Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kajiszek
6. únor 2013

@dezyre No právě že ne... Na pokyn rozsviť např. dneska vůbec neregovala, ale když jsem řekla, aby dala tatínkovi rajče, tak běžela a dala mu ho do pusy a to jsem jí nic neukázala. Nebo jsem řekla paci paci, udělala to, pak jak je veliká, taky hnedka, pak prosím prosím a to taky udělala, i když to ještě nikdy neudělala a nic jsem jí u toho neukazovala. Na pokyn do koše reaguje už spolehlivě, jen to třeba občas musím zopakovat, ale to se jí spíš nechce... Třeba na pokyn kde je světýlko, tak ukázala a večer u čistění zubů jsem jí řekla dej kartáček a dala mi ho... Přitom tyhle věci jindy nedělá... Dokonce i na jméno se dneska párkrát otočila... Ale třeba hačí a papat zase dneska hodně blbá odezva... Ono u ní je prostě pitomý, že nevím, jestli teda nechce nebo nevnímá, nebo co jako...

Jinak Vojta taky drandí na kolo-odrážedle, ale neumí brzdit brzdou. Když mu to řeknu, tak zabrzdí, ale z kopce to nechápe a furt brzdí nohama. A normoš kolo, tak to je konec, neumí šlapat ani na šlapacím traktůrku, má k tomu vyloženě odpor. Nebo elektircký autíčka, toho se taky strašně bojí. On je taky taková konzerva, že mám fakt pocit, že se letos na tom kole určitě ještě nenaučí 😖

kajiszek
6. únor 2013

Já jí těma gestama pomáhám často, to jo, ale právě tyhle věci dneska udělala všecko úplně bez gest, takže o to je to divnější...

sicinka
6. únor 2013

@dezyre my to taky střídáme bud boby nebo odrážedlo. Hele s tím šlapáním Dáda ve 2,5 normálně ušlápl dětské kolo s kolečky nebo tříkolku no a za letos v létě mu budou 4 a teprve teď mu pořizuji kolo, ono to ani nemělo cenu. Za prvé jsem mu nevěřila že mi někam neujede, za druhé je prcek a teprve letos bez problémů dosáhl na zem a jezdí na kolo odrážedle. Takže u nás fakt zase ta hrubá motorika tak rok stojí a nezlepšuje se, prostě se tak nějak rovná do normy.

sicinka
6. únor 2013

@kajiszek moje maminka měla dádu třičtvrtě roku přede mnou bez plen prostě když byl s babičkou tak chodil čůrat do záchodu. Taky s ní v době kdy mi odmítal držet tužku v ruce kreslil nebo stříhal. Asi je to jinou autoritou, proto taky ty děti většinou u psycholožky ukážou mnohem víc než čekáš to samé ve školce. Zkusím vyfotit jaké akvárko udělal dneska Dáda ve školce, doma by mi tu skoro 2 hodinovou práci hodil na hlavu 🙂

krystalka
6. únor 2013

@dezyre - tak Jiřík byl docela "konzerva" taky, třeba boby vzal na milost až letos - loni je maximálně tahal za sebou nebo na nich vozil sníh...ale to koloodrážedlo a pak i koloběžka docela překvapily, my jsme se v obou případech na ně byli podívat ve Sportisimu a on třeba to odrážedlo hned vzal a začal mi na tom ujíždět po prodejně, přitom to nikdy neměl v ruce....a s koloběžkou to bylo podobně, to jsem mu sice musela ukázat, co s tím, ale pak už mi to hned sebral a bez ní jsme neodešli - tu koloběžku má od minulého jara, tj. zhruba od 4 let, je to taková ta klasická kovová skládací, je lehká, se dvěma malými kolečky, ona má to stupátko právě hodně nízko, takže se na tom nebál, ale zase do nějakého hrbolatějšího terénu to moc není - ideální na asfaltové chodníčky u nás v parku, jinak to docela drncá, proto taky chce tu větší nafukovací, navíc je mají i ve školce a tam už na ní drandí od září pořád 😉

anuska74
7. únor 2013

@mardenad
ak môžem. Tak mi kreslíme tak ako v Andreas začal môj. Sedíš oproti a nakreslíš koliesko aj malý koliesko na svoj papier, vedla druhé čiarka do stredu čiarka ústa a velké koleso hlava. Tak som s ním dennne precvičovala aj doma.
A sa naučil robiť kolieska vedla seba, síce kostrbaté, neskôr ich spojil navrch kopček a je to auto, velmi sa tešíme ked sa mu podarí a malý tiež. Samozrejme, že robí aj čmáraninky. Taktiež trenuje aj doma čiary spájať, rovné čiary. spájať na papiery dva predmety.
Ešte som sa ťa chcela opýtať či ideš s malým , alebo si obj. ku Krejčírovej.

