Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@podubka tak mě se nikdo neptá, my nemáme i další podmínky zatím k dalšímu dítěti, ale tak v poslední době prostě uvažuju, že asi bych další dítě do budoucna možná chtěla...těžko říct, ono podle mě pokud ti začnou tikat hodiny, tak prostě do toho jdeš i s tím rizikem 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula já už se v těch "dysfatických" diskuzích taky krotím, páč mi to opravdu už leze na mozek, hlavně mě moc nebaví každýmu odpovídat na stejné otázky, nebo ho přesvědčovat, že jeho dítě má problém, když rodič chce slyšet, že nemá 😉 já doufám, že mi klapne škola, od září se hlásím na Předškolní a mimoškolní pedák, a ráda bych se věnovala chvíli i dětem "normálním" 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

ona je spousta rodičů (ted nenarázím na nikoho odsud nebo z MK), co vlastně chtějí slyšet, že jejich dítěti nic není a pokud jim napíšu, že třeba ta možnost je, tak jsou akorát naštvaní....to je prostě ta popírací fáze, já třeba jednu dobu nesnesla, aby někdo napsal, že jeho AUTÍK třeba dělal to samý, co Tygr....ted je mi to šumák, prostě to už neřešim, at autismus nebo dysfázka nebo cokoliv, naše děti mají problém....ale prostě určitou dobu jsem na to citlivá byla dost 😉 já to chápu a nebaví mě se s nikým už hádat nebo ho přesvědčovat 😉

podubka
11. únor 2013

@sisstin mě bude 34 a biologický hodiny mi tikali před 4 lety 😀
Nejtěžší je si to přiznat že dítě má problém.Mě volala učitelka ze školky když byli Lukymu 3 roky a probírali jsem situaci a řekla mi že má autistické rysy.Já probrečela celý den.Ale on se opravdu tak jevil,pořád houkal,protože neuměl mluvit a vůbec celkově byl ve školce ztracený.Naštěstí se to hodně zlepšilo,ale i tak ve mě nechala brouka a já se pídila po informacích .

bahula
11. únor 2013

@sisstin já jsem ještě za svobodna začala studovat mgr. vychovatelství, mám státnici z etopedie, ale kdo mohl tušit, že budu mít doma takovou "sestavu" a opravdu nemám kapacity ještě v práci řešit poruchy chování někde v pasťáku 😉
Takže jsem loni v červnu dodělala ještě tříleté SPU v OL, no ale kdy já budu mít čas se tomu věnovat, když jsem si zase vymyslela 4.dítě 🙂 Cíleně jsem šla do SPU a ne do psychopedie, nějak jsem přeautistovaná 😀 Ráda bych dělala soukromně reedukace u dětí na 1.stupni a rizikových v MŠ, grafomotorické kurzy, apod. To jsou takové moje plány do budoucna, jinak můžu fakt dělat akorát asistenta, protože autista je ve škole 8-14h max. a nikdo jiný mi ho nevyzvedne.

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula no já taky zatím dělám asistenci a terapeuta v kom. dovedností 🙂

bahula
11. únor 2013

@sisstin já jsem před mateřskou pracovala jako romský asistent na ZŠ 😀 tam mi vyhovovalo, že těch dětí bylo asi 14, jen ta práce byla často taková marná, bohužel 😖
Já už bych mohla po osmi letech VŠ konečně přestat studovat a začít to uplatňovat 😀 si to moc maluju s miminem 😉

sicinka
11. únor 2013

@kajiszek hele a jsi si jistá že fakt nerozumí, protože ona se opravdu ptá co to je a zajímá se o tvou odpověď. Mě přijde že i z toho vyšetření u Kamily nevyplynulo, že by nerozuměla. Dáda se třeba co je to zeptal až těsně před třetím rokem, do té doby ho to fakt nezajímalo, ty slova samozřejmě uměl. Jinak to určitě dobrá zpráva je má zájem o interakci a ptá se k věku to je super.

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka právě to "co to je" může být i u dětí s receptivní, pokud je slabší, tak prostě ten vývoj řeči je celkem v normě.....ale těžko říct no 😉

bahula
11. únor 2013

no tak mi odepsala pediatra na můj dotaz na místního psychologa a napsala, že je to problém, že ona posílá děti k dr. B., že je s ní spokojená. Jenomže paní dr. je psychiatr a ne psycholog .... tak teď nevím.

