Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
11. únor 2013

@mvmk popravdě z toho nejsem vůbec pryč 😉 Kupodivu jsem taková jakási se vším smířená a beru Staníka takovej jakej je. Prostě to neovlivním.. jediné co pro nás - pro něj a pro sebe můžu udělat je to, že ho prostě budu dál učit, vysvětlovat mu, mluvit na něj a snažit se udělat vše pro to, abych ho alespoň trochu rozvinula. Přestala jsem číst různé zaručené body autismu a jsem v klidu 😉 A raduju se z každého pidipokroku. Dokonce mě ani netrápí nějaká závist vůči kamarádkám, které mají normálně se vyvíjející děti bez toho, aby je museli učit. Momentálně mě trápí jediná věc - Staníkovo chování vůči cizím lidem. Možná bych byla radši, kdyby je jako správnej autista naprosto ignoroval a dělal že tam nejsou, než když se po každým hned ohání, každého bije, anebo hned prská.. Prostě na nás každej kouká jak mám nevychovanýho klacka 😖

dezyre
11. únor 2013

@mvmk držím pěsti, aby Vám vše dobře dopadlo. Malá je myslím mladší než Staník ne? Má 2,5 roku?

mvmk
11. únor 2013

@dezyre ted presne 2,6 roku. No ja jsem vzdy na cas v klidu a potom me to zase chytne, bohuzel.

mvmk
11. únor 2013

@dezyre jo ale mame zase 3 nova slova Jupiiiii 😀 jdi , dej a snih, ten miluje 😉 A to dej pouziva ted porad, treba ukaze banan, a rika mama dej, ale ona to vzdy tak jakoby stroze zajeci, kdyz ji nekdo slysi si urcite rika ze je pekne nevychovana 😀

mvmk
11. únor 2013

@dezyre jeste musim dodat, ze ja vzdy radosti skacu a dam ji vsechno co na me takhle zaveli, a muj manzel dneska: tak snad ji to nedas, kdyz ti to takhle prikaze, by mela asi poprosit neee?
Ja nekdy vazne pochybuji o muzskym intelektu, on asi ani nechape,co ma Emma za problem 🤐 🤐

kajiszek
11. únor 2013

@dezyre Já to asi blbě napsala, s těma Šmoulama jsem mu radila já... Že jako vypadal, že neví, co je duha, tak jsem mu právě radila s těma Šmoulama, aby si to zkusil vybavit, ale po tom mým sáhodlouhým vysvětlování a následný otázce, z čeho teda prší, mi odpověděl "ano" 😒 A celkově občas odpovídá ano na věci, který nechápe. No právě že soustředěnej byl (teda on nikdy není soustředěnej na 100%, já si fakt myslím, že má poruchu pozornosti jak prase, ale všichni mě uklidňujou) a ani nebrečel, snažil se... Ale prostě ty jeho neodpovědi na některý otázky a echolálie jsou divný. U něj to prostě není do očí bijící, protože on rozumí všem běžným věcem, něco mu řeknu, on to udělá, chápe konkrétní věci... Ale otázky "proč, s čím, čím, jak" atd, to on prostě nedává ani za mák. Absolutně neví, co na to odpovědět. Takže to je jaksi asi ten důvod, že se neptá "proč"... Protože na to neumí ani odpovědět...

kajiszek
11. únor 2013

Jinak mně skáčou obě děti... Odmalička... Trampošku taky máme koupenou, nějakou Insportline 2,5 metru, máme maličkou zahrádku. Doma máme 1,2 metru a taky skáčou. Já taky na ní skáču a pálím tuky 😀

ivular
11. únor 2013

@mvmk Auditivní porucha? Co to safra zase je? 😠 A spraví se to nebo dá se s tím nějak pracovat? Dost mi to ale připomíná mamku - taky slyší jako rys, ale nedokáže identifikovat vzdálenost a mám pocit, že částečně ani směr. Takže třeba se díváme na TV a mamka zaslechne nějaké zvuky z domácnosti nebo z venku a hned se zmateně ptá, co to bylo 😖
Jinak my jsme byli o víkendu v mateř. centru a já jsem celou dobu sledovala děti, které mi připadaly stejně staré jako náš Jeník a v duchu spekulovala, jestli jsou na tom intelektuálně líp nebo hůř 😔
Už před týdnem jsem psala Wawroszové, ale neozvala se, tak váhám, jestli jí zavolat..