abbie
7. únor 2013

Ahojte, volala som do nasej "ranni peci" v BA a tam to funguje tak, ze najprv treba ist na psychologicke vysetrenie, aby vedeli, ako s dietatom presne pracovat. Mame termin na zajtra u Dr. Sedibovej(riaditelka auti centra) a uz ma zacina boliet hlava, som nervozna ako pes 😒

hrusti
7. únor 2013

@katulen
@krystalka My máme tříkolku u tchána, koupil jí H. kdesi u nich v obchodě, ale to taky ještě na podzim nezvládal. Asi začneme trénovat intenzivněji.
Jinak kolobrndu máme, ale takovou s 2 kolečkama vepředu a teprve ted na ní doma občas popojede 😅
http://www.kamilka.cz/index.php?main_page=produ...
Na kole-odrážedle zatím drandí, v létě jsme mu zvedali sedačku, ale zatím nám je. My zase tak velicí nejsme 🙂
V zimě jsme většinou chodili s bobama nebo pěšky nebo jsme byli nemocní 😅

mardenad
7. únor 2013

@anuska74 áno, my tiež pracujeme, kruhy, čmáranice a zvislé a vodorovné čiary. Kúpila som mu super pracovný zošit na gramoforiku, tak tam celkom rád pracuje , inak ak od neho chcem niečo len tak na papier , tak nechce veľmi. Toto prvé autíčko nakreslil tak, že som mu povedala: Adamko nakresli mi autíčko. Urob jedno koleso, druhé koleso, strecha a okienko. Kreslil to postupne tak, ako som mu diktovala, potom sa umsial, potešil sa a pozrel na mňa a čakal pochvalu.

Ku Krej. sa idem v apríli objednať. 🙂

sisstin
autor
7. únor 2013

Tak kolo jsem ani nezkousela,na FB zacal jezdit ve ctyrech letech 😅

krystalka
7. únor 2013

@sisstin - no, Jiřík na koloodrážedle drandí někdy od 3 a kousek, pak loni ve 4 ta koloběžka, ale kolo ho zatím moc nebere, přestože tam má ty pomocná kolečka...stejně dává přednost tříkolce 😉

anuska74
7. únor 2013

@abbie
Klud. Šedibová je taká milá, útla žienka, ona nepovie nič čím by ťa vystrašila, prípadne zneistila, vôbec sa nestresuj.
A je to asi ked by si išla s dieťaťom do škôlky sa popozerať, fakt tak príjemne to prebehne.
a keby malý hned aj predviedol auti. správanie, čo ale tvoj nemá aj tak ti nepovie nič také, že pozor toto je už zle.
Ona ťa určite upokojí 🙂

abbie
7. únor 2013

@anuska74 no auti spravanie ma a urcite sa tam aj predvedie, robi to totizto vsade ... ja len dufam, ze sa nieco dozvieme a budeme vediet na com sme

anuska74
7. únor 2013

@abbie nezabúdaj, možno má auti. niektoré správanie, ale na autistu tam musí byť jasná tá triáda a to tvoj určite nemá.
a už ste boli u tej novej logo. Ja stále rozmýšlam kde ešte vyskúšať, dnes sme mali hodinu v Dialogu s novou, ale takou príjemnou mladou , no dnes malý statočne mlčal a komunikoval prihmkávaním.
ale zas sa pridal do hry s takými manuškami dával si na prst aj jej dával, sedela tam aj iná dr. ešte tak aj jej podával na prst. Tak spolupracoval pri hre , čo je plus, ale reč slabo, hlavná vec, že na chodbe vonku už začal so mnou hovoriť.

