Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

anag
12. únor 2013

@sisstin Mluví takové ty základní věci cca možná do 200 slov i se zvuky. Ale to se mu musí vyloženě chtít.... 😔 😔

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag začla bych chodit na logopedii, ale takovou, kde vědí, co s téměř nemluvícím dítětem dělat, doma každý den pracovat na celkovém rozvoji, a zvolila bych asi ověřenou psycholožku, což znamená cestovat 😉

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag aha, tak to jako ještě OVR být v pohodě může 😉 no hodně procvičujte všechny ty složky, logo by asi taky byla už na místě.... 🙂

anag
12. únor 2013

@sisstin Na logopedii jsme byli a řekli nám, že to nemá zatím smysl. Máme přijít až ve čtyřech letech.

anag
12. únor 2013

@sisstin Měl taky syn ten nootropil?

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag no právě se musí k logo, která ví, co s takovým dítětem dělat a není to jenom o pilování výslovnost, ale je celkem problém někoho takovýho najít no 😉

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag my jsme ho měli mezi 2,5-2,9roky, pak jsem ho už nedávala, neviděla jsem v tom moc význam.. Ale někdo si ho chválí 😉

kajiszek
12. únor 2013

@anag Ahoj, mám kamarádku, smkterou se poměrně často vídám, její syn nemluvil do tří let vůbec, ale opravdu vůbec. Jestli řekl pět slov, tak je to hodně. A teďka ve 3,7 letech mluví líp než můj syn (který ve dvou letech mluvil v souvětích), ptá se proč, ptá se na všechno možný, o všechno se zajímá a je naprosto v pohodě. Takže i takový případy jsou. Pokud má v pořádku porozumění, tak bych byla ještě v klidu.

cairka
12. únor 2013

Ahojte baby. Ja som sa dlho neozvala. Sme na liečení, dnes nám padol termín na logopédii...Pôvodne sme mali ísť domov už minulý štvrtok, ale mi baby ochoreli, tak nás nepustili...
Mne sa malá krásne rozkecala, ako výslovnosť je slabšia, ale aj gramatika, aj obsah je pomerne solídny. 🙂 ale, @sisstin , prosím ťa, teraz som ešte viac na vážkach, či riešiť logopéda, alebo psychológa, alebo koho vlastne - takto, pri bežnej reči si nevšimneš problém, len nech sa jej nikto nič nespýta, odpovede na otázky 0 bodov, úlohy 0 bodov, básnička alebo pesnička na povel - nič, vie si pospevovať pár pesničiek (s popleteným textom, 2-3 vety dokola), ale nie na požiadanie. Aj tu je pár detí rovnakého veku a vidno, že to porozumenie nie je na tej úrovni, ako majú oni (ani kreslenie a hrubá motorika) . Len keď sa tá samotná reč tak pekne upravila, tak neviem, či nebude problém skôr niekde inde 😕 Logopedička nám dala náhradný termín o 2 týždne, ale fakt neviem, či má zmysel tam ísť 😕

kajiszek
12. únor 2013

@sicinka Co se týče Vojty a školky, tak ta jedna učitelka, která je tam pořád, tak právě říkala, že je v pohodě. Nebo jako moc nekreslí (ale to kupodivu skoro žádný dítě, všechny nosí domů podobný čmáranice a vím, že to tam taky několik maminek už řešilo, že dítě neumí vybarvovat a tak, takže v tom fakt není sám) a ze začátku byl prej dost zaraženej a nemluvnej, ale teďka už mluví víc a tak nějak poslouchá, nejsou s ním žádný problémy. Ale on i doma je celkem v pohodě, jen nechce jíst, to jsou boje šílený každej den... Ale prostě těm normálním věcem rozumí, prostě když bych mu řekla, dojdi do pokojíčku, otevři šuplík a dones si ponožky, tak tomu třeba rozumí, ale zase tu myšlenku neudrží moc dlouho, prostě je třeba vidět, že ztrácí hodně rychle pozornost. Ale tak to víme od malička, že ten problém s pozorností prostě má, jen záleží, jak moc se to později bude projevovat ve škole... Jenže čím víc se nažím zaměřit na ty abstraktní věci a na to hlubší porozumění, tím je to horší. Na tom prostě vždycky úplně vyhoří. Ještě s těma obrázkama to jde jakž takž, ale bez nich vůbec. A když mu vyvětluju nějakej ten úkol, tak je to taky katastrofa... Prostě mi odpovídá úplně z cesta... Na otázku "proč" odpovídá ano nebo neodpoví vůbec, případně třeba zopakuje tu otázku nebo nějaký slovo z tý otázky. Nevím, je to s ním taky nějaký celý divný... Tohle už asi zase nemá moc souvislost s nepozorností, to už taky vypadá na problém s porozuměním 😖

