Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

podubka
11. únor 2013

@dezyre .Koncovky používal okolo 3 let, větší slovní zásobu začal používat ve 3,5 letech.Od 3 let chodíme na logopedii.Ale:některé slova mu vůbec nejdou rozumět,přehazuje písmenka,komolí slova,že mu rozumím jenom já,ostatní ne a já mám taky někdy problém to rozluštit.Např. dnes babičce chtěl říct kostička a řekl jí osička.

bahula
11. únor 2013

@sisstin já vím, jen jsem se tomu furt tak nějak bránila, že to jako nebude potřeba 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@podubka Tygr okolo 3,5let "vachuchu - letadlo, onanaj - pyžamo, nýnunom - sluníčko" apod. že 😝

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula jako naše logo např. denní režim používala i svých obou naprosto zdravých a šikovných dcer 😉 když ještě byly malé a ten čas pro ně byl hodně abstraktní 😉

hrusti
11. únor 2013

@sicinka To fakt nevim, jaka je jednodussi verze. Ona se mi o tom zminila, az kdyz jsme se pak bavili po tom testovani a ja jsem ji rikala, ze tohle doma nepouzivame, ze bych se ho zeptala jinak a ze me prekvapilo, ze na nektere jeji otazky nereagoval a pritom vim, ze jsme doma delali podobne ukoly.
No potom se ho ptala na porozumeni s obrazky... viz jak jsem psala ktere zviratko dava mliko atd. Ja taky vidim rozdil, kdyz mu dam jednoduchou hadanku jen tak bez niceho nebo kdyz mu k tomu dam nejake obrazky, ze kterych si muze vybrat. No zitra dorazi hadanky dracka fracka, tak muzeme trenovat 🙂

sicinka
11. únor 2013

@sisstin Ale tyhle on bez problémů dá bez podpory obrázků a zvládal je už před půl rokem. On normálně používá i malý, velký, nahoře dole, včera zítra, předložky a používá to správně, pak by snad měl na úrovni těhle pojmů rozumět nebo se pletu. Jinak já myslela že je ta otázka těžší tím že nemá jednoznačnou odpověd. Já se ptala co uděláš když máš chut na čokoládu a tam mlže být odpověd půjdu jí koupit, vezmu si ji z šuplíku nebo poprosím a pořád to dá smysl. Dáda odpověděl udělám bum 🙂 což už moc v pořádku není ale on je fakt dost unavej.

bahula
11. únor 2013

@sisstin víš co, Honzík (začnu ho pojmenovávat, nebudu furt psát nejmladší, prostě Honzík a autista je Vojta 😀 ) toho nakváká takovou spoustu, ale já asi nezvládám přiřazovat. Třeba začal "zpívat" zajíček v své jamce, on to celé intonačně zvládne, ale není tam jediné srozumitelné slovo. A tak poslední dva měsíce děsně ječí, piští, vykřikuje, je prostě nadměrně hlučný, až už ho okřikujeme 😎

dezyre
11. únor 2013

@lenajsek tak to máme úplně stejné. Jako by si v tomto popisovala Staníka. Jsem zvědavá, co Vám na logopedii řekne 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka jo, tak to podle mě fakt rozumí 😉

jinak k té řeči, já dávala holkám na dysfázku video, páč někdo chtěl vidět to Logico, co tam jako je...tady má 4,3roku..no celkem jsem nechápala, že jsem mu mohla rozumět 😕 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=1huXn-_JAk4
hrusti
11. únor 2013

@sicinka no ja jsem pochopila ze je to pro deti slozite tou formulaci co bys byval delal kdybys ...

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre no podle mě to stejné není, lenajsek píše, že Lukin právě mluvil cíleně, pojmenoval kačenku "gaga", a ted už to neumí...Stánik nikdy cíleně např. to "mama" neříkal, prostě jen žvatlal, ale nemělo to význam 😕

dezyre
11. únor 2013

@sisstin a máš nějaký zkušenosti třeba s tím, že když má dítě až tak moc opožděný vývoj řeči (minimálně to), že prostě může nastat takovej skok, že se během pár měsíců srovná? Já pořád nevím co mám tak nějak očekávat, i když u Staníka vidím obrovské pokroky během dvou měsíců. Dokonce už nějaký ten pátek si sám krásně oblíká slipy, punčochy, tepláky. Ponožky a vše přes hlavu mu trochu dělá problémy. Prostě vidím že se lepší ve všem, v řeči sice používá jen ty slabiky, ale ve všem ostatním se prostě lepší..

dezyre
11. únor 2013

@sisstin Staník cíleně právě říkal není, nebo při podávání předmětu říkal "da" - toto bylo cílené. Dopil pití, řekl není, řekla jsem táta odešel do práce, Staník reagoval není. No a tu mámu to máme stejné - to Staník říkal na vyžádání, cíleně ne, a teď to nedokáže vysvětlit ani na vyžádání. Proto mě to přišlo hrozně podobné. Že něco jim odpadlo cíleně a něco nedokáže vyslovit už ani na vyžádání.

bahula
11. únor 2013

Honzík má třeba ptáček "pepep", husa a kačena je "dadada" a kohout a slepice jsou "tytydytýýýý", to většinou trefí, ale jinak je nepojmenuje. Ale jak jsem už psala, my doma jsme všichni "táta"

dezyre
11. únor 2013

@podubka a pomáhá logopedie? Vidíš u něj pokroky???