anuska74
7. únor 2013

@mardenad
teraz mi napadlo, sme boli minulý víkeden lyžovaťa on popísla kruhy na bielu plachtu v hotely. sa realizoval kde nemá, ale zas kruhy boli pekné 😀

abbie
7. únor 2013

@anuska74 bola som u tej novej logo, ale bola to katastrofa 😠 taku nemu logpedicku som este nezazila a snad uz ani nezazijem 😀 absolutne netusila, ako s malym pracovat, skor je pre deti 3+ ... zatial som stale v K-centre 1x do tyzdna a tam aj asi zostanem, su drahi, ale vedia ako s detmi, ktore maju problem s komunikaciou pracovat

lenajsek
7. únor 2013

Ahoj, nestíhám moc dočítat, ale mám z dnešního dopoledne radost, Lukášek krásně spolupracoval u Logica, už docela obstojně zvládne puzzle bez předlohy, asi troje co máme 15-20 dílků a konečně!!!! si sám poprvé oblékl slipy, tepláky, zkouší si sám obléct ponožky a docela mu jde i tričko... s vyslíkáním trička je to horší, ale jinak si vše už v pohodě vysleče sám.
A zkoušíme už i umývání rukou, aby si pustil jen trošku vody, mýdlo (máme dávkovač mýdla, tak to jde blbě nabrat, možá koupím ještě normální) a aby si je umyl, opláchl a utřel. Tak snad to do školky zvládnem...

Jdem si lehnout, pěkný den všem!

@lojzina Jen v rychlosti jsem si všimla, že jsi z Újezda u Brna, my bydlíme ve Slavkově, tak kdybyste měli někdy cestu, můžem se domluvit na setkání.... nebo někdy na jaře na prochajdu v parku... 😉 A máme tady výbornou kavárnu s vynikajícíma zákuskama a kafem, od dubna cca budou mít i zahrádku venku, tak se dá posedět i na čerstvém vzduchu... 😉

@desyre Ahoj, mně se teda rýma pořád drží, ale spíš je to takový zaražený, tak si myslím že příští týden bychom mohli do té kavárny na Husovu dojet, přemýšlím o středě... pokud teda budem OK. Co vy?

Mějte se!

lenajsek
7. únor 2013

@kajiszek a ty kartičky vypadají fajn, možná tu hru pořídím Lukáškovi ke třem a půl letům... ještě těm říkankám asi rozumět nebude, ale využili bychom tu hru zase jinak... my stejně ty hry zatím nehrajeme přesně podle pravidel...

kajiszek
7. únor 2013

Ahoj holky, tak máme za sebou tu neurologii a samo, že mi taky nic neřekla 😀 Za týden jdeme na EEG, po výsledcích se domluvíme, co dál. Řeč by v jejím věku prý neřešila, ale to porozumění už problém být může a nemusí, což mi říkala přesně psycholožka. Takže po tom EEG a foniatrii se domluvím jak s neuroložkou, tak s psycholožkou a půjdem se znova ukázat. Vyptávala se mě na všecko možný i nemožný, něco tam na ni ještě zkoušela, ale ani ji nějak vyšetřovat nechtěla, spíš ji pozorovala a celkově jí přišla v pohodě a že na nějaký závěry je fakt ještě maličká.

Btw mně furt v hlavě vrtá ta foniatrie vs. audiologie... Všichni mi říkají, ať jdeme na foniatrii, tehdy jsem volala na foniatrii (nebo prostě na nějaký telefonní číslo, co mi dali na ORL s tím, že to je foniatrie v Motole) a tam mě přepojili někam na audiologii a tam mě i objednali. Tak jsem teďka z toho trochu jelen, jestli je teda audiologie a foniatrie to samý? Nevyznáte se v tom někdo? Já mám trochu hrůzu, jestli nakonec nejdem někam úplně blbě, jak si mě přehazovaly ty sestřičky jak horkej brambor 😕

kajiszek
7. únor 2013

@lenajsek Já ty hádanky taky ještě Vojtovi vůbec nezkoušela, podle mě to nepochopí. Hlavně on má teďka fakt tak hrozně negativní období, že bych ho u toho asi musela rozcupovat na kousíčky 😀 😀 😀 Vůbec teďka nějak nemám motivaci a náladu s ním pracovat, je šílenej... Ale tak snad je to zase jenom období. Aspoň konečně přestal mlátit a strkat ségru 😀 Každopádně ty kartičky taky nepoužíváme tak, jak by se dle návodu mělo.

