Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
28. únor 2013

@sicinka U nas je problem v tom, ze Honzi k si hodne slova zkracuje a komoli, takze se s nim snazim si slovo prerikat pomalu po slabikach a pak to vyslovi mnohem lepe a casem si to zafixuje a slovo pak vyslovuje poradne. Jinak my dostavame od logopedky pismenko a k nemu obrazky se slovy na procviceni vyslovnosti a ty pak doma trenujeme.

margareta76
28. únor 2013

@sicinka: nám to logopedka poradila. Náš syn ako-tak počet slabik v slove dodrží, ale sú niektoré dosť nezrozumitelne alebo skomolene. Tak zevraj rozslabikovanie by ma malo tento problém vyriešiť 😉

sicinka
28. únor 2013

@hrusti no Dáda spíš komolí než zkracuje, v poslední době je spíš vidět že by něco rád řekl a neví jak na to a pak drmolí. No s tou logopedíí já pořád nevím na pilování výslovnosti má ještě čas a nějak jsem ještě nenarazila v referencích na logopeda, který by řešil pořádně něco jiného 🙂 Ta co byla ve školce nám dala do zpávy že řeč je v normě nedoporučuje zahájit logo péči, čšž vytvořeno, LR ve vývinu. No ale o stavbě věty, gramatice tam není nic, asi to logopedi neřeší nebo fakt nevím.

sicinka
28. únor 2013

@margareta76 já bych se trochu bála aby mu to nezačalo vadit a pak třeba opět nemluvil vůbec. Hlavně pokud mu slovo řeknu a on ho opakuje tak má výslovnost celkem použitelnou. Nejhorší je když něco zamumlá a já vůbec nevím co to je on to klidně zopakuje a pak se naštve že ho nechápu 🙂

sicinka
28. únor 2013

@margareta76 ještě dotaz a který z nich (jde mi o věk)? Já mám pořád pocit že na tohle máme ještě čas.

krystalka
28. únor 2013

@sicinka - Jiřík totiž hodně slov zkracoval a komolil, hlavně ty 3 a víceslabičné, takže s logopedkou trénují rozdělování na slabiky a má vždycky před sebou hromádku obrázků a pak taková barevná kolečka z papíru - 1, 2, 3 a 4 vedle sebe a nejdřív si to slovo rozdělí po slabikách a pak to přiřadí k příslušnému počtu slabik. Nebo to odpípává tím bzučákem....Teď nedávno ještě začali trénovat první slabiku ve slově - to je super na tu sluchovou paměť, Jiřík měl právě potíže zopakovat delší slova, než 3slabičná, teď už je to v pohodě 🙂

sicinka
28. únor 2013

@krystalka on opakoval vždy v pohodě i když skoro nemluvil 🙂 už před třetím rokem ho kolegové v práci naučili opakovat komunistický lokotraktor 🙂

krystalka
28. únor 2013

@sicinka - aha, tak to je super 🙂 , Jiřík právě ty delší slova hrozně redukoval, takže to pak bylo absolutně nesrozumitelné a nebo je odmítal vůbec říct, jinak klasicky opakovat něco po nás začal až těsně před 4.rokem...
Zato teď 😉 - od rána tu řeším problém, jak vysvětlit pětiletému dítěti řeckou symboliku a mytologii - ráno cestou do školky si totiž všiml lékařského znaku (obtočeného hada) na nějakém autě a hned řešil, proč je tam zrovna ten had...ptali jsme se i paní učitelky, ta taky jen věděla, že je to nějaká řecká symbolika nebo tak něco, ale nic bližšího...no já to sice vygooglila, ale teď se to snažím nějak přeložit do řeči předškoláka 😝

