Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

switcha
5. únor 2013

@sisstin nene, rozumí asi jako 3,5 leté dítě..Díky za vysvětlení 🙂

switcha
5. únor 2013

@dadlenka já se k ní chovám, jak mi řekli v Aple, ve školce a další odborníci. V Aple mě řekli, že když jí chci sdělit něco, o čem vím, že by mi nerozumněla,t ak to mám doložit obrázkem, ale věci, které zná a slovně mi rozumí, jí prý ničím doplňovat nemusím. TAky mi řekli, že máme být důslední a to ve všem případech. Když nastane změna a ona začne brečet, máme jí nechat a až přestane. ZAčít na ní mluvit a snažit se jí to vysvětlit. Prý to časem pochopí a přestane mít záchvaty breku. To že je tvrdohlavá, mi řekli všude, na všech vyšetřeních. Poznám na ní, když brečí a cití úzkost, nebo když je jen vzteklá a chce si prosadit své. Dnes mi řekla ředitelka, že to děláme správně, ale v některých ohledech musíme přitvrdit. Tvůj syn je asi jiný a ty jeho záchvaty breku, jsou od autismus. Moje dcera to má jak od povahy, tak od autismu. Musela by si vidět, jak kolikrát provokuje. Něo jí někdo zakáže, nebo po něco někdo chce (např. učitelka mi říkala, že jdceři řekl, ať se oblíkne, že půjdou vedle do třídy) Julča seděla s výrazem "já se oblíkat nebudu, říkej si co chceš, já se oblíknu, až budu já chtít". Pak jí učitelka řekla " Juli, tak mi jdeme, zůstaneš tu sama" byla oblečená během 30 vteřin..
V té školce jsem dnes byla asi 20 minut a pozorovala jsem u dcerky ve třídě chlapečka se stejnou diagnózou a ten, jak píšeš ty se chová opravdu podobně, ale je tam rozdíl v tom breku. Nevím, jak to vysvětlit...
Přečetla jsem si včera všechny zprávy, ráno volala logopedce a neuroložce, předtím jsem ještě mluvila s tou ředitelka. Julča prostě je prý taková. Ona je hodná, ale tvrdohlavá + k tomu ten autismus. Musela bys dceru vidět...🙂
Každopádně díky za názor a přeji ti, aby se tvůj synek srovnal a byl z něho "normální chlapeček" 🙂

alaska28
5. únor 2013

@switcha ja súhlasím s dadlenkou ja mám tiež autíka veľmi komplikovanej povahy presne viem o čom píšeš aj ty ja musím veľmi rozlišovať čo je o autizme a čo o jeho povahe a vzdore.. no vizualizácie sú výborná vec moj syn tiež rozumie že ak spraví to a to bude následovať to a to.. Ale ked mu v školke začali tieto veci vizualizovať tak som skoro odpadla ako to funguje nikdy by som tomu neverila.. U nich platí akoby " co je psáno, to je dáno".. príklad syn veľmi nerád chodil do budovy kde mávali rozne akcie , bál sa tam chodit , plakával.. Tak mu vymysleli obrázok alebo neskor už len slovo " lipského" ( tá budova) a následne foto napr " polievať kvety" ( to bola odmena) a potom foto preškrutnuté lipského a foto preškrtnuté polievanie.. Toto bolo už v čase kedy bezpečne rozumel.. áno šlo to aj bez toho ale s revom a stresom pre dieta takto bez problémov to zakceptoval ked to videl na foto vo forme dohody.. Alebo nechcel tam oddychovat tak rovnako foto ako oddychuje a foto ako presýpa čočku.. Fungovalo to úplne zázračne a viem že to funguje aj u VFA a AS ktorí zase majú často problém s roztržitostou.. mne sa prístup vašej školky nepáči mám v okolǐ aj dosť nadaných detí a im tento direktívny prístup vobec nevyhovuje.. Učitelka by mohla napr. Povedat dopredu že za 5 minút sa budú ukladat hračky a nastavit deťom minútku aby mali čas si dokončiť hru.. Nám by sa tiež nepáčilo keby sme mali rozrobenú nejaku prácu a u detí tá hra je " práca" a niekto by došiel a zavelil ihned upracte ideme robiť niečo iné..
Ešte nám fungovalo ked niečo nechcel robit napr upratovať alebo sa obliekať povedať mu to len raz a následne chytit jeho ruku a tou to robiť , niekedy proste pomáha pri týchto tvrdohlavejšićh deťoch neíst s nimi do konfliktu a hlavne ho nehrotit ale kludne ,nenechat sa vytočiť , proste trvať na svojom alebo jeho rukou to spravit.. A tiež tá struktúra dňa . Mnoho ludǐ si myslí že je to dobreé len pre NFA autistov ale nie je to pravda, režim a vizualizácie pomáhajú ku kludu a istote aj bežným deťom.. Ja som chodila do školky so synom 3 mesiace a videla som tam bežné deti ako plakali za mamou a mohli im aj 200x povedať že mama príde.. Keby im spravili denný plán z obrázkov a na konci foto mamy tak by im to určite pomohlo ako to pomáha autíkom.. A tak isto tie činnosti a viem že lepšie školky podla toho aj idú , že majú niekde na nástenke režim dna v obrázkovej forme a napr aj schémy na umyvanie ruk, používania WC.. Dietatu to mozeme povedat 100x a nemusí si to pamatať ked to vidí priamo pred sebou vedie to aj k vacsej samostatnosti.. Moj syn sa tiez vedel prezliekat aj bez obrazkov ale musela som ho stale slovne inštruovať kdežto ked mal obrazky a po kazdom oblecenenom diele obrazok otocil az kym nebol komplet obleceny zvladal to samostatne.. Ved aj my často potrebujeme diár internet aby sme zistili čo kedy a ako máme robiť a čo malé deti? Mám kamarátku s velmi funkčným aspíkom sám chodí do školy od prvej triedy ale mali problěm že občas niečo zabudol, niečo si neobliekol, nezhasol svetlo a pod. Tak som jej poradila plán a vizualizácie a zrazu im to fungovalo a to je dieta s výrazne nadpriemerným iq .. Práve také majú casto problém so zabúdaním na praktické veci lebo v hlave riešia " vedecké otázky" .. Takže ja zo skúseností radím kde sa dieťatu dá pomocť tak mu pomocť treba nechat ho vyrevat a nátlakom dosiahnut svoje to je to najjednoduchsie a dokáže to každý ale pedagog by si mal vediet aj troška poradit dieťa namotivovat tak aby sa nedostávalo do stresu už som videla zopár VFA a AS čo vdaka takémuto tlaku síce šli hore vedomostne ale psychika šla do prdele.. A skončili namedikovaní.. S duśou dieťaťa radšej opatrne...

