Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

marrka
14. únor 2013

@sisstin Tak ale mi taky nemáme vyditelné záchvaty tak je to asi horší nebo spíž ted už vím že když před spaním dýchá jako že spí tak už prodělává záchvat jsem ztoho dost zmatená

sisstin
autor
14. únor 2013

@marrka no právě, pokud je to vidět, tak to rodiče samozřejmě řeší a dítě dostane jednak ty léky brzy a jednak prý tyhle záchvaty viditelné právě nejsou pro to centrum řeči záhul, jako tyhle skryté, kterých si navíc rodič nemá moc šanci všimnout 😉

kajiszek
14. únor 2013

@marrka Aha, jenže kdyby tam neusnul, tak by to stejně nepoznali, ne? Takže když tam Nela seděla a hrála si, tak by jí tohle stejně neměli šanci zjistit? Ona se nás neuroložka ptala, jestli nechceme přijít nějak v čase oběda, aby Nelinka usnula, ale ona nikdy nikde neusne. Ona je fakt velkej spáč, doma spí tak 13:30-17h, ale když jsme někde na návštěvě nebo v dětským koutku, tak neusne, ani u našich už přes den neusne a vydrží to klidně až do večera, takže tam by taky v žádným případě neusnula. Jak je někde jinde, tak prostě kouká, všecko ji zajímá, takže jsme nakonec šli na desátou, aby naopak neusnula v autě a pak tam nedělala ještě větší scény (jo v autě usíná, ale jen když jede, pak se probere). No je to teda mazec, se na to pak schválně neuroložky zeptám, jestli to teda přeci jen nezkusíme s tím spánkem, ale obávám se, že by fakt neusnula ani za nic, to nevím, jak bych ji přinutila.

marrka
14. únor 2013

jo tak to asi máte pravdu je fakt že co jsme dostali to depadine tak s řečí určitě pokročil tak uvidíme co dostaneme ted za zázrak

abbie
14. únor 2013

@kajiszek preco ju nechavas tak dlho spat? 😕 to fakt nie je dobre, dieta je potom nesustredene, casto si prave po dlhom obednom spanku trie oci atd. ..

kajiszek
14. únor 2013

@abbie Tak myslíš, že ji mám budit? Dneska třeba spala 2 hoďky, ale většinou spí tři a víc. Vojta taky spí tři hodiny a je už velkej... Ale když je budím, jsou hrozně naštvaní a třeba půl hodiny se vzpamatovávaj, tak to mi přijde fakt o ničem... Jestli má dítě spát tři hodiny a být v pohodě a vstávat zvesela, nebo ho budit po dvou, aby tu půl hodiny leželo na gauči a pofňukávalo... Oni zase v létě pak snad tolik spát nebudou.

cairka
14. únor 2013

@marrka , a na základe čoho vám dali ten Depakine? Pokiaľ ste bez záchvatov, tak to nie je také hrozné, hoci človek sa s tým musí zžiť, ten prvotný šok musí prejsť 😔 Ber to tak, že je dobre, že ste na to prišli takto náhodou, my sme na to prišli až pri záchvate a to je o dosť horšie... Tie výboje pri zaspávaní majú svoj dôvod, ale pokiaľ bude malý krytý liekmi, tak k záchvatu nikdy dôjsť nemusí 😉
@kajiszek , každé dieťa má inú potrebu spánku, ak nehceš mať poobede 2 protivné potvory, tak ich nechaj spinkať 😉

krystalka
14. únor 2013

@kajiszek - tak, když se budí i po tak dlouhé době v pohodě, tak bych je asi nebudila, jen kdyby pak strašily dlouho do večera 😉 ..jinak to máš teda docela spáče 🙂 , já jsem Jiříka většinou tak po 2 hodinách budila, protože on když spal dlouho, tak se právě budil ukňouraný a protivný...zato když jsem vystihla správnou dobu, tak byl akorát odpočatý, ale nebyl přespalý a taky aspoň večer zalehl dřív 😉 , když se vzbudil v pět odpoledne, tak jsme večer měli nejmíň do desíti o zábavu postaráno 😒 . A to jsem už moc nedávala, tak jsem mu to odpoledne zkrátila 😉. No ale on někdy kolem 2,5 stejně spát po obědě přestal, akorát pak když jsem šla v jeho 3 letech do práce, tak ještě tak dvakrát do týdne občas usnul a pak už ani náhodou 😉. Ale já jsem v podstatě ráda, on takhle večer zalehne okolo 19h a spí bez probuzení cca do 6 ráno 🙂

marrka
14. únor 2013

@kajiszek ahojky ono to zrovna bylo v den kdy malej vstával v půl páté tak proto tam usnul už byl unavenej a on tam u toho musí ležet v klidu a pak chce po něm aby zavíral oči tak to nějak na něj padla ta únava ale neuroložka řekla že to je dobře že aspon něco takového víme a můžeme podle toho léčit

