Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kajiszek
2. únor 2013

@sisstin Poznej obrázky? Nemůžu to najít vůbec. Je to česká aplikace? Mně to ty český nějak nechce nikdy najít 😖

sisstin
autor
2. únor 2013

@kajiszek jj, Poznej obrázky 😉

kajiszek
2. únor 2013

@sisstin já to fakt nemůžu najít. No zkusím pak manžela, ten je zdatnější 😀 Ale je mi jasný, že tu aplikaci nutně potřebuju 😀 A ty to kupuješ přes App store? Nebo to jde i nějak jinak? Na tom storu ty český aplikace fakt nějak nejsou k nalezení.

hrusti
2. únor 2013

@sisstin Díky za tip. Mrknu na to🙂

Jinak my už jsme nahlášení na toho 9. března. Pokud to bude v Pardubicích, tak si z toho uděláme s H. celodenní výlet. Myslím, že H. bude nadšený z jízdy vláčkem 😀

kajiszek
2. únor 2013

Já se na to setkání ještě neptala... Musím se psychicky připravit na to, že se pohádáme 😀

Jinak dneska Vojtíšek zase perlil... Koukal na Teletubbies a Laa-Laa se někam schovala a on "kam se Lálá podělala?" 😀

hrusti
2. únor 2013

@kajiszek Já jsem to zatím taky nenašla 😉

krystalka
2. únor 2013

@sisstin - chytrej kluk 😀 , mně se taky poslední dobou sem tam stane, že na mě Jiřík vybalí informace, o kterých jsem ani neměla potuchy, že to zná 😉 , včera mi například koukal na zip u bundy, je tam takový přívěšek s třpytivými tečkami a Jiřík povídá: koukej maminko, to je úplně jako hvězdný prach, viď? 🙂

lenajsek
3. únor 2013

Holky, máte šikulky děti... 😉
My se zase potýkáme s nějakým hnusným nachlazením, hlavně teda já, po necelých 14 dnech znova, neba mě to... 😝
Zrovna, když jdeme zítra a ředitelkou místní školky s předběžnou přihláškou a domluvit se na logopedickou třídu...
Snad bude Lukin OK a nebude se tam nějak "předvádět", aby nás rovnou nevyškrtla...