alaska28
5. únor 2013

@switcha teraz pozerám ty si z Mladej Boleslavi?? Tam mám dobrú kamošku s veĺmi śikovným aspíkom možno by ste sa mohli skontaktovať ona už má tǔ cestu prešlapanú a syna potiahla veľmi vysoko je na tom super..

dadlenka
5. únor 2013

@switcha tak určitě, psané slovo hodně zkresluje🙂 jenom mi teda není jasné - tvoje malá má autismus, nebo nemá? Protože v jiných příspěvcích jsi psala, že není autistka, že v aple si s paní moc nesedla a ostatní s výsledky vyšetření nesouhlasí.
Já nevím, jak si představuješ záchvaty vzteku od autismu a jak se liší od záchvatů vzteku od povahy, protože ty důvody proč můj malý brečí jsou ty samé, jaké tady popisuješ u své malé a reaguje stejně i když se teda sebereme a jdeme bez něj pryč🙂 I děti s autismem mají povahu, která zásadně formuje i ten průběh postižení🙂 Proč malá nechce jít do jiné třídy? Je to jenom tím, že jí paní učitelka řekne? Proč ji nerespektuje? Proč provokuje? Co tím chce dosáhnout? Na synovi ta jinakost není patrná na první moment a ani na ten druhý moment není viditelný autista, jsouto prostě jemné nuance, věci, kterých si člověk běžně nevšimne, nevšimne si jich mnohdy ani odborník.-)
Já chápu, že v tobě všechno křičí, že tvoje dcera není autistka (a třeba fakt není), ale potom se zeptej sebe, PROČ jste šli do Aply? z nějakého důvodu to bylo, nějaké podezření asi taky.-)

dadlenka
5. únor 2013

@sicinka možná by mu v tomto případě pomohly ty obrázky, přece jenom asi nemá to porozumění tak ok a odpadl by ještě stres z toho, že si má pamatovat, co bude dělat🙂 A taky je možné, že vůbec v kroužku neposlouchá a kouká úplně někam jinam - to je má zkušenost zase s prostředním synkem🙂 Ale nejdřív bych zkusila ještě pokecat s učitelkou🙂

mvmk
5. únor 2013

@dadlenka a vy uz mate nejakou konecnou dg. jako detsky autismus nebo AS?.

