Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
30. led 2013

@kajiszek přesně... děláme vše, co můžeme, máme logopedy, rané péče, vybíráme předškolní zařízení podle toho, co je pro naše dítě nejlepší... ono je to asi dobrý pak vědět, než se jde do školy, aby člověk měl tak nějak "jistotu", ale jestli budu vědět přesnou diagnózu ve dvou, třech nebo čtyřech letech, je asi možná jedno, důležitá je práce a péče...

lenajsek
30. led 2013

a samozřejmě reakce okolí...

Nic holky, jdu spát... dobrou!

kajiszek
30. led 2013

@lenajsek Jj to je právě ono. Já ji milovat budu, ale co okolí... Bojím se toho, aby to neměla v životě těžký. Že se jí děti budou smát a bude trpět. Jako třeba ta dys kámoška to měla všecko na háku, brala to všecko úplně v poho a uměla se sama sobě zasmát. Ale pokud bude mít Neli povahu po mně, tak ji předem lituju, já jsem nervák a stresař jak prase.

kajiszek
30. led 2013

To mělo být pro mvmk...

No už blbnu, jdu taky spát. Dobrou noc 😉

mvmk
30. led 2013

@lenajsek dobrou noc, ja taky, ale stejne se mi to zda docela neprofesionalni chtit tam dite samotne, kdyz matka proste upozorni, ze to dite nesnese, a nemyslim si ze je to neco standartniho aby 2 lete dite zustalo nekde samo s uplne cizim clovekem. Naopak je to naprosto normalni reakce, ze dite place a hleda ochranu matky, zvlast kdyz ma nejaky problem, nemluvi a kdesi cosi, tam je to casto spojeno s uzkosti, a vysetruj uzkostne dite 😕 😕 Tak ale uvidis u Krej.

kajiszek
30. led 2013

@lenajsek Jo to jsem ještě chtěla... Přijde mi fakt zvláštní na základě tý nespoluprávce uvažovat o autismu. Já teda nevím, jak by reagovala Neli, ale tak třeba Vojta by byl úplně nepříčetnej. Ten měl kolem těch 2,5 období, kdy by se z toho fakt zbláznil. Takže si myslím, že ti měla dát šanci být tam s ním jako jeho jistota. Třeba sedět opodál, ale aby věděl, že je všechno v pohodě. No uvidíš u Kr., budu moc držet palce 😉

kajiszek
30. led 2013

Jo tak mvmk mě předběhla 😀 No fakt už mizím, dobrou noc 😉

abbie
31. led 2013

Ako vas tu citam, tak si uvedomujem, ze moj maly ma tie auti znaky asi najhorsie, ako to ze sa dieta boji cudzich ludi je uplne bezne, aj spickovanie ma dieta skusat v istom obdobi okolo 2r. , je normalne, ze sa pri tanci deti tocia dookola a obcas to skusaju aj cez den, dolezite je, ze sa netoci 5 min. ci viac ..
ja uz som presvedcena, ze maly bude VFA

sisstin
autor
31. led 2013

@abbie ale prd 😉

sisstin
autor
31. led 2013

Tygrovi už začíná naskakovat R a Ř, ale jen ve slovech, kde je tvrdá souhláska předtím, takže jako "kráva, tráva, tři" atd., ale tak i to je docela úspěch 🙂

dezyre
31. led 2013

@kajiszek Staník si k tomu kreslení taky musel dojít sám 😝 Taky ho to nebavilo, ale zaujala ho ta ryba - to je prostě u nás alfa omega 😝 Začal se pokoušet o nakreslení ryby na tu kreslící tabulku, ta ho dost baví, papír už je horší, on totiž jen trochu něco namaluje, zjistí, že se mu to nelíbí a už chce čistej papír, kdežto z té tabulky si to smaže 😀 😀 😀
@lenajsek to je dobrej nápad 😉 Asi bych to viděla na sraz v Brně, že jo? Akorát už vypadám jak velryba 😀 😀 😀 😀 - včera rovných 100 přes pupek 😅

dezyre
31. led 2013

@abbie to by si se divila, jak dlouho se Staník točí, jemu se ohromě líbí, že se zatočí, zatočí se mu hlava a spadne 😝 No ještěže já jsem neměla ve Staníkových dvou - dvou a půl letech načtenej autismus 😝 By z toho chudák vyšel hodně špatně - když jsem to četla tak měl všechny body - do puntíku - teď už jich má jen cca polovičku - tak úspěch 😀

sisstin
autor
31. led 2013

@abbie VFA by nikdy v jeho věku nerozuměl tak, jako ti rozumí malej 😉 tam je taky narušený porozumění v tomhle věku 😉

abbie
31. led 2013

@sisstin no ale standardne sa teda nechova, poslednu dobu sa mi zda, ze je az posadnuty v tom, ze skuma linie vsetkeho mozneho a to je dost silny auti znak. Thorova sa raz v jednom rozhovoru vyjadrila, ze neexistuje dieta s auti rys., ze to dieta proste je autisticke a basta 😒 od nej by sme teda schytali ...

