Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
8. lis 2010

@argousek Tygr nevleze ani do dětskýho bazenku v létě, ani do nafukovacího na balkoně 😝 jako v tomhle je to s ním šílený, fakt 🤐 nemůžeme jít na houpačky, on by se v ničem nesvezl..nemůžeme jít do žádného dětského centra, on by nešel na žádný atrakce 🙄

sisstin
autor
8. lis 2010

holky, ještě jsem vzala tohle...měli to i v tom Logu a moc mi to doporučovali 😉 jdu spát, zítra ráno jedeme do toho Království želenic..tak dobrou 🙂

argousek
9. lis 2010

@sisstin no tak to je fakt pěkný asi koupíme k Vánocům 😉

nutelka
9. lis 2010

Ahoj holky,

Martínek chodí do třídy s max. o rok staršími dětmi a učitelka říkala, že ty starší už se znají déle, tak mají skupinky a s mladšími si nehrají. Když jdu pro Martínka, tak si vždy hraje sám. S ostatními dětmi se asi max. honí, či si hrají vedle sebe. 😒 Nedávno je MM potkal venku a M. šel s učitelkou za ruku. Pak jsme se dozvěděli, že spolu vždycky chodí. Tak mi ho bylo líto, že třeba s ním nikdo nechtěl jít, i když to tak samozřejmě nemusí být. 😔 Na druhou stranu koukám, jak je oblíbený. Jdeme do školky a už po cestě děcka říkají svým maminkám. Jé Martínek jde. Příjde do třídy, holčičky se k němu seběhnou. No tak snad tam po téhle stránce nestrádá a je to jen můj pocit. Zkusím se dneska zeptat učitelky, jak to je.

Jinak ta hrubá motorika je o.k., je vcelku nebojácný. Na hřišti ho vypustím a jen sleduji. To mi příjde na stejné úrovni jako vrstevníci. On doma pusu nezavře, i venku všechno nahlas komentuje. Kolikrát už je mi "trapně", protože vypadá trošku starší a "mluví" venku hodně nahlas, až se lidi otáčejí. 😅 Jen kdyby ty věty naskočily a víc začal spojovat slova.

Siss, díky za tipy, něco z toho pořídím. 😉

Kuááá, si tu popíjím kafíčko a Terezka našla a vysypala plnou bednu dřevěných skládaček, puzzle, co před ní schovávám. Kdo to má všechno pak zase skládat. 😠 🙂

vojtisek2007
9. lis 2010

@argousek já bych se zase tolik tý obyč. školky nebála (samo že hodně bude záleže na tom, jakou dostane Ada diagnosu) , hodně záleží na učitelkách, já jsem učitelce všechno vysvětlila, donesla jsem jí zprávu od Krejčířové, a pohoda, fakt si nemůžu stěžovat, chodí do normální smíšené třídy - takže od dvou r. do předškoláků - a děti jsou úplně v pohodě, spíš se mu snaží pomáhat, ikdyž i "standartní" 4 leťáci mají se sebou co dělat a u těch starších jsem se právě setkala s tím, že jsou na něj hodný, chtějí mu pomáhat - Vojta je něco mezi Adamem a Tygrem - bojí se - taky odnikud neskočí nebo třeba neběhá jak o závod....má o sebe prostě strach, ale třeba zase na prolízky nebo klouzajdu chce moc, protože vidí, že tam jdou i ostatní děti a že je to super, ale fakt si dává velkýho bacha, pomalu leze nahoru, furt se drží a nejlépe, když u něj někdo stojí 🙂, nejdradši je na pískovišti a dělá tunely a hrady a bábovky....A nejvíc boduje holčiček předškolaček, mají ho jak "panenku na hraní", ale jiinak Vojťas se umí najíst - s tím máme takovou příhodu, že ve školce pořád jedl rukama - jak nemluví, tak učitelka prostě nepochopila, že chce na jídlo příbor a ne lžíci....než jsem zjistili proč to dělá,tak byla sranda,takže všechny děti mají lžíci a Vojtík má příbor 🙂 umí se sám obléct, teda kromě punčocháčů, ty mu fakt nejdou, ale to si myslím, že bylo daný hlavně tím, že se narodila brzy Eliška a muselo se pomáhat jí - tak se tak jako osamostatnil....