sisstin
autor
12. únor 2013

@cairka no jako výslovnost bych asi neřešila zatím, to má teda zřejmě OVR a tam je asi na logo ještě teda čas 😕 těžko říct, já to takhle zhodnotim jako neumím 😕 ona bude asi spíš celkově opožděná, tak to chce tu práci doma, to děláte....no uvidíš, zajdi k tý logo a co vám řekne 😉

sicinka
12. únor 2013

@kajiszek neboj ono je to hodně tím že to studuješ kvůli malé a víš o tom mnohem víc, prostě tě napadají souvislosti na které by jsi normálně nepřišla. Je možné že Vojtíšek trochu horší porozumění má, ono to má si myslím spousta dětí jen to jejich rodiče nevědí. Proto jsem se ptala na tu školku, tam ho učitelka vidí v plné pozornosti celý den a pokud by byl nějaký větší problém se s ním domluvit tak by ti to řekla nebo na to upozornila. Já ti úplně rozumím já si vždycky říkám že je snad blbej když mu po 60 vysvětluji zařazení obrázku na síti a on to po 61 první dá blbě, nicméně nemám k tomu ten statistickej vzorek kolik okolních dětí to udělá dobře 🙂 U nás je to opoždění tak o půl třičtvrtě roku kromě motoriky ve všem, proč se taky neptá, pokud se ho zeptám já tak odpoví protože a nějaký nesmysl.

anag
12. únor 2013

@sisstin Zatím na tom nootropilu pozoruji,že trošinku se snaží víc všechno vnímat,ale zdá se mi ta dávka právě malá. Doktorka mu chtěla dát na jeho váhu 5ml,ale nakonec řekla,že stačí jen 2,5 ml tak snad ví co dělá.

@kajiszek Rozumí moc dobře. Jen je asi línej mluvit. Ale já z toho přijdu asi brzy o nervy. Bych si tak strašně přála,aby se už konečně rozmluvi .....

sisstin
autor
12. únor 2013

@anag žádný dítě není líný mluvit, prostě má zřejmě ten OVR, na dysfázku to zatím nevypadá, ta slovní zásoba je celkem velká 😉 jinak na to porozumění doporučuju doma udělat test, to, že dítě něco podá nebo přinese ještě neznamená, že rozumí k věku...což netvrdim, že u vás problém je, ale radši bych to otestovala...pak ti písnu jak, nebo holky ti poradí, omílá se to tu furt dokola

lenajsek
12. únor 2013

Ahoj, dneska RP na jedničku, přijela teda odpoledne místo dopoledne a Lukášek po dlouhé době krásně spolupracoval, zkusili jsme i Logico co doma nemáme, obešli jsme se tentokrát i bez ipadu, který vozí s sebou, zkoušel napodobovat zvuky zvířat, fakt z něj i ona měla radost... kéž by takhle spolupracoval i u Krejčířové 🙂

dezyre
12. únor 2013

Ahoj holky, dneska jdu jen na skok a pak do pelechu, jsem jakási vyřízená.. nachlazení + do toho mě pořád bolí pupek.. Ale co jsem se dneska dozvěděla, jsem fakt zklamaná. Stavoval se za náma jeden kamoš, má už teda starší dcerku a ptal se jak Staník do školky a tak a pak mě říkal, že naše školka katastrofa, že jejich Nikča co tam chodila, tak se za celou tu dobu neučili žádnou básničku, žádnou písničku, prostě celodenní volnej program, každej si tam dělá co chce a tak.. No jako po tomhle sdělení (ještě si to teda ověřím) jsem asi už nabeton přesvědčená, že Staníka do této "normální" školky nedám. Mám strach, že to jak ho driluju ke spolupráci, udržení pozornosti atd. by přišlo vniveč.. Holky, ale to mám takový přehnaný nároky na školku, že mě přijde divný, že se tam učitelky s dětma nic neučí - básničky, nezpívají a nemají prostě nějaký organizovaný program? Alespoň občasný během dne???