sicinka
7. únor 2013

Jo holky jak tu máte kartičky na porozumění a přiřazení reálných předmětů ke kartičce, já to dělala s ovocem a zeleninou a pak jsme měli ještě jednu složku a to že ho vždycky ochutnal a říkali jsme si k tomu chut🙂 S jiným jídlem jsem to nezkoušela jelikož ho nejedl, ale tohle ho bavilo i v tom nespolupracujícím období. Taky jsme třídila kamínky na teplé a studené, kuličky na měkké a tvrddé a tak. Ale tohle vás asi taky napadlo 🙂

sicinka
7. únor 2013

@lenajsek Lukášek je šikulka, jen tak dál, hlavně ho co nejvíc osamostatnit než přijde další prcek 🙂

bahula
7. únor 2013

@kajiszek já si myslím, že je to OK s tou audiologií, protože to je takové základní vyšetření sluchu, které provede foniatr nebo tě na to teda pošle. Třeba u nás foniatrička provádí sama, ale syn byl nevyšetřitelný, takže jsme jeli do Brna na evokované potenciály k doc. Lejskovi, nikdy více 😠
My jsme s nejmladším (2r8m) objednaní na 20.2. na foniatrii, budu ráda, když se podaří udělat otoakustické emise, ale na to ho budu muset hodit do klidu, nejlépe uspat 😎

sisstin
autor
7. únor 2013

ty hádanky nedává moc ani Tygr, jen ty opravdu lehký (máš to na nose a čtyři oči máš, nebo jak to je), prostě ten jazykovej cit u něj není 😉

hrusti
7. únor 2013

@kajiszek No přiznám se, že jsme byli v Motole, ale tedy nevím, jestli to byla audiologie nebo foniatrie. Já žila v tom, že jdeme na foniatrii a neřešila to. Nejprve jsme museli na tu centrální evidenci a tam odsud nás paní navigovala kam jít. Je to tam docela bludiště. Byl tam v ordinaci Mudr. Myška. Sestra nám natočila to audio a pak jsme šli vedle do ordinace k tomu dr. a ten H. ještě vyšetřil (koukal do nosu, uší, krku) a dával mu lehké otázky/příkazy, aby viděl, jak reaguje.

Jinak hádánky u nás jen jednoduché, kdy víceméně popíšu danou věc a on musí hádat co a jak... např. je to chlupaté, skáče to po stromě a jí oříšky... co to je? 😀

hrusti
7. únor 2013

@lenajsek To je Luky šikula! U nás je oblékání pořád hrůza. On se umí obléknout a svléknout, ale prostě nechce a čeká, až ho obleču. Snažím se mu nepomáhat, ale on je schopný se svléknout a klidně tady hodinu běhat nahatý 😅 Vysvětlování, že ve velké školce se bude muset obléknout sám nezabírá. Jediné, co zabírá je, že mu pustím pohádku, až bude oblečený. To se oblékne relativně rychle 😉

lenajsek
7. únor 2013

Jojo, co nejvíc osamostatnit, než přijde prcek, to je můj cíl 🙂 A dneska se mu docela daří, za chvilku se bude muset převléct do pyžama, tak jsu na něj zvědavá, ať to nezakřiknu 🙂 Ale už si i sám sedá na wc na velkou, tak ho tolik nemusím zvedat... ještě zkusím postupně, aby si třeba nalil sám pití, i když to teda hrozí, že bude kolem vše politý, ale nějak se začít musí... a nasypat si lupínky na snídani to už celkem taky zvládá...

@hrusti jsou to potvůrky 😉

@sicinka Luci, díky za tip s těma kuličkama a kamínkama, to zkusíme, to jsme ještě nezkoušeli...

@bahula taky jsme byli v audio fon centru v Brně a taky nikdy více, Lukáška tam nebyli schopni vyšetřit a ještě si klepali na hlavu, proč tam jako s ním jsu, když ve dvou letech a dvou měsících nemluví... pak nám za půl roku udělali úplně v pohodě vyšetření foniatrické na klinice Logo, úplně jnej přístup... k Lejskovi fakt nikdy více. 😝

podubka
7. únor 2013

my zase do Motola na foniatrii nikdy více 😠

mvmk
7. únor 2013

@hrusti Mysku znam, je super! 😉

dezyre
7. únor 2013

@lenajsek my byli v Audiofonu dvakrát a úplně zbytečně, jsme objednaní ještě na duben a to odvolám ..