Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. bře 2013

Zvatlal do deviti mesicu,pak jak kdyz utne a byl jsk pena do tri let 😕

dezyre
4. bře 2013

@sisstin Tygr v těch třech letech se teda snažil mluvit, ale špatně vyslovoval? Já mám obavy, že Staník s tou výslovností bude hooodně asi bojovat taky. Jako ještě teď nezdvojuje. Je jen pár slovíček, která zdvojí, ale fakt jen na prstech jedné ruky bych je spočítala. Jinak když chce pití, tak řekne buď "pi", občas "pi-pí" a teď začíná komolit něco jako ptí ptí ptí, ale říká to hrozně rychle za sebou, tak, že prostě slovo pití zní v jeho podání jako citoslovce .. myslíš, že je to takhle začátek řeči, nebo už to značí něco o tom, že ta výslovnost bude do budoucna prostě špatná? Protože vidím kolikrát malé děti, které se snaží říct to slovo tak jak zní, např. balón, normální rok a půl staré dítě řekne např. zřetelně ba, a pak něco zašmodrchá, jakože to zní baón, kdežto Staník kdysi říkal jen "ba", a teď si to spojil z bublinou, takže balón a bublina je "buej"..
Jinak začal celkem zřetelně říkat "tady".. Staníku kde si si udělal bebino? Ukáže místo a řekne "tady"..

mvmk
4. bře 2013

@sisstin Holky ja vam to sem napisu, ono je to trochu delsi, ale ja musim rict, ze kdyz jsem se na stredni skole prvne setkala s dr. Matejckem, nasim snad nejdlepsim detsk. psychologem tak jsem se do nej uplne zamilovala, jednou jsem nekde cetla ze, ze v jeho pritomnosti byl kazdy jaksi nucen se chovat slusne 😉 Urco nakupte nejake knizky od nej.

Uz od konce minuleho stoleti je znamo, ze prava mozkova hemisfera se u lidskeho plodu vyviji rychleji nez hemisfera leva. V kojeneckem veku vsak vsechny recove oblasti jsou jiz vetsi v hemisfere leve. To tedy napovida, ze ruzne partie mozku maji ruznou rychlost vyvoje. Recove partie, ktere se zprvu vyviji pomaleji, zrychluji vyvojove tempo pozdeji a pokracuji ve vyvoji, kdyz uz odpovidajici struktury v pravo svuj vyvoj zastavily. Z toho je pak mozno odvodit, ze recove struktury vyvijejici se tad dlouho a tak nevyrovnanym tempem jsou krehci a zranitelnejsi a ze v dusledku toho se bude v recovych funkcich vyskytovat vice poruch nez ve funkcich pravohemisferovych tedy nerecovych. A budiz receno ze je tomu vskutku tak s pribyvajici tendenci.

sisstin
autor
4. bře 2013

@mvmk u Matejcka se ucila Krejcirova x let 😝

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre jo,on jsk zaval,tak mluvil furt,jen do ctyr totalne bez gramatiky,samohlaskova rec,do peti uz rec v norme,ale vyslovnost desny. Jinak ze by mluvil malo od tech tri,to se rict neda,i kdyz mel padesat slov,tak je furt tocil dokola 😝

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre ja uz to tu psala xkrat,napr. "Bíbí nýná baf baf bo-y"bylo,ze cernobilej pes kadil 😅 to mel asi 3,5 😝 nebo "títí nýnunom"bylo sviti slunicko