margareta76
28. únor 2013

@sicinka: Najstarší syn v máji bude mat 5rokov 😉

hrusti
28. únor 2013

@sicinka U nás byl problém s delšími slovy. Třeba místo lokomotiva řekl taky první dvě slabiky a kolem nějak zahuhlal, že mu nebylo rozumět. Počet slabik zatím nepočítáme, ale časem k tomu asi taky dojdeme. Počítání ho baví, tak si to můžeme zpestřit. Myslím, že jsem i zahlédla nějaké takové cvičení v Bednářové. ... Nicméně Honzíka to neodradilo, ale jak jsem psala, musel si k tomu dojít sám, protože mně to říkala logopedka už dřív, ale to mi Honzík nechtěl dělat. Může to být tak 2 týdny, co takhle pomalu spelujeme po slabikách. A sám i začal dělat to, že když mu třeba někdo nerozumí, tak on se snaží mluvit pomalu po slabikách 😉

kajiszek
28. únor 2013

Tak jsem koukala, že tahle apka jde i na Android, kdyby měl někdo zájem. Není to žádná super bomba, ale je zadarmo a nám se třeba docela hodí. Video dlouhý, kdo chce, přeskakujte tak po dvou minutách cca, se tam mění ty různý režimy.

https://www.youtube.com/watch?v=rFs2kDbStUg


http://cs.appbrain.com/app/match-the-same/uk.co...

abbie
28. únor 2013

@kajiszek moc diiiik 😉

kajiszek
28. únor 2013

@abbie Není zač, já jsem takovej lovec aplikací, až zase něco najdu, dám vědět 😀 Teďka ještě asi dva dny mučím děti s Tangrams, skládání podle předlohy... Mám takovej pocit, že Nela to chápe líp než Vojta 😀

Jo a Pepi se Vojtíškovi líbí, Neli jsem to zatím nezkoušela.

abbie
28. únor 2013

@kajiszek skoda, ze vyvojar my first app nedal nic na Android 😠 on ma tie aplikacie premakane

ivular
1. bře 2013

@kajiszek Ahojky, viděla jsem na videu, že Nelinka má stále dost výraznou batolecí chůzi, můžu se zeptat, jak je na tom s hrubou motorikou? Já jsem měla nedávno sadomasochistickou náladu, a tak jsem se dívala do tabulek pro dvouleťáky a zjistila, že by měli být schopni samostatné chůze z i do schodů a seskoku snožmo z posledního schodu. Jsem z toho trochu špatná, protože jsem měla zato, že Jeník je motoricky naprosto v normě, nicméně chodí po schodech pouze za ruku a seskoky určitě nehrozí 😖 Jak jste na tom vy? My jdeme ve středu k Wawroszové a tak už se začínám docela bát, co se dozvíme 😔

sisstin
autor
1. bře 2013

@ivular tos měla nějaký divný tabulky, to fakt normální není 😉 to až kolem třetího roku 😉

sisstin
autor
1. bře 2013

jinak my teda v pondělí frčíme do Brna k tomu Baslíkovi, jsem jako docela fakt zvědavá, co bude a zda to za ty peníze bude stát 😕

kajiszek
1. bře 2013

@ivular Ahoj, výrazná batolecí chůze? A to je špatně? 😀 Se zase dozvím věci 😀 S hrubou motorikou problém ani nemá, nechce moc jezdit na odrážedle, umí to pomalu, ale netrénuje, neb ji to nebaví. Vyšplhá po takový tý provazový síti na dvoumetrovou skluzavku, skáče na trampolíně (i když teda nejradši skáče po kolenou), snožmo vyskočit umí, nebo teda není to úplně 100%, ale skáče jak třeba ze schodu, tak i z místa jako žába, nebo třeba z hromady sněhu. Do schodů chodí sama, jen se přidržuje zdi nebo zábradlí, dolů nejradši chodí po zadku, ale umí to sejít i vestoje, taky se drží zábradlí. Ale zatím nestřídá nohy. A jak by teda měla vypadat chůze dvouletýho dítěte? Však batolata přeci jsou do tří let ne...