lenajsek
31. led 2013

@dezyre fajn, já jsu pro 😉 jen nevím kde, abychom zabavili i naše prcky... tak Ty jseš o dva měsíce víc těhu než já, tak to už máš fakt asi pěkný bříško, já zatím nic moc mi přijde...

@mvmk
@kajiszek Holky nevím, nebudu to hodnotit, možná se u Kr. dozvím taky to stejné, možná ne... fakt to teď neřeším a uvidím... ale prostě jedno je jisté, Lukáška objektivně nevyšetřila, protože tam nic neudělal, fakt se to takhle stalo, nic víc, nic míň...

Jdu vařit a konečně půjdem s Lukinem dopoledne ven, tak se mějte krásně!

sisstin
autor
31. led 2013

@abbie ale neschytali, v tomhle věku je prostě normální, že ho to zajímá, každý děcko i člověk má auti rysy, ona je proti diagnoze "auti rysy" 😉 to je rozdíl 😉

lenajsek
31. led 2013

Holky, včera jsem na chvilku nakoukla na začátek tohoto tématu, jak ho Terka zakládala a házela tam odkaz na jedny stránky, které se dají využít při grafomotorice a kreslení... mrkněte, docela se mi to líbí 🙂

http://www.volny.cz/jorych/slababi.htm

mvmk
31. led 2013

@abbie jako ja si taky myslim s toho co jsem videla , ze ty o te variante ani nemusis premyslet. A ono nejde o ty aut. co je horsi co je lepsi ale takove ty zasadni veci. U nas je to porad jeste ten ocni kontakt to je fakt smutny ☹ . Ona ma obdobi kdy super reaguje, si vzdy rikam perfektni a najdenou pic a sme tam kde jsme byli. Ted v momente uz 3 dny zase uplne ignoruje. A to je fakt prusvih 😖
I kdyz vcera ji rikam Emmi co lita: ona : pip pip, a ja a co jede Ona: brm brm A ja rikam lita ptacek JO lita moucha JO lita letadlo JO a ja lita lodicka a ona NEEEEE Mama.
To zase ten aut. vyvraci, ale ja uz jsem fakt pripravena na vsechno 🙄

dezyre
31. led 2013

@lenajsek já to v Brně moc neznám 😅 Takže buď nějaká baby kavárna, anebo něco "akčnějšího" - Bongo jestli znáš. Já jsem o tom vždycky jen slyšela, ale ještě jsme tam se Staníkem nebyli. http://www.bongobrno.cz/ Akorát otázka je, jak moc budou samostatní, abychom nebyli uhnaní víc jak oni 😀 Já se ještě tak zkusím poptat brněnských mamin kam tak chodí, protože na procházky, na hřiště, anebo do parku je ještě kosa..
Já jsem měla velký břicho i u Staníka, ale fakt obr, mám pocit, že mám nějaký roztahovačný děti 😅

Holky, chci se ještě zkusit poradit tady s váma, týká se to spaní.. Staník prostě poslední dva - tři měsíce spí tak, že v noci usne (jak kdy a podle toho, jestli spí po obědě nebo ne, pokud po obědě usne, tak jde večer spát až v jedenáct v noci, pokud po obědě nespí, tak jde spát v osm večer), no takže večer usne, ale pravidelně ať usne v tolik nebo v tolik, tak se kolem druhé ráno vzbudí, je vzhůru do čtyř do pěti do rána, pak usne a chrní třeba do půl deváté - do půl jedenácté jak kdy. NO já už jsem z toho zoufalá, protože za prvé, mám kolikrát zabitý celý dopoledne a hlavně máme takovej jakejsi narušenej den - co se týká jídla a všeho. Dřív to bylo tak, že se vzbudil a třeba pofňukával nebo tak, takže jsem se vzbudila taky, teď se vzbudí a prostě jen leží ani nepípne, kolikrát mě vzbudí jen to, že se vehementně převaluje, kope nohama, tak kouknu na hodiny kolik je, pak třeba ještě usnu na hodinku na dvě, vzbudím se, většinou na záchod, a když nakouknu k němu do pokoje, tak zjistím, že je pořád vzhůru. Už z toho začínám být zoufalá, protože na můj vkus to tak trvá už fakt dlouho. A budí se takhle všude - když teď byl posledně u našich na víkend. Když jsem ho zkusila nechat spát s náma v ložnici. Prostě všude 😔 Nevíte nejsou nějaký homeopatika nebo bylinky nebo cokoliv, aby prostě prospal celou noc?