vojtisek2007
9. lis 2010

@nutelka Vojtík taky na prochajdě chodí za ruku s p.učitelkou, jen výjmečně chce jít s nějakým dítětem....

nutelka
9. lis 2010

@vojtisek2007 jj panenka na hraní, tak mi to připadá, že je M. pro holčičky ve školce. 😀 On navíc je úplně jiný doma a v kolektivu. Doma je extrovert a v kolektivu introvert, který se ale rád zapojí mezi ostatní děti. Takže doma huláká a ve školce nasadí nesmělý výraz a mouchy snězte si mě.

vojtisek2007
9. lis 2010

@nutelka jojo doma je V taky rozlítanej,rozeřvanej,uječenej,občas mi přijde "nezvladatelnej"....ve školce je tichoučkej,hodej a spíš vyčkává, okoukává situaci a občas se zapojí...mi přijde, že si potom doma tu energii musí vybít, o tom jak se začal šíleně rvát s Eliškou, od tý doby co chodí do školky ani nemluvím ☹

argousek
9. lis 2010

@vojtisek2007 jojo já to vidím, tak že by Adámek zvládnul víc věcí sám, ale jak ví, že mu všechno udělám já, tak na to dlabe. Svléknout se umí docela rychle, obléknout se nesnaží. Ale když se jde koupat, tak mu řeknu svlékni si a on dělá, že mu to nejde a chce, abych mu pomohla. Stejně tak s jídlem, on dělá, že to sám neumí. Ale už se mi taky stalo, že jsem musela nejdřív nakrmit Štěpána a on už měl asi velkej hlad, tak začal jíst sám, ale jakmile Štěpán dojedl a viděl, že mám volný ruce, tak přestal a začal se vztekat ať mu dávám já 🙄

simalex
9. lis 2010

holky,
tak to Alexek jde do všeho po hlavě. Nechápu, že jsme ještě neměli žádný úraz. Na dovolené byl obrovský skákací hrad a maminky ostaních dětí si zakrývaly oči před jeho skákáním. Absolutně mě neposlechl, musela jsem za ním šplhat a pořád vyhrožovat, že odejdeme. Až skočil trochu nešťastně a sám se z toho vyděsil a to byl absolutní konec skákacího hradu, už si nedovolil se na něj ani podívat.

Na hřišti dělá věci po šestiletých klucích.

No a v té obyčejné skolce vloni byl podle mě trochu odstrčený. Otázkou je, jesli mu to vadilo, když on se vůbec neuměl vyjádřit a nějak zhodnotit tyhle pocity. Osobně si myslím, že v té době byl raději sám a společnost nevyhledával, resp. ho to ani moc nenapadlo. Holčičky měly, jak píše nutelka, ochranitelské tendence, což mu taky nevyhovovalo, protože Alexek o velkou pozornost nestál. Jednou dokonce kousnul holčičku, protože ta si ho fakt oblíbla a pořád mu stála za zády a chtěla ho všechno naučit.

Teď je podle mě spokojený, jen je zase kolektiv hodně malý a jak Alexek už více dozrál, potřeboval by větší výběr. To se bojím, že může být brzy problém. Kamarádi se s Matýskem (alergik) a někdy s Viktorkem - dysfázie, 4,5 roku, ale zřejmě trochu těžší, navíc stížená vyrůstáním v bilinguálních prostředí.

simalex
9. lis 2010

podle mě je super, když je v rodině starší sourozenec. Pořád zjišťuju, že já pro něj nejsem dostatečná motivace pro sebeobsluhu. Když mám doma neteře, Alexek je schopný aspoň něco z oběda spořádaně sníst, poskládá si věci, vysvleče se apod. Jinak to je pořád přes sílu a neumím to v něm zlomit. Jsem ráda, když se domluvíme "jednu botu já a jednu botu ty". Nekonečné handrkování pořád dokola.

sisstin
autor
9. lis 2010

Ahoj holky,

tak jsme doma. Bylo to fakt suprový, Tygrovi se to strašně líbilo a asi poprvý v životě vydržel někde na nějaké výstavě nebo zábavě víc jak 2,5 hodiny. Pak jsme ještě byli u kámošky doma, a tam taky super. Akorát má zas nějakej novej "zlozvyk" všechno házet na zem. Hodí na zem pití - řev, hodí na zem jízdenku - řev 🙄 tak snad je to jenom nějaký období 😝

argousek
9. lis 2010

To je fakt pěkný 😀 😀 😀 Supr že se to malýmu líbilo 😉

veruuu_kadlecova
9. lis 2010

Ahoj holky,
když čtu ty vaše příběhy, tak ani nevím, jestli sem patříme my.
Naše malá byla extrémní nedonošenec (420 gramů). S tím bohužel souvisí i lehké opoždění a oslabená imunita. Teď máme ještě k tomu všemu podezření na cystickou fibrozu.
Jak to vy zvládáte všechno psychicky??