hrusti
11. únor 2013

@sicinka Uz jsme doma, tak píšu, dokud si něco pamatuji 😉 Začali jsme tím, že musel skládat obrázky. Byli různě rozšmikané (3 proužky, proužek a čtverce, trojúhelnik atd.). Těch obrázků bylo docela dost, tuším tak 8. Pak musel přiřazovat obrázky, toho bylo taky docela hodně. Měla sešit, dvojstránka, na jedné straně jeden obrázek např. myška, na druhé straně nahoře 2. obrázek např. panenka a musel přiřazovat kartičky, na kterých byly obrázky různých myšek a panenek. Ke konci pak neměla kartičky, ale měla na jedné stránce tři obrázky a na druhé 5 různých obrázků a on musel přiřadit, které 2 obrázky by tam dal (např. musel vybrat hračky, ovoce atd.). Dál otázky na porozumění. Nejdřív bez obrázků, u toho tedy vyhořel, i když některé z nich fakt musel znát. Typ tatínek je pán a máma je ...., bráška je kluk a sestřika je ....., ve dne svítí sluníčko, v noci ..... No to se fakt nechytal a mě to docela překvapilo, protože jsme tohle doma pilovali. Pak tedy zkusila otázky na porozumění s obrázky typu jaké zvířátko pije mlíčko, jaké dává mlíčko, na čem maminka vaří, které zvířátka má dlouhé uši (na obrázcích nebyl osel, ale králík), co si vezmeš, když prší.... Pak mu dala dvě kolečka, jedno bylo větší než druhé a měl říct, které je větší a menší. U toho se trošku zaseknul, takže mu to dvakrát převrátila, aby jednou bylo to větší kolečko první a pak druhé, aby se ujistila, že jí rozumí, co po něm chce. Pak vytáhla sešit a měl ukázat, která paní je hezčí. To ukázal na tu ošklivější, tak to hned zavřela, že to mu dávat nebude 😀 Pak měl postavit z malých kostiček co největší komín. Pak bylo kreslení. Musel po ní nakreslit kolečko, křížek, čtvereček. Pak mu nakreslila panáčka bez očí, jedné nohy a ruku a měl dokreslit, co tam chybí. Řekla mu,a t jí nakreslí panáčka a on že jí ho nenakreslí 😅 Tak mu řekla, at jí nakreslí něco jiného, tak jí nakreslil autíčko. V jeho podání 😉 Ještě se ho ptala co by dělal, kdyby měl žízen, tak to se vůbec nechytal. A ještě mu ukazovala obrázky a on měl říkat, co to je. U toho neřekl asi 3 obrázky - hůl, džbán a vlajku. Hůl řekl, že je deštník, což mě překvapilo páč hůl zná, vlajku taky, džbánu řekl hrnek.
Jo, ještě jsem si vzpomněla, že mu dala obrázky, kde byly třeba 3 kolečka a pak černý čtvereček a on měl říct, co je tam jiné. S tím měl problém a přitom tohle doma zvládá. A pak dva obrázky a on měl říct, jestli jsou stejné nebo jiné. U těch obrázků ho hrozně zajímali mikropísmenka v rohu dole😀

Jinak mně Kr. potěšila, říkala, že se zklidnil. Že by snad školka neměla být problém a že by jí potřeboval. Jinak problém je u nás jemná motorika, máme stimulovat a pak výslovnost, taky stimulovat, chodit na logopedii. Auti rysy prý u něj nemá. Ty jeho rituálky prý nevadí. A kreslení a držení tužky není taky problém, mělo by se to zlepšit ve školce.
Jinak Kr. má zlomenou nohu a měla vozíček. Trošku jsem byla překvapená, že tu čekárničku měli předělanou. Mají tam červená křesla a poličky z Ikei 😀 A takové oranžové bublinky namalované na dveřích 🙂 Z toho jsem byla úplně paf 😀

hrusti
11. únor 2013

@sisstin Tak držím palce. Já jsem taky uvažovala, že bych si něco nastudovala, ale jsem ráda, že jednu školu mám hotovou a navíc nejsem moc na hudební výchovu, výtvarku atd. To by bylo pro mě asi utrpení. S dětma mě to baví, ale nevím jak ve škole 😀 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti no pro mě to je taky utrpení, ale prý tam na to nekladou takovej důraz, tak snad jo 😅 😅 😅

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti asi čtou tuhle diskuzi 😅 😅 😅 😅 jinak super 🙂 to samý měl Tygr asi ve 3,5 nebo 4 😅 😅 😅

hrusti
11. únor 2013

@sisstin H. je 3 a 3/4, takže to asi odpovídá 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti že by to psycho oddělení trošku vylepšili? Jako bylo fakt na čase, to tam vypadalo jak ve věžení, taková kapacita a pracuje v podmínkách šílených teda...a jdou na záchodě už zavřít dveře a je tam toaleták? 😅