mvmk
31. led 2013

@sisstin ja to ale taky cetla na jejich strankach, ze ona jako popisuje, ze kdyz vykazuje dite opravdu nejake slilne aut. rysy, ale defakto funguje, tak to proste stejne je autismus a hotovo, jelikoz dg. aut. rysy neni vlastne zadna poradna dg. a tyhle deti jsou potom legislativou v nevyhode, i kdyz jsou postizene, nezarazuje je nikdo pod postizene deti a tim vlastne ztraci narok na vselijake vyhody. Tak nejak jsem toho clanku pochopila.

sicinka
31. led 2013

@mvmk no on tak vypadal,ale začal se po těch 2,5 zlepšovat. Nicméně proti všem dětem co tu teď v poslední době jsou on slova uměl, i spojoval v normě, on jen neměl zájem komunikovat, což bylo asi nejzávažnější a asi to bylo tím že nerozuměl (v roce měl 10 slov, v 20 měsících spojoval, v 2,5 asi 150 slov). V 2,8 měsíců říkala psycholožka že autista né, že má ukázkový oční kontakt, porozumění k věku a že je to povaha, i když sama říkala že opravdu zvláštní. Asi v tom měla pravdu Dáda se začal pak zlepšovat skokově a jak se mu zlepšila snaha o komunikaci pak řeč, tak většina těch zvláštností zmizela nebo se hodně zmírnili. Psala jsem tu že ve třech letech měl konečně zájem o dětské hry stylu spadla lžička a berany duc. Začal třeba řešit co má na sobě, zná jsměna dětí ve školce, konečně je ochoten sníst i pár věcí které nezná. První zimu měl na sobě rukavice nebo čepici 🙂 bylo by toho víc. Nicměně aktuálně mluví velmi slušně a nejsou to naučené věty, dokáže třeba převyprávět jednoduše pohádku, říct co měli k obědu nebo dělali ve školce. Díkjy tomu že mluví tak už se tak nevzteká, jelikož umí říct co ho rozčiluje a proč (v pondělí se jim ve školce opět asi po čtvrt roce připokakal, ale ted už mi řekně že chce na velký záchod že nechce kakat u ostatních dětí), učitelky jsou tolerantní, takže ho tam vodí a je to v pohodě, nicméně důležité je že už to umí říct, že 🙂 Jinak já si myslím že nějakou diagnozu slizneme ale až bude starší v nějaké hraniční podobě, tam se nedávají moc brzo, on měl a má těch nestandardností fakt dost.

dezyre
31. led 2013

@mvmk náhodou toto je úžasný, na toto by mě Stnaík asi neodpověděl. Vyzkouším ho .. až se vzbudí 😝
Dnes asi ven moc nepůjdeme - strašně tam fučí. Holky já mám pocit, že on je co se týká mentálna na úrovni 1,5 starého dítěte. Doufám, že ne natrvalo. Protože když vidím, jak se chová a jaký má zájem, tak mě to připadne, že toto dělají ostatní děti mězi rokem a rokem a půl. Např. vživotě nedělal a začal dělat: uklízí si autíčka, každé mě ukazuje a čeká co řeknu, nebo donese mě zvířátko a kouká a čeká co řeknu, nebo i s těma kartičkama, ukazuje na ně a cosi šmodrchá a čeká že mu řeknu co to je .. Porozumění o tom asi žádná - základní má dobré. Hlubší chybí. Když se ho zeptám kde má cokoliv, tak ukáže spolupracuje, cokoliv po něm chci, dones, přines, rožni, udělej, v knížce něco ukázat, ukáže, začíná spolupracovat na básničky. Takto se podle mě chová dítě do dvou let.. Snad se to trošku rozběhne a nezůstaneme stát.