mvmk
11. únor 2013

@kajiszek mame taky a nejradsi na ni skace muj manzel, treba je taky autik a mala to ma po nem 🙂 🙂

mvmk
11. únor 2013

@ivular ja bohuzel nevim jak se to rika cesky, ale prelozila bych to volne jako porucha sluchoveho vnimani. U nas to uz nakousla Logo, a ted to defakto jako potvrdila spec. pedag. z ranne pece ☹ Oni ale tyhle poruchy vnimani jsou bohuzel dost casto spojeny s PAS. Pani z ranne sice mini ze je to vzdy individ. podle toho co je pricinou , ale nechame se prekvapit.
Tyhle deti nedokazou zaradit zvuk v prostoru, je to prostorove sluchove vnimani hodne se s tim poji porucha rovnovahy, a to ma moje mala bohuzel a dost ☹ ☹

kajiszek
11. únor 2013

@ivular To je zvláštní, mně Wawroszová odpověděla okamžitě. třeba mailík nedorazil. Zkusila bych zavolat.

@mvmk Auditivní poruchu? Já taky nějak pořádně nevím, o co jde, zkusím to vygůglit. No to je furt něco, že? Já už byla fakt docela v klidu a teďka mě zase jímá hrůza, že budu mít obě děti s poruchama učení a že mě asi odvezou do Bohnic. Za rok mi končí rodičák, tak jsem zvědavá, jak to bude, jestli budu muset zůstat doma... Já ani nemám práci, kam se vrátit, firma krachla, takže jsem chtěla shánět něco na půl úvazku. Ale pokud Neli bude potřebovat furt spešl péči, tak budu asi muset zůstat doma zadara. No to bude fakt veselý finančně 😒 Ale tak zatím nemaluju čerta na zeď, jen si nedovedu představit se věnovat dětem a ještě chodit do práce. už takhle to fakt nějak časově nezvládám.

mvmk
11. únor 2013

@kajiszek tady je materska jenom 12 mesicu, tak me to nejak netrapi 😝 😝 Ale moc se s timhle netrap, moje mala toho ma fakt furu, tak ze vy mate porad jeste lepsi vyhlidky, ono kdyz toho ty deti musi jako dohanet vic, tak je to horsi 😉 😉

mvmk
11. únor 2013

Dobrou holky, ( jinak v nemcine je to doslova Auditive Wahrnehmungsstörung), ale nikomu nechci nasazovat zadnyho brouka do hlavy, to je proste strasne individualni, mala je trosku special 😎

ivular
11. únor 2013

@mvmk Fakt Ti připadá pravděpodobná vyloženě nějaká PAS? A třeba ta porucha rovnováhy, není to spíš spojeno s tou hypotonií?
Já jsem laik, ale jak tak čtu o batolatech, tak mám pocit, že děti kolem těch dvou let (a nemluvící i dýl) mají velice často různé "autistické rysy". Samozřejmě, taky mám strach, už jen proto že máme dost nepříjemný neurol. problém, ale jak říkám, kolem těch dvou let bych si troufla pomýšlet vyloženě na autismus asi jen u opravdu závažných případů.
Těší mě, že máte další slůvka! My jsme cca už rok stále jen na těch dvou - prostě tvrdá stagnace 😝

sicinka
12. únor 2013

@kajiszek hele já taky nikdy nevim, na otázky co by kdyby mi odpovídá bum nebo se na mě smějě 🙂 já ho asi zase objednám k té Kamile, ať mi řekne jak je na tom teď... Hele a ve školce vám nic neříkají- oni u Dády říkají že je zvláštní ale zvládnutelným způsobem to si taky člověk může přebrat jak chce 🙂

sisstin
autor
12. únor 2013

@ivular ono každý batole má auti rysy, ty znaky autismu jsou brané tak nejdřív od dvou let, spíš až tak od 2,5...třeba řazení věcí je okolo dvou let normální vývojová fáze 😉 ale záleží, nesmí to být jediná hra, kterou dítě zvládne, např. 😉

hrusti
12. únor 2013

@kajiszek Já asi moc neporadím, nejsem odborník. Ale my jsme ze začátku fakt pořád jeli ty obrázky. Opakovat pořád dokola, několikrát denně pár minut. Tenkrát mi to poradila i logopedka, u které jsme byli na konzultaci zhruba v Honzíkovo 2,5 letech 😉