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti jinak s tou hezkou a ošklivou paní, TYgr asi 2x ukázal tu hezkou a pak tu škaredou, tohle jako podle mě je takový divný 😅 😅 😅 😅

bahula
11. únor 2013

@hrusti díky za popis, já si to tehdy nepsala a už si to nepamatuju. Ale máme co dělat, abychom ty úkoly za rok zvládli 😝 (syn má 2 a 3/4)

hrusti
11. únor 2013

@sisstin No mně první co napadlo, když jsem tam ty změny viděla, že "nové koště dobře mete". Jak jsi psala, že Kr. má jít do důchodu a má tam být někdo jiný. S dveřma ti nepovím, ty dveře přímo u té záchodové buňky jsme měli otevřené páč jsem H. asistovala s oblékáním. Ale toaleták tam byl a dokonce i tekuté mýdlo na umyvadle 😝

@bahula My jsme tam byli min. rok poprvé a to synovi bylo taky 2 a 3/4. To ho určitě zkoušela ze slovní zásoby, opět ukazování obrázků, kdy měl říct co to je. Pak skládal takovou vkládačku s tvary. Taky se ho ptala na malý-velký, ale to v té době ještě nechápal. Pak navlékání korálků. Dávání korálků to takové tubičky. Pak měl z kostiček složit komín, most a takovou mašinku nebo co to bylo. A kreslil kolečko a křížek. Víc už si asi nevzpomínám.

kajiszek
11. únor 2013

@sicinka No já fakt nevím, jako určitě nerozumí, přijde mi, že se to trochu zlepšuje, ale tak občas je furt mimo úplně. Ale jo, ptá se, ukazuje, co chce vědět... Rozumí pár základních věcí, co jsem ji naučila, teda pokud třeba nepustíme pohádku, to nevnímá nic a nikoho. A zase kvůli Vojtíškovi prostě aspoň chvíli denně pohádky být musí. No každopádně rozumí fakt blbě a nejvíc mě fakt drtí to, že stále není ani ze dvou obrázků schopná vybrat ten, o kterej jí řeknu. Ale nejvíc mě štve to, že ani po milionu předvedení, co po ní chci, to prostě pořád vůbec nechápe. Prostě ukazuje na jeden, pak na druhej a vůbec nevnímá, co jí říkám, případně mi je oba nacpe do ruky, ale vůbec se nezamyslí nad tím, o kterej si říkám... Prostě když ty slova zná a ví, co to je, tak proč tohle pořád nechápe. Z toho jsem fakt už na prášky. Fakt si nedovedu představit, že by byla někdy schopná ukázat, v čem se pere a podobně, když ji milionkrát po sobě opakuju slovo pračka, ukazuju, beru její rukou a dávám do svojí a stejně houby s octem. Tu pračku jsem dala jako příklad, učíme se jiný věci. Ale zase třeba ten banán ukázala hnedka a přiřadila... Mně už to přijde, že reaguje jenom na slova, co se jí líbí nebo co...

@hrusti Tak super, to jste dopadli dobře 😉 A určo to časem bude ještě lepší. Jinak ty otázky na hlubší porozumění náš Vojta prostě taky nějak nedává. Jsem se ho schválně zeptala "ty jsi kluk a Nelinka je.... holka... tak dobrý... Tatínek je pán, maminka je... Karolínka 😀 😀 😀 ... ve dne svítí sluníčko, v noci... beruška 😀 😀 😀 Pak mi řekl, že světlo... Ale on má občas myšlenkový pochody, že nechápu absolutně, viz. ta beruška... Možná si to spletl se světluškou...

@sisstin Já už si kolikrát říkala, že to musí pro tebe být hrozně otravný každýmu odpovídat, ale i tak jsem tě nešetřila, co 😀 😀 😀 Jinak mi to taky přijde jako záležitost genetiky, u nás jsou obě děti při nejmenším zvláštní, takže si myslím, že třetího benjamínka za 10 let si fakt rozmyslím 😀 Jenže u nás v rodině ani nevím, jak to bylo... My jsme s manželem byli jako děti fakt těžcí introverti a otloukánci, ale co se mluvení a komunikace obecně týče, tak to bylo v pohodě. Takže nevím, kde se to u nás vzalo.

hrusti
11. únor 2013

@kajiszek no honzik pipnul, ze v noci sviti lampa 😀

hrusti
11. únor 2013

@sisstin Teri,kdyz chodite ted intenzivneji na logo, tak tam s nim hodku cvici jen vyslovnost? Pocitam, ze u nas to bude casem taky hodne o artikulaci, ale nase logo si zatim s H.hraje ruzne hry, skladacky, vkladacky a hadanky. Uvidime, co rekne na zpravu od Kr. A jeste prosim dotaz... nemas k dispozici slovenske logico primo? Koukala jsem na netu, ze tam maji pro deti od 4 let soubor lesni zviratka, lidske telo, rocni obdobi a dopravnivychova. Docela se mi to libilo.