kajiszek
1. bře 2013

Jinak jsem volala na výsledky EEG a prý všechno v normě, nic zvláštního nenašli, celkově prý záznam odpovídal věku... Takže za týden foniatrie a pak si dáme další kolečko neuro + psycho + se objednáme na logo.

ivular
1. bře 2013

@kajiszek Ta "batolecí chůze" je terminus technicus, se kterým jsem se setkala např. na neurologii nebo rehabilitaci. Je to taková ta chůze, kdy dítko příliš nekrčí kolena, místo toho drží nožky spíš od sebe, chybí tam takový ten švih v kyčlích - určitě víš co mám na mysli. Nejsem si jistá, jak dlouho je tento styl chůze fyziologický. Náš Jeník takto taky stále chodí, ale třeba v ulici vím o dvou dvouleťácích, kteří už chodí "normálně" - jako školkaři 😉 Ptala jsem se právě proto, jestli vám k tomu třeba Wawroszová něco neříkala, jako že je Neli motoricky opožděná nebo tak - zkrátka se snažím zjistit, jestli takováto chůze je ve dvou letech ještě ok. Jinak ty schody máme stejně jako vy, ale skákat jsem malého ještě neviděla.
A EEG je samozřejmě super!! 🙂

kajiszek
1. bře 2013

@ivular Já si toho nikdy nějak nevšímala, ale ta kámošky holčička určitě chodí stejně jako Nelí, a ta teda byla ve všem hodně motoricky napřed. Zkusím se na nějakým srazu juknout, jak chodí ostatní dvouleťáci 🙂 Jinak KW neříkala na chůzi nic, ptala se na tu chůzi po schodech atd a odrážedlo a jestli před sebou tlačí kočárek a umí s ním zatáčet atd... Což teda umí, na odrážedle taky klidně pomaličku kus ujede, i normáně zatáčí, ale fakt o to nejeví zájem zatím. I s tím kočárkem ujede kousek a prdí na něj. A střídání nohou z a do schodů mají umět kdy? Vojta se to naučil podle mě až kolem tří let, ale v tý době jsem vůbec neřešila, jestli to tak má nebo nemá bejt, prostě jsem si říkala, že je opatrnej 😀 A jinak že by chodil do a ze schodů vyloženě bez držení, tak to taky nedělá moc dlouho. Ale třeba Nelí ty schody před Vojtovou školkou už párkrát sešla dolů sama bez držení, ono tam totiž není zábradlí. Většinou způsobně čeká a dá ruku, ale asi třikrát to sešla fakt sama, z čehož jsem měla vítr, když jsem ji viděla, tak jsem pak radši stála před ní, kdyby chtěla letět po hlavě. Vojta určo chodil sám ze schodů později, slejzal je pozadu po kolenou hodně dlouho. Ale to je asi daný tím, že když byl Vojta malej, bydleli jsme v paneláku a tam po schodech nechodil, Nelí má v domečku od malička trénink, že ty schody chodí několikrát denně.

Btw dneska další pokroky - zeptala jsme se, kde má kočárek, tak s ním přijela + jsem po obědě řekla jdeme spát, tak sama vyšla po schodech nahoru do ložnice, tam jsem jí řekla, ať si vezme dudlíčka, tak si ho vzala a šla spát. Fakt rozumí líp, mám z ní radost. JInak dneska ráno horor - Nelí v postýlce nadskočila a snažila se přelézt bočnici a letěla po hlavě dolů 😖 Já už byla v kuchyni a chystala snídani a manžel taky ten samotnej pád neviděl, protože byl otočenej na druhou stranu, takže neví, jak moc šílenej byl, nicméně brečela chvilku a má jen lehce odřenou bradu. Každopádně jí budeme muset už umožnit samostatný vylejzání z postýlky, protože tohle je o život. Doteď vžycky čekala, až ji nekdo vyndá a o nic se nepokoušela...