switcha
3. únor 2013

Ahojky, jsem tu nová a jak si tu to pročítám, tak mě čím dál tím víc přesvědčuje, že diagnóza mě dcerky, není prostě správná. Jak tu napsala (sisstin) děti s dysfázií bývají často až nadprůměrně inteligentní, protože ten deficit ve verbální komunikaci musí nahradit něčím jiným tvůj syn je ještě malý, u té dysfázii nic není hned...děti začínají mluvit tak v 4,5,6 letech pro mě je to taky hrozná představa, ale mluvit prostě budou...narozdíl třeba od některých autíků .
Moje dcera, dle Aply a SPC má Atypický autismu vysoce funkční, al epodle dvou logopedů, psychiatričky má Vývojovu dysfázku smíšenou a dle Neuroložky Dysharmonický vývoj.
V Aple mě řekli, že dysfázku mít nemůže, protože dysfatici, nemají naprůměrnou inteligenci, že jsou většinou spíš průměrní.
Moje dcera málo mluví a málo rozumí. V březnu jí bude 5 a mluví a rozumí zhruba, jako 3leté průměrné dítě. Tvoří i delší věty,)třeba 5ti slovné a někdy se povede i delší), složitějším větám nerozumí. Mluvení má celkem čisté, jediné co neumí pořádně vyslovovat je "Ř,L". "R" říká od listopadu. Má i echolálie. Sedí třeba v pokoji a vypráví si nějakou pohádku, také má echolálie, které využívá fukčně (třeba z pohádky), nebo Otázku využije, jako odpověď.
Umí barvy (i anglicky), čísla (i anglicky a umí s sčítat), geometrické tvary, abecedu (také i anglickou). Špatně skloňuje, používá první a třetí osobu, když mluví o sobě.
Má velmi ráda logické hry, puzzle ( i o 40ti kouskách).
Její abstraktně vizuální myšlení je vysoké, to má právě na úrovni 9ti letého dítěte. Také grafomotoriku má lepší, na úrovni 6-7letého dítěte.(ale ještě před rokem a čtvrt, měla grafomotoriku opožděnou, neuměla nic nakreslit, ani držet tužku a příbor, teď má jemnou motoriku a grafomotoriku super).
Podle Aply má narušenou oblast představivosti, Tím páde si hra a maluje, jako tří leté détě. Nevím tedy, ale kresba je v pořádku a dle lidiček, co s dcerou pracují, má kresbu naprosto v normě, spíše i o rok dopředu. Co se týče představivosti ve hře, tak tuto složku má dcera omezenou prý z důvodu toho, že si tneumí hrát třeba "na doktora, na maminku a tatínka" apod., ale jak si dítě, které má omezenou komunikaci, ůže hrát na doktora, když pomalu ani neví, kdo to..? Její chování je prý také zvláštní. Prý zvláštně navazuje kontakt s lidmi, konkrétně, že prý neosloví člověka, ale šaškuje před ním. Opět, jak dítě které neumí pořádně komunikovat, má člověka oslovit, ej jasné, že se bude chovat, jak o menší dítě, které se předvádí a upoutává na sebe pozornost.
Také dělá určité grimasy v obličejí, ale podle toho co jsem viděla u "zdravých dětí", je to pdole mě v celku normální..
Prosím písněte, jaký máte názor...? Možná, že jsem zapomněl anějaké důležité infomace, tak když tak písněte. Budu ráda, za jakýkoliv názor..

sicinka
3. únor 2013

@switcha ahoj, no ono to má asi důvod proč u těch hraničních diagóz většinou uvádí, že se dávají až ve školním věku. Mě v tom tvém popisu trošku chybí jak se dcera chová ve společnosti vrstevníků, jestli preferuje dospělé, jak je na tom se sebeobsluhou. Co o ní říkají učitelky ve školce pokud tam chodí? Já třeba nevím co znamená abstraktně vizuální myšlení na 9 let, předpokládám že se to nevztahuje k tomu puzzle. Třeba Dáda dělá v řeči úplně to samé, ale je přeci jen o kus mladší - určitě používá otázku v odpovědi, používá spoustu naučených frází, nicméně funkčně na což má snad nárok. Jo a psala jsem tu mám sestru, která měla asi dysfázii, je dospělá a její IQ je hodně vysoké, to jí také pomohlo se s tím srovnat. Když vidím co umí tygr od sisstin tak ten bude mít hodně vysokou inteligenci. Otázkou je zda je to výjimka nebo pravidlo 🙂

sicinka
3. únor 2013

Jinak holky moc děkuji za tip na Sedalii, vypadá to že začíná zabírat a já mám dneska volný večer hurrá. Bere ji asi 4 dny a v noci neřve a poprvé v životě leží v posteli na místě a nestěhuje se, těd jen aby to vydrželo.

sicinka
3. únor 2013

@switcha ještě mě napadá možná si zkusit popovídat s @dadlenka oni dostali od Krejčířové něco jako atypický autismus s tím že se uvidí až bude starší a Kryštůfek bude podobně starý jako tvoje dcera, tak by jste si možná měli co říct 🙂

miawa
3. únor 2013

@switcha Ahoj, je pravda, že dysfatici bývají často nadprůměrně inteligentní. Jednoho takového mám doma. 😀 Taky má echolálie, má rád logické hry, má taky narušenou představivost, na doktora apod. si neumí hrát ani v deseti letech, takže co dodat. Ale musí to posoudit odborník a co právě vím (víc bude vědět @sisstin), tak v Aple často dávají dysfatikům dg. autismu.