mvmk
5. únor 2013

@dadlenka jeste me zajima, jestli tvuj syn take treba uz mel v tech 2,5 problem prechazet na jinou cinnost, moje mala nema problem zadny, ale ona je zase spis uzkostna nez vztekla, ted pomalu zacina vystrkovat ruzky, ale je to jeste v ramci veku, jako vylozene zachfaty vzteku u ni neznam. 😉

dadlenka
5. únor 2013

@mvmk konečnou diagnózu nema🙂 má vyloučený DA, podle toho jak se zlepší řeč- výhledově možná AS, nebo atyp, nebo taky nic z toho🙂 uvidí se až bude mít 5🙂

abbie
5. únor 2013

@sisstin @sicinka baby vy si uz o mne musite mysliet 😅 on to porozumenie ma celkom slusne, ale nie je na 100% k veku, to som si ista a ma este taku svojsku povahu, je kozorozec a ti byvaju samotarsky, casto sa uzatvaraju do seba, ked maju problem ... vyslovene to takto opisovali v knihe dieta kozorozec 😒 do toho este jeho specialitky + ziadna rec a je z toho jedna uzastna kombinacia

dadlenka
5. únor 2013

@mvmk ano měl, problém se spíš zmenšuje, podle mě je to zlepšením porozumění a komunikačních dovedností🙂 on je taky spíš úzkostný a teda reakce na tu úzkost je křik, teď se to hodně lepší, rozumí vysvětlení, dokáže se už trochu ovládat🙂 tvoje malá má na vztekání nárok🙂

mvmk
5. únor 2013

@abbie vis co ja presne vim, co mas na mysly, moje mala dohromady taky nema nejaky super problem, i kdyz to porozumeni podle meho neni na 100% nevim presne, ale ona se zlepsuje den ode dne. Jenom ma taky par svych specialitek, alo o tom to neni. To je spis ten vnitrni pocit, ze na ni neco nesedi, proste je nejakym zpusobem zvlastni a ja nemuzu prijit na to co to je 😖

abbie
5. únor 2013

@mvmk no presne tak

mvmk
5. únor 2013

@dadlenka moje mala nereaguje skoro na nic afektivne, jsou to spis malickosti, dnes chtela cokoladu a ja ze ne, no tak si vzala stolicku a chystala se obslouzit sama 😝 Tak jsem ji ze stolicky sundala a rekla ne tak se zacala trochu cilit, rikam ji Emmi kdyz budes papat toli cokolady tak budou mit zoubky au, a ona na to hmmm a delala jako brrr ze ji je bude muset pan zubar vyvrtat 😀 😀 Tim padem ta cela vec byla od stolu.
U nas je to fakt o te reci, ona tak divne skrehota,
😝 😝 ja jsem nekdy radsi, ze se pred cizima lidma neprojevuje 😅 😅

mvmk
5. únor 2013
https://www.youtube.com/watch?v=5C8nd4tRXZI

ja jsem to tu jednou nekomu slibovala, jeste jsem dala do autistickych deticek jedno zajimave video. Tohle je prvni dil ma jich to 7 je to jen v anglictine s nemeckymi titulky. Ale kdo trochu rozumi tak je to opravdu super zajimave, pojednava to spis o autismu ale dotyka se to vsech proruch komunikace dyslexie atd.

marta1982
5. únor 2013

@dadlenka Dadlenko ahoj, jak se pozná ta úzkost u dětí? myslím tím, jak poznám, jestli je úzkostný nebo nasratý? 🙂) 🙂

sabka31
5. únor 2013

@margareta76 ďakujem, pozriem to.

dadlenka
5. únor 2013

@marta1982 no těžko 😀 já jsem na to taky nepřišla sama, mě na to upozornila Krejčířová. Prostě ten křik, že někam nechce jít, že něco nechce dělat - třeba novou činnost apod. to bývá většinou úzkost. Nám na to pomáhá projevit účast, pochopení, ale trvat na svém, hodně pomáhá třeba objímání - snažím se (a ne vždy úspěšně) nekřičet na něj, i když teda nervy tečou a změnit postoj a průběh situace svým přístupem - takže místo přestaň křičet, říct pojď za mnou, pomazlíme se🙂 a on nakonec udělá, co je potřeba. Pomáhá i rozfázování úkonů - třeba pojedeme nakoupit, potom půjdeme k tetě, potom půjdeme domů apod. třeba jsme jeli v pátek k zubaři trhat zuby. Kryštof křičel už po cestě tam , takže jsem jela mantru - vím, že nechceš, ale máš rozbité zoubky, paní zubařka je vytrhne a potom dostaneš zmrzlinku, jsi moc šikovný kluk. Nakonec to slavilo úspěch - řval teda parádně, řval i po cestě autem domů, ale potom až ze sebe dostal ten strach a ten stres, tak už chtěl jet koupit zmrzlinku a byl už v pohodě.