marrka
1. bře 2013

Ahojky holky tak mame zasebou 14dni brani jinych leku na epilepsii a docela to byla sranda mel smisene nalady chvily plakal a nevedel proc a pak se zase smal ale nastesti uz je dobry jinak jsme byli na logo a pry delame velke pokroky tak jsme moc radi a tesime se ztoho 🙂 🙂 🙂

abbie
1. bře 2013

@ivular moj krpec uz 2 mesiace chodi hore po schodoch sam bez drzania a strieda nohy, ale ked ide dole, tak mu musim dat ruku a nohy nestrieda 😉 pri chodzi moc nekrci nohy

sicinka
1. bře 2013

@ivular řekla bych že je normální do tří, jelikož u nás ve školce to byla první věc které jsem si všimla že většina dětí chodí jinak než Dáda, tak neohrabaně až zpětně jsem zjistila že jsou všichni skoro o rok mladší 🙂 Dáda se jí tedy zbavil dost brzy (kolem dvou let byl schopen klasického běhu), ale on byl motoricky napřed a například ze schodů pokud jsou prudké se stále drží a já jsem za to ráda. Co jsem četla já tak samostatná schůze ze schodů bez opory se střídáním nohou je hranice 5 let). Už nic nečti není to zdravý 🙂

ivular
1. bře 2013

@kajiszek @abbie @sicinka Holky já s tou chůzí nechci plašit, fakt jsem se jenom ptala a i Terka píše, že je ještě čas. I když, tak jak ty dítka popisujete, tak jsou oba motoricky o chlup dál než Jeňula. Teď čtu, že to střídání nohou do schodů prý nejdřív ve 2,5 letech, takže jste šikulové 😉 A s tím odrážedlem je to taky divný - už nevím kde jsem to četla (možná že tu v diskusi), že prý děti s problémy s komunikací nerady jezdí na odrážedlech - což mi příjde docela zajímavý 😅 Náš Jeňula je na motorku skoro alergický - přemluvím ho max k pár metrům jízdy 😅
Ad ten pád z postýlky - my máme v příbuzenstvu hned několik dětí, co přelezlo bočnici a všichni byly myslím v pořádku. Ale teda když si představím ten pád, tak mi to taky příjde jako z hororu 😔 Snad malá dopadla spíš teda na tu bradičku a bude OK!

sisstin
autor
1. bře 2013

@ivular tak třeba Tygr začal na tý klasický motorce jezdit tak normálně, okolo dvou let...ale třeba ten First bike až někdy skoro ve 4,5....a na kolo jsme ho ještě nedostali, tam jde prostě o tu motoriku hrubou, která je většinou špatná. Jinak střídání nohou do schodů je hranice 3roky, ze schodů 4roky. Tygr to zvládnul v 3,9 a v 4,5 😉

sicinka
1. bře 2013

@ivular Dáda miluje odrážedla 🙂 ale on je s tím pohybem fakt dost jinej než ostatní v diskuzi. Mě to taky dlouho uklidnovalo, porád jsem měla zafixováno že děti co mají v pořádku jemnou motoriku nemůžou mít problém s komunikací. No dnes už bych klidná nebyla 🙂

abbie
1. bře 2013

@kajiszek nam na eeg zistili nedozrete recove centrum ... norma pre 2r. dieta je 15-40 % ... maly ma 2% 😢

hrusti
1. bře 2013

@ivular Honzík začala na té plastové motorce jezdit v roce a čtvrt a kolem 2. roku jezdil jako drak, kupovali jsme mu tenkrát kvůli tomu i helmu. Jinak odrážedlo dostal ke 2. narozeninám a skoro ihned to zvládal na něm jezdit. A kolo dostane tedka. Jediný, co mu nejde, je koloběžka. Nebo možná ho i nebaví. Ta nám zatím stojí s koutě 😉

ivular
1. bře 2013

@abbie To mě mrzí ☹ A to je ted nějaký čerstvý nález? V tom případě náš Jeník bude dosahovat tak jednoho promile ☹