitom se s těma dětma může pracovat odmalička, jak to třeba mají v USA nebo UK, jak tam cvičí tu occupational therapy 😒

argousek
8. lis 2010

No nevím, bych mu pusinku prohlídla nebo ho třeba trápí růst těch stoliček

sisstin
autor
8. lis 2010

@argousek jj, to je bohužel pravda.. 😒 furt se jenom kouká na to, aby díte lezlo, stálo, chodilo..ale to, jak je na tom po psychický, komunikační a mentální stránce..to už nikdo moc neřeší 😒 vy jste v Rané péči od kdy? My od minulýho listopadu 😕 ale to je jasný, že když má Ada hypotonii, že nebude tak fyzicky zdatnej zatím jako vrstevníci 😉

u nás je to spíš tím, že on se všeho bojí...nic nezkusí, takže třeba nekecám na schodech stál poprvý ve 2,5, páč prostě do tý doby neexistovala síla, která by ho donutila, aby si na ně stoupnul...to samý prolézačky, to ho prostě nedonutím, takže on to prostě nemá jak trénovat 🤐

argousek
8. lis 2010

No tak to je u nás naopak Adámek se do všeho hrne, ale nemá na to, takže já furt trnu odkud spadne. Protože tam mermomocí chce 😝