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti my chodíme na půl hodky jenom odjakživa 😉 a jinak zhruba rok už s ním trénuje opravdu jen tu výslovnost, předtím jak píšeš to byly ty různé hry, gramatika atd, když už jako začal "Normálnějc" mluvit, tak fakt jen tu výslovnost, teda taky i tu výbavnost slov a tak...ale hlavně je to o výslovnosti 😉 jinak ty sk logica nemám, já už to Primo vůbec téměř nemám, jen ta madarská...jinak MM by ti to byl asi schopnej sehnat 😉

hrusti
11. únor 2013

@sisstin Aha, tak kde jsem vzala, že chodíte hodinu 😅 😀 My jsme chodili dřív hodinu, ale to spíš proto, že jsem tam probírala s logopedkou co a jak dělat atd. Ted už chodí sám na půl hodky. Já se s ní domluvím, až budu mít v ruce tu zprávu od Kr. U nás je problém, že logo Honzíka nebaví. I když se to snažím s ním dělat doma, formou skládačky, hádanek, obměnovat, aby to nebylo pořád to samé, tak je to stejně problém 😒 Nebaví ho to a nechce to dělat :-/
S tím SK Logikem jsem si říkala, že by mě zajímalo víc listů než co je jen ukázané na netu. Mně se to líbilo, ale pořád váhám. My ted sice Primo opět jedeme, ale přijde mi, že je na něj už "lehké", hodně si to pamatuje a frká to tam jak bata cvičky. Tak právě přemýšlím, jestli pořídit ještě nějaké ty listy do Prima nebo už Picolo. Přeci jen to stojí dost peněz 😉

dezyre
11. únor 2013

@sisstin Docela si mě uklidnila, díky 😅 Takže to nemám prostě brát jako nějaký extra regres, ale že konkrétně toto patří k dysfázii.. Jako na druhou stranu musím Staníka hrozně pochválit, udělal obrovský pokrok, bohužel ten pokrok vidím jen já a manžel, protože to není viditelný pokrok - mluvení, ale pokrok ve spolupráci, chování, snažení a tak.. Je s ním opravdu lepší "komunikace". Tak snad se to nezastaví a rozjede se i to mluvení. Ještě mě trošku zaráží to jeho jednoslabičné pojmenování. I rok a půl staré děti se snaží říct balón, sice řeknou něco jako baon nebo to zašmodrchají, ale neřeknou jen ba. Staník si opět zamiloval krtka, takže dnes když se snažil říct krtek, tak řekl "ky". Myslíš, že v tomto stádiu už by byl na místě logoped???

podubka
11. únor 2013

@dezyre náš taky říkal jenom koncovky nebo začátky slov.např. piškoty -pi,hračky - ky,ale já si myslím,že to není zase nic nenormálního.Synovec je zdravé dítko a taky říkal jenom začátky slov a srovnal se.

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre tak začátky slov jsou normální, si vem, že Stánik nemluví třeba ani jako leckterý roční, u něj ta řeč je prostě úplně, ale úplně na začátku 😉

sicinka
11. únor 2013

@sisstin já ti tak pořád nechápu o čem ta receptivní je 🙂 ? zkusím to popsat abych to pochopila i já 🙂 Dítě tedy nerozumí, co se mu říká (když si to představím řeč mu zní jako kdybych na něj mluvila japonsky), ale věci ho zajímají k věku, tedy se dokáže zeptat (ale tam bych čekala že nepoužije větu, která pro něj zní japonsky). Chápu že odposlouchá jednotlivá japonská slova a dokáže si je k něčemu přiřadit, ale tvořit otázku jsem chápala jako vyšší level. Já co četla o té receptivní tak i v té lehké formě byla ta řeč narušená, pozdní tvorba vět i otázek, problémy s gramatikou. Já proto soudila že u Dády to receptivní být nemůže, jelikož ta řeč naskočila velmi rychle a bez velkých agramatismů. No nic zase jsem moudřejší 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka pokud je to lehká forma, tak ta řeč fakt nemusí být opožděná nijak zásadně... 😉 on právě odposlouchá tu větu, že se ty ptáš "co to je" na něco, ale jednotlivě třeba neví, co je "co" "to" "je" atd, je to pro něj shluk, kterej se používá, když chci něco vědět...ale ta slova v jiné větě použít neumí a ani jí nerozumí 😉

sicinka
11. únor 2013

@hrusti super gratuluji jste šikovní. Hele jak píšeš ty obrázky na začátku, to mu asi dávala postupně né všecny najednou? Jinak vyzkoušíme podle mě se Dáda nebude u té kreslící části chytat ani zdaleka a to porozumění asi taky nebude úplně ono. Jsem se zeptala co udělá když má žízeň a on mi řekl neptej se mě stejně to víš 🙂