abbie
4. bře 2013

vsetko je vo hviezdach 😝

sisstin
autor
4. bře 2013

Proste slunicko nylo "nynunom",pyzamo "onanaj" atd 😔

teravo
4. bře 2013

Ježiš holky, já vás pravidelně dočítám, ale nepřispívám, protože malá se teďka celkem rozjela, mám z ní radost.... ale jak se tu bavíte o tom mluvení v roce, tak snad zase začnu mít depku.... mě teda ani jedno dítě nemluví (bude jim za týden 13 měsíců), ale jako nic.... chlapeček vůbec nic (jen žvatlá, říká i mama, tata, ale nevím, jestli to má ten význam.... jako když řeknu, ať ukáže, kde je táta, tak ukáže, i ségru a mě, ale to mama mi spíš připadá, že furt jen říká slabiky...) a holčička ted začla říkat "ba" jako bác, když něco spadne, anebo balonek. Jinak taky žvatlá, to samý jako brácha. Doteďka jsem si říkala, že nebudu zas z něčeho vyšilovat, že mají na mluvení času dost, ale tedka mě hlodá, jestli by už nějaký slova neměli mít teda.... Oni teda ani nechodí ještě.

mvmk
4. bře 2013

@sisstin Ono je to docela lehke skoro jak jedna plus jedna, kdyz si vemes ze dnes uz je opravdu mozne z pupecnikove krve izolovat vsechny toxicke latky, a to se az do nedavna tvrdilo, ze k plodu neprojde nic. Najde se tam kerosin, ftalaty, protivznetlive latky tezke kovy atd. Potom to jeste nekdo dojede ockovanim,tam je take xy tezkych kovu, presto se vsem tvrdi, ze neeeeee 😝 Ono staci najet jen na stifttungs warentest, tady v SRN jedna z dobrych nezavislych organizaci pro kontrolu spotrebitele, ti testuji skoro kazdy rok ockovaci latky a vzdy poukazujou na stopy formaldehydu, rtuti a olova, a cetla jsem na cesky strankach, ze je to konstatne dementovano. Do roku se u malych deti pomalu uzaviry mozkomisni brana, no tak ze tyhle jedy plus x dalsi s ovzdusi a jidla se jim pekne usadi v mozku, no a kov a tel. vlneni to je jako mikrovlna trouba tak si dovedes predstavit co to s takovym malym tvoreckem udela. Par jich ma stesti ale vetsina ne a bude toho porad pribyvat 😖

dezyre
4. bře 2013

@sisstin je fakt, že já jsem teď šťastná, alespoň za to, že Staníka když něco zaujme, např. při uklízení zvířátko - slepička, tak mě slepičku vehementně ukazuje a tak dlouho na mě křičí koko koko koko, dokud mu neřeknu, ano správně, slepice a dělá kokokodák.. To jsem u něj do těch dvou a třičtvrtě vůbec neznala 😅 A takhle je to se spoustou věcí.. Jinak jak píšeš, že Tygr točil dokola pár slov, tak to Staník nedělá, např. když si hraje sám tak si u toho sám pro sebe nepovídá.. Jen když ho opravdu něco zaujme, tak vezme věc do ruky a jde mě to ukazovat..

sisstin
autor
4. bře 2013

Nahoru a dolu( dudu-vavovu) bylo teda nahoru/dolu,ale taky schody,kopec a vytah

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre no on Tygr si nikdy sam nehral,durt jen ukazoval a pak mluvil a pokoj nam nedal nkdy,no to moc ani ted 😅

mvmk
4. bře 2013

@teravo mala do 18 mes, : papa, ham, haf, haji, iiiii, a bac tot vse 😝

krystalka
4. bře 2013

@kajiszek - aha, tak to jo, to nám nic o čištění uší předem neříkali a i právě když jsme tam byli, tak měl Jiřík v jednom uchu trošku zatvrdlý maz, tak nám dokonce na to dali nějaký olejíček na rozpuštění a druhé mu taky vyčistila...byli jsme na foniatrické klinice v Žitné...