kajiszek
3. únor 2013

Tak se nám konečně podařilo najít tu hru Poznej obrázky, tak jsem zvědavá, budem to zkoušet zítra. Jinak mi přijde, že Nela už apoň trošku líp reaguje na nějaký ty základní pokyny typu "papat" a třeba včera v dětským koutku jsem jí řekla "kde je kulička", tak ji začala hledat a našla, nebo jsem jí řekla "jdi skákat" a šla na trampošku... Nějaký náznaky tam už konečně jsou, i se maličko začala otáčet na jméno, ale to je možná jen náhoda... Dneska s ní byl celej den manžel a taky říkal, že mu přijde lepší, hlavně za námi pořád chodí a vyloženě vyžaduje, abychom se jí věnovali, což je fakt velkej posun, že asi pochopila, že komunikace s maminkou a tatínkem je výhoda a asi větší sranda, než sby si hrála furt sama 😉 Já si dala od dětí oraz, byla jsem pařit až do rána, pak jsem ještě zůstala u kámošky a domů jela až odpo, takže se cítím zase trochu optimističtěji, čas od času se fakt voraz hodí 😀

margareta76
3. únor 2013

@kajiszek: Ako sa ti podarilo prosim najst tu hru - Poznej obrazky? Uz som to niekolko krat skusala a stale nic 😒

kajiszek
3. únor 2013

@margareta76 No manžel to našel přes iPhone. Na iPadu jsme to prostě nenašli 😖 Ještě zkus přepnout hledání na iPhone aplikace, třeba to půjde, manžel to našel vyloženě na mobilu a ono se to automaticky nasdílelo i do iPadu.

margareta76
3. únor 2013

@kajiszek: Ďakujem veľmi pekne za info, ale iPhone nemáme a rovnako ako píšeš ty, cez iPad to neviem nájsť 😒

kajiszek
3. únor 2013

@margareta76 Ono se tam dá zaškrtnout i na iPadu to, že hledáš mezi iPhone aplikacema. Tak třeba to půjde takhle... Prostě u toho vyhledávání nahoře přepneš na iPhone Apps...

marta1982
3. únor 2013

Ahoj holky, nejprve k tomu "poznej obrázky"... zkuste to najít jako České výukové kartičky... to je to stejné, když si to nainstalujete, jmenuje se to Poznej obrázky... Jinak jsem se chtěla opět po nějaké době přidat... Momentálně v 2,9 letech máme nově diagnozu Receptivní vývojová dysfázie... od atypického autismu jsme se dostali sem 🙂 Nicméně chci se zeptat na ty echolálie, nečetla jsem vše, ale někde jsem zahlédla, že je vaše děti mají? Můj kluk mluví v echoláliích často, ale používá je správně v situacích.. tím chci říct, že nemluví z cesty, akorát prostě použije tu echolálii v dané situaci.. např. když něco udělá špatně, použije větu, kterou zná ze hry na ipadu "Ne, to není správně" a úplně stejně i melodicky ji řekne. ... je to období nebo co s tím? neradili někomu z vás logopedky? Psycholožk říkala, že bude mít lehčí formu... má narušené hodně to porozumění toku řeči ... má ho teď cca na 18 měsíců...

switcha
3. únor 2013

@miawa to je ale právě, co mi vadí: Stojí to takových peněz a podle čtyř testů vám dají diagnózu. Byli jsme asi před rokem v Poděbradech u Mgr. Bajtlerové (výborná logopedka, prosazuje iPad, při těchto poruchách a i terapie u ní probíhají na iPadu. Ta dceru vyšetřovala 3,5 hodiny. Její chování (vzteklá, tvrdohlavá, vše chce dělat sama, není po jejím - řev) brala, jako povahu. Jak mi řekli i v Aple :autista má záchvaty, protože nerozumí. Jenže dcera, když nerozumí, začne jen fňukat a je smutná. Záchvat řevu má tehdy, když není po jejím, nebo po ní chci něco, co jí se dělat nechce atd. Logopedka Bajtlerová ji dala podezření na Smíšenou vývojovu dysfázii a ještě řekla, že dítě se do těch 6ti let mění a neměla by se dávát diagnóza na tvrdo.
Dcera zrovna inteligentní je. Má prý IQ 144, ale jestli je to vůbec pravda. Je pravda, že vizuálně (třeba puzzle, nebo zrakové cvičení, pexeso) a logické myšlení, má opravdu hodně dopředu. Logiku používá i v běžných věcech. Taky dobře manipuluje s lidmi.
Jinak mě docela dost mrzí, že lékaři, kteří na to mají školy, nám téměř v ničem neporadí. Musíme si vše najít sami a získat zkušenosti. Přitom je tak důležité začít s prckem pracovat brzy..