lojzina
12. únor 2013

ahoj.....zitra jdeme k Jahnove konecne...
@dezyre divna skolka,ne?kdyz to srovnam s tou nasi...tam se porad ,,neco deje"-Maros je nadupanej 😀 😉 ,to je divny,myslis ze by uc.nechaly decka jen tak nic nedelat???bych si to overila...nezda se mi to.

sisstin
autor
12. únor 2013

@dezyre
@lojzina no v některých školkách to fakt tak funguje, dokonce je na programu dost často televize atd. 😕

dezyre
12. únor 2013

@sisstin @lojzina právěže mě ten kamoš říkal, že i tady docela frčí televize. Nemám důvod mu nevěřit 😉 Nemá si proč stěžovat, anebo dokonce svalovat nějakou vinu, že dcera např. nic neumí nebo tak. Jeho dcera šla dokonce do školy dřív než v 6-ti letech. Je hrozně šikovná a chytrá.
Ale samozřejmě si to ještě určitě ověřím.

@lojzina držím na zítra pěsti, hned dej vědět co a jak probíhalo 🙂

lojzina
12. únor 2013

@sisstin tak u nas to neni ani omylem,porad neco tvori,maji rizenej program,presny rozpis dne a ten dodrzuji...

lojzina
12. únor 2013

@dezyre u nas je porad neco-mivaji divadlo,kouzelnika,porad delaji nejaky ukoly(zvlaste predskolaci)...na kazdy mesic je vyhlasene tema(treba jaro-velikonoce atd...proste furt neco.a pravidelne v 10 chodi ven 🙂
jasne ze pisnu,snad to stihnu,jdeme na 13 h,nez se dostanem domu,a na 17 jdu do prace,...ale jo,napisu 😉 😉 😉 😉 😉 😉

sicinka
12. únor 2013

@dezyre mě to púřijde jako blbost - fakt bych si to ověřila, Dáda taky neumí básničky ze školky a jedou je tam pořád dokola, akorát on je ignorant 🙂 . Ségra třeba ve školce učí a sama říká že nejhorší pro ně je volná hra tam nejvíc hrozí, že si ty děti něco udělají, jakmile mají program tak dělají defacto všichni to samý a je to pro ně jako pro učitelky jednodušší, Klasicky by měli mít minimálně hodinu dopoledne řízenou činnost. Ono u těch našich dětí jde spíš o to že vyžadují nějakou individuální péči a tu při 25 dětech na učitelku neposkytneš, já bych ho dala do speciálky hned jen na to nemá diagnozu, tak platím soukromou 🙂

dezyre
12. únor 2013

@sicinka já už jsem dřív slyšela něco v tom smyslu, že jedna učitelka tam imrvére jen vysedává na telefonu a nic moc nedělá, ale ta naštěstí teď skončila a místo ní je tam jiná.. Bohužel u nás jsou dvě učitelky na 35 dětí .. je to bída. Samozřejmě oni chodí taky dopoledne ven, kolikrát je vídávám. Ale chodí většinou tak na hodinku. To víš, že si to ještě ověřím. Jenže bohužel spoustě mamin je asi celkem jedno co učitelky s dětma ve školce dělají. U nás ve vesnici je pár chlapečků, kteří ve školce ještě nemluví - téměř vůbec. Jen opravdu pár slov a jinak své výrazy a co tak občas ty maminy potkávám tak mě nepřijde, že s tím žádná nic pořádně nedělá.. Až si pak připadnu divná já, že "nutím" Staníka do učení 😅 a ještě jsem přehnaně ustrašená, že nedejbože není úplně v pořádku..