@sisstin No nedalo mi to a zeptala jsem se ... tak naštěstí krtka věděl 😀

Jinak trampošku nemáme, i když jsem nad ní přemýšlela. Trošku mě vystrašila známá, co dělá na dětské chirurgii. Prý dost velké % dětských úrazů je z trampošky 😝
No a nad těma auti rysama. Mně taky přišlo, že Honzík má ty svoje rituálky a zvyky atd. Do 2 let chodil na dětské hřiště si víceméně hrát s vrátkama atd. Ale včera mi říkala Kr., že u něj žádné auti rysy neshledává. Tak jsem si oddechla. Ted se holt zaměříme na tu jemnou motoriku a logpedii a uvidíme.

sisstin
autor
12. únor 2013

@hrusti právě Tygr má taky takový ritály, že ráno se dívá na auta, pak jí chleba atd, a to prej rituály nejsou, to je prostě prej běžný denní režim, jako třeba my, když ráno vstaneme a dáme si kafe, někdo kouří, někdo se sprchuje atd, a dělá to prostě každej den stejně 😅

lenajsek
12. únor 2013

Dobré ránko... holky, spíte vůbec někdy...? 😕 😀 😀

U nás se taky furt skáče na posteli, trampolínu bohužel není kam dát, ale už se těším na jaro, kousek od nás je restaurace, kde mají trampolínu venku a kousek dál druhá restaurace, tak tam budem chodit...
snad postel vydrží 😀 A poskakuje po bytě furt, ale tohle dělá i Lukáškův vrstevník kamarád, taky furt poskakuje, po bytě lítá... Takže to můžou asi dělat i autisti, i děti bez diagnózy...

My máme dneska RP, tak jsu zvědavá, jak se zase předvede, snad nebude vyvádět, když mu něco nepůjde... 😝

Mějte se fajn, zkusím odpoledne nakouknout, večer mi to nevyšlo...

bahula
12. únor 2013

@dezyre je moc fajn, že to tak bereš, on je to taky nejlepší přístup, nic víc dělat nemůžeš, a když se budeš trápit a utápět v nějakých otázkách a obviňování, akorát to bude horší 🙂
Mě taky nejvíc "bolí" Vojtovo chování na veřejnosti, možná to ze mě i cítí a zneužívá toho. Ono to u Staníka ještě jde, ale když ti začne ječet v řadě u pokladny devítiletý kluk, který na první pohled vypadá, že mu nic není, pak se případně sesune k zemi 😝 😝 Naštěstí musím zaklepat, že toho ubývá 🙂

bahula
12. únor 2013

hele, to s tím skákáním autisty berte s rezervou, já jsem chtěla podráždit Dezyre, jsem si to k ní dovolila, bo se známe už dýl z dubnové těhu diskuze a bylo to myšleno ve srandě 😉
V žádném případě z toho nedělám nějaký vážný problém, a že byste měly zbystřit 😉 .
Jako sama k sobě - ač mám vystudovanou specku, tak určitě nedělám z komára velblouda, nejsem fanaticky zažraná do každého problému, ale spíš používám raději selský rozum a klid 😉 Bych se už musela zbláznit, všechno si pouštět pod kůži 😀

sisstin
autor
12. únor 2013

@bahula no tohle jiný chování, to je podle mě na tom asi to nejhorší. Tygr se teda chová normálně, ale jakmile spustí tou jeho řečí (a že jako nemluví fakt potichu 😅 😅 😅 😅 ), tak prostě všichni čuměj 😝 já jsem si na tohle ještě furt nezvykla a vadí mi to... 😝