mvmk
3. únor 2013

@switcha ahoj, moje dcera ma presne 2,5 roku, hraje si na doktora , zubare, ma rada prevleky atd. A ja si treba ted cetla na zahranicnich strankach, ze treba atypicti autiste maji "pry" nekdy velmi dobrou fantazijni hru. Musim rict, ze uz ted radsi vubec nic nectu, jelikoz snad uplne kazde normalni chovani ditete muze byt znakem autismu. Ja mam pomalu pocit, ze ani ti odbornici samotni kolikrat nevi co je aut. a co ne. Podle meho nazoru jsou to jen lidi a zadni jasnovidci, muzou se proste plest. Vcera jsem se divala na dlouhy reportazni film o Autismu, je na You toub, a myslim, ze ti tvurci opravdu vystihly podstatu veci. Ockovani, toxicke latky ve strave, silny elektro smog, nici nasim detem zdravi a CNS a proto se vyviji takhle.
Treba za par let bude tva dcera uplne OK. 😉 😉 😉

mvmk
3. únor 2013

@kajiszek cauky, ti docela zavidim, asi taky nekam vyrazim, to je fajn ze ti to udelalo dobre 😉 😉

kajiszek
3. únor 2013

U nás si teda na doktora ani na nic nehraje ani Vojtík ve 3,5... A když si s ním třeba chtěl hrát kluk na policajty a zloděje, tak vůbec nechápal, cot o jako je. Ale tak tomu klukovi je víc jak 5... Ale tak celkově vidím, že Vojtík je v těchhle věcech fakt pozadu i za vrstevníkama, on se jako s dětma honí a dělá blbiny, ale rozhodně si u toho na nic nehraje, prostě jenom lítá...

@marta1982 Ahoj, čtu, že máte receptivní VD... Můžu se jenom ze zvědavosti zeptat, jak na tom byl syn ve věku cca dvou let? Já mám holčinu 22 měsíců a ta má to porozumění fakt špatný, vlastně skoro nulový, ale opakuje slova a ta slova některá i správně používá, takže slovní zásobu má údajně cca na 18 měsíců, ale porozumění hodně opožděný, tam nám neřekli na kolik měsíců... Mně tohle právě přijde jako ta receptivní VD, ale do tří let se prý nediagnostikuje... Ale fakt by mě zajímalo, jak to probíhalo u někoho, kdo tuhle formu opravdu má, jak třeba malej rozuměl, mluvil a jak se to zlepšovalo... Ono je to u každýho jiný, to je jasný, ale stejnak mi to nedá se nezeptat...

kajiszek
3. únor 2013

@mvmk Ahojky, já mám naštěstí v tomhle hodně tolerantního chlapa, takže rajzuju docela často, ale celonoční pařby tohohle typu jen fakt občas, ale fakt o bylo supr, jsem se protancovala do dobrý nálady 😀 I když teďka už mi to zase nedá a zase tu sedím a přemýšlím 😀