dezyre
12. únor 2013

Kurňa píšu jak tatar - a to jsem tu jednu větu opravovala už třikrát :D Chtěla jsem napsat, že co tak ty maminy potkávám, tak mě připadne, že s tím žádná nic nedělá :D

sisstin
autor
12. únor 2013

@dezyre tak jako to neřeší spousta lidí, tady v Pce je normální, že dítěti diagnostikujou dysfázku klidně v sedmi letech. Oni se zajímají lidi, co potkáš na netu, ale pak v reálu je to bída s nouzí 😉

sicinka
12. únor 2013

@dezyre no je pravda že já co slyšela na naší místní vesnickou školku tak mě úplně nenadchlo, ale strašně záviselo kdo to říkal 🙂 nicméně taky zůstane v soukromé jsou věci jako nucení k dojídání, to že musí spát atd a celkově prostě Dáda zatím tu péči potřebuje, pokud ho nechají být nebude dělat nic. Mě fakt nedávno nadchlo jak mi učitelka popisovala jak si u Dády sedne a u oběda mu vysvětluje, jak když bude papat tak bude mít svaly jako paní učitelka (ho lákala že bude velkej, ale to on že nechce). Mě se líbí že se snaží vymyslet jak na něj, kolikrát když mi popisují co zkoušejí tak já bych to dávno vzdala 🙂 kvůli tomuhle se ta soukromá vyplatí.

dezyre
12. únor 2013

@sisstin já to ale nechápu, že někomu nepřijde divný, že třeba 3,5 letý dítě si umí říct jen opravdu základní věci - máma, táta, pití, ham, aaa, případně nějaký další citoslovce.. A bohužel není to jen jedno dítě tady, a to jsme na vesnici, kde žije pár stovek obyvatel 😉 A ještě když se bavím s nějakou maminou co má takhle podobně nemluvící dítě tak na mě kouká jak z jara - a to ještě na ni nevybafnu vše, co mám tady za rady a načtený a co si vše myslím, protože už jen to málo co řeknu, tak na mě hledijou stylem, jako odkud jsem spadla.. Tady je zažitý názor - kluci jsou pomalí, tak se s tím holt smíříme. A nejvíc tomu nasadila korunu jedna mamina se kterou chodím pravidelně ven se Staníkem a jejím synem. jí jsem se jen zmínila, co se Staníkem dělám a že se snažím dopoledne a odpoledne vždy tak po půl hodině, aby se uklidnil a věnovali jsme se prostě cíleně "učení", no a pak samozřejmě večer knížkám - to Staník miluje, tak ona mě povídá, že ona by se na to mohla vyprdnout.. Takže asi tak.. a tímto jsem skončila s veškerým svěřováním se ostatním co se týká Staníka :p - myslím tady maminám v okolí..

hrusti
12. únor 2013

@dezyre Ty jo, to je fakt hustý s tou školkou. To bych ho tam taky nedala, radši se mu věnovala doma a občas zašla k nějakým kamarádům na návštěvu, aby měl dětskou společnost 😉

ivular
12. únor 2013

@dezyre To mi připomíná situaci u nás. Tchánovci na mě zcela vážně útočí, co to mám za úchylku hledat na internetu "nějaké nemoci" pro malého 😝 Minule na mě tchán vyloženě řval, že léčit se mám tak akorát já 😔

dezyre
12. únor 2013

@sicinka my máme trochu problém s tím, že do soukromé nebo do nějaké logo školky musíme dojíždět 25 km - do Brna. Kdybych šla do práce, tak není absolutně problém. Staník by jel ráno se mnou a odpoledne zase se mnou. Jenže když budu doma na mateřské, tak to bude docela složité - jak finančně, tak časově.. I když samozřejmě pokud by to bylo potřeba a mělo by mu to pomoct, tak by se to dalo.. ale ale..

@hrusti s tou dětskou společností už by to bylo horší, protože děti ve Staníkově věku by už chodili normálně přes den do školky a my bychom se neměli moc s kým stýkat. Zase když děti půjdou do školky a maminy do práce, tak nemůžeme u nikoho otravovat v týdnu navečer, anebo o víkendu..