Všem hodně štěstí a zdraví!
Verča

argousek
9. lis 2010

@veruuu_kadlecova téda a v kolikátém týdnu se malá narodila?? Jestli si chceš pokecat s ostatníma maminkama, které mají nedonošence, tak zajdi na https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/extremni...

veruuu_kadlecova
9. lis 2010

@argousek 24+6tt ... Děkuju za odkaz 🙂

petraguerra
9. lis 2010

Ahoj holky tak my dnes meli prvni ocupational therapy doma-delala s nim to co delam i ja bezne.Pochvalila nas,ze on ani zadnou OT nepotrebuje pokud to s nim takhle delam,ze oni nedelaji nic moc jinaciho.Takze daval tvary do otvoru otacel ruzne knofliky,stavel a rovnal kosticky,sbiral fazolky,cvicila s nim na gym,balonu,delali vkladacky zviratka,daval penize do kasicky maloval ,ale u toho se vztekal. 😒 Porad chtel pastelku strkat do pusy. 😖 To myslim i bylo vsechno.
Matej pujde do skolky s asistentem nastupuje v lednu,myslim,ze to bude ok.Do skolky jde v miste bydliste a myslim,ze bude mit asistenta primo sam pro sebe on totiz je jako Adamek -zivel.Lita vsude niceho se neboji vsude vyleze ,vysplha a vubec si neuvedomuje,ze se mu muze neco stat.Do skoly se me zda,ze pokud nebude nejaka hooodne vyrazna zmena by mel jit asi do zvlastni,protoze mluvila dr o special unit.
Sistin myslim,ze tygr se jenom vzteka prosazuje si svou-malej je obcas stejnej nevi co chce. 🙄Matej se sam nenaji ,lzicku si vzdycky otaci smerem dolu ne nahoru,oblikat se zasadne nechava a obleceni si je schopnej svliknout vsechno,ale jenom pokud sam chce jinak ne.Zrovna jak tam byla OT tak se pos.... a koukala jak klidne lezi pri prebalovani-uplny miminko 😖 My porad mame pliny se vubec nechce vycurat ani vykadit do nocniku 😖

sisstin
autor
9. lis 2010

@petraguerra hm, tak my jsme na tom s plínama úplně stejně 😒 na nočníku sice jako už posedí, do nedávna jsem ho nemohla donutit si tam ani sednout, ale neudělá tam vůbec nic 😒 přesně, jak píšeš..úplný mimino, donese si plínu, ubrousky a plácne sebou na postel a čeká 😝

petraguerra
9. lis 2010

Ty nasi kluci nam davaji zabrat co?Ja jsem z nej nekdy uz na sisku vis on se jednou vycural,ale to bylo tak,ze jsem ho 15minut mela na nocniku on nic zvedl se a do minuty se zechcal na postel tak jsem mu naplacala vecer jsem ho posadila zase na nocnik dala jsem mu krouzky na navlikani a on se tam za 10minut vycural tak jsem chvalila az se ze me kourilo.Me se nechce ho mlatit,aby zacal chodit na nocnik prijde me to skoda a lito.