hrusti
14. únor 2013

Dneska přišla z práva od Kr. Závěr: expresivní vývojová dysfázie (primárně dyspraktického typu) a lehčí motorická koordinační porucha. Nechápu, že mi to neřekla na konci toho vyšetření. Pořád jsem žila v tom, že máme OVŘ ☹ ☹ ☹

marrka
14. únor 2013

@cairka ahoj depakine jsme dostali protože měl nález jako epileptik na eeg ale nebylo to v takové míře jako mu to natočily v tom spánku tak proto jsme to brali a právě doktorka si myslela že záchvat prodělával ale asi takovej co na něm nebylo vidět

sicinka
14. únor 2013

@hrusti ber to pozitivně, takhle máš někde na papíře dysfazii a budeš mít lepší na to ho dostat do logo školky. Ono težké OVŘ a lehká dysfazie se moc lišit nebudou a třeba ti to takhle pomůže a dostane lepší péči. Jinak jak to popisuješ tak by jsme ji asi vyfásli taky. Hele za tu dobu co si tu píšeme šel o strašně dopředu, tak to co máte napsané není zase až tak důležité a za chvíli bude teplo a bude líp.

sicinka
14. únor 2013

@hrusti Jinak to že ti to neřekla považuji za neprofesionální, asi je velký odborník, ale měla by umět komunikovat s lidmi a tohle je jak kdyby horší zprávy raději psala mailem. Snad to byla výjimka.

sisstin
autor
14. únor 2013

@hrusti a ptala ses na konci? 😉

sisstin
autor
14. únor 2013

Je mozny,ze si myslela,ze vam to dala uz minule,Hanicka od ni dostala dysfazii v sesti letech a chodi tam od dvou let 😉

hrusti
14. únor 2013

@sisstin No neptala. Mně to nenapadlo. Říkala jsem si, že by mi to určitě řekla, kdyby nám změnila diagnozu 😉 Probírala jsem s ní školku, ty jeho rituálky, jeho kreslení a nevyhraněnou levou-pravou ruku a něco z toho vyšetření, co zná, ale neřekl jí to. Fakt mně to nenapadlo ☹
Nicméně píše, že jeho silnou stránkou jsou jeho neverbální dovedlnosti vizuopercepční i vizuoprostorové, to je dosahuje úrovně 5 let .

sisstin
autor
14. únor 2013

@hrusti ono je možný, že si to fakt neuvědomila, podle mě to nebylo určitě schválně. Jinak ta dyspraktická, to je právě problém v obratnosti mluvidel a jemné a hrubé motorice 😉

sisstin
autor
14. únor 2013

@hrusti já vím, že jak měl Tygr 3,5, tak jsem se v podstatě taky jako musela zeptat, zda už dysfázie. Tak teda, že jo (my do tý doby taky měli OVR), ale možná sama od sebe by mi to taky neřekla, nevim 😕

hrusti
14. únor 2013

@sisstin Mně je to jasný, že to nebylo schválně, jen mně to prostě dneska překvapilo 😔

hrusti
14. únor 2013

@sicinka Hmn, tak snad nám to pomůže se dostat do té speciální školky. Tu logo školku nevím, jestli budeme zkoušet, protože tam mi ředitelka rovnou napsala, že pokud jsem na mateřské, tak že mi ho nejspíš nevezme 😒

sicinka
14. únor 2013

@hrusti a kam chcete do speciálky? Je nějaká na chodově? Mě když si to tu psala napadlo jestli to neudělala schválně když si jí líčila problém dostat ho do vhodné školky, ale to by ti asi řekla 🙂 Hele rodičovská by je teď ale neměla zajímat, měli by rozhodovat na základě věku, u speciálek asi na základě diagnózy, zrovna tady kdy jde fakt o vzdělávání bych se asi bránila. Hlavně co jsem koukala na školky na Praze 4, tak tohle kriterium zmizelo ze všech.

hrusti
14. únor 2013

@sicinka Písnu ti do IP 😉

hrusti
14. únor 2013

Tady je zpráva od Kr.

Při vyšetření byl zejména na počátku v novém prostředí lehce nejistý a sociálně inhibovaný, vyhledával blízkost matky. Sociální kontakt ale dobře přijímal a zapojil se do spolupráce. Zaujatý novými materiály, se snahou o výkon. Soustředění pozornosti je v současnosti již přiměřené věku. Během vyšetření bez neklidu, i když spíše s menší spontánní iniciativou. Při volné hře byl dosti vytrvalý, přiměřeně využívá symbolické možnosti materiálů, má potřebu sdílení zážitků s dospělými.