switcha
3. únor 2013

@sicinka k vrstevníkům se chová v celku normálně. Jediné co je jiné, tak se chová,jako menší dítě, jako to 3-3,5 leté. Předvádí se, šaškuje..apod. Já mám 7letou sestru, čili mé dcery je to teta 🙂 a stou si hraje úplně normálně. Ve školce se prý snaží držet s dětmi. Minulý týden mi zrovna říkala paní učitelka, že se dva chlapečči si hráli s miminky a hráli si "na doktory" a dcera ( Jůlinka) se prý snažila zpojovat do hry. Koukala na kluky a pak dělal to samé. Miminko krmila apod. Hraje si sama, ale i s dětmi. Ona je hodně šikovná a snaží se sama, nemusí í nikdo nutit a to její nadprůměrné logické myšlení, jí v tom dost pomáhá.
To vizuální myšlení, se na puzzle vztahuje. Týká se to i pexesa, různých úkolů, kde využíváte zrak a logiku. Ona to co vidí, rychle zpracuje (logicky),nebo jí ukážete pár obrázku v nějakém pořadí, pak jí je rozházíte a ona vám je zase dá do původního pořadí. Vizuální, je v podstatě zrakové..
dcera ty Echolálie používá ke komunikaci míň a míň. Jinak normálně odpovídá. Řekne si ve větě, co chce a nechce. Kam chce jet, za kým chce jít, s čím si chce hrát, co chce k jídlu, jestli jí něco bolí atd. Nerozumí úplně větě, třeba "zítra půjdeme k babičce" nemá pojem o čase, takže jí to vysvětlím slovy, která zná "např. Jůlinka až se vyspinká, tak se napapá, vyčistíme zoubky a potom půjdeme za babičkou". Ty slova, která zná, tak používá správně, jen to špatně skloňuje, nebo vynechá předložku. Já si prostě myslím, že autisté se chovají prostě jinak. Hlavně, když někdy čtu o dysfaticích, tak někteří jsou na tom mnohem hůř, než Jůlinka. Nakonec je jedno, zda jí je to, či ono. Pracovat se s ní musí stejně, jen my pak jde o školu, aby jí nechtěli strčit někam, kam vůbec nepatří..

marta1982
3. únor 2013

@kajiszek Ahoj, tak náš má ted teprve 2,9 takže se to asi taky může změnit... nicméně ve dvou letech neřekl vůbec nic. Ani ň. Ani neukazoval prstem. Skoro vůbec nerozuměl... vše začlo až s prvním ukázáním ve 27-28mi měsících...

marta1982
3. únor 2013

@kajiszek Jo jinak jak píšu, že neřekl ani ň, tak tím nemyslím, že by nevydával žádné zvuky.. pořád měl svoje dvě slova a ty neustále opakoval. Pobíhal po bytě a pořád je říkal dokola...

kajiszek
3. únor 2013

Btw doteď jsem nějak pořádně nechápala, co to jsou vlastně ty echolálie, ale když jste tu daly příklad, tak je používá asi i Vojtíšek... Ale on někdy ty hlášky z pohádek atd používá i úplně zcestně a někdy správně... To mi taky vždycky přišlo trochu divný... Jako teďka nedávno říkal, když byl naštvanej hlášku "ale já to tak nechci, mně se to tak nelíbí a nikoho už nebudu mít ráda"... Normoš v ženským rodě, protože v pohádce to říká Šmoulinka... Teďka už to zase neříká, ale pár dnů ho to drželo. A takových hlášek má spousty, vždycky to obměňuje podle toho, na co zrovna kouká a co kde slyší.

marta1982
3. únor 2013

@switcha Jedna paní s dysfatikem mi psala, že taky působil jako mladší dítě... a zrovna nám psycholožka říkala, že i můj kluk se někdy chová jako dítě vyššího kojeneckého věku.. a to je fakt, někdy je fakt jak mimino...

marta1982
3. únor 2013

@kajiszek právěže já nevím, jestli jsou ty echolálie dobře nebo špatně.. jsem ráda, že vůbec mluví, ale psycholožka mi říkala, že tam měla 12tiletého kluka, který mluvil pouze v echoláliích a že u něj byla v raném věku přehlédnutá a neléčená těžká dysfázie...