lenajsek
31. led 2013

@dezyre Tak asi lepší by byla nějaká dětská kavárna, jedna je na Husové, což je kousek od centra, další kde jsme byli pak v Králově Poli, nebo v Líšni, ale tam jsme nebyli. Bongo je pro nás úplně z ruky a blbě se tam dostává MHD, navíc je to fakt docela akční, Lukina bych tam určitě samotnýho lítat nenechala, lozí se tam docela do výšky a nevím, jestli kdyby vylezl někam po nějaké průlezce nahoru, uměl by se sám dostat dolů... navíc je to docela drahý ☹
Záleží, jestli pojedete nějakým busem, nebo autem... možná ta Husova by byla nejblíž.

S tím spaním nevím, Lukin se teď taky budí v noci, ale není tak dlouho vzhůru, třeba třičtvrtě hodiny, ale taky třeba za tu dobu několikrát vyleze, jde se vyčurat, napít, nebo se vrtí, ale neusne... ale ráno vstává klasika o půl sedmé, v sedm a jde spát po obědě a spí tak tu hodinku a půl, takže nic nenormálního... Tak nevím, jak poradit, zkus třeba meduňkovej čaj?

lenajsek
31. led 2013

@sicinka Luci, Dáda je fakt suprovej, že se tak rozjel.. .kdysi jsem si myslela, že by se mohl Lukášek taky tak nastartovat, ale u nás to bude složitější ☹ Mám radost 😉

mvmk
31. led 2013

@sicinka no to je to co mi tvrdila vcera ta pedag. z ranne pece, ze ty deti kde jako se presne nevi co zpusobuje jejich chovani, kdyz teda nevipadaji na 1. pohled jako aut. tam se ta dg. nechava uzrat tak do 5 az 6 roku, jelikoz do te doby nejslineji dozrava mozek a ty zmeny jsou markantni jak k lepsimu ale i k horsimu bohuzel 😒

sicinka
31. led 2013

@abbie já ti najdu nějaké video jak Dáda reagoval kolem druhého roku a něco natočím jak vypadá teď. Tvůj prcek je proti němu těžce za vodou 🙂 Jiank já byla přesvědčená že proto že nemá stereotypy, je mazlivý a používá nějaká slova tak autista být nemůže, nějaké rysy jsem fakt neřešila - a jsem za to sladké nevědomí ráda 🙂

dezyre
31. led 2013

@lenajsek to je pravda, že tam bychom je museli dost hlídat 😉 Já jsem i pro kavárnu. Pojedu asi autem. Podle toho jak budeme stíhat. Pokud budeme v pohodě stíhat, tak to Staníkovi "ozvláštním" a manžel nás hodí na smyčku a dojedeme šalinou. Na Husove jsem pracovala, tam to znám, teda tu ulici. Ostatní bych si našla 😉 A kde se Vám víc líbilo? Na Husove anebo v Králově Poli?

sicinka
31. led 2013

@lenajsek no viz můj včerejší příspěvek zase tak jednoduchý to s ním není, navíc aktuálně mamánkuje což je nazabítí pokud musím do práce. Nicméně si toho pořád vážím jelikož si pomatuji jak to bylo před rokem 🙂 u nás byl rok 2012 fakt úspěšněj.

sicinka
31. led 2013

@mvmk já to tu psala já jsem optimista, hlavně neřeším co nemůžu změnit, prostě se jednou uvidí a preventivně využívám toho že motoricky je fakt šikonej, buď bude sportovec nebo kuchař 🙂

sisstin
autor
31. led 2013

@mvmk jo, tak to je, ale prostě dvouletý dítě má xy auti rysů, je to normální vývojová záležitost, protože prostě vše zkoumaj atd, jo, kdyby mu byly 4, tak to už je jiná...ale pokud rozumí, ukazuje, sdílí atd, tak jako šance, že bude autista je zatím v tomhle věku mizivá.

Oni hodně dávají auti rysy dětem, které nemají narušenou triádu, ale třeba jen dvě ty složky...ale jinak ty děti prostě jsou jasně autistické a v podstatě bez diagnozy, ale to, že se malej od abbie všímá hran atd, to je prostě normoš, ve dvou letech xy dětí dělá divný věci, důležitý je, že ukazuje, komunikuje a rozumí...

Tygr ještě ve 4 byl schopnej třeba půl hodiny zírat do bubnu pračky, páč se mu líbilo, jak se tam ty barvičky motaj..no a co 😅