Psychomotorický vývoj je i nadále mírně nerovnoměrný s výraznějším opožděním v oblasti vývoje řeči, celkově v normě pro věk. Silnou stránkou chlapce jsou především jeho výkony neverbální - dovednosti vizuopercepční i vizuoprostorové dosahují až úrovně kolem 5 let mentálního věku, k jeho silným stránkám patří dále i schopnost neverbální konceptualizace a usuzování. Jemná motorika ruky je neobratná, s dosud plně nevyhraněnou lateralitou, grafické projevy na úrovni kolem 3-3,6 let vývojově, se známkami motorické dyskoordinace (při dosud slabší spontánní motivaci ke kreslení). Vývoj řeči celkově opožděný s převahou složky receptivní - porozumění řeči dosahuje kolísavě úrovně kolem 3-4 let vývojového věku (mírně specifické obtíže zachycujeme hlavně v situacích, kde zcela chybí názorná opora či souvislost řeči s kontextem). Verbálně je ale chlapec reaktivní, snaží se o komunikaci, reakce jsou dobře synchronizované, reciproké. Závažněji opožděný je vývoj složky expresivní - vlastní rozsah slovní zásoby dosahuje úrovně kolem 3 let vývojového věku, dominují hlavně obtíže artikulační - většina slůvek je zjednodušovaných či komolených a pro okolí často obtížně srozumitelných. Neverbální komunikace bez abnormalit.

Od minulého vyšetření (2.3.2012) vývoj velmi dobře postupuje, významně se zlepšila zejména chlapcova schopnost cílené spoluprace a soustředění pozornosti, profil výkonnosti se ale podstatněji nemění.

V současnosti dochází 2x týdně do menší dětské skupinky (v rámci mateřského centra), v malé skupince dobře adaptován.

Závěr:
Expresivní vývojová dysfázie (primárně dyspraktického typu) a lehčí motorická koordinační porucha u chlapce s celkově velmi dobrou intelektovou kapacitou. V chování aktuálně bez významnějších behaviorálních problémů, v kontaktu s cizími lidmi lehce inhibovaný, ale se snahou o spolupráci a zapojení do komunikace.
Dosud v celodenní péči rodiny (2x týdně dopoledne dochází do menší dětské skupinky, kde je dobře adaptován). V příštím školním roce doporučuji nástup do školky - optimálně zařazení do menší skupinky s možností individuálního přístupu - se zohledněním obtíží řeči (komunikace a motorické koordinace), současně je již indikována pravidelné péče logopedická (ev. i ergoterapeutická - zacílení na rozvoj jemné motoriky a pohybové koordinace).

margareta76
14. únor 2013

Je mozny aj opacny pripad? 🙂 Dietati je najskor stanovena napr. dg.exp.dysfazia a neskor (o1 rok, o 2 roky, o 3 roky...) sa dg.zmeni na OVR, pripadne dieta skonci bez dg. 😉

sisstin
autor
14. únor 2013

@margareta76 je,ale opravdu u hodne lehkych forem 😉

mvmk
14. únor 2013

@marrka mohu se prosim zeptat kolikrat jste to eeg nechali tocit, moji male ho uz delali 5 x vzdy bez nalezu, ale je tam podezreni na absence, pry nejsou tak lehce odhalitelne. Ona mela po 2 hexe silnou krec s horeckou ☹ , ale i potom ji tocili 2 x po sobe eeg a nic 😖 . Meli jste treba taky nejake bez nalezu?

mvmk
14. únor 2013

@kajiszek ahoj, mala spi taky strasne dlouho 😒 , ja ji ale taky nebudim potrebuje asi dospat ty dva roky to totiz nespala vubec 😉 . Jo a Nelinka je fakt super kdyz uz rekne boty tak je to spicka, tam jsme se jeste neposunuli, mala sice boty znacila uz neco po roce, ale ten posunek ji zustal 😒

marrka
14. únor 2013

@mvmk Točily nám ho čtyřikrát na začátku bylo v pohodě to první na druhým už byl nález né tak velký ale už jsme dostali léky depakine po lékách jsme byly znova a to bylo lepší a dneska tím jak tam usnul se ukázalo že že prodělává záchvat který není vidět jen to ukáže to eeg

mvmk
14. únor 2013

@marrka no a myslis si, ze kdyby tam nejaka epi. byla, ze by to eeg zustalo ciste? Ona ma totiz dost casto takove to zakoukani tak na 5sk priblizne a to nekdy i 40x za den, ja jsem to jednou na doporuceni te neurolozky pocitala, urcite jsem si nevsimla vsech zakoukani no ale me to prijde docela divny 😒

marrka
14. únor 2013

@mvmk podle mého názoru by to to eeg odhalilo ale těžko říst já třeba na malém nic takového nikdy nepozorovala i to eeg měl docela v normě pokud nespal a nebo na nej neblikalo to světlo to ho vždy rozhodilo ten mozeček ale jinak jsem u malého pozorovala delší dobu že když usíná tak už dýchá jako že spí je zahleděný ale oči má stále otevřené a to se stalo dnes na eeg a tam se ukázalo že v tuhle dobu prodělává záchvat ale jinak na něm nic nevidíš divné je že ani na jednom eeg u tvojí malé nic nenašli takže ti asi moc neporadím ale myslím že kdyby prdělávala záchvat tak by se to na eeg ukázalo