sicinka
12. únor 2013

@dezyre třeba takovále http://aukro.cz/trampolina-3m-s-vnitrni-ochrann.... Princip je jednoduchý ochranná síť musí začínat až za těmi péry, tyče které drží tu sít by měli být umístěny z jejího vnějšku a né vnitřku. A co je důležité ta sít by měla být pořádně vypnutá tedy i pokud do ní dítě narazí tak ho nenechá se bouchnout o ty tyče. Jinak trampolína je fakt super, ale na druhou stranu to dítě "pustí" k pohybu na který fyzicky nebo i mentálně nemá a tam je potřeba fakt dávat pozor na bezpečnost. Další věc dítě musí pochopit že na trapolíně se skáče vždy zapnuté a musí umět z ní samo slézt a vylézt. No a posledí na co je třeba dávat pozor tak aby tam neskákalo moc dětí (pokud už jich tam bude víc tak by měli vážit cca podobně) z toho bývají ty úrazy nejhorší. U nás občas skáče Dáda, pes a pár dětí od sousedů a to fakt trnu co se komu stane.

werra17
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pelmisek
12. únor 2013

@sisstin jé to jsem ráda, že nejsem sama - Veru taky rozhodně nemluví potichu a k tomu mluví pořád🙂 takže na mě taky furt někde čučej co že to dítě vlstně říká, ale snažím se si to moc nebrat. Horší jsou děti, které jí na férovku řeknou "jé ty nějak divně (blbě popř i nějaké horší slovo) mluvíš, já si s tebou nebudu hrát apod..." To pak teda fakt nevím co dělat.

sisstin
autor
12. únor 2013

@pelmisek no Tygr s dětma pro jistotu nemluví vůbec 😝

dezyre
12. únor 2013

@bahula mě to až samotnou překvapuje jak jsem v klidu 😉 Ale taky jsem si prošla takovým blbým obdobím, kdy jsem pořád zkoumala proč je Staník tak a ostatní jinak.. naštěstí už je to pryč 😉
@sicinka díky moc za tip, určitě se na to teď zaměříme 😉 Tak u Vás skáče i pejsek jo? 😀 😀 😀 😀 😀 Já právě proto chci koupit jednu z těch větších, protože když tam nebude Staník sám, tak aby se u skákání nepomlátili..

sisstin
autor
12. únor 2013

holky, tak jsme dělali ty Simonovy pracovní listy a Tygr celkem překvapil, jednak poznal první i poslední hlásku, ale uměl třeba "znáš zvířátko, který začíná na K a je to domácí zvíře? (kočka řekl), nebo znáš ještě nějakou kytičku a Tygr "tak třeba zvoneček, ten je fialovej"... uměl vyjmenovat nadřazené slova, podřazená, třeba řekni nějaký ovoce, zeleninu, kytku. Řekni, co je kyselý (citron a limetka!!!řekl 😅 😅 😅 ), co je sladký (jablíčko a čokoláda) prej 😅

anag
12. únor 2013

Ahoj holky ... 🙂

Mám syna v prosinci měl tři roky a stále nemluví. Nějaké to slovo řekne, ale žádný zázrak to není. Už máme za sebou kolečko doktorů (ORL, foniatrie, neurologie, psycholog) a všechno je v pořádku. Na neurologii nám paní doktorka řekla, že je to prostě jen opožděný vývoj řeči a že mu máme dát čas. Dala mu nootropil 2,5 ml a máme čekat jestli se rozmluví. Jsem z toho docela zoufalá. Kdy se vám nakonec dítka rozmluvily? Ještě jsem mu začala dávat i omega 3 a rybí tuk, tak doufám, že to snad pomůže. Máte některá zkušenost?

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag a jako nemluví vůbec, nebo málo? Pokud ve 3 jako že vůbec nemluví, tak už to moc na OVR nevypadá 😉

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag jinak syn (expresivní dysfázie) začal mluvit v 2,11roku, samozřejmě dysfatickým směrem, čili do 4let nulová gramatika, vlastní slova, komolení, mluvení v samohláskách apod, po 4.roce naskočila gramatika, ted v 5,3 mluví v podstatě jako normálně, gramatika je tak na 90%, šílená výslovnost zůstává. Má lehčí formu 😉