mvmk
4. bře 2013

@dezyre mala ted co jsem prisla z nemocnice furt rika kopiii, fakt nevim co to znamena ale rika to neustale, u vseho, jsem s toho mirne na nervy, mozna lepsi, kdyz si pro sebe nerika nic 😉

sisstin
autor
4. bře 2013

@teravo tak ono prave tech deti,co nemluvi do dvou treba vubec fakt masove pribyva,uz rocnik 2007 a 2010 je rozdil 😉

dezyre
4. bře 2013

@sisstin u Staníka to asi nebude o moc lepší s tou výslovností.. Asi se zeptám jako tatar, ale čím to je, že děti s dysfázií špatně vyslovují.. jako kde probíhá ta chyba.. Nejde jim to jen vyslovit, anebo dochází k pomílení při přenosu zvuku do mozku, nebo to mozek pobere správně, ale přes pusu to jde úplně jinak.. Jestli teda víš jak to myslím 😅

dezyre
4. bře 2013

@mvmk tak třeba to pochytila tam, že furt něco kopírovali.. ale tam asi nemluvili česky, co? I když to je i v angličtině..

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre jj,tam jde o vybaveni toho motoricko-kynetickeho vzorce slova,do mozku jim to jse normos,takze rozumi,ale pak mozek to vypousti spatne,u te receptivni je to zas obracene,zjednodusene receno

dezyre
4. bře 2013

@sisstin Staník bývá občas docela rád sám.. I venku... prostě chce jít ven, tak ho manžel vezme např. na dvůr a Staník si prostě na dvoře dělá svoje a manžel taky. A to samé doma, prostě kolikrát si zaleze do místnosti kde nikdo není a tam si hraje sám.. né teda hodinu, ale třeba deset minut, čtvrt hodiny. Jakoby to potřeboval..

mvmk
4. bře 2013

@sisstin prosim te, ja dnes koukla jeste na tu Thorovou, a ona popisuje, ze znepokojive by melo byt, kdyz deti nemluvi, kdyz se pokousi komunikovat gesty ci mimikou. Me ale logo. tvrdi, ze dite ktere nedokaze z nejakeho duvodu mluvit, a o komunikaci ma zajem se snazi prave tak cinit gesty nebo mikou. Ale Thorova to popisuje jako zakladni autisticky znak.
Ted opravdu nevim, jak si to mam prebrat 🤐

dezyre
4. bře 2013

@sisstin díky .. složitě bych to asi ani nepochopila 😀 I tak je to pro mě nepředstavitelný jak se to může takhle dít ..

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre prave kdyz jenom opakuji,tak vyslovuji lip,nez kdyz to slovo pak spontanne "lovi" z pameti. Tygr to "onanaj"rikal silene dlouho,my treba vytleskavali slabiky,tak ja py-za-mo a Tygr suverene o-na-naj 😅 ted uz je to nastesti "pyšamo" 😀

mvmk
4. bře 2013

@dezyre Jsem se fakt zasmala, ne nic s kopirovanim. Ja nevim proc, ale on nam uz asi tyden kape kohoutek, a ona rika porad kap kap, no a mozna od toho to kopiii, Ale fakt nevim, ale hlavne ona to rika u vseho u jidla, kdyz si hraje, nebo beha fakt non stop. 😝

sisstin
autor
4. bře 2013

@mvmk neprecetla sis to nejak blbe,to se mi teda nezda 😕

abbie
4. bře 2013

@mvmk to co je za blbost ??? 😕 pre boha ja chcem ist v klude spat

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre hele,to je stejny,jak kdyz ti nekdo neco rika anglicky,vzdycky lip rozumis nez mlucis u ciziho jazyka a pro dysfatiky je rodny jazyk bohizel jak cizi s tim,ze jsi na jazyky fakt kopyto 😝

mvmk
4. bře 2013

@sisstin Ne tam jsou zakladni znaky ve dvou odstavcich a kazdy ma jeste abc, no a ona tam pise ze napr. musi splnovat min. jednu z A dve z B a jednu z C, no a tam je prave absence reci, dite se snazi o komunikaci v gestech ci mimikou, ja to musim najit a dat to sem 😝

sisstin
autor
4. bře 2013

@mvmk no ale ma k tomu i jiny auti rysy ne?

mvmk
4. bře 2013

@abbie no to mi rikej, jsem si to dnes precetla a uz mam zase hororove vize ☹ Mala pridava den co den nejake nove gesta 😨