lojzina
5. únor 2013

ahoj,abych si na docteni vzala dovcu... 😀
@dezyre ne nebyli jsme,sebik noc predtim dostal vysoke horecky,mel je 2 dny,takze sem nas musela preobjednat-jdeme pristi tyden 😖 .Uz su jak ksandy 🙄 😅

sicinka
5. únor 2013

@abbie Ale houby já tě chci jen trochu uklidnit 🙂 protože mi přijde že tě napadají docela černé scénáře- Hele já tu v diskuzi mám taky často pocit že tu nemám co dělat boť se Dáda chytil, mluví téměř k věku, odpadla nám většina vztekacích scén a kdyby jsi ho viděla jaké úrovně her hraje na iPadu 🙂 No a pak v noci mlátí hlavou o pelest a nekontrolovatelně řve, ráno mi opakovaně sdělí milion výmluv proč do školky nepůjde, tam potom vypadne něco z paní učitelky jako že jim před každou změnou činnosti opakuje že se bojí, nebo řve při rozloučení tak že ho ode mě trhá asistent a už vím že sem ještě pořád tak nějak patříme.

sicinka
5. únor 2013

@dadlenka no já se zeptám už takhle jsem za angažovaného (praštěného) rodiče, co se dožaduje logopedky u zcela normnálního dítěte 🙂 No já ani netušila že to dělá i ve školce, já to brala že mě má doma na háku. Pak jednou jsme šli domů a paní učitelka ho poožádala aby něco udělal a on hned že se bojí a ona mi říká, to mi teď máme pořád. On když vidí co dělají ostatní tak přijde, ale do té doby né, schová hlavu jde někam do kouta (třeba u svačin mu i něco schovávají, protože než se rozhodně jíst tak mu ostatní všechno snědí - berou si ze společných talířů). Pak mi ještě říkala tu nevyrovnanost prostě jednou je zlatej a podruhé ho nezapojí ani párem volů u stejného typu činnosti.

dadlenka
5. únor 2013

@sicinka možná že pokročil do vyššího levelu a začíná mluvit o tom, co cítí, nebo třeba taky hraje habaďurskou a našel si dobrou výmluvu na kterou paní učitelka skočí🙂 ale je super, že ho nenutí - a to, že vyčká až to budou dělat děti může fakt znamenat i to, že si neumí spojit ten název s konkrétní činností a až vidí, že je to tohle a že ostatní děti také třeba malují, tak se připojí .Kryštof to taky tak má, počká si až vidí bezpečně, že to nikoho nezabije a jde do toho taky 😀

podubka
5. únor 2013

@sicinka to je jako kdyby si psala o našem.Ve školce to samé.Např. se bojí jít umýt ruce protože děti tam zpívají apod. scény.

dezyre
5. únor 2013

@lojzina Jejda, tak snad budete zdraví a ona taky, aby už jste to měli za sebou.. taky jsem moc zvědavá.. No jako popravdě my tam jdeme 18.3. znovu 😉 Chce vidět Staníka kolem třetích narozenin, jenže bohužel jelikož mám v dubnu termín porodu, tak ho dala už na březen.

dezyre
5. únor 2013

Holky, musím se pochlubit
http://www.oskola.cz/oskola/eshop/16-1-Struktur... - před tím než šel Staník spát zvládl přiřadit správně všechny barvy bez zaváhání 😝 Tak, že bychom se pomale zaměřili na pojmenovávání barev a na zkoušení (aby vzal např. červené autíčko)?! Jinak si u toho celou dobu brblal - kočárek a auto bylo brm, ponožky - pi a ostatní něco neidentifikovatelnýho.
Jo a dnes byl za Staníkem stejně starý krásně mluvící kamarád a hezky si spolu odpoledne hráli. Stavěli z lega - Staník si vystačil se dvěma slabikama tá - ták (vždycky když přidal kostičku) a bu - bum (když jim to spadlo) 😅 Ale tak pokrok 😀 😀 😀 Jak ve hře, tak v komentování 😝

lojzina
5. únor 2013

@dezyre my jdeme 13.2.skoda,mohly jsme se potkat 🙂 .Vy jste primo z Brna?

dezyre
5. únor 2013

@lojzina nene, my jsme cca 20 km od Brna - směr Želešice, Ořechov.. A ty si přímo z Brna?

lojzina
5. únor 2013

@dezyre jeee tak to je docela kousek,my jsme z Ujezda u brna 🙂 ,orechvem jsem jezdivala na kole...jen tak,na vyjizdky,ale jeste nez sem mela kluky-to byla energie a cas,ted uz ani jedno 😀 😀 😀

abbie
5. únor 2013

@dezyre ja som si to prave dnes objednala 😉

dezyre
5. únor 2013

@lojzina Zas takový kousek to není - koukla jsem na mapu a musím říct, že si fakt měla hodně energie 😀 😀 😀 😀 Ale tak to by nebyl problém se kdykoliv sejít 😉 když to máme obě kousek do Brna. Možná se příští týden sejdeme s Lenajskem, pokud se vyzdravijou 😉 Jsou taky kousíček od Brna..