petraguerra
9. lis 2010

Sistin jsem ti chtela napsat,ze ten tvuj tygr je moc hezkej chlapecek ma krasny ocicka velky ne jako ten muj cinan 🙂

sisstin
autor
9. lis 2010

@petraguerra no já to zatím moc nehrotím 😉 on má nedozrálou CNS, takže moc ještě neovládá ten močák a podle mě to vůbec nechápe...mně říkala Krejčířová, at to zatím vůbec neřešim...že nemůže za ten rok udělat všechno, že udělal takovej pokrok obrovskej ve všem, že nějaký plíny už jsou prkotina 😉 dost často děti s OVR nebo dysfázkou ty plíny maj dýl, řečové centrum je společné s vylučovacím... a pokud tvůj chlapeček je zas pozadu ve vývoji, tak je na odplenění pro změnu zas mentálně i malej 😉

petraguerra
9. lis 2010

Ja taky ne me to je docela jedno,ale taky by jsem byla radeji kdyby tedy uz byl bez plen.Jinak jak jste tady dal psali,ze ti vasi kluci jsou takovy ze se nebrani-tak Mates byl stejnej,ale v zari jsme byli u kamaradky a tam se porval o auto s jejim synem.Muzu rict ,ze jsem byla v peknym soku a navic by jsem to do nej nikdy nerekla,ze se tak umi rvat 😕 😅 Byla jsem i rada,ze je videt,ze si umi prosadit svou,on ten kluk ho totiz vzdycky zmasakroval predtim kdyz prisli na navstevu-od te doby se tedy uz u nas neukazali 😖

andreabe
10. lis 2010

Ahojte 😉 @sisstin , fotky su krasne,maly je strasne zlaty 😵 To s tymi plienkami je fakt, vela deti s dysfazkou maju plienky dokonca do 4-5 rokov. V tomto bol Lukasko sikovny, na den nemame plienky od 2,5 roka.

V utorok sme boli u dr. Janosikovej na diagnostike a Lukasko ma vyvinovu dysfaziu zmiesaneho typu-cize tu tazsiu formu 😔 Dr. este hovorila, ze vlastne pragmaticko-semanticky syndrom je v podstate prekladom zmiesanej dysfazky...
Odporucila nam skolku pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou, kde by mal maly celodennu logo starostlivost...ale kedze je v tejto skolky tak strasne stastny a spokojny, tak ja to pre tento rok menit nebudem.

Inak teraz stale myslim na to, ze aki boli ti nasi mali podobni este pred rokom..a teraz isli kazdy inym smerom hoci nase venovanie sa im bolo velmi podobne. U nas je najvecsi problem s porozumenim ,to je stale bieda...ale pokroky robi, najvecsim pokrokom je teraz detska riekanka ´´Oli oli janko´´, ktoru normalne zahra, hoci sme ho to nikdy neucili😅 , umyva si tvar, utiera ruky, da ruky vbok,chyti sa za vlasky a ked to dokonci, tak si este zatlieska 😵 A dava k tomu komentar, on ju normalne rozprava (ale po cinsky samozrejme😅 ). Teraz sa dost rozrecnil, stale nam nieco hovori, vysvetluje ale nikto mu nerozumie 😅 Ale je to strasne zlate, beriem to ako pokrok, ze zacal mat ´´svoju rec´´ 😵

sisstin
autor
10. lis 2010

@andreabe Andrejko, moc jsem na vás myslela 😉 on bude mít ale asi Lukášek spíš tu receptivní ne? Páč u té smíšené bývá to porozumění jen lehce pozadu, nebo se to porozumění u vás nějak hodně zlepšilo? 😉 Jinak bych teda neřekla, že smíšená dysfázka je to samé co pragmaticko-sémantický, v tom je dost rozdíl....při PS sice je taky horší porozumění, ale tam jsou navíc narušené i složky, které se týkají PAS a AS 😕 s úctou k Dr. Jánošikové s tímhle teda nesouhlasím 😕 dysfázka se týká "jenom" řeči a porozumění... pragmaticko-sémantická porucha je závažnější, je to jedna z forem PAS 😕

jinak super, že jde Lukášek taky pěkně dopředu, moc vám to přeju 🙂

sisstin
autor
10. lis 2010

jo, ještě máme něco novýho... domino - přiřazuje se bud počet teček( do 6) a nebo zvířátka, ale nejsou ty obrázky úplně stejný, jsou tam třeba různý druhy ryb a tak, aby to nebylo tak jednoduchý 😉

pak pro představu ten náš denní rozvrh, nečumte, jak to je křive..to jsem stříhala totiž já 😅 😅 😅 😅 a pak máme další kartičky na kecání, ale to je klasika už..jen prostě zas jiný věci 😉

sisstin
autor
11. lis 2010

Čau holky,

tak koukám, že nějak mrtvo..asi toho máte moc 😕

@simalex tak dneska jsme zkoušeli první stránku z těch Pastelek a dobrý, šlo mu to a i ho to asi bavilo 🙂