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre no v tomhle věku jako ten skok přijít může, ale nesrovná se za pár měsíců, to už je takovej závažnější OVR a bude to trval tak třeba i dva, tři roky než bude plně na úrovní v mluvě vrstevníků...ale musí to dítě rozumět normálně 😉

hrusti
11. únor 2013

@sicinka hele, ted jsem schvalne zkousela honzika a kdyz se ho zeptam, co udelas, kdyz mas hlad nebo zizen, tak idpovi napiju se , nahamam se. Ale kdyz se ho zepta, co bys delal kdybys mel zizen , hlad tak kouka 😕 ale uz jdeme spat. Dnesek byl narocny pro vsechny 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre ale laik např. nepozná, že pětiletej mluví jako čtyřletej, tam prostě už to tak viditelný není jako u dysfázie, kde každej na první poslech jako pozná, že je fakt něco blbě 😉

sicinka
11. únor 2013

@hrusti já to schválně zkusím zítra ono tři hodiny plavání a saunování utahaly i mě: -) Ale mě fakt přišlo že mu ta podmínka nejde, že je to pro něj složitější. Já mám na cvičení ve školce moc šikovné holčičky co jim táhle ke třem rokům, tak to zkusím i na ně. Tam mi přijde že jsou na tom s Dádou tak nějak podobně, ale třeba proč se neptá ani jedna, básničky jedou jak draci, no a samozřejmě mnohem líp spolupracují.

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka pokud dobře chápu, tak ta podmínková otázka je pro plus minus 3 a 3/4-4roky, on má Dáda ale mín ne? 😕

sicinka
11. únor 2013

@hrusti stejně je to zajímavý takový drobnosti a ono to taky něco znamená 🙂 ono není divu že tu diagnostiku umí dělat správně jen pár lidí.

dezyre
11. únor 2013

@sisstin s tím porozuměním určitě není na úrovni tříletého dítěte jak má být. Když to srovnám s jeho kamarádem, věkový rozdíl pár dnů, který prostě sám od sebe (nikdo ho to neučil) krásně používá slova typu - na stole, pod stolem, vedle stolu, při podávání hraček říká: Velký traktor, malý traktor, tak takové úrovně Staník nedosahuje ani při ukazování. Dnes jsme procvičovali malý - velký. Když jsem se ho ptala stylem, aby mě ukázal, která holčička je malá, tak ji začal hladit po hlavě (obrázek). Potom už to nějak pobral a ukazoval správně, ale nevím jestli jen netipoval.. Ale když mu dám takový ten test porozumění jak si říkala - co svítí v noci, ve dne, čím odemykáme.... tak to dává v pohodě. Na Staníkovi prostě jde vidět, že jak se lepší v porozumění, tak se snaží i mluvit. Druhá věc je ta, že mu to nejde.

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre hele, tak jestli dává tohle, tak to porozumění zas nemůže být špatný 😉 třeba bude fakt jen OVR, mně už se ty děti všechny míchaj dohromady 🙂

bahula
11. únor 2013

@dezyre tak to je Staník šikovný, to Honzík nedává ani náhodou, pochybuju, že ví, co je ve dne a co v noci 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

jinak beru zpět, že na tu otázku "co bys dělal, kdybys měl zízen" věděl odpoved ve třech letech, ona se ho ptala "co uděláš, když máš zízen", což je asi lehčí level dle toho, co píše @hrusti 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula ve dne a v noci , to je pro tříletáky 😉

podubka
11. únor 2013

@dezyre abych řekla pravdu tak nevím.My tam chodíme jednou za 14 dní na půl hodiny.Vyzkouší obrázky pojmenování atd.doma se mnou moc procvičovat nechce musí mít náladu.Tak mi přijde že je to spíše vývojem.

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula u vás by mělo být " čím se jezdí, čím se píše, v čem se bydlí, co se kutálí atd." 😉

dezyre
11. únor 2013

@sisstin On to začal dávat až poslední dobou 😉 Hodně ho zaujaly ty kartičky a opravdu od Nového roku udělal takový skok, jaký neudělal za rok 😖 Jako opravdu denně vidím pokrok, co se týká hlavně porozumění. Proto jsem zvědavá, jestli může přijít i skok v řeči.. Zítra ho chci vyzkoušet z mláďátek zvířátek 😝 Zatím jsme zvířátka a mláďátka přiřazovali podle obrázků, obrázek mláďátka na obrázek "maminky" a k některým i tatínky. Zítra zkusím jeho porozumění jen mluvením. Že mu vyskládám pár obrázků zvířátek a budu se jen ptát, např. aby mě ukázal zvířátko, ke kterému patří kuřátka a tak. Mám pocit, že jak jsem nakoupila haldu kartiček, tak už většinu prostě zvládá. I když mu úkoly obměňuju.

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre hele, tyhle zvířecí rodiny, na to je jako ještě malej 😉