no pak jsme dělali tu novou magnetickou knížku, to ho taky baví 🙂 a zkoušela jsem tu Moje první slova, no ale to bylo peklo, vydržel jednu stránku - barvy, a další už prostě neee 😝

no, to je tak asi vše od nás 😅

argousek
12. lis 2010

@sisstin já tady teď koukám na to logico primo, to ono stojí 200 jen ten rámeček a pak za další 200 každej ten sešit ??? 😒

sisstin
autor
12. lis 2010

Čau holky,

@argousek jj, tak to je 😒 ono je to fakt dost drahé 😒 já počítám, že to v té naší logo školce budou mít, a nebudu to muset kupovat 😝

my jsme dneska byli v Rané péči 😉 pracoval tam 1,5hodiny, takže docela slušnej výkon..i když občas měl něco na háku, nebo řval 😝 nejdřív tam s ním dělala takovou skládačku, že dával tvary správně, ale muselo to být i podle barev 😉 tak to je pro něj už fakt primitivní. Pak tam měla takovou pěknou skládačku - byly to různé obrázky, a do toho se doplňovaly tvary, ale tak, že dítě už musí trošku přemýšlet a ty tvary různě natáčet, aby mu to pasovalo 😉 Tak to mu šlo taky dobře, sice občas to spletl, ale hned se opravil. Terapeutka mi říkala, že on má ty reakce a myšlenkový pochody fakt rychlý, že je vidět, že tam žádný mentální deficit není, že mozeček pracuje tak, jak má.

Pak tam měla holku(kluka) a na ně se dávalo magnetický oblečení, to taky uměl. Jako tyhle věci už mu fakt nedělaj problém - barvy, tvary, logika a tak. Takže jsme se dohodli, že se primárně budeme zaměřovat teda na tu jemnou motoriku (on je fakt hrozný kopyto) a teda na klasickou logopedickou práci, aby se mu rozšiřoval ten aktivní slovník.

Jo, a ještě máme říkanky a písničky v obrázcích, a to se mu teda líbilo hodně. U tohohle vydrží i tu říkanku poslouchat, což je teda hodně velkej úspěch 😝 Pak razítkovali, postavila mu tam rybník s rybama, po tom okraji se chodí a skáče se přes kameny, to je zas na tu hrubou motoriku, což taky potřebuje jak sůl. Páč jak nikde nic nezkusí, tak je jak slon v porcelánu 😝 A dostali jsme další puzzle na souvislosti, jde to lehce k sobě, takže to zvládne i levej Tygr 😝

petraguerra
12. lis 2010

Sistin to gratuluji k uspechum super 🙂 Preci jenom uz trebas muzes spis pilovat tu motoriku,kdyz to Tygrovi tak mysli a je sikovnej.Ja musim porad delat vsechno,hlavne zase jeho moc nebavi obrazky atd u knizky taky vydrzi jenom obcas at uz je jakakoli 😖 Vcera mel logopedii a dr ho chvalila,ze dela pokroky,byli jsme i u Health visitorky a ta rikala taky,ze vidi strasne zmeny,ze je uplne jinej nez na jare. 🙂 Tak se z toho taky tesim,ze uz neni az tak hyperaktivni a lip se soustredi a vubec je celej nejak lepsi.Takovou podobnou knizku magnetickou mame taky 🙂A puzle podobny jako ty,ale ty on tedy zatim sam neslozi,jenom nekdy.

Argousku co to je to logico?

sisstin
autor
12. lis 2010

@petraguerra Péťo, my jsme byli taky před rokem úplně někde jinde 😉 to fakt neuměl nic 😝 skoro nerozuměl řeči, no prostě bída....ve dvou byl na úrovni asi 15m dítěte, a v něčem bych řekla, že i míň 😝 v tu dobu mi to nepřišlo tak hrozný, ale když na to ted vzpomínám, tak on byl fakt úplně mimo 😖

ten rok je strašně moc znát, takže vy za rok třeba taky můžete hoooodně poskočit dopředu 😉

holky, chtěla jsem koupit Tygrovi origoš mašinky z Tomáše dřevěný, ale to se fakt nedá...jedna mašinka 449Kč 😝 to jako nejsem blázen 😝